Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια για μια μικρη γκαρσονιερα ~30τμ αξιζει να παρω μια σομπα αλογονου?γτ βλεπω εχουν ~20€..το καλοριφερ το εχω στους 30βαθμους κ δε μπορει να κανει κ πολλα..

Για να ζεσταθεις με την αλογονου πρεπει να την παρεις αγκαλια,καλυτερη λυση αυτη που σου προτεινει ο απο πανω, αλλα και με σωμα καλοριφερ(ηλεκτρικο) μπορεις να κανεις τη δουλεια σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ξεκινάω μετά από πολύ σκέψη να κάνω καινούργιο σπίτι!! τρομάρα μου και ξαφνικά καταλαβαίνω οτι δεν ξέρω τίποτα ούτε για τα κουφώματα ούτε για την θέρμανση (τα οποία με καιν και περισσότερο) αν έχετε ιδέες για αυτά τα δύο παρακαλώ πείτε μου μπας και βγάλω καμοια ακρη. Το σπίτι είναι στη μέση του πουθενά ξεκομένο από όλα τα υπόλοιπα στη βόρεια Ελλάδα με θερμοκρασίες που το χειμώνα αγγίζουν τους -10 καθώς επείσης και ανοιχτό σε ΄΄ολους τους ανέμους. please helppppppppppp:(

 

αν θες να κανεις καλη δουλεια(αλλα και ακριβη)θα κοιταξεις για ενδοδαπεδια θερμανση με αντιψυκτικο υγρο μεσα στην εγκατασταση.τα κουφωματα να ειναι αλουμινιου υπαρχουν νομιζω καποια τα οποια ειναι αλουμινιο εσωτερικα και ξυλο εξωτερικα αυτα ειναι πιο θερμονωτικα.το φυσικο αεριο ειναι πιο φθηνο απο το πετρελαιο αλλα μην φανταστεις και τεραστιες διαφορες.δεν ξερω βεβαια και κατα ποσο εχεις δυνατοτητα να συνδεθεις με αγωγο αεριου εφοσον λες οτι εισαι στην μεση του πουθενα.υπαρχουν βεβαια και αλλα συστηματα θερμανσης εναλλακτικα αλλα στην ελλαδα λιγο δυσκολο.αν δεν βιαζεσαι σε περιπου 2 μηνες θα γινει η εκθεση μας(ΥΔΡΑΥΛΙΚΩΝ) η climatherm που εκει θα βρεις τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

αν θες να κανεις καλη δουλεια(αλλα και ακριβη)θα κοιταξεις για ενδοδαπεδια θερμανση με αντιψυκτικο υγρο μεσα στην εγκατασταση.τα κουφωματα να ειναι αλουμινιου υπαρχουν νομιζω καποια τα οποια ειναι αλουμινιο εσωτερικα και ξυλο εξωτερικα αυτα ειναι πιο θερμονωτικα.το φυσικο αεριο ειναι πιο φθηνο απο το πετρελαιο αλλα μην φανταστεις και τεραστιες διαφορες.δεν ξερω βεβαια και κατα ποσο εχεις δυνατοτητα να συνδεθεις με αγωγο αεριου εφοσον λες οτι εισαι στην μεση του πουθενα.υπαρχουν βεβαια και αλλα συστηματα θερμανσης εναλλακτικα αλλα στην ελλαδα λιγο δυσκολο.αν δεν βιαζεσαι σε περιπου 2 μηνες θα γινει η εκθεση μας(ΥΔΡΑΥΛΙΚΩΝ) η climatherm που εκει θα βρεις τα παντα.

εχει τυχει να υπαρξει βλαβη σε ενδοδαπεδια θερμανση;;; τοτε τι κανεις; ξυλωνεις ολο το πατωμα;

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

εχει τυχει να υπαρξει βλαβη σε ενδοδαπεδια θερμανση;;; τοτε τι κανεις; ξυλωνεις ολο το πατωμα;

 

σχεδον απιθανο εμενα δεν μου εχει τυχει ποτε οι σωληνες της ενδοδαπεδιας ειναι ειδικα καταρτισμενες γερμανικης προελευσης των καλυτερων προδιαγραφων.αλλα και παλι αν εισαι τοσο ατυχος οι σωληνωσεις χωριζονται σε κλαδους επανω σε πινακα υδροληψιας οπως της θερμανσης με θερμαντικα σωματα.βρισκεις την βλαβη και την απομονωνεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να ζεσταθεις με την αλογονου πρεπει να την παρεις αγκαλια,καλυτερη λυση αυτη που σου προτεινει ο απο πανω, αλλα και με σωμα καλοριφερ(ηλεκτρικο) μπορεις να κανεις τη δουλεια σου.

