Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενημερώσεις σχετικά με την κάλυψη της Wind, προβλήματα - δυσλειτουργίες και λοιπές ερωτήσεις.
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Oi prwtes mou paratiriseis se ayto to topic...

Simera ekana to gyro tis limnis Plastira.H TIM enw itan kalyteri se polla simeia,kai otan lew se polla ennow ti diadromi Neoxwri - Fragma N.Plastira me apogoiteyse sxetika sta xwria Kastania kai Mouha opws kai sto xwrio...toy N.Plastira! Ypirxe kalypsi alla oxi san tis Cosmote;) H vf mono ena simeio eixe pou itan kalyteri apo TIM se olo ton kyklo tis limnis alla den tha peseis se periagwgi vodafone giati ekei i TIM exei sima(ligi apostasi apo to xwrio Kastania pros Lampero)

Yparxoun xwria pou de kalyptei swsta (Kryoneri,Mouxa,Kastania) alla elpizw syntoma na kalyftoun kalytera (na pame dld apo ta -86dBm sta -69dBm se ekswterikous xwrous)

i TIM itan i moni pou epiane stin Agia Pelekiti,Elato ktl... MONO TIM GR:) Oyte kan Cosmote. Kai den itan me ligo sima,milame gia -54dBm:cool:

Apaiteitai veltiwsi sto BTS "KANALIA" me prosthiki 1800mhz. Megalo traffic:(

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

heh...βλεπω ξερεις τις ονομασιες των BTS που δινει η ΤΙΜ σε καθε ενα..Παντως, εγω ακομα θελω αλλαγη κινητου, ωστε να μπορω να βαλω netmonitor, γιατι αυτο που εχω δεν γινεται.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν υπαρχει επιλογη νετ μονιτρο στο νοκια 6233 αλλα το καλο ειναι οτι ανα πασα στιγμη μπορω να δω αν υπαρχει 3ης γενιας σημα σε ολα τα δικτυα κινητης τηλεφωνιας...
Link to comment
Share on other sites

Στο Βόλο εδώ και κάποιες ώρες το το δίκτυο 3ης γενιάς είναι νεκρό.Δε μπορείς να λάβεις κλήσεις ούτε να πραγματοποιήσεις ενώ μπαίνει μέσα στο δίκτυο!;) Δε ξέρω αν κάνει login! Στην Εξυπηρέτηση πελατών εν τω μεταξύ δε βλέπουν πρόβλημα...Ε,τι να κάνω,το myphone είναι η λύση για όλα...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και δω Θεσσαλονίκη με 3G πρέπει να παίζει προβληματάκι! Βγαίνουν βέβαια κλήσεις αλλά όχι με την πρώτη προσπάθεια...
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Σε 3g μου βγάζει σφάλμα σύνδεσης.Μόλις πήρα τηλ. στο 1277 και φαγώθηκαν να μη το καταχωρήσουν,αλλά εγώ εκεί επέμενα ώσπου αναγκάστηκαν να μου κάνουν τη χάρη.:devil: .Το ωραίο είναι ότι μου έλεγαν να κλειδώσω το κινητό μου σε 2g και τότε έλαβαν την απάντηση:"Εγώ να το κάνω αυτό,το θέμα είναι εσείς τι θα κάνετε!"...Ετσι αναγκάστηκαν να το καταχωρήσουν αφού βέβαια με έβαλαν στην αναμονή για 10 λεπτά περίπου(Θα έλεγαν που μπλέξαμε Κυριακάτικα)!

Edit:Και σε μένα δεν έβλεπαν πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και περίπου μία ώρα έχει διορθωθεί. Να`ναι καλά ο getolika & το myphone!:)

Πάντως στην εξυπηρέτηση πελατών δύσκολα δέχονται να κάνουν καταχώρηση...

