Jump to content

Lenovo A328


mlojim
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε περίπτωση που Ρωτάς αν εκεί που είναι οι γραμμές του σήματος εμφανίζεται το 3g, εμένα εμφανίζεται στη μία κάρτα 3g και στην άλλη g.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 205
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε περίπτωση που Ρωτάς αν εκεί που είναι οι γραμμές του σήματος εμφανίζεται το 3g, εμένα εμφανίζεται στη μία κάρτα 3g και στην άλλη g.

 

Και εμένα και έχεις internet από την εταιρία κινητής σου κανονικά?

:confused:

Smile for ever.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις έκανα root και αναρωτιέμαι αν γίνεται να περαστεί το Android 5.0 με custom rom. Βρήκα αυτό τον οδηγό (http://mgluszek.blogspot.co.uk/2014/10/upgradeupdate-lenovo-a328-to-50-lollipop.html) και το ερώτημα μου είναι εσείς θα ακολουθούσατε έναν οδηγό που υπάρχει σε ένα τυχαίο blog και όχι σε ένα τεχνικό φόρουμ όπως το xda? Είναι (σχετικά) ασφαλές?
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα και έχεις internet από την εταιρία κινητής σου κανονικά?

:confused:

Ναι, όταν το αλλάζω από Wi-Fi σε δεδομένα, έχω κανονικά internet από τη wind εν προκειμένω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις έκανα root και αναρωτιέμαι αν γίνεται να περαστεί το Android 5.0 με custom rom. Βρήκα αυτό τον οδηγό (http://mgluszek.blogspot.co.uk/2014/10/upgradeupdate-lenovo-a328-to-50-lollipop.html) και το ερώτημα μου είναι εσείς θα ακολουθούσατε έναν οδηγό που υπάρχει σε ένα τυχαίο blog και όχι σε ένα τεχνικό φόρουμ όπως το xda? Είναι (σχετικά) ασφαλές?

Το συγκεκριμένο blog είναι εντελώς μούφα. Μακριά.

Προσωπικά όταν θέλω να βάλω custom rom κοιτάζω αποκλειστικά xda για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πήρα το a328 πριν τρεις μέρες και είχα πρόβλημα με την sd card όπως διάβασα και από προηγούμενους παιδεύτικα αλλά έλυσα το πρόβλημα με το sd fix (kitkat Fix) από το google play είναι δωρεαν σε ένα λεπτο δειτε εδώ:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πατάς ταυτόχρονα volume down + on/off button

Nokia 3310 > Nokia 3100 > HTC P3300 > HTC Desire C > Lenovo A328 > Lenovo Vibe Shot

& Samsung Galaxy Note 8.0

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γεια χαρά παιδιά! Βλέπω στο σκρουτζ ότι στην συσκευασία μέσα έχει θήκη και 2 μεμβράνες! Ένας φίλος μου το πήρε χθες από το Public αλλά μέσα δεν είχε τίποτα από αυτά!! Τα είχαν ψειρίσει λέτε ? Απ' ότι βλέπω παραπάνω έτυχε και σε κάποιον άλλον που το πήρε από το ίδιο κατάστημα! Μήπως είναι μόνο στα Ευρωπαϊκά από το σκρουτζ η προσφορά αυτή?
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά! Βλέπω στο σκρουτζ ότι στην συσκευασία μέσα έχει θήκη και 2 μεμβράνες! Ένας φίλος μου το πήρε χθες από το Public αλλά μέσα δεν είχε τίποτα από αυτά!! Τα είχαν ψειρίσει λέτε ? Απ' ότι βλέπω παραπάνω έτυχε και σε κάποιον άλλον που το πήρε από το ίδιο κατάστημα! Μήπως είναι μόνο στα Ευρωπαϊκά από το σκρουτζ η προσφορά αυτή?

Στου αδερφού μου αγορασμένο από κωτσόβολο περιλαμβάνονταν θήκη και 2 μεμβράνες. Θα πρότεινα να το επιστρέψει γιατί μου βρωμάει ότι ήταν ανοιγμένο.

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Επιβεβαιώνω πως από Κωτσόβολο που το αγόρασα στα 79 Ευρώ πριν 2 μήνες (που το είχε προσφορά) δεν υπήρχαν μεμβράνες και ήταν σφραγισμένο/καινούργιο.

 

Μπορεί κανείς να επιβεβαιώσει επιτυχές rooting και με ποιο πρόγραμμα; Βρήκα το Ding_Ding_Root_v1.3.5_rus_by_maksnogin.apk και διαβάζω πως μόνο αυτό μετά από 2-3 προσπάθειες επιτυγχάνει rooting, αλλά είναι στα Ρωσικά...

