Jump to content

[Symbian^3] Ανακοινώσεις / Προτάσεις εφαρμογών


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστουμε για τις προτασεις αλλα και τον κόπο σου

Να σαι καλά. Τις περισσότερες τις έχω φυλάξει ως αρχείο αν δεν τις βρίσκει κάποιος στο κατάστημα. Οι υπόλοιπες που έχω εγκατεστημένες είναι από το AppList, που δεν κινδυνεύει να κλείσει, αντιθέτως μόλις ενημερώθηκε! :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βγήκε καινούργια έκδοση του qooweather. Είναι διαθέσιμη δωρεάν στο AppList.

Την έβαλα, αλλά μου διεγραψε την προηγούμενη. Έχει κάποια διαφορά ή απλά είναι η έκδοση που δεν κινδυνεύει από το κλείσιμο του store?

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το wa ξεκίνησε πάλι τα updates. Σήμερα έχουν βγει ήδη τρία updates με σημαντικότερη αλλαγή το ότι πλέον μπορούμε να χρησιμοποιούμε το wa από τον browser!

 

https://web.whatsapp.com/

 

διαθέσιμο και για symbian :)

 

Την έβαλα, αλλά μου διεγραψε την προηγούμενη. Έχει κάποια διαφορά ή απλά είναι η έκδοση που δεν κινδυνεύει από το κλείσιμο του store?

 

Είδα την επιλογή wifi only, δεν ξέρω αν υπήρχε παλαιότερα. Κατά άλλα δεν είδα άλλες διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Είδα την επιλογή wifi only, δεν ξέρω αν υπήρχε παλαιότερα. Κατά άλλα δεν είδα άλλες διαφορές.

 

Η επιλογή για wifi only υπήρχε και στην προηγούμενη έκδοση.

Αυτό που άλλαξε είναι η προσθήκη νέων widgets και (νομίζω) η επιλογή μέσα από τις ρυθμίσεις για συνεργασία με το qoosaver.

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Το wa ξεκίνησε πάλι τα updates. Σήμερα έχουν βγει ήδη τρία updates με σημαντικότερη αλλαγή το ότι πλέον μπορούμε να χρησιμοποιούμε το wa από τον browser!

 

https://web.whatsapp.com/

 

Ενδιαφέρον! Σε μια αντίστοιχη λειτουργία του Skype for Web που θα έρθει τους επόμενους μήνες ελπίζω κι εγώ στην επιστροφή του στο Symbian... Για την ώρα θέλει πρόσθετο, αλλά υποθέτω δεν είναι συμβατό με Nokia browser, Opera, UC, Star κλπ

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον! Σε μια αντίστοιχη λειτουργία του Skype for Web που θα έρθει τους επόμενους μήνες ελπίζω κι εγώ στην επιστροφή του στο Symbian... Για την ώρα θέλει πρόσθετο, αλλά υποθέτω δεν είναι συμβατό με Nokia browser, Opera, UC, Star κλπ

Μόνο Chrome, αλλά γράφει ότι θα έρθουν περισσότεροι browsers. Δε μας νοιάζει να παίζει με symbian browser, αλλά με τους άλλους desktop browsers για να το δουλεύουμε από pc.

Link to comment
Share on other sites

Η Microsoft συνεχίζει δυναμικά την λασπολογική πολιτική της για να καταφέρει επάξια να εδραιωθεί στην 3η θέση των λειτουργικών στα κινητά!

