Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

Μόλις σήμερα ξεχάστηκα μετά από πολύ καιρό και με πήρε ο ύπνος με τους φακούς ...

Δεν είναι τίποτα, ένα χασμουρητό να ρίξεις μετά [δακρύζεις] και είσαι μία χαρά ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κανονικά θα ΕΠΡΕΠΕ να φορώ φακούς επαφής (ημίσκληρους) γιατί έχω "Κερατόκωνο" στο ένα μάτι (ο αμφιλστροειδής είναι ΚΩΝΙΚΟΣ κι όχι καμπυλωτός και βλέπω με είδωλο), αλλά ΔΕΝ μπορώ να μάθω να φορώ τους φακούς και ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΟΜΑΙ όταν πλησιάζω κι ακουμπώ τον φακό στην κόρη του ματιού...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, να ρωτησω κατι ?

 

φοραω συστηματικα φακους τα τελευταια 8 χρονια περιπου, ειμαι 25. αυτες τις μερες που μου τελειωσε το υγρο των φακων (αυτο το γνωστο σε ασπρο μπουκαλι με πρασινο αυτοκολλητο γυρω) ειδα τυχαια ενα μπουκαλι φυσιολογικ.ορου στο φαρμακειο και αγορασα αυτο, με 2 ευρω τα 500ml (εναντι 10 ευρω του ειδικου υγρου).

 

μεχρι στιγμης δεν εχω παρατηρησει καμια διαφορα, η περισοοτερη κουραση στα ματια μου, πιστευετε οτι με συστηματικη μακροχρονια χρηση του φυσιολογικ.ορου μπορει να εχω κανενα κινδυνο ?

 

ΥΓ. στο εμπορικο κεντρο στο μαρουσι, στο καταστημα οπτικων εκει, εχει καλη προσφορα 2+1 δωρο, σε προιοντα φακων επαφης, δλδ στα 2 κουτια φακων,το ενα δωρο. πηρα 18 φακους με 44 ευρω.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Ο φυσιολογικός ορός απλά συντηρεί τον φακό.. Δεν τον καθαρίζει, δεν αφαιρεί πρωτείνες και ένζυμα οπότε πάρε ένα υγρό φακών άμεσα..
Link to comment
Share on other sites

Ο φυσιολογικός ορός απλά συντηρεί τον φακό.. Δεν τον καθαρίζει, δεν αφαιρεί πρωτείνες και ένζυμα οπότε πάρε ένα υγρό φακών άμεσα..

 

οκ ευχαρ. για συμβουλη. θα παρω και ενα υγρο ειδικο παλι, αλλα δε θα το χρησιμοποιω καθημερινα, αλλα μερα παρα μερα με τον φυσιολογικο ορο.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, βλέπω ότι πολλοί έχετε προβληματισμού ως αφορά τους φακούς επαφής και το λέιζερ. Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι δεν υπάρχει ηλικία για το αν θα φορέσει κάποιος φακούς επαφής αρκεί να γνωρίζει και να ακολουθεί τους κανόνες υγιεινής. Τώρα ότι έχει να κάνει με το λέιζερ καλύτερα να περιμένετε μέχρι τα 25 και μετά να το κάνετε. Φορούσα γυαλιά μέχρι τα 18 και μετά φακούς μέχρι πριν 1 χρόνο όπου έκανα λέιζερ. Είμαι 29 τώρα. Δεν έχω κανένα πρόβλημα και βλέπω άψογα. Και κάτι τελευταίο επειδή το διάβασα πιο πάνω. ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ να κοιμάστε με τους φακούς αν αυτοί δεν είναι οι κατάλληλοι. Είναι πάρα πολύ επικίνδυνο. Αν τυχόν συμβεί αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να ρίξετε στο μάτι δάκρυα ή υγρό καθαρισμού φακών για να μαλακώσει ο φακός και να βγει. Μην προσπαθήσετε να το βγάλετε αλλιώς. Θα γίνει ζημιά στο μάτι. Α! και ποτέ δεν ρίχνουμε νερό έχει άλατα και καταστρέφει τον φακό.