 

Τέλος, η μπαταρία μου κι εμένα δεν φαίνεται να κρατά (όταν το κινητό είναι αυστηρά μόνο σε standby) πάνω από 48 συνεχόμενες ώρες, χωρίς καμία χρήση (άντε, έστω, αυτόματα updates στο PlayStore). Η μπαταρία δείχνει πως πέφτει αργά, ήτοι 95% στο τέλος της πρώτης μέρας (από πολύ καλή φόρτιση 100%) και στο 80% δεύτερη μέρα, και την τρίτη μέρα ξυπνώ και έχει αδειάσει...

 

Κάπου αναφέρθηκε καλιμπράρισμα μπαταρίας μέσω εφαρμογής, το δοκίμασε κανείς επιτυχώς ώστε να έχει την σωστή ένδειξη η κατανάλωση μπαταρίας;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο post του topic υπάρχει link με τον αναλυτικό οδηγό για rootάρισμα.

Όσον αφορά στη μπαταρία, δοκίμασα την εφαρμογή για το καλιμπάρισμα, και δεν είμαι σίγουρη αν υπάρχει τελικά διαφορά πριν και μετά... Εμένα η μπαταρία μου κρατάει σε γενικές γραμμές 4-5 μέρες (έχοντας βάλει το δίκτυο να είναι 2G και το γυρνάω σε 3G όταν θέλω να συνδεθώ στο ίντερνετ), αλλά όταν φτάνει γύρω στο 30% μετά πέφτει απότομα, οπότε την 5η μέρα το φορτίζω ούτως ή άλλως άσχετα από την ένδειξη της μπαταρίας.

Nokia 3310 > Nokia 3100 > HTC P3300 > HTC Desire C > Lenovo A328 > Lenovo Vibe Shot

& Samsung Galaxy Note 8.0

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους! Χθες το τηλεφωνάκι μου έβγαλε πως είναι διαθέσιμη αναβάθμιση A328_ROW_S328_150429. Το τηλέφωνο έχει την A328_ROW_S327_150212.

 

Να την κάνω; Ξέρει κανείς αν καταργείται το rooting με αυτή την αναβάθμιση (σε επίπεδο τηλεφώνου, όχι μέσω PC);

 

Προσπάθησα πρόσφατα να βρω κάποιο image επίσημο να κάνω restore/flash πως το λέτε, αλλά δεν υπάρχει τίποτα επίσημα διαθέσιμο, όπως π.χ. σε άλλες συσκευές... καμία συμβουλή από εσάς;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια , μολις δυο μερες εχω αυτο το τηλ.. στα χερια μου και εχω κανει backup το official rom , εβαλα twrp recovery και εκανα ροοτ μεσω του twrp recovery , σημερα θα ξεκινησω να φτιαχνω καποια ρομ και θ'αρχισω τα φλασαρισματα .

Σε κανα δυο μερες θα βαλω και αναλυτικες οδηγιες .

Το μονο σιγουρο μεχρι τωρα ειναι οτι χρειαζεστε το mtk droid tools και το sp flash tools για να μπορειτε να παρετε backup της official rom.

Οποτε πρεπει να googlαρετε πως βαζουμε τα δυο αυτα εργαλεια στο pc μας ( ειναι πολυ ευκολο ) και θα ενημερωσω κι εγω σε λιγες μερες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, μολις δυο μερες εχω αυτο το τηλ. στα χερια μου και εχω κανει backup το official rom , εβαλα twrp recovery και εκανα ροοτ μεσω του twrp recovery , σημερα θα ξεκινησω να φτιαχνω καποια ρομ και θ'αρχισω τα φλασαρισματα .

Σε κανα δυο μερες θα βαλω και αναλυτικες οδηγιες.

Το μονο σιγουρο μεχρι τωρα ειναι οτι χρειαζεστε το mtk droid tools και το sp flash tools για να μπορειτε να παρετε backup της official rom.

Οποτε πρεπει να googlαρετε πως βαζουμε τα δυο αυτα εργαλεια στο pc μας ( ειναι πολυ ευκολο ) και θα ενημερωσω κι εγω σε λιγες μερες.

 

Καλημέρα και ευχαριστώ για την επιβεβαίωση πως γίνεται επιτυχώς φλασάρισμα κ.λπ. γιατί δεν ήμουν σίγουρος. Μέσω ενός Ρωσικού σάιτ και μετάφρασης, εγκατέστησα στο PC τους Lenovo USB v1.0.12 και SP Drivers v1.5 και μέσω SP_Flash_Tool_v3.1336.0.198 έβαλα απευθείας το TWRP Recovery χωρίς να κάνω backup δυστυχώς. Δεν είμαι γνώστης σε βάθος των διαδικασιών... :O

 

Θα μπορούσες να μας πεις την έκδοση TWRP που έβαλες/βρήκες; Η πιο τελευταία που έχω βρει είναι v2.8.1.0.

