Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

Εδώ και καιρό ψάχνω για ένα καλό μεταπτυχιακό στην Αγγλία.

Έχω ήδη τελειώσει το οικονομικό στο Καποδιστρικό και έχω κάνει ήδη ένα mba στο πανεπιστήμιο του Πειραιά.Καθότι θέλω να συνεχίσω τισ σπουδές μου σε χρηματοοικονομικά

Θέλω να σας ρωτήσω ξέρει κανείς τίποτα για το university of strathclyde , Είναι μέσα στα καλύτερα στο συγκεκριμένο τομέα,Πρώτο πέρσυ τρίτο φέτος.Έχει πάει κανένας να μου πει εντυπώσεις>?Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω πάει το μακρινό 2000 και σε διαφορετικό εντελώς τομέα (MSc - Engineering). Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι ήταν (δεν ξέρω τώρα) καλό από οργάνωση και εκτός από ένα campus έξω από την πόλη, τα πάντα στην Γλασκώβη ήταν σε απόσταση αναπνοής. Το όνομα πάντως στα οικονομικά το είχε από τότε και οι συγκάτοικοί μου που έκαναν MBA τους είχε βγει ο :X... :p

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έκανα αίτηση μέσω UCAS με τους βαθμούς του απολυτηρίου μου.

Έχω την εξής απορία: Αν δεχτώ κάποιο conditional offer, αυτό κατά πάσα πιθανότητα θα ζητάει βαθμούς απο A-levels? Δηλαδή πρέπει να δώσω A-levels το Μάιο?

 

Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό κ εγώ στην Αγγλία στα μαθηματικά.Απ'ότι έχω καταλάβει δεν έχουν και τρελή ζήτηση..ο πτυχίο το πήρα με 6.2 υπάρχει περίπτωση να με δεχτούν για μεταπτυχιακό?Αναφέρομαι φυσικά στα τοπ πανεπιστήμια του Λονδίνου..βλέπε UCL,King's College,LSE.Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι θα είναι πιο εύκολα σε σχέση με μεταπτυχιακό στα μαθηματικά στην Ελλάδα.Εδώ στο προπτυχιακό φτύνεις αίμα,στο μεταπτυχιακό δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι !
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς γνωρίζει τι αποδεικτικά εργασιακής εμπειρίας ζητάνε για μεταπτυχιακά στην Αγγλία. Αρκεί μια συστατική επιστολή απο τον εργοδότη που θα αναφέρει ότι εργάστικα στην εταιρεία του για κάποιο χρονικό διάστημα?
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς γνωρίζει τι αποδεικτικά εργασιακής εμπειρίας ζητάνε για μεταπτυχιακά στην Αγγλία. Αρκεί μια συστατική επιστολή απο τον εργοδότη που θα αναφέρει ότι εργάστικα στην εταιρεία του για κάποιο χρονικό διάστημα?

 

Από την δική μου προσωπική εμπειρία .. δεν μου ζήτησαν αποδεικτικό από εργασιακή εμπειρία (αν και είχα συστατική από εργοδότη) αλλά και κανένα άλλο χαρτί σχετικό (μόνο την αναφορά που είχα στο cv) .. αυτό που τους ενδιέφερε ήταν και οι 2 συστατικές να είναι από το/τα προηγούμενο/α ίδρυμα / ιδρύματα που είχα πάει!

ενδεχομένως δηλαδή να είναι και περιττό .. μπορείς ωστόσο να τους κάνεις μια ερώτηση διευκρινιστική .. αν θέλουν αποκλειστικά τις συστατικές από πανεπιστημιακά ιδρύματα που έχεις φοιτήσει..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά καλησπέρα,

Εδώ και καιρό ψάχνω για ένα καλό μεταπτυχιακό στην Αγγλία.

Έχω ήδη τελειώσει το οικονομικό στο Καποδιστρικό και έχω κάνει ήδη ένα mba στο πανεπιστήμιο του Πειραιά.Καθότι θέλω να συνεχίσω τισ σπουδές μου σε χρηματοοικονομικά

Θέλω να σας ρωτήσω ξέρει κανείς τίποτα για το university of strathclyde , Είναι μέσα στα καλύτερα στο συγκεκριμένο τομέα,Πρώτο πέρσυ τρίτο φέτος.Έχει πάει κανένας να μου πει εντυπώσεις>?Σας ευχαριστώ πολύ.

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Κ ΕΓΩ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΗΣ ΝΟΜΙΚΗΣ Κ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΤΟ MSC FINANCE ΣΤΟ STRATHCLYDE. EINAI ΠΟΛΥ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ Κ ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ 100%. ΣΤΕΙΛΕ ΜΗΝ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ.

Take life the way you go
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Κ ΕΓΩ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΗΣ ΝΟΜΙΚΗΣ Κ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΤΟ MSC FINANCE ΣΤΟ STRATHCLYDE. EINAI ΠΟΛΥ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ Κ ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ 100%. ΣΤΕΙΛΕ ΜΗΝ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ.

