Jump to content

Lenovo Vibe Z2 Pro (K920)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά αφήνω το θρεντ αφού το τηλέφωνο ναι μεν είναι τούμπανο αλλά πρώτον δεν έχει καθόλου custom roms και δεν έρχεται επίσημα στην Γερμανία...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Όλα τέλεια στο κινητό αλλά αυτά τα τεράστια εικονίδια στην οθόνη χωρίς τη δυνατότητα να τα μικρύνεις....αηδία!

 

Γιαυτό αλλάζεις (άμεσα) launcher.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιος από δω μέσα εικόνα για τις πωλήσεις του συγκεκριμένου μοντέλου? Προσωπικά εκτιμώ ότι δεν πούλησε αρκετά.
Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στο Αγγελιόπολις 2 αγγελίες του κινητού προς 370 ευρώ. Τί κίνδυνοι υπάρχουν για μια τέτοια αγορά? Υπάρχει περίπτωση να είναι εκτός εγγύησης για τον Α ή Β λόγο? Πως μπορούμε να ξέρουμε αν είναι αγορασμένο από Ελλάδα ή αν έχει έρθει από την Κίνα και έχει καμιά περίεργη ρομ ? Κλώνοι έχουν βγει για αυτό το υπέρ τηλέφωνο?
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα πιο πάνω. Μπορείς να το αγοράσεις ως μεταχειρισμένο. Μπες στο Αγγελιόπολις και κοίτα.
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αναφέρεται σε καινούργιο. Δε μπορώ να καταλάβω όμως γιατί το έχουν τόσο ακριβό. Το βλέπω στο minideal στα 500€ όταν το LG G3 το βρίσκεις από Ελλάδα κάτω από 400€. :wacko:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αναφέρεται σε καινούργιο. Δε μπορώ να καταλάβω όμως γιατί το έχουν τόσο ακριβό. Το βλέπω στο minideal στα 500€ όταν το LG G3 το βρίσκεις από Ελλάδα κάτω από 400€. :wacko:

 

€391 στο minideal

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος τρόπος να απελευθερώσουμε RAM μετακινώντας εφαρμογές?

Να μετακινήσεις και να τις πας πού ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ, εσείς που το αποκτήσατε πρόσφατα.......

 

Review..... review..... review....

 

Πείτε μας εντυπώσεις.......

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρει γραφίδα?

 

xenkato...... review..... και γρήγορα..... :-)

 

Είμαι μεταξύ Lenovo vibe z2 pro ή Huawei ascend mate 7 ή Γλαχυ νοτε 4.

 

Έχω τρελαθεί και δεν ξέρω τι να διαλέξω.

 

Μήπως είχε κανείς και τα 3 να μας πει εντυπώσεις....?

 

Ευχαριστώ και Καλή Ανάσταση !!!

Link to comment
Share on other sites

Α μπράβο. Παιδιά θέλω και εγώ να το πάρω. Έχω δει όλα τα βίντεο στο YouTube. Γράψτε μας εντυπώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Ημουν κάτοχος note 4 και z2 pro . To κάθε ενα έχει τα δικά του υπερ και κατά .

Το λενόβο είχε την καλύτερη οθόνη που εχω δει σε κινητό android απο χρώμα - λευκό. Ζωηρά χρώματα και τέλειο λευκό στην οθονη τα οποία σε συνδυασμό με την πάρα πολύ κάλη φωτεινότητα της οθονης και τα 2κ ανάλυσης έδινε στο σύνολο ενα χάρμα οφθαλμών. Τα εικονίδια ειναι μεγάλα και άσχημα αλλα αυτά παραβλέπονται αν βάλεις άλλον launcher. Η οθόνη επίσης ενα αλλο σημαντικό ατού που έχει ειναι οτι έχει τρομερά μικρά μπέζελ με αποτέλεσμα εντυπωσιακό στο μάτι μιας και σχεδόν ολη η μπροστινή επιφάνεια του κινητου ειναι όλη οθόνη. Το μέγεθος της συσκευης ειναι ίδιο σχεδον με το νοτε 4 το οποίο εχει μικρότερη οθονή. Σαν οθόνη ανώτερο το λενόβο απο το νοτε 4.