 

Επίσης, αν δεν υπάρχει πρόβλημα, μπορείς να μας οδηγήσεις στα απαραίτητα αρχεία img ώστε να βεβαιωθώ πως αυτά που έχω είναι και τα σωστά, συγκρίνοντάς τα; Αν κάνεις ενημέρωση του τηλεφώνου (stock ROM) επιτυχώς σε A328_ROW_S328_150429 θα μπορέσεις να μοιραστείς το backup και με εμάς; (δεν γνωρίζω αν περιέχει προσωπικά σου στοιχεία, είμαι ακόμα στις αρχές της εκπαίδευσης!)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :O

 

UPDATE: Βρείτε εδώ έναν οδηγό χρήσης SP Flash Tool στα Αγγλικά και κατανοητός χωρίς ανάγκη μετάφρασης :D

Edited by Konsti
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για την επιβεβαίωση πως γίνεται επιτυχώς φλασάρισμα κ.λπ. γιατί δεν ήμουν σίγουρος. Μέσω ενός Ρωσικού σάιτ και μετάφρασης, εγκατέστησα στο PC τους Lenovo USB v1.0.12 και SP Drivers v1.5 και μέσω SP_Flash_Tool_v3.1336.0.198 έβαλα απευθείας το TWRP Recovery χωρίς να κάνω backup δυστυχώς. Δεν είμαι γνώστης σε βάθος των διαδικασιών... :O

 

Θα μπορούσες να μας πεις την έκδοση TWRP που έβαλες/βρήκες; Η πιο τελευταία που έχω βρει είναι v2.8.1.0.

 

Επίσης, αν δεν υπάρχει πρόβλημα, μπορείς να μας οδηγήσεις στα απαραίτητα αρχεία img ώστε να βεβαιωθώ πως αυτά που έχω είναι και τα σωστά, συγκρίνοντάς τα; Αν κάνεις ενημέρωση του τηλεφώνου (stock ROM) επιτυχώς σε A328_ROW_S328_150429 θα μπορέσεις να μοιραστείς το backup και με εμάς; (δεν γνωρίζω αν περιέχει προσωπικά σου στοιχεία, είμαι ακόμα στις αρχές της εκπαίδευσης!)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :O

 

UPDATE: Βρείτε εδώ έναν οδηγό χρήσης SP Flash Tool στα Αγγλικά και κατανοητός χωρίς ανάγκη μετάφρασης :D

 

Κι εγώ δεν καθησα να ροοταρω το κερνελ και να φτιαξω recovery , αφού τα βρήκα έτοιμα απο Ρωσσία ,χαχα , βέβαια θα φτιαξω λίγο ακόμα το κερνελ αλλά σε λίγο γιατί μπήκα σε διαδικασία φλασαρισματος χθες , φλασαρα ενα Ρομ του savyol και ενα miui v6 , εφτιαξα κι ενα δικο μου με την τελευταια αναβάθμιση που έγινε , αλλά μάλλον θα πάω σιγα-σιγα για κάποιο πορτ και βλέπουμε.

 

Λοιπον , πάμε στα γρήγορα.

Κατεβάζουμε mtk droid tools και sp flash tool , τις τελευταίες version και βρίσκουμε και οδηγό με λινκ googlαρωντας για να δουμε πως τα στηνουμε και εγκαθιστουμε και τους Vcom drivers που θα τους βρείτε σε κάθε οδηγό των παραπανω tools .

 

Αφού τα ετοιμασαμε , συνδέουμε το τηλ... με ανοιχτό τον εντοπισμό φλασματων και ανοίγουμε το mtk droid tools , σε λιγα δλπ θ'αναγνωρισει τη συσκευή , μετα πατάμε εκεί που λέει block maps και μετα στο νεο παραθυρο πατάμε create scatter file και τελειωνουμε με το πρωτο κομματι .

 

Κατεβάζουμε απο δω ... http://forum.xda-developers.com/android/help/how-to-root-lenovo-a328-t2921177 ... στο τελευταιο ποστ το λινκ με το twrp και το boot.img .

Ανοίγουμε το zip και βάζουμε μέσα στο φάκελο του mtk droid tools το recovery.img και το boot.img , μέσα στο φάκελο θα δουμε και το scatter file που φτιαξαμε προηγουμένως .

Ανοίγουμε τώρα το sp flash tool και πατάμε στο scatter loading και διαλεγουμε να φλασαρουμε το boot.img πρωτα , τικαρουμε δηλαδή μονο το boot.img στο παράθυρο του sp flash tool .

Μετα πατάμε διπλό κλικ πανω στο boot.img και διαλεγουμε το boot.img που βαλαμε προηγουμένως στο φάκελο του mtk droid tools .

