Jump to content

Μην πετάτε τα εισητήρια ΜΜΜ: δώστε τα στον επόμενο...


kage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρε παιδιά, συμμετέχουμε 50 άτομα στη συζήτηση αυτή και όλοι παραδέχονται τη νομικά λανθασμένη κίνηση και η συζήτηση γίνεται για το κατά πόσο είναι σωστή κίνηση ως μέσο "μποϊκοτάζ". Τη παρανομία του θέματος την αμφισβητεί μόνο ο pythagoras_7, απορώ γιατί κάθεστε και ασχολείστε με κάτι τόσο ξεκάθαρο. Θα αναλωνόμαστε να εξηγούμε σε 1 άτομο (άντε το πολύ 2-3 τρελούς όπως είπε κάποιος πιο πριν) ότι δεν είμαστε ελέφαντες? Έλεος δηλαδή, απλά προσπεράστε (όπως έκανα και γω γιατί έσπασαν τα νεύρα μου τελικά :p) και συνεχίστε την ωραία συζήτηση που κάναμε πριν για το κυρίως θέμα, το οποίο σε καμμία περίπτωση δεν αμφισβητεί τη νομικά λανθασμένη κίνηση.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 283
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βρε παιδιά, συμμετέχουμε 50 άτομα στη συζήτηση αυτή και όλοι παραδέχονται τη νομικά λανθασμένη κίνηση και η συζήτηση γίνεται για το κατά πόσο είναι σωστή κίνηση ως μέσο "μποϊκοτάζ". Τη παρανομία του θέματος την αμφισβητεί μόνο ο pythagoras_7, απορώ γιατί κάθεστε και ασχολείστε με κάτι τόσο ξεκάθαρο. Θα αναλωνόμαστε να εξηγούμε σε 1 άτομο (άντε το πολύ 2-3 τρελούς όπως είπε κάποιος πιο πριν) ότι δεν είμαστε ελέφαντες? Έλεος δηλαδή, απλά προσπεράστε (όπως έκανα και γω γιατί έσπασαν τα νεύρα μου τελικά :p) και συνεχίστε την ωραία συζήτηση που κάναμε πριν για το κυρίως θέμα, το οποίο σε καμμία περίπτωση δεν αμφισβητεί τη νομικά λανθασμένη κίνηση.

 

+1.Ας συνεχίσουμε την ωραία συζήτηση που είχαμε πριν.Δεν θα έχει την ίδια πλάκα βέβαια αλλά τεσπα...:lol:.Στην τελική υπάρχει θέμα για το άκρως νόμιμο και θεμιτό μποϋκοταζ που εκεί όποιος θέλει μπορεί να πολεμήσει την ακρίβεια με νόμιμο τρόπο και να είναι σίγουρος ότι θα τον στηρίξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, συμμετέχουμε 50 άτομα στη συζήτηση αυτή και όλοι παραδέχονται τη νομικά λανθασμένη κίνηση και η συζήτηση γίνεται για το κατά πόσο είναι σωστή κίνηση ως μέσο "μποϊκοτάζ". Τη παρανομία του θέματος την αμφισβητεί μόνο ο pythagoras_7, απορώ γιατί κάθεστε και ασχολείστε με κάτι τόσο ξεκάθαρο. Θα αναλωνόμαστε να εξηγούμε σε 1 άτομο (άντε το πολύ 2-3 τρελούς όπως είπε κάποιος πιο πριν) ότι δεν είμαστε ελέφαντες? Έλεος δηλαδή, απλά προσπεράστε (όπως έκανα και γω γιατί έσπασαν τα νεύρα μου τελικά :p) και συνεχίστε την ωραία συζήτηση που κάναμε πριν για το κυρίως θέμα, το οποίο σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητεί τη νομικά λανθασμένη κίνηση.

 

Ε καλά , τα παραλές φίλε ... με μια γρήγορη ματιά που έριξα , κάτω από 15 είστε :p

Πάντως πέρα από την πλάκα , δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοί προσπαθείτε να αλλάξετε την γνώμη του άλλου! Διατυπώστε μια σκέψη σας , βρίστε και λίγο δεν πειράζει , αλλά ως εκεί!

Δημοκρατία έχουμε και καλό είναι να βλέπουμε και να επεξεργαζόμαστε όλες τις ιδέες-απόψεις! Ξεκολλήστε μερικοί ...

Όσο για κάτι φλώρικες σποντούλες που πετάχτηκαν για μένα από μερικά παιδάκια.... τα έχω ήδη μεταφέρει βαθιά στα .......!!!!!!!!!

Και σαν τελευταίο , δεν ξέρω αν είναι σημαντικό , αλλά θα το αναφέρω.. στο facebook έχουν μπει υπέρ στο γκρουπ : Μην πετάτε τα εισιτήρια του Μετρό , Ηλεκτρικού ..... , 8.000 μέλη!

 

Υ.γ. σημαντικό ... σαν πρώτη photo στο group δείχνει τον Βασίλη Λεβέντη~!:p Α ρε πρόεδρε , μόνο εσύ μας καταλαβαίνεις! :-)

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλουμε κ κάποια πράγματα σε ανακεφαλαίωση

1. Είναι παράνομο

2. Είναι παράνομη η χρήση επίσης και για επιστροφή, πρέπει να χρησιμοποιήσεις αλλο εισιτήριο

3. Δε νομίζω ότι πετυχαίνεις κάτι με το συγκεκριμένο μποικοταζ γιατί πολύ απλά οι αστικές συγκοινωνίες ήδη δουλεύουν εδώ κ χρόνια με αρνητικό margin (δούλευα σε εταιρία ορκωτών που έχει κάνει μελέτη βιώσιμότητας, οπότε το έχω δει με τα μάτια μου)

4. Άσε που είναι σα να σαμποτάρουμε τους εαυτούς μας στην τελική,Δίνουμε πάτημα σε κάτι συνδικαλισταράδες να κάνουν στάσεις για να αποτρέψουν τη "βραδυνη λειτουργία" των ΜΜΜ κ κυρίως του ΜΕΤΡΟ.

