Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σου πω το άλλο; Σε συναλλαγή μου με μέλος του φόρουμ, 2 φορές έστειλα δέμα και τις 2 επιστράφηκε. Το ίδιο πρόβλημα είχαν και άλλα μέλη. Μπορεί να φταίει ο ταχυδρόμος, μπορεί οτιδήποτε. Από τη στιγμή που ξέρεις ότι σε αυτή τη χώρα δεν λειτουργεί τίποτα σωστά, πρέπει να τους ζαλίζεις.
Link to comment
Share on other sites

:wacko: - τωρα το καλοκαιρι προφασιζονται τις καλοκαιρινες διακοπες και οτι αλλαξε ο ταχυδρομος ,εχει ερθει λεει νεος με προσωρινη συμβαση που δεν ξερει καλα-δεν πολυασχολειται και κουραφεξαλα

να τους ιδιωτικοποιησουν παραυτα και να ισοπεδωσουν καθε συνδκαλιστικη αντισταση ,τοσα χρονια μας εχουν καταταλαιπωρησει (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Οταν τα ιδιωτικοποιήσοηυν και δίνεις 5€ για ένα φάκελο και πληρώνεις για όλα τα δέματα τελωνείο, να δεις τότε τα ωραία...
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - δηλαδη και σε ολες τις αλλες χωρες πχ Γερμανια που ειναι ιδιωτες ετσι γινεται (?) εαν ηταν ετσι να κρατησουμε τον οτε και στο σταθερο κ.ο.κ

τουλαχιστον δεν θα χανουμε τα δεματα μας και δεν θα μας αντιμετωπιζουν σαν πολιτες β' κατηγοριας στα γραφεια τους πουχανουμε ωρες ολοκληρες στην αναμονη

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - η DHL η Fedex η UPS οχι (?) θελω να πηγαινω στο ταχυδρομειο και να κανω την δουλεια μου οχι να χανω την ωρα μου με βαριεστισμενο υπαλληλο ,εχω γραψει ανωτερω ουκ ολιγα για τα ΕλΤα

δεμα που στις 14 του μηνος το ειχαν για διανομη ως τις 21 δεν ειχε ερθει σε μενα ,πηγα περιμενα στην ουρα κι οταν ηρθε η σειρα μου μου ειπαν δεν το βρισκουν ,εκανα φασαρια ηρθε η προϋσταμενη και ξερεις που ηταν ? πανω στο κουτι της πυροσβεστικης φωλιας μαζι με αλλα 2 παρατημενο ,μαζι με εμενα δηλαδη και αλλοι 2 θα περιμεναν επι ματαιω

η απαντηση της προϋσταμενης για ολο αυτο το αθλιο σκηνικο ηταν η εξης: "και που να ξερω εγω γιατι δεν σας το εφερε ο ταχυδρομος" και μαλιστα μασουσε τσιχλα με αδιαφορια

δηλαδη αν δεν πηγαινα εγω ποτε θα μου ερχοταν στις 31 του αλλου του μηνος που λεει και το τραγουδι ? εαν θες να ανεβασω και φωτο οπου δειχνει καθαρα την πορεια του δεματος

να τους ισοπεδωσουν στην κυριολεξια με καθε τροπο αν υπαρξει συνδικαλιστικη αντισταση ,κηδειες δημοσιες ειναι τιποτα αλλο (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν έχεις πέσει ποτέ σε κακούς υπαλλήλους σε ιδιωτική επιχείρηση; Η DHL, η FEDEX κλπ ξέρεις πόσο χρεώνουν; Και γιατί δεν κάνεις το άλλο; Να λες στον πωλητή να το στέλνει με ιδιωτική courier που είναι και ακριβότερη και "καλύτερη";
Link to comment
Share on other sites

;) - διαβαζεις επιλεκτικα ,δεν εχεις λαβει υποψιν ολα τα ανωτερω απο τους συνφορουμιτες

δεν αγορασα για πρωτη φορα χθες κατι απο εξωτερικο ουτε εμαθα χθες τι εστι ΕλΤα ,στην δουλεια μου βλεπω καθε μερα 2 ταχυδρομους και τοσα χρονια ασχετα ποιος θα ειναι η ιδια βαριεστησμενη συμπεριφορα "αντε να παει 1 να γυρισουμε μεσα"

το ξερεις πως πετανε τις επιστροφες στην ανακυκλωση ιδιως αν ειναι περιοδικα γιατι βαριουνται να τα κουβαλανε λεει ? περιμενε εσυ το περιοδικο σου που πληρωσες με τον μηνα ενω κατα λαθος ηρθε πχ στο Οδος Χ 167 αντι στο 163 που εισαι εσυ