 

ΥΓ: μήπως γινόταν εργασίες να μπουν οι καρτοκινητοί σε δίκτυο 3ης γενιάς; Τι άλλο να πω...μεσημέρι!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο καμπανη Κιλκις η ΤΙΜ "κολλησε" στο σταθμο της vodafone,εγιναν ολα οπως τα περιμενα,πολυ colocation πεφτει τωρα τελευταια,καλα που τους εβαλε η voda τους σταθμους γιατι αμα το αφηναμε αποκλειστικα στην TIM αστο καλυτερα μη το σχολιασω παρα περα και γινω ξανα κακος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως βλέπω ότι η ΤΙΜ έχει πληρώσει τη νύφη στην περιοχή του Ν.Λαρίσης που βρίσκονται τα χωριά του Δ.Πολυδάμαντα(Ερέτρια,Παλαιόμυλος) Πραγματικά ήταν η πρώτη εταιρία που κάλυψε συνολικά την περιοχή και τώρα η μόνη που δεν την καλύπτει! Ελπίζω οι κάτοικοι και ο δήμαρχος της περιοχής να νιώθουν περίφανοι... 3 χρόνια υπόθεση δικαστική δε χόρτασαν; Κακούργημα ήταν που τους θυμήθηκε που είναι στο χάρτη αυτά τα χωριά ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ? Εν τω μεταξύ οι άλλες δύο εταιρίες(COSMOTE/VODAFONE) έχουν βάλει κεραίες σε ΑΘΛΙΕΣ θέσεις που οδηγούν σε fail handoff σε πολλά σημεία του δρόμου κινούμενος με αυτοκίνητο! Αν είναι να βάλει η ΤΙΜ εκεί σταθμό καλύτερα να μη βάλει ΠΟΤΕ (και αυτό το λέω γιατί έχω γνώση ότι κινείται στην περιοχή) Να βρει μια σωστή θέση να καλύψει την περιοχή όπως πριν...:!: Τι φταίμε και εμείς που κινούμαστε από Βόλο προς Καρδίτσα-Τρίκαλα κτλ να μην έχουμε 10 λεπτά σήμα στο κινητό μας εξαιτίας αυτών των καθυστερημένων;;;:down: :dizzy: :mad:

PS: κάποιο micro στο κατάστημα ΤΙΜ Σοφάδων υπάρχει περίπτωση να μπει; Το να μην πιάνει η ΤΙΜ μέσα στο ίδιο το κατάστημα της δεν δημιουργεί και τις καλύτερες εντυπώσεις!!!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι απαίσιοι. Το πρόβλημα στο σήμα είναι από 28/10 και τίποτα μέχρι σήμερα. Εδώ και πόσες μέρες μου απαντούν ότι θα λυθεί σύντομα το πρόβλημα αλλά . . . . . . ΤΙΠΟΤΑ! Χθές επικοινώνησα με το κατάστημα ΤΙΜ της Περαίας και μου είπαν ότι έχουν προταθεί τρία σημεία για τοποθέτηση κεραίας αλλά μέχρι σήμερα...........ΤΙΠΟΤΑ! Να φανταστείτε ότι από τις 28/10/2006 που έκανα αναφορά στην ΤΙΜ για το πρόβλημα και μου είπαν ότι ξηλώθηκε η κεραία και είναι θέμα ημερών η αποκατάστασή της ............ περιμένουμε ακόμη !!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως βλέπω ότι η ΤΙΜ έχει πληρώσει τη νύφη στην περιοχή του Ν.Λαρίσης που βρίσκονται τα χωριά του Δ.Πολυδάμαντα(Ερέτρια,Παλαιόμυλος) Πραγματικά ήταν η πρώτη εταιρία που κάλυψε συνολικά την περιοχή και τώρα η μόνη που δεν την καλύπτει! Ελπίζω οι κάτοικοι και ο δήμαρχος της περιοχής να νιώθουν περίφανοι... 3 χρόνια υπόθεση δικαστική δε χόρτασαν; Κακούργημα ήταν που τους θυμήθηκε που είναι στο χάρτη αυτά τα χωριά ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ? Εν τω μεταξύ οι άλλες δύο εταιρίες(COSMOTE/VODAFONE) έχουν βάλει κεραίες σε ΑΘΛΙΕΣ θέσεις που οδηγούν σε fail handoff σε πολλά σημεία του δρόμου κινούμενος με αυτοκίνητο! Αν είναι να βάλει η ΤΙΜ εκεί σταθμό καλύτερα να μη βάλει ΠΟΤΕ (και αυτό το λέω γιατί έχω γνώση ότι κινείται στην περιοχή) Να βρει μια σωστή θέση να καλύψει την περιοχή όπως πριν...:!: Τι φταίμε και εμείς που κινούμαστε από Βόλο προς Καρδίτσα-Τρίκαλα κτλ να μην έχουμε 10 λεπτά σήμα στο κινητό μας εξαιτίας αυτών των καθυστερημένων;;;:down: :dizzy: :mad:

