Jump to content

Αλκοολούχα ποτά


zaza
 Κοινοποίηση

Ποιό είναι το αγαπημένο σας ποτό? Σε περίπτωση κοκτέιλ, το βασικό συστατικό  

294 members have voted

  1. 1. Ποιό είναι το αγαπημένο σας ποτό? Σε περίπτωση κοκτέιλ, το βασικό συστατικό

    • Ουίσκυ
      52
    • Βότκα
      64
    • Κρασί (λευκό, κόκκινο, ρετσίνα, σαμπάνια και όλες οι παραλλαγές)
      23
    • Ούζο
      7
    • Τσίπουρο
      11
    • Τεκίλα
      17
    • Ρούμι
      27
    • Μπύρα
      44
    • Άλλο (λικέρ, κονιάκ, άψινθος κ.α.)
      24
    • Δεν πίνω αλκοόλ
      25


Recommended Posts

Είχα πάντα την εντύπωση ότι το ρούμι είναι γλυκό ποτό. Όμως το Σάββατο που δοκίμασα το Bacardi, δεν μου άρεσε καθόλου.

Υπάρχει κάποιο γλυκό ρούμι ή είναι η ιδέα μου; :p

 

Υ.Γ Το Havana Club αξίζει;

To Havana αξιζει αλλα για μενα το μαυρο :X

επισης κανεις και καλο κεφαλι!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 713
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είχα πάντα την εντύπωση ότι το ρούμι είναι γλυκό ποτό. Όμως το Σάββατο που δοκίμασα το Bacardi, δεν μου άρεσε καθόλου.

Υπάρχει κάποιο γλυκό ρούμι ή είναι η ιδέα μου; :p

 

Υ.Γ Το Havana Club αξίζει;

 

το bacardi πως το ηπιες σκετο?

Link to comment
Share on other sites

To Havana αξιζει αλλα για μενα το μαυρο :X

επισης κανεις και καλο κεφαλι!

 

Ωραία, αυτό θέλω :p

 

 

το bacardi πως το ηπιες σκετο?

 

Αρχικά ναι. Μετά πρόσθεσα πάγο, είδα ότι δεν είχε και μεγάλη διαφορά οπότε σπάσαμε μια καρύδα και ρίξαμε το χυμό :p

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αυτό θέλω :p

 

 

 

 

Αρχικά ναι. Μετά πρόσθεσα πάγο, είδα ότι δεν είχε και μεγάλη διαφορά οπότε σπάσαμε μια καρύδα και ρίξαμε το χυμό :p

 

βασικα πρωτα πιες`το με λεμονι,αλλιως με coca-cola και μετα ξαναπες μου εντυπωσεις.μονο προσεχε με τις πολλες δοκιμες μην μεθυσεις :lol: :sick:

Link to comment
Share on other sites

βασικα πρωτα πιες`το με λεμονι,αλλιως με coca-cola και μετα ξαναπες μου εντυπωσεις.μονο προσεχε με τις πολλες δοκιμες μην μεθυσεις :lol: :sick:

 

Αυτός ήταν ο σκοπός :p

Ήμουν σε σπίτι οπότε δεν με ένοιαζαν οι επιπτώσεις...

 

Θα το δοκιμάσω αυτό που λες, απλά είχα την εντύπωση ότι το ρούμι πίνεται σκέτο. Μάλλον πρέπει να σταματήσω να βλέπω Πειρατές της Καραϊβικής :p

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Το Bacardi κατ εμέν δεν πίνεται.(είτε σκέτο είτε με κόλα)

Χειρότερο από μπουγαδόνερο είναι.

 

Τζιν με τόνικ ή κανα ουίσκι κόλα(η σκέτο)

 

Φυσικά τίποτα δεν συγκρίνεται με ένα μπουκάλι καλό κρασί.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Xθες δοκιμασα απο αυτο παιδια...

http://www.wineshop.gr/assets/pictures/big/90502.jpg

 

JOSE CUERVO RESERVA

 

Εμφιαλώνεται με το χέρι σε 80.000 αριθμημένες φιάλες, σε συλλεκτική ξύλινη συσκευαασία φιλοτεχνημένη απο μεγάλους Μεξικάνους ζωγράφους.

 

Παλαιωμένη για τρία χρόνια σε κανούργια βαρέλια απο ξύλο λευκής βελανιδιάς και με 100% περιεκτικότητα σε Blue Agave, το μοναδικό αυτό προιόν προέρχεται απο το απόθεμα που η οικογένεια Cuervo διατηρούσε για αποκλειστικά δική της χρήση. Πίνεται σκέτη ή με πάγο.

 

Πραγματικα πολυ διαφορετικη....

Φυσικα και η τιμη που εχει(110 ευρω!)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το καλό έχει πάντα τσιμπημένη τιμή.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

βασικά δε μπορεί να είναι στάνταρ το τι πίνεις..εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες..μου αρέσει το τζιν..σκέτο όμως.χωρίς πάγο και λοιπές βλακείες..Επίσης,ιδιαίτερη αδυναμία έχω στο κόκκινο κρασί,μόνο όταν δεν έχω φάει τις τελευταίες ώρες όμως,για να καταλαβαίνω στο απόλυτο την γεύση του

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Xθες δοκιμασα απο αυτο παιδια...

http://www.wineshop.gr/assets/pictures/big/90502.jpg

 

JOSE CUERVO RESERVA

 

Εμφιαλώνεται με το χέρι σε 80.000 αριθμημένες φιάλες, σε συλλεκτική ξύλινη συσκευαασία φιλοτεχνημένη απο μεγάλους Μεξικάνους ζωγράφους.

