Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάρε άδεια από τον Δήμο και χρησιμοποίησε αυτά τα κολονάκια που ανεβοκατεβαίνουν με κλειδί νομίζω... τέτοια που έχει ο Δήμος Θεσσαλονίκης στην πλατεία Αριστοτέλους για να εξυπηρετείται το ταχυδρομείο!
η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εχετε δει Δαλιανίδη Ρετιρέ ? ένα τέτοιο μπάχαλο συμβαίνει στις συνελεύσεις

Οι μισοί φεύγουν νωρίτερα τσακωμένοι

Πάντως το φωταέριο συμφέρει . Εμείς έχουμε θέρμανση από τις 7 το πρωί φουλ μέχρι τις 11 το βράδυ

Βέβαια υπάρχουν διαφωνίες γιατί γινόμαστε τούμπανο από τη ζέστη αλλά αν μη τι άλλο πιο οικονομικό από το πετρέλαιο

Ποσο χρονων ειναι η πολυκατοικια που ζεις ?

Ποιος σας προμηθευει το φωταεριο ? Ποσο κοστιζει η φουλ θερμανση τις ωρες που αναφερεις ?

 

Το μονο που βρηκα στο net για το φωταεριο ειναι αυτο:

Φωταέριο : Η εγχώρια παραγωγή φωταερίου, ένα άλλο υποπροϊόν της επεξεργασίας του πετρελαίου από πετρελαιούχους σχιστόλιθους, είχε παραγκωνισθεί τη δεκαετία του ’70 από τις εισαγωγές φθηνού φυσικού αερίου από την Ρωσία. Η κατανάλωση έπεσε σημαντικά από τα 1,52 δις κυβικά μέτρα το 1991 στα 442 εκατομ. κυβικά μέτρα το 1993, γεγονός το οποίο οφειλόταν εν μέρει στη σημαντική αύξηση της τιμής καθώς επίσης και σε δυσκολίες που αντιμετώπισε η Ρωσική μονοπωλιακή επιχείρηση Gazpom, η οποία προχώρησε σε περικοπές των παραδόσεων φυσικού αερίου μετά από μία σύντομη ειδοποίηση. Η Κυβέρνηση προσπαθεί να καλύψει τις ανάγκες της χώρας στρεφόμενη στα εγχώρια καύσιμα αλλά και ανοίγοντας διάλογο με τους παραγωγούς της Βόρειας Θάλασσας.

 

Εαν επιθυμει καποιος να θερμαινεται με φυσικο αεριο διαβασε τα παρακατω :

 

Tι γίνεται σε μια πολυκατοικία όταν δεν επιθυμούν όλοι οι ένοικοι να συνδεθούν με το δίκτυο φυσικού αερίου;

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν βγάζουν ΑΦΜ οι πολυκατοικίες... αφού μπορείς και με το ΑΦΜ του διαχειριστή να πάρεις πετρέλαιο.

Εσυ αν ησουν διαχειριστης θα το θεωρουσες πλεονεκτημα αυτο ? :confused:

 

Εξάλλου είναι πολύ δύσκολο να δεχτούν να πληρώσουν 200 Ευρώ για να συνταχθεί κανονισμός πολυκατοικίας.

Δεν πληρωνεις για να συνταχθει κανονισμος πολυκατοικιας αφου αυτος ηδη υπαρχει ... αλλα τις περισσοτερες φορες ειναι χαμενος. Πληρωνεις για επικυρωμενο φωτοαντιγραφο στο συμβολαιογραφο

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

akomh perimeno thn energopoihsh tou logargiasmou mou!

 

8elo na rothso pos mporo mprosta se mia monokatoikia na balo kolonakia h esto kati prostateutiko gia na mhn parkaroun oxhmata!

o xoros einai sta oria ths monokatoikias.....apla den ksero apo pou mporo na paro adeia kai an uparxoun dokoi me sugkekrimenes prodiagrafes!

 

 

euxaristo polu!

 

Για ποιο λόγο να βάλεις κολονάκια μπροστά απο το σπίτι σου;Αν δεν συντρέχει ειδικός λόγος πχ αναπηρικό αυτοκίνητο,είναι παράνομο να κάνεις κάτι τέτοιο χωρίς άδεια.Φαντάσου να έκαναν όλοι το ίδιο για να είχαν έτοιμη θέση για το αυτοκίνητό τους...

