Jump to content

Lenovo A536


IASVN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον το παρελαβα απο οτι γραφουν τα χαρτια μου αλλαξαν πλακετα επισης αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι μου το στειλανε και με μπαταρια , ενω εγω δεν τους ειχα στειλει την δικια του . Μετα την επισκευη φαινεται οτι δουλευει καλυτερα , θα το παρακολουθησω και θα σας ενημερωσω . Οσο για την μπαταρια θελει καθε μερα φορτιση .
και μενα στο Α859 ακριβως το ιδιο μου κανανε και πλακετα και μπαταρια και ενω υποτιθετε οτι τα αλλαξε και δουλευε σημερα παρατηρησα οτι παλι μου κανει μπερδεματα με τις επαφες κτλ και θα το ξαναστειλω παλι σερβις 2η φορα σε 15 μερες Edited by Tr3LaRaS
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 237
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γνωριζει καποιος εαν υπαρχει καποιο επισημο προγραμμα για διαχειριση των επαφων μεσω υπολογιστη??

Δηλαδη να σβησω, να διορθωσω, να κανω γενικα τις επαφες μου οπως θελω γιατιη καρτα ειναι απο αλλο τηλ και τα βγαζει λιγο κινεζικα.

 

Σας ευχαριστω.

 

Καποιος βρε παιδια να βοηθησει.....

""Nos Power""
Link to comment
Share on other sites

Καποιος βρε παιδια να βοηθησει.....

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fjsoft.myphoneexplorer.client&hl=el

http://www.softpedia.com/get/Mobile-Phone-Tools/Sony-Ericsson/MyPhoneExplorer.shtml

Το πρώτο λινκ είναι για το τηλέφωνο (client) και το δεύτερο το κάνεις εγκατάσταση στον υπολογιστή σου

Γιατί όμως δεν συγχρονίζεις τις επαφές σου σε ένα google λογαριασμό (gmail) και να τις διαχειρίζεσαι από κει.

Edited by antreasa18
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αγόρασε συγγενής μου αυτό το κινητό και απ' ό,τι φαίνεται δεν δουλεύει το GPS. Ενεργοποιώ δηλαδή την "Τοποθεσία" (χωρίς ανοιχτό wifi ή data) και ανοίγω το sygic ή το google maps αλλά δεν με βρίσκει. Το άφησα κάνα 20λεπτο σε ανοιχτό μέρος με καθαρό ουρανό. Βέβαια με το που συνδέομαι σε wifi με εντοπίζει αμέσως αλλά με σκέτο gps δεν γίνεται. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασε συγγενής μου αυτό το κινητό και απ' ό,τι φαίνεται δεν δουλεύει το GPS. Ενεργοποιώ δηλαδή την "Τοποθεσία" (χωρίς ανοιχτό wifi ή data) και ανοίγω το sygic ή το google maps αλλά δεν με βρίσκει. Το άφησα κάνα 20λεπτο σε ανοιχτό μέρος με καθαρό ουρανό. Βέβαια με το που συνδέομαι σε wifi με εντοπίζει αμέσως αλλά με σκέτο gps δεν γίνεται. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Είναι ενεργοποιημενη η υψηλή ακρίβεια;

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι. Αν κατάλαβα καλά εννοείς αυτό που λέει εντοπισμός θέσης με βοήθεια gps, wifi και δεδομένων (υψηλή κατανάλωση μπαταρίας). Οι άλλες δύο επιλογές είναι gps+wifi και gps σκέτο.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μαλλον λαθος επιλογη το Α536 . Μου χαλασε και δευτερη sd , οποτε θελει δουλευει οποτε θελει δεν δουλευει , πηρα τηλεφωνο στην Arvato και μου ειπαν να το ξαναστειλω για να το τσεκαρουν , δηλαδη μεσα σε 5 μηνες περιπου δυο φορες για επισκευη , σημειωτεον οτι απο αυτα που λεει οτι κανει επειδη το φοβαμαι κανω μονο τηλεφωνα , στελνω κανενα μηνυμα , και παιζω ενα ταβλι , τιποτα αλλο . Η lenovo προς τα παρων στα κινητα δεν με επεισε , σε σχεση με τα pc τα οποια τα θεωρω αξιολογα .Επισης ηθελα να ρωτησω εαν ξερει καποιος την αναβαθμιση Α536_S181_150423_ROW να την κανω ? η θα γινει χειροτερο απο οτι ειναι .Τωρα εχει πανω την Α536_S175_150105_ROW .
Link to comment
Share on other sites

Το έχω 8 μήνες και έχω τις εξής εντυπώσεις:

1.GPS σφαίρα.Έχω το igo primo, μόλις το ανοίγω βρίσκει στίγμα το αργότερο σε 10''.

