Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ποια είναι η διαδικασία αλλαγής γραμματοσειράς για το notification ?

 

Αυτό θέλω να μάθω και γω

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Το ανέφερα γιατί κάποιος έγραψε ότι η Wind χρησιμοποιεί άλλη μπάντα που δεν υποστηρίζει το FDD-LTE του lenovo. Από την στιγμή όμως που το δοκίμασες και παίζει, όλα καλά.

 

Εγώ να ευχαριστήσω τον Ιπποκρατη για την όλη ενημέρωση σε θέματα updates και να ρωτήσω για εμάς που περάσαμε την eu- s126 από το ρωσικό site πως μπορούμε να αναβαθμίσουμε στην νεα S129. Το τηλέφωνο το έχω ήδη ρουταρει και μου έχει διαθέσιμο το update.

Κι εμένα μου βγάζει την αναβάθμιση αυτή αλλά στη διαδικασία της επανεκκίνησης βγάζει failed update...

Δεν τη δίνω και πολύ σημασία γιατί είναι 28mb μόνο και περιμένω να ξεκλειδώσει κάποιος αυτή που ανέβασα. Την έκδοση AP, που αν συμβεί θα λειτουργούν και οι 2 sim καθώς και όλα τα άλλα που έχει η EU ROM. ;)

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μας ενημερώσει κάποιος που έχει βάλει και δουλεύει αυτή τη ROM αν εφαρμογές όπως

Vodafone Contacts δουλεύουν κανονικά. Το ρωτάω γιατί με αυτή που μου είχαν στείλει το κινητό δεν δούλευε.

Επίσης όταν σε καλούν βγάζει στα Ελληνικά την τοποθεσία πχ Χαλκίδα ή τα βγάζει στα κινέζικα ?

Ευχαριστώ

Δεν έχω vodafone για να απαντήσω έγκυρα αλλά μέχρι τώρα δεν έχω βρει κάποια εφαρμογή που να μη λειτουργεί. Νομίζω πως είχα ξανακούσει το ίδιο και για άλλες εφαρμογές (της Εθνικής τρ., της Cosmote, του paypal, TfA tickets...) αλλά δεν ισχύει!

Χρησιμοποιώ ΧDialer αλλά τώρα που τσεκάρω την μαμήσια εφαρμογή δεν βλέπω κινέζικα αλλά ούτε και τοποθεσίες βλέπω... :what:

 

Δεν θεωρώ αξιόπιστα τα ινδικα sites όταν η lenovo δεν γράφει τίποτα στη σελίδα της. Το έχω με την μεμβράνη με φούσκες και φοβάμαι να την αφαιρέσω μην μου γρατσουνιστει. Τόσα χρόνια με iPhone 4s ποτέ δεν έχω βάλει τίποτα και είναι σαν καινούριο. Τι να κανω τώρα με αυτό;

Επειδή ένα tempered glass που του έβαλα ήταν αρκετά παχύ και με χάλαγε, το έχω δύο μήνες χωρίς προστασία και είναι ΟΚ.

Στο ίδιο διάστημα οι απλές μεμβράνες παλιότερων κιν. μου όλο και κάτι πάθαιναν. Δεν ξέρω αν είναι gorila (αν και παντού αυτό λένε) πάντως είναι ανθεκτικό.

 

Το incallui πως το έκανες εγκατάσταση; το κινητό μου είναι ρουταρισμένο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλαδή με αυτήν την Rom θα υποστηρίζει dual-sim με eu;

Αν πας στα σχόλια της ρομ του baralajbi θα βρεις και λειτουργικό callUI και τον τρόπο να το εγκαταστήσεις. Θα στο έβρισκα εγώ αλλά χωρίς λόγο έχουν γεμίσει το νήμα με επιβεβαιώσεις δωρεών και είναι δύσκολο να βρεις κάτι.:down:

Αν πάλι κατεβάσεις την τελευταία αναβάθμιση της ρομ του δεν θα χρειαστεί να εγκαταστήσεις τίποτε άλλο. Είναι κομπλέ!

Δεν είναι δίκαρτη ΕU, είναι η επίσημη CU ρομ της lenovo, ρουταρισμένη και πολυγλωσσική!

