Jump to content

GPS - χάρτες Ελλάδας


mitsikal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! :)

 

Ας συστηθώ!

 

Με λένε Δήμητρα και εδώ και 2 βδομάδες δουλεύω στο

ελληνικό γραφείο της eXpansys.

 

Ουσιαστικά έχω έρθει για να κάνω τη μετάφραση των προιόντων

στα Ελληνικά για το site.

 

Προσπαθώ λοιπόν να εξοικιωθώ με τον μαγικό κόσμο των GPS

και των λοιπών θαυμαστών προιόντων της τεχνολογίας.

 

Ψάχνω για software με χάρτες που να καλύπτουν την Ελλάδα.

 

Υπάρχει παρακαλώ κάποιος που να γνωρίζει κάτι ή να μπορεί να με πληροφορήσει για το πού να κοιτάξω;

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mitsikal (14 Σεπ. 2004 , 14:21)

 

Καλησπέρα! :)

 

Ας συστηθώ!

 

Με λένε Δήμητρα και εδώ και 2 βδομάδες δουλεύω στο

ελληνικό γραφείο της eXpansys.

 

Ουσιαστικά έχω έρθει για να κάνω τη μετάφραση των προιόντων

στα Ελληνικά για το site.

 

Προσπαθώ λοιπόν να εξοικιωθώ με τον μαγικό κόσμο των GPS

και των λοιπών θαυμαστών προιόντων της τεχνολογίας.

 

Ψάχνω για software με χάρτες που να καλύπτουν την Ελλάδα.

 

Υπάρχει παρακαλώ κάποιος που να γνωρίζει κάτι ή να μπορεί να με πληροφορήσει για το πού να κοιτάξω;

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

 

:)

 

 

Λυπάμαι που δεν μπορώ να βοηθήσω πάντως έχω να πω ότι με φτιάχνουν άσχημα οι γυναίκες που ασχολούνται με την τεχνολογία γιατί είναι σπάνιο φαινόμενο!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος panosg (14 Σεπ. 2004 , 15:05)

 

Λυπάμαι που δεν μπορώ να βοηθήσω πάντως έχω να πω ότι με φτιάχνουν άσχημα οι γυναίκες που ασχολούνται με την τεχνολογία γιατί είναι σπάνιο φαινόμενο!

 

 

 

Να κοκκινήσω με το σχόλιο;;

 

(Δεν έχει και αντίστοιχο smiley!)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος petrakish (14 Σεπ. 2004 , 14:38)

 

Υπαρχουνε μερικα προιοντα οπως το Destinator 3, Teletype, MLS Navigator, Route 66.

 

Look here: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=37733

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ για το link!

 

Θα το ακολουθήσω όσο πιο σύντομα μπορέσω και ελπίζω να μην χαθώ!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mitsikal (14 Σεπ. 2004 , 14:21)

 

Καλησπέρα! :)

 

Ας συστηθώ!

 

Με λένε Δήμητρα και εδώ και 2 βδομάδες δουλεύω στο

ελληνικό γραφείο της eXpansys.

 

Ουσιαστικά έχω έρθει για να κάνω τη μετάφραση των προιόντων

στα Ελληνικά για το site.

 

Προσπαθώ λοιπόν να εξοικιωθώ με τον μαγικό κόσμο των GPS

και των λοιπών θαυμαστών προιόντων της τεχνολογίας.

 

Ψάχνω για software με χάρτες που να καλύπτουν την Ελλάδα.

 

Υπάρχει παρακαλώ κάποιος που να γνωρίζει κάτι ή να μπορεί να με πληροφορήσει για το πού να κοιτάξω;

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

 

:)

 

ψαχνει για ελληνικους χάρτες ή θες να βρείς στο δικτύο πληροφοριες για την αρχή λειτουργίας του gps!!!

Yπάρχουν χάρτες της Ελλαδος σε cd για να περαστούν σε μηχανήματα Gps της garmin και και σε αλλες συσκευές.........Οτι θες απο gps μια και ασχολούμε 2 χρόνια περίπου και νομίζεις οτι μπορώ να σε βοηθήσω πές μου το ή στείλε μου mail :confused:

:stupid:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος leonas (14 Σεπ. 2004 , 15:50)

 

ψαχνει για ελληνικους χάρτες ή θες να βρείς στο δικτύο πληροφοριες για την αρχή λειτουργίας του gps!!!