 

μπααα!αφου το καλοριφερ μου,δε κανει τπτ γι αυτο σκεφτομαι μια εναλλακτική!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Σχετικά με τους θερμοπομπούς που κάποιοι ρωτήσατε ρίξτε μια ματιά εδώ:

http://www.convectors.gr/

Για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία μην διστάσετε να με ρωτηήσετε.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι έχουμε 1000w αλογόνου και 1000w με αντίσταση (τα παλιά )

λογικά καίνε το ίδιο αλλά πιο θα αποδώσει περισσότερη ζέστη ?

Ρωτάω γιατί ακούω χρόνια να λένε ότι τα αλογόνου είναι πιο οικονομικά

όντως συμβαίνει η το λένε επειδή έχουν περισσότερες διαβαθμίσεις ανά 400w συνήθως ?

Στα αλογόνου ένα μέρος της ενέργειας χάνετε στο ενοχλητικός (ώρες ώρες )φως

άσε που οι συσκευές που πουλάνε χαλάνε γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι έχουμε 1000w αλογόνου και 1000w με αντίσταση (τα παλιά )

λογικά καίνε το ίδιο αλλά πιο θα αποδώσει περισσότερη ζέστη ?

Ρωτάω γιατί ακούω χρόνια να λένε ότι τα αλογόνου είναι πιο οικονομικά

όντως συμβαίνει η το λένε επειδή έχουν περισσότερες διαβαθμίσεις ανά 400w συνήθως ?

Στα αλογόνου ένα μέρος της ενέργειας χάνετε στο ενοχλητικός (ώρες ώρες )φως

άσε που οι συσκευές που πουλάνε χαλάνε γρήγορα

Κοίταξε να δεις... Πάνω κάτω είναι όπως το λες... Δηλαδή όταν για μία ώρα δουλεύει κάτι που καταναλώνει 1000 w η κατανάλωση είναι στάνταρ. Από κει και πέρα παίζουν ρόλο οι εξής παράμετροι:

1. Ο βαθμός απόδοσης.

2. Οι θερμοστατικές διακοπές.

3. Οι αρχές λειτουργίας του σώματος.

 

Και εξηγώ:

Το σώμα αλογόνου θερμαίνει με ακτινοβολία. Στην ουσία ζεσταίνει οτιδήποτε "βλέπει". Μπορεί δηλαδή να κάθεσαι μπροστά στο σώμα, να ζεσταίνεσαι και ταυτόχρονα το δωμάτιο να είναι "κρύο". Επειδή λοιπόν ο χώρος δεν θερμαίνεται σωστά, η θερμοκρασία του δεν ανεβαίνει, συνεπώς δεν έχουμε θερμοστατικές διακοπές. Δηλαδή το σώμα λειτουργεί στο 100% του χρόνου που είναι switched on.

Όταν λες σώματα με αντίσταση (παλιά) δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς.

Αν εννοείς τα αερόθερμα έχω να σου πω ότι αυτά ναι μεν ζεσταίνουν τον αέρα του δωματίου από την άλλη όμως δημιουργούν μια αποπνικτική ατμόσφαιρα. Αυτό συμβαίνει γιατί ο αέρας βεβιασμένης κυκλοφορίας (ventilated) επειδή κινείται γρήγορα, προκειμένου να "προλάβει" να ζεσταθεί περνάει από αντιστάσεις πολύ υψηλής θερμοκρασίας με αποτέλεσμα να "καίγεται". Εδώ βέβαια έχουμε θερμοστάτη και το σώμα λειτουργεί γύρω στο 80% - 90% του χρόνου που είναι switched on. Κάποιες φορές είναι και ενοχλητικά λόγω θορύβου. Θα έλεγα ότι η χρήση τους ενδείκνυται στο μπάνιο καθώς εκεί μας ενδιαφέρει η άμεση θέρμανση του χώρου και δεν μας απασχολεί η ξήρανση του αέρα.