Ο ήχος ειναι δυνατός και δεν αφήσε κανέναν με παραπονο το λενοβό.

Η κατασκεύη ποιοτική αν και λίγο άσχημη για τα δικά μου γούστα ισως .

Η κάμερα ειναι πάρα πολύ καλή. Οι φωτογραφίες είναι καλές και έχει πολλές ρυθμίσεις για τους πιο ψαγμένους. Στο βίντεο δυστηχώς πάσχει το λενοβο. Αν τραβάς βίντεο με το κινητό και δεν αλλαζεις πλάνο δεν έχεις πρόβλημα ενώ αν δοκιμάσεις να γυρίσεις την κάμερα σε άλλο σημείο την ώρα που τραβας βλέπεις οτι τα frame rates του βίντεο σαν να μην είναι παραπάνω απο 15fps . Το πρόβλημα ειναι αισθητό πιο πολυ σε χώρους με χαμηλο φωτισμο. Εχω ποστάρει δείγματα φωτογραφιών στο νήμα ποιο κινητο βγαζει καλυτερες φωτογραφίες . Σαν κάμερα ανώτερο το νοτε 4 αν και φοράνε και τα 2 κινητα τον ιδιο αισθητήρα που εχει το galaxy s5.

Τα σωθικά του λενόβο δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα σε οτι εφαρμογη και να έτρεξα. Ενα λαγκ πάρα πολύ ελαφρύ το έχουν και τα δυό κινητά .

Σημαντικό μειονέκτημα που παρατήρησα στο λενόβο ήταν οτι στην περιοχη που μένω υπαρχέι αδύναμο σημα και το λενόβο εκεί μου τα χαλασε. Έχανε το σήμα ακόμα και αν το είχα σε 2g ενώ το νοτε 4 είχε 3 μπάρες μόνιμα. Απο οτι διάβασα σε κάποια φόρουμ εχουν αρκετοί χρήστες παρόμοιο πρόβλημα.

Ενα αλλα αρνητικό για το λενόβο ειναι οτι δεν υπάρχουν αξεσουάρ στην ελληνική αγορά με αποτέλεσμα να ψάχνεις απο εξωτερικό για θήκες - προτεκτορ και τα λοιπα. Η συσκευη έχει και προτέκτορ μέσα αλλα μετα θέλεις ψάξιμο.

Το λενόβο έχει μέσα απο ρυθμίσεις της παναγίας τα μάτια. Ολα τα air geustures που καταργήθηκαν απο το νοτε και αλλα τόσα ακομα ειναι εκέι και παίζουν πολύ καλά.

Οτι άλλο θέλετε ρωτήστε με και αν θυμάμαι θα σας πω. Εχουν περάσει πολλές συσκευές απο τα χέρια μου και αρκετές απο αυτές περνάνε 2 και 3 φορές. Το νότε 4 και το λενοβο εχουν πέρασει απο μία φορά το καθένα. Αν θα επιλέξω να ξαναδοκιμάσω μία απο της 2 συσκευες αυτή θα ήταν το λενοβο.

Αυτή ειναι η άποψη μου και δεν θέλω να πάρω στον λαιμό μου κάποιον για την αγορά που κάνει. :)

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικές οι παρατηρήσεις σου. Εγώ έχω το Note 3 αλλά ψάχνομαι (στην καθομιλουμένη "με τρώει ο πισινός μου") για αγορά νέας συσκευής.

Είμαι ανάμεσα σε Note 4 και Lenovo Vibe Z2 Pro. Όσον αφορά το Note... πιστεύω ότι θα είναι μια απ τα ίδια. Και μιλάω για την εμπειρία χρήσης. Η γνωστή καλή Samsung με τα υπέρ και τα κατά της. Ένας παράγοντας όμως που θα καταλόγιζα υπέρ της Samsung, ήταν και η Amoled οθόνη. Εσύ λες όμως ότι η οθόνη του Lenovo είναι πιο φανταχτερή ? Έχει πιο ζωντανά χρώματα? Δεν έχω δει από κοντά, ούτε καν έχω πιάσει το Lenovo... γι αυτό ρωτάω.