Το καταλαβαίνω από παιδιά εώς την ηλικία των 18-20 να προβαίνουν σε τέτοιες ενέργειες, είναι κ υγιές κ αναμενόμενο αλλά όχι από μεγαλύτερους

Για το group στο facebook δεν θα σχολιάσω τπτ γιατι πολυ απλά από αυτά τα 8.000 άτομα ζήτημα αν τα 4.000 δουλευούν τα 1.000 χρησιμοποιουν ΜΜΜ..οπότε...με ένα κλικ γίνομαι κ γω μάγκας, σου κατεβάζω κυβερνήσεις.

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

2. Είναι παράνομη η χρήση επίσης και για επιστροφή, πρέπει να χρησιμοποιήσεις αλλο εισιτήριο

 

σορρυ για το οφτοπικ αλλα ειναι σιγουρα παρανομο αυτο?ειχα την εντυπωση οτι με το καινουργιο εισητηριο πας οπου θες για μιαμιση ωρα με εξαιρεση καποι μεσα που αναφερονται πανω στο εισιτηριο..πχ το μετρο μετα το κορωπι!νομιζα οτι το μπρος πισω επιτρεπεται..:confused: απλα ρωταω κ παλι σορρυ που βγηκα εκτος!!

Link to comment
Share on other sites

2. Είναι παράνομη η χρήση επίσης και για επιστροφή, πρέπει να χρησιμοποιήσεις αλλο εισιτήριο

 

Αυτό νομίζω δεν παίζει.Για μιάμιση ώρα πας όπου θες εκτός φυσικά από προορισμούς όπως το αεροδρόμιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα από siciliano Εμφάνιση Μηνύματος

 

"Αυτονόητο θεωρώ να γνωρίζει ο λαός πώς, διαχειρίζονται τα χρήματά του από τους φόρους που καταβάλει.

Συγκεκριμένα για το ΟΑΣΑ: ποια τα έσοδα και από που, ποια τα έξοδα και που, ποιες επενδύσεις σκοπεύει να κάνει κτλ. Πλήρης διαφάνεια για το πώς προκύπτει η τιμή του εισιτηρίου.

Για να μπορεί να κρίνει οιοσδήποτε τις επιχειρηματικές κινήσεις τους και πιθανών να συμβουλέψει, για το κοινό όφελος, άρα και δικό του. Γιατί δεν νομίζω να πιστεύεις πως αυτοί που τα διαχειρίζονται, είναι οι καλλίτεροι της πιάτσας(και να είναι δηλαδή, παλι… ).

 

Γιατοί, οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους."

 

Ωραία, αλλά δε βλέπω να έχει σχέση με το θέμα που συζητάμε (το αν είναι παράνομη η πράξη ή όχι).

 

Έχει σχέση, γιατί σκοπός μας δεν είναι να υποκύπτουμε στους νόμους σαν άλογα πρόβατα, αλλά να αγαπήσουμε αυτήν την χώρα, έτσι ώστε όταν βρίσκουμε τέτοια παραθυράκια στους κανονισμούς ή νόμους, να μην τρέχουμε να τα εκμεταλλευτούμε (κάτι τέτοια παράθυρα εκμεταλλεύονται οι μεγαλοεπιχειρηματίες και γίνονται ζάμπλουτοι).:D

 

Γιατί περί παραθύρου πρόκειται και προκύπτει από το ότι:

 

1)Τα εισιτήρια χρεώνονται ανάλογα με τον χρόνο και όχι τα χιλιόμετρα. (παράλογο)

2)Τα εισιτήρια δεν είναι επώνυμα.(όπως οι κάρτες απεριορίστων π.χ.)

 

Κι επειδή δεν έχω υπογράψει κανένα σύμφωνο/συμβόλαιο με τον ΟΑΣΑ για το τι θα κάνω με το εισιτήριο μου, δεν μπορεί, νομικά, να μου κάνει το παραμικρό. Θα μου πει και ευχαριστώ από πάνω, που χρησιμοποίησα το μέσον του.:p

 

Ο άλλος τώρα που θα το χρησιμοποιήσει, ουσιαστικά μετακινείται χωρίς να πληρώσει εισιτήριο, άρα πρέπει να του επιβληθεί το αντίστοιχο πρόστιμο, αλλά λόγω του παραθύρου, τυπικά, είναι νόμιμος αφού κρατά στα χέρια του ένα έγκυρο εισιτήριο. Εκτός αν, ο ελεγκτής τον ρωτήσει σε πια στάση ανέβηκε και περίπου, με την ώρα της ακύρωσης του εισιτηρίου και την κίνηση, να καταλάβει αν λέει αλήθεια ή του το πουν οι συνεπιβάτες (αν το έχουν αντιληφθεί).:shifty:

 

Πως όμως να εμπιστευτείς αυτό το κράτος, όταν χρόνια τώρα, ακούς την ίδια δικαιολογία, "καμένη γη και άδεια ταμία" και κανένας να μην μπαίνει "μέσα". :mad:

Αυτήν την καχυποψία μας φόρτωσαν οι κυβερνήσεις και παρανομούμε αντάμα τώρα, με την δικαιολογία ότι το κάνει και ο άλλος.

Προκύπτει αυτός ο φαύλος κύκλος, και όταν

 

-η δεξαμενή ηθικών κανόνων όπως π.χ. η θρησκεία, χάνει την αξία της

-το παράλογο βαφτίζεται λογικό, γιατί γίνεται νόμιμο,

 

…αν δεν πιάσουμε πάτο δεν πρόκειται να συνέλθουμε.

