Jump to content

Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)


takisme
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το καλωδιο μοιαζει, αλλα δεν ειναι ιδιο.

Ελληνικο πληκτρολογιο εγκατεστησες?

 

Δεν εγκατεστησα γιατι ειχε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν εγκατεστησα γιατι ειχε!

 

Χμμμ, εισαι ο πρωτος που το αναφερεις αρα εχεις νεοτερη εκδοση λογισμικου. Αν μπορεις δες ποια εχεις... :)

Δεν εχω προλαβει λογω υποχρεωσεων να ασχοληθω καθολου με roms, φλασαρισματα κλπ.

Υ.Γ. Μην παραλειψεις να εγκαταστησεις τη γραμματοσειρα Calibri που εδωσα σαν .apk πριν λιγες μερες εδω (η δωσε μου ενα email να στο στειλω) για να ξεφορτωθεις τις αχρηστες γραμματοσειρες (και τις ακυρες αναδιπλωσεις λεξεων κλπ κλπ) που εφοδιασε το εργαλειο η samsung.

Link to comment
Share on other sites

Εκδοση firmware 2,2 γραφει. Σας κανει 'η θελετε καποια αλλη πληροφορια?
Link to comment
Share on other sites

Και σε εσενα το αλλο ;)

Να ρωτησω και κατι χαζο? Το καλωδιο ειναι ιδιο με του iphone 'η μου φαινεται? Πως μπαινει τονος ρε παιδια?

 

τονο με το πληκτρογιο της samsung δεν εχω καταφερει να βρω πως μπαινει, αλλα αν θες με το swype μπαινει πατωντας παρατεταμενα το φωνηεν που θες να τονισεις

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, εισαι ο πρωτος που το αναφερεις αρα εχεις νεοτερη εκδοση λογισμικου. Αν μπορεις δες ποια εχεις... :)

Δεν εχω προλαβει λογω υποχρεωσεων να ασχοληθω καθολου με roms, φλασαρισματα κλπ.

Υ.Γ. Μην παραλειψεις να εγκαταστησεις τη γραμματοσειρα Calibri που εδωσα σαν .apk πριν λιγες μερες εδω (η δωσε μου ενα email να στο στειλω) για να ξεφορτωθεις τις αχρηστες γραμματοσειρες (και τις ακυρες αναδιπλωσεις λεξεων κλπ κλπ) που εφοδιασε το εργαλειο η samsung.

 

Βαγγέλη, κι έμενα είχε Ελληνικό πληκτρολογίο, το πήρα το περασμένο Σάββατο από Κωτσόβολο. Την Calibri την έβαλα αλλά δε μου άρεσε, μου κάθισε πιο καλά στο μάτι η default γραμματοσειρά. ( να τονίσω ότι τα μενού τα γύρισα όλα στα Αγγλικά )

 

Και ένα ακόμα γαμάτο βιντεάκι με την καλύτερη ίσως θήκη αυτή τη στιγμή για το Tab, την Zenus Leather. ( βγαίνει σε κίτρινο-γκρι, μαύρο-πορτοκαλί και μπεζ ).

 

Καίει την θήκη με αναπτήρα για να επιβεβαιώσει ότι είναι 100% δέρμα :)

 

Edited by ektel
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη, κι έμενα είχε Ελληνικό πληκτρολογίο, το πήρα το περασμένο Σάββατο από Κωτσόβολο. Την Calibri την έβαλα αλλά δε μου άρεσε, μου κάθισε πιο καλά στο μάτι η default γραμματοσειρά. ( να τονίσω ότι τα μενού τα γύρισα όλα στα Αγγλικά )

 

Και ένα ακόμα γαμάτο βιντεάκι με την καλύτερη ίσως θήκη αυτή τη στιγμή για το Tab, την Zenus Leather. ( βγαίνει σε κίτρινο-γκρι, μαύρο-πορτοκαλί και μπεζ ).

 

Καίει την θήκη με αναπτήρα για να επιβεβαιώσει ότι είναι 100% δέρμα :)

 

Μάλιστα, αν μπορείτε πειτε ποια ρομ έχετε. Για τη zenus συμφωνώ απόλυτα, η μαύρο-πορτοκαλί είναι πολύ όμορφη. Έλαβα και μια Καλή θερμοπλαστικη κι ίσως τελικά αφήσω στην άκρη τα δέρματα για χάρη του όγκου...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 έχει!

