Jump to content

Συγχρονισμός επαφών και φωτογραφίων Android OS κινητού με το Gmail


kampinas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες βρήκα επιτέλους πως να μεταφέρουμε (επιτέλους) τις παλιές μας επαφές, τις οποίες τις αποθηκεύαμε στην συσκευή, σε λογαριασμό google για να τις έχουμε και online και άμα γίνει κάτι στραβό -χτύπα ξύλο- να τις επαναφέρουμε και να τις κάνουμε και συγχρονισμό με εύκολα βήματα από το κινητό και χωρίς καμία εφαρμογή.

 

Με λίγα λόγια αυτό που θα κάνουμε είναι να εξάγουμε την βάση δεδομένων των τηλεφωνικών επαφών μας και να τις εισάγουμε στην βάση δεδομένων των google επαφών μας.

 

Σημ: Λειτουργώ την official rom του wildfire froyo 2.2 (με το sense UI)

 

Πηγαίνουμε στις επαφές μας (Πρόσωπα δλδ) και σιγουρευόμαστε να είμαστε στην καρτέλα Όλα.

 

Εξαγωγή Βάσης Δεδομένων επαφών του τηλεφώνου/συσκευής.

  1. Μενού-Προβολή
  2. Ξετσεκάρετε όλα τα κουτάκια και επιλεγετε μόνο το Τηλέφωνο
  3. Πατήστε το πίσω επανέρχοντας έτσι στην καρτέλα Όλα βλέποντας πλέον τις επαφές μόνο από το τηλέφωνο.
  4. Μενού-Εισαγωγή/Εξαγωγή και μετά Εξαγωγή σε κάρτα SD.
  5. Στην επόμενη λεζάντα θα επιλέξουμε το Τηλέφωνο.
  6. Θα μας βγάλει ένα μύνημα για επιβαιβέωση εξαγωγής σε ένα αρχείο με κατάληξη .vcf στο οποίο θα πατήσουμε ΟΚ.
  7. Θα βγει μια μπάρα δείχνοντας την μεταφορά (εξαγωγή επαφών) και θα σας πάει πίσω πάλι στην καρτέλα Όλα (βλέποντας ακόμα εμείς τις επαφές του τηλεφώνου/συσκευής).

 

Προσοχή! Ακόμα δεν τελειώσαμε οπότε δεν πειράζουμε τίποτα. Συνεχίζουμε, δεν βγαίνουμε έξω.

 

Εισαγωγή Βάσης Δεδομένων επαφών σε google.

  1. Αφού είμαστε ακόμα στην καρτέλα Όλα βλέποντας τις επαφές του τηλεφώνου/συσκευής (ok το είπαμε αυτό αλλά επιβεβαιώστε το αυτό, ποτε δεν ξες) πατάμε Μενού και μετά Εισαγωγή/Εξαγωγή.
  2. Επιλέγουμε το εισαγωγή από κάρτα SD.
  3. Στο επόμενο πλαίσιο επιλέγουμε το google (προφανώς).
  4. Θα κάνει αυτό δυο ώρες να ψάχνει το αρχείο (μην φοβάστε θα το βρει).
  5. Κλικ στο Εισαγωγή ενός αρχείου Vcard.
  6. Στο επόμενο παραθυράκι θα μας βγάλει το αρχείο που κάναμε πριν εξαγωγή το οποίο μπορείτε και να επιβεβαιώσετε ελέγχοντας την μέρα και την ώρα δλδ 2 λεπτά πριν. (όσοι από εσάς που παλιότερα έχετε κάνει κ άλλα export το αρχείο που θέλουμε θα έχει την μορφή pcsc_pcsc_00000κάτι.vcf το οποίο αναφέρεται σε phone database extraction και όχι σε google ή sim)
  7. Το επιλέγουμε και ΟΚ.
  8. Βλέπουμε την μπάρα μεταφοράς (πράσινη) και τις επαφές μία μία να εισάγονται...
  9. Και τέλος βλέπουμε να είμαστε πάλι στην καρτέλα Όλα με τις επαφές της συσκευής. Μισό δεν τελειώσαμε.

 

Έλεγχος και συγχρονισμός επαφών google.