Επίσης το Lenovo το είχες με την ROM από την εταιρεία? Γιατί ξέρω ότι μπορείς να το γυρίσεις σε σχεδόν stock Android. Τί υπέρ έχει η μαμίσια ROM του ?

 

Έγραψες κάποιες παρατηρήσεις σχετικά με τις κάμερες των δυο συσκευών. Όσον αφορά τον σταθεροποιητή εικόνας, ποιος πιστεύεις ότι κάνει καλύτερα τη δουλειά του? Σε φωτεινούς αλλά και σκοτεινούς χώρους, πιο κινητό είχε καλύτερα αποτελέσματα?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικές οι παρατηρήσεις σου. Εγώ έχω το Note 3 αλλά ψάχνομαι (στην καθομιλουμένη "με τρώει ο πισινός μου") για αγορά νέας συσκευής.

Είμαι ανάμεσα σε Note 4 και Lenovo Vibe Z2 Pro. Όσον αφορά το Note... πιστεύω ότι θα είναι μια απ τα ίδια. Και μιλάω για την εμπειρία χρήσης. Η γνωστή καλή Samsung με τα υπέρ και τα κατά της. Ένας παράγοντας όμως που θα καταλόγιζα υπέρ της Samsung, ήταν και η Amoled οθόνη. Εσύ λες όμως ότι η οθόνη του Lenovo είναι πιο φανταχτερή ? Έχει πιο ζωντανά χρώματα? Δεν έχω δει από κοντά, ούτε καν έχω πιάσει το Lenovo... γι αυτό ρωτάω.

Επίσης το Lenovo το είχες με την ROM από την εταιρεία? Γιατί ξέρω ότι μπορείς να το γυρίσεις σε σχεδόν stock Android. Τί υπέρ έχει η μαμίσια ROM του ?

 

Έγραψες κάποιες παρατηρήσεις σχετικά με τις κάμερες των δυο συσκευών. Όσον αφορά τον σταθεροποιητή εικόνας, ποιος πιστεύεις ότι κάνει καλύτερα τη δουλειά του? Σε φωτεινούς αλλά και σκοτεινούς χώρους, πιο κινητό είχε καλύτερα αποτελέσματα?

 

Kαι εγώ φανατικός των amoled ειμαι αλλα οταν έχεις πραγματικές καλες ips συνεχίζεις χωρίς να σε πειράζει το ότι δεν έχουν πραγματικό μαυρο οι ips. Οι ips κερδιζουν σε λευκο ,οι amoled σε μαύρο και ελαφρά υπερκορεσμένα χρώματα . Οι γωνίες θέασης ειναι ανώτερες στο λενοβο και στο νότε το λευκό του ειναι προς το κίτρινο. Αλλοι το λένε θερμό εγω το λέω κατουρο. :lol: Θεωρώ την οθονη του λενόβο πιο εντυπωσιακή απο του νοτε και ας γράφουν κάποια site οτι το νοτε εχει την καλυτερη οθονη που εχει μπει σε κινητο.

Το stock android υπαρχει στο λενόβο σε μια επιλογη στης ρυθμίσεις προγραμματιστή και με ενα reboot εισαι stock android ,εκει χάνεις ομως ολα τα κόλπα και της εξτρα ρυθμίσεις που σου δίνει η λενοβό. Το καλό ειναι οτι όποτε θελεις γυρνας απο stock σε lenovo ui.