Σβήνουμε και αποσυνδεουμε το τηλ.. απο το PC .

Πατάμε το κουμπί download στο sp flash tool και συνδέουμε το τηλ... σβηστο στο USB , σε λίγα δλπ θα είναι κομπλε το φλασαρισμα του boot.img ( Κατα τον ίδιο τροπο βάζουμε και το twrp recovery ).

 

Τώρα το τηλ.. είναι έτοιμο για να παρουμε backup ( αυτό πρεπει να γίνει γιατί με το στοκ boot.img δεν μπορούμε να παρουμε backup ).

 

Ανοίγουμε λοιπον το τηλ.. και το ξανασυνδεουμε στο USB με ανοιχτό τον εντοπισμό σφαλμάτων , μετα ανοίγουμε το mtk droid tools και πατάμε στο κουμπί root , backup , recovery και μετα επιλέγουμε backup , το αφήνουμε να τελειώσει και είμαστε κομπλε και με το backup.

 

Αφού βαλουμε και το twrp recovery το τηλ... είναι έτοιμο για ροοτ αν δεν έχουμε ηδη κανει ροοτ , αυτό γίνεται εύκολα μέσω του twrp recovery , θα σας παει απο μονο του διαλέγοντας απλα reboot system απο το recovery θα σας δώσει επιλογή για ροοτ.

Επίσης είναι έτοιμο το τηλ.. για φλασαρισμα custom ROM μετα απο όλα τα παραπανω.

Μπορείτε να παρετε και ακόμα ενα backup μέσω του twrp recovery για να νιωθετε όσο πιο ασφαλης γίνεται.

 

Τώρα φοραω μια miui v6 , διορθωνω κάποια πραγματακια , ψάχνω για κάποιο καλό πορτ , θα σενιαρω λίγο και το boot.img και θα ποσταρω όταν ετοιμασω κάποιο ρομ.

 

Επίσης το recovery 2.8.1 που εχεις είναι μια χαρά , εγώ έχω το 2.8.0 αλλά θα βάλω το 2.8.1 σημερα.

Βάλε λοιπον και το boot.img και τραβα ενα backup απο mtk droid tools , αλλά κάνε και backup με το twrp recovery για να είσαι οκ.

 

Για να μπουμε σε recovery , σβηνουμε το τηλ... και κραταμε πατημενα τα πληκτρα φωνης και τα δυο , παταμε και το power για δεκα δλπ και μετα αφηνουμε το power αλλα συνεχιζουμε να κραταμε τα πληκτρα της φωνης , σε λιγα δλπ θ'ανοιξει το lenovo logo και το τηλ.. θα μπει σε twrp recovery , και τοτε αφηνουμε και τα πληκτρα φωνης.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα gkalen και ευχαριστώ για τις σύντομες/γρήγορες οδηγίες, έχω 2-3 αποριούλες, για όποιον γνωρίζει:

 

1. Σχετικά με τα MTK Droid Tools, το βρίσκω στο επίσημο thread στο XDA-Developers--επιβεβαιώνεις πως χρησιμοποίησες την 2.5.3 έκδοση; Δεν βρήκα καινούργια :) Αυτό το πρόγραμμα δημιουργεί τα scatter για κάθε τύπο κινητού με MTK επεξεργαστή;

 

2. Αναφέρεις Vcom drivers, εγώ είχα βρει σε οδηγίες το Lenovo USB Driver v1.0.12, γνωρίζεις αν είναι το ίδιο πράγμα; Οι drivers που είναι συνδεδεμένοι με το thread του MTK Droid Tools είναι ADB_USB_Driver_120827_v3 και σε binary σύγκριση που έκανα με τους (unpacked) Lenovo USB Drivers v1.0.12, δείχνουν τα DLL να είναι ίδια... (amd/i386 φάκελος).

 

Τα βήματα με το MTK Droid Tools δεν τα έκανα, προχώρησα λίγο ως τυφλοσούρτης στο SP_Flash_Tool_v3.1336.0.198 με ένα έτοιμο scatter file για το Α328 που βρήκα σε ρώσικο site και πέρασα (ένας Θεός ξέρει) το boot.img και recovery.img και πρέπει να έβαλα το 2.8.0.0 αρχικά. Κατέβασα κι εγώ το ίδιο zip από το thread στο XDA-Developers που έγραψες (έχει μέσα και έτοιμο scatter file).