Yπάρχουν χάρτες της Ελλαδος σε cd για να περαστούν σε μηχανήματα Gps της garmin και και σε αλλες συσκευές.........Οτι θες απο gps μια και ασχολούμε 2 χρόνια περίπου και νομίζεις οτι μπορώ να σε βοηθήσω πές μου το ή στείλε μου mail :confused:

 

 

Πληροφορίες για το πώς λειτουργούν τα GPS έχω βρει σε διάφορα site - κατέβασα και ένα Guide της Garmin.

 

Αυτό που ψάχνω είναι χάρτες της Ελλάδας σε CD -

τι υπάρχει διαθέσιμο και με ποιες συσκευές είναι συμβατά.

 

Ευχαριστώ για την προσφορά βοήθειας. :)

 

Μήπως μπορείς να με ενημερώσεις περιληπτικά για τα κυριότερα

software με ελληνικούς χάρτες που υπάρχουν στην αγορά;

 

Και πού μπορεί κανείς να τα προμηθευτεί;

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος leonas (14 Σεπ. 2004 , 15:50)

 

ψαχνει για ελληνικους χάρτες ή θες να βρείς στο δικτύο πληροφοριες για την αρχή λειτουργίας του gps!!!

Yπάρχουν χάρτες της Ελλαδος σε cd για να περαστούν σε μηχανήματα Gps της garmin και και σε αλλες συσκευές.........Οτι θες απο gps μια και ασχολούμε 2 χρόνια περίπου και νομίζεις οτι μπορώ να σε βοηθήσω πές μου το ή στείλε μου mail :confused:

 

 

Πληροφορίες για το πώς λειτουργούν τα GPS έχω βρει σε διάφορα site - κατέβασα και ένα Guide της Garmin.

 

Αυτό που ψάχνω είναι χάρτες της Ελλάδας σε CD -

τι υπάρχει διαθέσιμο και με ποιες συσκευές είναι συμβατά.

 

Ευχαριστώ για την προσφορά βοήθειας. :)

 

Μήπως μπορείς να με ενημερώσεις περιληπτικά για τα κυριότερα

software με ελληνικούς χάρτες που υπάρχουν στην αγορά;

 

Και πού μπορεί κανείς να τα προμηθευτεί;

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα, πιστευώ πως υπάρχουν χάρτες τις ελλάδας σε CD. Αν απλά ψάχνεις κάτι τέτοιο (άσχετα με το format) τότε θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις αν έχει βγάλει τίποτα η "Road" ή η Γεωγραφική Υπηρεσία Στρατού.

 

Ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ. Ξέρω πως η Pathaway ετοίμαζε χάρτες τις Ελλάδας... Επικοινώνησε μαζί τους για πιο σίγουρα.

 

Τέλος ξέρω οτι ο χρήστης Kostis100 γνωρίζει αρκετά. Στείλε ενα PM, πιστεύω πως θα σε εξυπηρετήσει... :)

Tech evangelist, python apologist, tog enthusiast.
Link to comment
Share on other sites

Η Road δεν έχει τίποτα σε CD, μόνο η Ανάβαση (http://www.anavasi.gr) έχει πλήρη χάρτη της Ελλάδας σε CD και χάρτες βουνών επίσης σε CD.

Επίσης έχει και η Γεωγραφική Υπηρεσία Στρατου (http://www.gys.gr) χάρτες σε CD (που φυσικά είναι και οι πιο αξιόπιστοι), αλλά οι τιμές είναι λίγο αλμυρούτσικες δυστιχώς!

Αλλά τους εχω δει και έχουν φοβερή ανάλυση!

Επίσης αν σας ενδιαφέρουν χάρτες της Αθήνας έχει ο ΗΣΑΠ και είναι οι πιο ενημερωμένοι από όσους έχω δει και τους κατεβάζεις από το site τους, δε θυμάμαι όμως link.

