Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά το "dispatched" φεύγει σε 1-2 ημέρες, οπότε 18.

Γιά να έλθει στην Ελλάδα κάνει από 10 έως και παραπάνω από 40 ημέρες.

Τα δέματα της SP καταγράφονται αμέσως μόλις βγούν από το αεροσκάφος, οπότε θα το δείς όταν έλθει.

16 ητανπαρασκευή... Αν μετράνε οι εργάσιμες, το αργότερο 20 θα είχε φύγει.... Αλλά αεροπορικώς ρε ****το δεν έρχεται? Πως γίνεται τόση καθυστέρηση? Και είναι γενικό απ ότι φαίνεται, οι περισσότεροι εδώ παρόμοια λένε τώρα τελευταία....

Ευχαριστώ πάντως.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

16 ητανπαρασκευή... Αν μετράνε οι εργάσιμες, το αργότερο 20 θα είχε φύγει.... Αλλά αεροπορικώς ρε ****το δεν έρχεται? Πως γίνεται τόση καθυστέρηση? Και είναι γενικό απ ότι φαίνεται, οι περισσότεροι εδώ παρόμοια λένε τώρα τελευταία....

Ευχαριστώ πάντως.

 

Τα δέματα έρχονται με μεταφορικά αεροσκάφη (cargo) τα οποία κάνουν στάσεις σε πολλές χώρες, και εν συνεχεία ξεφορτώνουν όσα είναι γιά Ευρώπη σε κάποιο ευρωπαϊκό κέντρο διαλογής (δεν υπάρχει στην Ελλάδα), από όπου μετά πηγαίνουν στις χώρες προορισμού.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα!εχει παραλαβει τις τελευταιες μερες καποιο παιδι με singapore post κ με ποιο tracking?

 

Εγω σε 15 μερες!! RP306034178SG

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατι παιζει με τα ΕΛΤΑ για τις καθυστερησεις .

Πρωτη φορα τοσο πολυ.

Εγω περιμενω 2 παραγγελιες απο 24/12 και 31/12 , μια με NL POST και μια με SG POST , που δεν λενε να εμφανιστουν Ελλαδα .

RS181418441NL

RF310385388SG

 

Το καλοκαιρι που περιμενα ενα κινητο το οποιο επισης ειχε αργησει , ειχα βρει ενα τηλεφωνο και μιλησα με καποιον υπαλληλο που ανοιγε τους σακους στο αεροδρομιο .

Μαλιστα μιλαγαμε αρκετη ωρα θυμαμαι.

Αυτος τοτε μου ελεγε οτι γινεται χαμος και οι σακοι καθονται παρα πολλες μερες πριν ανοιχτουν.

Κατι τετοιο πιστευω γινεται και τωρα σε μεγαλυτερο βαθμο ...

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται δεν επρεπε να παραγγειλουμε παραμονες πρωτοχρονιας...

 

Εγω παρηγγειλα 03/01 και φορτωθηκε 06/01.....

τα παιδιά στο To2c ησαν ταχύτατα...αλλά μετά...

αργα....

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

China

Start date: 3rd November 2014

End date: Ongoing

 

High volumes of mail arriving in to Shanghai and Guangzhou are resulting in backlogs and capacity issues with both China Post and Customs teams.

 

Delays to mail services are likely as a result of this.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατι παιζει με τα ΕΛΤΑ για τις καθυστερησεις .

Πρωτη φορα τοσο πολυ.

Εγω περιμενω 2 παραγγελιες απο 24/12 και 31/12 , μια με NL POST και μια με SG POST , που δεν λενε να εμφανιστουν Ελλαδα .

RS181418441NL

RF310385388SG

 

Το καλοκαιρι που περιμενα ενα κινητο το οποιο επισης ειχε αργησει , ειχα βρει ενα τηλεφωνο και μιλησα με καποιον υπαλληλο που ανοιγε τους σακους στο αεροδρομιο .

Μαλιστα μιλαγαμε αρκετη ωρα θυμαμαι.

Αυτος τοτε μου ελεγε οτι γινεται χαμος και οι σακοι καθονται παρα πολλες μερες πριν ανοιχτουν.

Κατι τετοιο πιστευω γινεται και τωρα σε μεγαλυτερο βαθμο ...

 

Μην διαμαρτύρεσαι!!?