 

Ποια είναι η διαδικασία αλλαγής γραμματοσειράς για το notification ?

To έχει εξηγήσει εδώ ο φίλος Kinezos (να 'ναι καλά!!!).

 

Δεν τη δίνω και πολύ σημασία γιατί είναι 28mb μόνο και περιμένω να ξεκλειδώσει κάποιος αυτή που ανέβασα. Την έκδοση AP, που αν συμβεί θα λειτουργούν και οι 2 sim καθώς και όλα τα άλλα που έχει η EU ROM. ;)

Προσπάθησα πριν 2 - 3 βδομάδες με δύο σπαστήρια να την ξεκλειδώσω αλλά το ένα δεν έβλεπε καν το ΖΙΡ αρχείο και το άλλο μου έλεγε ότι είναι άδειο.

Η ΑΡ είναι η ρομ φάντασμα. Ούτε η Lenovo δεν τη δίνει!!! Μόνο κανένα backup από κανένα κάτοχο ίσως μπορούσαμε να βρούμε...

 

ΜΠΡΑΒΟ στο φίλο Λάζαρο για τον οδηγό!!! Πολύ χρήσιμος και για απλό φλασάρισμα!:up::bow:

Edited by SO69
Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσα τον οδηγό για το θέμα του Notification Pulldown.

Αν κάτι έχω ξεχάσει ή κάποιος έχει μια βοήθεια για κάποιο πρόβλημα ας μου το στείλει με ένα πμ

για να το κάνω προσθήκη στον οδηγό.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω να μάθω και γω

 

1.Η διαδικασία που λέει ο φίλος παραπάνω δουλεύει, μπράβο !!

2.το κινείτο πετάει με greenify

3.advance battery calibrator κάνει καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσα τον οδηγό για το θέμα του Notification Pulldown.

Αν κάτι έχω ξεχάσει ή κάποιος έχει μια βοήθεια για κάποιο πρόβλημα ας μου το στείλει με ένα πμ

για να το κάνω προσθήκη στον οδηγό.

 

Λάζαρε, καλό θα ήταν να αλλάξεις τα link από το Ρώσικο φόρουμ και να περάσεις τα link χωρίς την μετάφραση της yadex γιατί δεν λειτουργεί το download αλλιώς. Σημείωσε το κι όλας αν μπορείς στις υποδείξεις σου, αλλιώς για πι εύκολα να κατεβάσουν την EU ROM από το needrom και να κάνουν όλες τις επόμενες αναβαθμίσεις,

Πιστεύω πως θα σε ενοχλούν συνέχεια ''γιατί δεν κατεβαίνει κλπ''...;)

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Το 4G της wind παίζει κανονικά εδώ στο Μαρούσι και μάλιστα μέχρι και χθες ήταν δωρεάν και απεριόριστη η κατανάλωση δεδομένων όπου συνδεόσουν με 4G.

 

Νέα nano καρτα της wind, μόνο όταν την έβαλα με αντάπτορα στη θέση της micro sim σταμάτησε να βγαίνει το μήνυμα από το κινητό ότι η sim δεν υποστηρίζει 4G/LTE.

 

Στη θέση της nano ενημερώνει ότι η καρτα δεν είναι 4g. Εγκυκλοπαιδικά.

Edited by dimitris2004
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Είμαι νέος στο forum και θέλω μια βοήθεια για το παρακάτω "πρόβλημα". Προχθές παρέλαβα το νέο μου VIBE X2 από το geekbuying, είχε multilanguage λειτουργικό με googleapps. Έκανα όμως τη χαζομάρα μαζί με τα υπόλοιπα updates να κάνω και system update και μου εγκαταστάθηκε η VIBEUI_V2.0_1511_5.22.1_ST_X2-CU. Αν θυμάμαι η υπάρχουσα ήταν η 5.5.1 και ήταν ΟΚ με τα προβλήματα όμως που θα αντιμετώπιζα αργότερα σύμφωνα με κάποια post που διάβασα. Ακολουθώντας το post #134 του Ipokratis άρχισα να κατεβάζω την Lenovo Vibe X2 прошивка EU_ROW_S125_14.12.05.