Στην κάμερα τα σκήπτρα πανε στο νοτε 4 λόγο του ότι εχει σωστή και ομαλή εγγραφή στο βίντεο. Ενα τσικ καλυτερο πάλι το νοτε και στης φωτο λόγο πιο σωστών αλγορίθμων και καλύτερης λεπτομέρειας στης φωτο.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Και κάτι τελευταίο : Το ηχείο πως το κρίνεις στο Lenovo? Επειδή ακούω πολύ ραδιόφωνο και μουσική σε ανοιχτή ακρόαση... έχει δυνατό ηχείο ? Από μπάσο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μήπως υπάρχει κάποιος που να έχουν περάσει από τα χέρια του τα:

 

Lenovo Vibe Z2 Pro

Huawei Ascend Mate 7 (έστω και το 2 GB/16 GB)

Samsung Galaxy Note 4

 

να μας μεταφέρει τις εμπειρίες του?

 

Καλή Ανάσταση !!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Και κάτι τελευταίο : Το ηχείο πως το κρίνεις στο Lenovo? Επειδή ακούω πολύ ραδιόφωνο και μουσική σε ανοιχτή ακρόαση... έχει δυνατό ηχείο ? Από μπάσο?

 

Το ηχείο ειναι δυνατό. Δεν μπορώ να σου πω για μπάσο γιατι δεν το εχω πλεον και δεν θυμάμαι να μου είχε κάνει εντύπωση το μπάσο. Πιστέυω θα σε καλύψει ο ήχος στο λενοβο. Ειναι πιο δυνατός και καθαρός απο νότε 4. Δεν μπορώ να πω ομως για το αν έχουν ίδια ποιότητα ήχου.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρομαι για την αγορά της συσκευής αυτό που γράφηκε παραπάνω για την προβληματική λήψη σήματος το έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος κάτοχος;
Link to comment
Share on other sites

το ηχειο ειναι πολυ καλο

 

το πρόβλημα με το σήμα το έχω και εγώ όπως επίσης πολλές φορές δεν με ακούνε

άσχετα από το μέρος που είμαι με το ζόρι 2 άντε 3 γραμμές είτε σε 2g είτε σε 3g ή 4g

 

τώρα για τις εφαρμογές, θεωρώ λίγο βλακεία με τις 8-10 εφαρμογές που του έχω βάλει, να γεμίζει η RAM

Δηλαδή εάν είχε 2 gb ram και όχι 3 θα είχε ήδη σωθεί ηδη?

 

στο lg g2 που το είχα καραφορτώσει εφαρμογές...δεν μου είχε σωθεί ποτε ουτε για αστείο η μνημη, εδώ σχεδόν αμέσως μου βγαινει οικονίδιο ότι η η προσωριμ'η μν'ημη έχι εξαντληθηει

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Μη μου λέτε τέτοια και περιμένω να γυρίσω Αθήνα για να το τσιμπήσω... Πρωτίστως η συσκευή πρέπει να είναι τηλέφωνο και μετά οτιδήποτε άλλο...

 

Επίσης αν κάποιος από Αθήνα το πουλάει ως μεταχειρισμένο, ας μου στείλει ένα pm.

Edited by Hierophant
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω ουτε πρόβλημα στο σήμα ουτε στο να με ακούνε,ουτε με ελλειψη μνήμης αν και έχω πάνω απο 60-70 εφαρμογές.
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω ουτε πρόβλημα στο σήμα ουτε στο να με ακούνε,ουτε με ελλειψη μνήμης αν και έχω πάνω απο 60-70 εφαρμογές.

 

Συγνώμη κιόλας... μα με τόσες συσκευές (που αναφέρεις στην υπογραφή σου)... γιατί δεν ανοίγεις ένα κατάστημα..???

 

Πάντα φιλικά, και Χρόνια Πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κιόλας... μα με τόσες συσκευές (που αναφέρεις στην υπογραφή σου)... γιατί δεν ανοίγεις ένα κατάστημα..???

 

Πάντα φιλικά, και Χρόνια Πολλά.

Χρόνια πολλα. Είναι τα κινητά που έχουν περάσει απο τα χέρια μου...δεν τα έχω τώρα στην κατοχή μου.:)

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...