Jump to content

Ενυδρεία!


Dragonheart
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 100
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μαλον 60 ηθελε να γραψει και της ξεφυγε ενα επιπλεων 0

 

Ρε παιδια σχετικα με τις χελωνες (τις μικρες τις πρασινες) μπορει να με ενημερωσει κανεις; Τι φροντιδα χρειαζονται κλπ; Και επισης εχω ακουσει οτι βρωμανε, αλιθευει;

Link to comment
Share on other sites

http://www.enydreio.com

Μπορει και να το ξερετε αλλα νομιζω εχει μερικα χρησιμα πραγματακια :)

 

resurection_boy διαβασε τις τελευταιες σειρες του κειμενου εδω http://www.aquafriends.com/html/andaou_.html

Link to comment
Share on other sites

Μαλον 60 ηθελε να γραψει και της ξεφυγε ενα επιπλεων 0

 

Ρε παιδια σχετικα με τις χελωνες (τις μικρες τις πρασινες) μπορει να με ενημερωσει κανεις; Τι φροντιδα χρειαζονται κλπ; Και επισης εχω ακουσει οτι βρωμανε, αλιθευει;

 

Κάποτε όταν ήμουν μικρός είχα ένα χελωνάκι.Δεν παρείχα και τις ιδιαίτερες φροντίδες.Μια φορά την εβδομάδα άλλαζα το νερό και το τάιζα καθημερινά,μια φορά την ημέρα,με αποξηραμένες γαριδούλες...Προσωπικά,δε θυμάμαι να μου βρώμαγε ποτέ...

Για περισσότερα ας απαντήσει κάποιος με ιδιαίτερες ή πιο πρόσφατες γνώσεις:) .

Link to comment
Share on other sites

1. Μαλλον δεν ξερεις τι σημαινει χομπι ενυδρειο. Δυστυχως περασαν πολλα χρονια για να καταλαβω τι συμβαινει, γιατι βαριομουν να διαβαζω θεωριες, χημειες, φαρμακα και να ειμαι πανω απο το ενυδρειο συνεχεια. Η εμπειρια σωζει ζωες! :)

 

θα συμφωνήσω μαζί σου. Περί νιτρικών κ.λ.π. δεν είχα ιδέα μέχρι σήμερα. Ομως όταν πλήρωσα το 2.10Χ80Χ60 ενυδρείο δεν φρόντισε κανείς να μου τα πει.

 

2. Την θερμοκρασια του νερου την καθοριζει το θερμαντικο σωμα, που εχει θερμοστατη και δεν ασχολεισαι ποτε μαζι του! ;)

 

Χμ... και το καλοκαίρι τι κάνεις εάν δεν έχει air-condition? Βάζεις πάγο για να διατηρείς σταθερή π.χ. 28oC ???

 

3. Με ενα κοστος 40 ευρω, αγοραζεις αυτοματη ταιστρα. (Την ταιστρα την εχεις για πολλα χρονια δεν ειναι κατι ακριβο). Αναλαμβανει να ταιζει τα ψαρια για ενα μηνα!

 

Μακάρι να υπήρχαν τότε. :)

 

4. Μιλας για τελειως διαφορετικα πραγματα. Δεν εχει καμια σχεση το θαλασσινο ενυδρειο με του γλυκου νερου! (Σαν να συγκρινεις κινητηρες που ο ενας δουλευει με diesel και ο αλλος με αμολυβδη!) Για δες ομως χρωματα απο ψαρια της θαλασσας και δες και των τροπικων λιμνων (οχι οτι και τα τελευταια δεν ειναι ωραια)

 

Εστι παρασύρθηκα και πήρα με αλμυρό νερό. :(

 

Πολυ φιλικα για να μην απομακρυνουμε τον κοσμο απο ενα τοσο ωραιο χομπι! :respect:

 

Αναμφισβήτητα είναι ένα υπέροχο χόμπι και σου προσφέρει ατελείωτες ώρες ηρεμίας. Απλά να μην νομίζουν οι αναγνώστες ότι το ενυδρείο είναι κάτι εύκολο και απροβλημάτιστο.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

http://rapidshare.de/files/15535664/___oe___.3gp.html

glufths:P

 

ti einai ayth h taistra pws douleuei..1h fora thn akouw,palia to mono που ειχα ακουσει ηταν ενα σαν μπαλακι ping pong που κ καλα κραταγε 2 βδομαδες