 

Επειδή μετά είδα πως το 2.8.1.0 υπήρχε διαθέσιμο ως TWRP_281_A328_UPDATE.zip για φλασάρισμα μέσω recovery, αλλά επέλεξα να το φλασάρω πάλι ως recovery.img μέσω SP_Flash_Tool (αντί μέσα από το TWRP) αντικαθιστώντας το αρχείο img μόνο και τσεκάροντας αυτό μόνο. Αφού μπορώ να έχω TWRP Recovery στο τηλέφωνο επιβεβαιωμένη, να υποθέσω έγινε σωστά η δουλειά; (με τύχη :D )

 

Κάπου διάβασα ότι πρέπει να τσεκάρουμε πάντα το "DA DL All with Checksum" στο SP_Flash_Tool_v3.1336.0.198 επίσης... Άγνωστο τι κάνει.

 

3. Τέλος, η επιλογή για rooting μέσω TWRP στην έξοδο, απαιτεί κάποιο πακετάκι zip στην SD της συσκευής. Από μόνο του, το TWRP δεν το κάνει, θέλει το εξωτερικό αρχείο και δεν γνωρίζω ποιο είναι και πού μπαίνει στην SD (υποθέτω root folder). Είχα κάνει root το κινητό πριν αλλά καλού-κακού, αν ξέρεις πιο αρχείο απαιτεί το TWRP, θα εκτιμούσα αν μας ενημέρωνες. Κάτι διάβασα για update_del_SU.zip αρχείο, αλλά η μετάφραση ήταν κουκουρούκου...

 

ΤΕΛΟΣ: Η πλάκα είναι όταν έκανα επανεκκίνηση το τηλέφωνο, βγήκε σε ένα test mode app για δοκιμή του hardware και όχι στο λειτουργικό--ξέρει κανείς τι έγινε; Νομίζω είχα βάλει καταλάθος το boot.img και το recovery.img στην SD και ίσως το τηλέφωνο να έχει μια κρυφή πόρτα να τρέχει διαγνωστικά προγράμματα;

Edited by Konsti
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα gkalen και ευχαριστώ για τις σύντομες/γρήγορες οδηγίες, έχω 2-3 αποριούλες, για όποιον γνωρίζει:

 

1. Σχετικά με τα MTK Droid Tools, το βρίσκω στο επίσημο thread στο XDA-Developers--επιβεβαιώνεις πως χρησιμοποίησες την 2.5.3 έκδοση; Δεν βρήκα καινούργια :) Αυτό το πρόγραμμα δημιουργεί τα scatter για κάθε τύπο κινητού με MTK επεξεργαστή;

 

2. Αναφέρεις Vcom drivers, εγώ είχα βρει σε οδηγίες το Lenovo USB Driver v1.0.12, γνωρίζεις αν είναι το ίδιο πράγμα; Οι drivers που είναι συνδεδεμένοι με το thread του MTK Droid Tools είναι ADB_USB_Driver_120827_v3 και σε binary σύγκριση που έκανα με τους (unpacked) Lenovo USB Drivers v1.0.12, δείχνουν τα DLL να είναι ίδια... (amd/i386 φάκελος).

 

Τα βήματα με το MTK Droid Tools δεν τα έκανα, προχώρησα λίγο ως τυφλοσούρτης στο SP_Flash_Tool_v3.1336.0.198 με ένα έτοιμο scatter file για το Α328 που βρήκα σε ρώσικο site και πέρασα (ένας Θεός ξέρει) το boot.img και recovery.img και πρέπει να έβαλα το 2.8.0.0 αρχικά. Κατέβασα κι εγώ το ίδιο zip από το thread στο XDA-Developers που έγραψες (έχει μέσα και έτοιμο scatter file).

 

Επειδή μετά είδα πως το 2.8.1.0 υπήρχε διαθέσιμο ως TWRP_281_A328_UPDATE.zip για φλασάρισμα μέσω recovery, αλλά επέλεξα να το φλασάρω πάλι ως recovery.img μέσω SP_Flash_Tool (αντί μέσα από το TWRP) αντικαθιστώντας το αρχείο img μόνο και τσεκάροντας αυτό μόνο. Αφού μπορώ να έχω TWRP Recovery στο τηλέφωνο επιβεβαιωμένη, να υποθέσω έγινε σωστά η δουλειά; (με τύχη :D )

 

Κάπου διάβασα ότι πρέπει να τσεκάρουμε πάντα το "DA DL All with Checksum" στο SP_Flash_Tool_v3.1336.0.198 επίσης... Άγνωστο τι κάνει.

 

3. Τέλος, η επιλογή για rooting μέσω TWRP στην έξοδο, απαιτεί κάποιο πακετάκι zip στην SD της συσκευής. Από μόνο του, το TWRP δεν το κάνει, θέλει το εξωτερικό αρχείο και δεν γνωρίζω ποιο είναι και πού μπαίνει στην SD (υποθέτω root folder). Είχα κάνει root το κινητό πριν αλλά καλού-κακού, αν ξέρεις πιο αρχείο απαιτεί το TWRP, θα εκτιμούσα αν μας ενημέρωνες. Κάτι διάβασα για update_del_SU.zip αρχείο, αλλά η μετάφραση ήταν κουκουρούκου...