 

Σύμφωνα με τους Ο.Π.Χ. απαγορεύεται η χρήση κεφαλαίων .. είναι σαν να φωνάζεις!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά χαίρεται θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Έχω σκοπό να κάνω μεταπτυχιακό σε πανεπιστημιο στην Αγγλία και θα ήθελα να μου πείτε πως μπορώ να κάνω επικύρωση του πτυχίου. Πήγα στα ΚΕΠ και αρνήθηκαν να το κάνουν και με έστειλαν στην ECDL η οποία δεν ήξερε γρι και μου είπε να επικοινωνήσω με το ξένο!! πανεπιστήμιο!! Έλεος !!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

όχι δε μου το ζήτησε το πανεπιστήμιο αυτό καθαυτό απλά κάποιοι συμφοιτητές μου το πρότειναν για να είμαι καλυμμένη γιατί υπάρχει περίπτωση να το ζητήσουν.

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Δε το νομιζω να στο ζητησουν. Παρολο αυτα μου φαινεται περιεργο οτι πηγες στην εταιρια που σου εδωσε το πτυχιο και δεν ηξεραν να σου δωσουν ενα αντιγραφο(!!)?
Link to comment
Share on other sites

ναι, δεν ήξεραν να κάνουν καν επικύρωση που να μπορεί να το δεχτεί ξένο πανεπιστήμιο.. ΝΑι είναι τραγικό. Απλά θέλω πριν κάνω χαρτιά κτλ κτλ να είμαι σε όλα στην εντέλεια, να μην ξεχάσω τίποτα για να είναι έτοιμα όλα τα χαρτιά

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα το ζητήσουν καν το χαρτί (στη δική μου και όσων ξέρω τουλάχιστον δεν μέτρησε καν) ... αυτοί τα βασικά θέλουν να δουν, πτυχίο πανεπιστημίου, βαθμό, 2 συστατικές και αγγλικά .. άπαξ κι έχεις αυτά ... πρόβλημα δεν θα'χεις ..

εκτός πια κι αν πρόκειται για τα γνωστά Oxbridge που πρέπει να κάνεις τεμενάδες από το προηγούμενο έτος για να σε πάρουν ....

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

αν σου στείλουν unconditional offer, και δεχτείς αλλά μετά το μετανιώσεις (π.χ. γιατί σε δέχτηκε αλλο πανεπιστημιο που βγαζει τα αποτελέσματα τον Αυγουστο) τι γίνεται? Πρέπει να πληρώσεις μέρος ή όλο το ποσό των διδάκτρων?

Φυσική σε μικρές καθημερινές δόσεις! fysikhblog.wordpress.com

spread it out!

Link to comment
Share on other sites

αν σου στείλουν unconditional offer, και δεχτείς αλλά μετά το μετανιώσεις (π.χ. γιατί σε δέχτηκε αλλο πανεπιστημιο που βγαζει τα αποτελέσματα τον Αυγουστο) τι γίνεται? Πρέπει να πληρώσεις μέρος ή όλο το ποσό των διδάκτρων?

Κάνεις ότι γουστάρεις .. .. κοίτα αν στο unconditional offer έχει deadline για το πότε πρέπει να δώσεις απάντηση .. (από όσο γνωρίζω δεν έχει).

Αν δεν κάνεις registration στη σχολή (με το καλό το Σεπτέμβρη) δεν πληρώνεις πουθενά τίποτα ...

Δεν σου παίρνει κανείς το κεφάλι .. μην αγχώνεσαι ..

 

Υ.Γ. Σε περίπτωση που έχεις στείλει αίτηση αυτό το διάστημα και δεν έχεις πάρει απάντηση κι ανησυχείς .. να σου πω δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας .. αυτή την περίοδο τα Πανεπιστήμια έχουν εξεταστική περίοδο ή ξεκινάνε προσεχώς, οι 3ο ετείς παραδίδουν πτυχιακές (με ό,τι συνεπάγεται αυτό), οι μεταπτυχιακοί ετοιμάζονται να ξεκινήσουν τις δικές τους, κτλ κτλ .. οπότε όλο το ακαδημαϊκό προσωπικό είναι απασχολημένο και η δουλειά πάει λίγο πίσω ...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

linaki_gr Αυτό που έκανα και δε συνάντησα κανένα πρόβλημα για το IELTS,ECDL ήταν επικύρωση από δικηγόρο (σφραγίδα,υπογραφή) στο πίσω μέρος έχοντας γράψει αρχικά 'Exact photocopy of the original document, issued and certified by the undersigned lawyer for every legal use'.
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις ότι γουστάρεις .. .. κοίτα αν στο unconditional offer έχει deadline για το πότε πρέπει να δώσεις απάντηση .. (από όσο γνωρίζω δεν έχει).

Αν δεν κάνεις registration στη σχολή (με το καλό το Σεπτέμβρη) δεν πληρώνεις πουθενά τίποτα ...

Δεν σου παίρνει κανείς το κεφάλι .. μην αγχώνεσαι ..

