Jump to content

Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής;


Dromeas
 Κοινοποίηση

Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;  

698 members have voted

  1. 1. Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;

    • Πάω Universal Studios, Gymnet κλπ (οργανωμένα γυμναστήρια)
      134
    • Πάω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου...
      250
    • Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; :confused:
      186
    • Σιγά μην πάω γυμναστήριο... έχω αγώνα αύριο!
      128


Recommended Posts

Η άσκηση με πολύ λίγα κιλά αλλά με τόσες επαναλήψεις ώστε να μην μπορείς να κάνεις άλλη, έχει κάποιο αποτέλεσμα;

Ή από κάποιο σημείο και μετά, πρέπει να αυξήσεις τα κιλά αλλιώς μένεις στάσιμος όσο και αν προπονείσαι;

 

Έχω πρόβλημα στη μέση, οπότε δε θέλω να σηκώνω πολλά κιλά, αντιθέτως σηκώνω λίγα και λιώνω σε έλξεις και κάμψεις μέχρι πάλι να μη μπορώ να σηκωθώ.Πράττω σωστά (αν έχουμε κανά γυμναστή εδώ μέσα που να ξέρει...) ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

bomber21, νομίζω πως αυτό είναι καθαρά τρόπος για να βελτιώσεις πολύ την φυσική σου κατάσταση ... Και καις πολύ λίπος, μην το παρακάνεις όμως τόσο γιατί καις τους μυς ...

 

Αυτά γνωρίζω εγώ από την δική μου εμπειρία .. Αν κάνω κάπου λάθος, παρακαλώ διορθώστε με : )

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Η άσκηση με πολύ λίγα κιλά αλλά με τόσες επαναλήψεις ώστε να μην μπορείς να κάνεις άλλη, έχει κάποιο αποτέλεσμα;

Ή από κάποιο σημείο και μετά, πρέπει να αυξήσεις τα κιλά αλλιώς μένεις στάσιμος όσο και αν προπονείσαι;

 

Έχω πρόβλημα στη μέση, οπότε δε θέλω να σηκώνω πολλά κιλά, αντιθέτως σηκώνω λίγα και λιώνω σε έλξεις και κάμψεις μέχρι πάλι να μη μπορώ να σηκωθώ.Πράττω σωστά (αν έχουμε κανά γυμναστή εδώ μέσα που να ξέρει...) ;

 

Ναι έχει αποτέλεσμα. Για πόσες επαναλήψεις μιλάς όμως; Ότι άσκηση και να κάνεις οι επαναλήψεις που κάνεις πρέπει να είναι σχεδόν οριακές.

 

Τι πρόβλημα έχεις ακριβώς στη μέση σου; Όσο γυμνάζεσαι καλό θα ήταν να αυξάνεται και η αντίσταση. Αυτό θα σου αυξήσει και την δύναμη του μυ. Το να χτίσεις έναν καλύτερο κορμό θα βοηθήσει και το πρόβλημα στη μέση σου. Αλλά δώσε καμιά πληροφορία παραπάνω.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει αποτέλεσμα. Για πόσες επαναλήψεις μιλάς όμως; Ότι άσκηση και να κάνεις οι επαναλήψεις που κάνεις πρέπει να είναι σχεδόν οριακές.

 

Τι πρόβλημα έχεις ακριβώς στη μέση σου; Όσο γυμνάζεσαι καλό θα ήταν να αυξάνεται και η αντίσταση. Αυτό θα σου αυξήσει και την δύναμη του μυ. Το να χτίσεις έναν καλύτερο κορμό θα βοηθήσει και το πρόβλημα στη μέση σου. Αλλά δώσε καμιά πληροφορία παραπάνω.

Έχω χρόνιο πρόβλημα που δεν έχω καταφέρει να το λύσω ως τώρα, έχω επισκευτεί βέβαια ειδικούς, ο πόνος περνάει αλλά μετά από κάποιο διάστημα επανέρχεται.Έχω πολύ αδύναμους κοιλιακούς, βέβαια λόγω και αυτού του θέματος...