2.ΙNTERNET με το ucbrowser γρήγορο σερφάρισμα streaming κ.τ.λ.

3.Έχω δύο κάρτες, μάλιστα η μία είναι micro sim και την έχω σφηνώσει και δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα.

4.Φωτο και βίντεο είμαι ευχαριστημένος, αλλά νομίζω ότι δεν είναι για απαιτητικούς σ'αυτό το κομμάτι.

5.Το ηχείο του δεν είναι πολύ καλό για αναπαραγωγή μουσικής, αλλά με bluetooth handsfree δεν υπάρχει πρόβλημα.

6.Το bluetooth του αξιόπιστο, δεν αποσυνδέεται.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κι εγώ το έλυσα το πρόβλημα του gps με το gps status test & fix. Το κατέβασα, πάτησα πρώτα στο Reset GPS, μετά στο Get Xtra Data και περίμενα. Στην αρχή νόμιζα ότι δεν έπιασε επειδή δεν μου έβγαζε τίποτα, έλεγε 0/8 satellites για 2-3 λεπτά αλλά ξαφνικά άρχισε να πιάνει δορυφόρους και έφτασε 9/10 όπου το έκλεισα και πλέον το gps δούλευε κανονικά.

 

mabros1927 κάνε τα παραπάνω και άστο μερικά λεπτά, το φιξάρισμα θέλει κάποια λεπτά. Να είσαι σε ανοιχτό χώρο με καθαρό ουρανό. Και φρόντισε να έχεις ενεργοποιημένο και το wifι! Μήπως δεν το είχες?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κι εγώ το έλυσα το πρόβλημα του gps με το gps status test & fix. Το κατέβασα, πάτησα πρώτα στο Reset GPS, μετά στο Get Xtra Data και περίμενα. Στην αρχή νόμιζα ότι δεν έπιασε επειδή δεν μου έβγαζε τίποτα, έλεγε 0/8 satellites για 2-3 λεπτά αλλά ξαφνικά άρχισε να πιάνει δορυφόρους και έφτασε 9/10 όπου το έκλεισα και πλέον το gps δούλευε κανονικά.

 

mabros1927 κάνε τα παραπάνω και άστο μερικά λεπτά, το φιξάρισμα θέλει κάποια λεπτά. Να είσαι σε ανοιχτό χώρο με καθαρό ουρανό. Και φρόντισε να έχεις ενεργοποιημένο και το wifι! Μήπως δεν το είχες?

μετα την εφαρμογη την βγαζουμε η πρεπει να μενει μεσα ?
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να την κρατήσουμε μετά. Εγώ την άφησα για μερικές μέρες (μπας και χρειαστεί ξανα) μέχρι να βεβαιωθώ ότι φτιάχτηκε οριστικά το GPS και μετά θα την σβήσω.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κι εγώ το έλυσα το πρόβλημα του gps με το gps status test & fix. Το κατέβασα, πάτησα πρώτα στο Reset GPS, μετά στο Get Xtra Data και περίμενα. Στην αρχή νόμιζα ότι δεν έπιασε επειδή δεν μου έβγαζε τίποτα, έλεγε 0/8 satellites για 2-3 λεπτά αλλά ξαφνικά άρχισε να πιάνει δορυφόρους και έφτασε 9/10 όπου το έκλεισα και πλέον το gps δούλευε κανονικά.

 

mabros1927 κάνε τα παραπάνω και άστο μερικά λεπτά, το φιξάρισμα θέλει κάποια λεπτά. Να είσαι σε ανοιχτό χώρο με καθαρό ουρανό. Και φρόντισε να έχεις ενεργοποιημένο και το wifι! Μήπως δεν το είχες?

 

οκ σε ευχαριστω πλ θα το κοιταξω!Εσενα σου ειχε βγαλει κανενα προβλημα να μη σου κατεβαζει εφαρμογες και να σ λεει πως δεν εχεις επαρκειι χωρο????