Εσένα "is on transport to the country of destination" από 07/01, ενώ κανά 5άρι συμφορουμίτες είμαστε έτσι από 23/12!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

China

Start date: 3rd November 2014

End date: Ongoing

 

High volumes of mail arriving in to Shanghai and Guangzhou are resulting in backlogs and capacity issues with both China Post and Customs teams.

 

Delays to mail services are likely as a result of this.

 

Μα τα δέματα για τα οποία μιλάμε υποτίθεται ότι είναι Σιγκαπούρη... :/

Link to comment
Share on other sites

Μην διαμαρτύρεσαι!!?

Εσένα "is on transport to the country of destination" από 07/01, ενώ κανά 5άρι συμφορουμίτες είμαστε έτσι από 23/12!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

πρεπει να ειναι οι περισσοτεροι......

Θα παραλάβουμε ολοι μαζί

Παρηγγειλε κανενας από To2c?Egv ena ZTE V5 Red Bull 2/8

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Μην διαμαρτύρεσαι!!?

Εσένα "is on transport to the country of destination" από 07/01, ενώ κανά 5άρι συμφορουμίτες είμαστε έτσι από 23/12!!!!!!!!!!!!!!!!!

Στην ίδια -μη φυσιολογική κατάσταση -είμαστε

Link to comment
Share on other sites

22.12.2014 21:00 Arrival at Airport

23.12.2014 02:47 Electronic notification of shipment

23.12.2014 02:48 Sorting

23.12.2014 03:10 Send item abroad (Export)

24.12.2014 07:00 Arrival at destination Airport

24.12.2014 12:18 Acceptance from partners

28.12.2014 09:01 Arrived at sorting center

30.12.2014 09:43 Send item abroad (Export) Greece

09.01.2015 16:21 Import (Item arrived at country of destination) Greece

22.01.2015 07:57 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ) Arrival at international place of exchange

22.01.2015 09:57 Athens Amu Arrival at international place of exchange Greece

26.01.2015 15:35 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) Left postal office

από τις 9/1 ασχολήθηκαν μαζί του στις 22/1;;;; τι γίνεται ρε παιδιά;

καμιά εκτίμηση για το πότε θα το παραλάβω στο Βόλο;

Link to comment
Share on other sites

@mixalis81

Περιμένω και εγώ δέμα, που παρήγγειλα 9/1 (GearBest) με NL Post και έφτασε 24/1 και εκτελωνίστηκε την ίδια μέρα με το δικό σου 26/1.

Στο παρελθόν έκανε 2 μέρες για φτάσει στο γραφείο ταχυμεταφορών ΕΛΤΑ της περιοχής σου ενώ τώρα, με τις καθυστερήσεις που παρατηρούνται στα ΕΛΤΑ γενικά, πιστεύω ότι θα πάρει κάποιες μέρες για να κάνει την ίδια διαδρομή.

 

Υπομονή, πάντως, γιατί φαίνεται να είμαστε σε καλλίτερη θέση από μερικούς άλλους, για τους οποίους υπάρχουν τα προβλήματα που περιγράφονται παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μα ο ελτα απο οσο καταλαβα δεν ευθυνεται για την SGP εφοσον τα δεματα καταγραφονται απευθειας. Η οχι? Στα ελτα παντως δεν ξερουν τιποτα μου λενε να μιλησω με Sgp, στην SGP μου λενε μιλα με To2C και ελτα. Στα to2c μιλα με Sgp και ελτα. Αντε βγαλε ακρη. Απλα αναμενουμε.τιποτα αλλο.
Sent from Meizu Pro5
Link to comment
Share on other sites

Έχουν ανέβει λίγο οι χρόνοι παράδοσης με SG ίσως και λόγο φόρτου, μην ξεχνάμε ότι δεν είμαστε οι μόνοι που κάνουμε παραγγελίες από Κίνα, οπότε λίγο υπομονή ακόμα
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να φτάσει το δέμα στον ελληνικό χώρο, παρακολουθείται από το σύστημα του μεταφορέα (κρατικό ταχυδρομείο της χώρας αποστολής ή ο εναλλακτικός που έχουμε επιλέξει) και οι πληροφορίες που δίνει τροφοδοτούν τα διεθνή sites που χρησιμοποιούμε. Από τη στιγμή που θα καταγραφεί στον ελληνικό χώρο, παρακολουθείται από τα ΕΛΤΑ και οι πληροφορίες του τροφοδοτούν τα διεθνή sites.