Link to comment
Share on other sites

Me ta palia asanser ti ginete?

Mexri pote prepi na antikatastathoun?

Ipegrapsa mia ipeythini dilosi oti exo tin eythini gia tin kerea(epidi ine sapia) pos analambano tin pliri euthini gia opiodipote atixima simbi an i kerea pesi apo tin taratsa sto dromo :lol: :lol: :lol: :lol:

Se periptosi pou den tin ipegrafa tha tin ksilonane,an omos pesi sto dromo ke gini kapio atixima ti pragmatika ginete?ti ginete sinithos se autes tis periptosis?

mporo na isxiritho oti ke kala i ipeuthini dilosi ine plasti?(Simiono oti tin egrapse allos gia mena gia na min anagnoristi o grafikos xaraktiras)

Link to comment
Share on other sites

tosa atoma ine stin polikatikia..an gini atixima olous 8a sas klisoyn mesa..i polikatikia 8a erimosi..kai 8a tin pari o pa8on..diladi autos poy epa8e atixima.. an pe8ani?? sigkenis.. lol

oso gia tin ipe8ini dilosi.. den pezi rolo pios to egrapse..arki pou exi tin ipografi sou..(kanis kali ipografi?? eukoli? nomizo nai.. :o) )

http://www.ert.gr/site/news/photos/2005/7/internet_xxxx.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για τις θέσεις παρκινγκ: Σε κάποιες περιπτώσεις η πυλωτή (όπου συνήθως βρίσκονται οι θέσεις) είναι ιδιοκτησία συγκεκριμένου προσώπου (του οικοπεδούχου όπως αναφέρουν κάποιοι φίλοι).Τότε, οι θέσεις πάρκινγκ ανήκουν στο πρόσωπο αυτό, το οποίο μπορεί να παραχωρήσει ευγενικά τις θέσεις που του περισσεύουν στους υπόλοιπους ενοίκους (ΠΟΤΕ!) ή να τις πουλήσει (ή ακόμα και να τις νοικιάσει?). Αν λοιπόν υπάρχει ιδιοκτήτης της πυλωτής έχει το δικαίωμα να βάζει αυτοκίνητα, ποδήλατα, τρακτέρ ή ακόμα και τίποτα στο πάρκινγκ, ενώ οι υπόλοιποι ένοικοι κάνουν κύκλους στη γειτονιά για να παρκάρουν.

Δεν εχω ακουσει ποτε ενα προσωπο να ειναι ιδιοκτητης ολης της πυλωτης.Αλλωστε ο οικοπεδουχος αν δωσει το οικοπεδο με αντιπαροχη τοτε χανει την ιδιοκτησια ολης της πυλωτης

 

Άλλη περίπτωση είναι κάθε θέση πάρκινγκ να αντιστοιχεί σε διαμέρισμα, δηλαδή με την αγορά του διαμερίσματος να παίρνεις και μια γωνίτσα για το αυτοκίνητό σου. Οι ενοικιαστές των διαμερισμάτων δικαιούνται τη θέση που αντιστοιχεί στον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος. Αυτή η κατάσταση εξυπηρετεί όλους (κυρίως σε πολυκατοικίες με υπόγειο πάρκινγκ όπου υπάρχει αρκετός χώρος). ¨οταν οι θέσεις πάρκινγκ είναι λιγότερες από τα διαμερίσματα συνήθως δημιουργείται μπάχαλο αλλά οι ένοικοι που δεν έχουν αγοράσει θέση δεν έχουν δικαίωμα να γκρινιάζουν.

Εννοείται πως όσες θέσεις πάρκινγκ κατέχει κάποιος, τόσα αυτοκίνητα δικαιούται να παρκάρει.

Τσεκαρε και αυτο :

Θέσεις στάθμευσης στην πυλωτή πολυκατοικιών

;) :cool:

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

Ipegrapsa mia ipeythini dilosi oti exo tin eythini gia tin kerea(epidi ine sapia) pos analambano tin pliri euthini gia opiodipote atixima simbi an i kerea pesi apo tin taratsa sto dromo :lol: :lol: :lol: :lol:

Se periptosi pou den tin ipegrafa tha tin ksilonane,an omos pesi sto dromo ke gini kapio atixima ti pragmatika ginete?ti ginete sinithos se autes tis periptosis?

mporo na isxiritho oti ke kala i ipeuthini dilosi ine plasti?(Simiono oti tin egrapse allos gia mena gia na min anagnoristi o grafikos xaraktiras)