 

ΤΕΛΟΣ: Η πλάκα είναι όταν έκανα επανεκκίνηση το τηλέφωνο, βγήκε σε ένα test mode app για δοκιμή του hardware και όχι στο λειτουργικό--ξέρει κανείς τι έγινε; Νομίζω είχα βάλει καταλάθος το boot.img και το recovery.img στην SD και ίσως το τηλέφωνο να έχει μια κρυφή πόρτα να τρέχει διαγνωστικά προγράμματα;

 

1. Ναι το 2.5.3 εχω , και ναι το mtk droid tools ειναι για ολα τα mtk.

 

Vcom drivers , οποια και να βαλεις ειναι τα ιδια , δεν υπαρχει προβλημα.

Εγω χρησιμοποιησα το scatter που εφτιαξα και οχι αυτο απο το ζιπ.

Ειχα ξερουταρει το τηλ.. πριν παρω backup με mtk droid tools και μετα εκανα ροοτ μεσω twrp και το εκανε κανονικα χωρις καποιο ζιπ , εφοσον εσυ ειχες ηδη ροοτ δεν χρειαζεται να κανεις κατι αλλο.

Δεν τσεκαρα κανενα DL κλπ και ολα πηγαν ρολοι.

Αφου εχεις twrp τοτε εισαι οκ.

 

Για το factory kit test , μαλλον ετυχε δεν νομιζω να ξαναμπει , εκτος αν πατησεις vol+ και power , τοτε μπαινεις σε factory kit test.

 

Πιθανον θα τα παρατησω ομως γιατι δεν μπορω να λυσω το προβλημα με το gps στα mtk , οτι και να κανω οτι ρομ φτιαχνω δεν κλειδωνει ποτε δορυφορους και δε βρισκω λυση πουθενα , απλα θα το δωσω το τηλ... αν δεν κανω τιποτα και τελος ξανα με mtk συσκευες δεν ξανασχολουμαι ποτε εκτος αν βρεθει λυση με το gps.

 

PS , PS , PS .....

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!!!!!!!!!

Μολις εφτιαξα το gps , κλειδωνει κανονικα και με ιντερνετ και χωρις , θα δοκιμασω και το sygic τωρα να δω , ειμαι με Miui V6 kitkat 5.5.8 και τα'χω σενιαρει ολα , θα κανω και μια επεμβαση στο κερνελ το βραδυ , ελπιζω οτι θα φτιαξω και το usb mass storage με αυτη την επεμβαση και θα ενημερωσω .... μεχρι τωρα εκανα καποιες διορθωσεις στη Miui , μολις εφτιαξα και το gps και μενει να δω τι γινεται με το usb , γιατι το αναγνωριζει μονο σαν phone storage και οχι και σαν usb storage , ειναι σημαντικο αυτο γιατι σαν phone storage δεν μπορεις να μεταφερεις μεγαλα αρχεια στην καρτα παρα μονο μικρα , προς το παρον τα μεγαλα αρχεια τα μεταφερω με card reader , μεχρι τωρα δε βρισκω καποιο αλλο προβλημα στη Miui , θα ενημερωσω λοιπον αυριο για το αν πετυχει η επεμβαση στο κερνελ και μετα θα βαλω λινκ για να δοκιμασετε κι εσεις τη Μiui V6.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο gkalen, κι εγώ θα ήμουν χαρούμενος αν το GPS το έφτιαχνα! Όντως στο Α328 κάνει λίγη ώρα να ξεκινήσει και να δώσει στίγμα (τρέχω το εξαιρετικό GPS Test με το εικονίδιο σαν στόχο από βελάκια/ραντάρ) και έχοντας εγκαταστήσει το Garmin StreetPilot 2.3xx, βγάζει εντέλει στίγμα μετά από κάποια λεπτά. Να δούμε αν βελτίωσες και την ταχύτητα στίγματος :)

 

1. Ίσως όντως πάτησα λάθος τα κουμπιά και βγήκε το πρόγραμμα με τα διαγνωστικά :) Αλλά θυμάμαι ήταν μετά από το reboot του TWRP...

 

2. Σύμφωνα με το ρώσικο thread εδώ, αναφέρεται κάτι σχετικά με το rooting και την ύπαρξη ενός αρχείου update_del_SU.zip που δεν κατάλαβα πώς/πού μπαίνει στην SD κ.λπ. και γι'αυτό ρώτησα. Όταν επέλεξα να κάνω rooting στη σχετική οθόνη του TWRP μάλλον με "πέταξε έξω"...