 

Τώρα στην απίθανη περίπτωση που αρχίσουν όλοι να εφαρμόζουν αυτήν την τακτική, μπορεί ο ΟΑΣΑ να βάλει αντίμετρα π.χ. να του επιστρέφουμε 20 μεταχειρισμένα εισιτήρια και να μας δίνει 1 καινούργιο. Έτσι δεν θα πετάνε το εισιτήριο τους, θα γίνεται και ταυτόχρονα, ανακύκλωση χαρτιού.;)

 

Εμείς όμως, αντί βρίσκουμε λύσεις για τα προβλήματα του δήμου μας, παριστάνουμε τους απανταχού εισαγγελείς περιμένοντας τα πάντα, από άλλους, ειδικούς, ξεχνώντας πως δεν υπάρχει επάγγελμα «πολιτικός», αλλά πολιτικός μπορεί να γίνει και είναι ο καθένας μας. Ακόμα και κάποιος αγράμματος μπορεί να γίνει βουλευτής, στις αληθινές δημοκρατίες όμως και όχι στη δική μας στην οποία βουλευτές αντιπροσωπεύουν εκτάσεις και όχι, ανθρώπους.:wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Φιλτατοι ο ΟΑΣΑ δεν ειναι ηλιθιος να συνεχισει να χανει χρηματα. Ξερει πως αν ανεβει η τιμη του εισητιριου (που απο 1/1/09 γινεται 1 ευρω) Θα μπουν περισσοτεροι τζαμπατζηδες. Οποτε τι θα γινει? Το ενιαιο εισητηριο θα ξαναγινει ΑΠΛΟ εισητηριο μιας διαδρομης με χρεωση 1 ευρω.

 

Υστερα το μετρο με τον προαστιακο ειναι πρακτικα αδυνατον να εχουν ανταποκρισεις και αυτο διοτι το μετρο εχει τρενο ανα 6 λεπτα ενω ο προαστιακος ανα τεταρτο. Επισης με την βλακεια που το μετρο βγαινει για αεροδρομιο, ο προαστιακος δεν μπορει επιτυχει εστω μια υποτιπωδη ανταποκριση αφου το μετρο του κανει ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ τα δρομολογια μπαχαλο, αφου κινειται με 80χαω (οταν εχει κεφια 120) ενω ο προαστιακος παιζει με 160-180 στα κομματια που μπαινουν μαζι. Οσο για τα τρενα που μπαινουν μονοι συρμοι, αυτο γινεται λογω ελληψης τροχαιου υλικου και ανταλλακτικων (δεν εχουν τροχους για τα τρενα και για αυτο σταματησε και το 602 του ΟΣΕ) λογω του οτι τα υπουργια δεν εγκρινουν τους διαγωνισμους αφου ο ΟΣΕ εχει ενα ελλημα ΝΑ που τινει να σκεπασει της ολυμπιακης! ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ μεχρι το τελος του 2009 θα υπαρχει ηλεκτροκινηση στην γραμμη αεροδρομιου - κιατου και θα βλεπουμε μεχρι και Ηλεκτραμαξες με βαγονια υπεραστικου τυπου και 200χαω την ωρα :D

 

Η Αττικο μετρο εχει δηλωσει πως μπορει να μπει κλιματισμος, αλλα οσο δροσερο θα ειναι το τρενο τοσο ποιο ζεστο θα γινει το δικτυο. Οσο μεγαλο συστημα εξαερισμου και να εχει δεν επαρκει να διωξει τοση ζεστη.

Link to comment
Share on other sites

Η Αττικο μετρο εχει δηλωσει πως μπορει να μπει κλιματισμος, αλλα οσο δροσερο θα ειναι το τρενο τοσο ποιο ζεστο θα γινει το δικτυο. Οσο μεγαλο συστημα εξαερισμου και να εχει δεν επαρκει να διωξει τοση ζεστη.
Αντιγράφο από την Αττικό Μετρό:

Υπάρχει η σκέψη εγκατάστασης κλιματισμού στους συρμούς του Μετρό;

 

Οι 7 συρμοί του Μετρό που μετά τον Στ. Δουκ. Πλακεντίας αναδύονται στην επιφάνεια και κατευθύνονται στο Αεροδρόμιο διαθέτουν σήμερα κλιματισμό. Οι υπόλοιποι 14 συρμοί που παρελήφθησαν τότε για να καλύψουν τις ανάγκες των επεκτάσεων προς τους Σταθμούς ΑΓΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟ, ΑΓΙΟ ΑΝΤΩΝΙΟ και την επέκταση της Γραμμής 3 προς το ΑΙΓΑΛΕΩ διαθέτουν μονάδες Θέρμανσης-Αερισμού, αλλά έχουν σχεδιαστεί κατά τέτοιο τρόπο ώστε να επιτρέπουν τη μελλοντική εγκατάσταση συστήματος κλιματισμού. Πρόσφατα, υπογράφηκε σύμβαση για την εγκατάσταση ενός πλήρους συστήματος κλιματισμού και στους υπόλοιπους 14 από τους 21 συρμούς της δεύτερης γενιάς του δικτύου του Μετρό της Αθήνας.

 

 

Έτσι, η Αττικό Μετρό ΑΕ, έχοντας πάντα ως στόχο τη βέλτιστη εξυπηρέτηση του επιβατικού κοινού, προχωρά πλέον στην εγκατάσταση 168 μονάδων κλιματισμού (12 μονάδες ανά συρμό - 2 ανά βαγόνι) με στόχο, σταδιακά από το επόμενο καλοκαίρι, και οι υπόλοιποι 14 συρμοί β'γενιάς του δικτύου να προσφέρουν, εκτός από άνεση, αξιοπιστία και ταχύτητα και τις καλύτερες δυνατές συνθήκες θερμοκρασίας.

