Jump to content

Ορθογραφία: απορίες, κανόνες, απαντήσεις


DENIOR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα ,το οποίο αφορά αποκλειστικά την ορθογραφία,τη σωστή γραφή της Ελληνικής Γλώσσας ,ώστε να έχει ο καθένας από εμάς τη δυνατότητα να ρωτήσει όσα τον απασχολούν σχετικά με αυτό.

 

Νομίζω πως όλοι μας θέλουμε να γράφουμε σωστά όλες τις Ελληνικές λέξεις,όλους τους ρηματικούς τύπους,όλα τα μέρη του λόγου.

 

Ας αρχίσω με μία δική μου ερώτηση.

Δικαιολογείται η γραφή,στη Δημοτική Γλώσσα,της λήγουσας του δευτέρου ενικού του ρήματος «πληρώ» με «ει» και όχι με «οι»,όπως γράφεται στα Αρχαία Ελληνικά ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 184
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

edo yparxoyn akoma merikoi poy grafoyn me greeklish, πραγματικά αυτό είναι πολύ κακό, είδη έχουμε χαλάσει την γλώσσα μας σε μερικά χρόνια θα έχουμε ξεχάσει εντελώς και να γράφουμε. Τι να πω.....
mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

Ας αρχίσω με μία δική μου ερώτηση.

Δικαιολογείται η γραφή,στη Δημοτική Γλώσσα,της λήγουσας του δευτέρου ενικού του ρήματος «πληρώ» με «ει» και όχι με «οι»,όπως γράφεται στα Αρχαία Ελληνικά ;

 

Νά 'ταν αυτό το πρόβλημα στο MyPhone...

 

Τέλος πάντων, η "σωστή" του ορθογραφία στη δημοτική είναι μάλλον με -ει, κυρίως για λόγους ομοιομορφίας και απλοποίησης της γλώσσας. Η κατάληξη -οι σε ρήμα θεωρείται μάλλον παράταιρη στα νέα ελληνικά, και η αλήθεια είναι ότι ξενίζει. Άλλωστε το ρήμα πληρώ είναι από τα ελάχιστα συνηρημένα σε -όω/-ω που έχουν επιβιώσει (και αυτό περισσότερο σαν μέρος σταθερών εκφράσεων) καθώς τα περισσότερα πλέον έχουν αποκτήσει την κατάληξη -ώνω. Π.χ. δηλώ -> δηλώνω.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Μαρβιν,ομως αφου δεν εχει "εκδημοτικοποιηθει" :p το σωστο δεν ειναι να κλινεται οπως τα συνηρημενα, δηλαδη με οι?
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μαρβιν,ομως αφου δεν εχει "εκδημοτικοποιηθει" :p το σωστο δεν ειναι να κλινεται οπως τα συνηρημενα, δηλαδη με οι?

 

 

Και εγώ με "οι" θα το έγραφα... Το "ει" είναι κάπως:p

Link to comment
Share on other sites

Μαρβιν,ομως αφου δεν εχει "εκδημοτικοποιηθει" :p το σωστο δεν ειναι να κλινεται οπως τα συνηρημενα, δηλαδη με οι?

 

Τί να σου πω, και τα δύο σωστά είναι.

Και αυτό πιο πολύ έχει επιβιώσει (της εκδημοτικοποίησης :p ) σαν μέρος σταθερών εκφράσεων π.χ. πληροί τις προϋποθέσεις κλπ. και όχι σαν ρήμα πλήρως ενταγμένο στην καθομιλουμένη. Καθώς περνά ο καιρός η γλώσσα απλοποιείται, λογικό δεν είναι;

Κι εγώ με -οι το έγραφα στο σχολείο, άλλοι μου το διόρθωναν και άλλοι όχι :)

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω πρόβλημα με τις καταλήξεις ρημάτων.

λοιπόν

εξηγήστε μου για τις ακόλουθες

 

 

-ε.