Link to comment
Share on other sites

resurection boy εγω προσφατα εγινα κατοχος 3 χελωνων αλλα η μια προλαβε και πεθανε :cry: Οι αλλες 2 ομως ειναι μια χαρα,δεν εχουν κανενα προβλημα,πηγαινουν περα δωθε κανονικα :p Ειναι πολυ ευκολο να της προσεχεις,απλα τους ριχνεις κατι μικροσκοπικες γαριδουλες που βρισκεις ευκολα σε pet shops,βαζεις ενα πραγματακι στο νερο που ειναι για το χλωριο η κατι τετοιο και αλλαζεις το νερο συχνα (εγω καθε 2 μερες). Εχουν πλακα αν και μπορω να πω οτι της βαρεθηκα λιγο,ισως να εχασα το ενδιαφερον μου επειδη αυτη που πεθανε ηταν η αγαπημενη μου απο τις 3. Δεν βρωμανε αρκει να αλλαζεις το νερο για να μην μενουν κιολας αυτες οι αφαγωτες γαριδουλες γιατι τοτε υπαρχει μια μυρωδια. Γενικα θελουν ελαχιστη προσοχη και θα σου προσφερουν μερικες ωρες χαρας
Link to comment
Share on other sites

600 lt! Ti domatio exeis? 40 t.m.???

Μια χαρα εγραψα 600 lt... 60 ειναι πολυ μικρο! Ενας φιλος μου που εχει και εκεινος ενα 1000 lt θα μου το φτιαξει. Και οχι δεν ειναι 40 τετραγωνικα το δωματιο, ειναι λιγο μικροτερο , αλλα θα ταιριαζει απολυτα...!!! Θα ανεβασω photos οταν ετοιμαστει να δειτε.

Link to comment
Share on other sites

Αναμφισβήτητα είναι ένα υπέροχο χόμπι και σου προσφέρει ατελείωτες ώρες ηρεμίας. Απλά να μην νομίζουν οι αναγνώστες ότι το ενυδρείο είναι κάτι εύκολο και απροβλημάτιστο.

 

Ω ναί!Ατελείωτες ώρες ηρεμίας και χαλάρωσης..Καλό θα ήταν πάντως πρωτού γίνει η αγορά οποιουδήποτε ενυδρείου να γίνει μια σωστή συλλογή πληροφοριών για να μη τρέχει κανείς κατόπιν εορτής ;) .Προσοχή μόνο στους ιδιοκτήτες petshop..Δυστηχώς κάποιοι,αν όχι οι περισσότεροι,θέλουν απλώς να πουλήσουν..

Link to comment
Share on other sites

ti einai ayth h taistra pws douleuei..1h fora thn akouw,palia to mono που ειχα ακουσει ηταν ενα σαν μπαλακι ping pong που κ καλα κραταγε 2 βδομαδες

 

Ειναι ενας μηχανισμος σε μεγεθος λιγο μεγαλυτερο απο ενα κουτακι τροφης 200ml, με μπαταρια!!!

Το γεμιζεις με τροφη και μεχρι και 3 φορες την ημερα ταιζει τα ψαρακια σου με την ποσοτητα που θες!

Η λειτουργια του ειναι σαν των απορρυματοφορων, αλλα αντιστροφα.(δηλαδη λειτουργει με ατερμονα)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο, στην Ελλαδα υπαρχουν Aquariums? Ειχα ακουσει για ενα στο Ηρακλειο (βεβαια πεφτει λιγο μακρυα :p )

 

Ειχα παει στο Aquarium του Βερολινου...ενα εχω να πω..μαγεια!

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο, στην Ελλαδα υπαρχουν Aquariums? Ειχα ακουσει για ενα στο Ηρακλειο (βεβαια πεφτει λιγο μακρυα :p )

 

Ειχα παει στο Aquarium του Βερολινου...ενα εχω να πω..μαγεια!

 

Είχα τη τύχη να επισκεφθώ πριν 4 χρόνια το Aquarium της Γαλλίας.Δυστηχώς δεν θυμάμαι το όνομα του ή τη περιοχή όπου βρισκόταν.Απίστευτη ομορφιά σε όλα τα ενυδρεία..Ιδιαίτερη αίσθηση μου προκάλεσε μια αίθουσα όπου σε ενυδρεία-λιμνούλες (δηλαδή το βάθος του νερού δε ξεπερνούσε τα 25 εκατοστά) υπήρχαν σαλάχια τα οποία μπορούσες να αγγίξεις..Ακόμη το τεράστιο ενυδρείο στο οποίο ζούσε ένας καρχαρίας αρκετά μεγαλόσωμος ήταν πανέμορφο καθώς είχες τη δυνατότητα να το δείς underwater.Όλα τα λεφτά...

