Jump to content

Αστυνομικές και Στρατιωτικές Σχολές


Cloud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Hello παίδες!! Έψαξα αρκετά αλλα δεν βρήκα κατι αντίστοιχο και για τον λόγο αυτό άνοιξα καινούργιο θέμα. :O

 

Θα ήθελα μια βοήθεια ώστε να καταφέρω να περάσω στις στρατιωτικές κ αστυνομικές σχολές. Φέτος ειμαι 3η Λυκείου κ έχω βάλει ώς στόχο μου να περάσω σε αυτές τις σχολές αλλά... Έχω ύψος 1.70(Στο όριο για να περάσω) κ είμαι 92:cry: κιλά... Αρκετά για το ύψος μου!

 

Όσο για το βάρος πέρισυ ήμουν 100 κιλά:cry: ...κ προσπαθώ να κατέβω κ άλλο..! Πρίν τα Χριστούγεννα πήγαινα 3 φορές την εβδομάδα γυμναστήριο αλλά αυτή την στιγμή δν προλαβαίνω να αφιερώσω χρόνο για το γυμναστήριο.

 

Για αστυνομικές σχολές ξέρω πως θέλουν 1.70 ύψος, 100μ σε 17", 1000μ(1km) σε 4:20" άλμα σε μήκος 3,5 μ και άλμα σε μήκος 1μ. Το περασμένο χειμώνα πηγαινα για κανα μισάωρο για τρέξιμο σχεδόν 3-4 φορές την εβδομάδα. Το θεμα είναι τι πρέπει να κάνω ώστε να χάσω βάρος (πόσα κιλά πρέπει να είμαι?) Τι πρέπει να κάνω ώστε να καταφέρω να περάσω στις αθλητικές εξετάσεις... Και να είμαι έτοιμος ώς τον Μά'ι'ο-Ιούνιο του 2006;)

 

Τί έχετε να μου προτείνετε ώστε να χάσω τα παραπάνω κιλά και τρόπους επιτυχίας στις αθλητικές εξετάσεις...

 

Ευχαριστώ προκαταρτικά, Νίκος :)

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

to oti pigeneis gimnastirio den paei na pei oti tha xaseis kila an den kanei ssosta pragmata. ta athlimata einai astia gia na ta peraseis den einai tipota, oloi ta pernane. kane mia dieta gia na xaeis kila ti na sou poun apo edo? ebdomadieo programa diatrofis thes?
Link to comment
Share on other sites

 

ta athlimata einai astia gia na ta peraseis den einai tipota, oloi ta pernane.

 

Tα 4' 20'' στο 1000αρι παντως, δυσκολευουν παρα πολλους. Και με τον σωματοτυπο που εχει ο φιλος μας, μαλλον θα τον δυσκολεψουν κι αυτον.

Θελει δουλιτσα...

Link to comment
Share on other sites

o kathenas tha sou leei to makri tou kai to kodo tou. ego sou leo na mikrineis ta geumata kai na kopseis ola ta endiamesa pou tros, apofeugeis ta lipara, psomia kai zimarika, alkool komeno kai anapsiktika episis kai an exeis xrono pigene gia treximataki meta to diavasma i otan exeis eleuthero xrono

 

analoga tora den xero an tha prolaveis me ayta pou sou leo na xaseis osa xreiazese. posa kila prepei na xaseis kai mexri pote?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εφικτό κάποιο πρόγραμμα διατροφής, ώστε να φτάσω στο επιθυμητά κιλά.:happy:

File me kathe kalosyni akou ta parakato pou exo na sou po. Loipon skopos den einai na xaseis ta kila tora mono kai mono gia na mpeis sti sxoli kai meta pali na gineis o idios opos prin. Ego ayto den to theoro sosto gia sena. Episis na ksereis oti sinithos ta grigora programmata den einai kala dioti an kapoia stigmi afetheis ta ksanapairneis ta kila se xrono miden. (etsi tin patisa kai ego). Gi' auto pigaine se enan kalo diaitologo pou tha sou kanei tis eksetaseis kai tha sou pei pos prepei na kaneis ti diaita oste na xaneis ta kila me sosti allagi tou metavolismou sou. Prosoxi omos mi pas se kanena papatzi. Kai sou leei oti sto proto mina tha xaseis 7 i 8 kila klp. ayta einai kourafeksala. kai telos an einai na mpeis se aytes tis sxoles mono kai mono gia epaggelmatiki apokatastasi asto kalytero min pas. Ego ekatsa ena xrono sti sxoli aksiomatikon tou naytikou kai tin ekana louis meta apo ena xrono.De leei file ostratos pleon einai gia na se vlepoun an eisai gialismenos i ksirismenos kai p.........a mentoles.Prin kaneis opoiodipote vima skepsou kala kai min ksexnas ta kila siga siga.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιό είναι το κατάλληλο βάρος...αν ήξερα δν θα ρωτούσα...:O

 

Σκεφτόμουν να πάω σε κάποιο διαιτολόγο, αλλά το θέμα είναι επειδή δεν έχω πάει ποτέ, φοβάμαι μήπως είναι μπαρουφολόγος... Και δεν ξέρω αν θα έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα. Αν κάποιος απο προσωπική εμπειρία έχει αποτελέσματα καλό θα ήταν να μας το έλεγε κιόλας...

 

Perdikos2000 όσον αφορά την επιλογή της σχολής, είμαι σίγουρος για την επιλογή μου για τον λόγο ότι το έχω στόχο απο την πρώτη στιγμή που μπήκα στο ενιαίο λύκειο...:O Σίγουρα δεν θα ήθελα να τα χάσω και να τα παρώ ξανά... Όσον αφορά την διατροφή προσπαθώ μόνος μου ( ψωμί ελάχιστο ολικής άλεσης, χαμηλό σε λιπαρα γάλα και τέτοια...)

Το θέμα είναι άν προλαβαίνω να κάνω κάτι:cry: . Είναι εφικτό να χάσω τα περιττά κιλά και να πετύχω στις αθλητικές εξετάσεις??

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα σου πρότεινα έναν διαιτολόγο για να κάνεις πρόγραμμα διατροφής σωστό (εγώ έχασα μέσα σε 6-9 μήνες περίπου γύρω στα 25 κιλά, από 120 στα 95 δηλαδή). Μόνο με την γυμναστική δεν πιστεύω ότι χάνεις βάρος αν δεν συνδιαστεί και με σωστή διατροφή.

 

Πάντως μην νομίζεις ότι οι διαιτολόγοι είναι μάγοι...αν δεν ακολουθήσεις το πρόγραμμα που θα σου βάλουν δεν πρόκειται να δεις αποτέλεσμα. Θέλει αποφασιστιτκότητα.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Gia sou Cloud.. edosa 2is fores gia tin sxoli astinomias sxoli aksiomatikon.. ala matea..omos ime se 8esi na sou po arketa pragmata gia tis sxoles autes epidi opos sou pa 2 xronia asxoli8ika gia na mpo.

Katarxin prepi na eisai apo 1,70 xoris ipodima kai kaltses,an ise 1,69 kobese.

oso gia to baros.. exo edo mia prokiriksi apo ta palia..(auta den alazoun paramenoun idia) kai 8a sou doso apantisi gia to baros soy..

 

"idieteres igionomikes apetisis"

1.somatiko baros:

fisiologiko somatiko baros se kila pou prokipti apo to anastima se ekatosta mion (-) 100 me anekti iperbasi eos +20% tou fisiologikou.

 

distixos etsi metrane to baros auti.. diladi stin dikia sou periptosi..

me 1,70 ipsos mas kani 170-100=70kg diladadi 8eoroun 70kg to fisiko baros me to ipsos soy. tora ise ligo tixeros lei: " me anekti iperbasi eos +20% tou fisiologikou" diladi.. 70kg tou fisiologikou + 20% mas kani 84kg.