-αι

-ει

Link to comment
Share on other sites

Καθώς περνά ο καιρός η γλώσσα απλοποιείται, λογικό δεν είναι;

:)

 

Όχι, εσένα σου φαίνεται λογικό;

 

Όσο περνάει ο καιρός, η κοινωνία μας, η γνώση μας και ο κόσμος μας γίνεται όλο και πολυπλοκότερος..Εσένα σου φαίνεται λογικό η γλώσσα να απλοποιείται; Κανονικά δε θα έπρεπε να μεγαλώνει συνεχώς και να γίνεται πιο "πολύπλοκη"; (όχι απαραίτητα με την έννοια του δύσκολου)

 

Γιατί στην αρχαία Ελλάδα, όπου θεωρητικά τα πάντα ήταν απλούστερα (κοινωνία, τεχνολογία, γνώση κλπ.) η γλώσσα ήταν τόσο πολυπλοκότερη; Τί σκοπούς εξυπηρετούσε; Γιατί δημιουργήθηκε έτσι;

 

Οι παραπάνω ερωτήσεις είναι απλά για προβληματισμό...Δεν έχω κι εγώ (προφανώς) σαφείς απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

edo yparxoyn akoma merikoi poy grafoyn me greeklish, ....

Προτείνω μάλιστα σε αυτό το θέμα να απαγορευτούν και να διαγράφονται τα πόστ με greeklish...;)

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

to oti grafoume me greeklish den simainei oti den 3eroume or8ografia!!! apla sini8eia xronwn einai :O

Egw pantws pou eimai mikri kai sto dimotiko kaname apo tin arxi dimotikh den exw problima. Oi mones lekseis pou me mperdeuoun isws einai ta: αυγό(ή αβγό?), γεννέθλια (ή γενέθλια), τραίνο (ή τρένο?) κτλ.. Ama apofasisoun pws prepei na grafontai as enhmerwsoun ki emas :p

Link to comment
Share on other sites

αυτο που κανουν οι περισσοτεροι πιο συχνα λαθος, και εμαθα να το γραφω πριν 2 χρονια ειναι το παίρνω, περνώ... ή το με πολλή αγάπη και οχι πολύ αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω πρόβλημα με τις καταλήξεις ρημάτων.

λοιπόν

εξηγήστε μου για τις ακόλουθες

 

 

-ε.

-αι

-ει

Πώς ακριβώς μπορούμε να βοηθήσουμε με τις παραπάνω καταλήξεις :confused: ;

 

Το θέμα μας δεν είναι τα greeklish.Ας περιοριστούμε στην σωστή γραφή της Ελληνικής γλώσσας.

Link to comment
Share on other sites

to oti grafoume me greeklish den simainei oti den 3eroume or8ografia!!! apla sini8eia xronwn einai :O

 

Είναι δηλαδή συνήθεια πολλών χρόνων; Γιατί βλέπω ότι είσαι 17.

Και αναρωτιέμαι πόσα χρόνια έχεις φάει από τα νιάτα σου στο web και δεν μπορείς να γράψεις ελληνικά. Ενώ εμείς που είχαμε PC πριν γεννηθείς, το καταφέραμε.

Δεν μπορώ να ακούω τέτοιες δικαιολογίες :blink:

 

Και για να μην είμαι άλλο εκτός θέματος, μπράβο στον Denior που άνοιξε τέτοιο θέμα.

Δεν έχω κανένα κόλλημα με τις ηλικίες του καθενός. Αλλά στον Denior βλέπω έναν 17άρη που πάντα με εντυπωσιάζει με τον τρόπο που γράφει.

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

Όσο περνάει ο καιρός, η κοινωνία μας, η γνώση μας και ο κόσμος μας γίνεται όλο και πολυπλοκότερος..Εσένα σου φαίνεται λογικό η γλώσσα να απλοποιείται; Κανονικά δε θα έπρεπε να μεγαλώνει συνεχώς και να γίνεται πιο "πολύπλοκη"; (όχι απαραίτητα με την έννοια του δύσκολου)

 

Γιατί στην αρχαία Ελλάδα, όπου θεωρητικά τα πάντα ήταν απλούστερα (κοινωνία, τεχνολογία, γνώση κλπ.) η γλώσσα ήταν τόσο πολυπλοκότερη; Τί σκοπούς εξυπηρετούσε; Γιατί δημιουργήθηκε έτσι;

 

Οι παραπάνω ερωτήσεις είναι απλά για προβληματισμό...Δεν έχω κι εγώ (προφανώς) σαφείς απαντήσεις

 

Κι εγώ έχω αυτήν την αναρώτηση. Ομολογώ όμως ότι δεν το έχω ψάξει.

