Jump to content

Proficiency : Michigan / Cambridge


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Aπο τον τιτλο του θεματος καταλαβαινετε οτι το ερωτημα μου αφορα την πιστοποιηση της αριστης γνωσης αγγλικων. Ολα τα παραπανω πιστοποιητικα εχουν την ιδια αποδοχη στους διαγωνισμους του δημοσιου ? Στον ιδιωτικο τομεα ισχυει το αντιστοιχο ή υπαρχουν και τουβλα εργοδοτες που εχουν μεινει μονο στο proficiency? (εννοειται οτι οταν λεμε toeic, αυτο αφορα στο τελευταιο επιπεδο απο 905 και πανω αν θυμαμαι καλα και EDEXCEL το LEVEL 5).

Ποιο απο αυτα ειναι πιο δυσκολο/ευκολο να το παρεις? Δεν με ενδιαφερει το κυρος, αλλα αν εχουν ισοδυναμη αποδοχη στο δημοσιο.

Πως ακριβως γινονται οι εξετασεις για τα toeic και Κ.Π.Γ. ?

Ειμαι κατοχος lower με βαθμο C, μπορω να δωσω κατευθειαν για τα παραπανω διπλωματα?

Μακροσκελες το μυνημα, αλλα τι να κανουμε? Περιμενω πληροφοριες απο τους γνωριζοντες.

Link to comment
Share on other sites

Aπο τον τιτλο του θεματος καταλαβαινετε οτι το ερωτημα μου αφορα την πιστοποιηση της αριστης γνωσης αγγλικων. Ολα τα παραπανω πιστοποιητικα εχουν την ιδια αποδοχη στους διαγωνισμους του δημοσιου ? Στον ιδιωτικο τομεα ισχυει το αντιστοιχο ή υπαρχουν και τουβλα εργοδοτες που εχουν μεινει μον? (εννοειται οτι οταν λεμε toeic, αυτο αφορα στο τελευταιο επιπεδο απο 905 και πανω αν θυμαμαι καλα και EDEXCEL το LEVEL 5).

Ποιο απο αυτα ειναι πιο δυσκολο/ευκολο να το παρεις? Δεν με ενδιαφερει το κυρος, αλλα αν εχουν ισοδυναμη αποδοχη στο δημοσιο.

Πως ακριβως γινονται οι εξετασεις για τα toeic και Κ.Π.Γ. ?

Ειμαι κατοχος lower με βαθμο C, μπορω να δωσω κατευθειαν για τα παραπανω διπλωματα?

Μακροσκελες το μυνημα, αλλα τι να κανουμε? Περιμενω πληροφοριες απο τους γνωριζοντες.

 

Yπαρχει σχετικο θεμα με proficiency,κοιτα εκει.Δεν ξερω ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη δεν θα βρεις απαντηση εδω αφου θελει μεταφορα θα σου πω εγω.

Aπο το δημοσιο γινονται αποδεκτα τα εξης πιστοποιητικα:

Μichigan

Cambridge

Edexcel

Lanchashire(Δεν το πολυξερω αλλα αναγνωριζετε)

Κρατικο

 

Ολα αυτα απο το Pre-Lower (B1) ως το επιπεδο Proficiency.

Περισσοτερα στο αντοιστοιχο θεμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=68704

Link to comment
Share on other sites

Kαι αλλα νεα!

Οι ανεξαρτητοι υποψηφιοι του Cambridge κανουν τις αιτησεις και Οn-Line για PET εως CPE Δεκεμβριου μεχρι τις 28 Σεμπτεμβριου στο: http://www.examination-services.gr/greek/online.asp

Link to comment
Share on other sites

Το ΑΣΕΠ κανει αποδεκτο το TOEIC εως το επιπεδο Advanced. Ασχετως εαν εσυ εχεις πιασει score στο TOEIC για proficiency.

 

Αυτο ειναι απο την Ελληνοαμερικανικη Ενωση: "Tο Α.Σ.Ε.Π. αναγνωρίζει το ΤΟΕΙC μόνο στα εξής επίπεδα: μέτρια γνώση (405-500), καλή γνώση (505-780) και πολύ καλή γνώση (785-900)."