AUTA ISXIOUN MONO GIA TIS SXOLES ASTINOMIAS,DEN GNORIZO GIA STRATIOTIKES SXOLES (den edosa pote)

 

opote me 1,70 ipsos eos 84kg. Stoxos sou na pas 82-83kg min ise kai sto orio. (Ara 92kg poy eisai, me entantiki ideata kai kali diatrofi eos tis telikes eksetasis mporis na xasis 10kg)

 

kali epitixia..

http://www.ert.gr/site/news/photos/2005/7/internet_xxxx.jpg
Link to comment
Share on other sites

Hello παίδες!! Έψαξα αρκετά αλλα δεν βρήκα κατι αντίστοιχο και για τον λόγο αυτό άνοιξα καινούργιο θέμα. :O

 

Θα ήθελα μια βοήθεια ώστε να καταφέρω να περάσω στις στρατιωτικές κ αστυνομικές σχολές. Φέτος ειμαι 3η Λυκείου κ έχω βάλει ώς στόχο μου να περάσω σε αυτές τις σχολές αλλά... Έχω ύψος 1.70(Στο όριο για να περάσω) κ είμαι 92:cry: κιλά... Αρκετά για το ύψος μου!

 

Όσο για το βάρος πέρισυ ήμουν 100 κιλά:cry: ...κ προσπαθώ να κατέβω κ άλλο..! Πρίν τα Χριστούγεννα πήγαινα 3 φορές την εβδομάδα γυμναστήριο αλλά αυτή την στιγμή δν προλαβαίνω να αφιερώσω χρόνο για το γυμναστήριο.

 

Για αστυνομικές σχολές ξέρω πως θέλουν 1.70 ύψος, 100μ σε 17", 1000μ(1km) σε 4:20" άλμα σε μήκος 3,5 μ και άλμα σε μήκος 1μ. Το περασμένο χειμώνα πηγαινα για κανα μισάωρο για τρέξιμο σχεδόν 3-4 φορές την εβδομάδα. Το θεμα είναι τι πρέπει να κάνω ώστε να χάσω βάρος (πόσα κιλά πρέπει να είμαι?) Τι πρέπει να κάνω ώστε να καταφέρω να περάσω στις αθλητικές εξετάσεις... Και να είμαι έτοιμος ώς τον Μά'ι'ο-Ιούνιο του 2006;)

 

Τί έχετε να μου προτείνετε ώστε να χάσω τα παραπάνω κιλά και τρόπους επιτυχίας στις αθλητικές εξετάσεις...

 

Ευχαριστώ προκαταρτικά, Νίκος :)

φίλε ξεκινάμε "ποιότική" άσκηση ανοίγωντας τα πόδια.

Και 1 και 2.Μπράβο ποιό γρήγορα,πιο γρήγορα :lol:

 

Πέρα απο την πλάκα είσαι κατα μερικά κια παραπάνω για να μπείς στην σχολή.

Να ακολουθήσεις μια δίαιτα απο "διαιτολόγο" και όχι απο φτηνά μαγαζία και προπαντώς όχι περιοδικά,τηλεόραση γιατι μόνο καλό δεν κάνουν.

Ακολούθησε την δίαιτα που θα σε προτείνει και σε συνδιασμό με το γυμναστήριο-τρέξιμο μια χαρά θα τα πας.Χάσε κιλάκια και Police Academy here I come!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παρα μα πάρα πολύ όλους για την βοήθειά σας και την δύναμη που μου δίνετε!!

Ήδη έχω αρχίσει και ρωτάω για διαιτολόγους ώστε να βρώ έναν καλό...:O

Επειδή το θέλω πολύ να περάσω στη σχολή αυτή θα ακολουθήσω την διατροφή πιστά παράλληλα με ένα προγραμματάκι με τρέξιμο μετά το διάβασμα...

