Jump to content

Lenovo Vibe Z2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από εδώ http://stechi.skroutzstore.gr/shop/products με 2 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπίας. Παρέλαβα σήμερα και είναι στην φόρτιση, ενώ έχει κάνει και 2 αναβαθμίσεις...

 

καλομίλητη η συσκευή, αν θες κάνε μας ένα review με την άποψή σου για τη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 299
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ! Την συσκευή την είχα δει και πιάσει στα χέρια μου (αναμένη) πριν αποφασίσω την αγορά της. Μέχρι τώρα είχα το Galaxy Note 3 Neo, οπότε ως μέγεθος δεν με ξένισε. Η κατασκευή δείχνει καλή, είναι σαφώς πιο χλιδάτη από το samsung, οθόνη πολύ φωτεινή και καλοσχεδιασμένα μενού. Ως χειρισμός ψάχνομαι ακόμα, μια και δεν έχω συνηθήσει τον launcher της lenovo - ψάχνω τις εφαρμογές και ακόμα δεν τις έχω βρεί :lol:, αν τα βρώ δύσκολα θα βάλω Nova prime και τέλος. Περισσότερα όταν το δουλέψω λίγο, μέχρι τώρα προσπαθούσα - ανεπιτυχώς - να το rootάρω με όλα όσα προανέφερα...
Link to comment
Share on other sites

Οι προσπάθειες για root με όλα τα παραπάνω απέτυχαν, προσπάθησα και με το towelroot, ανεπιτυχώς μια και το αφεντικό του δουλεύει εδώ και μήνες για την google. Όταν (και αν) έχω χρόνο και όρεξη ίσως στήσω έναν adb server σε Linux για να προσπαθήσω manual... Πέρασα τον Nova prime launcher που έκατσε πολύ καλά πάνω του, κρατώντας όλα τα καλά στοιχεία του "μαμίσιου" μενού ενώ προσέθεσε το άψογο interface. Με την πρώτη φόρτιση έβγαλε μια μέρα με πολύ σκάλισμα, εγκαταστάσεις, τις προσπάθειες για root, λίγη ομιλία και αρκετό σερφάρισμα με wi fi, και ήταν στο 25% πριν το βάλω πάλι στην φόρτιση. Πέρασα και το greenify το ρύθμισα και περιμένω να δω που θα πάει η μπαταρία, ενώ σήμερα θα δουλέψει σε πραγματικές συνθήκες και το GPS.

Περνώντας στον λόγο που αγοράστηκε, η λειτουργία με δυο κάρτες είναι πολύ απλή, έχεις πρόσβαση σε όλες τις επαφές σου φυσικά, και έχεις δυνατότητα να ορίσεις μια από τις δύο ως προεπιλογή για τις κλήσεις σου ή απλά να επιλέγεις κάθε φορά. Όταν μιλάς στο τηλέφωνο και σε καλούν στην άλλη γραμμή, μπορείς να έχεις προώθηση (με ότι ισχύει για τις σχετικές χρεώσεις), ή απλά ο καλών ακούει το γνωστό "μη διαθέσιμος". Εννοείται ότι μετά βλέπεις τις αναπάντητες και μπορείς να καλέσεις εσύ. Οι δυνατότητες παραμετροποίησης κάθε sim είναι πλήρεις σαν να έχεις δυο κινητά, με μόνο περιορισμό ότι αν βάλεις εισαγωγή pin σε μια, κλειδώνει εντελώς το τηλέφωνο.

Περισσότερα σε επόμενο "επεισόδιο"... ;)

 

edit: Το sygic κρασάρει πριν καν ξεκινήσει, αλλά μάλλον φταίει το ίδιο - μια και το nokia here τα πάει μια χαρά! Το πιθανότερο είναι ότι κάτι δεν έκαναν καλά στην τελευταία αναβάθμιση...

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

Εμ αυτό λέω, εγώ είμαι στην 15.0.9 - πήγαν για καλύτερα αλλά κάτι δεν έκαναν καλά. Φαντάζομαι θα το φτιάξουν σύντομα...
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνιση για όσους ενδιαφέρονται: για να ξεχωρίζεις σε πια γραμμή σε καλούν, μπορείς να ορίσεις διαφορετικό ήχο κλήσης - το ίδιο και για τα sms. Επίσης όταν έχεις αναπάντητες, βλέπεις σε ποιά γραμμή είναι.:cool:

 

edit: 500+ mb ram ελεύθερη με το σύστημα idle, μια χαρά είναι...

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνιση για όσους ενδιαφέρονται: για να ξεχωρίζεις σε πια γραμμή σε καλούν, μπορείς να ορίσεις διαφορετικό ήχο κλήσης - το ίδιο και για τα sms. Επίσης όταν έχεις αναπάντητες, βλέπεις σε ποιά γραμμή είναι.:cool:

 

edit: 500+ mb ram ελεύθερη με το σύστημα idle, μια χαρά είναι...

 

Σε ευχαριστπύμε για το review και τις σημαντικές πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει από τον δεύτερο μια silicon, όταν παραλάβω θα σας πω τι λέει.

 

Για root ακούστηκε τίποτα καινούριο?

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω να έχει RDS το ραδιόφωνο. Το επιβεβαιώνετε και εσείς;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Το ραδιόφωνο δεν είναι rds, για δες μήπως βρείς καμιά εφαρμογή. Η μπαταρία έχει αρχίσει και στρώνει μετά την τρίτη φόρτιση είμαι στην δεύτερη μέρα με 75% αλλά πολύ ελαφριά χρήση...
Link to comment
Share on other sites

 

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι είναι εξαιρετική θήκη και έχει γίνει απαραίτητο συμπλήρωμα του τηλεφώνου μου.