Ο παθων θα σας κανει καταγγελια, αυτη θα παραδοθει κατ' όικον στον εκαστοτε διαχειριστη, θα αφορα ολους τους ιδιοκτητες, θα σας παει στα δικαστηρια ζητωντας μια πολυ μεγαλη αποζημειωση, θα κεδισει την υποθεση και εσεις θα πληρωσετε ενα πολυ μεγαλο προστιμο. Ας ελπισουμε οτι με την αμελεια και την βλακεια σας ΔΕΝ θα σκοτωσετε κανενα περαστικο :cry:

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

akomh perimeno thn energopoihsh tou logargiasmou mou!

 

8elo na rothso pos mporo mprosta se mia monokatoikia na balo kolonakia h esto kati prostateutiko gia na mhn parkaroun oxhmata!

o xoros einai sta oria ths monokatoikias.....apla den ksero apo pou mporo na paro adeia kai an uparxoun dokoi me sugkekrimenes prodiagrafes!

 

 

Για ποιο λόγο να βάλεις κολονάκια μπροστά απο το σπίτι σου;Αν δεν συντρέχει ειδικός λόγος πχ αναπηρικό αυτοκίνητο,είναι παράνομο να κάνεις κάτι τέτοιο χωρίς άδεια.Φαντάσου να έκαναν όλοι το ίδιο για να είχαν έτοιμη θέση για το αυτοκίνητό τους...

 

Ο Βασιλης εχει απολυτο δικιο. Η ερωτηση σου εχει καποια βαση μονο αν θελεις να μαθεις για το τι μπορεις να κανεις σε περιπτωση που θελεις να αποτρεψεις αυτους που παρκαρουν πανω στο πεζοδρομιο μπροστα απο τη μονοκατοικια σου. Στην περιπτωση αυτη μπορεις να απευθυνθεις στη Δημοτικη Αστυνομια, στο Δημο και στη Νομαρχια

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

Makari na min tixi tipota kako,tora den tha mpo sti diadikasia pos ke giati,oute to xrono exo oute me endiaferi,apla thelo na ime kalimenos se periptosi apotomis ptosis tis kereas.

 

 

Telika me ta palia asanser ti lei o nomos?Mexri pote prepi na antikatastathoun?

Link to comment
Share on other sites

Makari na min tixi tipota kako,tora den tha mpo sti diadikasia pos ke giati,oute to xrono exo oute me endiaferi,apla thelo na ime kalimenos se periptosi apotomis ptosis tis kereas.

 

 

Telika me ta palia asanser ti lei o nomos?Mexri pote prepi na antikatastathoun?

 

katarxin apo tin stigmi pou bazis kapou tin ipografi soy exis kai epignosi sto ti ipografis.ipograpses tora mia ipeu8ini dilosi oti an pesi i kera se kapion na ton plironete.. den einai ligo "pediarodes" auto? poso kani mia new kerea?? 70euro pes?? stin politakia re petro posi iste?? pano apo 15diamerismata siga ta lefta pou 8a dinate..

 

tora esi ise enikiastis,oxi idioktitis opote i ipeu8ini dilosi gia sena den isxii..

(kalo 8a ine otan figis apo eki pano,na zitisis kai tin dilosi piso.)

 

me tis ipografes den pezoume..

http://www.ert.gr/site/news/photos/2005/7/internet_xxxx.jpg
Link to comment
Share on other sites

Telika me ta palia asanser ti lei o nomos?Mexri pote prepi na antikatastathoun?

Νεοτερη ανακοινωση απο αυτην δεν καταφερα να βρω ...

Παλαιοί ανελκυστήρες κτιρίων ;)

 

Και αυτο ειναι επισης χρησιμο :

Βελτίωση της Ασφάλειας των ήδη Εγκατεστημένων Ανελκυστήρων :!:

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

Me ta palia asanser ti ginete?

Mexri pote prepi na antikatastathoun?

