Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

δεν είμαι φιλΟΣ

επίσης έχε υπόψην σου πως τα μάτια κάποιου έχουν διαφορετικες ευαισθησιες απο κάποιου άλλου.Σε συναρτηση με το οτι η συγκεκριμένη εταιρεία βγάζει μόνο έναν τυπο φακωμ, καταλαβαινεις..Προσφατα φορώντας απλούς φακούς επαφης γύρισα σπίτι μετα απο 2-3 ωρες και το μάτι μου ηταν κατακόκκινο.

Δεν εδωσα σημασια καθως πλησιαζε και η λήξη των φακων και τουε πεταξα.

Την επομενη μερα ομως το μάτι μου πρήστηκε.

Πήγα στο οφθαλμιατρο και μου ειπε πως το επαθα απο το πολυ κρυο.(θεοφανεια ειχε παγωνια)

Οι φακοι επαφης θελουν πολυ προσοχη σε χαμηλες αλλα και υψηλες θερμοκρασιες.Αυτο μου ειπε τουλαχιστον ο γιατρος..

 

τροπος του λεγειν η προσφωνηση αλλα εχεις δικιο! :lol: αν και το λεω απο ευγενεια ειναι λαθος να το λες χωρις λογο και αιτια!

στο θεμα μας τωρα το διαστημα που τους φορουσα ηταν νυχτες καλοκαιριου οποτε δε νομιζω να ηταν η θερμοκρασια η αιτια.

παντως ειναι γεγονος πως εχω καποιου ειδους ευαισθησια γιατι αν βγω στον ηλιο χωρις γυαλια ηλιου δακρυζω πολυ και κυριολεκτικα δε μπορω να ανοιξω τα ματια. μονο οι ειδικοι μπορουν να αποφανθουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πέραν τούτου, πάλι λάθος είναι. Το γένος όχι η προσφωνηση.

Ενιγουει,πανε σε εναν οφθαλμιατρο να δεις τι θα σου πει

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πέραν τούτου, πάλι λάθος είναι. Το γένος όχι η προσφωνηση.

Ενιγουει,πανε σε εναν οφθαλμιατρο να δεις τι θα σου πει

 

:lol::lol::lol: εκτος απο οφθαλμιατρο πρεπει να κανω και ενα εγκεφαλογραφημα :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποια αξιοπιστα site εξωτερικού παίζουν αυτο το καιρό με καλες τιμές και χωρίς πολλές λοιπες επιβαρύνσεις; εννοείται οτι ρισκάρουμε και Αμερική με usps..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα παρέλαβα τους φακούς επαφής για την πρεσβυωπία. Είχα υποσχεθεί πως θα γράψω εντυπώσεις. Λοιπόν, πρώτη μέρα σήμερα, γι αυτο δεν μπορώ να πω πολλά.

 

Να υπενθυμίσω ότι δεν έχω μυωπία, μόνο λίγη υπερμετρωπία. Ρώτησα όμως και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την μυωπία παρά μόνο με τον αστιγματισμό.

 

1) αυτή την στιγμή γράφω χωρίς να φοράω τα γυαλιά μου :lol:

2) που και που θολώνουν λίγο τα γράμματα, αλλά μου είπε ότι θα χρειαστώ μια βδομάδα προσαρμογής κι ότι κάθε μέρα θα βλέπω όλο και καλύτερα!

 

Οι φακοί είναι Alcon Ciba, air optic Aqua, multigressive.

 

Δεν έδωσα καθόλου λεφτά για το δείγμα (το οποίο θα μπορώ να το φορέσω για δυο μήνες)

Το κόστος για 3 ζεύγη φακών θα κυμαίνεται στα 80-85€ (διάρκειας 6 μηνών)

Αυτά προς το παρόν. Πάω να τους βγάλω, γιατί για σήμερα δεν κάνει να τους φορέσω άλλο.

Μπορω να γράψω και τα στοιχεία τους καταστήματος, αλλά δεν ξέρω αν απαγορεύεται.

Link to comment
Share on other sites

soula_kop ευχαριστουμε για το update.

Καλο ξεκινημα λοιπον.

 

Εχω αρκετες ερωτησεις, αν δεν σου κανει κοπο, δωσε τα φωτα σου!

