Jump to content

Sony Ericsson Xperia Neo


BMW116i
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το neo εδώ και ένα χρόνο.Πριν μια εβδομάδα και ενω είχα την gingerbread μου παρουσιασε προβλημα κατα το ξεκλειδωμα και την απαντηση κλήσεων.Συγκεκριμένα πρέπει να σύρω το δάχτυλό μου 4-5 φορές πάνω στην μπάρα μέχρι να ξεκλειδώσει η οθόνη ή μέχρι να απαντήσω στην κλήση(αυτό είναι το χειρότερο).Φαίνεται σαν η οθόνη αφής να μην έχει καλή ανταπόκριση αμέσως μετά το άνοιγμα και μετά από λίγα απτικά ερεθίσματα (7-8 αγγίγματα στην οθόνη) όλα λετουργούν κανονικά.Εκανα αναβάθμιση σε ics αλλά το πρόβλημα παραμένει.Έχει κάποιος άλλος αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα;Υπάρχει τουλάχιστον τρόπος να απαντώ χωρίς σύρσιμο αλλά πατώντας κάποιο πλήκτρο στην οθόνη ή κάποιο άλλο;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 586
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το εχω δοκιμάσει αλλά δεν βοηθάει.Το πρόβλημα είναι οτι η οθόνη δεν αντιλαμβάνεται το συνεχες σύρσιμο του δαχτύλου αλλά μονο το στιγμιαίο σημείο επαφής. Το περίεργο είναι ότι μετα απο λίγο λειτουργούν όλα κανονικά μεχρι να κλείσει η οθόνη οπότε και επανέρχεται το πρόβλημα. Ψάχνοντας στα forum του επισημου site της sony είδα ότι σε πολλούς εμφανίστηκε το ίδιο πρόβλημα.Κάποιοι μέχρι που άλλαξαν την οθόνη αφης αλλά μετά απο λίγο πάλι εμφανίστηκε το ίδιο.Άλλοι λένε ότι είναι θέμα hardware και άλλοι software χωρίς ομως επίσημη απάντηση...Κρίμα γιατί ειναι αρκετά ενοχλητικό. Εχει κανείς το ίδιο πρόβλημα εδώ ή είμαι ο μόνος;
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο θέμα που έχω με το κινητό είναι η μνήμη του.

Υπάρχει κάποιος τρόπος αναβάθμισης;

Είναι κάποιο τσιπάκι μνήμης που μπορεί να αντικατασταθεί (από τα 512mb που έχει σε 1gb);;;;;

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε το Link2SD για να μεταφέρεις σχεδόν όλες τις εφαρμογές σε ξεχωριστό partition της SD. Χρειάζεται ρουτ, αλλά είναι σωτήριο....

 

 

λεπτομέρειες εδώ...

Edited by nikosdoc
Link to comment
Share on other sites

Αν και η ερώτησή μου αφορούσε την αύξηση της φυσική μνήμης, σε ευχαριστώ nikosdoc.

 

Ακόμα δεν το έχω απόφαση να το κάνω root. Απ' ό,τι φαίνεται όμως δεν θα αργήσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το ότι δεν έχει ραδιόφωνο δε μου κάνει "κλικ"..... :thumbdown:

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

λιγοτερα πραγματα απο το neo v προσφερει, σε πιο ακριβη τιμη. απλα λιγο πιο ραφιναρισμενο εμφανισιακα. thanx but no thanx!
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημερα παιδια! Μετα απο σχεδον 3 μηνες ταλαιπωριας πηρα το κινητο στα χερια μου! Τεσπα, το κινητο ηρθε αναβαθμισμενο σε 4.0.4 αλλα εχει το γνωστο προβλημα με τα ασιατικα application, κτλ!!! Υπαρχει καποιος τροπος να μπει firmware που να μην τα εχει? Εννοω rooting, bootloader unlock και δεν ξερω και 'γω τι αλλο... :p Διαβασα τα παραπανω post αλλα δεν πολυ-καταλαβα! :wacko: Ευχαριστωωω! :) Edited by Snoop Dogg
Proud Member of the Hellenic Colt//Club
Link to comment
Share on other sites

 

Οχι officialy ομως. ;)

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα, έχω στα χέρια μου τη συγκεκριμένη συσκευή, αναβαθμισμένη σε ics (δεν είναι ρουτ) και παρουσιάζει το εξής πρόβλημα:

 

Κάνει επανεκκίνηση συνεχώς, κάθε φορά που σβήνει η οθόνη μετά το πέρας των 30 δευτερολέπτων σε κατάσταση αναμονής. Το έκανε

 

και με την gb. Στις ρυθμίσεις-προβολή, γράφει: Αναστολή λειτουργίας και είναι ρυθμισμένο στα 30 δευτ.