 

Έλαβα ένα email στο Nokia mail που είχα σαν εφεδρικό, ότι η υπηρεσία θα διακοπεί οριστικά στις 9 Μαρτίου. Όσοι έχετε λογαριασμό εκεί θα πρέπει μέσα από ανακατεύθυνση να στείλετε τα μηνύματά σας σε άλλο email ή σε κάποιο πρόγραμμα στον υπολογιστή για αποθήκευση ως ιστορικό. Φυσικά θα πρέπει να το αντικαταστήσετε με άλλο, σε όσους το έχετε δώσει (φίλους, κοινωνικά δίκτυα, υπηρεσίες κλπ)

 

Στο μεταξύ πηγαίνω στην σελίδα του λογαριασμού Nokia, όπου υπάρχει η ειδοποίηση ότι και αυτή η υπηρεσία θα διακοπεί μέσα Απριλίου!!! Αναρωτιέμαι πόσες ακόμη υπηρεσίες θα διακόψει η M$ στο Symbian για να προωθήσει τα παράθυρα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Η Microsoft συνεχίζει δυναμικά την λασπολογική πολιτική της για να καταφέρει επάξια να εδραιωθεί στην 3η θέση των λειτουργικών στα κινητά!

 

Έλαβα ένα email στο Nokia mail που είχα σαν εφεδρικό, ότι η υπηρεσία θα διακοπεί οριστικά στις 9 Μαρτίου. Όσοι έχετε λογαριασμό εκεί θα πρέπει μέσα από ανακατεύθυνση να στείλετε τα μηνύματά σας σε άλλο email ή σε κάποιο πρόγραμμα στον υπολογιστή για αποθήκευση ως ιστορικό. Φυσικά θα πρέπει να το αντικαταστήσετε με άλλο, σε όσους το έχετε δώσει (φίλους, κοινωνικά δίκτυα, υπηρεσίες κλπ)

 

Στο μεταξύ πηγαίνω στην σελίδα του λογαριασμού Nokia, όπου υπάρχει η ειδοποίηση ότι και αυτή η υπηρεσία θα διακοπεί μέσα Απριλίου!!! Αναρωτιέμαι πόσες ακόμη υπηρεσίες θα διακόψει η M$ στο Symbian για να προωθήσει τα παράθυρα...

Όλες. Και πάλι καλά που έχει την offline φιλοσοφία το symbian. Για τις online υπηρεσίες πάμε σε τρίτους.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς τουλάχιστο που οι χάρτες είναι αποκλειστικά της νέας Νοkia, και δεν εξαρτώνται απ' την ακατανόμαστη. Πάντως όσα και να κόψει απ'το Symbian, πάνω απ' το μίζερο 2.5-3% δεν πρόκειται να πάει. Και όταν και η Νοkia από κάποια στιγμή και μετά απαγκιστρωθεί εντελώς και πάει σε λύση Andrοid ή σε κάτι άλλο μη παραθυροειδές, τότε να δω τι θα κάνει η φίλη μας η Μ$.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς τουλάχιστο που οι χάρτες είναι αποκλειστικά της νέας Νοkia

 

Και η "νέα" Nokia πάντως δεν ασχολείται καθόλου. Το αντίθετο μάλιστα. Δεν έχει βγάλει update εδώ και 1,5 χρόνο ενώ πρόσφατα άλλαξε και τον τρόπο που κάνεις συγχρονισμό και αποκλείσει σιγά σιγά το symbian.

Link to comment
Share on other sites

Και η "νέα" Nokia πάντως δεν ασχολείται καθόλου. Το αντίθετο μάλιστα. Δεν έχει βγάλει update εδώ και 1,5 χρόνο ενώ πρόσφατα άλλαξε και τον τρόπο που κάνεις συγχρονισμό και αποκλείσει σιγά σιγά το symbian.

 

Μιλάω κυρίως για τους HERE Maps, που υπάρχουν διαθέσιμοι στο Andrοid. Αν ανήκαν στην MS, θα ήταν ικανή να τους σαμποτάρει προκειμένου να μην πάει κόσμος ούτε στο Andrοid. Οι χάρτες για το Symbian δυστυχώς ακολουθούν τη συνολική μοίρα του λειτουργικού.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μιλάω κυρίως για τους HERE Maps, που υπάρχουν διαθέσιμοι στο Andrοid. Αν ανήκαν στην MS, θα ήταν ικανή να τους σαμποτάρει προκειμένου να μην πάει κόσμος ούτε στο Andrοid. Οι χάρτες για το Symbian δυστυχώς ακολουθούν τη συνολική μοίρα του λειτουργικού.