 

Στο προηγούμενο post έγραψα για τη διαδρομή (και την πιθανή καθυστέρηση) που κάνει το δέμα μέσα στην Ελλάδα και όχι έξω απ' αυτήν, για την οποία ευθύνεται ο αντίστοιχος μεταφορέας.

Link to comment
Share on other sites

@makap η δική μου παραγγελία έγινε 17/12, κινητό από to2co....δεν καταλαβαίνω την καθυστέρηση. βέβαια οι κινέζοι είναι καλυμμένοι...γράφουν χρόνο παράδοσης εως 60 ημέρες
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους .

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση .

Στις 2 ιανουαριου εκανα παρραγγελια απο aliexpress ενα radio-tft και μετα απο 2-3 μερεσ περιπου το εστειλε αλλα εκανε λαθος και αντι σε εμενα το εστειλε καναδα .

Αφου περιμενα κανα 2 μερες να δω τι θα γινει μου λεει οτι ναι εγινε το λαθος και οτι με το που θα γυρισει το πακετο πισω θα μου το στειλη στην σωστη τοποθεσια .

Του απαντω οτι η επιλογες που εχει ειναι 2 , η κανω refund η μου στελνει αλλο εμενα σημερα αυριο οπως και τελικα εκανε .

Τελος παντων για να μην πολυλογο οταν εγινε στην αρχη το λαθος με το πρωτο πακετο απο 45 μερες που ειναι η προστασια μου για refund μου τις εκανε 65 νομιζω καπου εκει .

Και θελω να ρωτησω αυτο ισχύει για το paypal η ειναι μονο για το site ?

Δηλαδη μην βλεπω εγω την προστασια στο site και αν γινει καμια στραβη και περασουν η 45 μερες και παω να κανω refund και παρω τα @@ μου μετα .

Link to comment
Share on other sites

@makap η δική μου παραγγελία έγινε 17/12, κινητό από to2co....δεν καταλαβαίνω την καθυστέρηση. βέβαια οι κινέζοι είναι καλυμμένοι...γράφουν χρόνο παράδοσης εως 60 ημέρες

 

Όταν κάνουμε παραγγελία από Κίνα είτε έχουμε τη δυνατότητα επιλογής του μεταφορέα (πχ China Post χωρίς επιπλέον επιβάρυνση, Singapore Post με μικρή επιβάρυνση, NL Post με επιβάρυνση ενός $ περίπου) είτε ο πωλητής καθορίζει το μεταφορέα, με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Στη δική σου περίπτωση αφενός δεν αναφέρεις το μεταφορέα αφετέρου έπεσες, όπως και πολλοί άλλοι, στην περίοδο των εορτών αλλά και των καθυστερήσεων στην Ελλάδα με τις απεργίες των οδηγών των ΕΛΤΑ κλπ.

 

Στη δική μου περίπτωση, επέλεξα να πληρώσω $0,99 για να έρθει το δέμα μου με NL Post, έδωσα την παραγγελία 9/1, έφτασε στην Ολλανδία 16/1, αναχώρησε για Ελλάδα 19/1, έφτασε 24/1 και εκτελωνίστηκε 26/1 και ... περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνουμε παραγγελία από Κίνα είτε έχουμε τη δυνατότητα επιλογής του μεταφορέα (πχ China Post χωρίς επιπλέον επιβάρυνση, Singapore Post με μικρή επιβάρυνση, NL Post με επιβάρυνση ενός $ περίπου) είτε ο πωλητής καθορίζει το μεταφορέα, με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Στη δική σου περίπτωση αφενός δεν αναφέρεις το μεταφορέα αφετέρου έπεσες, όπως και πολλοί άλλοι, στην περίοδο των εορτών αλλά και των καθυστερήσεων στην Ελλάδα με τις απεργίες των οδηγών των ΕΛΤΑ κλπ.

 

Στη δική μου περίπτωση, επέλεξα να πληρώσω $0,99 για να έρθει το δέμα μου με NL Post, έδωσα την παραγγελία 9/1, έφτασε στην Ολλανδία 16/1, αναχώρησε για Ελλάδα 19/1, έφτασε 24/1 και εκτελωνίστηκε 26/1 και ... περιμένω.

 

με nl επέλεξα και εγώ...