 

- Πες μας, απο αυριο κλπ, πως βλεπεις. Βλεπεις και κοντα, και μακρια, και γενικως τα παντα, το ιδιο καλα;

- Ειναι πολυεστιακοι;

- Ειναι ανετοι στα ματια; Τους νιωθεις ή ελάχιστα;

- Καθε ζευγος βγαζει 2μηνο, αρα 6 ζευγη παει περιπου στα 160 ευρω, για 1 έτος;

- Ειχες παει απο οφθαλμιατρο πρωτα, που σε μετρησε και στους συνέστησε;

- Κάθε πότε περιπου θα πρέπει να τσεκάρεις αν αλλαξε η πρεσβυωπία σου, οι βαθμοι κλπ;

- Αν μπορεις, δωσε ενα λινκ να τους εντοπισω, πχ εδω στο επισημο site http://www.airoptix.com/contact-lenses/multifocal.shtml

Link to comment
Share on other sites

soula_kop ευχαριστουμε για το update.

Καλο ξεκινημα λοιπον.

 

Εχω αρκετες ερωτησεις, αν δεν σου κανει κοπο, δωσε τα φωτα σου!

 

- Πες μας, απο αυριο κλπ, πως βλεπεις. Βλεπεις και κοντα, και μακρια, και γενικως τα παντα, το ιδιο καλα;

- Ειναι πολυεστιακοι;

- Ειναι ανετοι στα ματια; Τους νιωθεις ή ελάχιστα;

- Καθε ζευγος βγαζει 2μηνο, αρα 6 ζευγη παει περιπου στα 160 ευρω, για 1 έτος;

- Ειχες παει απο οφθαλμιατρο πρωτα, που σε μετρησε και στους συνέστησε;

- Κάθε πότε περιπου θα πρέπει να τσεκάρεις αν αλλαξε η πρεσβυωπία σου, οι βαθμοι κλπ;

- Αν μπορεις, δωσε ενα λινκ να τους εντοπισω, πχ εδω στο επισημο site http://www.airoptix.com/contact-lenses/multifocal.shtml

 

Karib, δεν έχω λινκ. Ζήτησα από το κατάστημα, όμως, και θα μου το στείλει με Mail.

 

Σήμερα τους φόρεσα για ένα τρίωρο. Που και που έβλεπα λίγο θολά (στα μικρά γράμματα, μακριά δεν είχα κανένα προβλημα)

 

Παρά πολύ άνετοι στα μάτια. Δεν έχω ξαναβάλει φακούς στη ζωή μου, αλλά μετά το πρώτο πεντάλεπτο δεν καταλάβαινα ότι φοράω φακούς!

 

Ναι, 160€ το χρόνο. Μου είπε ότι άνετα μπορώ να τους φοράω για 2 μήνες.

Πριν από δυο χρόνια η πρεσβυωπία μου ήταν στο 1,5. Με μέτρησαν όμως και στο συγκεκριμένο κατάστημα οπτικών.

Θα πάω ξανά σε μια βδομάδα, για να με δει και να δούμε μήπως χρειάζεται κάποια διόρθωση.

 

Θα επανέλθω με περισσότερες εντυπώσεις μετά από 2-3 μέρες.

Το κατάστημα οπτικών είναι το Βουλγαροπουλου Μαρια στη Διογένους-τζουμαγιας 46.

Link to comment
Share on other sites

Karib, δεν έχω λινκ. Ζήτησα από το κατάστημα, όμως, και θα μου το στείλει με Mail.

 

Σήμερα τους φόρεσα για ένα τρίωρο. Που και που έβλεπα λίγο θολά (στα μικρά γράμματα, μακριά δεν είχα κανένα προβλημα)

 

Παρά πολύ άνετοι στα μάτια. Δεν έχω ξαναβάλει φακούς στη ζωή μου, αλλά μετά το πρώτο πεντάλεπτο δεν καταλάβαινα ότι φοράω φακούς!

 

Ναι, 160€ το χρόνο. Μου είπε ότι άνετα μπορώ να τους φοράω για 2 μήνες.

Πριν από δυο χρόνια η πρεσβυωπία μου ήταν στο 1,5. Με μέτρησαν όμως και στο συγκεκριμένο κατάστημα οπτικών.

Θα πάω ξανά σε μια βδομάδα, για να με δει και να δούμε μήπως χρειάζεται κάποια διόρθωση.

 

Θα επανέλθω με περισσότερες εντυπώσεις μετά από 2-3 μέρες.

Το κατάστημα οπτικών είναι το Βουλγαροπουλου Μαρια στη Διογένους-τζουμαγιας 46.

 

Ελπιζω σε λιγες μερες να εξαφανιστει κι αυτη η θολουρα που λες για τα κοντινα.