 

3. Επειδή μετά το φλασάρισμα του TWRP 2.8.0 δεν έπιανε/λειτουργούσε σωστά η επίσημη αναβάθμιση σε A328_ROW_S328_150429 (έβγαζε ένα σφάλμα στο terminal output του TWRP) αποφάσισα να ρισκάρω και φλάσαρα το τηλέφωνο με μια ROM από ρώσικο site που περιείχε αυτή την αναβάθμιση από εδώ και ως TWRP έκδοση (αφού καθαρίσουμε cache/davlik κλπ). Είναι υποτίθεται η latest stock ROM.

 

Αν όμως μπορούμε να βρούμε από κάπου πιο επίσημα τη τελευταία stock ROM (και αυτό ήθελα να αναφέρω, σε σχέση με το μοίρασμα του backup σου αν δεν περιέχει προσωπικά αρχεία κ.λπ.) τότε θα δοκιμάσω όταν έχω ελεύθερο χρόνο μια άλλη ROM όπως αυτή που φτιάχνεις. Είναι σημαντικό (για μένα) να δουλεύει πρωτίστως καλά το dual-SIM και λίγες ROM τα έχουν καταφέρει στο παρελθόν...

 

Καλό είναι να έχουμε ένα Plan B και να μπορούμε να επιστρέψουμε στην latest stock ROM, μιας και εγώ δεν έκανα backup ουδέποτε (newbie άσχετα αν είμαι power user...) Πρέπει να βρω χρόνο και να μάθω πώς γίνονται τα σωστά backup!

 

Ευχαριστώ για την προσοχή σου/σας!

 

 

UPDATE: Στη ROM που δουλεύεις, gkalen, μην ξεχάσεις α) έξτρα μενού για reboot σε recovery και β) το KitKat fix για να γράφει το σύστημα και σε SD, αυτή την τροποποίηση στο ειδικό XML του συστήματος (θα ξέρεις, προφανώς). Καλή συνέχεια!

Edited by Konsti
Link to comment
Share on other sites

Η Ρομ είναι έτοιμη για δοκιμή , θα την ανεβασω αύριο αν θες να την δοκιμασεις , τις έβαλα και ελληνικά , το gps δουλεύει σφαίρα τωρα , καμμία σχέση με αυτό που ξέρεις.

Δεν ξέρω αν δουλεύει το dual sim γιατί χρησιμοποιώ μια σιμ , λογικά όμως θα δουλεύει κανονικα απ'οτι βλέπω.

 

Απο backup , έχω δυο καθαρά backup , ενα για spflash tool και ενα για twrp recovery , αν χρειαστεί θα τ'ανεβασω.

 

Το USB mass storage δεν μου βγαίνει ακόμα , αλλά αυτό λύνεται και με προγράμματα όπως το snappea για pc η airdroid εφαρμογη χωρίς καλώδιο , προς το παρόν δηλαδή και βλέπουμε.

 

Για reboot recovery δεν υποστηρίζεται απο το wsm tools της miui ακόμα , αλλά θα δω μήπως το φτιαξω manually , υπάρχει βέβαια και η εφαρμογή anreboot που κανει reboot σε recovery.

Το αλλο που λες για το XML δεν το κατάλαβα ακριβως , τι εννοεις ???

 

Μερικά screenshots απο Miui V6 στο Lenovo A328

 

[ATTACH]61969[/ATTACH] [ATTACH]61970[/ATTACH] [ATTACH]61971[/ATTACH] [ATTACH]61972[/ATTACH] [ATTACH]61973[/ATTACH]

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αγαπητέ. Άρα για Dual-SIM βλέπεις στις ρυθμίσεις της συσκευής να υπάρχει ένδειξη για 2 κάρτες;

 

Όσον αφορά αυτό που έγραψα, σόρι αν ήταν δυσνόητο, δες εδώ. Αναφέρομαι στο αρχείο /system/etc/permissions/platform.xml όπου πρέπει να αλλαχθεί η παράμετρος των android.permission.WRITE_EXTERNAL_STORAGE and android.permission.WRITE_MEDIA_STORAGE lines ώστε να επιτρέπεται στο σύστημα να μπορεί να γράφει στην SD. Κάποια προγράμματα μπορούν να έχουν τα δεδομένα τους στην κάρτα και το KitKat από μαμάς (δεν το ήξερα) δεν το επιτρέπει...

 

Αυτό γίνεται και με το εργαλείο "SDFix: KitKat Writable MicroSD" σε rooted κινητό, εφαρμογή από τις πιο αξιόπιστες όπως έψαξα. Αλλά σε custom ROM τα παιδιά στο XDA συνήθως το έχουν by default (όπως και το έξτρα μενού του power button να επιτρέπει σε recovery reboot--αλλά υπάρχουν εργαλεία όπως λες).