22-01-2015 09:57 The item has been processed in the country of destination GREECE

09-01-2015 16:21 The item has arrived in the country of destination

30-12-2014 09:43 The item is on transport to the country of destination

28-12-2014 09:01 The item is at the PostNL sorting center

24-12-2014 12:18 The item is at the handover point from freight carrier to PostNL

24-12-2014 07:00 The item has arrived in the transit airport

23-12-2014 03:10 The item has left the originating country

23-12-2014 02:48 The item is ready for shipment

23-12-2014 02:47 The item is pre-adviced

22-12-2014 21:00 The item is at the airport of the originating country

Link to comment
Share on other sites

Εν πάση περιπτώσει, το θέμα σου (και το δικό μου) είναι να παραλάβουμε το δέμα μας και συμβουλεύω να πάρεις το 2103353100, όπως έκανα πριν από λίγο, για να σου πουν που βρίσκεται το δικό σου (το δικό μου είναι στο Κεντρικό ΚΔ) και πότε θα παραλάβεις (μάλλον μεθαύριο), με το απλό ταχυδρομείο. Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Και ομως .......... πλεον θα πρεπει ολοι να το νομιζουμε οτι πλεον "χαθηκαν" , και πεταξαν σαν περιστερια που ελεγε και το παλιο ασμα.

Μαλλον καλυτερα η λογικη απαντηση θα πρεπει να ειναι με βεβαιοτητα πλεον για αυτα τα 4 πακετα οτι οπως λενε και οι αρχαιολογοι γα την Αμφιπολη οτι " το πιθανοτερο σενάριο ειναι ο τάφος να έχει συληθεί" ................ στην περιπτωση μας να ισχυει οτι " το πιθανοτερο ειναι οτι ο σακος της NL μαλλον έχει συληθεί πιθανοτατα καπου εκει στο Βενιζελος αφου μεχρι την Ολλανδια εμφανιζονται και μαλιστα με τελευταιο status οτι εχουν προωθηθει για Ελλαδα.

 

Αλλο το να καθυστερησει στο συνολο ενα πακετο απο την ημερα αποστολης του ακομα και 2 μηνες μεχρι την τελικη παραδοση και αλλο το κομματι προωθησης απο Ολλανδια σε Ελλαδα να ειναι ηδη στον 1 μηνα.

Το εχω ξαναπει σε προηγουμενη χρονικη στιγμη οτι αν μεσα σε αυτα περιλαμβανονταν και καποιο απο αλλο ασχετο πραγμα και μαγαζι θα μπορουσα να εχω καποιες αμφιβολιες για αυτο που λεω.

Αφου ομως ολα ειναι απο EFOX με το λογοτυπο του μαγαζιου επανω να βγαζει ματια, να ερεθιζει χερια και να μειωνει αντιστασεις, αποτελουσε μεγαλο κινητρο και δελεαρ για καποιον εν μεσω εορτων, μεγαλου φορτου εργασιας και γενικου χαμου η 'εξαφανιση' και 'οικειοποίηση' τους.

Δλδ αυτος δεν ηταν σακος της NL αλλα του Αι Βασιλη για καποιον !! και μαλλον πιο ευκολο θα ειναι να τα βρουμε να πουλουνται σε καποιο μαγαζι περιξ της Ομονοιας παρα στα Ελληνικα Ταχυδρομεια !!

 

Εγω παντως απο εδω και περα θεωρω μηδενικες τις πιθανοτητες να φανουν σε μεταγενεστερο χρονο.

...... σε εμας το τζοκερ που λεγατε κληρωσε αναποδα :worry:

Αιντε να κανουμε και τα dispute τωρα να κλεισει ο κυκλος της ολης ιστοριας.

 

...... Εξακολουθουν να αγνοουνται χωρις ανανεωση καταστασης απο 20 Δεκεμβριου στην Ολλανδια.

nikkal ------------- RC410800528NL

ZMA ----------------- RC410802682NL

paris_89 ----------- RC410799921NL

Thanos_ATH ------- RC410800505NL

PANOSFL22 ---------RC410800465NL

 

 

EDIT:

και μολις ελαβα απαντηση απο τα NL post σε σχετικο μου αιτημα για ερευνα του tracking ........... που πολυ φοβαμαι οτι επιβεβαιωνει οσα ειπα πιο πριν :

 

"The package left the Netherlands on the 20th of December 2014. I don´t have additional information. I advise you to contact the sender of the shipment for more information. You can also track your shipment to be received through http://www.internationalparceltracking.com/ "

Hello,

 

sorry for the problem,

We have fand that the item is sent back now, we can send it to you again, or refund you the money,

but could you please close the dispute for us first?

 

Best regards

Lena

αυτο μου εστειλαν τωρα τα κινητα πανε πισω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...