 

Αν σου στειλει mail, κανε ενα screenshot αν μπορεις, να εβλεπα συσκευασια-καποιες πληροφοριες περισσοτερο γι'αυτους που σου προτειναν και φορας, γιατι ψαχνω στο google με 'Alcon Ciba, air optic Aqua, multigressive' και δεν μπορω να τους εντοπισω ποιοι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

 

Εδώ και χρόνια έπαιρνα τους φακούς air otpix night and day με καμπυλότητα 8,60

 

Τώρα αυτός έκανε λάθος και μου έδωσε τώρα 8,40

 

Τελικά τους πήρα γιατί τους χρειαζόμουν και δεν μπορούσα να περιμένω μια βδομάδα να ξαναφέρει.

 

Θα έχω πρόβλημα λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Θα έχω πρόβλημα λέτε?

 

Αν ρωτούσες για κάποιο κινητό θα έπαιρνες απάντηση. Δεν νομίζεις όμως ότι είναι λίγο άτοπο σε ένα τεχνολογικό forum να ζητάμε πληροφορίες τις οποίες μπορεί να τις δώσει μόνο ένας γιατρός;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

 

Εδώ και χρόνια έπαιρνα τους φακούς air otpix night and day με καμπυλότητα 8,60

 

Τώρα αυτός έκανε λάθος και μου έδωσε τώρα 8,40

 

Τελικά τους πήρα γιατί τους χρειαζόμουν και δεν μπορούσα να περιμένω μια βδομάδα να ξαναφέρει.

 

Θα έχω πρόβλημα λέτε?

 

η καμπύλοτητα έχει να κάνει με το μάτι κάθε μάτι έχει την δική του καμπύλοτητα πολύ πιθανόν επειδη έχεις πάρει λιγότερη καμπύλοτητα να σε κόβουν στα μάτια πιο συχνά και να σε ενοχλούν. Επειδη εγώ πάλια είχα πάει σε οπτικό και είχα βάλει φακούς με καμπύλοτητα 8,40 και το θυμάμαι αυτο, όταν είχα πάει σε μια οφθαλμιατρο μετα από κάιρο μου είπε ότι τα μάτια μου είναι πιο flat και ότι 8, 6 θα με καλύπτει και οντως παρατήρησα ότι σταμάτησαν να με κόβουν οι φακοί στα μάτια. Καλύτερα να τους αλλάξεις ; τους άνοιξες ; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω σε λιγες μερες να εξαφανιστει κι αυτη η θολουρα που λες για τα κοντινα.

 

Αν σου στειλει mail, κανε ενα screenshot αν μπορεις, να εβλεπα συσκευασια-καποιες πληροφοριες περισσοτερο γι'αυτους που σου προτειναν και φορας, γιατι ψαχνω στο google με 'Alcon Ciba, air optic Aqua, multigressive' και δεν μπορω να τους εντοπισω ποιοι ειναι.

 

Νεότερα;

Πως πάει πλέον η εμπειρία με τους πρεσβυωπικους φακους;

Link to comment
Share on other sites

Νεότερα;

Πως πάει πλέον η εμπειρία με τους πρεσβυωπικους φακους;

 

Όλο και καλύτερα. Είμαι και πρωτάρα βλέπεις... Πέρασα ξανά από το κατάστημα οπτικών, για να δω μήπως πρέπει να ανεβάσουμε λίγο βαθμούς, αλλά αποφασίσαμε να περιμένω άλλη μια βδομάδα, γιατί μου είπε ότι αυτή τη στιγμή εκπαιδεύεται το μάτι, ακόμα κι ο εγκέφαλος και ότι κάθε μέρα θα προσαρμόζομαι και πιο πολύ, γι' αυτό και με πάει συντηρητικά. Αν κατάλαβα καλά, έχει ένα κιτ, το οποίο έχει διαβαθμίσεις (προσαρμοσένο στην πάθησή και στους βαθμούς σου) και μπορεί να διορθώσει επιτόπου τον φακό. Δεν χρειάζεται να περιμένεις να έρθει ο καινούργιος!

Αυτό είναι το λινκ για πληροφορίες: http://www.airoptix.com/contact-lenses/multifocal.shtml

Link to comment
Share on other sites

soula_kop ευχαριστω!!!

 

Παρακαλώ. Να 'σαι καλά. Η αλήθεια είναι ότι με παιδεύουν λίγο, αλλά αυτό συμβαίνει επειδή δεν έχω ξαναβάλει στη ζωή μου φακούς. Το μεγάλο θετικό,όμως, είναι ότι δεν χρειάζεται να βάζω/βγάζω γυαλιά! Είναι μεγάλη υπόθεση! :)

Θα επανέλθω μόλις έχω κάτι καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ποιοι πιστεύετε ότι είναι οι καλύτεροι φακοι επαφης για αστιγματισμο;;για χρήση και σε εξωτερικούς χώρους κυρίως.. Το λέω αυτό γιατί είχα δοκιμάσει τους softlens και ενώ σε σταθερά σημεία (τηλεόραση λάπτοπ κινηματογραφος) δεν ειχα θέμα όταν έβγαινα έξω εχαναν πολύ συχνά το focus και γενικά με κουραζαν...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...