Γιατί η Νόκια δεν κάνει διαθέσιμους τους τελευταίους χάρτες της και στην εφαρμογή για Symbian??? Το ίδιο και για τα ΜΜΜ για όλο τον κόσμο. Δεν πιστεύω να είναι δύσκολο...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε εφαρμογή για instagram.

Μόλις με πρόλαβες! :p

 

Πάντως είχα υπόψη το instagraph, αν και δεν ξέρω τι διαφορές έχει από τη νέα εφαρμογή. Μου κάνει εντύπωση πάντως που εξακολουθούν να βγαίνουν καινούργιες εφαρμογές από τρίτους! Έχει ακόμη υποστηρικτές το Symbian! :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μόλις με πρόλαβες! :p

 

Πάντως είχα υπόψη το instagraph, αν και δεν ξέρω τι διαφορές έχει από τη νέα εφαρμογή. Μου κάνει εντύπωση πάντως που εξακολουθούν να βγαίνουν καινούργιες εφαρμογές από τρίτους! Έχει ακόμη υποστηρικτές το Symbian! :)

Την αγόρασα χωρίς να είμαι καν μέλος στο instagram. Έκανα ένα account και παίζει τέλεια η εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, η Microsoft συνεχίζει ακάθεκτη να καταστρέφει ό,τι έχτισε η Νόκια τόσα χρόνια...

 

Πριν λίγο καιρό σταμάτησε την υπηρεσία Nokia Trailers στα παράθυρα, με αποτέλεσμα η εφαρμογή εκεί να μην ανοίγει καν!

 

Στο Symbian παρόλα αυτά συνέχιζε να λειτουργεί και να ενημερώνεται με νέες ταινίες. Τώρα το ξανάνοιξα για να δω ποιες ταινίες έρχονται και έπαψε να ενημερώνεται και στο Symbian... Δεν μπορώ να κατεβάσω κανένα trailer και οι ταινίες που έχει η εφαρμογή είναι οι τωρινές... Μετά από λίγους μήνες, θα είναι πλέον άχρηστη η εφαρμογή...

 

Έχω εκνευριστεί άπειρες φορές με αυτή την εταιρεία... Αλλά σχεδόν κάθε φορά υπήρχαν εναλλακτικές (με εξαίρεση το Skype...) Τώρα δεν μπορώ να βρω τίποτα...

 

Δοκίμασα και το POP Flix, αλλά ούτε κι αυτό κατεβάζει trailers...

 

http://store.ovi.com/content/326670?categoryId=16

 

Έχει κάποιος να προτείνει εφαρμογή για ταινίες; Δεν έχω βρει τίποτα άλλο... :(

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Κλάμα... Την ξέρεις κανείς αυτήν την εφαρμογή...?

 

Τιι;; :blink: χαχαχαχαχαχα :lol: Δεν είναι καλά οι άνθρωποι...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ήταν προγραμματισμένο να γίνει και έγινε. Η Microsoft, έκλεισε οριστικά το Nokia Store. Τώρα, η εφαρμογή κατάστημα στα Symbian και Meego θα ανοίγει μια συντόμευση στο κατάστημα Opera, που έχει σαφώς ελάχιστες εφαρμογές σε σύγκριση με της Νόκια και προς το παρόν φαίνεται να είναι διαθέσιμες μόνο οι δωρεάν εφαρμογές.

 

Ευτυχώς υπάρχει και το AppList με λίγες αλλά καλές εφαρμογές και από εκεί και ύστερα η διεθνής κοινότητα του Symbian.

 

Περισσότερα:

 

http://www.allaboutsymbian.com/news/item/20532_The_Nokia_Store_is_no_more.php

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το AppList μπορεί να μην έχει πολλές εφαρμογές ακόμα (συγκριτικά με το επίσημο store) αλλά πραγματικά μας έχει σώσει. Όσοι developers έχουν μείνει εκεί έχουν πάει. πχ πριν λίγες μέρες το άνοιξα και είδα 3 updates!