Δεν βλέπω κάτι για πρόβλημα απαγωγής της θερμότητας στο υπόγειο δίκτυο... :worry: Όχι ότι το αποκλείω προσωπικά, δεν μου φαίνεται καθόλου απίθανο.

 

Τέλος πάντων, στο (αμιγώς) θέμα μας τώρα, να καταθέσω και εγώ την άποψή μου: Βλέπω την κίνηση του «μοιράσματος» του εισητηρίου όπως τις υπόλοιπες κινήσεις μοιράσματος (peer to peer μοίρασμα αρχείων, μοίρασμα μια συνδρομής Nova σε πολλά διαμερίσματα κ.ο.κ.). Δεν μπορώ να πω ότι δεν έχω συμμετάσχει σε παρόμοιες (αλλά όχι την συγκεκριμένη) παράνομες κινήσεις (όχι δεν έκανα ντου στα σούπερ μάρκετ για να μοιράσω τα αγαθά μετά :p), οπότε δεν βγάζω την ουρά μου απ' έξω. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι το κάνουν και αυτοί που χρησιμοποιούν συχνά τα ΜΜΜ που του συμφέρει απίστευτα η έκδοση μηνιαίας κάρτας.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

μμμ

Siciliano στην ουσία του πλαισίου έχεις δίκιο, στο γράμμα όμως τι γίνεται? Το ίδιο το εισητήριο είναι αποδεικτικό (νόμιμη καθ όλα απόδειξη) χρήση μιας υπηρεσίας, για αυτό κ μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως νόμιμο παραστατικό σε εξοδολόγια δημοσίων κ ιδιωτικών υπαλλήλων που πληρώνονται μετά με ΑΔ (αρθρ.15 του ΚΒΣ).

Κάνοντας χρήση του εισητηρίου αυτού ή ακόμα κ απλά εισερχόμενος στον ελεγχόμενο χώρο (κ όχι κοινόχρηστο) της Αττικό Μετρό, αποδέχεσαι απλά τους όρους χρήσης της συγκεκριμένης υπηρεσίας. Οι οποίοι όροι χρήσης μπορεί να είναι όχι μόνο τα αναγραφόμενα στο νόμο, αλλά από εσωτερικές διαδικασίες και εγκύκλιοι μέχρι ήδη ας πούμε λογικοί κ κανόνες δικαίου.

 

βεβαίως και εσύ μπορείς να διεκδικίσεις τα ΠΑΝΤΑ (αυτό ισχύει σε κάθε έκφανση της ιδιωτικής μας κ δημόσιας ζωής), όμως το εισητήριο και κάθε ΑΛΠ ή τιμολόγιο ΑΠΟΤΕΛΕΙ συμβόλαιο, ή καλύτερα συμφωνία (συμφωνητικό) μεταξύ 2 μερών. Από τη στιγμή που η εκχωρήτρια εταιρία ΜΕΤΡΟ ΑΕ δε σου έχει εκχωρήσει δικαίωμα μεταβίβασης της υπηρεσίας (άλλα ούτε κ το ανάποδο) έχει κάθε δικαίωμα να σε μηνύσει για απώλεια εσόδων, να σε καταγγείλει κλπ κλπ.

 

Για την επιστροφή δεν είμαι σίγουρος πάντως παιδια (χρησιμοποιώ μηνιαία κάρτα) αλλά έχω την εντύπωση ότι αναγράφει για μεταβαση μετεπιβιβαση κ όχι επιστροφή...μπορεί να μας το πει κάποιος υπεύθυνα αυτό?

 

Τώρα για την θερμότητα δε νομίζω κ γω να υπάρχει πρόβλημα... Οι προδιαγραφές εξαερισμού που θέτουν οι αρμόδιες υπηρεσίες (κ οι πυροσβεστική) είναι πολύ αυστηρή, έστω κ να φτάσουν στο όριο.

 

aimilios έχω την εντύπωση πως είναι λίγο διαφορετικό το θέμα μοιράσματος από ιδιωτική πρωτοβουλία σε ιδιωτικά δικτυα και υπηρεσίες, απ ότι σε κοινωφελές δίκτυο, όπως είναι το μετρο κ ο προαστιακος

Το θεμα με τις ανταποκρίσεις, το αγνοούσα απλά έκανα μια υπόθεση, επειδή το χρησιμοποιώ 2 χρόνια τώρα.

 

Πάντως έχει πολύ ψωμί ακόμα η υπόθεση ΜΜΜ κ θα συνεχίσει να έχει κ εκεί πάνω να δείτε που θα βρεθούν και άλλοι τρόποι μποικοταζ από πολίτες...

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Mα όχι εσύ συγγεκριμένα (βαριέμαι να κοιτάξω ποιο πίσω σελίδες...:p) αλλά οι υπόλοιποι που υποστηρίζουν την άποψη σου λένε πως οι δημόσιες συγκοινωνίες δεν είναι ελλειματικές....

 

Οι δημόσιες συγκοινωνίες είναι ελλειματικές. Δεν θυμάμαι να διάβασα το αντίθετο από κάποιον εδώ μέσα, αλλά αν κάποιος το έγραψε μάλλον δεν ξέρει τι λέει.

 

Εδώ ο mylogic έγραψε ότι ως πρώην ορκωτός λογιστής έχει δει τα accounts και είναι ελλειματικά (που όλοι το ξέραμε, αλλά δε νομίζω ότι χρειάζεται άλλη επιβεβαίωση).

Link to comment
Share on other sites

Οι δημόσιες συγκοινωνίες είναι ελλειματικές. Δεν θυμάμαι να διάβασα το αντίθετο από κάποιον εδώ μέσα, αλλά αν κάποιος το έγραψε μάλλον δεν ξέρει τι λέει.