Επειδή είμαι νέος στο ρουτάρισμα κινητών άλλα εξοικειωμένος με την τεχνολογία θα ήθελα τα βήματα που πρέπει να κάνω και αν έχετε να προτείνετε άλλες εκδόσεις (πιο νέες - πιο σωστές) για εγκατάσταση ευχαρίστως να τα ακολουθήσω.

Αν υπάρχει κάποιος οδηγός έτοιμος, είτε στο myphone ή στο youtube μπορείτε να τους προτείνετε.

Τέλος θα ήθελα να αναφέρω τα εξής:

Προσπαθώντας να αντιγράψω κάποια αρχεία στο "κινέζικο" κινητό δεν με άφηνε (ήθελε μάλλον εγκατάσταση ενός κινέζικου προγράμματος και δεν το ρίσκαρα.

Ευχαριστώ όλη την ομάδα προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν κανω hard reset παιζει να φτιαξει το προβλημα με με την μπαταρια;;Γιατι εκανα ενα soft reset αλλα κρατησε το root και ολα! για να κανω ενα γρηγορο review για το προβλημα εχω ενα x2 1447 απο pandawill που διαρκει η μπαταρια 4 ωρες στην αναμονη. root το εκανα με kingroot με τον τροπο που ειχε πει ενας φιλος εδω αλλα δεν θυμαμαι το post τωρα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

....Επειδή είμαι νέος στο ρουτάρισμα κινητών άλλα εξοικειωμένος με την τεχνολογία θα ήθελα τα βήματα που πρέπει να κάνω και αν έχετε να προτείνετε άλλες εκδόσεις (πιο νέες - πιο σωστές) για εγκατάσταση ευχαρίστως να τα ακολουθήσω.

Αν υπάρχει κάποιος οδηγός έτοιμος, είτε στο myphone ή στο youtube μπορείτε να τους προτείνετε.

 

Για αρχή:

1. Οδηγός στην πρώτη σελίδα του νήματος.

2. SP Flash Tool Οδηγός.

Link to comment
Share on other sites

Διορθώθηκε το Link για την ROM στον οδηγό και προστέθηκε και η αναβάθμιση του Notification Pulldown Fonts

με τη βοήθεια του kinezos

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Είμαι νέος στο forum και θέλω μια βοήθεια για το παρακάτω "πρόβλημα". Προχθές παρέλαβα το νέο μου VIBE X2 από το geekbuying, είχε multilanguage λειτουργικό με googleapps. Έκανα όμως τη χαζομάρα μαζί με τα υπόλοιπα updates να κάνω και system update και μου εγκαταστάθηκε η VIBEUI_V2.0_1511_5.22.1_ST_X2-CU. Αν θυμάμαι η υπάρχουσα ήταν η 5.5.1 και ήταν ΟΚ με τα προβλήματα όμως που θα αντιμετώπιζα αργότερα σύμφωνα με κάποια post που διάβασα. Ακολουθώντας το post #134 του Ipokratis άρχισα να κατεβάζω την Lenovo Vibe X2 прошивка EU_ROW_S125_14.12.05.

Επειδή είμαι νέος στο ρουτάρισμα κινητών άλλα εξοικειωμένος με την τεχνολογία θα ήθελα τα βήματα που πρέπει να κάνω και αν έχετε να προτείνετε άλλες εκδόσεις (πιο νέες - πιο σωστές) για εγκατάσταση ευχαρίστως να τα ακολουθήσω.

Αν υπάρχει κάποιος οδηγός έτοιμος, είτε στο myphone ή στο youtube μπορείτε να τους προτείνετε.

Τέλος θα ήθελα να αναφέρω τα εξής:

Προσπαθώντας να αντιγράψω κάποια αρχεία στο "κινέζικο" κινητό δεν με άφηνε (ήθελε μάλλον εγκατάσταση ενός κινέζικου προγράμματος και δεν το ρίσκαρα.

Ευχαριστώ όλη την ομάδα προκαταβολικά.

