Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εχει καταληξει κανεις σε καποιο καλο προφιλ στο viper4android ? Αν ναι ας βγαλει καμια screenshot και ας την ανεβασει . Ευχαριστω προκαταβολικα .
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Μπορεί να φταίει και αυτό. Το technical support της Βλαδιβοστόκ mobile που έχω συνδρομή με έχει προειδοποιήσει επανειλημμένα να μην ασχολούμαι με κινητά.:lol:

 

 

Μπορει να περαστει το νεο baseband αν μας το εδινες , με το flashtools ?

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχης κατοχος αυτου του υπεροχου κινητου, αλλα διαπιστωσα πως δε ρουταρεται. Φοραει την 41, το παρελαβα αρουταριστο και δοκιμασα vroot, geniusroot απο pc και 2 root σε zip απο το stock recovery 3e.

Εχω διαβασει αρκετα, δοκιμασα σε vm win7 γιατι στα 8.1 ειχα προβλημα, τελικα εστησα και win7 64bit eng για να ειμαι σιγουρος, αλλα δεν...

Προτεινει κανεις κατι ή να προχωρησω με YGDP?

Απ'οσο διαβασα για αρχη θα δοκιμασω του Algorithm

Link to comment
Share on other sites

Από την ώρα που το φλάσαρα σέρνεται στο internet, είτε με wi fi, είτε με 3g, ενώ περιμένω μια ώρα να φορτώσει τις φωτογραφίες.

 

Πως βγαίνει και δεν έχω και πρόσφατο backup;

 

Edit: Το βρήκα, το ξεφορτώθηκα και είναι εντάξει.

 

Έχεις κάτι άλλο τώρα για αποφυγή των διαφημίσεων?

πριν δεν έχεις καθόλου?

Δοκίμασες να το αλλάξεις και χειροκίνητα με κάποιον file manager?

Ίσως κάτι άλλο μπορεί να έφταιξε.

Θα μας διαφωτίσουν περισσότερο και οι υπόλοιποι που πέρασαν κάποιο από τα adblock ενώ πριν δεν είχαν καθόλου.

 

Πάντως και στο προηγούμενό μου τηλέφωνο μικρής ισχύος (x5pro) σε σχέση με το F1, δεν είχα πρόβλημα.

Στο PC όμως όταν είχα περάσει το hosts των 27ΜΒ σερνόταν και γύρισα στο adblockplus.

 

 

@Techdoctor

Εδώ έχω πολλά μαζεμένα για ρουτ κλπ

https://mega.co.nz/#!QVoCFJKQ!6NpuR6bwtPw6pE1Vrr6LgaDtKzUUfHvrSecFUMCH1FY

Αφού έχεις την επίσημη recovery , πρέπει να δοκιμάσεις μόνο το αντίστοιχο ζιπ για official 4.2. Αν δεν τότε

Δοκιμάζεις και μέσω των προγραμμάτων για pc ή

μέσω YGDP tools αφού πρώτα εγκαταστάσεις τους drivers και τα υπόλοιπα σύμφωνα με τον οδηγό.

 

@SteveAnto

Εχουν ανέβει καποιες ρυθμίσεις παλιότερα, αλλά για τα ακουστικά παίζει μεγάλο ρόλο το μοντέλο.

Για το ηχείο είχα ανεβάσει και εγώ

Αν θες κάποιες ρυθμίσεις (κυρίως για μπούσουλα ανάμεσα στις πολλες ρυθμίσεις), πες μου να ανεβάσω τις δικές μου κάποια στιγμή

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχης κατοχος αυτου του υπεροχου κινητου, αλλα διαπιστωσα πως δε ρουταρεται. Φοραει την 41, το παρελαβα αρουταριστο και δοκιμασα vroot, geniusroot απο pc και 2 root σε zip απο το stock recovery 3e.

Εχω διαβασει αρκετα, δοκιμασα σε vm win7 γιατι στα 8.1 ειχα προβλημα, τελικα εστησα και win7 64bit eng για να ειμαι σιγουρος, αλλα δεν...

Προτεινει κανεις κατι ή να προχωρησω με YGDP?

Απ'οσο διαβασα για αρχη θα δοκιμασω του Algorithm

 

http://apk2day.net/post/iroot-v1-7-9-10454-english-iroot-mobile-2-1-0 Kατεβασε τα απο εδω, περνα στο κινητο σου τα 2 apk και κοιτα με ποιο απο τα δυο θα κανεις την δουλεια σου.. Ετσι ειχα rootαρει και το δικο μου οταν το ειχα ξεbrickαρει, αλλα δεν θυμαμαι ποια απο τις 2 ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζω δεν αλλάζω. Algorom v1 και ξερό ψωμί. Τελικά μάλλον ισχύει ότι όλες οι συσκευές δεν είναι ίδιες.