ομοιως εαν διαβασεις εχω παει 3 φορες σε κεντρικο καταστημα να βρω μονος μου το δεμα μου πισω στα ντεξιον ενω η υπαλληλος μπροστα σε ενα τετραδιο με σημειωσεις με το χερι [ατιμο PC δεν εφτασες εκει ακομη] να επιμενει πως δεν εχει ερθει κατι

 

εαν αρχισω τι εχω ζησει 18 χρονια με τους ταχυδρομους που ερχονται στη δουλεια αλλα και γενικα σαν πελατης που παω εγω θελω ενα forum δικο μου ,εαν σε καιει τοσο πολυ το ζητημα μπορεις να στηθεις με καποιο πλακατ απο εξω μαζι με τις υπολοιπες κηδειες οταν ερθει η ωρα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να γίνουν σωστοί επαγγελματίες, ναι να τους ιδιωτικοποιησουνε.

Αλλά οχι να ανεβάσουν τιμές και να προσφερουν τα ιδια.

 

Sent from Nook Color on Cm7 Nightly 129 @1.300Mhz

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη απο οτι καταλαβα τα ελτα ειναι γτπ τι μπορω να κανω για να βρω ενα δεμα απο Αμερικη το οποιο συμφωνα με το tracking εχει ερθει απο 11 ιουλιου ,αλλα δεν το βλεπουν στο συστημα των ελτα(οποτε μουλενε οτι δεν εχει ερθει Ελλαδα).Θα δουλεψει να παρω τηλεφωνο τα κοντινα μου ελτα και να ρωταω ενα ενα αν εχει ερθει δεμα με το ταδε ονομα?Δεν ξερω τι να κανω καμι ειδοποιηση τιποτα το δεμα ειναι λες και εξαφανιστικε απο προσωπου Γης.Απο την αλη σε ποιο υποκαταστημα των ελτα μπορει να ναι.Εγω μενω Δραπετσωνα να ψαξω εκτος απο της δραπετσωνας στου Κερατσινιου και στου Πειραια η μπορει να ναι οπουδηποτε σε ολη την ΑΤΤΙΚΗ?
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - το εχω πει και παραπανω ,μετραει ο αριθμος αφιξης δεν εχει σχεση με το tracking number της εταιριας του εξωτερικου αν ειναι USPS

απο εκει και περα αναλαμβανει ο "τα ζωα μου αργα" ταχυδρομος που ειτε λογω αδειων ειτε επειδη βαριεται τις πολλες παραδοσεις αργει (!)

το ταχυδρομειο που ειναι υπευθυνο στην περιοχη σου πιεζε οχι οποιο να ειναι ,αναλογα την εταιρια θα δεις ποτε εφτασε στην Ελλαδα κι αυτο ειναι ο σταθμος στα συνορα το κεντρο που λενε ,απο εκει ξεκιναει η μανουρα για να ερθει προς τα εσενα

σοβαρες εταιριες πχ DHL σου λενε λεπτομερεστατα ανα ημερα που βρισκεται

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

στο ταχυδρομιο μου λενε δεν εχει ερθει.εντωμεταξυ περιμενω και αλλο δεμα απο αγγλια με royal mail(δλδ παλι μπενουν τα ελτα στη μεση) απο αξιοπιστο e shop απο 13/7 και αυτο αφαντο :mad:.Απλα δεν ξερω ποσο να περιμενω ακομα γιατι μετα τις 45 μερες δεν μπορω να ανοιξω kai dispute στο paypal.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πόσες φορές είχα πρόβλημα με ACS/Speedex και ΣΙΑ; Ποτέ δεν ενημερώνουν ότι θα έρθουν, ποτέ δεν θα χτυπήσουν κουδούνι, ποτέ δεν θα αφήσουν αυτοκόλλητο ότι πέρασαν...Πάντα πρέπει να το αναζητήσω στο κατάστημα...

 

Πληρώνω courier και το λαμβάνω μετά από μία εβδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω ότι το θέμα μας αφορά στα ΕΛΤΑ και μόνον. Stay on topic please.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πόσες φορές είχα πρόβλημα με ACS/Speedex και ΣΙΑ; Ποτέ δεν ενημερώνουν ότι θα έρθουν, ποτέ δεν θα χτυπήσουν κουδούνι, ποτέ δεν θα αφήσουν αυτοκόλλητο ότι πέρασαν...Πάντα πρέπει να το αναζητήσω στο κατάστημα...