 

Να τονίσω πως μόνο όταν φορτίζει, δεν κάνει επανεκκινήσεις, αλλά δουλεύει κανονικά.

 

Μια βοήθεια παρακαλώ, για να μη το πετάξω.

Pulse ROM 1.4 jkay 13.4.1

+ [THEME]*ICE CREAM SANDWICH v1.8*EMPIRE*

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έπρεπε να το έχεις πάει στο service?

Έχω και εγώ την ICS αλλά δεν έχω τέτοιο πρόβλημα (η ρύθμιση προβολής είναι ίδια και σε 'μένα).

Θα σου έλεγα να ξαναπεράσεις την ICS αλλά αφού είχες θέμα και με την GB δε νομίζω να αλλάξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Στο service έκαναν ένα απλό φορμάτ στην ics, αλλά τα ίδια. Nα είναι πρόβλημα πλακέτας ή όπως αλλιώς λέγεται αυτό που φοράει;

Pulse ROM 1.4 jkay 13.4.1

+ [THEME]*ICE CREAM SANDWICH v1.8*EMPIRE*

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να είναι πρόβλημα hardware.

Θα έλεγα να το πας πάλι στο service και να ζητήσεις αλλαγή συσκευής ή επισκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κυκλοφόρησε ενημέρωση (4.1.B.0.587) για την ICS του Neo.

 

Μόλις την πέρασα. Το πρώτο που παρατήρησα είναι ότι ο Dialer ανοίγει αμέσως πλέον.

Περισσότερα μόλις την δουλέψω λίγο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εχει κυκλοφορησει στην ελλαδα?

Επισημα οχι, δεν εχει εγγυηση στην Ελλαδα.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Μετά από μια επανεκκίνηση του Sony Xperia Neo, το κινητό πλέον κολλάει στην αρχική οθόνη (με την κινούμενη εικόνα).

Πριν την επανεκκίνηση, είχα μεταφέρει καν 2 apps απ την εσωτερική μνήμη του κινητού στο partition των system apps (νομίζω από /data/data σε /system/data ?). Αυτή τη διαδικασία την έχω κάνει δεκάδες φορές στο παρελθόν χωρίς πρόβλημα (για τα ίδια apps μάλιστα).

 

Το κινητό έχει γίνει root. Θυμάμαι ότι κάποτε χρησιμοποίησα το flashtool μέσω του οποίου μπορούσες κατά το boot και με κάποιον συνδυασμό πλήκτρων να περάσεις κάποια ROM. Αν θυμάμαι σωστά, έχει την έκδοση android 2.3.4.

 

Η ερώτησή μου είναι αν υπάρχει πιθανότητα να σωθούν τα δεδομένα της εσωτερικής μνήμης κι αν μπορώ κάπως να το επαναφέρω στην αρχική κατάσταση. Αν δε μπορεί να γίνει κάτι, υποθέτω πως θα πρέπει να χρησιμοποιήσω το flashtool ή κάτι αντίστοιχο για να περάσω κάποια νέα ROM;

 

Δεν το κατέχω ιδιαίτερα το άθλημα και πιθανόν να έπρεπε ν αναφέρω επιπλέον πληροφορίες, οπότε αν χρειάζεται κάτι τέτοιο, ρωτήστε :)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Για να ξανά κάνεις λειτουργικό το κινητό σου θα πρέπει να κάνεις επαναφορά με το SEUS ή όπως είπες να περάσεις άλλη rom με το flash tool. Αρκεί βέβαια να έχεις αυτή τη rom.

 

Δυστυχώς αν κάνεις επαναφορά με το SEUS ή περάσεις ξανά τη ROM με το flash tool θα χάσεις τα πάντα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τελικά χθες βράδυ πέρασα τη ROM με το flashtool. Όπως είπες, τα δεδομένα που ήταν στην εσωτερική μνήμη, χάθηκαν αλλά μικρό το κακό.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρες.

Ψάχνω αυτές τις μέρες να βρω το Neo (χωρίς το V!) μτχ.

Έχω ψιλοξεμείνει από εναλλακτικές βασικά

Θέλω ένα φθηνό κινητό για το έτερον ήμισυ που αποφασίσαμε να πάμε σε κάτι μεγαλύτερο από το xperia mini

Χρειαζόμαστε τουλάστιχον

1 GhZ επεξεργαστή,

512 ram

8ΜΡ φωτογραφική (δεν έχει φωτογραφική και θα χρησιμοποιεί αυτή του κινητού αποκλειστικά!)

το πολύ 4 ίντσες οθόνη

 

Ψάχνω λοιπόν το NEo μιας και το xperia P μάλλον μας πέφτει ακριβούτσικο

Έχω κι έτοιμη ROm να του ρίξω αν τελικά το πάρω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2151682

 

Έχουμε γενικώς κάποιο σχόλιο σημαντικό για το κινητάκι?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Neo

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...