 

[ATTACH]57840[/ATTACH]

 

Ούτε που θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που είδα τόσο updates από το nokia store :p Και να φανταστείτε το ανοίγω μέρα παρά μέρα.

 

Το ένα update μάλιστα ήταν του opera mini!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά από περίπου 3 χρόνια, η Nokia έκανε το θαύμα της!!! Έκανε διαθέσιμους τους τελευταίους χάρτες της και για τους Nokia Maps για Symbian! Κατέβασα ήδη την τελευταία ενημέρωση των χαρτών με ημερομηνία 26 02 2015!!!

 

Επιπλέον, συνεχίζει να ενημερώνει τα Μέσα μαζικής μεταφοράς, επίσης μέσω των υπηρεσιών HERE.

 

Φαίνεται πως η Nokia, έχει αρχίσει να υποστηρίζει και πάλι το Symbian μέσω των υπηρεσιών της θυγατρικής της HERE. Εφαρμογές που επηρεάζονται είναι οι Nokia Maps, Nokia City Lens, Nokia Public Transport, Nokia Drive κλπ.

 

Περισσότερα εδώ

 

http://www.allaboutsymbian.com/flow/item/20576_Nokia_Maps_for_Symbian_updated.php

 

και

 

http://www.allaboutsymbian.com/flow/item/20558_Updated_HERE_Transit_public_tr.php

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που μου χάλασε έκανε update... Δε πειράζει, 4 ακόμα στην οικογένεια το πήραν. Χωρίς να μου λέει τίποτα φυσικά αυτό για το μέλλον, απλά κάνουν έστω και πολύ αργά το καθήκον τους.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που μου χάλασε έκανε update... Δε πειράζει, 4 ακόμα στην οικογένεια το πήραν. Χωρίς να μου λέει τίποτα φυσικά αυτό για το μέλλον, απλά κάνουν έστω και πολύ αργά το καθήκον τους.

Με κάρτα microSD δεν μπορείς να το λειτουργήσεις; Έστω κι έτσι, θα συνεχίσεις να το έχεις... Όσο για τους Nokia Maps και Nokia Public Transport στο Symbian, ελπίζω από εδώ και πέρα να παίρνουν όλες τις ενημερώσεις της HERE... Η μόνη ουσιαστική απώλεια για το Symbian, θα είναι μετά μονάχα το Skype, για όσους το χρησιμοποιούσαν έστω και περιστασιακά...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Με κάρτα microSD δεν μπορείς να το λειτουργήσεις; Έστω κι έτσι, θα συνεχίσεις να το έχεις... Όσο για τους Nokia Maps και Nokia Public Transport στο Symbian, ελπίζω από εδώ και πέρα να παίρνουν όλες τις ενημερώσεις της HERE... Η μόνη ουσιαστική απώλεια για το Symbian, θα είναι μετά μονάχα το Skype, για όσους το χρησιμοποιούσαν έστω και περιστασιακά...

Ξεχνάς κάτι που εγώ χρησιμοποιούσα αρκετά, το συγχρονισμό των χαρτών που δε γίνεται πια. Μεγάλη ευκολία. Γίνεται και εμμέσως η δουλειά αλλά οκ.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάς κάτι που εγώ χρησιμοποιούσα αρκετά, το συγχρονισμό των χαρτών που δε γίνεται πια. Μεγάλη ευκολία. Γίνεται και εμμέσως η δουλειά αλλά οκ.

Εννοείς μέσω λογαριασμού στην HERE, με αγαπημένα κλπ? Δεν έχω λογαριασμό, αλλά υπέθεσα ότι με την ενημέρωση, θα υπάρχε και αυτή η δυνατότητα... Μάλιστα... Μισή χαρά δηλαδή...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...