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα καλώς ήρθες στην παρέα μας..

Τα προγράμματα με Ελληνικούς χάρτες είναι τα εξής:

 

1)Destinator 3 Αγορά από Internet 130 Ε

 

2)Teletype Αγορά από Internet σε όλες τις χώρες εκτός της Ελλάδας.

Για αγορά από εδώ μόνο από τον Έλληνα αντιπρόσωπο.

 

3) Route 66 Αγορά από Internet . 49 Ε + έξοδα αποστολής

 

4) MLS Navigator . Διατίθεται από καταστήματα όπως ο Παπασωτηρίου σαν πλήρες πακέτο με ppc+ bt gps+software

Υπάρχει και πλήρες σύστημα gps (χωρίς ppc) από την ίδια εταιρεία..

http://e-shop.mls.gr/product.asp?productid=124&catcode=12

 

Επίσης για επαρχιακούς δρόμους υπάρχει το TomTom Routeplanner..

Τέλος είχαμε κάνει προσπάθεια με τον DrMaslow χρησιμοποιώντας τον OziExplorer και τους χάρτες Αθήνα/Πειραιάς/Προάστια να φτιάξουμε το δικό μας χάρτη παίρνοντας στίγμα από διάφορα προγράμματα..

Αν και έχουμε φτιάξει αρκετές περιοχές σταματήσαμε όταν αρχίσανε να κυκλοφορούν τόσα προγράμματα για την Αθήνα οπότε δεν άξιζε να συνεχίσουμε..

 

 

Προσωπικά έχω δοκιμάσει το Teletype. Είναι καλό αλλά θα μπορούσε και καλύτερο..

 

 

Για να δεις εντυπώσεις όσων έχουν αγοράσει κάποιο από τα προγράμματα αυτά δες εδώ και εδώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kplr (14 Σεπ. 2004 , 18:24)

 

Δήμητρα καλώς ήρθες στην παρέα μας..

Τα προγράμματα με Ελληνικούς χάρτες είναι τα εξής:

 

1)Destinator 3 Αγορά από Internet 130 Ε

 

2)Teletype Αγορά από Internet σε όλες τις χώρες εκτός της Ελλάδας.

Για αγορά από εδώ μόνο από τον Έλληνα αντιπρόσωπο.

 

3) Route 66 Αγορά από Internet . 49 Ε + έξοδα αποστολής

 

4) MLS Navigator . Διατίθεται από καταστήματα όπως ο Παπασωτηρίου σαν πλήρες πακέτο με ppc+ bt gps+software

Υπάρχει και πλήρες σύστημα gps (χωρίς ppc) από την ίδια εταιρεία..

http://e-shop.mls.gr/product.asp?productid=124&catcode=12

 

Επίσης για επαρχιακούς δρόμους υπάρχει το TomTom Routeplanner..

Τέλος είχαμε κάνει προσπάθεια με τον DrMaslow χρησιμοποιώντας τον OziExplorer και τους χάρτες Αθήνα/Πειραιάς/Προάστια να φτιάξουμε το δικό μας χάρτη παίρνοντας στίγμα από διάφορα προγράμματα..

Αν και έχουμε φτιάξει αρκετές περιοχές σταματήσαμε όταν αρχίσανε να κυκλοφορούν τόσα προγράμματα για την Αθήνα οπότε δεν άξιζε να συνεχίσουμε..

 

 

Προσωπικά έχω δοκιμάσει το Teletype. Είναι καλό αλλά θα μπορούσε και καλύτερο..

 

 

Για να δεις εντυπώσεις όσων έχουν αγοράσει κάποιο από τα προγράμματα αυτά δες εδώ και εδώ

 

 

 

Ευχαριστώ για τις αναλυτικές πληροφορίες!

:)

 

Θα προσπαθήσω να ακολουθήσω τα links

και να βγάλω μία άκρη!

 

Ευχαριστώ και πάλι!

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος giwrgosth (14 Σεπ. 2004 , 18:16)

 

Η Road δεν έχει τίποτα σε CD, μόνο η Ανάβαση (http://www.anavasi.gr) έχει πλήρη χάρτη της Ελλάδας σε CD και χάρτες βουνών επίσης σε CD.