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ!!:D

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

μιας και ανοιξαμε αυτο το θεμα μια φιλη μου θελει να παει στρατιωτικη γιατρος πρεπει και αυτη να περασει καποια αθληματα η ειναι διαφορετικα;
Link to comment
Share on other sites

μιας και ανοιξαμε αυτο το θεμα μια φιλη μου θελει να παει στρατιωτικη γιατρος πρεπει και αυτη να περασει καποια αθληματα η ειναι διαφορετικα;

Nαι πρεπει να περασει τα ιδια αθλήματα που λεεί ο φίλος παραπάνω.

Βέβαια τα όρια ειναι διαφορετικά για τις γυναίκες.

Για τους άντρες ειναι τα ίδια που αναφέρθηκαν παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Nαι πρεπει να περασει τα ιδια αθλήματα που λεεί ο φίλος παραπάνω.

Βέβαια τα όρια ειναι διαφορετικά για τις γυναίκες.

Για τους άντρες ειναι τα ίδια που αναφέρθηκαν παραπάνω.

 

Pleon ta oria einai koina kai gia ta duo fyla... :lol:

http://www.ert.gr/site/news/photos/2005/7/internet_xxxx.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια και εγω θελω να περασω στρατιοντικες και συγκεκριμενα ικαρων (εχω καιρο ομως:p ) Μπορει να μου πει καπιος το οριο υψους (1,70-χ) και μηπος ξερετε αν ακομα οτι πρεπει να εισαι ξυρισμενος, μηπος πλεων επιτρεπετε ελαφρυ μουσακι; (για το μαλι δυστιχος δεν εχω ελπιδες...)
Link to comment
Share on other sites

απο οσο ξερω φιλε(επειδη δινω και εγω φετος) στην ικαρων δεν παιρβουν ψηλα παιδια.εγω για παραδειγμα ειμαι 1.83.δεν εχω λοιπον ελπιδες.θα πρεπει επισης να μην εχεις καθολου μυωπια.ουτε 0,25 βαθμους.

και τελος να ξεριεις οτι ειναι πολυ δυσκολη σχολη.πολυ φευγουν.

(αυτα που σου ανεφερα δεν ειναι σιγουρα στα λεω με καθε επιφυλαξη)

Υ.Γ.:το μουσι απο οσο ξερω δεν επιτρεπεται.στην αστυνομια που θελω να περασω απο οσο ξερω μπορεις να εχεις μονο μουστακι τωρα στην Ικαρων δεν ξερω

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι δεν περνανε πολυ ψηλοι, λογο του μεγεθους των αεροσκαφων, δεν ειναι και κανα αμαρικανικο muscel car... Γιαυτο και ρωταω. Μυωποια μεχρι 0,24 βαθμους δεχονται, δεν ξερω ομως αν δεχονται και θεραπευμενους με laser, ευτιχος παντος μεχρι στιγμης δεν εχω μηωποια, και προσπαθω να προσεχω τα ματια μου, αν και με το pc δεν ειναι τοσο ευκολο.

Οτι ειναι δυσκολη το ξερω, και ξερω και οτι φευγουν πολλοι, ομως το εχω βαλει στοχο και λατρευω απιστευτα πολυ τα αεροπλανα, ποσο μαλλον τα μαχητικα.

 

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες που μου εδωσες

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πρέπει να αδυνατήσεις γιατί δεν θα προλάβεις να δώσεις αθλητικά, θα σε κόψει η Υγειονομική Επιτροπή όταν θα πας για ιατρικές εξετάσεις. Αν δεν φαίνεσαι κανονικός... κόβεσαι, έτσι απλά.

Αν περάσεις είναι τα αθλητικά που το πρόβλημα σου θα είναι το 4΄ 20΄΄ στα 1000μ, το οποίο για κάποιον που γυμνάζεται έστω και περιστασιακά είναι εύκολο, αλλά οποιοσδήποτε άλλος θα δυσκολευτεί. Ίσως και το 100άρι να σε δυσκολέψει λίγο λόγω μεγάλων αδρανειακών φαινομένων που μάλλον έχεις.