PS: κάποιο micro στο κατάστημα ΤΙΜ Σοφάδων υπάρχει περίπτωση να μπει; Το να μην πιάνει η ΤΙΜ μέσα στο ίδιο το κατάστημα της δεν δημιουργεί και τις καλύτερες εντυπώσεις!!!

 

Μιχάλη που είναι το μέρος για το οποίο αναφέρεσαι?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη που είναι το μέρος για το οποίο αναφέρεσαι?

Είναι ο δρόμος που συνδέει Ν.Τρικάλων και Ν.Καρδίτσας με Ν.Μαγνησίας! Περιοχές του Ν.Λαρίσης και Ν.Φθιώτιδας χρησιμοποιούν τον εν λόγω δρόμο. Είναι μείζονος σημασίας να καλυφθεί η διαδρομή! ΤΙΜ προσπάθησε;)

Στο Βόλο η κατάσταση με το σήμα/χωρητικότητα χειροτερεύει μέρα με τη μέρα...Χθες έλαβα 10-15 ειδοποιήσεις κλήσεων(ρεκόρ για εμένα) κάτι που με εξόργισε ιδιαίτερα! Γιατί δε μπορούσα να επικοινωνήσω με ΤΙΠΟΤΑ! Μάλλον πάω προς Cosmote,δε γίνεται άλλο!:mad: Δε λέω πως φταίει 100% η ΤΙΜ για την κατάσταση αλλά τώρα με το νέο δήμαρχο θα έπρεπε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να έχει βάλει 2 σταθμούς στο κέντρο. Και ακόμα τίποτα...

η Vodafone με έχει αφήσει άφωνο! Κάθε μέρα σταθμούς σηκώνει μέσα στο Βόλο!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Moνο στον Βολο σηκωνει,σε ολη την Ελλαδα και μετα πεφτει στα ποδια της η ΤΙΜ για να κανει colocation :lol:

 

Κοίτα,όσα colocation κάνει η ΤΙΜ σε vodafone κάνει και η vodafone σε ΤΙΜ;) Δε τιθεται τέτοιο θέμα.Απλά βλέπω τη vodafone να είναι πιο δραστήρια τον τελευταίο καιρό...Αλλά και πάλι στο Βόλο μόνο ΚΟΣΜΟΤΕ! Δεν τίθεται θέμα...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,όσα colocation κάνει η ΤΙΜ σε vodafone κάνει και η vodafone σε ΤΙΜ;) Δε τιθεται τέτοιο θέμα.Απλά βλέπω τη vodafone να είναι πιο δραστήρια τον τελευταίο καιρό...Αλλά και πάλι στο Βόλο μόνο ΚΟΣΜΟΤΕ! Δεν τίθεται θέμα...

