Jump to content

Samsung Galaxy Y (S5360)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tο πηρα και εγω σημερα το πρωι για 2η συσκευη, ειναι ΤΕΛΕΙΟ

μερασει απιστευτα! Πριν κανα 2-3 βδομαδες πηρα για μια φιλη μου το ideos x5 pro και του περασα το fruit ninja και ψιλοαπογοητευτικα γιατι υπηρχε καπως lag του κοψιματος του φρουτου σε σχεση με το ποτε περασε το δαχτυλο μου απο πανω του... οποτε πριν δοκιμασω το galaxy Y σημερα, περιμενα να ειναι ελαχιστα χειροτερα τα πραγματα..αλλα! Ευχαριστη Εκπληξη! Πηγε ολως παραδοξως καλυτερα απο το huawei και μεχρι στιγμης και απο μπαταρια ειμαι ευχαριστημενος! Επισης απ'οτι διαβασα και στο xda σε λιγο καιρο θα εχουμε οδηγους για root και ιστοριες. Οποτε απο εμενα παιρνει 8,5/10...αν και πολυ καλο απο θεμα ποιοτητας κατασκευης με τα capacitive κουμπακια του, αν ειχε λιγο μεγαλυτερη οθονουλα θα του εβαζα ανετα 9/10.

 

ΥΓ: αν τρεξετε benchmark ανεβαστε κανα αποτελεσμα να δουμε αν βγαινουμε ολοι πανω κατω στα ιδια, αν και δεν εχουν και ιδιαιτερη σημασια τα τεστακια αυτα, εχουν φαση :happy:

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 615
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σε όλους

Είμαι καινούριος στο Forum και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με τα GPS και την πλοήγηση.

Αν και είμαι από τους πρώτους που πήραν κινητό στην Ελλάδα (τότε που μοιάζανε με τούβλα), μόλις πριν από λίγες μέρες πήρα το πρώτο μου smartphone (galaxy y). Ήμουν για πολλά χρόνια χρήστης κινητών της Nokia, και είμαι ακόμη χρήστης υπολογιστών Windows.Μηδενική εμπειρία λοιπόν από smartphones και Linuxειδή λειτουργικά.

Θέλω να εγκαταστήσω στο galaxy y ένα πρόγραμμα GPS με χάρτες και πλοήγηση το οποίο να λειτουργεί χωρίς την ανάγκη συνεχούς σύνδεσης στο διαδίκτυο, χωρίς χρεώσεις (πέρα από την αρχική αγορά) και να είναι και σοβαρό. (αξιόπιστο, χωρίς κολλήματα κλπ.). Αν είναι και δωρεάν, ακόμη καλύτερα.

Αν κάποιος ξέρει και έχει την διάθεση ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. V_S

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους

Είμαι καινούριος στο Forum και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με τα GPS και την πλοήγηση.

Αν και είμαι από τους πρώτους που πήραν κινητό στην Ελλάδα (τότε που μοιάζανε με τούβλα), μόλις πριν από λίγες μέρες πήρα το πρώτο μου smartphone (galaxy y). Ήμουν για πολλά χρόνια χρήστης κινητών της Nokia, και είμαι ακόμη χρήστης υπολογιστών Windows.Μηδενική εμπειρία λοιπόν από smartphones και Linuxειδή λειτουργικά.

Θέλω να εγκαταστήσω στο galaxy y ένα πρόγραμμα GPS με χάρτες και πλοήγηση το οποίο να λειτουργεί χωρίς την ανάγκη συνεχούς σύνδεσης στο διαδίκτυο, χωρίς χρεώσεις (πέρα από την αρχική αγορά) και να είναι και σοβαρό. (αξιόπιστο, χωρίς κολλήματα κλπ.). Αν είναι και δωρεάν, ακόμη καλύτερα.

Αν κάποιος ξέρει και έχει την διάθεση ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. V_S

 

Aπευθύνσου και εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

 

:)

Link to comment
Share on other sites

ειχε κανεις σας θεμα με την συνδεση του στο Kies? εμενα μου βγαζει σφαλμα κατα την προσπαθεια ανακτησης των δεδομενων απο το κινητο.

μου δειχνουν τα windows οτι εχουν βρει μονο την sd καρτουλα και βγαζει σφαλμα στην εγκατασταση του οδηγου του κινητου (BCM21553-THUNDERBIRD DRIVER). ξερει μηπως κανεις την λυση γι'αυτο?