Ipegrapsa mia ipeythini dilosi oti exo tin eythini gia tin kerea(epidi ine sapia) pos analambano tin pliri euthini gia opiodipote atixima simbi an i kerea pesi apo tin taratsa sto dromo :lol: :lol: :lol: :lol:

Se periptosi pou den tin ipegrafa tha tin ksilonane,an omos pesi sto dromo ke gini kapio atixima ti pragmatika ginete?ti ginete sinithos se autes tis periptosis?

mporo na isxiritho oti ke kala i ipeuthini dilosi ine plasti?(Simiono oti tin egrapse allos gia mena gia na min anagnoristi o grafikos xaraktiras)

 

Καταρχάς σε ποια κεραία αναφέρεσαι; Γιατί διαβάζω τις προηγούμενες απαντήσεις και δεν καταλαβαίνω.

 

Και δηλαδή εσύ έκανες υπεύθυνη δήλωση με το σκεπτικό αργότερα να την αρνηθείς;; Καλά τι τσατσιές είναι αυτές;; :X

 

Και στην τελική ποια ευθύνη αναλαμβάνεις και απέναντι σε ποον;;; Ποιος σου ζήτησε την υπεύθυνη δήλωση και σε ποιον την έδωσες;;

 

Δηλαδή αν περνάω εγώ από κάτω και μου πέσει η κεραία στο κεφάλι και μείνω στον τόπο θα πουν στην οικογένειά μου "Μην ανησυχείτε, έχουμε υπεύθυνη δήλωση, ο τάδε αναλαμβάνει την ευθύνη".

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να βάλεις κολονάκια μπροστά απο το σπίτι σου;Αν δεν συντρέχει ειδικός λόγος πχ αναπηρικό αυτοκίνητο,είναι παράνομο να κάνεις κάτι τέτοιο χωρίς άδεια.Φαντάσου να έκαναν όλοι το ίδιο για να είχαν έτοιμη θέση για το αυτοκίνητό τους...

to problhma mou einai oti sta8meuoun taksitzides mprosta sto spiti mou kai pane kai kanoun thn anagkh tous sxedon mprosta sthn port mou!

o xoros einai tou oikopedou mou

apla thn kentrikh eisodo thn exo kanei pio mesa mhpos kai melontika diaplathn8ei o dromos!

 

gia auto 8elo na balo kolonakia dioti prox8es 8a anoiga to kefali kapoiou.......kai 8a phgaina kai mesa!

Link to comment
Share on other sites

to problhma mou einai oti sta8meuoun taksitzides mprosta sto spiti mou kai pane kai kanoun thn anagkh tous sxedon mprosta sthn port mou!

o xoros einai tou oikopedou mou

apla thn kentrikh eisodo thn exo kanei pio mesa mhpos kai melontika diaplathn8ei o dromos!

 

gia auto 8elo na balo kolonakia dioti prox8es 8a anoiga to kefali kapoiou.......kai 8a phgaina kai mesa!

 

Και πάλι παράνομος θα είσαι.Ο χώρος μπροστά απο το οικόπεδό σου στον δρόμο δεν σου ανήκει,μπορεί ο καθένας να παρκάρει εκεί ελεύθερα.Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι περιφράξεις το οικόπεδο για να μην μπαίνει κανείς μέσα για τον οποιονδήποτε λόγο.Ακόμα και ο χώρος μπροστά απο πολυκατοικίες (εκτός αν έχει γκαράζ) είναι δημόσιος,αλλοίμονο αν βάζανε όλοι κολονάκια..

Link to comment
Share on other sites

to problhma mou einai oti sta8meuoun taksitzides mprosta sto spiti mou kai pane kai kanoun thn anagkh tous sxedon mprosta sthn port mou!

o xoros einai tou oikopedou mou

Για να αποτρεψεις τους ταξιτζηδες να κατουρανε μπροστα στην εισοδο του σπιτιου σου (Ελλας, το μεγαλειο σου !!!) μπορεις να φωτισεις το συγκεκριμενο χωρο ;)

 

o xoros einai tou oikopedou mou

H περιπτωση ειναι λιγο ιδιαζουσα θα ελεγα ...

 

apla thn kentrikh eisodo thn exo kanei pio mesa mhpos kai melontika diaplathn8ei o dromos!