 

πότε δεν εχω κοιμηθεί με φακό επαφής και ούτε θέλω πότε να το κάνω!. Διότι είχα ακούσει ότι :κοιμήθηκε ένα άτομο και το πρωί δεν μπορούσε να ανοίξει το μάτι του και του κάνανε ενχειρηση για την αφαίρεση του φακού. Τρόμαξα, επίσης είχα ακούσει από γνωστό μου ότι η αδελφή του την ενοχλούσε ο φακός και τον άλλαξε με άλλον και μετά ο φακός της κόπηκε στα δύο και δεν έπρεπε να κοιμηθεί μέχρι το πρωί μέχρι οσοτου πάει στο νοσοκομείο να της το αφαιρέσουν. Αστα να πάνε κατά τρόμαξα μόλις το άκουσα. Οπότε δεν είναι θέμα να την πάθεις με φακό μόνο το βράδυ αλλά και την μέρα είναι να μην σου τύχει.Αλλά καμία σχέση οι φακοί με τα γυαλιά μπορεί να κουράζουνε τα μάτια σε σύγκριση με τα γυαλιά αλλά έχεις τελεία όραση και καθαρό οπτικό πεδίο.Και κάτι άλλο το οποίο δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί το υγρό πάνω γράφει στις οδηγίες ότι μπορούμε να κρατάμε τους φακούς μέσα στο υγρό για 1μήνα άμα δεν τους χρησιμοποιήσουμε και μετά να αλλάζουμε εάν συμπληρωθεί ο μήνας,ρώτησα σε ένα οπτικό κέντρο στο μεσολόγγι αιτωλοακαρνανίας και μου είπανε ότι πρέπει να το αλλάζω κάθε μέρα ανεξάρτητα το αν χρησιμοποιώ τους φακούς ή όχι διότι μετά γίνεται νερό ο φακός . Εγώ πάντωσ δεν το αλλάζω κάθε μέρα όταν δεν τους χρησιμοποιώ διότι μου φαίνεται ότι αυτό είναι κόλπο των οπτικών για να τελειώνει γρηγορότερα το υγρό των φακών. Εσείς τι άποψη έχετε για αυτό; είναι σωστό ή όχι ; Κάτι άκυρο επίσης ο οπτικός μου μου είχε δώσει ένα κόλλυριο systane να ρίχνω μια σταγόνα κάθε φορά που τους βγάζω για ενυδατωση το χρησιμοποίησα για περίπου 1ή 1,5 χρόνο αλλά το κόλλυριο είχε 10€ τώρα εχω αρκετούς μήνες που δεν το χρησιμοποιώ και δεν εχω παρατηρήσει καμία διαφορά σε σύγκριση με πριν που το χρησιμοποιούσα. Τελευταία το χρησιμοποίησα διότι είχε κοκκινίσει το μάτι μου και τελικά περισσότερο χειρότερα μου το έκανε. Πιστεύω ότι εάν δεν το χρειαζόμαστε να μην το χρησιμοποιούμε το κόλλυριο ή τεχνικά δάκρυα ή τον φυσιολογικό όρο διότι συνηθίζει το μάτι και δεν είναι καλό !

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω κοιμηθεί με φακούς επειδή οκ είμαι λίγο φεύγα και αφηρημένος μερικές φορές και υπήρξαν 2-3 φορές που ξέχασα να τους βγάλω.Είναι χάλια μετά.Το μάτι έχει στεγνώσει εντελώς, ο φακός έχει κολλήσει πάνω στο μάτι και βλέπεις πολύ θολά.Μην το δοκιμάσετε:ninja:

Υγρό αν δεν φορέσω τους φακούς δεν το αλλάζω αλλά έτσι κι αλλιώς τους φοράω σχεδόν καθημερινά και γι αυτό αλλάζει συνέχεια.Μερικά υγρά έχουν μέσα στο πακέτο πολύ μεγάλες θήκες για τους φακούς προφανώς επίτηδες για να τις γεμίζεις υγρό και να τελειώνει γρήγορα.Μη πέφτετε στο κόλπο.Λίγο υγρό είναι αρκετό για να συντηρήσει το φακό:)

Φοράω φακούς 4 χρόνια και ευτυχώς ο οργανισμός μου τους δέχεται πολύ άνετα.Κλείνω άνετα 12ωρα και πάνω.Η αδερφή μου δεν αντέχει πάνω από 1-2 ώρες.Έχει να κάνει και με τον οργανισμό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω κοιμηθεί με φακούς επειδή οκ είμαι λίγο φεύγα και αφηρημένος μερικές φορές και υπήρξαν 2-3 φορές που ξέχασα να τους βγάλω.Είναι χάλια μετά.Το μάτι έχει στεγνώσει εντελώς, ο φακός έχει κολλήσει πάνω στο μάτι και βλέπεις πολύ θολά.Μην το δοκιμάσετε:ninja:

Υγρό αν δεν φορέσω τους φακούς δεν το αλλάζω αλλά έτσι κι αλλιώς τους φοράω σχεδόν καθημερινά και γι αυτό αλλάζει συνέχεια.Μερικά υγρά έχουν μέσα στο πακέτο πολύ μεγάλες θήκες για τους φακούς προφανώς επίτηδες για να τις γεμίζεις υγρό και να τελειώνει γρήγορα.Μη πέφτετε στο κόλπο.Λίγο υγρό είναι αρκετό για να συντηρήσει το φακό:)

Φοράω φακούς 4 χρόνια και ευτυχώς ο οργανισμός μου τους δέχεται πολύ άνετα.Κλείνω άνετα 12ωρα και πάνω.Η αδερφή μου δεν αντέχει πάνω από 1-2 ώρες.Έχει να κάνει και με τον οργανισμό.