Υπάρχει τέλος και ο θερμοπομπός, ο οποίος δεν έχει ανεμιστήρα (ventilator). Η αρχή λειτουργίας του, όπως φαίνεται και στο flash: http://www.convectors.gr/index.php?page=noirotspote2 έχει να κάνει με την φυσική ροή του αέρα ο οποίος τείνει να γίνει θερμότερος και ελαφρύτερος. Οι θερμοπομποί διαθέτουν ειδικές αντιστάσεις με πτερύγια αλουμινίου προκειμένου να έχουν μεγάλη επιφάνεια και να απάγουν την θερμότητα αποδοτικά. Οι αντιστάσεις δεν ανεβαίνουν σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες (δεν υπάρχει λόγος καθώς ο αέρας κινείται αργά) και έτσι ο αέρας δεν καίγεται και η ατμόσφαιρα δεν ξηραίνεται. Ταυτόχρονα κάποιοι θερμοπομποί διαθέτουν ηλεκτρονικό θερμοστάτη ο οποίος έχει ευαισθησία της τάξεως 0,1 του βαθμού C (αντίθετα από τους κοινούς μηχανικούς θερμοστάτες που η ευαισθησία τους είναι περί τους 3 βαθμούς). Το γεγονός αυτό απαγορεύει την άσκοπη και δυσανάλογη κατανάλωση ενέργειας. Πρακτικά ένας θερμοπομπός με ηλεκτρονικό θερμοστάτη μόλις φέρει την θερμοκρασία που θέλουμε στον χώρο μπορεί να έχει έως και 50 - 60% θερμοστατικές διακοπές (δηλαδή το σώμα λειτουργεί περίπου τον μισό χρόνο). Οι θερμοπομποί είναι εντελώς αθόρυβοι καθώς δεν έχουν κινούμενα μέρη.

 

Δεν ξέρω αν τα κατάφερα αλλά προσπάθησα να δώσω περιγραφή με εύκολους και κατανοητούς όρους. Αν θέλετε κάποια περαιτέρω πληροφορία και μπορώ να βοηθήσω... Πολύ ευχαρίστως....

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Aν εγώ αποφασίσω για παράδειγμα να πάρω ένα θερμοπομπό για το δωμάτιο μου που είναι 4χ4, πόσα watt θα πρέπει να είναι αυτός; Υπάρχουν κάποια κριτήρια όπως έχουμε στα aircontition ? :ninja:

Πέρασα από ένα κατάστημα με ηλεκτρικά και ρώτησα και μου είπε να πάρω τον μεγαλύτερο που ήταν 2000W. :X:cry:

Και αναρωτιέμαι ! Αν για το δωματιάκι μου χρειάζονται 2000W τότε αυτοί που είναι στα 1000W γιατί είναι; Για να τους παίρνουμε αγκαλιά; :blink::wacko:

http://img19.imageshack.us/img19/126/nokialumia710.jpg
Link to comment
Share on other sites

Aν εγώ αποφασίσω για παράδειγμα να πάρω ένα θερμοπομπό για το δωμάτιο μου που είναι 4χ4, πόσα watt θα πρέπει να είναι αυτός; Υπάρχουν κάποια κριτήρια όπως έχουμε στα aircontition ? :ninja:

Πέρασα από ένα κατάστημα με ηλεκτρικά και ρώτησα και μου είπε να πάρω τον μεγαλύτερο που ήταν 2000W. :X:cry:

Και αναρωτιέμαι ! Αν για το δωματιάκι μου χρειάζονται 2000W τότε αυτοί που είναι στα 1000W γιατί είναι; Για να τους παίρνουμε αγκαλιά; :blink::wacko:

 

Κατ' αρχήν υπάρχουν και μεγαλύτερης ισχύος θερμοπομποί από 2000 watt (http://www.convectors.gr/index.php?page=noirotspote2)

Τώρα σχετικά με το δωμάτιο σου:

Πιθανότατα να μπορεί καλυφθεί ο χώρος και από λίγο μικρότερης ισχύος θερμοπομπό. Αυτό όμως για να στο πω με σιγουριά θα έπρεπε με κάποιο τρόπο να δώ τις απώλειες που έχει το δωμάτιο αυτό. Όμως ποιός είναι ο λόγος να μην βάλεις το 2000 Watt. 2000 watt μπορεί να είναι το πιστολάκι που στεγνώνεις τα μαλιά σου (μπορεί και περισσότερο), ή το σίδερο των ρούχων και πολλές άλλες μικροσυσκευές....Μην φανταστείς ότι θα σου καταναλώνει περισσότερο ρεύμα. Το ίδιο με τον μικρότερο θα καταναλώνει καθώς θα έχει περισσότερες θερμοστατικές διακοπές (δηλαδή θα δουλεύει σε μικρότερο ποσοστό χρόνου). Σημαντικό είναι να έχει ηλεκτρονικό θερμοστάτη (προσοχή σε αυτό). Επίσης ο λίγο μεγαλύτερος (που συνήθως δεν έχει σοβαρή διαφορά στο κόστος) θα ζεσταίνει γρηγορότερα τον χώρο.

