Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εφόσον είσαι άνθρωπος της Xiaomi, εγώ θα σου προτείνω πάλι Xiaomi. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ αρχικώς το Mi3 θα σου έλεγα, αυτό έχω και το ξέρω, αλλά πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου (μέχρι να μου το πάρει η γυναίκα μου), το XIAOMI REDMI HONGMI NOTE 4G Qualcomm Snapdragon MSM8928 1.6GHz 5.5 Inch IPS HD Screen Android 4.4 LTE 4G Smartphone. Στα 180$ από μαγαζί που ψωνίζω εγώ, είναι 4πύρηνο, 4G, πολύ καλό. Μάλιστα αυτά είναι τα σχόλια της γυναίκας μου, σε σχέση με το Lenovo K900 mπου της είχα πριν.

Χαρακτηριστικά:

- 5.5 Inch IPS Screen, 1280×720 Pixel

- Qualcomm Snapdragon MSM8928 1.6GHz Quad Core

- Band: GSM 850/900/1800/1900 WCDMA 850/900/1900/2100 & FDD-LTE 1800/2100 TDD-LTE 2600 MHz, Support 3G & 4G Network

- 2 GB RAM + 8 GB ROM

- 13MP Back Camera + 5MP Front Camera

- Android 4.4 System (MIUI V5)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας. Με λένε Μιχάλη και δημιουργώ αυτό το θέμα όχι τόσο για να αγοράσω κάποιο καινούργιο τηλέφωνο αλλά περισσότερο για να μάθω αν κυκλοφορεί κάτι διαφορετικό από αυτό που γνωρίζω. Επικεντρόνομαι στα τηλέφωνα με numerical keyboard (4x3), τα γνωστά "απλά" τηλέφωνα ή επαγγελματικής χρήσης ή άλλοι τα λένε feature phones. Είχα πιο παλιά το sony ericsson cedar το οποίο με βόλευε αρκετά αλλά δυστυχώς ήθελα να δοκιμάσω smartphone. Στην αρχή ενθουσιάστηκα από τις πολλές λειτουργίες και όλα τα καλούδια που παρέχουν αλλά έπειτα το τόσο σύντομο battery life με τρώει την ζωή αργά και βασανιστικά μέρα με την μέρα. Οπότε όταν με το καλό/κακό τα φτύσει αυτό που έχω θα γυρίσω στα αγαπητά κουμπάκια. Όχι πως το βιάζομαι διότι το smartphone που έχω (sony ericsson live with walkman) μου παρέχει αυτά που ψάχνω σχεδόν από ένα τηλέφωνο. Συγκεκριμένα ψάχνω ένα τηλέφωνο που να μπαίνει στο ίντερνετ (δεν χρειάζομαι 3g σήμα - και το gsm/edge μου είναι αρκετό), να έχει φακό, να έχει δυνατό ηχείο, dual sim, καλό battery life (!!!!!!) και καμία φωτογραφία να τραβάω καλά είναι. Ένα τηλέφωνο που τα έχει αυτά είναι το nokia 225. Υπάρχει όμως και τίποτα αλλο έστω και από κινεζικές άγνωστες μάρκες που θα έπρεπε να έχω στον νου μου; ξανά τονίζω πως αναφέρομαι σε τηλέφωνα με κουμπάκια (με οθόνη αφής δεν νομίζω να υπάρχει κάτι με αυτά τα χαρακτηριστικά αλλά είμαι πρόθυμος να ακούσω και για τέτοια - όχι όμως με λογισμικό που θα ρουφάει την μπαταρία!! Feature phones!). Και να αναφέρω και μια τιμή για να είμαι πιο συγκεκριμένος, 60-70€ μέγιστο.
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σας. Ειμαι κατοχος ενος lg g3 16gb και σκεφτομαι να αλλαξω σε oppo find 7a (οχι το 7).

Κυρια χρηση η καμερα και browsing. Αξιζει τον κοπο η μεταβαση η να παραμεινω ως εχω; Δινω μεγαλο βαρος στην καμερα αλλα ειμαι σε διλλημα μιας και η καθε συσκευη εχει τα + και τα - της. Αν καποιος ετυχε να ειχε καποια στιγμη και τα 2 θα με βοηθουσε πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σας. Ειμαι κατοχος ενος lg g3 16gb και σκεφτομαι να αλλαξω σε oppo find 7a (οχι το 7).

Κυρια χρηση η καμερα και browsing. Αξιζει τον κοπο η μεταβαση η να παραμεινω ως εχω; Δινω μεγαλο βαρος στην καμερα αλλα ειμαι σε διλλημα μιας και η καθε συσκευη εχει τα + και τα - της. Αν καποιος ετυχε να ειχε καποια στιγμη και τα 2 θα με βοηθουσε πολυ.

 

δύο διάφορες θα δεις.......

ποιο φωτεινή οθονη με καλύτερα χρώματα

καλύτερη μπαταρία

camera ιδια πρέπει να είναι από ότι είδα ίσος στα σημεία καλύτερη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κυριες και κυριοι!Ειμαι νεος εδω και ψαχνω για ενα κινεζικο κινητο το οποιο να μην ειναι πολυ ακριβο-εως 120€- γιατι τα οικονομικα δεν ειναι και τελια....Ως κατοχος ενος Alcatel one touch pop c5 δεν ειμαι ευχαριστημενος.Ψαχνω κατι με 5 οθονη τουλαχιστον 4πυρηνο και με καλη ραμ.Επισης θα ηθελα καλη καμερα μπρος πισω.Θελω να μπορει να σηκωνει 5-6 εφαρμογες και να μην εχω κολληματα.Θα ηθελα την βοηθεια σας!! Περιμενω απαντησεις γιατι κεγομαι!! Ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

Κρατησε το g3...ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει..αναμενουμε τις ναυαρζιδες του 2015 τι θα δειξουν....
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την βοήθεια σας συνφορουμήτες.