Επίσης έχει και η Γεωγραφική Υπηρεσία Στρατου (http://www.gys.gr) χάρτες σε CD (που φυσικά είναι και οι πιο αξιόπιστοι), αλλά οι τιμές είναι λίγο αλμυρούτσικες δυστιχώς!

Αλλά τους εχω δει και έχουν φοβερή ανάλυση!

Επίσης αν σας ενδιαφέρουν χάρτες της Αθήνας έχει ο ΗΣΑΠ και είναι οι πιο ενημερωμένοι από όσους έχω δει και τους κατεβάζεις από το site τους, δε θυμάμαι όμως link.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Θα ακολουθήσω και αυτούς τους συνδέσμους,

ελπίζω να προλάβω κάποια στιγμή σύντομα!

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος xpan (14 Σεπ. 2004 , 17:19)

 

Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα, πιστευώ πως υπάρχουν χάρτες τις ελλάδας σε CD. Αν απλά ψάχνεις κάτι τέτοιο (άσχετα με το format) τότε θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις αν έχει βγάλει τίποτα η "Road" ή η Γεωγραφική Υπηρεσία Στρατού.

 

Ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ. Ξέρω πως η Pathaway ετοίμαζε χάρτες τις Ελλάδας... Επικοινώνησε μαζί τους για πιο σίγουρα.

 

Τέλος ξέρω οτι ο χρήστης Kostis100 γνωρίζει αρκετά. Στείλε ενα PM, πιστεύω πως θα σε εξυπηρετήσει... :)

 

 

 

Φίλε συνΑρκάδα,

 

Ευχαριστώ και για τους δικούς σου συνδέσμους!

Θα τους ακολουθήσω και αυτούς!

 

Ευχαριστώ και για τη συμβουλή να επικοινωνήσω

με τον χρήστη Kostis100!

 

Φιλικά,

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kplr (14 Σεπ. 2004 , 18:24)

 

Επίσης για επαρχιακούς δρόμους υπάρχει το TomTom Routeplanner..

Τέλος είχαμε κάνει προσπάθεια με τον DrMaslow χρησιμοποιώντας τον OziExplorer και τους χάρτες Αθήνα/Πειραιάς/Προάστια να φτιάξουμε το δικό μας χάρτη παίρνοντας στίγμα από διάφορα προγράμματα..

Αν και έχουμε φτιάξει αρκετές περιοχές σταματήσαμε όταν αρχίσανε να κυκλοφορούν τόσα προγράμματα για την Αθήνα οπότε δεν άξιζε να συνεχίσουμε..

 

Με ενδιαφέρουν κυρίως οι επαρχιακοί δρόμοι, δυστιχώς οι μόνοι σωστοί χάρτες αυτή τη στιγμή που έχω δει για την Ελλάδα είναι της Ανάβασης, αλλά μόνο για GPS και όχι για PDA, προς το παρόν τουλάχιστον.

Οι Tom Tom τι λένε?

Φυσικά δε μιλάω για επίπεδο ξεχασμένου χωματόδρομου που έχει της Ανάβασης, αλλά να έχουν έστω το βασικό επαρχιακό οδικό δίκτυο.

Το έχουν? Ή απλά σαν τους άλλους εθνικούς δρόμους και τους κυριότερους επαρχιακούς?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες...

 

Μιας και φαντάζομαι ότι ψάχνεις για software με ελληνικούς χάρτες για μεταπώληση μέσω της Ελληνικής Expansys θα έλεγα πως η απάντηση του kplr είναι η πιο πλήρης...

 

Βέβαια τα links του kplr αφορούν software με χάρτες για χρήση σε ppc. Υπάρχουν χάρτες της Αθήνας και τις Ελλάδας που έχουν κυκλοφωρήσει σε CD και αφορούν και navigation συστήματα αυτοκινήτου. Στους 4Τροχούς αυτού του μήνα παρουσιάζει 2-3... Ίσως θα ήθελες να ρίξεις μια ματιά και εκεί...

http://www.jimnyclub.gr/forum/templates/subSilver/images/logo_phpBB.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Talos (15 Σεπ. 2004 , 02:38)

 

Καλως ήρθες...