 

Δεν αλλάζω δεν αλλάζω. aosp maucat και ξερό ψωμί μεχρι να βγει η lollipop,αν δεν την εχετε δοκιμασει χανετε!

Link to comment
Share on other sites

@Techdoctor

Εδώ έχω πολλά μαζεμένα για ρουτ κλπ

https://mega.co.nz/#!QVoCFJKQ!6NpuR6bwtPw6pE1Vrr6LgaDtKzUUfHvrSecFUMCH1FY

Αφού έχεις την επίσημη recovery , πρέπει να δοκιμάσεις μόνο το αντίστοιχο ζιπ για official 4.2. Αν δεν τότε

Δοκιμάζεις και μέσω των προγραμμάτων για pc ή

μέσω YGDP tools αφού πρώτα εγκαταστάσεις τους drivers και τα υπόλοιπα σύμφωνα με τον οδηγό.

 

Ωραια! επιτελους! Μηχανικε σε ευχαριστω!

δεν ειχα βρει πουθενα το official root τα αλλα που δοκιμασα ηταν για 4.2 αλλα προφανως δεν ταιριαζουν στην 041

 

http://apk2day.net/post/iroot-v1-7-9-10454-english-iroot-mobile-2-1-0 Kατεβασε τα απο εδω, περνα στο κινητο σου τα 2 apk και κοιτα με ποιο απο τα δυο θα κανεις την δουλεια σου.. Ετσι ειχα rootαρει και το δικο μου οταν το ειχα ξεbrickαρει, αλλα δεν θυμαμαι ποια απο τις 2 ειναι...

 

Σπυρο σ'ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Δε λειτουργησαν στο δικο μου

 

Περναω recovery και επανερχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζω δεν αλλάζω. aosp maucat και ξερό ψωμί μεχρι να βγει η lollipop,αν δεν την εχετε δοκιμασει χανετε!

 

Αν δεν εχεις δοκιμασει Α310 v3 χανεις

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζω δεν αλλάζω. aosp maucat και ξερό ψωμί μεχρι να βγει η lollipop,αν δεν την εχετε δοκιμασει χανετε!

Αν δεν εχεις δοκιμασει Α310 v3 χανεις

Νομίζω ότι μια από αυτές τις 2 είναι, αυτή τη στιγμή, η καλύτερη επιλογή για το τηλέφωνό μας.

Το ποιά, κατ' εμένα, είναι θέμα καθαρά προσωπικών προτιμήσεων.

Εγώ για την ώρα ξανάβαλα την maucat (μετά από μια μέρα με τη V3 και μια εβδομάδα με τη S5 by liutao) και λέω το ΣΚ να ξαναδοκιμάσω την V3.

Δεν αλλάζω δεν αλλάζω. Algorom v1 και ξερό ψωμί. Τελικά μάλλον ισχύει ότι όλες οι συσκευές δεν είναι ίδιες.

Αυτή θα μπορούσε να είναι η 3η μαζί με τις άλλες 2, αλλά το ότι "Τελικά μάλλον ισχύει ότι όλες οι συσκευές δεν είναι ίδιες", που επηρεάζει αρκετά την απόδοσή της, παίζει το ρόλο του για να μην μπορεί να μπει στην κατηγορία των άλλων 2.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάτι άλλο τώρα για αποφυγή των διαφημίσεων?

πριν δεν έχεις καθόλου?

Δοκίμασες να το αλλάξεις και χειροκίνητα με κάποιον file manager?

Ίσως κάτι άλλο μπορεί να έφταιξε.

Θα μας διαφωτίσουν περισσότερο και οι υπόλοιποι που πέρασαν κάποιο από τα adblock ενώ πριν δεν είχαν καθόλου.

 

Πάντως και στο προηγούμενό μου τηλέφωνο μικρής ισχύος (x5pro) σε σχέση με το F1, δεν είχα πρόβλημα.

Στο PC όμως όταν είχα περάσει το hosts των 27ΜΒ σερνόταν

 

Δεν χρησιμοποιώ τίποτα, από τη στιγμή που το αφαίρεσα λειτουργεί κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα καταφερα να περασω micromax a310 γιατι η rom του algorithm και μια AOSP V3 που προσπαθησα δεν ολοκληρωνανε τη διαδικασια...

Δειχνει να παει καλα, αν και πρεπει να προσαρμοστω μετα τη miui που χρησιμοποιω τα τελευταια χρονια! ισως την περασω και εδω...

 

μηπως υπαρχει καποιο tip για να περασω την algo?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μια από αυτές τις 2 είναι αυτή τη στιγμή η καλύτερη επιλογή για το τηλέφωνό μας.