 

Φιλικά.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Σε μεζονετα 160 τετρ. εδω και 3 χρόνια βάζω τουλάχιστον 2 τόνους πετρέλαιο τον χρόνο και ζεστη δεν έχω. Καίει περίπου 4-5 ώρες ο ένας όροφος και 2 ώρες ο πάνω όροφος (εχει αυτονομία στους ορόφους) την ημέρα ζήτημα είναι. Επισης εχω boiler το οποίο ζεστένεται απο τον καυστηρα ειναι αυτονομο το ανοίγουμε μόνο όταν θέλουμε ζεστό νερό.

Έχει ένα μεγάλο καυστηρα θα ελεγξω ποιος ειναι και όπως μου είπαν μπηκε για να δουλευει για μια ακόμα μεγονετα με τα ίδια τετραγωνικά και μια γκαρσονιέρα 50 τετρ. ομως μεχρι στιγμης και τα 2 είναι άδεια οπότε μόνο εμεις το ανάβουμε και το πληρώνουμε όλο εμείς αφου δεν υπάρχει άλλος.

 

Είναι 5τιας με αρκετά σώματα αλλα παρόλο που πληρώνω τουλάχιστον 1500 ευρω το χρόνο για πετρέλαιο δεν έχω ζέστη αρκετή.

 

Μου είπαν πως αν είναι μεγάλος ο καυστηρας υπαρχει περίπτωση να καίει πολύ εξαιτίας του καυστήρα.

 

Ποια είναι η γνώμη σας?

Έχω σκεφτει να βάλω μέχρι αερόθερμα ή kerosun λαδιου μπας και ζεσταθούμε λίγο χωρις να κοιταω συνέχεια το πετρέλαιο ποσο έχει πέσει.

 

Επίσης ψαχνω να βρω καποιον που να γνωρίζει απο εγκαταστάσεις να μας ενημερώσει τι μπορούμε να κάνουμε για περισότερη θέρμανση με λιγότερο κόστος. Αν γνωρίζετε ενημερώστε με. Μένω Γλυκά Νερά.

 

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπα! Καλυτερα public για να τα διαβαζουμε και εμεις...

Δεν εχει μονο ο kail δωματιο 4x4! Υπαρχουν και αλλοι ενδιαφερομενοι...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω νυκτερινό ρεύμα και ηλεκτρικά καλοφιφέρ. Οπότε ανάβω κυρίως το βράδυ (μέρα λείπουμε δουλεια..).

Λύση θα είναι για τη μεζονέτα κλιματιστικά inverter. Αθόρυβα και με μικρή κατανάλωση ρεύματος. Θα το ανάβεις εκεί που κάθεσαι, και όχι απαράιτητα σε όλο το σπίτι όπως το πετρέλαιο.

Πραγματικά αυτό το σύστημα ποτέ δε με βόλεψε και γι αυτό έμεινα με τα "παλιά" ηλεκτρικά καλοριφέρ και τώρα με τα inverter! Γιατί πχ να ζεσταίνεις το παιδικό δωμάτιο αν δεν έχεις παιδί, ή το 2ο μπάνιο αν δε θα μπείς...ή τη κουζίνα ή το σαλόνι όλη νύκτα...αφού δε θα το χρησιμοποιήσεις! Και τα 1500ευρώ μου φαίνονται τρελό ποσό! Ρεύμα το χειμώνα πληρώνω πολύ λίγο! και φυσικά όχι μόνο για τη ζέστη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω νυκτερινό ρεύμα και ηλεκτρικά καλοφιφέρ. Οπότε ανάβω κυρίως το βράδυ (μέρα λείπουμε δουλεια..).

Λύση θα είναι για τη μεζονέτα κλιματιστικά inverter. Αθόρυβα και με μικρή κατανάλωση ρεύματος. Θα το ανάβεις εκεί που κάθεσαι, και όχι απαράιτητα σε όλο το σπίτι όπως το πετρέλαιο.

Πραγματικά αυτό το σύστημα ποτέ δε με βόλεψε και γι αυτό έμεινα με τα "παλιά" ηλεκτρικά καλοριφέρ και τώρα με τα inverter! Γιατί πχ να ζεσταίνεις το παιδικό δωμάτιο αν δεν έχεις παιδί, ή το 2ο μπάνιο αν δε θα μπείς...ή τη κουζίνα ή το σαλόνι όλη νύκτα...αφού δε θα το χρησιμοποιήσεις! Και τα 1500ευρώ μου φαίνονται τρελό ποσό! Ρεύμα το χειμώνα πληρώνω πολύ λίγο! και φυσικά όχι μόνο για τη ζέστη.