 

Υπάρχει έτοιμος οδηγός για όλα όσα θα ρέπει να κάνεις στο αρχικό post του θέματος.

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

παιδια αν κανω hard reset παιζει να φτιαξει το προβλημα με με την μπαταρια;;Γιατι εκανα ενα soft reset αλλα κρατησε το root και ολα! για να κανω ενα γρηγορο review για το προβλημα εχω ενα x2 1447 απο pandawill που διαρκει η μπαταρια 4 ωρες στην αναμονη. root το εκανα με kingroot με τον τροπο που ειχε πει ενας φιλος εδω αλλα δεν θυμαμαι το post τωρα...

 

Να προσθέσω και εγώ.... με την επαναφορά του τηλεφώνου μέσα απο τις ρυθμίσεις το τηλέφωνο επανέρχεται όπως όταν πρωτοήρθε? (πείραξα μάλλον κάτι στην default εφαρμογή για τις επαφές και δεν μπορώ να επεξεργαστώ και να προσθέσω νέες, EDIT: με τον Contact Editor Free μπορείται να προσθέσετε και να επεξεργαστείται επαφές)

 

Γιατί απο εμπειρία απο τις ταμπλέτες onda και cube με την επαναφορά εμφανίζονται πολλές κινέζικες εφαρμογές.

Edited by dimitris2004
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ.... με την επαναφορά του τηλεφώνου μέσα απο τις ρυθμίσεις το τηλέφωνο επανέρχεται όπως όταν πρωτοήρθε? (πείραξα μάλλον κάτι στην default εφαρμογή για τις επαφές και δεν μπορώ να επεξεργαστώ και να προσθέσω νέες, EDIT: με τον Contact Editor Free μπορείται να προσθέσετε και να επεξεργαστείται επαφές)

 

Γιατί απο εμπειρία απο τις ταμπλέτες onda και cube με την επαναφορά εμφανίζονται πολλές κινέζικες εφαρμογές.

 

Ναι ολες οι κινεζιες!! ολα τα παντα!!! αλλα και το kingroot εμεινε που δεν το περιμενα!!

Link to comment
Share on other sites

Το 4G της wind παίζει κανονικά εδώ στο Μαρούσι και μάλιστα μέχρι και χθες ήταν δωρεάν και απεριόριστη η κατανάλωση δεδομένων όπου συνδεόσουν με 4G.

 

Έχει σημασία σε ποια θύρα θα βάλουμε την sim για να έχουμε 4g WIND.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον!! παμε επιτελους τωρα που βρηκα χρονο! model number :lenovo x2-cu build number: vibeui_v2.0_11443_5.5.1_st_x2-cu

harware version:x2_mb_h1203. παταω system update και μου λεει unfortunately, Settings has stopped, καμια ιδεα;;;; επισης! πως μπαινω στο recovery μηπως με wipe user data φτιαξει και η βλακεια με την μπαταρια;; γιατι την 1η μερα (χωρις root) ηταν οκ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως μπορεί κάποιος να προτείνει κάποιο καλό πρόγραμμα για online backup??? θέλω να μεταφέρω απο την καρτα sd ενός άλλου κινητού... κάποια πράγματα όπως notes κλπ στο lenovo.... ευχαριστώ εκ των προτέρων...

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Έχει σημασία σε ποια θύρα θα βάλουμε την sim για να έχουμε 4g WIND.

 

Μόνο η Νο 1 sim (η micro sim) έχει 4G, ασχέτως παρόχου!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον!! παμε επιτελους τωρα που βρηκα χρονο! model number :lenovo x2-cu build number: vibeui_v2.0_11443_5.5.1_st_x2-cu

harware version:x2_mb_h1203. παταω system update και μου λεει unfortunately, Settings has stopped, καμια ιδεα;;;; επισης! πως μπαινω στο recovery μηπως με wipe user data φτιαξει και η βλακεια με την μπαταρια;; γιατι την 1η μερα (χωρις root) ηταν οκ!