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Πηρα και εγω αυτο το κινητο για την γυναικα μου και οντως ειναι παρα πολυ καλο για τα λεφτα του (150 €).Η οθονες αλλαζουν πολυ απαλα με το παραμικρο αγγιγμα και κατι ακομη που παρατηρησα οτι το Gps του ειναι απαιχτο!!! κλειδωνει δορυφορους κατω απο 30 δευτερα και παει σφαιρα!Το συνιστω ανεπιφυλακτα.
Link to comment
Share on other sites

Σας γραφω απο το μολις αναβαθμισεμνο με ΟΤΑ σε 2.3.6 Galaxy Y (^_^). Τσεκαρετε στις ενημερωσεις λογιαμικου
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Σκέφτομαι να αγοράσω το Galaxy Y για την αδελφή μου και εχω μια απορία σκετικά με το αν το συγκεκριμένο κινητό θα αναβαθμιστεί στην τελευταιά εκδοση Android δηλαδή στην Ice Cream Sandwich. Εχω ψάξει στο ίντερνετ αλλα δεν εχώ βρει καποια πληροφορία.....
Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ είμαι κάτοχος του τηλεφώνου κ είμαι πολύ ευχαριστημένος. Για τα λεφτά του είναι πολύ super. Ειδικά η ποιότητα κατασκευής μου έχει κάνει πολύ εντύπωση. Τώρα πήγα να κάνω update το firmware μέσω wifi αλλά πρέπει να το κάνω μέσω pc μου λέει. Πιο πρόγραμμα κατεβάζω για να κάνω σύνδεση με το pc?
Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ είμαι κάτοχος του τηλεφώνου κ είμαι πολύ ευχαριστημένος. Για τα λεφτά του είναι πολύ super. Ειδικά η ποιότητα κατασκευής μου έχει κάνει πολύ εντύπωση. Τώρα πήγα να κάνω update το firmware μέσω wifi αλλά πρέπει να το κάνω μέσω pc μου λέει. Πιο πρόγραμμα κατεβάζω για να κάνω σύνδεση με το pc?

 

http://www.samsung.com/gr/support/mobilesoftwaremanual/mobilesoftwaremanual.do?page=MOBILE.SOFTWARE.MANUAL

 

 

Γειά σας! Σκέφτομαι να αγοράσω το Galaxy Y για την αδελφή μου και εχω μια απορία σκετικά με το αν το συγκεκριμένο κινητό θα αναβαθμιστεί στην τελευταιά εκδοση Android δηλαδή στην Ice Cream Sandwich. Εχω ψάξει στο ίντερνετ αλλα δεν εχώ βρει καποια πληροφορία.....

 

Tεχνικά έχει τις δυνατότητες για να πάρει το update. Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για να καταλάβω το μέγεθος της οθόνης. Αν πας να γράψεις μήνυμα, κάθε κουμπί αντιστοιχεί σε ένα γράμμα ή είναι Α,Β,C κτλ; Στην δεύτερη περίπτωση αν αλλάξεις φορά στην οθόνη, το πληκτρολόγιο γίνεται qwerty ή είναι πάλι το ίδιο;
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για να καταλάβω το μέγεθος της οθόνης. Αν πας να γράψεις μήνυμα, κάθε κουμπί αντιστοιχεί σε ένα γράμμα ή είναι Α,Β,C κτλ; Στην δεύτερη περίπτωση αν αλλάξεις φορά στην οθόνη, το πληκτρολόγιο γίνεται qwerty ή είναι πάλι το ίδιο;

 

01.03 λεπτό

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=l95EccUoSIY&feature=related]Samsung Galaxy Y Review Part 2 - Full Review - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

01.03 λεπτό

 

 

Άψογος! Σε ευχαριστώ! Λέω να το πάρω για την αδερφή μου. Χαλβαδιάζω και το ace αλλά πολύ ακριβό για τα γούστα της, αν κ μου είχε αρέσει από την πρώτη στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

Tεχνικά έχει τις δυνατότητες για να πάρει το update. Θα δείξει...

 

Καπου διαβαζα πως η Google θελει να παρουν την ενημερωση σε παγωτο οσες συσκευες φορανε 2.3 και πανω αυτη τη στιγμη..