 

Αλλά,ας αρκεστούμε στα μικρά και υπέροχα ενυδρεία του σπιτιού μας...:)

Link to comment
Share on other sites

gia ths gallias de ksero,ostoso proteino anepifulakta to aquarium sthn ispania,barkelonh sugekrimena..apla mageutiko
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Οταν λετε aquarioum τι ειδους ενυδρια ενοειτε; Αυτα που ειναι ενας σωλινας απο τζαμια στην θαλασσα και περνας απο μεσα;
Link to comment
Share on other sites

Οταν λετε aquarioum τι ειδους ενυδρια ενοειτε; Αυτα που ειναι ενας σωλινας απο τζαμια στην θαλασσα και περνας απο μεσα;

 

Aquarium εννοούμε την έκθεση που φιλοξενεί τους ''κατοίκους του νερού''..Είναι σαν μουσείο θα έλεγα αλλά με ζωντανά και φρεσκότατα εκθέματα..:D !

Link to comment
Share on other sites

Τοτε στην Ελλαδα εχουμε και στην Ροδο. Αλλα απο οσο ξερω δεν εχει και πολυ μεγαλη ποικιλια στα ψαρια και στους λοιπους οργανισμους που φιλοξενουνται
Link to comment
Share on other sites

Της Ρόδου το είχα επισκευτεί στην 5ήμερη!

Είχα και εγω παλιά ενα ενυδρείο μικρό. Είχε μια πέτρα με βρύα (κανονικά), άμμο στον πάτο και 2-3 χρυσόψαρα. Είχε διχτάκι για τις αλλαγές και υγρό για την καταστροφή του χλωρίου. Στις διακοπές τα πήραμε τα ψάρια μαζί, μέσα σε πλαστικό κουτί που είχε και χερούλι για μεταφορά (θυμάμε την τρομάρα που τράβηξαν τα ψάρια απο τους κραδασμούς που έκανε η μηχανή του πλοίου!). Μέσα σε ένα χρόνο σιγά σιγά ψώφισαν όλα και δεν ξαναπήρα. Το ενυδρείο δεν ξέρω καν που είναι, νομίζω το χαρίσαμε. Τώρα σκέφτομαι να πάρω, αλλά το πρόβλημα είναι οτι μόνο στο ένα σπίτι χωράει και είμαι μόνο 3 ημέρες την εβδομάδα εκεί, αμα τα αφήσω θα ψωφίσουν (μιλάω για ενυδρείο μεγάλο με πολλά ψάρια, σαν αυτά που αναφέρατε και τοποθετούντε συνήθως επάνω σε ανάλογα έπιπλα). Το θέμα είναι πόσο καιρό ζουν τα ψάρια, πως αλλάζεται τόσο πολύ νερό μέσα στο σαλόνι κιόλας (μπορεί να υπάρχει η μηχανή που καθαρίζει, αλλά κάποια στιγμή θα θέλει και όλο το νερό αλλαγή)?

Μπορεί να φανεί χαζή η ερώτηση αλλά, αν έχεις ψάρια αλμυρού νερού, που βρίσκεις το αλμυρό νερό, απο την θάλασσα, ή ρίχνεις το Κάλλας μέσα στο γλυκό νερό?! :worry:

Link to comment
Share on other sites

mporeis na deis pio pano ena enydreio pou edeiksa...

pistepse me sto na alakseis nero se ayto den einai eukolh upo8esh..

exo agorasei pleon filtra ka8arismou,psaria-ka8aristes(gluftes),ebgala thn ammo apo ton pato giati polu duskola ka8arizeis enudreio me ammo kai ebala petradakia..

ta psaria zoune sxetika ligo,analoga me to eidos tous..xrusopsara pano apo 2 xronia de mou krathsan pote..

