Jump to content

Sony Ericsson "Live with Walkman"


asikis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρασα πριν από 24 ώρες την τελευταία jelly bean έκδοση του FXP και συγκεκριμένα την 150. Θα σας συνιστούσα να το κάνετε και εσείς μιας και η έκδοση 10 είναι τόσο ανώτερη από την 9 που την αφήνει πολύ πίσω! Χαρακτηριστικά θα αναφέρω την διαχείριση της RAM που είναι εξαιρετική όπως και την ταχύτητα απόκρισης που ανέβηκε αισθητά. Όσοι έλεγαν ότι το κινητό μας δεν μπορεί να αντεπεξέλθει στην jelly bean και πρέπει να μείνει στην ICS πρέπει να αναθεωρήσουν άμεσα. Από bugs έχω εντοπίσει μόνο μια δυσλειτουργία στα profiles και συγκεκριμένα σε ένα μόνο από αυτά το Home. Επίσης το ραδιόφωνο που ενδιαφέρει πολλούς παρόλο που υπάρχει δεν λειτουργεί. Ακόμα είμαι σε φάση δοκιμών αν και χθες το πέρασα από εξαντλητικά tests και ειδικά για την απόδοση της μπαταρίας δεν μπορώ να πω κάτι ακόμα.

 

Bugs υπάρχουν αρκετά. Το ραδιόφωνο σε εμένα λειτουργεί κανονικά αλλά χρειάζεται τα ακουστικά να είναι συνδεμένα. Αλλά υπάρχουν bugs ακόμη και θα χρειαστεί κάποιος χρόνος ώστε να γίνει αρκετά stable. Έχει όμως τις προδιαγραφές για να γίνει η καλύτερη έκδοση android.

 

Μερικά από τα bugs που έχω εντοπίσει είναι η πανοραμική camera και το face unlock δεν δουλεύει όπως δεν δουλεύει γενικά η μπροστινή camera στις εφαρμογές όπως το skype πχ. Νομίζω ότι δεν δουλεύει και το Αgps (το gps δουλεύει κανονικά). Κατά τα άλλα δεν έχω εντοπίσει άλλα σοβαρά προβλήματα.

 

Όσο για την μπαταρία στην cm10 όσο είναι αδρανές το τηλέφωνο δεν καταναλώνει σχεδόν καθόλου μπαταρία ενώ στις άλλες εκδόσεις καταναλώνει αρκετή μπαταρία. Όμως όταν είναι ενεργοποιημένο το τηλέφωνο τότε καταναλώνει πολύ περισσότερη ενέργεια από ότι οι άλλες εκδόσεις android. Γενικά όμως πιστεύω ότι είναι μια χαρά τώρα η μπαταρία. Σίγουρα το Jelly bean είναι πιο ελαφρύ από το ICS.

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

 

 

Έχω στην κατοχή μου το Sony Ericsson "Live With Walkman".

Ως διαμαγείας σβήστηκαν ΟΛΕΣ οι επαφές μου.

Το απόγευμα και μετά από "κατέβασμα" κάποιων εφαρμογών έκανα Εκκαθάριση Δεδομένων από κάποιες εφαρμογές για να εξικονομήσω χώρο στην μνήμη του κινητού, όπως επίσης και μετακίνηση κάποιων εφαρμογών στην μνήμη SD. Δεν είμαι σίγουρος αν έκανα εκαθάριση και στο εικονίδιο "Επαφές".

Τα φώτα σας λοιπόν για τυχόν ανάκτηση των επαφών ή έστω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να τις βρω.

Κάθε ιδέα σας, χρήσιμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

 

 

Έχω στην κατοχή μου το Sony Ericsson "Live With Walkman".

Ως διαμαγείας σβήστηκαν ΟΛΕΣ οι επαφές μου.

Το απόγευμα και μετά από "κατέβασμα" κάποιων εφαρμογών έκανα Εκκαθάριση Δεδομένων από κάποιες εφαρμογές για να εξικονομήσω χώρο στην μνήμη του κινητού, όπως επίσης και μετακίνηση κάποιων εφαρμογών στην μνήμη SD. Δεν είμαι σίγουρος αν έκανα εκαθάριση και στο εικονίδιο "Επαφές".

Τα φώτα σας λοιπόν για τυχόν ανάκτηση των επαφών ή έστω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να τις βρω.

Κάθε ιδέα σας, χρήσιμη!!!

Τις έχεις αποθηκευμένες στο gmail σου;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι θυμάμαι όχι. :(

 

τότε κατά πάσα πιθανότητα,τις έχασες.την επόμενη κράτα ενα buck up και πέρνα τες και στο gmail σου.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

τότε κατά πάσα πιθανότητα,τις έχασες.την επόμενη κράτα ενα buck up και πέρνα τες και στο gmail σου.

 

Πως γίνεται το back up στο Gmail?