Αν διαπλατηνθει ο δρομος θα βρουν μια καλη αφορμη για να μη σε αποζημειωσουν :(

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Μια ερωτηση κι απο μενα για αυτο το ατελειωτο θεμα των πολυκατοικιων... ο σπιτονοικοκυρης μου - οπως και πολλοι αλλοι σιγουρα - εχει βαλει πορτα πριν την ταρατσα μην επιτρεποντας ετσι την προσβαση σ αυτην. Δηλαδη σε περιπτωση φωτιας τι θα γινει ? Θα καουμε σαν τα ποντικια? Οποιος ξερει επ ακριβως τι λεει ο νομος ας δωσει τα φωτα του...επισης αν υπαρχει καποιο σαιτ με τον νομο που θα λεει ξεκαθαρα τι ισχυει για αυτην την περιπτωση.Thanks!
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση κι απο μενα για αυτο το ατελειωτο θεμα των πολυκατοικιων... ο σπιτονοικοκυρης μου - οπως και πολλοι αλλοι σιγουρα - εχει βαλει πορτα πριν την ταρατσα μην επιτρεποντας ετσι την προσβαση σ αυτην. Δηλαδη σε περιπτωση φωτιας τι θα γινει ? Θα καουμε σαν τα ποντικια? Οποιος ξερει επ ακριβως τι λεει ο νομος ας δωσει τα φωτα του...επισης αν υπαρχει καποιο σαιτ με τον νομο που θα λεει ξεκαθαρα τι ισχυει για αυτην την περιπτωση.Thanks!

Ίσως ο άνθρωπος αναγκάστηκε να το κάνει αυτό, επειδή ανεβαίνει ο καθένας στην ταράτσα και αφήνει ότι σκουπίδια μπορεις να φανταστείς... Ίσως για λόγους ασφαλείας... Ίσως απλά επειδή μένει στο ρετιρέ και επειδή είναι περίεργος δεν θέλει να ακούγεται τίποτα πάνω από το κεφάλι του...

η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση κι απο μενα για αυτο το ατελειωτο θεμα των πολυκατοικιων... ο σπιτονοικοκυρης μου - οπως και πολλοι αλλοι σιγουρα - εχει βαλει πορτα πριν την ταρατσα μην επιτρεποντας ετσι την προσβαση σ αυτην. Δηλαδη σε περιπτωση φωτιας τι θα γινει ? Θα καουμε σαν τα ποντικια? Οποιος ξερει επ ακριβως τι λεει ο νομος ας δωσει τα φωτα του...επισης αν υπαρχει καποιο σαιτ με τον νομο που θα λεει ξεκαθαρα τι ισχυει για αυτην την περιπτωση.Thanks!

Η προσβαση στους κοινοχρηστους χωρους της πολυκατοικιας (ταρατσα) σε καμια περιπτωση ΔΕΝ μπορει να απογορευτει.

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση κι απο μενα για αυτο το ατελειωτο θεμα των πολυκατοικιων... ο σπιτονοικοκυρης μου - οπως και πολλοι αλλοι σιγουρα - εχει βαλει πορτα πριν την ταρατσα μην επιτρεποντας ετσι την προσβαση σ αυτην. Δηλαδη σε περιπτωση φωτιας τι θα γινει ? Θα καουμε σαν τα ποντικια? Οποιος ξερει επ ακριβως τι λεει ο νομος ας δωσει τα φωτα του...επισης αν υπαρχει καποιο σαιτ με τον νομο που θα λεει ξεκαθαρα τι ισχυει για αυτην την περιπτωση.Thanks!

Είναι υποχρεωμένος να δώσει κλειδιά της πόρτας σε κάθε διαμέρισμα. Ότι ισχύει για την πόρτα της εισόδου, ισχύει και για την πόρτα της ταράτσας.

Το χε κάνει και ο διαχειριστής ενός παλιού μου σπιτιού. Άλλαξε την πόρτα και την κλειδαριά γιατί κάτι ρεμάλια κοπρόσκυλα και αλήτες ανεβαίναν στην ταράτσα και (όπως κατά λέξη μου είπε ο διαχειριστής) καπνίζανε αλλά από τα άλλα, τα περίεργα...[κλείσιμο ματιού διαχειριστή].

Φυσικά μου έδωσε καινούριο κλειδί, όπως και σε όλους τους ενοίκους.

Πάλι καλά...