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πω για αυτό επειδή το κινητό το πήρα για συγγενή μου και πέρα από το GPS που του έφτιαξα και 3-4 εφαρμογες που ήθελε δεν ασχολήθηκα άλλο. Πάντως αυτό το μήνυμα που λες βγαίνει σε όλα τα κινητά όταν κοντεύει να εξαντληθεί ο χώρος. Εσένα στο storage πόσο σου λέει διαθέσιμος χώρος? Και πόσα mb είμαι η εφαρμογή που θες να εγκαταστήσεις?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πω για αυτό επειδή το κινητό το πήρα για συγγενή μου και πέρα από το GPS που του έφτιαξα και 3-4 εφαρμογες που ήθελε δεν ασχολήθηκα άλλο. Πάντως αυτό το μήνυμα που λες βγαίνει σε όλα τα κινητά όταν κοντεύει να εξαντληθεί ο χώρος. Εσένα στο storage πόσο σου λέει διαθέσιμος χώρος? Και πόσα mb είμαι η εφαρμογή που θες να εγκαταστήσεις?

 

εχω διαθεσιμο 382 ΜΒ(μιλαω για μνημη στο κινητο εχω και στη καρτα μνημης 1,6 GB αλλα ουτε κ εκει το δεχετε) και η εφαρμογη ειναι 27 MB δε μπορω να καταλαβω τ γινεται

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες 50-60mb διαθέσιμα σίγουρα αυτό θα ήταν το πρόβλημα άσχετα που η εφαρμογή είναι 27. Και το δικό μου (άλλη συσκευή αλλά δεν έχει σημασία) μου το βγάζει όταν πέφτει τόσο ο διαθέσιμος χώρος. Άσχετα αν στην sd έχω πολύ παραπάνω. Τα 382 όμως που λες είναι αρκετά, δεν καταλαβαίνω τι φταίει. Του έκανες κανένα καθάρισμα από προσωρινά αρχεία κλπ? Μήπως θέλει άδειασμα η cache του play store? Τώρα θυμήθηκα ότι με αυτό τον τρόπο στο παρελθόν είχα ξεπεράσει ένα παρόμοιο πρόβλημα. Δεν κατέβαζε εφαρμογές ή κατέβαζε αλλά δεν έκανε εγκατάσταση. Δεν θυμάμαι ακριβώς. Πήγαινε στα settings του play store και κάπου λέει clear cache. Κάντο και ξαναδοκίμασε να κατεβάσεις την εφαρμογή. Αν δεν πιάσει ούτε αυτό κάνε την ερώτηση στο γενικό νήμα του android που το βλέπουν περισσότεροι και σίγουρα κάποιος θα ξέρει τη λύση. Είμαι σίγουρος ότι δεν είναι πρόβλημα της συσκευής αποκλειστικά.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ένα μεγάλο μειονέκτημα είναι ότι αν θέλουμε να καλέσουμε έναν αριθμό έκτακτης ανάγκης (166,199,100) το τηλέφωνο καλεί αυτόματα το 112 που είναι μεν ο πανευρωπαϊκός αριθμός έκτακτης ανάγκης, αλλά είναι περισσότερο χρονοβόρα η κλήση σε αυτό.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τί ακριβώς είναι αυτοί οι καθορισμένοι αριθμοί που δημιουργούν μια λίστα FDN (?) ?

(ρυθμίσεις>Ρυθμίσεις κλήσης>Άλλες ρυθμίσεις>Αριθμοί κλήσης καθορισμένων αριθμών)

Νόμιζα στην αρχή οτι είναι αριθμοί ταχείας κλήσης, μέχρι να δω οτι αυτή η επιλογή βρίσκεται αλλού.

Αφού έβαλλα 5 ονόματα στη λίστα FDN διεπίστωσα οτι δεν μπορώ να τους καλέσω απο εκεί μέσα

με ένα απλό πάτημα ενός πλήκτρου όπως φανταζόμουν...

Και μία απορία ακόμη : στις ρυθμίσεις γιατί δεν υπάρχει η επιλογή για προγραμματιστές (developers)

ώστε να ενεργοποιήσω την επιλογή εντοπισμός σφαλμάτων usb (usb debugging mode)

για να συνεργαστεί το κινητό στον υπολογιστή (win 8.1 pro)

με την εφαρμογή mobile assistant ή την εφαρμογή Lenovo Smart Assistant?