Κάθησα όλο το πρωί και πέρασα όλες τις επαφές από την προηγούμενη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται το back up στο Gmail?

Κάθησα όλο το πρωί και πέρασα όλες τις επαφές από την προηγούμενη συσκευή.

 

Συγχρονισμό επαφών με gmail αν κάνεις θα είσαι κομπλε!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται εδώ http://developer.sonymobile.com/downloads/xperia-open-source-archives/open-source-archive-for-build-4-0-2-a-0-84/ ψήνεται νέα αναβάθμιση για το gingerbread(android 2.3) από την sony. Επίσης με βάση αυτό εδώ http://ptcrb.com/vendor/complete/view_complete_request_guest.cfm?modelid=19869 θα έχουμε και 2 νέες αναβαθμίσης στο ICS.
OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,σήμερα κατά τύχη,συνδεσα το κινητό με το pc companion και μου έβγαλε αναβάθμιση σε ics.Να αναφέρω ότι από τότε που ξεκλείδωσα το booloader δεν μου έβγαζε αναβάθμιση.Τώρα όμως που το γύρισα από cm9 σε στοκ με custom kernel τσουν,να την και η αναβάθμιση...θα με τρελάνει το κινητό μου.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,σήμερα κατά τύχη,συνδεσα το κινητό με το pc companion και μου έβγαλε αναβάθμιση σε ics.Να αναφέρω ότι από τότε που ξεκλείδωσα το booloader δεν μου έβγαζε αναβάθμιση.Τώρα όμως που το γύρισα από cm9 σε στοκ με custom kernel τσουν,να την και η αναβάθμιση ...θα με τρελάνει το κινητό μου.

 

Μα αυτό ηταν αναμενόμενο. Πρέπει να εχεις την stock rom για να ελεγξει το pc companion ποια εκδοση εχεις εγκατεστημένη. Σήμερα βγηκε και η πρωτη επισημη πλεον εκδοση cm10. Μολις την κατεβασα και την κανω αναβάθμιση. Λογικά θα γινει αναβαθμιση και σε cm10.1

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό ηταν αναμενόμενο. Πρέπει να εχεις την stock rom για να ελεγξει το pc companion ποια εκδοση εχεις εγκατεστημένη. Σήμερα βγηκε και η πρωτη επισημη πλεον εκδοση cm10. Μολις την κατεβασα και την κανω αναβάθμιση. Λογικά θα γινει αναβαθμιση και σε cm10.1

 

Μάλλον δε με κατάλαβες.Και πριν βάλω ανεπίσημη έκδοση δεν έβγαζε αναβάθμιση απο τη στιγμη που είχα ξεκλειδώσει τον bootloader.

**έτσι και αλλιώς δε τη κάνει και να ήθελα,λόγω kernel.

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δε με κατάλαβες.Και πριν βάλω ανεπίσημη έκδοση δεν έβγαζε αναβάθμιση απο τη στιγμη που είχα ξεκλειδώσει τον bootloader.

**έτσι και αλλιώς δε τη κάνει και να ήθελα,λόγω kernel.

 

Μήπως είχε πρόβλημα το pc companion και τώρα διορθωθηκε με κάποια αναβάθμιση? 'Η μήπως δεν υπήρχε διαθέσιμη αναβάθμιση? Τι να πω δεν ξέρω.

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είχε πρόβλημα το pc companion και τώρα διορθωθηκε με κάποια αναβάθμιση? 'Η μήπως δεν υπήρχε διαθέσιμη αναβάθμιση? Τι να πω δεν ξέρω.

 

Όλα μια χαρά ήταν.Αφού στην αρχή είχα περάσει και απο ics.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα χθες βγήκε η πρώτη επίσημη cm10 για το LWW και μόλις σήμερα έχουμε και την πρώτη αναβάθμιση. Με ελάχιστη χρήση , το δίκτυο σε 2G και ενεργοποιημένο συνεχώς το wifi μετά 15 ώρες η μπαταρία έπεσε από το 100% στο 82%. Οπότε με κανονική χρήση πιστεύω θα βγάζει 2 μέρες χωρίς φόρτιση που για μένα είναι μια χαρά. Πλέον υπάρχει και ραδιόφωνο στο cm10 προεγκατεστημένο.

 

Άρα το μόνο πρόβλημα που απομένει είναι η κάμερα στην οποία δεν δουλεύουν το πανόραμα και η μπροστινή κάμερα στις εφαρμογές skype , google talk κλπ. Γενικά η camera χρειάζεται βελτίωση αλλά σε αυτό φέρει μεγάλη ευθύνη η sony που δεν έχει δώσει τον κώδικα για την καμερα. Ελπίζω να βρεθεί λύση σύντομα...