 

Αν έχει ελληνικά και στο Swype μπορείς να ανεβάσεις το /system/app/Swype.apk και το /system/lib/libSwypeCore.so κάπου για να τα κατεβάσουμε; Τα αρχεία μπορείς να τα αντιγράψεις με τον root explorer αν έχεις κάνει root το Tab.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει ελληνικά και στο Swype μπορείς να ανεβάσεις το /system/app/Swype.apk και το /system/lib/libSwypeCore.so κάπου για να τα κατεβάσουμε; Τα αρχεία μπορείς να τα αντιγράψεις με τον root explorer αν έχεις κάνει root το Tab.

 

Αν δεν τα ανεβάσει κάποιος θα σας τα ανεβάσω εγώ το Σάββατο που θα είμαι σε σταθερό υπολογιστή

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει ελληνικά και στο Swype μπορείς να ανεβάσεις το /system/app/Swype.apk και το /system/lib/libSwypeCore.so κάπου για να τα κατεβάσουμε; Τα αρχεία μπορείς να τα αντιγράψεις με τον root explorer αν έχεις κάνει root το Tab.

 

Οχι δεν εχω κανει root... i am new to all these...

Imagination is more important than knowledge
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τα ανεβάσει κάποιος θα σας τα ανεβάσω εγώ το Σάββατο που θα είμαι σε σταθερό υπολογιστή

 

Θα σου είμαστε υπόχρεοι. Το μόνο που μου λείπει από το Tab είναι το ελληνικό Swype. Οι διάφορες εκδόσεις που κυκλοφορούν καθώς και αυτή που είναι στο Galaxy S κρασάρουν λόγω περίεργου resolution. :(

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει και σε όλο μαύρο. Την περιμένω από μέρα σε μέρα.

 

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

 

Η Zenus που δείχνω πιο πάνω δε βγαίνει σε όλο μαύρο. Όλο μαύρο είναι η Masstige έκδοση, που δεν είναι αυθεντικό δέρμα και είναι λίγο πιο φτηνή.

 

 

ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ SWYPE: Ας μου δώσει κάποιος που έχει λογαριασμό σε κανα megaupload ( όχι rapid) το e-mail του, να του στείλω τα αρχεία ^^

 

ΟΚ παιδιά, τα ανέβασα:

 

http://www.megaupload.com/?d=RZ2QQ22R

 

 

Υ.Γ Δε νομίζω να έχουμε πρόβλημα με το λινκ, εξάλλου δικαιούνται να το χρησιμοποιήσουν οι κάτοχοι ^^

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Έχω το tab εδώ και περίπου μια εβδομάδα. Οι εντυπώσεις είναι πολύ καλές. Το tab είναι γρήγορο και αξιόπιστο.

 

Έρχομαι από τον κόσμο του iphone και το επέλεξα αντί του ipad λόγω μεγέθους (7'' vs 10'').

 

Μετά από μία εβδομάδα χρήσης και επαφής με tab - froyo οι βασικές παρατηρήσεις μου είναι :

 

1. Η κατασκευή της συσκευής είναι πολύ ποιοτική και άμεσα συγκρίσιμη με το ipad.

 

2. Τα 4 πλήκτρα που έχει κάτω από την οθόνη είναι touch και φωτιζόμενα. Μετά από μερικά δευτερόλεπτα σβήνει ο φωτισμός τους και χάνονται. Το βράδια αυτό είναι πάρα πολύ εκνευριστικό. Πρέπει να τα ψάχνεις. Ίσως να υπάρχει hack που να τα αφήνει αναμμένα όση ώρα είναι και η οθόνη αναμμένη.

 

3. Καλό το android αλλά δεν έχει την απλότητα του ios. Στο android / froyo πρέπει να αναζητήσεις τον τρόπο που πρέπει να κάνεις τα πράγματα. Δεν είναι όλα natural όπως είναι στο IOS. Παρόλα αυτά δουλεύουν πολύ καλά.

 

4. Σε σχέση με το ios πάλι διαπιστώνω (προς στιγμή) έλλειψη σε όγκο και ποιότητα των εφαρμογών και αναφέρομαι στον μέσο όρο. Οι εφαρμογές σαν να μην είναι τόσο καλογυαλισμένες.

 

5. Το έκανα root με το z4root (για tethering, market κλπ) και είναι μια χαρά.

 

Σε κάθε περίπτωση θα το πρότεινα σε κάποιον για αγορά.

Όποιος το αγοράσει και έχει επαφή με Apple απλά ας του δώσει χρόνο.

 

Αντρέας

 

 

PS.... Ξέρει αλήθεια κάποιος πως μπορεί να γίνει restore το tab? Δεν βρήκα κάποια πληροφορία. Δεν το χρειάζομαι απλά θα αισθανθώ ασφάλεια στο να γνωρίζω τον τρόπο.

Edited by vactirio
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστες ως επι το πλειστον οι παρατηρήσεις σου vactirio.