 

http://www.hau.gr/hau/el/exams_toeic.html

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την δυσκολια σε αυτο πρεπει να συμβιβαστεις με τον εαυτο σου και τις αδυναμιες σου.

Μια ματια στις προηγουμενες σελιδες θα βοηθησει!

Link to comment
Share on other sites

Nα υπενθυμησω οτι ξεκινησαν και οι εγγραφες για BCCE(Pre-Lower) και ALCE(Advanced) για τον Ιανουαριου του 2008.

Τα εξεταστρα ειναι 90 και 150 ευρω αντιστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

Αποφάσισα να δοκιμάσω να δώσω το proficiency michigan αυτόν τον Νοέμβριο. Όμως θέλω να δώσω μόνος μου-ανεξάρτητος. Από ότι ξέρω πρέπει να συμπληρώσω μια αίτηση από ελληνοαμερικάνικη ένωση, την οποία και θα στείλω συστημένη μαζί με την απόδειξη τράπεζας όπου θα φαίνεται ότι πλήρωσα το παράβολο των 170 ευρώ. Τιο πρόβλημα μου είναι οτι δεν ξέρω σε ποιά διεύθυνση πρέπει να τα στείλω. Αν κάποιος ξέρει υπεύθυνα ας απαντήσει. Επίσης κάποια άμεση απάντηση από φροντιστηριούχο θα βοηθούσε.(η προθεσμία λήγει την Παρασκευή).

 

ευχαριστώ.

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!!!!

 

Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω ebook για το Proficiency του Michigan;

 

Ευχαριστώ!!! :)

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δυσκολα θα βρεις κατι στο Internet,αφου κατι τετοιο ειναι παρανομο!

Τοσο ακριβα πια ειναι τα βιβλια για το Pro?

Αν θες φθηνα βιβλια απο ΟΛΟΥΣ τους εκδοτικους οικους http://www.florasFun.gr

Στα στελνει και δωρεαν στο σπιτι σου με αγορες στα ξενογλωσσα ανω τον 20 ευρω!

Αυτα!

Καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

kalispera.apofasisa afti ti xronia na grafto se kapoio frontistirio ksenon glosson gia na paro epitelous ena ptixio sti aggliki glossa.afou epsaksa kapoia frontistiria kateliksa se kapoio sto opoio mou proteinan na min doso to Cambridge (outos i allos den tha edina afto) alla na doso to Michigan kai ena allo ptixio to lancashire.vasika ego gia to edexcel kai to Michigan pigaina kai mou protinan kai to lancashire pou einai antistixo me to edexcel.

epeidi omos proti fora akou afto to lancashire mipos gnorizei kapoios kalitera na me voithisei?ti prooptikes tha exo me afto to ptixio?(thelo na po oti den einai kai toso gnosto opos Cambridge kai Michigan)

kai kati allo:gnorizete posa xrimata xreiazontai gia ta didaktra ton: Cambridge,Michigan,edexcel,lancashire?

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις,ποτε περιπου θα αποσταλλουν τα πτυχια του Lower Cambridge,για οσους δωσαν εξετασεις το Μαιο??Τα αντιστοιχα που αμερικανικου νομιζω ειναι διαθεσιμα αρκετο χρονικο διαστημα.
Link to comment
Share on other sites

kalispera.apofasisa afti ti xronia na grafto se kapoio frontistirio ksenon glosson gia na paro epitelous ena ptixio sti aggliki glossa.afou epsaksa kapoia frontistiria kateliksa se kapoio sto opoio mou proteinan na min doso to Cambridge (outos i allos den tha edina afto) alla na doso to Michigan kai ena allo ptixio to lancashire.vasika ego gia to edexcel kai to Michigan pigaina kai mou protinan kai to lancashire pou einai antistixo me to edexcel.

epeidi omos proti fora akou afto to lancashire mipos gnorizei kapoios kalitera na me voithisei?ti prooptikes tha exo me afto to ptixio?(thelo na po oti den einai kai toso gnosto opos Cambridge kai Michigan)

kai kati allo:gnorizete posa xrimata xreiazontai gia ta didaktra ton: Cambridge,Michigan,edexcel,lancashire?