 

Εδώ ο mylogic έγραψε ότι ως πρώην ορκωτός λογιστής έχει δει τα accounts και είναι ελλειματικά (που όλοι το ξέραμε, αλλά δε νομίζω ότι χρειάζεται άλλη επιβεβαίωση).

Εγώ επειδή περνάω όπως όλοι πιστεύω έξω από στάσεις του μετρό έχει πολύ αυξημένη κίνηση σε σχέση με πριν 3-4 μήνες πιστεύω.Δε ξέρω πάλι μπορεί να είναι ιδέα μου...;):)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

μιλάω για 6-7 χρόνια πριν, και συγεκριμένα για τα αστικά λεωφορεία, αλλά και το μετρό τα πρώτα έτη λειτουργούσε στο πλην...μακάρι να έχει αλλάξει το ισοζύγιο... Στο μετρό υπάρχουν αν δεν κάνω λάθος 2 εταιρίες η Αττικό μετρό Λειτουργιας κ η αττικό μετρό... Η λειτουργίας πρέπει να είναι θετική αν δεν κάνω λαθος, πάντως από διεταιρικές κινήσεις πρέπει να γίνεται χαμός (ξέρετε πάρε ένα ποσό από τον 38 εδώ βάλτο εκεί κλπ κλπ) χαχαχα

Πάντως η αλήθεια είναι πως υπάρχουν ακόμα υπεργολάβοι απλήρωτοι απ τα έργα του 2004.

Η σημερινή απεργεία έγινε με αίτημα λέει προσλήψεις και αύξηση των προσφερόμενων υπηρεσιών:X έλα παναγιά μου!!!!

Πάντως για μένα τα παρκινγκ του μετρό θα μπορούσαν να λειτουργούν με ένα συμβολικό τίμημα 20 λεπτών, ή με βάση το εισητήριο, ή για όσους έχουν βγάλει μηνιάια κάρτα... κ να έχουν μπαρα..γίνονται πολλές κλοπές εκει μέσα

μακάρι πάντως να τελειώσουν γρήγορα κ οι αλλοι σταθμοί, θα σώσουν πολύ κόσμο

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή περνάω όπως όλοι πιστεύω έξω από στάσεις του μετρό έχει πολύ αυξημένη κίνηση σε σχέση με πριν 3-4 μήνες πιστεύω.Δε ξέρω πάλι μπορεί να είναι ιδέα μου...;):)

 

To ότι έχει κίνηση δε σημαίνει ότι δε μπαίνουν μέσα. Ελλειματικά είναι όχι επειδή δεν έχουν επιβάτες αλλά επειδή τιμολογούν κάτω του κόστους. :!:

Link to comment
Share on other sites

Η πιθανοτητα να χασει τον ενιαιο του χαρακτηρα το εισητηριο εαν οι παρανομουντες που δινουν το εισητηριο σε επομενο χρηστη των μεσων εχει συζητηθει στους κυκλους του ΟΑΣΑ και ειναι παραπανω απο πιθανη εαν δεν αλλαξουμε μυαλο...

 

Η σημερινή απεργεία έγινε με αίτημα λέει προσλήψεις και αύξηση των προσφερόμενων υπηρεσιών:X έλα παναγιά μου!!!!

 

ΩΠΑ. Η σημερινη απεργια ειναι του ΟΣΕ

  • που εχουν να γινουν προσληψεις περιπου 24 χρονια

  • που εχει ενα ελλειμα που εαν ασχοληθει μαζι του η ευρωπαικη ενωση μαυρο φιδι που τον εφαγε [Σε δηλωσεις του, ο ΥΜΕ ειπε οτι το ελλειμα της ολυμπιακης μπροστα σε αυτο του ΟΣΕ ειναι παιχνιδακι] [εχει συνεχομενα ζημιες εκατομμυριων χρονια και ειναι ανεφικτο να προσδιορισουμε ποσα, γιατι ισολογισμοι στον ΟΣΕ ξεκινησαν καπου στη δεκαετια του 90 - ολοκλρος οργανισμος δεν ηξερε που πηγαινει οικονομικα για δεκαετιες]

  • και τελος

  • να μην ξεχναμε δρομολογια ηλιθιωδως κατω του κοστους, με 15Ε το Αθηνα - Θεσσαλονικη..

Σχετικα με τον κλιματισμο..

Μην περιμενετε θαυματα στο ΜΕΤΡΟ. Ειναι λιγοι οι συρμοι 2ης γενιας [για να εχετε μια εικονα ειναι αυτοι που μοιζουν με νοσοκομειο λογω του φωτισμου τους και δεν εχουν χωρισμα αναμεσα στα βαγονια κατασκευασμενοι απο την ROTEM στην Κορεα το 2001.

 

Οι υπολοιποι αρχικοι συρμοι, με το ροζ εσωτερικο, κατασκευασμενοι απο την ALSTHOM στην Γαλλια το 1997 δεν δεχονται μετατροπη.. Οποτε ξερετε τι θα γινει κατ εμε? Οι μη κλιματιζομενοι συρμοι θα δεχονται εισροη του πολυ ζεστου αερα των τουνελ - αφου δεν γινεται να ζησεις σε αυτους με κλειστα τα παραθυρα το καλοκαιρι - με αποτελεσμα οι μισοι συρμοι να ειναι στην κυριολεξια σομπες και οι αλλοι μισοι αξιοπρεπεις.

 

Ελεγκτες...

 

Υπαρχουν 2 κατηγοριες ελεγκτων, οι ελεγκτες των εκαστοτε εταιριων [ΑΜΕΛ πχ] καθως και οι ελεγκτες που εχουν δικαιωμα να ελεγξουν σε ολα τα ΜΜΜ... Προσεξτε, μην την πατησετε...