 

Οποτε βαλε κοσμοτε μην περιπλανιεσαι αδικα τοσα χρονια,μην κουραζεις τον εαυτο σου παραπανω,η επιλογη ειναι δικη σου βεβαια αλλα η cosmote Νο1,η ΤIM ισως να τον καλυψει καποτε με δορυφορικο GSM :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ανακοινώθηκε το ξήλωμα της κεραίας της ΤΙΜ στο χωριό "ΞΥΝΟΒΡΥΣΗ" Πηλίου. η Cosmote εδώ και πολλά χρόνια έχει τοποθετήσει μια κεραία κοντά στο χωριό αλλά φέτος τοποθέτησε και η ΤΙΜ σταθμό με κάλυψη σε περιοχές η COSMOTE "δεν είδε"! η Cosmote λειτούργησε για χρόνο και παραπάνω χωρίς άδεια παίρνοντας αρκετό roaming και πελάτες στην περιοχή και τελικά...μαντέψτε...πήρε άδεια! η ΤΙΜ λειτουργεί σχεδόν 8 μήνες και με κατάθεση ασφαλιστικών μέτρων από τους γνωστούς - αγνώστους στην περιοχή βλέποντας να φεύγουν εταιρικά από ΚΟΣΜΟΤΕ τελικά η κεραία ξηλώνεται... Είναι αυτή η απελευθέρωση τηλεπικοινωνιών που λέγαμε επί ίσοις όροις για όλες τις εταιρίες!

Πλέον ΚΟΣΜΟΤΕ και το roaming θα έχεις,και τους πελάτες,βάλε και 3g:lol:

Ορίστε το πανέμορφο άρθρο:

http://rapidshare.com/files/20407715/100_5059.JPG

Εγώ πλέον δεν έχω λόγο να είμαι στην ΤΙΜ έτσι και δεν αποκασταθεί μέχρι το καλοκαίρι το πρόβλημα μιας και κινούμαι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ συχνά στην περιοχή!

Η ΤΙΜ έχει πλέον και εταιρικά στην περιοχή τα οποία θα χάσει μετά το πέρας του χρόνου συμβολαίου. μαζί με αυτά την κάνω και εγώ...γιατι πάλι κάποιος που επισκέπτεται την περιοχή θα λέει "μόνο ΚΟΣΜΟΤΕ πιάνει" και δε θα έχει άδικο...

 

ΥΓ: δεν είμαι υπέρ των παράνομων κεραιών να το ξεκαθαρίσω. Αλλά στην περίπτωση που η κεραία είχε άδεια από την ΕΕΤΤ γιατί ξηλώνεται; Γιατί ανακαλλείται η άδεια από ΕΕΤΤ; Τα σχόλια δικά σας... Προσέξτε ότι δεν υπάρχει παραβίασης άδειας ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ. Τώρα όλα τα άλλα που κολλάνε,οι νομοθέτες μας το ξέρουν. Στήνεται μια κεραία κινητής τηλεφωνίας και χρειάζεται άδειες πυρηνικού εργοστασίου ΚΑΤ'ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εαν το δεις απο την μερια του συμφεροντος πρεπει να την κανεις απο την ΤΙΜ αμεσα και οχι μεχρι το καλοκαιρι...

 

Τωρα γιατι την ξυλωσαν, η εεττ εχει και την πιτα και το μαχαιρι οποτε ποιος της λεει τιποτα και ποιος θα την κρινει, δυστυχώς...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

H vodafone εχει 4 κεραιες στο Κιλκις που εχει κανει colocation η ΤΙΜ,θα πρεπει να ευχαριστει τη voda που την αφησε να αναπτυχθει,πριν ενα χρονο το σημα ηταν αστα να πανε τωρα καπως διορθωθηκε,επισης χρειαζεται επιγοντως κεραια μεσα στη πολη απο την ανατολικη μερια γιατι εχω σημα σπιτι μου απο 25 χιλιομετρα και αυτο οχι τοσο δυνατο

 

Πηγα Αθηνα πριν δυο βδομαδες και στα κεντρικα της cosmote ειχα 7 καναλια κατω απο -60,η cosmo ειναι τσιτωμενη παντου,ειναι εγγυηση πλεον και εχει πολυ καλη ποιοτητα συνομιλιας