 

Δε με ενδιαφέρουν οι υπερβολές, αλλά το χτίσιμο ενός πιο όμορφου σώματος και η απόκτηση δύναμης, ήδη με την τακτική αυτή που ακολουθώ, διέκρινα αύξηση του στήθους και δικεφάλων.

 

Έχεις να προτείνεις κάτι αποδοτικότερο σε ήρεμα, πάντα, πλαίσια;

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρόνιο πρόβλημα που δεν έχω καταφέρει να το λύσω ως τώρα, έχω επισκευτεί βέβαια ειδικούς, ο πόνος περνάει αλλά μετά από κάποιο διάστημα επανέρχεται.Έχω πολύ αδύναμους κοιλιακούς, βέβαια λόγω και αυτού του θέματος...

 

Δε με ενδιαφέρουν οι υπερβολές, αλλά το χτίσιμο ενός πιο όμορφου σώματος και η απόκτηση δύναμης, ήδη με την τακτική αυτή που ακολουθώ, διέκρινα αύξηση του στήθους και δικεφάλων.

 

Έχεις να προτείνεις κάτι αποδοτικότερο σε ήρεμα, πάντα, πλαίσια;

 

Πάλι δεν κατάλαβα τι έχεις στη μέση. ;)

 

Το να προκαλούνται προβλήματα και πόνοι στη μέση από αδυναμία μυών κορμού είναι λογικό, και θα πρέπει να δουλέψεις πιο εντατικά αυτό το σημείο. Αλλά δεν ξέρουμε ακόμα τι πρόβλημα υπάρχει στη μέση σου. Αύξηση δύναμης ειδικά στην αρχή θα δεις ότι και να κάνεις, και δεν ταυτίζεται απόλυτα με την αύξηση της μυικής μάζας αυτό αλλά λόγο νευρομυικής συναρμογής (δουλεύει καλύτερα το νευριλό σου σύστημα με λίγα λόγια).

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα εχω μια μεγαλη απορια μπορει καποιος να με βοηθησει??? παω γυμναστηριο εδω και 4 μηνεσ και εχω χασει μερικα κιλα....15 :X θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας ειμαι 184 με 110 κιλα και εχω αρχισει τα βαρη πρεπει να συνεχισω μονο με αεροβια η βαρη και αεροβια μαζι???????????????????
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις κανονικότατα και τα βάρη σου!Μην ακούτε τους "μύθους" που κυκλοφορούν από στόμα σε στόμα!Και μάλιστα μπορείς εκτός από το κλασικό αερόβιο που κάνεις τόσους μήνες να κάνεις και αναερόβιο(μιλάω για διάδρομο/ποδήλατο/ελλειπτικό)!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Επισης καλο ειναι να κανεις αεροβια(διαδρομο κτλ) μετα τα βαρη...για καψιμο λιπους...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω μια μεγαλη απορια μπορει καποιος να με βοηθησει??? παω γυμναστηριο εδω και 4 μηνεσ και εχω χασει μερικα κιλα....15 :X θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας ειμαι 184 με 110 κιλα και εχω αρχισει τα βαρη πρεπει να συνεχισω μονο με αεροβια η βαρη και αεροβια μαζι???????????????????

 

Υποθέσω ότι σκοπός σου είναι η απώλεια βάρους από λίπος. Ο οργανισμός σου όσο και αν το θες εσύ όμως δεν το θέλει αυτό. Αν κάνει σκέτη αερόβια πολύ απλά θα αποδυναμώσεις την μυική σου μάζα. Εννοείται κάνεις και βάρη παράλληλα. Και σκέψου ότι ο οργανισμός καταναλώνει από τους μύες. Αν ήταν ένα αυτοκίνητο και έκαιγε λίπος, ποιο θα είχε μεγαλύτερη κατανάλωση; Αυτό που έχει και μεγαλύτερη μυική μάζα. Το λέω τελείως μπακάλικα αλλά για να μπεις στη λογική.