 

Προσωπικά το Vibe Z2 με έχει ικανοποιήσει απόλυτα, παρ' όλο που το έχω 'απείραχτο'. Ακόμα και ο stock dialer είναι ικανοποιητικός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Να κάνω μια ερώτηση, αν ξέρει κάποιος μου απαντάει.

 

Έχετε βρει αν και πως αλλάζει η ρύθμιση από 4G/3G σε 2G για τις 2 κάρτες sim? Όταν θέλεις να αλλάξεις το 4G/3G από την 1 και να το πας στη 2 και τούμπαλιν.

 

Εγώ το μόνο που μπόρεσα να κάνω είναι να αλλάξω τις κάρτες θέση. Στην 1 έχει το 4G/3G και στην 2 το 2G(GSM).

Samsung Omnia - Samsung Galaxy S2 - LG G3 - MS Surface pro 3 - Samsung A5(2016) - Samsung A70 - Galaxy Watch - Galaxy Buds+ - Samsung Galaxy A72

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον βγήκε "έξυπνη" θήκη όπως στο μεγάλο του αδερφάκι.

http://www.aliexpress.com/item/New-Arrival-Lenovo-Vibe-Z2-k920-Mini-Original-Leather-case-smart-flip-cover-protective-Shell-free/32262602250.html

Αυτή η θήκη έχει μαγνήτη ή ότι άλλο και κλείνει το μπροστινό καπάκι? Εννοώ να εφαρμόζει και να μην ανοίγει μόνο του.

Samsung Omnia - Samsung Galaxy S2 - LG G3 - MS Surface pro 3 - Samsung A5(2016) - Samsung A70 - Galaxy Watch - Galaxy Buds+ - Samsung Galaxy A72

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η θήκη έχει μαγνήτη ή ότι άλλο και κλείνει το μπροστινό καπάκι? Εννοώ να εφαρμόζει και να μην ανοίγει μόνο του.

 

Την έχω παραγγείλει αλλά δεν έχει έρθει ακόμα. Όταν την παραλάβω θα απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

Οι προωθήσεις είναι λειτουργία δικτύου και ασφαλώς μπορείς να τις κάνεις ο ίδιος.

 

καλησπέρα σε όλους,

 

πως γίνεται η προώθηση κλησεων απο τη μια σιμ στην αλλη; υπάρχει κάποια ρύθμιση στο κινητό;

 

Καλή Ανάσταση!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορήσει θήκη τύπου smart case preview για το z2; Υποστηρίζει τέτοια λειτουργία το κινητό μας;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα!! Κάτοχος εδώ και 4μιση χρόνια ενός iphone 4 είπα να κάνω την μεγάλη αλλαγή και έτσι από προχθές είμαι κάτοχος του Lenovo vibe z2.Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος και το κινητό τα σπάει κανονικά, σήμα τέλειο παντού (vodafone) και 4g όπου υπάρχει κάλυψη εντοπίζεται αμέσως. Θήκη επειδή έψαξα και δεν βρήκα κάτι και την ήθελα άμεσα πήρα αυτήν Puro από public στα 23 ευρώ. Τεράστια και καλύπτει όλο το κινητό
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

 

πως γίνεται η προώθηση κλησεων απο τη μια σιμ στην αλλη; υπάρχει κάποια ρύθμιση στο κινητό;

 

Καλή Ανάσταση!!!

 

Καλησπέρα,

 

Ρυθμίσεις -> Ρυθμίσεις κλήσης -> Φωνητική κλήση -> SIM 1 -> Προώθηση κλήσης -> Προώθηση όταν δεν είμαι διαθέσιμος -> δηλώνεις τον αριθμό της SIM 2 (με+30 μπροστά)

 

Την ίδια ρύθμιση κάνεις αντίστοιχα για τη SIM 2, δηλώνοντας τον αριθμό της SIM 1.

 

Καλή Ανάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ρυθμίσεις -> Ρυθμίσεις κλήσης -> Φωνητική κλήση -> SIM 1 -> Προώθηση κλήσης -> Προώθηση όταν δεν είμαι διαθέσιμος -> δηλώνεις τον αριθμό της SIM 2 (με+30 μπροστά)

 

Την ίδια ρύθμιση κάνεις αντίστοιχα για τη SIM 2, δηλώνοντας τον αριθμό της SIM 1.

 

Καλή Ανάσταση!

 

το έκανα αλλα τίποτα,

σε ευχαριστω πολύ

καλή Ανάσταση

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορήσει θήκη τύπου smart case preview για το z2; Υποστηρίζει τέτοια λειτουργία το κινητό μας;

 

Εννοείς κάτι σαν αυτή;

 

http://www.aliexpress.com/item/New-Arrival-Lenovo-Vibe-Z2-k920-Mini-Original-Leather-case-smart-flip-cover-protective-Shell-free/32262602250.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρονια πολλα χριστος ανεστη επειδη χρειαζομαι δικαρτο και εχω τωρα το g2 θα με καλυψει σε σημα,αυτονομια,οθονη,ποιοτητα ηχου συνομιλουντων κλπ;Θα ηθελα τη γνωμη σας ειδικα των κατοχων.
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...