 

Τελικά βρήκα τον τρόπο να ενεργοποιήσω τις επιλογές για προγραμματιστές :

For devices running Android 4.2.2 or later, you may need to unlock Developer Options before it is available within the Menu:

Go to Android home screen.

Pull down the notification bar.

Tap "Settings"

Tap "About Device"

Tap on the "Build Number" button about 7 times.

Developer Mode should now be unlocked and available in Settings > Developer Options

παρ' όλα αυτά το κινητό συνεργάστηκε μόνο με τη μία εφαρμογή, Lenovo Smart Assistant,

η οποία απλά σ' ενημερώνει αν έχεις το πιο πρόσφατο λογισμικό,ενώ η άλλη, η Mobile Assistant

με την οποία κάνεις αντίγραφα ασφαλείας δεν συνεργάζεται, ξεκινάει την σύνδεση κι ενω λέει

επιτυχής σύνδεση,

στο καπάκι ζητάει να ξανασυνδέσω τη συσκευή με τον υπολογιστή.

Edited by sat_rrstm
Link to comment
Share on other sites

4η φορα το εχω στειλει στην ARVATO με την απαιτηση να αντικατασταθει , οσο για επικοινωνια μαζι τους αστα να πανε , αλλα οταν τελειωσει η ολη ιστορια θα σας πω τι κινησεις εκανα .
Link to comment
Share on other sites

Του έδωσα την ευκαιρία του αλλά εγώ πάντως πάω να αγοράσω άλλο τηλέφωνο αύριο και τέρμα τα πειράματα με κινεζιές γιατί τελικά τα πειράματα κοστίζουν.Από προχθές που εγκατέστησα το τελευταίο update (A536_S184_150612_ROW) σταμάτησε να δουλεύει η κύρια κάμερα και στη θέση της λειτουργεί η μπροστινή...με ανάποδο είδωλο.Ότι και αν δοκίμασα δεν κατάφερα να την επαναφέρω,ούτε καν με εργοστασιακές ρυθμίσεις.Στη Lenovo μάλλον έχουν μπερδέψει το νόημα του update.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπέρα παιδιά . κάτοχος της συσκευής και εγώ. έψαχνα κάτι σχετικά φθηνό και το πείρα . ρολάρι παρά πολύ η συσκευή πάντως δεν έχω κανένα θέμα . το μόνο που δεν μπορώ να αφαιρέσω και μάλλον δεν θα γίνεται . είναι πως το δουλεύω με 1 sim εγώ και μου έχει συνέχεια ένα μήνυμα : υποδοχή sim 2 δεν βρέθηκε κάρτα sim και έχει και ένα θαυμαστικό πάνω αριστερά στην οθόνη . δεν μπορώ να το αφαιρέσω με τίποτα . μάλλον πρέπει να συνηθίσω την ύπαρξη του :p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις της συσκευής δεν έχει τίποτα sim settings να απενεργοποιήσεις τη δεύτερη sim?

 

όχι φίλε μου δεν έχει

 

τελικά το πήγα πίσω παιδιά . έδωσα κάτι έξτρα και πείρα κάτι άλλο

η συσκευή με πρόδωσε στο θέμα με το σήμα . πολλές φορές δεν είχα σε κάτι σημεία που με προηγούμενες συσκευές είχα πάντα

Edited by Sniaf
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα θελω να κανω μια ερωτηση αγορασα προσφατα το lenovo A536 το οποιο διαβασα στα χαρακτηριστικα του οτι εχει ραδιο αλλα δεν εχει καποιο εικονιδιο μηπως γνωριζει καποιος τι μπορει να συμβαινει να με βοηθησει γιατι πηγα στον τεχνικο του μαγαζιου που το αγορασα και δεν εχει ιδεα τι γινεται ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εχω το τηλ δυο μηνες περιπου και ειμαι γενικα ευχαριστημενος

σημερα υου εκανα αναβαθμιση λειτουργικου

καποια στιγμη αργοτερα παρατηρησα πως σε σημεια στη δουλεια που ειχα σημα κανονικα τωρα πια δεν εχω και με πεταει εκτος συνδεσης

εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και εξακολουθει να ρο κανει

και γενικοτερα παρατηρω πως εχει ασθενεστερο σημα

τι μπορει να παιζει ;;

:thanks:

RIDE HARD_LIVE FREE

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...