 

Παλαιωμένη για τρία χρόνια σε κανούργια βαρέλια απο ξύλο λευκής βελανιδιάς και με 100% περιεκτικότητα σε Blue Agave, το μοναδικό αυτό προιόν προέρχεται απο το απόθεμα που η οικογένεια Cuervo διατηρούσε για αποκλειστικά δική της χρήση. Πίνεται σκέτη ή με πάγο.

 

Πραγματικα πολυ διαφορετικη....

Φυσικα και η τιμη που εχει(110 ευρω!)

 

εμενα μου φαινεται παγιδα το συγκεκριμενο.δεν ξερω δεν μου γεμιζει το ματι και πολυ:dash:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Μου έφεραν από Ιταλία μία "Asti Cinzano" σαμπάνια. Μ'άρεσε και θα ήθελα να την κάνω και'γω δώρο τώρα στις γιορτές. Ξέρετε αν υπάρχουν στην Ελλάδα και αν ναι, σε τιμή κυμαίνονται; :cool:
Link to comment
Share on other sites

Μου έφεραν από Ιταλία μία "Asti Cinzano" σαμπάνια. Μ'άρεσε και θα ήθελα να την κάνω και'γω δώρο τώρα στις γιορτές. Ξέρετε αν υπάρχουν στην Ελλάδα και αν ναι, σε τιμή κυμαίνονται; :cool:

βρισκεις και στην Ελλαδα! αναλογως την καβα..εγω εχω παρει παλιοτερα ετσι για δοκιμη..και την ειχα παρει αν θυμαμαι καλα 7 ευρο!

παντως δεν λεει και πολλα.για ενα κοκταιλ την ειχα αγορασει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βρισκεις και στην Ελλαδα! αναλογως την καβα..εγω εχω παρει παλιοτερα ετσι για δοκιμη..και την ειχα παρει αν θυμαμαι καλα 7 ευρο!

παντως δεν λεει και πολλα.για ενα κοκταιλ την ειχα αγορασει.

Αν είναι έτσι, θα πάρω μια καλή γι'αυτούς που γιορτάζουν, και μία "Asti" για'μενα. :cool:

Link to comment
Share on other sites

πφ... ειμαι απο τους 20 που δεν πινουν. Αααααααααμα πιω, με ενα ποτηρακι σανκρια(ετσι λεγεται αυτο το κοκκινο με τα μηλαρακια;)η ενα γκορντονς σπεησ γινομαι ντεφι. Κοκκινα μαγουλα και γελαω σα βλαμμενη...ρεζιλι. Αρα δεν πινω. Δεν μου αρεσει βασικα.Αλλα εχω το σκαλωμα οτι μου αρεσει να βλεπω τον καλο μου να πινει μπυρα, χιχι!Δεν ξερω, μ αρεσει.Αυτιαααααα.

Καλη χρονια να εχουμε!χικ!

"A dreamer is one who can only find his way by moonlight, and his punishment is that he sees the dawn before the rest of the world." O.W.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Absenti αυτο κ αν ειναι αλκοολουχο 60% με παρενεργειες ή κ ενεργειες τις παραισθησεις. Στην ελλαδα σε αυτη τη περιεκτικοτητα ειναι απαγορευμενο.

Η κιρρωση διαβαζει το τοπικ κ χαιρεται

Link to comment
Share on other sites

Από όλα αυτά πρέπει να διαλέξω ένα? Είναι ανάλογα το που και το πως, μάλλον θα πω βότκα που πίνω πιο συχνά από όλα, αλλά ρούμι, τεκίλα, ρακί είναι πολύ πιο ωραία με καλή διάθεση.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ε,βότκα θέλει κι ερώτημα;!Το καλύτερο οινόπνευμα,χαχαχαχα!! :p

Με πάγο,με λεμόνι,σκέτη,με πορτοκάλι,με τα πάντα :p ...stolichnaya,filandia,absolut,smirnoff,nemiroff,smirnoff north...κι άλλες :p

Προστατέψτε το περιβάλλον.

 

Μηδενική ανοχή στο παθητικό κάπνισμα!

Link to comment
Share on other sites

Λόγω κακής γνωριμίας δεν μπορώ να πιω ουίσκι....Τεκίλα με δυσκολία. Πρόσφατα vodka με λεμόνι όταν παίρνουν μπουκάλι...

 

Αλλά προτιμάμε sambuca και πολλές φορες την μαύρη...:lol:

Link to comment
Share on other sites

To αγαπημενο μου ποτο ειναι αυτο http://www.greekproduct.eu/cmsen/images/metaxa%20reserve.jpg ενα απο τα δημοφιλεστερα ποτα στον πλανητη,που ειναι βαθια περιφρονημενο στην χωρα παραγωγης του, την Ελλαδα.

Οταν τα οικονομικα μου δεν το επιτρεπουν τιμαω το επισης πολυ καλο 7αρι. Το 3αρι και το 5αρι παντως ειναι μονο για.... γλυκισματα.

 

Επισης μου αρεσει να κολυμπαω στον ωκεανο των ατελειωτων single malt

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εμένα δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα τα αλκοολούχα ποτά..

Τρελαίνομαι όμως να δοκιμάζω νέες γεύσεις λικερ! Μου αρέσει το κεράσι αλλά έχω μεγάλη αδυναμία στο blue curaçao..

Επίσης λατρεύω σχεδόν όλες τις γεύσεις μιλκσεικ, και ιδιαίτερα την βανίλια!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...