 

Τιμη Εισητηριου

 

Κατι που ειναι γεγονος και δεν αλλαζει ειναι οτι το εισητηριο θα παει 1Ε απο τις αρχες του 2009...

 

Δικαιολογιες του τυπου δεν ειμαστε Αγγλια εδω, εχουμε χαμηλοτερους μισθους δεν στεκουν για 2 λογους.

  • Οπως ειπε ενας φιλος νωριτερα ας το παρουμε αναλογικα. Εχουν στην Αγγλια 6πλασιους μισθους της Ελλαδας?
     
  • Οι προμηθειες τροχαιου υλικου + των ανταλλακτικων τους ειναι 6 φορες φθηνοτερη για την Ελλαδα? Ποιοι ειμαστε, δηλαδη...?? Οπως ειπε και ο gmac τιμολογουν κατω του κοστους, αντι να το καταπινουμε και να μην βγαζουμε αχνα εχουμε και παραπονο!

 

Η ΕΘΕΛ ειναι ετοιμη να παραλαβει 220 νεα λεωφορεια [

 

http://www.salzi.at/images/articles/2007_09/74/u2_Alpino.jpg

 

+

 

http://galerie-autobusu.cz/tn/wall/Solaris_Urbino_18_wallpaper.jpg

 

] και να αντικαταστησει καποια απο τα ΠΟΛΥ γηρασμενα της. Περιμενετε να μας τα δωσουν τσαμπα? Ας φωναζουμε για καλυτερη ποιοτητα των ΜΜΜ αλλα οχι και να την απαιτουμε δωρεαν! Ημαρτον!

 

Αυτα τα πολλα - ολιγα...

 

EDIT:

 

Μην ξεχασετε να ενημερωθειτε για τα ΝΕΑ δρομολογια του ΠΡΟΑΣΤΙΑΚΟΥ σιδηροδρομου, καθως και γι αυτα που ακυρωνονται λογω των απεργιων

Watch When You Stray My Friend...
Link to comment
Share on other sites

Όταν δίνεις σε κάποιον ζητιάνο λεφτά ή ακόμα χειρώτερα σε κάποιο ναρκωμανή που ξέρεις ότι θα τα χρησιμοποιήσει για τη δώση του,και δε δίνεις το εισητήριο σου σε κάποιον άλλο(π.χ. σε κάποιο παιδι από μονογονεοική οικογένεια,με οικονομικά προβλήματα,ή άλλα προβληματα που ούτε καν μπορείς να φανταστείς)τότε τι να σου πω...εκει βαδίζει η κοινωνία μας....Α και στη τελική άμα σου τη σπάει τόσο πολύ όταν σου δώσουν το εισητήριο στο χέρι πες τους γελοίους(Μιας και γελοιότητες λες πως υποστηρίζουμε)και ότι είσαι ποιο μάγκας και θα αγοράσεις δικό σου εισητήριο....:shifty::wacko:

 

Αγαπητοί moderators,

 

Μετά από αυτό το post επιτρέπεται να πω στο συμφορουμήτη μου να μη λέει άτοπες ΒΛΑΚΕΙΕΣ ή παραβιάζω κάποιο κανόνα?????

 

:mad::mad::mad::mad:

 

ΕΛΕΟΣ πια! Λίγη επαφή με τη πραγματικότητα δε βλάπτει....

 

Και κάτι γενικό: Οι κρατικές επιδοτήσεις με εξαίρεση στρατηγικές αποφάσεις ( πχ ενίσχυση γεωργίας είναι κακές γιατί δημιουργούν στρεβλώσεις, κακή χρήση πόρων και αλλά πολλά)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Η επανάσταση του νεοέλληνα για 0.80€..για κάτι που ανήκει σε αυτόν ουσιαστικά και υπάρχει για να τον εξυπηρετεί.. Τόση φασαρία για 0.80€ την στιγμή που το βράδυ θα πάει στην καφετέρια να πιει τον καφέ του και θα σκάσει 6-7€ σε κάποιον ιδιώτη για να "απολαύσει" κάτι που κοστίζει μετά βίας 0.10-0.20€ Και θα του πει και ευχαριστώ αφήνοντάς του και tip...

Link to comment
Share on other sites

Η επανάσταση του νεοέλληνα για 0.80€..για κάτι που ανήκει σε αυτόν ουσιαστικά και υπάρχει για να τον εξυπηρετεί.. Τόση φασαρία για 0.80€ την στιγμή που το βράδυ θα πάει στην καφετέρια να πιει τον καφέ του και θα σκάσει 6-7€ σε κάποιον ιδιώτη για να "απολαύσει" κάτι που κοστίζει μετά βίας 0.10-0.20€ Και θα του πει και ευχαριστώ αφήνοντάς του και tip...

 

Δεν πάνε όλοι και πάντα στις καφετέριες, υπάρχει και διαφορετικός τρόπος ζωής τώρα αν τους βάζουμε σε ενα καλάθι όλους

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Δεν πάνε όλοι και πάντα στις καφετέριες, υπάρχει και διαφορετικός τρόπος ζωής τώρα αν τους βάζουμε σε ενα καλάθι όλους

Αυτοί που ΔΕΝ πάνε σε καφετέριες είναι η μειονότητα πλέον και σίγουρα δεν έχουν και internet σπίτι τους (στατιστικά μιλώντας βέβαια). Επομένως όλοι αυτοί οι "ψευτοεπαναστάτες" που γράφουν εδώ μέσα σίγουρα σκάνε και 5 και 6 και 7 ευρώ για ένα καφέ και σίγουρα μας γράφουν από την ταχύτατη γραμμούλα τους που την χρυσοπληρώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα πω εγώ ωπα, ωπα

 

καταρχήν το 90% εδώ μέσα συμφωνούν ότι είναι χαζή σαν κίνηση, εκτός από παράνομη...τη σύγκριση με τον καφέ δεν την αντιλαμβάνομαι...(είναι ΄λίγο άκυρη στη βάση της έχω την αμυδρή εντύπωση :) )

 

Ο καφές είναι είδος ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ, εδώ συζητάμε για ένα βασικό δημόσιο αγαθό... το οποίο το χρησιμοποιείς ΄7 μέρες της βδομάδας (προσωπικά) συνεπώς 0.80*7=5,60 ευρώ...και τα οποία ΌΧΙ δεν είναι πολλά για τη συγκεκριμένη υπηρεσία..τώρα πια!