Το ποιά, κατ' εμένα είναι θέμα καθαρά προσωπικών προτιμήσεων.

 

Αυτή θα μπορούσε να είναι η 3η μαζί με τις άλλες 2, αλλά το ότι "Τελικά μάλλον ισχύει ότι όλες οι συσκευές δεν είναι ίδιες" παίζει το ρόλο του για να μην μπορεί να μπει στην κατηγορία των άλλων 2.

 

Αρα προς ενημερωση των συφορουμιτων που ρωτανε συνεχεια "ποια ρομ να βαλω που να ειναι σταθερη(bug free!), να εχει καλη καμερα,καλη μπαταρια και να ειναι γρηγορη" καταληγουμε μεχρι στιγμης οτι οι 2 αυτες ρομ ειναι οτι καλυτερο σε kit kat κυκλοφορει,η μια ομως εχει το ελλατωμα της απουσιας Ελληνικων(ελλατωμα που λεει ο λογος για αυτους που θελουν ντε και καλα ελληνικο μενου),ετσι δεν ειναι(Α310 v3)?

Μακαρι να φτιαχτει η Algo σε σημειο που να μπει και αυτη σε αυτη την λιστα!

Link to comment
Share on other sites

Αρα προς ενημερωση των συφορουμιτων που ρωτανε συνεχεια "ποια ρομ να βαλω που να ειναι σταθερη(bug free!), να εχει καλη καμερα,καλη μπαταρια και να ειναι γρηγορη" καταληγουμε μεχρι στιγμης οτι οι 2 αυτες ρομ ειναι οτι καλυτερο σε kit kat κυκλοφορει,η μια ομως εχει το ελλατωμα της απουσιας Ελληνικων(ελλατωμα που λεει ο λογος για αυτους που θελουν ντε και καλα ελληνικο μενου),ετσι δεν ειναι(Α310 v3)?

Μακαρι να φτιαχτει η Algo σε σημειο που να μπει και αυτη σε αυτη την λιστα!

 

Και τα χρωματα στο led...

Η απουσια των ελληνικων διορθωνεται εν μερει με εφαρμογη,τα 7 χρωματα που δεν δουλευουν ειναι ενα μειον για οσους τα θελουν

Edited by suzukis
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να περαστει το νεο baseband αν μας το εδινες , με το flashtools ?

 

Όχι, το baseband αν μπει από πάνω μένουν αρχεία. Πρέπει να σβηστουν όλα καθώς υπάρχουν κάποια εξτρα πράματα και κάποια αρχεία έχουν διαφορετικά ονόματα.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Και τα χρωματα στο led...

Η απουσια των ελληνικων διορθωνεται εν μερει με εφαρμογη,τα 7 χρωματα που δεν δουλευουν ειναι ενα μειον για οσους τα θελουν

Για μένα σημαντικό μειονέκτημα της a310 (εκτός από αυτά που είπατε) ήταν και η πολύ χαμηλή φωτεινότητα της οθόνης στο auto. Το έβγαζα από την τσέπη όταν χτυπούσε και αν είχε ήλιο σχεδόν δεν έβλεπα ποιος καλούσε. Maucat και ξερό ψωμί!

Link to comment
Share on other sites

Αρα προς ενημερωση των συφορουμιτων που ρωτανε συνεχεια "ποια ρομ να βαλω που να ειναι σταθερη(bug free!), να εχει καλη καμερα,καλη μπαταρια και να ειναι γρηγορη" καταληγουμε μεχρι στιγμης οτι οι 2 αυτες ρομ ειναι οτι καλυτερο σε kit kat κυκλοφορει,η μια ομως εχει το ελλατωμα της απουσιας Ελληνικων(ελλατωμα που λεει ο λογος για αυτους που θελουν ντε και καλα ελληνικο μενου),ετσι δεν ειναι(Α310 v3)?

Μακαρι να φτιαχτει η Algo σε σημειο που να μπει και αυτη σε αυτη την λιστα!

 

Όλες οι aosp θέλουν από λίγο έως πολύ δουλειά από μέρους του χρήστη για να τις φέρει στα μέτρα του (αν ξέρει και αν έχει χρόνο), όπως και κάτι μικροδιορθώσεις ιδιαιτεροτήτων της κάθε ρομ και ανάλογα το τηλέφωνο και τις εφαρμογές του χρήστη.

Aosp maucat, A310, Algorom οι επικρατέστερες.