 

Κατά τα άλλα το cm10 (cyanogenmod με android 4.1 jelly bean) πετάει στην κυριολεξία. Είναι καλύτερο και από το gingerbread. Όποιος θέλει να ξεκλειδώσει bootloader ας το δοκιμάσει αξίζει. Είναι η καλύτερη και πιο ενημερωμένη rom για το κινητό μας αυτή την στιγμή.

 

Edit: Όπως φαίνεται εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2050117&page=2 πολύ σύντομα θα έχουμε και διόρθωση για την κάμερα. Ίσως και στην επόμενη nightly. :)

Edited by ManGelasakis
OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα!.

σημερα το κινητο επαθε μπλακαουτ.στα καλα καθουμενα η οθονη μαυρισε και επρεπε να βγαλω την μπαταρια για να το επαναφερω σε αρχικη κατασταση και μετα απο αυτο παρατηρησα οτι δεν λειτουργει το πληκτρο αφης (πισω).:( το εχω αγορασει απο vodafone πριν 1 χρονο και κατι μερες.εγγυηση εχω...θα βγαλω ακρη..η να το παρω αποφαση και να αγορασω καποιο αλλο.:whistle:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα!.

σημερα το κινητο επαθε μπλακαουτ.στα καλα καθουμενα η οθονη μαυρισε και επρεπε να βγαλω την μπαταρια για να το επαναφερω σε αρχικη κατασταση και μετα απο αυτο παρατηρησα οτι δεν λειτουργει το πληκτρο αφης (πισω).:( το εχω αγορασει απο vodafone πριν 1 χρονο και κατι μερες.εγγυηση εχω...θα βγαλω ακρη..η να το παρω αποφαση και να αγορασω καποιο αλλο.:whistle:

 

Εγγυηση.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγγυηση.:)

καταλαβα...και αντε να περιμενω κανα μηνα χωρις κινητο.μαλλον θα το "σκοτωσω" αν βεβαια βρω και κανεναν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καταλαβα...και αντε να περιμενω κανα μηνα χωρις κινητο.μαλλον θα το "σκοτωσω" αν βεβαια βρω και κανεναν.

 

Να το σκοτώσεις για αυτό το λόγο κρίμα δεν είναι; αφού έχεις εγγύηση μη το σκέφτεσαι.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

δεν του ξανακάνεις μία επαναφορά ρυθμίσεων η εγκατάσταση από την αρχή την rom μήπως και φτιάξει? Μου φαίνεται παράξενο στα καλά καθούμενα να χάλασε το κουμπί με απλή χρήση εκτός και αν σου έπεσε ή αν πήρε υγρασία κλπ.
OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Να το σκοτώσεις για αυτό το λόγο κρίμα δεν είναι; αφού έχεις εγγύηση μη το σκέφτεσαι.

κριμα ειναι αλλα αμα το παω στο καταστημα που το πηρα,θα το στειλουν στα κεντρικα.θελω τουλαχιστον 20 μερες για να το φτιαξουν.(και αν φτιαχτει).χρειαζομαι αμεσα κινητο.τουλαχιστον δουλευει.

 

δεν του ξανακάνεις μία επαναφορά ρυθμίσεων η εγκατάσταση από την αρχή την rom μήπως και φτιάξει? Μου φαίνεται παράξενο στα καλά καθούμενα να χάλασε το κουμπί με απλή χρήση εκτός και αν σου έπεσε ή αν πήρε υγρασία κλπ.

το εκανα επαναφορα.την πρωτη κινηση που εκανα ηταν αυτη.αλλωστε η οθονη και τα αλλα πληκτρα αφης δουλευουν μια χαρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κριμα ειναι αλλα αμα το παω στο καταστημα που το πηρα,θα το στειλουν στα κεντρικα.θελω τουλαχιστον 20 μερες για να το φτιαξουν.(και αν φτιαχτει).χρειαζομαι αμεσα κινητο.τουλαχιστον δουλευει.

 

 

το εκανα επαναφορα.την πρωτη κινηση που εκανα ηταν αυτη.αλλωστε η οθονη και τα αλλα πληκτρα αφης δουλευουν μια χαρα.

 

και δεν έστρωσε;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

κριμα ειναι αλλα αμα το παω στο καταστημα που το πηρα,θα το στειλουν στα κεντρικα.θελω τουλαχιστον 20 μερες για να το φτιαξουν.(και αν φτιαχτει).χρειαζομαι αμεσα κινητο.τουλαχιστον δουλευει.

 

 

το εκανα επαναφορα.την πρωτη κινηση που εκανα ηταν αυτη.αλλωστε η οθονη και τα αλλα πληκτρα αφης δουλευουν μια χαρα.

 

μην του κάνεις απλή επαναφορά. Κάντου εγκατάσταση από την αρχή την rom με το seus.

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

το κινητο το πηγα στο σερβις,τωρα ειμαι στο περιμενε..:cool:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson "Live with Walkman"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...