Είναι δώδεκα η ώρα είναι η ώρα των σκιών

Κάπου θα σε συναντήσω, κάπου θα σε βρω

Λύκε λύκε είσαι εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Tιποτα απο ολα αυτα δεν συμβαινει, στην ταρατσα δεν εχει ανεβει ποτε κανενας απλα εχει αυτος το κολλημα οτι δεν εχουμε καμια δουλεια οι ενοικοι στην ταρατσα. Εχω αλλα μερη να παω αμα θελω,δεν χρειαζεται να παω να αραξω στην ταρατσα....παρακαλω οποιον ξερει που μπορω να βρω τον νομο σε γραπτη μορφη για να του το δειξω γιατι αλλιως δεν προκειται να πειστει...εξ αλλου αυτο μου ειπε κ ο ιδιος,' φερε μου τον νομο που το λεει κι εγω τα ανοιγω ολα...'.
Link to comment
Share on other sites

Tιποτα απο ολα αυτα δεν συμβαινει, στην ταρατσα δεν εχει ανεβει ποτε κανενας απλα εχει αυτος το κολλημα οτι δεν εχουμε καμια δουλεια οι ενοικοι στην ταρατσα. Εχω αλλα μερη να παω αμα θελω,δεν χρειαζεται να παω να αραξω στην ταρατσα....παρακαλω οποιον ξερει που μπορω να βρω τον νομο σε γραπτη μορφη για να του το δειξω γιατι αλλιως δεν προκειται να πειστει...εξ αλλου αυτο μου ειπε κ ο ιδιος,' φερε μου τον νομο που το λεει κι εγω τα ανοιγω ολα...'.

Ιδιο προβληματακι ειχα με τον ιδιοκτητη κατωθεν της ταρατσας.Απλα εσπασα την κλειδαρια και σε διαμαρτηριες που μου εκανε,του ειπα οτι οσες φορες αυτος θα βαζει αλλη κλειδαρια εγω θα την σπαω.Δεν τολμησε να βαλει αλλη.

Ενοικιαστης δεν ειμαι βεβαια αλλα αυτο δεν παιζει ρολο.

Και κακως ψαχνεις να βρεις τον νομο.Αστον αν εχει κwlο,να σε παει και στα δικαστηρια.Δεν εχει σημασια που εισαι ενοικιαστης.Εχεις δικαιωματα.

Θεωρω δε μεγαλη ηλιθιοτητα το κλειδωμα της πορτας μια και σε περιπτωση σεισμου η πυρκαϊας, ισως και να ειναι η μονη εξοδος,γιατι σε κατι τετοιες στιγμες κανενας δεν θα ψαχνει να βρει το κλειδι.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Tιποτα απο ολα αυτα δεν συμβαινει, στην ταρατσα δεν εχει ανεβει ποτε κανενας απλα εχει αυτος το κολλημα οτι δεν εχουμε καμια δουλεια οι ενοικοι στην ταρατσα. Εχω αλλα μερη να παω αμα θελω,δεν χρειαζεται να παω να αραξω στην ταρατσα....

 

O ελεγχος του ηλιακου σου (αν εχεις) οπως επισης και η χρηση της ταρατσας για απλωμα ρουχων ειναι δουλειες που απαιτουν την ελευθερη προσβαση στην ταρατσα

 

παρακαλω οποιον ξερει που μπορω να βρω τον νομο σε γραπτη μορφη για να του το δειξω γιατι αλλιως δεν προκειται να πειστει...εξ αλλου αυτο μου ειπε κ ο ιδιος,' φερε μου τον νομο που το λεει κι εγω τα ανοιγω ολα...'.

 

Βρες το καταστατικο και δειξε του το αρθρο για τους κοινοχρηστους χωρους. Στην χειροτερη απειλησε τον με εξωδικο ...

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΠΟΥ ΔΙΑΜΕΝΩ ΚΑΙ ΧΤΙΣΤΗΚΕ ΤΟ 95 ( ΤΩΡΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ) ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΣΗ ΠΑΡΚΙΝΓΚ.

ΣΤΟΝ ΑΚΑΛΥΠΤΟ ΧΩΡΟ ΕΧΟΥΝ ΧΤΙΣΤΕΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΠΑΡΚΙΓΚ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΧΤΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑ.ΕΠΙΣΕΙΣ ΠΑΡΑΚΑΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΝΟΙΚΟΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΧΤΡΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΕΙΩΝΕΤΕ ΣΥΝΕΧΩΣ Ο ΑΚΑΛΥΠΤΟΣ ΧΩΡΟΣ.ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΠΛΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΤΟΥΣ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΧΩ ΚΛΕΙΔΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ.

ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ?

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΓΕΙΛΩ ΣΤΗΝ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΜΕΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΕΓΩ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ Η ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ Η ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΚΥΡΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ?

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...