Oσο αφορα τα μη καθ ολη την ωρα φωτιζομενα πληκτρα ναι ειναι εκνευριστικό αλλα σε ορισμενες περιπτωσεις (θεασης ταινια) χρειάζεται.

Σιγουρα θα μπορει να υπάρξει εφαρμογη να το ανοιγοκλεινουμε κατα βουληση ή οπως η οθόνη.

Προς το παρόν το χερι μου εμαθε και χτυπαει σχεδον παντα στα σωστα σημεια οταν εχει σκοτάδι. ωστε να φωτιστούν και αν βαρεσα λαθος εεε μετα βλέπω.

 

Και εγω προερχομαι απο iphone μερια, οι εφαρμογές δεν ειναι ολες "καλογυαλισμενες" οπως και εσυ λές αλλα βρισκεις να κανεις την δουλειά σου με λιγο ψαξιμο ανίιστοιχες.

Οσο αφορα την απλοτητα του android, εγω βρήκα την υγεια μου, βρηκα εφαρμογές, widgets τα προσαρμοσα οπως θέλω ΕΓΩ και με το ανοιγμα τις συσκευής βλεπω οτι θέλω μπροστά μου.

Επιτέλους ενα εργαλείο που κανει οτι θέλω εγω, γρήγορα ομορφα και ποιοτικα.

 

Το μοναδικο πρόβλημα που εχω εγω ειναι ο συγχρονισμος με το outlook και πως θα περασω τα bookmarks απο τον firefox στο doplhin ΗD. Καθε βοήθεια δεκτή.

 

Καλο θα ήταν να κανουμε ενα Poll διάρκειας μπαταρίας.

Με 3 πληρους κυκλους φόρτισης η μπαταρία διαρκει 4 γεματες ωρες ακραιου ζορισματος, 16 ώρες μετριου. Standby δεν αντέχω να το δω ακόμα :P

Χρόνος φόρτισης (με το φορτιστή) 4 ώρες.

Imagination is more important than knowledge
Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικο πρόβλημα που εχω εγω ειναι ο συγχρονισμος με το outlook και πως θα περασω τα bookmarks απο τον firefox στο doplhin ΗD. Καθε βοήθεια δεκτή.

 

pentraks, δεν μπορώ να σε βοηθήσω με το outook γιατί συγχρονίζω με exchange.

 

Αναφορικά με τον firefox είναι κάτι που το ψάχνω και εγώ έντονα. Χρησιμοποιώ τον dolphin. Επειδή ο ff πλέον συγχρονίζει τα bookmarks με δικό του server (τέλος το foxmarks) φαντάζομαι ότι :

- ή θα πρέπει να βγει ff για android

- ή θα πρέπει να βγει κάποιο νέο ff addon.

 

Αντρέας

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει φήμες για το αντιστοιχο του ff για android αλλα ειναι φήμες περυσινές. Ακόμα τιποτα.

Ο dolphin ειναι παρα πολυ καλός και με εχει βολέψει. Το μοναδικο που εχω βρεί ειναι να γινει με addons και στα 2 το google bookmarks αλλα και πάλι δε με βολεψε εμένα μιας τα δικα μου τα εχω στην εργαλειοθήκη και δε τα κανει import o γοογλης :(

 

το kies γενικότερα έχει τα θεματάκια του, μου κρασάρει οταν παει να συγχρονίσει με το oulook 2010...

Imagination is more important than knowledge
Link to comment
Share on other sites

 

 

PS.... Ξέρει αλήθεια κάποιος πως μπορεί να γίνει restore το tab? Δεν βρήκα κάποια πληροφορία. Δεν το χρειάζομαι απλά θα αισθανθώ ασφάλεια στο να γνωρίζω τον τρόπο.

 

Φίλε μου αν εννοείς restore τις εφαρμογές σου τις κάνεις με το titanium backup, αν εννοείς restore τη ρομ τότε από τις ρυθμίσεις και απόρρητο επιλεγεις την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω ποσο ευκολοχρηστω ειναι το TAB για κλησεις μεσω bluetooth?

Oσο ευχρηστο ειναι το καθε κινητο (στην περιπτωση μου το Galaxy S) το ιδιο ευχρηστο θα ειναι και το tab.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν εννοείς restore τις εφαρμογές σου τις κάνεις με το titanium backup, αν εννοείς restore τη ρομ τότε από τις ρυθμίσεις και απόρρητο επιλεγεις την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

 

Εννοώ να γίνει η συσκευή σαν να βγήκε από το εργοστάσιο οπότε μιλάμε για ROM restore. Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων θα μπορείς να κάνεις εφόσον μπουτάρει. Το θέμα είναι τι γίνεται αν δεν μπουτάρει.