 

Μιας και φαντάζομαι ότι ψάχνεις για software με ελληνικούς χάρτες για μεταπώληση μέσω της Ελληνικής Expansys θα έλεγα πως η απάντηση του kplr είναι η πιο πλήρης...

 

Βέβαια τα links του kplr αφορούν software με χάρτες για χρήση σε ppc. Υπάρχουν χάρτες της Αθήνας και τις Ελλάδας που έχουν κυκλοφωρήσει σε CD και αφορούν και navigation συστήματα αυτοκινήτου. Στους 4Τροχούς αυτού του μήνα παρουσιάζει 2-3... Ίσως θα ήθελες να ρίξεις μια ματιά και εκεί...

 

 

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

 

Αυτή τη στιγμή αυτό που ψάχνω είναι software με ελληνικούς

χάρτες ώστε όταν κάποιος με ρωτάει πού μπορεί να βρει έναν χάρτη για να τον χρησιμοποιήσει με μία συσκευή που θέλει να αγοράσει από εμάς να μπορώ να δώσω μία απάντηση.

 

Η ιδέα της μεταπώλησης είναι νομίζω αρκετά πρώιμη.

 

Ευχαριστώ για για την πληροφορία για τους 4τροχούς.

 

Φιλικά

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Προσπαθώ να οργανωθώ και για να μπορώ να εξυπηρετήσω καλύτερα τους πελάτες, αλλά και για δική μου ενημέρωση.

 

Ας πάρουμε ένα ένα τα link για χάρτες που έχω συγκεντρώσει και πάμε:

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kplr (14 Σεπ. 2004 , 18:24)

 

1)Destinator 3 Αγορά από Internet 130 Ε

 

 

Το προιόν αυτό από ό,τι είδα και στη σελίδα καλύπτει Αθήνα,

Πειραιά και περίχωρα...

Σωστά????

 

Και με ποιες συσκευές είναι συμβατό

(PDA είτε Palm είτε PPC);

 

Παρακαλώ βοηθήστε, γιατί ήδη ένα link ακολούθησα και

χάθηκα!!! :p

 

Ευχαριστώ!

 

Φιλικά

:)

Link to comment
Share on other sites

Είναι συμβατό με οποιαδήποτε συσκευή, τόσο bt όσο και cf..

Δεν είναι κλειδωμένο σε κάποια συσκευή gps όπως άλλα software (όπως π.χ. το teletype ή το mls navigator).

Το ίδιο ισχύει και για το Route 66

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kplr (15 Σεπ. 2004 , 20:31)

 

Είναι συμβατό με οποιαδήποτε συσκευή, τόσο bt όσο και cf..

Δεν είναι κλειδωμένο σε κάποια συσκευή gps όπως άλλα software (όπως π.χ. το teletype ή το mls navigator).

Το ίδιο ισχύει και για το Route 66

 

 

 

Οοπς!!! :stupid:

 

Τι είναι το bt και cf;;;;

 

Οι χάρτες είναι όντως μόνο αυτοί;

(Αθήνα, Πειραιάς και Αττική;)

Και όταν λέει στη σελίδα του προιόντος ότι

καλύπτονται και εθνικοί δρόμοι τι εννοεί ο ποιητής;

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

bt είναι το Bluetooth, cf είναι οι κάρτες CompactFlash

 

Οι χάρτες του Navigator καλύπτουν όλη την Ελλάδα, αλλά για Αθήνα και Θεσ/κη έχουν και τους δρόμους της πόλης. Στην επαρχία έχει τα πάντα εκτός από κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις σε σημεία που το δοκίμασα π.χ. στην Πελοπόνησο προς Γαλατά δεν υπήρχε ένας επαρχιακός δρόμος (μικρής κυκλοφορίας) αν και λογικά θα έπρεπε να υπάρχει (είχε άλλους πολύ μικρότερους).