 

Υ.Γ. Δεν ήξερα καν την ύπαρξη του Miui μέχρι που το ανέφερες :D

Link to comment
Share on other sites

Για dual sim , υπάρχει στις ρυθμίσεις κανονικά , το imei και για τις δυο sim κι αυτό επίσης , οποτε δε βλέπω το λογο που δε θα δουλεύουν και οι δυο καρτες.

 

Το θέμα με το platform.xml το εφτιαξα κι αυτό , ευχαριστώ για την υπόδειξη , δεν το'χα πάρει χαμπαρι.

 

Το recovery menu , στη miui υπάρχει το wsm tools και mi tools που είναι κάτι σαν xposed framework για miui , μ'αυτες τις εφαρμογές μπορείς να εχεις extra ρυθμίσεις στις miui roms , όπως το reboot recovery , 160 χαρακτήρες για SMS , περισσότερα volume steps και πολλά ακόμα πραγματα , το προβλημα όμως είναι οτι στη miui KitKat δεν υποστηρίζονται ακόμα όλα τα καλουδια του wsm και mi tools , απ'οτι είδα λοιπον το reboot recovery menu δεν το υποστηριζει ακόμα , ίσως το φτιαξω manually αλλά θέλω λίγο χρονο ακόμα , το τηλ... το έχω μόλις 4-5 μέρες και ακόμα το ψαχνω.

 

Αργα το βράδυ θ'ανεβασω τη Miui ROM , αύριο θα μπορείς να τη δοκιμασεις , ευκαιρία να μάθεις τι παει να πει MIUI , καμμία σχέση με αυτά που γνωρίζεις ως τώρα για ρομς , πολλά επίπεδα παραπανω και πανέμορφη , τρώει λίγο παραπανω Ραμ βέβαια αλλά η ομορφιά της σε καθηλώνει , χαχαχα ...

Αύριο το λινκ λοιπον και θα μου πεις πως σου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

MIUI V6 for Lenovo A328

Το πρωτο δοκιμαστικό ρομ για το Α328 είναι έτοιμο

Βασισμένο στη miui 6 απο το hongmi

 

DOWNLOAD

http://www.mediafire.com/download/ldfoffhdk3lgdbv/4.4.2-MIUI_6_5.5.8.zip

 

INSTALLATION

Κατεβάζουμε το ζιπ

Το βάζουμε στην micro SD

Μετα μπαίνουμε σε twrp recovery

Επιλέγουμε wipe και κάνουμε wipe data factory reset

Μετα επιλέγουμε install και διαλεγουμε το ζιπ που κατεβασαμε

Κάνουμε την εγκατάσταση

Οταν τελειώσει , επιλέγουμε wipe cache and dalvik cache

Μετα επιλέγουμε reboot system

Περιμένουμε μερικά λεπτα μέχρι ν'ανοιξει το τηλ..

Αυτό ηταν , enjoy Miui !!!!!

 

ΓΙΑ ροοτ

Θα ανοίγεται την εφαρμογή που χρειαζεται ροοτ π.χ. root explorer και όταν σας πει οτι δεν εχετε ροοτ , τοτε θα ανοίγεται το κεντρο ασφαλείας/δικαιώματα/προνόμια root/ και θα δινετε root access στις εφαρμογες , όπως βλέπετε και στα screenshots παρακατω.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ , ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΑΘΕΙ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ , ΕΣΕΙΣ ΕΠΙΛΕΞΑΤΕ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΤΕ ΤΟ ΤΗΛ.. ΣΑΣ

ΤΟ ΡΟΜ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΠΡΩΤΑ

ΤΟ ΡΟΜ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ADVANCED USERS ΜΟΝΟ

 

EDIT

ΕΠΙΣΗΣ , ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΣΕ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ twrp ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΦΛΑΣΑΡΟΥΝ ΤΟ ΡΟΜ , ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ UPDATE ΠΟΥ ΘΑ ΖΗΤΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ miui updater , ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΤΟ ΤΗΛ.. ΓΙΑΤΙ ΤΟ update θα είναι για το Hongmi

Στο πρωτο boot η στη πρωτη σύνδεση που θα έχετε με ίντερνετ η δεδομένα θα βγει ενα notification για καινούρια version , εσείς απλα θα καθαρισετε το notification και δεν θα ξαναβγει.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟΡΙΑ

 

[ATTACH]62053[/ATTACH] [ATTACH]62054[/ATTACH] [ATTACH]62055[/ATTACH] [ATTACH]62056[/ATTACH]

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως μπορεί κάποιος να γράψω αναλυτικά πως θα κάνουμε το root γιατί με τις 10 σελίδες του thread κάπου χάθηκα ....

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...