 

Υ.Γ. Σε περίπτωση που έχεις στείλει αίτηση αυτό το διάστημα και δεν έχεις πάρει απάντηση κι ανησυχείς .. να σου πω δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας .. αυτή την περίοδο τα Πανεπιστήμια έχουν εξεταστική περίοδο ή ξεκινάνε προσεχώς, οι 3ο ετείς παραδίδουν πτυχιακές (με ό,τι συνεπάγεται αυτό), οι μεταπτυχιακοί ετοιμάζονται να ξεκινήσουν τις δικές τους, κτλ κτλ .. οπότε όλο το ακαδημαϊκό προσωπικό είναι απασχολημένο και η δουλειά πάει λίγο πίσω ...

 

H αλήθεια είναι ότι περιμενω κατι απαντήσεις την επόμενη βδομάδα και ανυπομονώ να δω τι θα γίνει.

 

Ευχαριστώ!

Φυσική σε μικρές καθημερινές δόσεις! fysikhblog.wordpress.com

spread it out!

Link to comment
Share on other sites

linaki_gr Αυτό που έκανα και δε συνάντησα κανένα πρόβλημα για το IELTS,ECDL ήταν επικύρωση από δικηγόρο (σφραγίδα,υπογραφή) στο πίσω μέρος έχοντας γράψει αρχικά 'Exact photocopy of the original document, issued and certified by the undersigned lawyer for every legal use'.

 

Ευχαριστώ πολύ, μάλλον σε αυτή τη λύση που μου φαίνεται και πολύ σωστή θα καταφύγω!:thanks:

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για μηχανολόγος που είναι καλά να κοιτάξω;

Οχι μόνο το πανεπιστήμιο αλλά και η πόλη να τρώγεται (να μην έχει μεγάλη εγκληματικότητα).

 

Είμαι μεταξύ: LEEDS, BRADFORD, BIRMINGHAM, HUDDERSFIELD, LANCASTER, BRIGHTON, LIVERPOOL, NEWCASTLE, NOTTINGHAM, SURREY, STRATHCLYDE

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για μηχανολόγος που είναι καλά να κοιτάξω;

Οχι μόνο το πανεπιστήμιο αλλά και η πόλη να τρώγεται (να μην έχει μεγάλη εγκληματικότητα).

 

Είμαι μεταξύ: LEEDS, BRADFORD, BIRMINGHAM, HUDDERSFIELD, LANCASTER, BRIGHTON, LIVERPOOL, NEWCASTLE, NOTTINGHAM, SURREY, STRATHCLYDE

 

Αυτό με την εγκληματικότητα .. είναι τρομερό ... αν προσέχεις και ξέρεις που πηγαίνεις δεν υπάρχει περίπτωση να σου συμβεί κάτι ... το ότι υπάρχει μια ολόκληρη πλεκτάνη γύρω από αυτό με εξοργίζει μερικές φορές ...

Το Leeds έχω ακούσει από φίλους είναι πολύ καλό, φοιτητούπολη κι έτσι .. ωραία ζωή .. Liverpool που είμαι εγώ .. ως μεγάλη πόλη και με στρατηγική θέση πολύ κοντά στις άλλες μεγαλύτερες (Manchester, London, Edinburgh, Birmingham) και πολύ καλή συγκοινωνία .. επίσης είναι πολύ καλή επιλογή..

Brighton έχω ακούσει επίσης πολύ καλά λόγια από πολλούς φίλους που έχουν σπουδάσει εκεί ... Για τα άλλα δεν γνωρίζω .... α.. το Birmingham έχει τη μεγαλύτερη συγκέντρωση Ινδών .. για μένα δεν είναι κι ότι καλύτερο .. δεν παλεύονται τις περισσότερες φορές (ειδικά αυτό το κούνημα του κεφαλιού τους .. λες και είναι ξεχαρβαλωμένος ο λαιμός τους .. είναι γελοίο!)

Από Πανεπιστήμια .. τι να σου πω δεν γνωρίζω ... εγώ π.χ. που είμαι CompSci στο Liverpool είμαι παταγωδώς απογοητευμένη από το course μου (κι άλλοι 25 μαζί με μένα)

Καλή τύχη! Και σου εύχομαι .. να βρεις ό,τι καλύτερο ...!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά τις γνώσεις σας - εμπειρίες σας!!!!!

 

Έχω μιλήσει με Sussex, Newcastle, Liverpool και Surrey για BEng mechanical engineering τώρα το Σεπτέμβριο. Τα 3 πρώτα μου έχουν πει μέσω mail ότι θα με δεχτούν όταν κάνω αίτηση μέσω UCAS. To Surrey δε μου έχει ξεκαθαρίσει ακόμα τίποτα.

 

Ποια είναι γνώμη σας για αυτά τα πανεπιστήμια και ειδικά στον τομέα του mecanical engineering? Οι πόλεις τι λένε?

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ότι θα σε δεχτούν μέσω ucas; Εχεις ήδη κάνει αίτηση στην πρώτη φάση του ucas; ή μήπως εννοούν ότι θα σε δεχτούν υπό προϋποθέσεις όταν είναι η φάση "Clearing" το καλοκαίρι; Edited by fonzi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...