  1. Μενού-Προβολή και βλέπουμε το κουτάκι του google να είναι και όσα πλέον του τηλεφώνου το οποίο και τσεκάρουμε και ξετσεκάρουμε του τηλεφώνου που είχαμε και πριν και πατάμε πίσω.
  2. Συνδεόμαστε (κάπως) στο internet.
  3. Από την αρχική οθόνη Μενού-Ρυθμίσεις.
  4. Λογαριασμοί & Συγχρονισμός.
  5. κλικ στον λογαριασμό μας google.
  6. κλικ την πρώτη επιλογή Συγχρονισμός εφαρμογής Επαφών (μπορεί να το "τρώει" μετά το Επ)
  7. Μετά το σημαδάκι του συγχρονισμού μπείτε στο gmail σας στην καρτέλα επαφές και voila! Να οι επαφές του τηλεφώνου που μεταφέρθηκαν και στο google.

 

Από εδώ και πέρα προσοχή στην προσθήκη νέας επαφής να επιλέγετε το google στον τύπο επαφής.

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τον παραπάνω οδηγό και πέρασα τις επαφές μου στο gmail. Μετά όμως το μετάνιωσα, έσβησα τις επαφές από το gmail, και μετά από έναν συγχρονισμό σβήστηκαν και οι αντίστοιχες επαφές google από το κινητό και επέστρεψα στις επαφές του τηλεφώνου. Το πρόβλημα είναι ότι στο ιστορικό κλήσεων, οι κλήσεις από τις επαφές μου εμφανίζονται πλέον σαν άγνωστοι αριθμοί για να τους προσθέσω. Αν πάω να καλέσω βέβαια έναν τέτοιο άγνωστο αριθμό εμφανίζεται κανονικά η επαφή. Επίσης, ένα άλλο πρόβλημα που εμφανίστηκε είναι ότι ενώ φαίνονται οι φωτογραφίες στις επαφές μου, κατά τις κλήσεις δεν φαίνονται..

Πώς μπορεί να διορθωθεί αυτό; :(

 

Edit: Όλα οκ. Διορθώθηκε με μια εκ νέου εισαγωγή των επαφών στο τηλέφωνο από την vcard.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

kampinas καταπληκτικος οδηγος δινω ρεστα, εχω μια απορια στο gmail μου λεει ας πουμε οτι εχω 180 επαφες ενω οταν μπαινω στο κινητο μου λεει καπου 194????????????? πως εξηγειτε αυτο?????????? οσο αφορα για να μην χασετε τις επαφες σας κλπ καπου καπου να κανετε εξαξωγη στην sd σε μορφη vcf που μας λεει και ειστε οκ, οταν κανετε καμια λαμακια συγχρονιζετε το τελευταιο backup και ειστε οκ :)

 

edit ολα οκ με τις επαφες τις βγαζει ολες σωστα μετα απο μια ανανεωση

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Οταν κανουμε συγχρονισμο μπορουμε να επιλεγουμε με ποια στoιχεια θα γινει, του κινητου ή του λογαριασμου σε google ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα δυο φορεςς αλλα στο βημα

 

Βλέπουμε την μπάρα μεταφοράς (πράσινη) και τις επαφές μία μία να εισάγονται...

 

κολαει και λεει για απροσδοκιτο σφαλμα κλπ ...Την πρωτη φορα με επανεκκινηση διορθωθηκε.Αλλα τωρα δεν ανοιγει το κινητο και εκανα hart reset...:Φτανει εκει που βγαζε το λογοτυπο της htc και ξανα παλι τα ιδια...(:(:(:(:(:(:(

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανουμε συγχρονισμο μπορουμε να επιλεγουμε με ποια στoιχεια θα γινει, του κινητου ή του λογαριασμου σε google ?

το ίδιο είναι. οι επαφές google του κινητού συγχρονίζονται με των επαφών του gmail

Δοκιμασα δυο φορεςς αλλα στο βημα

 

Βλέπουμε την μπάρα μεταφοράς (πράσινη) και τις επαφές μία μία να εισάγονται...