 

Με το νυχτερινό ρεύμα το ιδανικό είναι ο θερμοσυσσωρευτής. Καταναλώνει ρεύμα μόνο το βράδυ (οπότε και χρώνεται με μειωμένο τιμολόγιο) και αποδίδει την αποθηκευμένη ενέργεια όλη την ημέρα.

 

Τα κλιματιστικά δεν έχουν καλή ποιότητα θέρμανσης.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!!

Άκουσα τυχαία προσφάτως πως οι σόμπες αλογόνου εκπέμπουν ακτινοβολία και είναι βλαπτικές για τον ανθρώπινο οργανισμό κ καρκινογόνες...

Εγώ έχω μία κ τη χρισιμοποιώ στο δωμάτιο μου!!!

Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό???

Link to comment
Share on other sites

Τα ραδιόθερμα είναι τα ίδια με τους θερμοπομπούς ; ή είναι κάτι το διαφορετικό;
http://img19.imageshack.us/img19/126/nokialumia710.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τελικα έχω αυτων των λέβητα Galaxy GLX-8 96.000 - 108.200 kcal/h.

Ειναι λογικό για ένα σπίτι 160 τετρ. ?

και ένα boiler 160lt.

(Προγραμματιζόμενος θερμοστάτης με έξοδο για Boiler - olympia electronics bs-817)

 

Απο ότι έχω δει καίω 150-200 ευρω τον μήνα για πετρέλαιο και boiler. 5 ωρες θερμανση κανα μισαωρω το boiler.

Αν έδινα 400-500 ευρω και αγόραζα 2 απο τα παρακάτω και αναβα το boiler με ρευμα. θα μου ερχόταν φθηνότερα?

 

http://www.net-electric.gr/catalog/kerosun-fan-heater-inverter-lc-30-p-3989.html

http://www.net-electric.gr/catalog/kerosun-omni-230-p-3997.html

http://www.net-electric.gr/catalog/kerosun-rainbow-black-p-4000.html

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@pasxen νομίζω ότι οι kerosun έχουν τον περιορισμό να έχεις υψόμετρο 800m και άνω καθώς και να μην της αφήνεις αναμένες και να πέφτεις για ύπνο (θέλουν παρακολούθηση). Κατά τα άλλα, από ένα φίλο που είχε κάνει δουλειά, φούρνος το σπίτι, απλά δεν είναι ομοιόμορφη η κατανομή της θερμότητας.

 

Υπάρχουν και ηλεκτρικοί λέβητες....

Γιατί να τους προτιμήσει κανείς από άποψη κόστους από το πετρέλαιο; Είναι πιο φθηνοί;

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Τελικα έφερα τεχνικό και μου είπε πως το σπίτι μου χρειάζεται έναν λέβητα 25000 kcal και να μεγαλώσω 2 με 3000τις θερμίδες τα σώματα στο σαλόνι (να μεγαλώσω 3 απο αυτά)

 

Το θέμα είναι πως 2 μήνες έχω κάψει πάνω απο 600 λίτρα και ζέστη δεν έχω στο σαλόνι.

 

Αν κάνω τις αλλαγες αυτες θα δω βελτίωση σε θέρμανση και κατανάλωση?

 

Ή να βάλω ένα κλιματιστικό 24000 btu στο σαλόνι (ενιαιος χώρος με κουζίνα και τραπεζαρία γύρω στα 90 τετρ.) που καίώ το περισσότερο για να τελιώνει το πράγμα.Μου είπαν πως θα έχω ζέστη απλα θα τα δίνω στην δεή αλλα θα μου έρχεται φθηνότερα απο το να βάζω συνέχεια πετρέλαιο.

 

Η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις το κόστος της μετατροπής που περιγράφεις σε κάθε περίπτωση?
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

1300 gia ena kalo aircondition τοποθετημένο.

Τωρα για καυστήρα, σώματα και τοποθέτηση πιστεύω γύρω στα 2500.

Δεν το έχω ψάξει πολύ για τιμές θέλω να δώ τι είναι το καλύτερο πρώτα για καλύτερη θέρμανση και λιγότερο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η άποψη μου είναι οτι δέν έχουμε καλή ποιότητα θέρμανσης με τα κλιματιστικά!

Για ψύξη οκ, αλλά για θέρμανση πιστέυω ότι δεν είναι ότι καλύτερο....

Τώρα σχετικά με την μετατροπή του συστήματος κεντρικής θέρμανσης και αυτό είναι επίφοβο και δεν γνωρίζεις τι κατανάλωση θα έχεις μετά.

Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...