 

Και το ποτό έχει πάει 10 ευρώ και άλλα αγαθά πολύ παραπάνω...αλλά είναι ανόμοια πράγματα.

 

Για τον ΟΣΕ που γίνεται η απεργεία, ο προαστιακός δυστυχώς ανήκει στον ΟΣΕ ο οποίος δυστυχώς κ αυτός με τη σειρά του, είναι μέσο εξυπηρετησης συμφερόντων και ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΜΗΝΙΑΙΑ ΚΑΡΤΑ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ. ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΑΠΟΛΥΘΩ αν δεν δουλεύω.

 

ΩΠΑ. Η σημερινη απεργια ειναι του ΟΣΕ

που εχουν να γινουν προσληψεις περιπου 24 χρονια

που εχει ενα ελλειμα που εαν ασχοληθει μαζι του η ευρωπαικη ενωση μαυρο φιδι που τον εφαγε [Σε δηλωσεις του, ο ΥΜΕ ειπε οτι το ελλειμα της ολυμπιακης μπροστα σε αυτο του ΟΣΕ ειναι παιχνιδακι] [εχει συνεχομενα ζημιες εκατομμυριων χρονια και ειναι ανεφικτο να προσδιορισουμε ποσα, γιατι ισολογισμοι στον ΟΣΕ ξεκινησαν καπου στη δεκαετια του 90 - ολοκλρος οργανισμος δεν ηξερε που πηγαινει οικονομικα για δεκαετιες]

που εχουν ακινητοποιηθει τρενα που ειχαν την μεριδα του λεοντος σε κινηση λογω ελλειψης ΤΡΟΧΩΝ και τελος

 

Προσλήψεις 24 χρόνια? που το είδατε αυτό? προσωπικά ξέρω 2 ανθρώπους που προσλήφθηκαν με παχυλούς μισθούς ο ένας στον ΕΡΓΟΣΕ και ο αλλος στον ΟΣΕ. Logistics ο ένας (με μισθό 4500 μικτα) και Οικονομική δνση ο άλλος...συνταξιούχος του ιδιωτικού τομέα

Για το έλλειμα μήπως φταίω εγώ? Δηλ έπρεπε να φτάσει ο κόμπος στο χτένι για να αντιληφθούν το πρόβλημα? Η μήπως θα έπρεπε εγώ να πάω να φτιάξω τις ράγες?

Η να πάω εγώ να τους φτιάξω το οικονομικό πλάνο? δηλ μια ολόκληρη διοικηση που παίρνει παχυλότατους μισθούς δεν ξέρει να φτιάξει ενα budget?αν δε ξέρει να φυγει...(προσοχή δεν αναφέρομαι στον απλό εργαζόμενο εκεί)

Πάντως αν η απεργεία είναι μέσο πίεσης άλλο τόσο ζημιώνομαι κ γω που δεν μπορώ να πάω στη δουλειά μου.

 

Το εισητήριο απ την άλλη είναι όντως κάτω του κόστους

 

Και προσωπικά εγώ θεωρώ την παραπάνω κίνηση όχι "επαναστατική" αλλά τζαμπατζιλίκι...Και το τζαμπατζιλίκι με ενοχλεί...αλλά το εισητήριο δεν είναι δικό μου κ δεν έχω κανένα δικαίωμα να πω στον άλλον πως θα το χρησιμοποιήσει.

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Και το τζαμπατζιλίκι με ενοχλεί...αλλά το εισητήριο δεν είναι δικό μου κ δεν έχω κανένα δικαίωμα να πω στον άλλον πως θα το χρησιμοποιήσει.

 

 

Αν εσύ σαν επιβάτης που πληρώνεις κανονικά το δικό σου εισητήριο και σαν φορολογούμενος που επιδοτείς τα δημόσια ΜΜΕ δεν έχεις δικαίωμα να πεις κάτι, τότε ποιος έχει; ;)

Link to comment
Share on other sites

την αποψή μου θα πω, αλλα δεν έχω κανένα δικαίωμα να υποδείξω στον αλλο τι θα κάνει..ο καθένας μέχρι εκεί που κόβει η κούτρα του, η τσεπη του κλπ κλπ

παραθέτεις 2-3 λογικα επιχειρήματα αν τον κερδίσεις τον αλλον εχει καλώς αν όχι δε θα αλλάξει γνώμη ουτως ή άλλως μωρε...

όσον αφορα τους δικούς μου ανθρώπους,οκ εκει θα επιμείνω, αλλα γενικά έχω πάψει να ασχολούμαι με τους ανθρώπους σε αυτό το επίπεδο.

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί moderators,

 

Μετά από αυτό το post επιτρέπεται να πω στο συμφορουμήτη μου να μη λέει άτοπες ΒΛΑΚΕΙΕΣ ή παραβιάζω κάποιο κανόνα?????

 

 

 

ΕΛΕΟΣ πια! Λίγη επαφή με τη πραγματικότητα δε βλάπτει....