 

κολαει και λεει για απροσδοκιτο σφαλμα κλπ ...Την πρωτη φορα με επανεκκινηση διορθωθηκε.Αλλα τωρα δεν ανοιγει το κινητο και εκανα hart reset...:Φτανει εκει που βγαζε το λογοτυπο της htc και ξανα παλι τα ιδια...(:(:(:(:(:(:(

συγνώμη, έφαγε σκάλωμα το κιν σου κατά την μεταφορά; :blink:

ανοίγει κανονικά τώρα;

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο είναι. οι επαφές google του κινητού συγχρονίζονται με των επαφών του gmail

 

συγνώμη, έφαγε σκάλωμα το κιν σου κατά την μεταφορά; :blink:

ανοίγει κανονικά τώρα;

 

Ακριβως...Μονο με hard reset επανηλθε.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

κάνεις τα βήματα και στο ξανακάνει;

 

Το εκανα δυο φορες με το ιδιο αποτελεσμα...Δεν ξανατολμω.Τις εχω τωρα ολες στο gmail.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

τέτοιο τρελό fatal πρώτη φορά το ακούω. τις πέρασες χειροκίνητα;

 

Ειναι για ...γελια αλλα δεν ξερω πως και αν εκανα κατι εγω ,που μαλλον εκανα αλλα δεν θυμαμαι , ειδα ολες τις επαφες στο gmail και τις περασα και στο τηλεφωνο μετα.Φυσικα και μια εκτυπωση για την κακια την ωρα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Exω ενα μικρο θεματακι με το συγχρονισμο...ενω περασα τις επαφες στο google δεν μου τις συγχρονιζει με το gmail...

Μηπως να φταιει το γεγονος οτι ειμαι ροοτ και s-off??

Συγκεκριμενα ενα εκανα το αρχειο vcf και εξαγωγη απο τη καρτα στο λογαριασμο google, ενω φαινονται οτι εχουν περασει οι επαφες στο λογαριασμο google Κανονικα, μολις πηγαινω στις ρυθμισεις να κανω συγχρονισμο επαφων με το λογαριασμο gmail δεν κανει τιποτα...

Μηπως φταιει το γεγονος οτι ειμαι ροοτ, και οτι εχω κανει s-off?Καμια ιδεα για το τι κανω ισως λαθος?

Edited by bekatakis
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Νεοεισερχόμενος και εγώ στην οικογένεια android θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πολύ απλό για εσάς λογικά:

 

έχοντας 2 λογαριασμούς gmail πως επιλέγω με ποιον από τους 2 θα συγχρονιστεί η συσκευή μου?

Θέλω να συγχρονίζετε μόνο με έναν λογαριασμό και να μην εισάγει επαφές κτλ από τον 2ο λογαριασμό....:O

Link to comment
Share on other sites

Νεοεισερχόμενος και εγώ στην οικογένεια android θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πολύ απλό για εσάς λογικά:

 

έχοντας 2 λογαριασμούς gmail πως επιλέγω με ποιον από τους 2 θα συγχρονιστεί η συσκευή μου?

Θέλω να συγχρονίζετε μόνο με έναν λογαριασμό και να μην εισάγει επαφές κτλ από τον 2ο λογαριασμό....:O

 

Οταν ξεκινας την εγκατασταση του κινητου σε ρωταει με ποιο λογαριασμο να συνδεεται.Φροντισε σε αυτον να εχεις τις επαφες του και οτι αλλο θελεις για συγχρονισμο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν προσθέσω και έναν δεύτερο λογαριασμό δε θα συγχονίζεται με αυτόν αλλά μόνο με τον πρώτο?
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν προσθέσω και έναν δεύτερο λογαριασμό δε θα συγχονίζεται με αυτόν αλλά μόνο με τον πρώτο?

 

Στο κινητο για συγχρονισμο με gmail και κατεβασμα εφαρμογων απο Google play (market) μονο ενα λογαριασμο μπορεις να δωσεις.Αλλαγη λογαρισμου σημαινει και αλλο χρηστη και χανεις οτι εχεις περασει.

 

Στα email μπορεις να προσθεσεις οσσους αλλους θελεις ειτε gmail ειτε οτι αλλο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητο για συγχρονισμο με gmail και κατεβασμα εφαρμογων απο Google play (market) μονο ενα λογαριασμο μπορεις να δωσεις.Αλλαγη λογαρισμου σημαινει και αλλο χρηστη και χανεις οτι εχεις περασει.