Βεβαια οι mobile developers εχουν καποιες αμφιβολιες για τα μονοπυρηνα αλλα βλεποντας και κανοντας :)

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια κατεφερε κανεις να το συνδεσει με KIES ??? εμενα μου βγαζει προβλημα και μετα την αναβαθμιση σε 2,3,6 :mad:
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια κατεφερε κανεις να το συνδεσει με KIES ??? εμενα μου βγαζει προβλημα και μετα την αναβαθμιση σε 2,3,6 :mad:

Μήπως έχεις το usb debugging ενεργοποιημένο?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις το usb debugging ενεργοποιημένο?

οχι δοκιμαζω και με και χωρις και παλι σφαλμα μου βγαζει στο ΚΙΕΣ..

κοιταξα και με ΙΜΕΙ να δω αν ειναι τπτ παραεισαγωγης αλλα ολα οκ εβγαλε EUR.. :blink:

δηλαδη σε εσας συνδεεται κανονικα το Y στο ΚΙΕΣ ετσι?

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

οχι δοκιμαζω και με και χωρις και παλι σφαλμα μου βγαζει στο ΚΙΕΣ..

κοιταξα και με ΙΜΕΙ να δω αν ειναι τπτ παραεισαγωγης αλλα ολα οκ εβγαλε EUR.. :blink:

δηλαδη σε εσας συνδεεται κανονικα το Y στο ΚΙΕΣ ετσι?

ξανακάνε εγκατάσταση το kies , όταν γίνει σύνδεσε μετά το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

ξανακάνε εγκατάσταση το kies , όταν γίνει σύνδεσε μετά το κινητό.

οχι μονο το εκανα αυτο, αλλα δοκιμασα και να το συνδεσω σε KIES σε 4 διαφορετικους υπολογιστες! πφφ..

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

οχι μονο το εκανα αυτο, αλλα δοκιμασα και να το συνδεσω σε KIES σε 4 διαφορετικους υπολογιστες! πφφ..

Δοκίμασε να απεγκαταστήσεις μόνο τους drivers της samsung και ξανασύνδεσε το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

1ον) Απλα μεταφερω τον οδηγο απο το xda εδω στα ελληνικα, μολις το εκανα στο δικο μου Υ και ολα καλα, αλλα γενικοτερα, you know the deal, use at your own risk

 

2oν) κατεβαζουμε αυτο το αρχειακι "update.zip"

 

3oν) περναμε αυτο το αρχειακι στο root folder της sd_card του κινητου

 

4oν) κλεινουμε το κινητο

 

5ον) το ανοιγουμε σε recovery mode (παταμε το VOLUME UP το ΜΕΝU και το POWER ΒUTTON ταυτοχρονα)

εδω χειριζομαστε το μενου με το volume up και volume down και για να επιλεξουμε παταμε το menu

 

6oν) παμε εκει που λεει update from sd_card

 

7ον) επιλεγουμε το αρχειακι που περασαμε πριν στην sd καρτα (εμενα το ειχε πανω πανω 1ο)

και το κινητο θα κανει μονο του την εγκατασταση του

 

8ον) μας βγαζει τωρα στην αρχικη οθονη του recovery mode και απλα παταμε να κανει reboot

μετα το οποιο ειμαστε rooted και εχει εγκατεστημενο το SuperUser :happy:

http://i1114.photobucket.com/albums/k522/arlinkolljiov/shot_000001.png http://i1114.photobucket.com/albums/k522/arlinkolljiov/shot_000003.jpg

εδω ειναι και ο αρχικος οδηγος στα αγγλικα στο xda (link)

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

οι οδηγίες για root είναι για όλες τις εκδόσεις android?

ναι, αν υπηρχε καποιος περιορισμος επι του θεματος τοτε σιγουρα θα το ειχαν αναφερει στον αρχικο οδηγο στους xda

οποτε απο 2.3.3 και μετα που εχουν τα Galaxy Y, it should work

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρατηρώ ότι αρκετά συχνά μου βγαίνει ένα μήνυμα που λέει ότι η κάρτα SD αφαιρέθηκε απρόσμενα. Σαν να γίνεται η διαδηκασία δηλαδή όταν κάνουμε reboot το κινητό. Τι μπορώ να κάνω? Αυτό το παρατήρησα εφόσον έκανα το update. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y (S5360)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...