Θέλω να αγοράσω ένα δικαρτο τηλέφωνο με φυσικό πληκτρολόγιο . Ψάχνω ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορά Κατά προτίμηση με οθόνη 2.4" και πάνω και όσο καλύτερη ανάλυση μπορεί να έχει. Φωτογραφική 5 mp και πάνω εννοείται με φλας και τέλος καλή μπαταρία και Wi-fi αν είναι δυνατόν. ..

είχα το ΝΌΚΙΑ Ν95 8gb και ήμουν ενθουσιασμός για πολλά χρόνια. ..Αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε dual sim καλό θα ήταν. ..και αν είναι και dual active ακόμη καλυτερα...

περιμένω βοήθεια. ..Ευχαριστώ

ΟΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΠΕΤΥΧΑΝ... ΟΙ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ ΟΧΙ !!!

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ !!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω και τους 2 για την απαντηση.

Μαλλον θα το παρω για 5 μερες το oppo και θα κανω συγκριση να σας πω τι βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

θελω να μου προτεινετε καποιο κινεζικο κινητο μεχρι 200 euro.

Λιγο απο αυτα που εχω διαβασει εχω καταληξει στο elephone p300s.

Περιμενω προτασεις

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω ZTE Nubia Z7 Mini Πολύ καλά χαρακτηριστικά και πολύ όμορφο.

Υπάρχει και σχετικό θέμα εδώ για ότι έχεις απορία τα παιδιά θα σε κατευθύνουν http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=395491

 

Band

2G: GSM 850/900/1800/1900MHz

3G: WCDMA 850/900/1900/2100MHz

4G: LTE FDD-LTE 1800(B3)/2100(B1)2600(B7) TDD-LTE: 38/39/40MHz

System Android 4.4

CPU Qualcomm© Snapdragon™ 801 processor with 2.3GHz Quad-core

RAM 2GB

ROM 16 GB

Front Camera 5 Megapixel

Back Camera 13 Megapixel

GPS Yes, built in

Bluetooth Yes, Bluetooth 4.0

SIM Card Slot Dual card dual standby ( Micro SIM card)

Screen

Display Size (inch) 5.0‘’

Screen Resolution 1920*1080

General

Rechargeable Li-ion battery (2300mAh)

Languages English, Afrikaans, Bahasa Indoensia, Bahasa Melayu, Ctala, Cestina, Dansk, Deutsch, Espanol, French, Hrvastki, Zulu, Italiano, Kiswahili, Latviesu, Lietuviu, Magyar, Nederlands, Norsk, Polish, Portuguese, Romana, Rumantsch, Slovencina, Suomi, Svenska, Tagalog, Vietnamese, Turkish, Greek, Bulgarian, Russian, Serbian, Ukrainian, Hebrew, Bengali, Arabic, Persian, Hindi, India Urdu, Thai, Korean, Japanese, Simplified/Traditional Chinese

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο κινητα.

http://www.phonemore.com/compare/phones/xiaomi-redmi-2-vs-lenovo-k3-music-lemon/2045215

 

Η αληθεια ειναι οτι θελω ενα κινητο στα 134mm μιας και τα 140mm μου φαινονται πολλα.. και μιας και ημουν κατοχος iphone 5 δεν θελω να ξεφυγω παρα πολυ.. μετα τα βρισκω πολυ παντοφλες..

 

Αυτα που θελω ειναι:

4G, εως 135mm height (=4'7 inch, εκτος αν υπαρχει καποιο με 5inch και σε τετοια διασταση), πανω απο 2200mah μπαταρια, καλη καμερα και ωραιο design (σαν αυτα τα δυο).

Τα λεφτα, μπορω να δωσω εως 200 ευρω οποτε πιστευω οτι ειμαι κομπλε

Link to comment
Share on other sites

προς το ζτε με βλεπω

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κατι τετοιο?

http://www.aliexpress.com/item/Original-phone-mtk6592-octa-core-5-lenovo-S8-mobile-phone-3G-RAM-16G-ROM-13MP-GPS/2048399392.html

Link to comment
Share on other sites

Ποιο απο αυτα τα 3 θα μου προτεινετε?

 

Φιλε μου εγω που εχω το moto θα σου ελεγα αυτο.Εξαιρετικη συσκευη και με την lolipop πεταει:lol:

Link to comment
Share on other sites

αν δε καταληξεις στο 225, δες το samsung s5611

 

Πολύ ωραία και ενδιαφέρον πρόταση, αλλά κρίμα που δεν βγαίνει σε dual sim έκδοση! Κατά τ' άλλα είναι πολύ καλό τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

προς το ζτε με βλεπω

το a806 εχει 16gb rom, υποστηριζει 4g,

ερχεται με νεοτερο android, εχει μεγαλυτερη μπαταρια

και κοστιζει μονο €15-20 ευρω περισσοτερα

απο το zte v5 red bull (εκδοση 2gb).

 

μακρια απο αυτο το λινκ. η συσκευη ειναι μουφα-μαϊμουνα.

διαλεξε καταστηματα οπως το to2c.com και vickmall.com

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...