 

Στα email μπορεις να προσθεσεις οσσους αλλους θελεις ειτε gmail ειτε οτι αλλο.

 

Και πάνω σε αυτό,νομίζω με την jelly bean επιτρέπονται πολλαπλοί λογαριασμοί στο play store η κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Οκ τώρα το κατάλαβα. Φοβόμουν μήπως συγχρονίζει με όλους τους gmail λογαριασμους μου...

thanks....

 

Νασαι καλα ...

 

Και πάνω σε αυτό,νομίζω με την jelly bean επιτρέπονται πολλαπλοί λογαριασμοί στο play store η κάνω λάθος?

 

Εχω την 4 δεν ξερω αν εχει παρει ακομα καποιος την jelly bean για να απαντησω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει κάποια καλή εφαρμογή να το κάνει αυτό?

 

και το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι πχ στο outlook έχω πεδίο τηλεφώνου assistant το οποίο όμως ΔΕΝ μου εμφανίζεται στα τηλέφωνα όταν πάω στον κατάλογο του κινητού.

 

Κάποια λύση για αυτό????

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Καλησπέρα παίδες βρήκα επιτέλους πως να μεταφέρουμε (επιτέλους) τις παλιές μας επαφές, τις οποίες τις αποθηκεύαμε στην συσκευή, σε λογαριασμό google για να τις έχουμε και online και άμα γίνει κάτι στραβό -χτύπα ξύλο- να τις επαναφέρουμε και να τις κάνουμε και συγχρονισμό με εύκολα βήματα από το κινητό και χωρίς καμία εφαρμογή.

 

Με λίγα λόγια αυτό που θα κάνουμε είναι να εξάγουμε την βάση δεδομένων των τηλεφωνικών επαφών μας και να τις εισάγουμε στην βάση δεδομένων των google επαφών μας.

 

...

------------------

ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΠΟ WM6.5 [ HTC HD2] ΣΕ WPHONE [HTC TITAN ] ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω ένα θέμα και θέλω βοήθεια. Προσπαθώ να κάνω εξαγωγή τις επαφές απο ένα samsung note II και μετά το .vcf αρχείο που προκύπτει το κάνω είσαγωγη σε outlook για να έχω back up των επαφών. Για να σας προλάβω δεν το κάνω μέσω google γιατί το τηλέφωνο δεν είναι δικό μου και εγώ θέλω μόνο τις επαφές. Όταν λοιπόν κάνω εισαγωγή στο outloοκ μου δείχνει μόνο μια επαφή και αυτή με κινέζικα. Tι κάνω λάθος; Μπορείτε να με βοηθήσετε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οταν θελω να αλλαξω καποια στοιχεια απο το pc που τιςς εχω μεταφερει (για πιο ευκολια)

αυτα πως θα περασουν στο κινητο ?

και αντιστοροφα

δηλ πως επιλεγω προς τα που θα γινει ο συγχρονισμος ?

Link to comment
Share on other sites

Οταν θελω να αλλαξω καποια στοιχεια απο το pc που τιςς εχω μεταφερει (για πιο ευκολια)

αυτα πως θα περασουν στο κινητο ?

και αντιστοροφα

δηλ πως επιλεγω προς τα που θα γινει ο συγχρονισμος ?

 

Δεν επιλεγεις ...Οταν αλλαξεις κατι ή στο pc ή στο κινητο και μετα απο το κινητο κανεις συγχρονισμο γινεται και στα δυο.

Εγω ολα τα κανω απο το pc εκτος και θελω αμμεσα καποια τeλευταια κλιση να την αποθηκευσω οποτε την προσθετω στο κινητο και μετα με συγχρονισμο παει και στο pc

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια τετοια εφαρμογη free ?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alefsoft.copycontacts&feature=apps_topselling_paid

 

 

γιατι με τον συγχρονισμο δε βγαζω ακρη

στο τηλεφωνο μου βγαζει πολλες επαφες με 4-5 σηματακια του google διπλα τους

δηλαδη εχουν μπει πολλες φορες στο google

οταν μπιανω απο το pc στο gmail βλεπω οτι υπαρχουν πολλες φορες καποιες επαφες

αλλα και καποιες επαφες που εχουν σβησει απο το κινητο να υπαρχουν παλι εκει

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...