 

Μεγάλο λάθος η σκέτη αερόβια άσκηση... και εννοείται δεν θα έχεις το ίδιο καλά αποτελέσματα. Ζήτα από τον γυμναστή στο γυμναστήριο που πας (ελπίζω να είναι καλός) να σου φτιάξει ένα κατάλληλο πρόγραμμα και ανάλογα από το τι μηχανήματα έχει το γυμναστήριο.

 

Επισης καλο ειναι να κανεις αεροβια(διαδρομο κτλ) μετα τα βαρη...για καψιμο λιπους...

 

Σωστή παρατήρηση. Μικρή προθέρμανση στην αρχή, βάρη και γενικά η ενδυνάμωση και τέλος η αερόβια άσκηση με διάρκεια. Πρέπει να κρατάς τους υδατάνθρακες για την προπόνηση ενδυνάμωσης και όχι να τους καταναλώνεις στην αερόβια στην αρχή που δεν είναι και ο σκοπός σου, αλλά το λίπος.

Edited by Spyros86
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ και καλα κανατε και μου τα λετε απλα....... με την διατροφη τι πρεπει να αποφυγω περισσοτερο δωστε μου τα φωτα σας :confused:
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ και καλα κανατε και μου τα λετε απλα....... με την διατροφη τι πρεπει να αποφυγω περισσοτερο δωστε μου τα φωτα σας :confused:

 

Επειδή έχω μάθει να μην μπαίνω σε χωράφια άλλων θα σου έλεγα καλύτερα να πας σε διατροφολόγο. ;) Ότι και να σου πω σε αυτό το θέμα θα είναι γενικό και όχι εξειδικευμένο για εσένα. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχετε να προτείνετε καλό συνοικιακό γυμναστήριο στην περιοχή Αμπελοκήπων?

Ένα 2 καθέτους κοντά στην πλατεία Πανόρμου ξέρω. Κάποιο άλλο να πάω να ρωτήσω τιμές?

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήγαινα στο champ, Φαραντάτων & Μεσογείων, κοντα στο σινεμά Γαλαξίας. οκ ήταν, νομίζω 129 το χρονο είναι τώρα.

Κάνε μια βολτα να τσεκαρεις, υπάρχουν και πιο συνοικιακά οπως το Corpo Linea Σεβαστουπολεως κ Μεσσηνίας, κ ένα άλλο κοντα στα σχολεία που ειναι κοντα στον Ερυθρο Σταυρο...

Link to comment
Share on other sites

Το Corpo Linea είναι δοκιμασμένο και καλό. Πάει καιρός βέβαια που πήγαινα εκεί, αλλά είχα μείνει ευχαριστημένος (ήταν βέβαια και ένα λεπτό απ' το σπίτι μου)...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Στο Corpo Linea δούλευα πριν 3 χρόνια και μπορώ να πω ότι υπάρχει ενδιαφέρον από τις ιδιοκτήτριες για προσφορά ποιότητας στον πελάτη. Τα υπόλοιπα στους Αμπελόκηπους δεν τα ξέρω προσωπικά οπότε δεν ξέρω.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ξεκινησα διαδρομο καθε μερα. τι ειναι καλυτερο για χασιμο λιπους και σφυξιμο το γρηγορο περπατημα και σε ανηφορα η το τρεξιμο?

αλλοι μου λενε πως το τρεξιμο δινει ογκο και αλλοι το γρηγορο περπατημα.ο ογκος ειναι κατι που δν θελω σε καμια περιπτωση.και επειδη ειμαι με την απορια κανω και τα 2.ξεκιναω με 10 λεπτα γρηγορο περπατημα σε ανηφορα και μετα τρεξιμο 20 λεπτα.δεν ειμαι χοντρη δεν θελω να χασω βαρος. απλα να σφιξω.κανω καλα? βαρη κτλ δεν μου αρεσουν και δεν με ενδιαφερουν θελω μονο διαδρομο.