 

Αντρέας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα !!!!

Θα σας ζητησω μια χαρη και αν μου την κανετε, θα σας ανταμειψω με μια καλη πληροφορια. :lol:

 

Θα σας πω με ποιον τροπο θα μεταφερετε τα bookmarks σας στο tab, κι'εσεις θα κανετε ενα μικρο ερανο και θα μου παρετε δωρακι ενα galaxy tab. :lol:

δεχεστε ????

εχουμε deal ?

 

χαχαχαχα :lol::lol::lol::lol:

φυσικα και κανω πλακα οπως καταλαβατε.:lol::lol:

 

Λοιπον θα σας πω πως περασα τα bookmarks Μου απο τον υπολογιστη στο δικο μου galaxy s, ωστε να μπορεσετε να τα περασετε κι'εσεις στο αγαπημενο σας tab.

 

εχουμε και λεμε :

 

Οδηγός για να μεταφέρετε τα Αγαπημενα σας (Bookmarks) απο τον υπολογιστη, στο Samsung galaxy s (στο galaxy tab και σε αλλες android συσκευες)

================================================================================================================

 

1) Ανοιξτε στον υπολογιστη σας οποιον Browser χρησιμοποιειται και εχετε τα bookmarks σας (mozilla, opera, chrome).

 

2) καντε export τα bookmarks σας απο τον browser. δωστε σαν ονομα π.χ "bookmarks.html" και αποθηκευστε το οπου θελετε στον υπολογιστη σας.

 

3) Μετα θα μπειτε στη συσκευη σας στο market και θα εγκαταστησετε τον dolphin browser (αν δεν τον εχετε), και μετα θα εγκαταστησετε το addon για τον dolphin που ονομαζεται bookmarks to sd.

 

4) μολις τελειωσετε με τις εγκαταστασεις, μεταφερετε απο τον υπολογιστη σας μεσα στο galaxy, το αρχειο html που κανατε export στο βημα 2 , με οποιον τροπο θελετε (bluetooth, dropbox, κ.τ.λ).

Στο galaxy s (λογικα και στο galaxy tab και σε αλλες android συσκευες) ο dolphin browser αποθηκευεται σε καποιον φακελο με ονομα TunnyBrowser.

 

 

Το αρχειο bookmarks.html θα το αποθηκευσετε μεσα στον φακελο TunnyBrowser και συγκεκριμενα στην διαδρομη TunnyBrowser/Bookmarks/bookmarks.html.

Αν δεν υπαρχει ο φακελος Bookmarks μεσα στον TunnyBrowser, δημιουργηστε τον εσεις !!!!

Λογικα, η πληρη διαδρομη θα πρεπει να ειναι /sdcard/TunnyBrowser/Bookmarks/bookmarks.html.

 

5) μετα ανοιξτε τον dolphin browser, συρετε την οθονη με το δαχτυλο σας προς τα αριστερα για να εμφανιστουν τα addons στο δεξι μερος (η πατηστε το πληκτρο του tab και επιλεξτε toolbar), και πατηστε το πρασινο εικονιδιο εκει (ειναι ενα πρασινο κομματι παζλ).

 

6) θα σας ανοιξει ολα τα addons. πατηστε πανω στο bookmarks to sd.

πατηστε πανω στην καρτελα Import.

 

7) Τσεκαρετε το import bookmarks to Dolphin browser hd και πατηστε στο κουμπι import. Θα σας εμφανισει λογικα το αρχειο bookmarks.html. επιλεξτε το και ειστε ετοιμοι !!! μολις ολοκληρωθει θα εχουν περαστει τα Bookmarks σας στον dolphin !!!!

 

8) Για να χρησιμοποιησετε τα αγαπημενα σας, στην αρχικη οθονη του dolphin, συρετε με το δαχτυλο σας αριστερα για να εμφανιστουν οι σελιδοδεικτες (η αλλιως πατηστε το πληκτρο και επιλεξτε "σελιδοδεικτες").

μολις σας εμφανιστουν, πατηστε στην επιλογη "σελιδοδεικτες" που ειναι τερμα κατω και θα σας εμφανιστουν οσα εχετε περασει απο τον υπολογιστη σας !!!!

 

Αν κολλησετε καπου η εχετε οποιαδηποτε απορια, πειτε μου. Τον παραπανω οδηγο τον εχω ανεβασει και στο προσωπικο μου Blog εδω :

http://antonis-news.blogspot.com/2010/11/bookmarks-samsung-galaxy-s.html

======================================================================================================

Edited by TonyK

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...