 

Εγω φετος το καλοκαιρι ηταν να το δωσω ή το lancashire ή edxcel αλλα τελικα εδωσα το edexcel γιατι επρεπε να παω θεσνικη κανα δυο φορες,1α για γραπτα και αλλη 1α για προφορικα.Τελικα εδωσα το edexcel οπου το πηρα πολυ ευκολο σε σχεση με το michigan και μετρανε και το ιδιο.κατα την γνωμη μου δωσε edexcel ευκολο και καπως πιο γνωστο,ημουν και ατυχος εδωσα το michigan και δεν το πηρα για 3ΛΑΘΟΙ.

Link to comment
Share on other sites

Στο Michigan τα γραπτα συμψιφιζονται σε καποια μερη αλλα εστω και για ενα μοριο σε κοβουν και δεν κανουν τα στραβα ματια.

 

Τα εξεταστρα για τις εξετσεις εχουν ως εξής:

 

Μichigan:140 ευρω (Βαση ειναι το 65%)

 

Cambridge: 150 ευρω (Μεμονομενος υποψηφιος 160 ευρω)(Βαση το 60%)

 

Edexcel:135 ευρω(Βαση το 55%)

 

Lancashire: 110 εως 120 ευρω (Δεν ξερω ακριβης τιμη) Βαση το 55%

 

Κρατικο:60 ευρω (Βαση το 65%)

 

Αυτα και καλη επιτυχια!

Δινω και εγω το Μαιο!

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω μόνο σ' αυτά που είπε ο φίλος teo_l20 ότι στο Michigan αν σε -πολύ- γενικές γραμμές οι υποψήφιοι δεν έχουν αποδώσει τόσο καλά,τότε είναι αρκετά πιθανό η βάση να πέσει στο 62-63%, που στη τελική μπορεί να είναι σωτήριο για όσους κυμαίνονται σ' αυτά τα επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος φιλε μου!

Και στο Cambridge στα προφορικα δεν υπαρχει μια σταθερη βαση αλλα κυμαινετε αναλογα με την δυσκολια στο Speaking και στο Writing!

Link to comment
Share on other sites

Εγω φετος το καλοκαιρι ηταν να το δωσω ή το lancashire ή edxcel αλλα τελικα εδωσα το edexcel γιατι επρεπε να παω θεσνικη κανα δυο φορες,1α για γραπτα και αλλη 1α για προφορικα.Τελικα εδωσα το edexcel οπου το πηρα πολυ ευκολο σε σχεση με το michigan και μετρανε και το ιδιο.κατα την γνωμη μου δωσε edexcel ευκολο και καπως πιο γνωστο,ημουν και ατυχος εδωσα το michigan και δεν το πηρα για 3ΛΑΘΟΙ.

 

se thema efkolias mou eipan oti to lancashire kai to edexcel einai ta idia.apla leo na doso to edexcel giati einai pio gnosto apo to allo.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ολα ακριβως τα ιδια πραγματα εξεταζουν.

Απλα με διαφορετικο τροπο.

Ολα ειναι ισαξια.

Ουτε καποιο πιο δυσκολο ουτε πιο ευκολο καποιο.

Απλα ο τροπος εξετασης ειναι διαφορετικος.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις,ποτε περιπου θα αποσταλλουν τα πτυχια του Lower Cambridge,για οσους δωσαν εξετασεις το Μαιο??Τα αντιστοιχα που αμερικανικου νομιζω ειναι διαθεσιμα αρκετο χρονικο διαστημα.

 

εχουν ηδη αποσταλλει(δωσανε φιλοι μου τον μαιο)

Link to comment
Share on other sites

εχουν ηδη αποσταλλει(δωσανε φιλοι μου τον μαιο)

 

Οκ,θα ρωτησω το φροντιστηριο μου!!!!!!Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Οκ,θα ρωτησω το φροντιστηριο μου!!!!!!Ευχαριστω.

 

Toυ Μιchigan εχουν ερθει στα φροντηστηρια.Του Cambridge και του Edexcel τελη Οκτωβριου αρχες Νοεμβριου υπολογιζονται!:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...