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

ξεκινησα διαδρομο καθε μερα. τι ειναι καλυτερο για χασιμο λιπους και σφυξιμο το γρηγορο περπατημα και σε ανηφορα η το τρεξιμο?

αλλοι μου λενε πως το τρεξιμο δινει ογκο και αλλοι το γρηγορο περπατημα.ο ογκος ειναι κατι που δν θελω σε καμια περιπτωση.και επειδη ειμαι με την απορια κανω και τα 2.ξεκιναω με 10 λεπτα γρηγορο περπατημα σε ανηφορα και μετα τρεξιμο 20 λεπτα.δεν ειμαι χοντρη δεν θελω να χασω βαρος. απλα να σφιξω.κανω καλα? βαρη κτλ δεν μου αρεσουν και δεν με ενδιαφερουν θελω μονο διαδρομο.

 

Το θέμα πάντα θέλει ανάλυση και μεγάλο ρόλο παίζει φυσικά η εξατομικευμένη προπόνηση ανάλογα με το άτομο και τις ανάγκες του όπως ηλικία,ύψος,βάρος,σωματότυπος,διατροφή,καθημερινές δραστηριότητες,επίπεδο,πόσες φορές την εβδομάδα μπορεί να κάνει προπόνηση και φυσικά προβλήματα υγείας που ΠΡΕΠΕΙ να ληφθούν υπόψιν ΑΝ υπάρχουν!Σε γενικά πλαίσια στον διάδρομο χρειάζεσαι και το αερόβιο σου (σταθερή ταχύτητα σε συγκεκριμένο ρυθμό αλλά μεγάλης σχετικά απόστασης) αλλά και το αναερόβιο σου το οποίο μπορεί να είναι είτε εναλλαγές ταχύτητας,είτε ανηφόρα είτε οτιδήποτε άλλο!Όσον αφορά την προπόνηση με βάρη....μια χαρά βοηθάνε ΚΑΙ αυτά για να χάσεις κιλά!Το γιατί και πώς βοηθάνε αν διαβάσεις διάφορες ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ (σοβαρές) έρευνες και μάλιστα της τελευταίας δεκαετίας θα στο επιβεβαιώσουν!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδιά, ψάχνω μια λίστα με γήπεδα που να είναι ανοιχτά στο κοινό για τρέξιμο. Γνωρίζει κανείς εαν το Κατράκειο Νίκαιας είναι ανοιχτό και μέρος εφικτό για τρέξιμο; Παρόλο που μένω κοντά δεν έχω πάει ποτέ εκεί...(!)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
γνωριζει κανεις αν η πρωτεινη σε σκονη παχαινει? κανω οσο μπορω σωστη διατροφη 5-6 γευματα την μερα και εχω ξεκινησει τρεξιμο περιπου 4 χλμ βγαζω οχι παραπανω.ημουν 50 κιλα και με την ασκηση και διατροφη που κανω θα πρεπε αν οχι να χα χασει να χα μεινει στα κιλα μου.δεν εχω προβλημα βαρους απλα εδω και 2 εβδομαδες που ξεκινησα και περνω τα πρωινα γαλα με μια δοση πρωτεινης γαλακτος απο 50 κιλα εγινα 51 :blink:. ειμαι 172 50 κιλα και ηθελα απλα να μεινω στα κιλα μου και να σφιξω οχι να παχυνω.ξερει κανεις τι μπορει να εχω κανει λαθος?ασε που πιστευω οτι εχει φουσκωσει και λιγο η κοιλια μου, υπαρχει περιπτωση η πρωτεινη να κανει κατακρατηση υγρων? Edited by Cavaradossi
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν κανει κατακρατηση υγρων....Ακομα και 1-2 γρ κρεατινης να εχει,δεν αρκει...πιθανον να κανεις υπερθερμιδικη διατροφη με τα 5-6 γευματα...Κανεις μονο τρεξιμο(διαδρομο ή φυσικο περιβαλλον? ) ή κανεις και προπονησεις σε γυμναστηριο?
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις αν η πρωτεινη σε σκονη παχαινει? κανω οσο μπορω σωστη διατροφη 5-6 γευματα την μερα και εχω ξεκινησει τρεξιμο περιπου 4 χλμ βγαζω οχι παραπανω.ημουν 50 κιλα και με την ασκηση και διατροφη που κανω θα πρεπε αν οχι να χα χασει να χα μεινει στα κιλα μου.δεν εχω προβλημα βαρους απλα εδω και 2 εβδομαδες που ξεκινησα και περνω τα πρωινα γαλα με μια δοση πρωτεινης γαλακτος απο 50 κιλα εγινα 51 :blink:. ειμαι 172 50 κιλα και ηθελα απλα να μεινω στα κιλα μου και να σφιξω οχι να παχυνω.ξερει κανεις τι μπορει να εχω κανει λαθος?ασε που πιστευω οτι εχει φουσκωσει και λιγο η κοιλια μου, υπαρχει περιπτωση η πρωτεινη να κανει κατακρατηση υγρων?