 

Και κάτι γενικό: Οι κρατικές επιδοτήσεις με εξαίρεση στρατηγικές αποφάσεις ( πχ ενίσχυση γεωργίας είναι κακές γιατί δημιουργούν στρεβλώσεις, κακή χρήση πόρων και αλλά πολλά)

Ναι παραβιάζεις αλλά μην το κάνουμε θέμα.Σε άλλο post έλεγα ότι δεν είναι σωστό σε forum σαν και αυτό να προσπαθούμε να προσβάλουμε τον άλλον.Κάνε ότι καταλαβαίνει η άδεια σου η γκλάβα αφού με βρίζεις!!!:mad:Φίλε Βασιλη αναφέρεται στους mod αλλά αν και έδωσες τη δική σου απάντηση δε μπήκες στο κόπο να πατήσεις ένα delete σε αυτά τα προσβλητικά μνμτα.Ευχαριστώ!

 

Αυτοί που ΔΕΝ πάνε σε καφετέριες είναι η μειονότητα πλέον και σίγουρα δεν έχουν και internet σπίτι τους (στατιστικά μιλώντας βέβαια). Επομένως όλοι αυτοί οι "ψευτοεπαναστάτες" που γράφουν εδώ μέσα σίγουρα σκάνε και 5 και 6 και 7 ευρώ για ένα καφέ και σίγουρα μας γράφουν από την ταχύτατη γραμμούλα τους που την χρυσοπληρώνουν.
Άσχετο αλλά αν και έχω να πάω πάρα πολυ καιρό σε καφεταίρια και δεν έχω πατήσει ποτέ σε καφεταίρια με το καφέ πάνω από 3€!Παρόλα αυτά έχω γρήγορη σύνδεση και δικό μου internet.Δε καταλαβαίνω τη σύγγριση που κάνεις αλλά φαντάζομαι δε πειράζει!!!:p(Επι ευκαιρίας ωραίες οι αλλαγές στο forum!!!:))
Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Ναι παραβιάζεις αλλά μην το κάνουμε θέμα.Σε άλλο post έλεγα ότι δεν είναι σωστό σε forum σαν και αυτό να προσπαθούμε να προσβάλουμε τον άλλον.Κάνε ότι καταλαβαίνει η άδεια σου η γκλάβα αφού με βρίζεις!!!:mad:Φίλε Βασιλη αναφέρεται στους mod αλλά αν και έδωσες τη δική σου απάντηση δε μπήκες στο κόπο να πατήσεις ένα delete σε αυτά τα προσβλητικά μνμτα.Ευχαριστώ!

 

Άσχετο αλλά αν και έχω να πάω πάρα πολυ καιρό σε καφεταίρια και δεν έχω πατήσει ποτέ σε καφεταίρια με το καφέ πάνω από 3!Παρόλα αυτά έχω γρήγορη σύνδεση και δικό μου internet.Δε καταλαβαίνω τη σύγγριση που κάνεις αλλά φαντάζομαι δε πειράζει!!!:p(Επι ευκαιρίας ωραίες οι αλλαγές στο forum!!!:))

Καλά, να πιστέψουμε δηλαδή ότι εσύ δεν έχεις πιει ποτέ καφέ από το Starbcuks? Δεν έχεις μπει ποτέ στο The Mall να πιεις καφεδάκι από κάπου εκεί? Γιατί πλέον αμφιβάλλω αν βρίσκεις κάπου καφέ και σύγχρονο περιβάλλον κάτω από 3 ευρώ. Με τέτοια χρήματα μόνο σε καφενείο πλέον νομίζω!

Η σύγκριση με το internet λέει ότι αυτοί που έχουνε ίντερνετ στο σπίτι τους είναι άτομα που ανήκουν γενικά σε μια σύγχρονη κοινωνία οπότε δεν πάνε να πιούνε τον καφέ τους σε καφενεία. Επιλέγουν σύγχρονο καφέ, λέγε με starbucks και τα παρεμφερή.

Έχεις δει εσύ εδώ μέσα κανέναν πάνω από 35? Εγώ μέχρι εκεί βλέπω, ίσως με ελάχιστες εξαιρέσεις. Οι περισσότεροι δε είναι έφηβοι 17-8-9-20-25 κλπ!

Link to comment
Share on other sites

Ιδου η απαντηση που ελαβα -επιτελους- πριν λιγο

 

<<Αγαπητέ επιβάτη,

 

σύμφωνα με το νόμο 2669/98, "Οι επιβάτες των αστικών συγκοινωνιών οφείλουν να καταβάλλουν το νόμιμο, κατά περίπτωση, κόμιστρο της αντίστοιχης διαδρομής, να φυλάσσουν το αποδεικτικό καταβολής (Εισιτήριο ή Κουπόνι) και να το επιδεικνύουν κάθε φορά που ζητείται από τον αρμόδιο Ελεγκτή".

 

Από τα ανωτέρω είναι φανερό ότι εκείνος που θα πάρει από εισιτήριο από εσάς, δεν έχει καταβάλλει το νόμιμο κόμιστρο για την διαδρομή που πρόκειται να ακολουθήσει.

 

Το σπουδαιότερο όλων όμως είναι ότι οι συγκοινωνίες έχουν ως κύριο πόρο τους τα έσοδα από την πώληση των εισιτηρίων. Πρέπει όλοι να συνειδητοποιήσουμε ότι μειωμένα έσοδα στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς σημαίνει ότι αυτά δεν θα είναι πιθανά σε θέση να προσφέρουν αξιόλογες υπηρεσίες στο επιβατικό κοινό.

 

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία,

Γραφείο Επικοινωνίας Κοινού ΑΜΕΛ Α.Ε.>>

 

διαφωνω μονο στα του κυριου πορου που λεει μιας και οι διαφημισεις στο μετρο πανε συννεφο

 

οποτε, με αφορμη τα παραπανω σταματηστε το 'μποικοταζ'

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...