 

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο αυτή την στιγμή για την Ελλάδα (αν σε ενδιαφέρει η Αθήνα ή η Θεσ/κη). Οι δρόμοι είναι στα ελληνικά (ή στα λατινικά αν θέλεις) και το routing είναι πολύ καλό και κυρίως δουλεύει σε πραγματικές συνθήκες. Τις ημέρες των Αγώνων που η Αθήνα ήταν σχετικά άδεια έκανα πολλές διαδρομές σε: Νότια προάστια, Πειραιά, παραλιακή, Αττική οδό, Κερατέα, Λαύριο, Σούνιο, εθνική πρός Κόρινθο, Ανατολική Πελοπόνησο και δεν βρήκα ουσιαστικό ψεγάδι.

 

Και εκτός από το ότι οι χάρτες είναι πολύ καλοί (μπράβο στην ελληνική εταιρεία NGI που τους έχει προμηθεύσει για το Navigator) είναι απόλυτα καλιμπραρισμένοι για GPS και δεν χάνουν καθόλου (χαρακτηριστικά, αν βάλω την διεύθυνση του γραφείου, μόλις βρεθώ ακριβώς από έξω μου λέει η φωνούλα ότι έφτασα).

 

Επίσης μην ξεχνάμε ότι στο πακέτο υπάρχουν και τα Points of Interest με ATMs, τράπεζες, φαρμακεία, σχολεία, και πάρα πολλά άλλα πολύ χρήσιμα. Π.χ. στα φαρμακεία εκτός από την διεύθυνση έχουν και το τηλέφωνο. Έτσι ρωτάς πριν πας.

Andreas Tsouchlaris

autoexec.gr - Η ελληνική κοινότητα των IT Pros

dotNetZone.gr - Η δύναμη των Ελλήνων developers!

Hellenic Mobility Club - The Greek Mobile Computing Community - Πρώην Hellenic Club Pocket PC

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος atsouch (15 Σεπ. 2004 , 22:04)

 

bt είναι το Bluetooth, cf είναι οι κάρτες CompactFlash

 

Οι χάρτες του Navigator καλύπτουν όλη την Ελλάδα, αλλά για Αθήνα και Θεσ/κη έχουν και τους δρόμους της πόλης. Στην επαρχία έχει τα πάντα εκτός από κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις σε σημεία που το δοκίμασα π.χ. στην Πελοπόνησο προς Γαλατά δεν υπήρχε ένας επαρχιακός δρόμος (μικρής κυκλοφορίας) αν και λογικά θα έπρεπε να υπάρχει (είχε άλλους πολύ μικρότερους).

 

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο αυτή την στιγμή για την Ελλάδα (αν σε ενδιαφέρει η Αθήνα ή η Θεσ/κη). Οι δρόμοι είναι στα ελληνικά (ή στα λατινικά αν θέλεις) και το routing είναι πολύ καλό και κυρίως δουλεύει σε πραγματικές συνθήκες. Τις ημέρες των Αγώνων που η Αθήνα ήταν σχετικά άδεια έκανα πολλές διαδρομές σε: Νότια προάστια, Πειραιά, παραλιακή, Αττική οδό, Κερατέα, Λαύριο, Σούνιο, εθνική πρός Κόρινθο, Ανατολική Πελοπόνησο και δεν βρήκα ουσιαστικό ψεγάδι.

 

Και εκτός από το ότι οι χάρτες είναι πολύ καλοί (μπράβο στην ελληνική εταιρεία NGI που τους έχει προμηθεύσει για το Navigator) είναι απόλυτα καλιμπραρισμένοι για GPS και δεν χάνουν καθόλου (χαρακτηριστικά, αν βάλω την διεύθυνση του γραφείου, μόλις βρεθώ ακριβώς από έξω μου λέει η φωνούλα ότι έφτασα).

 

Επίσης μην ξεχνάμε ότι στο πακέτο υπάρχουν και τα Points of Interest με ATMs, τράπεζες, φαρμακεία, σχολεία, και πάρα πολλά άλλα πολύ χρήσιμα. Π.χ. στα φαρμακεία εκτός από την διεύθυνση έχουν και το τηλέφωνο. Έτσι ρωτάς πριν πας.

 

 

 

Καλημέρα! :)

 

Ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστικότατη

και αναλυτικότατη απάντηση.!