tora exo psarakia guppy kai de mporo na po poso zoune peripou kai ayto giati eno sthn arxh eixa kamia 15aria tora exo pano apo 70-80..gennane sunexos...apla sta sugekrimena psaria 8a prepei na prosekseis otan gennh8oun mikroulia na ta baleis kapou xorista giati mporei na ta fane ta megalutera h o glufths(an exeis fysika).ektos an de se endiaferei na apoktas olo kai kainourgia psarakia kai ta afhneis sthn tyxh tous..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
blepw to forum eksafanisthke,eimai kai egw katoxos enos enudreiou 60litrwn kai to exw sto dwmatio.hthela na rwthsw arketa pragnata alla blepw den uparxei kinhsh.exw balei mesa 3 diakosmhtika to ena einai ena megalo korali,to allo mikro kai to allo einai enas braxos kai 2 prasinades kai rwtw mhpws einai polla kai ta psaria duskoleuontai na kinhthoune?ta exw balei etsi wste na exoune xwro.twra einai mikra argotera omws tha megalwsoune giati einai kai agria[tropika].:rolleyes:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

blepw to forum eksafanisthke,eimai kai egw katoxos enos enudreiou 60litrwn kai to exw sto dwmatio.hthela na rwthsw arketa pragnata alla blepw den uparxei kinhsh.exw balei mesa 3 diakosmhtika to ena einai ena megalo korali,to allo mikro kai to allo einai enas braxos kai 2 prasinades kai rwtw mhpws einai polla kai ta psaria duskoleuontai na kinhthoune?ta exw balei etsi wste na exoune xwro.twra einai mikra argotera omws tha megalwsoune giati einai kai agria[tropika].:rolleyes:

 

Χαιρετώ!

 

Λοιπόν,κατ'αρχήν τι ψάρια έχεις (είδη) και για τι αριθμό μιλάμε;

Προσοχή στα στολίδια που χρησιμοποιείς γιατί μπορεί κάποιο ψάρι να τραυματιστεί λόγω της ''άγριας'' επιφάνειας.Επίσης,αν τα στολίδια σου είναι μικρά δε πρόκειται να καταλαμβάνουν ιδιαίτερο χώρο..

Δώσε μερικές ακόμα πληροφορίες για το ενυδρείο σου όπως συχνότητα αλλαγών νερού,θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα τα γκαμπι μου αποδημησαν....

σηκω8ηκα ενα πρωι και τα βρηκα ολα τα επιπλεουν..

ρωτησα σε ενα μαγαζι που πουλαει ψαρακια τι μπορει να εγινε και μου ειπε οτι μαλλον αρρωστησε ενα και κολλησαν και τα αλλα..

ευτυχως ο γλυφτης που ειχα επεζησε οπως και ενα τσιρονι που εχω

τωρα αγορασα χρυσοψαρα και εχω,και σκεφτομαι να παρω και κανα δυο μαυρα χρυσοψαρα...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ!

 

Λοιπόν,κατ'αρχήν τι ψάρια έχεις (είδη) και για τι αριθμό μιλάμε;

Προσοχή στα στολίδια που χρησιμοποιείς γιατί μπορεί κάποιο ψάρι να τραυματιστεί λόγω της ''άγριας'' επιφάνειας.Επίσης,αν τα στολίδια σου είναι μικρά δε πρόκειται να καταλαμβάνουν ιδιαίτερο χώρο..

Δώσε μερικές ακόμα πληροφορίες για το ενυδρείο σου όπως συχνότητα αλλαγών νερού,θερμοκρασία.

exw 2kixlides afrikanikes kai ena teksas/kai 2 katharistes.allazw nero to 1/3 tou enudreiou kathe 2fores to mhna kai therkokrasia exw 27 to polu 31 otan exei zesth.:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

exw 2kixlides afrikanikes kai ena teksas/kai 2 katharistes.allazw nero to 1/3 tou enudreiou kathe 2fores to mhna kai therkokrasia exw 27 to polu 31 otan exei zesth.:rolleyes:

 

Δυστηχώς στα συγκεκριμένα είδη ψαριών δεν έχω τις ιδιαίτερες γνώσεις αλλά μπορώ να σου δώσω μερικές συμβουλές για να βελτιώσεις τη ποιότητα διαβίωσης τους.

 

Κατ'αρχήν τα λίτρα σου είναι λίγα για τα είδη και τον αριθμό των ψαριών.Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάζεις το 40% του νερού κάθε 5 ημέρες.

Τη θερμοκρασία καλό θα ήταν να τη κρατάς μεταξύ 25 και 27 βαθμών αν και στους 31 όπως λές έχει υπάρξει και ζευγάρωμα..

 

Οι ΝοτιΑφρικάνικες κιχλίδες προτιμούν αμμώδη βυθό με αρκετές πέτρες..

 

Μερικά links να διαβάσεις και να μάθεις...

http://www.greekaquarist.com/vb/forumdisplay.php?f=10

http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/fishfotos.htm

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...