Καλησπέρα

Έχω ένα πρόβλημα με τους φακούς επαφής. Έχω αστιγματισμό περίπου 1 βαθμό όμως όταν αγοράζω φακούς αστιγματισμού επειδή είναι λίγο πιο χοντροί από τους απλούς μου δημιουργούν ενόχληση στα μάτια. Από την άλλη με τους απλούς φακούς -μόνο μυωπικοί- δεν βλέπω -όπως είναι λογικό- το ίδιο καλά. Καμία πρόταση έχετε;

Link to comment
Share on other sites

Aqualens Oxygen Plus vs Purevision 2 της B&L.

 

Ποιόν πρότεινετε; Θέλω να φύγω από τους softlens 59 της B&L.

 

Ευχαριστώ.

 

Χρησιμοποιούσε τους 59 ο αδελφός μου και μετά χρησιμοποίησε τους Oxigen και τελικά μου είπε ότι η είναι λίγο καλύτεροι αλλά δεν τους ξανά παίρνει και τώρα θα πάρει τους Johnson's είναι πολύ καλύτεροι! όσο για τους purevision 2 είναι αρκετά καλοί αλλά τους σταμάτησα λόγω του κόστους τους. και ίσως χρειαστεί λίγο χρόνο να τους συνηθίσει το μάτι σου εγώ είχα συνηθίσει τους purevision 1 και δεν τους άλλαζα και σε όποιον το έλεγα μου έλεγε πως τους αντέχεις . είναι θέμα ματιού και πως θα το συνηθίσεις τον φακό.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά καλησπέρα έχει δοκιμάσει κανεις τους acuvue oasys? Θα τους προτεινατε; Ευχαριστώ!

 

είναι πολύ καλοι και απιστευτο υλικο τους χρησιμοποιει ο αδελφος μου , εγω που τους φοραγα που ειχα παρει δειγμα δεν τους βολευτηκα καθολου. Είναι θεμα τι θα βολευτει το ματι και να σου είναι ανετος. Επισης 15 ημεροι βγαινουνε και όχι μηνιαιοι αλλα μπορεις να τους κρατησεις και ένα μηνα δεν εγινε κατι.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φοράω φακούς επαφής περίπου 3 μήνες συνολικά (μηνιαίους), και θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις αν γνωρίζει κάποιος και μπορεί να μου απαντήσει. Ααα, να σημειώσω επίσης ότι ακολουθώ πιστά τις οδηγίες συντήρησης και καθαρισμού.

 

1)Ως πρώτο υγρό φακών επαφής χρησιμοποίησα το Renu. Κόντευε σχεδόν να τελειώσει όταν ξαφνικά άρχισε να με τσούζει (αφού το είχα χρησιμοποιήσει για 1 μήνα χωρίς πρόβλημα). Όταν άλλαξα τους φακούς με έτσουζε πάλι και τελικά το πέταξα και χρησιμοποίησα άλλη μάρκα υγρού. Στο φαρμακείο που πήγα και πήρα το νέο υγρό μου είπαν ότι δεν ήταν φυσιολογικό να με έτσουξε ή να χάλασε. Τι μπορεί να συνέβη; (δεν είχε λήξει κιόλας, αργούσε να λήξει)...

2)Τις τελευταίες μέρες νιώθω ότι σε σύντομο χρονικό διάστημα οι φακοί ξηραίνονται πολύ γρήγορα. Είναι λόγω εποχής;

Ευχαριστώ!:)

Link to comment
Share on other sites

Με το Renu είχα κι εγώ τσουξίματα τρελά. Ωσπου άλλαξα υγρό, πήρα το ΠΟΛΥ καλύτερο Bausch & Lomb Biotrue και είδα το φως το αληθινό. Από τότε ποτέ ξανά άλλο υγρό.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Με το Renu είχα κι εγώ τσουξίματα τρελά. Ωσπου άλλαξα υγρό, πήρα το ΠΟΛΥ καλύτερο Bausch & Lomb Biotrue και είδα το φως το αληθινό. Από τότε ποτέ ξανά άλλο υγρό.

Εγώ χρησιμοποιώ το aquasoft και είμαι ευχαριστημένος φίλε μπορείς να το δοκιμασεις

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...