 

Απ'ό,τι κατάλαβα, οι χάρτες του Navigator

είναι πολύ καλοί ιδιαίτερα για Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

 

Για επαρχία τι θα συνιστούσατε;

 

Σήμερα είχα ερώτηση μέχρι και από κάποιον που

θέλει να φορτώνει χάρτη του Ολύμπου;;

 

Ευχαριστώ και πάλι!

 

Φιλικά

:)

Link to comment
Share on other sites

Ας διαφοροποιήσουμε λίγο τις περιπτώσεις :

 

1) Περίπτωση που χρησιμοποιεί Pocket PC.

 

Οι λύσεις navigation που έχουν προταθεί παραπάνω δεν περιέχουν data για μονοπάτια, ορεινές διαδρομές κτλ.

Μπορεί να χρησιμοποιήσει το OziExplorer για να φορτώσει χάρτες σε raster μορφή (σαν να λέμε σκαναρισμένους) ώστε να τους χρησιμοποιεί σαν υπόβαθρο. Τέτοιους χάρτες προμηθεύει σαν CD και η Ανάβαση. Μάλιστα αναπτύσει και το δικό της software. Περισσότερα μπορείς να δεις στο site τους εδώ

 

2) Περίπτωση που χρησιμοποιεί gps (Garmin, Magellan κτλ.)

 

Και σε αυτήν την περίπτωση μπορείς να καταφύγεις στο site της Ανάβασης. Μπορεί να προμηθεύσει στον ενδιαφερόμενο χάρτες σε vector μορφή και να τα εισάγει στο gps του ενδιαφερόμενου (να τα φορτώσει στην μνήμη). Απ' όσο ξέρω το κάνει για gps της Magellan και Garmin.

http://www.jimnyclub.gr/forum/templates/subSilver/images/logo_phpBB.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Talos (16 Σεπ. 2004 , 13:33)

 

Ας διαφοροποιήσουμε λίγο τις περιπτώσεις :

 

1) Περίπτωση που χρησιμοποιεί Pocket PC.

 

Οι λύσεις navigation που έχουν προταθεί παραπάνω δεν περιέχουν data για μονοπάτια, ορεινές διαδρομές κτλ.

Μπορεί να χρησιμοποιήσει το OziExplorer για να φορτώσει χάρτες σε raster μορφή (σαν να λέμε σκαναρισμένους) ώστε να τους χρησιμοποιεί σαν υπόβαθρο. Τέτοιους χάρτες προμηθεύει σαν CD και η Ανάβαση. Μάλιστα αναπτύσει και το δικό της software. Περισσότερα μπορείς να δεις στο site τους εδώ

 

2) Περίπτωση που χρησιμοποιεί gps (Garmin, Magellan κτλ.)

 

Και σε αυτήν την περίπτωση μπορείς να καταφύγεις στο site της Ανάβασης. Μπορεί να προμηθεύσει στον ενδιαφερόμενο χάρτες σε vector μορφή και να τα εισάγει στο gps του ενδιαφερόμενου (να τα φορτώσει στην μνήμη). Απ' όσο ξέρω το κάνει για gps της Magellan και Garmin.

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :)

 

Με βοηθάει να διαχωρίσω κάπως τα

πράγματα στο μυαλό μου!

 

Να υποθέσω ότι έχουμε και την 3η περίπτωση

όπου κάποιος χρησιμοποιεί κινητό τηλέφωνο;;

 

Ευχαριστώ!

 

Φιλικά

:)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εκεί δεν γνωρίζω πολλά πράγματα για ορεινούς χάρτες και software. Πάντως και εκεί πρέπει να γίνει κάποιος διαχωρισμός. Τι λογισμικό χρησιμοποιεί το κινητό.

 

Αν έχει symbian ή Windows Mobile...

 

Ανάλογα το λειτουργικό σύστημα φαντάζομαι ότι θα υπάρχει και το ανάλογο software για χάρτες. Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω κανένα software για χάρτες σε raster μορφή που να "τρέχει" σε smartphone....

http://www.jimnyclub.gr/forum/templates/subSilver/images/logo_phpBB.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...