Το κυρίως πρόβλημά σου είναι η Υγειονομική Επιτροπή πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Μυωποια μεχρι 0,24 βαθμους δεχονται, δεν ξερω ομως αν δεχονται και θεραπευμενους με laser, ευτιχος παντος μεχρι στιγμης δεν εχω μηωποια, και προσπαθω να προσεχω τα ματια μου, αν και με το pc δεν ειναι τοσο ευκολο.

 

H sxolh ikarwn exei dyo tmhmata, iptamenous,kai mhxanikoys. Gia toys iptamenoys thelei 0 (mhden) muwpoia.. oso gia osous ekanan epembash laser auto me mhxanima tous to blepoyn kai se koboun.!

 

* ena paidi eipe oti einai 1,83 upsos kai tha ton kopsoun.. :lol: :lol: :lol:

oxi den pezei tetoio skhniko.. anwtato ypsos einai ews 1,90! (mono gia tous iptamenoys)

http://www.ert.gr/site/news/photos/2005/7/internet_xxxx.jpg
Link to comment
Share on other sites

Φίλε η μόνη λύση είναι η γυμναστική και η διατροφή παράλληλα..

 

Μπορείς να κάνεις aerobic 4 φορές την εβδομάδα και ταυτοχρονα λίγα βάρη.. μαζί με μια διατροφή απο διαιτολόγο (απαραίτητα) και σίγουρα θα μπορέσεις να χάνεις 4-5 κιλά κάθε μήνα.Τα πάντα να ξέρεις είναι στο μυαλό σου..λίγη πειθαρχεία στο πρόγραμμα που θα ακολουθήσεις και τα αποτελέσματα θα έρθουν γρήγορα.. καλη τύχη

 

(Επικοινώνησε μαζί μου μέσω PM αν θες τίποτα παραπάνω)

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω δυο θέματα που αφορούν τη γυμναστική και τη διατροφή, από τα οποία ο φίλος μας μπορεί να πάρει ιδέες:

 

Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής, ναι ή όχι;

 

Δίαιτες - Διατροφή - Τροφές

 

:)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά ευχαριστώ για όλα... Χωρίς εσάς θα είχα πάρει ποτέ την απόφαση για να αλλάξω τον ευατό μου...;)

Αποφάσισα έψαξα και βρήκα κάποια διαιτολόγο... Μετα απο τα πολλά ακολουθώ μια διατροφή με γυμναστική ελάχιστη ( ο λόγος είναι γιατί δεν προλαβαίνω με τα μαθήματα...) Ήμουν 94 κιλά στις αρχές του Φεβρουαρίου όταν άρχισα την διατροφή... Τώρα είμαι 80 κιλά!!:D Νιώθω πιο καλά τώρα... 14 κιλά για μένα είναι αρκετά καλά... και πρέπει να χάσω τώρα άλλα 10 κιλάκια και είμαι στα φυσιολογικά μου για το ύψος (1.70)...Και πρέπει να πάω γυμναστήριο για να «σφίξω» όπως λένε...

Έκανα τα χαρτιά για τις Στρατιωτικές( Στρατιωτικές -->1.65 ύψος είναι τελικά...) και τώρα περιμένω για τις Αστυνομικές Σχολές...:O

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να περασεις φιλε! Οταν ξερεις τι παιζει με αστυονομικες δεν μας τα σφυρας και μας;
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια Συμφορουμιτη-γειτονα Cloud...!!! καλη συνεχεια στην προσπαθεια σου..,...γνωμη μου ...αν εχεις κανενα γνωστο που να εχει περασει στρατιωτικες σχολες η αστυνομια ,ρωτα πως ειναι τα πραγματα ...γιατι πολλοι δηλωνουν στρατιωτικες,ποσοι θελουν να πανε πραγματικα ποσοι ειναι?
IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...