 

Πληρώνω courier και το λαμβάνω μετά από μία εβδομάδα...

 

off/εμενα τοσο η ACS οσο και η Speedex παντα αφηνουν αυτοκολητο,τωρα για κουδουνι δεν λεω γιατι πολλες φορες δεν ειμαι πιτι για να δω αν οντως το χτυπησαν.Ειναι τραικο να συγκρινεις ΕΛΤΑ με courier ιδιωτικες .Τουλαχιστον ειναι πιο οργανωμενες.Δεν εχω ακουσει κανενα να λεει περιενα ενα μηνα και τιποτα...Τα ελτα ειναι οτι πιο αθλιο υπαρχει σε θεμα οργανσης απο την αλλη βεβαια αν δεν ηταν τα ΕΛτα θα πληρωναμε εκτελωνισμους στις courier/off

Link to comment
Share on other sites

Και οι Ταχυμεταφορές στα ΕΛΤΑ υπάγονται, αλλά είναι ετη φωτός μπροστά στις υπόλοιπες εταιρείες courier, και αρκετά φθηνότερη.

 

Για ποιο λόγο να χρησιμοποιήσω ACS/Speedex κλπ, όταν δεν είναι συνεπής στους χρόνους παράδοσης, όταν σου λένε ελάτε να το παραλάβετε από το κατάστημα...

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω κατι,πριν κατι ωρες μου στειλανε μεσω ελτα ενα δεμα σε στυλ γραμματος,δηλαδη επιστολη.Επισης ειναι και εξπρες..Στην κοπέλα που μου το εστειλε της ειπαν οτι σε 3 μερες θα ειναι αθηνα και πληρωσε 60 ευρω!!!!Επισης δεν της δωσανε αποδειξη

Πιστευετε οτι σε 3 μερες θα ειναι εδω?

Link to comment
Share on other sites

:wacko: - κουτια επι κουτιων απο γερμανια σε 2-3 μερες με 30-34 ευρω ταχυδρομικα μεσω DHL (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω με ποια εταιρια

με το απλο ταχυδρομειο της φρανκφουρτης..60 ευρω και ειναι express

αν παω αυριο το πρωι στα κεντρικα θα το εχουν?

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - η DHL ειναι πλεον τα Deutsch Post ,τα tracking number εχουν διαφορα αν αναλαβουν τα δικα μας τα ΕλΤα και φυσικα θα τα κανουν μανταρα

δεν μπορει Γερμανος να μην εξεδωσε αποδειξη ουτε οι τουρκοι δεν τα κανουν πλεον αυτα ,καποιο χαρτακι θα της εδωσε (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:blink: - δεν εχω ξανακουσει στην ζωη μου κατι τετοιο (!) εαν κολλησε και το κοκκινο χαρτακι Express και πληρωσε και τοσα θα ειναι εδω ,σκεψου απο Δανια και ηταν σε 3 μερες στα χερια μου

μην ανησυχεις αν και ξαναλεω τετοιον ταχυδρομικο υπαλληλο δεν εχω "συναντησει".

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα παω αυριο το πρωι σε ενα υποκαταστημα.Θα τους πω οτι περιμενω δεμα απο γερμανια και πως μπορω να μαθω αν εχει φτασει?

 

μολις ρωτησα την κοπελα

μου ειπε εγραψε τα στοιχεια εδωσε τον φακελο στον υπαλληλο πληρωσε 60 ευρω και εβαλε τον φακελο σε ενα κουτι που ειχε και αλλους φακελους και δεματα

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - χωρις tracking number μονο εαν ειναι ενα μικρο υποκαταστημα και εχουν παραλαβει λιγα δεματα απο γερμανια ,εδω πας με εκτυπωση απο το site που λεει ως και ποια ωρα εφτασε στο υποκαταστημα των ΕλΤα και ψαχνουν σαν χαμενοι οπου να ειναι

κανε μια προσπαθεια και ο θεος βοηθος μα να ξερεις θα σου ζητησουν αριθμο να τους πεις (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Είπα στην κοπελα να ξανα παει αυριο στο ταχυδρομειο εκει και να ρωτησει μηπως καταφερει τιποτα...

αυτο απορησα και εγω,το οτι δεν της δωσανε αποδειξη

Link to comment
Share on other sites

:cool: - εδω οι δικοι μας δινουν tracking number εστω ως τα συνορα μας ,απορω τι σοϊ ταχυδρομειο ηταν αυτο εκει και πηρε και τοσα πολλα λεφτα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...