Link to comment
Share on other sites

H vodafone εχει 4 κεραιες στο Κιλκις που εχει κανει colocation η ΤΙΜ,θα πρεπει να ευχαριστει τη voda που την αφησε να αναπτυχθει,πριν ενα χρονο το σημα ηταν αστα να πανε τωρα καπως διορθωθηκε,επισης χρειαζεται επιγοντως κεραια μεσα στη πολη απο την ανατολικη μερια γιατι εχω σημα σπιτι μου απο 25 χιλιομετρα και αυτο οχι τοσο δυνατο

 

Πηγα Αθηνα πριν δυο βδομαδες και στα κεντρικα της cosmote ειχα 7 καναλια κατω απο -60,η cosmo ειναι τσιτωμενη παντου,ειναι εγγυηση πλεον και εχει πολυ καλη ποιοτητα συνομιλιας

 

Sector? κόβω το χέρι μου ότι είσαι εσύ:p

Από εκεί και πέρα φαντάσου ότι μπορεί η ΤΙΜ να πήρε 4 colocation η ΤΙΜ στο Ν.Κιλκίς αλλά και η Vodafone πήρε 4 colocation σε κάποιο άλλο σημείο της Ελλάδος;) Μην ανησυχείς,η fragofone δεν είναι από τις εταιρίες με συναίσθημα(καμία δεν είναι,μη τρελαθούμε:wacko: )

 

Από εκεί και πέρα στην Αθήνα η Cosmote έχει την χειρότερη εικόνα...Εγώ στο κέντρο της Αθήνας με ΤΙΜ το λιγότερο που έχω είναι -52dBm:lol: Τέλος πάντων...δε μπορώ να κρίνω γιατί εγώ ήμουν πάντα σε 3g(ΑΦΘΟΝΗ ΤΡΕΛΗ ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ στο κέντρο της Αθήνας) όταν πήγα στα πανεκπαιδευτικά συλλαλητήρια:cool: Δεν ήταν τυχαίο πάντως ότι δε μπορούσα μετά τις "φασαρίες" των γνωστών αγνώστων να μιλήσω με συνδρομητές Cosmote ενώ με Vf/TIM κανονικότατα!:worry: Νομίζω ότι η Cosmote πρέπει να προσέξει λίγο...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,προβληματα.

η μιση ηλιουπολη μια εχει 3G μια οχι

στο τουνελ περιφεριακου πριν και μετα (200μετρα) δεν εχει καλη καλυψη

στην Α.τουμπα (τα παλια γραφεια της ΤΙΜ) και η γυρω περιοχη δεν εχει καλη καλυψη.

και επισης στα καστρα (μπαινοντας απο περιφεριακο) δεν εχει καλη καλυψη απο εποχη τελεστετ ακομα.

 

ειναι τα 4 μερη τα οποια εχει παραμελησει με την καλυψη. και το εξακριβονω χρονια τωρα.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς πρόβλημα με το 3G από χθες το βράδυ? Έχω ένα Ν70 και από χθες το βράδυ αλλάζει συνέχεια από 3G σε GSM με αποτέλεσμα να τελείωσει η μπαταρία σε μισή μέρα. Επίσης έχω χάσει κλήσεις όταν είμαι σε 3G ενώ όταν πάω να κάνω κλήσεις από 3G μου βγάζει σφάλμα σύνδεσης. Βέβαια δείχνει σήμα κανονικό. Η περιοχή που μένω είναι Νίκαια.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς πρόβλημα με το 3G από χθες το βράδυ? Έχω ένα Ν70 και από χθες το βράδυ αλλάζει συνέχεια από 3G σε GSM με αποτέλεσμα να τελείωσει η μπαταρία σε μισή μέρα. Επίσης έχω χάσει κλήσεις όταν είμαι σε 3G ενώ όταν πάω να κάνω κλήσεις από 3G μου βγάζει σφάλμα σύνδεσης. Βέβαια δείχνει σήμα κανονικό. Η περιοχή που μένω είναι Νίκαια.

Ευχαριστώ.

Same here...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...