 

Δύο πρόχειρες σκέψεις δικές μου:

 

α) η σωστή χρήση της γλώσσας και ιδίως η γραφή ήταν παλιότερα το προνόμιο μιας πολύ μικρής ελίτ, όσο παλιότερα τόσο μικρότερης. Καθώς η γλώσσα διαχέεται σε όλα τα κοινωνικά στρώματα προσαρμόζεται στις ανάγκες του κόσμου που δεν έχει το χρόνο ή τη διάθεση να ασχοληθεί όσο οι ελιτ με την εκμάθησή της.

 

β) ο άνθρωπος είναι από τη φύση του προσανατολισμένος στην αποτελεσματικότητα. Εφόσον βρίσκει ευκολότερους τρόπους συνεννόησης δεν έχει λόγο να επιμένει σε πεπαλαιωμένα πολύπλοκα σχήματα που δεν τον εξυπηρετούν πλέον.

 

παιδιά έχω πρόβλημα με τις καταλήξεις ρημάτων.

λοιπόν

εξηγήστε μου για τις ακόλουθες

 

 

-ε.

-αι

-ει

 

Περιληπτικά:

 

-ε: β' πληθυντικός ενεργητικής φωνής. π.χ. (εσείς) βλέπετε, μιλάτε κλπ.

-αι: γ' ενικός παθητικής φωνής. π.χ. (αυτός-η-ο) φαίνεται, γίνεται κλπ.

 

-η: δε χρησιμοποιείται στα νέα ελληνικά. Σε αρχαία και καθαρεύουσα ήταν κατάληξη υποτακτικής. Στα νέα ελληνικά έχει αντικατασταθεί με το -ει και την προσθήκη του "να" πριν το ρήμα ώστε να δηλώνεται η υποτακτική. π.χ. θέλει να κάνει

 

-ει: χρησιμοποιείται σε β' και γ' ενικό πρόσωπο οριστικής και υποτακτικής, πρακτικά παντού.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην απαγορευτούν τα greeklish γενικά μια και καλή στο myphone?

Σε τόσα άλλα fora απαγορέυονται.

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αχ να χαρείτε..το θέμα με τα greeklish το έχουμε συζητήσει εκτενώς στο παρελθόν και οι αποφάσεις έχουν παρθεί απο τον admin.Ποιος ο λόγος να επανερχόμαστε στα ίδια;

Ας περιορίστουμε στο θέμα της ορθογραφίας και μόνο..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην απαγορευτούν τα greeklish γενικά μια και καλή στο myphone?

Σε τόσα άλλα fora απαγορέυονται.

 

αυτο δεν ειναι καθολου λογικο...

αν ξεκινησουμε ετσι σε λιγα χρονια θα ζητησουμε να διαγραφουν ολοι οσοι δε χρησιμοποιουν τονους...

αλλωστε πιστευω οτι ενα μεγαλο ποσοστο απο εμας εχουμε στο παρελθον κανει ορθογραφικες ατασθαλειες και χρηση greeklish...

για να μην αναφερθω σε χρηστες gprs!

το αν καποιος δε μπορει να χρησιμοποιησει την ελληνικη σωστα ή ακομη και το ελληνικο αλφαβητο δε νομιζω οτι του αξιζει διαγραφει απο myphone!:X

Link to comment
Share on other sites

Είναι δηλαδή συνήθεια πολλών χρόνων; Γιατί βλέπω ότι είσαι 17.