 

το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ σε άκριβώς ίδιο model και build number. Επίσης έχει παράσιτα το ραδιόφωνο και μου ήρθε με προεγκατηστημένες εφαρμογές που δε θέλω (κινέζικες). Τέλος δε βρίσκει Αθήνα η εφαρμογή lenovo καιρός. Δε θα με πείραζε αν δε δούλευε η δεύτερη κάρτα sim, αλλά θα με ενδιέφερε το 4g. Με τη μπαταρία δεν έχω πρόβλημα. Α! και κατέβασα το root check και μου λέει "root access is not properly installed on this device".

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ σε άκριβώς ίδιο model και build number. Επίσης έχει παράσιτα το ραδιόφωνο και μου ήρθε με προεγκατηστημένες εφαρμογές που δε θέλω (κινέζικες). Τέλος δε βρίσκει Αθήνα η εφαρμογή lenovo καιρός. Δε θα με πείραζε αν δε δούλευε η δεύτερη κάρτα sim, αλλά θα με ενδιέφερε το 4g. Με τη μπαταρία δεν έχω πρόβλημα. Α! και κατέβασα το root check και μου λέει "root access is not properly installed on this device".

Για τον καιρό υπάρχει αυτή εδώ η εφαρμογή.

Για το ROOT δες τον οδηγό πως θα το κάνεις ή διαφορετικά ακολούθησε τον οδηγό για αλλαγή της ROM από CU σε EU

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από Micciman >

Θα μπορούσες να μου δείξεις μια αξιόπιστη πηγή που αναφέρει ότι το κινητό έχε έχει gorilla glass. Ευχαριστώ

 

http://www.gsmarena.com/lenovo_vibe_x2-review-1181p3.php

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα μπορούσες να μου δείξεις μια αξιόπιστη πηγή που αναφέρει ότι το κινητό έχε έχει gorilla glass. Ευχαριστώ

 

http://www.gsmarena.com/lenovo_vibe_x2-review-1181p3.php

Huawei p30 pro,Xiaomi remdi note 10,Xiaomi mi A3,Samsung s10+,Xiaomi mi9,Sony XZ3,Xiaomi mi 10,oneplus 7 pro,Huawei mate 10 pro,Huawei p9plus,Sony XZ premium, Honor 8,Xiaomi mi 9T,Xiaomi Mi8,Oneplus 6,Oneplus 3t,Xiaomi mi note 2,LeEco Le Max 2, Ηuawei Nexus 6P,Lenovo Vibe Z2 Pro,Lenovo Vibe X2,Xiaomi mi note pro,Xiaomi mi4,inew V3,Sony Xperia sola

Link to comment
Share on other sites

Για τον καιρό υπάρχει αυτή εδώ η εφαρμογή.

Για το ROOT δες τον οδηγό πως θα το κάνεις ή διαφορετικά ακολούθησε τον οδηγό για αλλαγή της ROM από CU σε EU

 

σόρυ, επειδή είμαι και λίγο άσχετος, δεν έχω ξανακάνει ρουτ, ποιον οδηγό εννοείς? γιατί ο οδηγός αναβάθμισης από cu se eu παραπέμπει σε site με ρώσικα και δε μπορώ να κατεβάσω το αρχείο. Μπορει να χρειάζεται εγγραφή αλλά δε καταλαβαίνω γρι ρωσικα....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους. ειμαι μεταξυ το Ηonor 3c 4g 2g/ram 16/rom και του lenovo vibe χ2. θα ηθελα την βοηθεια σας παρακαλω σχετικα με το lenovo

 

οσοι το παρηγγειλαν απο το vickmall πληρωσαν τελωνειο ή οχι?

το 4G απο οτι καταλαβα λειτουργει κανονικα στην Ελλαδα

Υπαρχει και το Ελληνικο μενου και τελος δεν υπαρχει θεμα με την αναγνωριση

των ελληνικων αριθμων.... Τα καταλαβα καλα διαβαζοντας τον μιτο?

Oλα τα παραπανω τα ζηταμε απο το site μαζι με τον αριθμο της παραγγελιας.....

Η τιμη του στα 200 € περιπου νομιζω ειναι πολυ καλη σχετικα με αυτα που προσφερει...κυριως τα 32 g rom.... στην Ελλαδα μας 315 €!!!

Παρακαλω την βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...