 

Υπάρχει και ρομ που παίζει out of the box, χωρίς να πειράξει το σύμπαν ο χρήστης, να είναι λειτουργική, ευκολη στη χρήση, να μην χάνει σε εμφάνιοη, ώστε κάποιος που αγόρασε τώρα το τηλέφωνο να την περάσει και να χαρεί το τηλέφωνό του, έως ότου να διαβάσει το γιγάντιο νήμα, να μάθει όλα τα κόλπα και προβλήματα της κάθε ρομ και μετά άνετα να κάνει το τηλέφωνο αγνώριστο.

 

Κακά τα ψέματα, όποιος αγόρασε τώρα το τηλέφωνο, δεν μπορεί να διαβασει το γιγάντιο νήμα ολόκληρο (θέλει 1 μήνα να σημειώνει τα χρήσιμα ποστ και τις διάφορες λύσεις), με δυσκολία και την 1η σελίδα και να την καταλάβει (γιατί σχετίζεται με ποστ που είναι διάσπαρτα στο νήμα), οπότε:

Προτείνω όποιος αγοράζει τώρα το τηλέφωνο (για να το ευχαριστηθεί και να μην αρχίζει τα $#@%@$^% ) να περνάει την emuiUNICOM της 1ης σελίδας, να την κρατάει 1 μήνα και αφού προλάβει να διαβάσει με την ησυχία του την 1η σελίδα και κάνα μήνα από το τέλος, να μπει στους πειραματισμούς.

 

mixanikosgr θα με βοηθουσες πολύ αν το έκανες γιατί οι σελίδες είναι τόσες που δεν μπορώ να τα βρω.

 

ΟΚ, μάλλον αυριο όμως

 

@grgz

χειροκίνητα δοκίμασες? με την unicom είσαι?

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μια χαρά μου έκατσε η algo v2 μετά την emui unicom που ήταν η πρώτη custom που πέρασα.Σήμα καμπάνα(vodafone),κάμερα πολυ καλή,ήχος πολύ δυνατός και το gps μια χαρά κλειδώνει σε μένα (sigyc).Απομένει να δω μπαταρία γιατί η emui unicom ήταν πολύ καλή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει καταληξει κανεις σε καποιο καλο προφιλ στο viper4android ? Αν ναι ας βγαλει καμια screenshot και ας την ανεβασει . Ευχαριστω προκαταβολικα .

 

καθε rom εχει διαφορετικο ηχο,δεν θα εχεις τον ιδιο ηχο σε καθε rom βαζοντας ενα profile που ειχες φτιαξει ενω ειχες αλλη rom περασμενη.Κοινως για να εχεις τον καλυτερο δυνατο ηχο πρεπει σε καθε rom (πλην rom updates που δεν εχουν αλλαγες σε θεματα ηχου) να ρυθμιζεις το viper ξανα αναλογως τον ηχο της rom.

Link to comment
Share on other sites

έβαλα το kodi (πρώην xbmc) και ενώ οι σειρές παίζουν, τα ελληνικά κανάλια ενώ ξεκινάει η φωνή κρασαρει και κλείνει εφαρμογή. στο lenovo a806 παίζουν κανονικά όλα.... (:

εχω την micromax v2.

το έχει κανείς άλλος σας παίζει; και με ποια ρομ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.ισως ειναι οφ τοπικ,αλλα δεν μπορω να μην το αναφερω...

Μολις παρελαβα και περασα tempered glass και το 18 Color,2014 Newest Tempered Glass Back Cover And Aluminum Frame For Coolpad Dashen F1 8297 Luxury Mobile Phone Battery Cover.

"Αλλο" τηλεφωνο, "αλλη" οθονη!!!

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

έβαλα το kodi (πρώην xbmc) και ενώ οι σειρές παίζουν, τα ελληνικά κανάλια ενώ ξεκινάει η φωνή κρασαρει και κλείνει εφαρμογή. στο lenovo a806 παίζουν κανονικά όλα.... (:

εχω την micromax v2.

το έχει κανείς άλλος σας παίζει; και με ποια ρομ;

 

Δεν νομιζω να φταιει η ρομ γιατι και'σε μενα το κανει αυτο στο ταμπλετ που πηρα προσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.ισως ειναι οφ τοπικ,αλλα δεν μπορω να μην το αναφερω...

Μολις παρελαβα και περασα tempered glass και το 18 Color,2014 Newest Tempered Glass Back Cover And Aluminum Frame For Coolpad Dashen F1 8297 Luxury Mobile Phone Battery Cover.

"Αλλο" τηλεφωνο, "αλλη" οθονη!!!

 

Εγω (αλλα και αρκετοι αλλοι νομιζω) το εχω καιρο τωρα. Αλλαζει επιπεδο το κινητο ειναι η αληθεια, απλα προσεχε μη σου πεσει... Η "πλατη" η συγκεκριμενη ειναι σχετικα ευαισθητη και σπαει ευκολα...

Edited by Lucifer2223
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...