Και αναρωτιέμαι πόσα χρόνια έχεις φάει από τα νιάτα σου στο web και δεν μπορείς να γράψεις ελληνικά. Ενώ εμείς που είχαμε PC πριν γεννηθείς, το καταφέραμε.

Δεν μπορώ να ακούω τέτοιες δικαιολογίες :blink:

 

Και για να μην είμαι άλλο εκτός θέματος, μπράβο στον Denior που άνοιξε τέτοιο θέμα.

Δεν έχω κανένα κόλλημα με τις ηλικίες του καθενός. Αλλά στον Denior βλέπω έναν 17άρη που πάντα με εντυπωσιάζει με τον τρόπο που γράφει.

[offtopic]Από 4 χρονών χρησιμοποιώ υπολογιστή, αν και το θέμα δεν είναι από πότε χρησιμοποιείς, αλλά πόσες ώρες τρως πάνω του! Όταν 8 χρόνια παίζεις online games και προγράμματα τα οποία δεν έχουν ελληνικά, λογικό ειναι να σου γίνουν συνήθεια τα greeklish. Εκτός των άλλων δεν μ'αρέσουν καθόλου τα ελληνικά στους υπολογιστές, και γιατί ειναι δύσκολα στο typing, και επειδή δεν χρησιμοποιούνται σε προγράμματα και από άποψη ορολογίας (όποιος έχει σπουδάσει πληροφορική ή δίκτυα στα ελληνικά καταλαβαίνει τι εννοώ). [/offtopic]

Link to comment
Share on other sites

παντως πολλοι το ονομα Χρήστος τωρα το γραφουνε Χρίστος

αυτη την αλλαγη την παρατηρησα εδω και μερικα χρονακια....

γιατι αραγε τετοια αλλαγή?

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Τί να σου πω, και τα δύο σωστά είναι.

Και αυτό πιο πολύ έχει επιβιώσει (της εκδημοτικοποίησης :p ) σαν μέρος σταθερών εκφράσεων π.χ. πληροί τις προϋποθέσεις κλπ. και όχι σαν ρήμα πλήρως ενταγμένο στην καθομιλουμένη. Καθώς περνά ο καιρός η γλώσσα απλοποιείται, λογικό δεν είναι;

Κι εγώ με -οι το έγραφα στο σχολείο, άλλοι μου το διόρθωναν και άλλοι όχι :)

 

Δεν ειναι λογικο να απλοποιειται.

Καθε λεξη που εχει βγει,εχει βγει για ενα συγκεκριμενο σκοπο.

Μη γινουμε σαν τους Αγγλους που εχουν 5 λεξεις ολες κι'ολες.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

παντως πολλοι το ονομα Χρήστος τωρα το γραφουνε Χρίστος

αυτη την αλλαγη την παρατηρησα εδω και μερικα χρονακια....

γιατι αραγε τετοια αλλαγή?

το ονομα μου στην ταυτοτητα και σε ολα μου τα χαρτια λεει 'Χρίστος' και οχι 'Χρήστος'. ειναι κατι που εχει μεινει στην οικογενεια μας και το γραφουμε ετσι. δεν ξερω γιατι.

Link to comment
Share on other sites

παντως πολλοι το ονομα Χρήστος τωρα το γραφουνε Χρίστος

αυτη την αλλαγη την παρατηρησα εδω και μερικα χρονακια....

γιατι αραγε τετοια αλλαγή?

Το συγκεκριμένο όνομα έχει άμεση σχέση με τον Χριστό.

Απλά για θρησκευτικούς λόγους,αν δεν κάνω λάθος,έχει ανεβεί ο τόνος στην παραλήγουσα.

Για αυτό άλλωστε και δικαιολογείται η χρήση του «ι».

Link to comment
Share on other sites

τελικά η λέξη εταιρεία πως γράφεται; Με "εί" ή "ί" ; Το έχω δει και με τα δύο.

 

Ολοι πανω απο τα λεξικα για να το βρουμε.

Μετα την καθιερωση της νεας ελληνικης εχουν γινει ολλα τουρλου-τουρλου.

Αντε και πεινασα.:lol:

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...