 

Φυσικά και παχαίνει, όπως οποιαδήποτε τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και παχαίνει, όπως οποιαδήποτε τροφή.

Αυτή η σιγουριά σου με το "ΦΥΣΙΚΑ" πολύ μου αρέσει.

Δηλαδή όλες οι πρωτεϊνες παχαίνουν?Αυτό ξέρεις??

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις αν η πρωτεινη σε σκονη παχαινει? κανω οσο μπορω σωστη διατροφη 5-6 γευματα την μερα και εχω ξεκινησει τρεξιμο περιπου 4 χλμ βγαζω οχι παραπανω.ημουν 50 κιλα και με την ασκηση και διατροφη που κανω θα πρεπε αν οχι να χα χασει να χα μεινει στα κιλα μου.δεν εχω προβλημα βαρους απλα εδω και 2 εβδομαδες που ξεκινησα και περνω τα πρωινα γαλα με μια δοση πρωτεινης γαλακτος απο 50 κιλα εγινα 51 :blink:. ειμαι 172 50 κιλα και ηθελα απλα να μεινω στα κιλα μου και να σφιξω οχι να παχυνω.ξερει κανεις τι μπορει να εχω κανει λαθος?ασε που πιστευω οτι εχει φουσκωσει και λιγο η κοιλια μου, υπαρχει περιπτωση η πρωτεινη να κανει κατακρατηση υγρων?

 

Μονο 51 κιλα?Εισαι πολυ λεπτος για το υψος σου.Μηπως πρεπει να παρεις κι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

ειμαι γυναικα οχι αντρας.

τρεξιμο κανω και στο γυμναστηριο και εξω αναλογα 3 με 4 φορες την εβδομαδα.δεν νομιζω πως τα γευματα που κανω εχουν πολλες θερμιδες για να κανουν καποιον να παχυνει.για παραδειγμα τρωω το πρωι γαλα με την πρωτεινη, μετα μια μπαρα διαιτης το μεσημερι ενα κοτατζ με σαλατα η κρεας με σαλατα, μετα ενα φρουτο και το βραδυ παλι σαλατα η ενα ακομη κοτατζ..

πιο συγκεκριμενα σημερα εφαγα το πρωι μια μπαρα μετα ετρεξα 5 χλμ εξω μετα λιγο γαλα απαχο με πρωτεινη μετα εφαγα χορτα και μια σαλατα ροκα με ελαχιστο κοτοπουλο τηγανιτο μετα φραουλες και για βραδυ θα φαω ενα μηλο

Edited by Cavaradossi
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...