 

οκ . Μπορεί να κάνει και με τον οργανισμό σε αυτό δεν έχεις και άδικο αλλά ελάχιστους εχω δει που να φοράνε φακούς για λίγες ώρες όλοι για πολλές ώρες τους φορούσαν. Γενικότερα όταν τους φοράς 12ωρο και παραπάνω μόλις τους βγάλεις πονάει το μάτι από την κούραση μου έχει τύχει παρά πολλές φορές

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Όλα θέλουν ψάξιμο.. Εγώ μετά απο πολλές δοκιμές κατέληξα στους air optix aqua που παρόλο που ανήκουν στην κατηγορία των μαλακών φακών είναι πιο σκληροί και δεν διπλώνουν οταν πάω να τους βάλω.. Τους φοράω μια 6ετία+ καθημερινα 16-18 ώρες, έχει τύχει να κοιμηθώ πολλά βράδια και την άλλη μέρα μόλις ξυπνήσω και υγρανθεί το μάτι να είναι μια χαρά μετά από λίγο.. Πολλές φορές τους κάνω όχι μόνο 30 χρήσεις αλλά και 40-45 χωρίς πρόβλημα.. Πάντα όμως χρησιμοποιώ καλά υγρά, πάντα καθαρά χέρια χωρίς νύχια και ακόμη και οι πετσέτες για να στεγνώνω τα χέρια δεν αφήνουν χνούδι..

 

Πάτε σε μαγαζιά με οπτικά και πάρτε δοκιμαστικούς φακούς τζάμπα.. Δοκιμάστε τους μια βδομάδα σε διάφορες καταστάσεις.. Μια μέρα σε ντουμάνια, μια μέρα πολλές ώρες, κτλ..

 

Τέλος υγρό φακών χρησιμοποιώ "μεγάλο" κουτάκι και το τιγκάρω γιατί εμπειρικά παρατήρησα ότι είναι καλύτερα σε εμένα..

Link to comment
Share on other sites

Όλα θέλουν ψάξιμο.. Εγώ μετά απο πολλές δοκιμές κατέληξα στους air optix aqua που παρόλο που ανήκουν στην κατηγορία των μαλακών φακών είναι πιο σκληροί και δεν διπλώνουν οταν πάω να τους βάλω.. Τους φοράω μια 6ετία+ καθημερινα 16-18 ώρες, έχει τύχει να κοιμηθώ πολλά βράδια και την άλλη μέρα μόλις ξυπνήσω και υγρανθεί το μάτι να είναι μια χαρά μετά από λίγο.. Πολλές φορές τους κάνω όχι μόνο 30 χρήσεις αλλά και 40-45 χωρίς πρόβλημα.. Πάντα όμως χρησιμοποιώ καλά υγρά, πάντα καθαρά χέρια χωρίς νύχια και ακόμη και οι πετσέτες για να στεγνώνω τα χέρια δεν αφήνουν χνούδι..

 

Πάτε σε μαγαζιά με οπτικά και πάρτε δοκιμαστικούς φακούς τζάμπα.. Δοκιμάστε τους μια βδομάδα σε διάφορες καταστάσεις.. Μια μέρα σε ντουμάνια, μια μέρα πολλές ώρες, κτλ..

 

Τέλος υγρό φακών χρησιμοποιώ "μεγάλο" κουτάκι και το τιγκάρω γιατί εμπειρικά παρατήρησα ότι είναι καλύτερα σε εμένα..

 

τους είχα δοκιμάσει από ένα δείγμα δεν μπόρεσα να τους συνηθίσω . Παίζει ρόλο και η καμπύλοτητα . Οι air optix η μεγαλύτερη καμπύλοτητα ποια είναι; αν δεν είναι μεγάλη δεν τους ξανά δοκιμάζω δηλαδή 8,6 διότι κόβει εύκολα το μάτι. Τέλος αν θυμάμαι καλά το κουτάκι αυτών των φακών δεν είναι με 3φακούς μέσα; και αν και δεν κάνω λάθος είναι ολίγον τι ακριβοί οι 6φακοί.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

8.6 είναι όλοι οι "απλοί" φακοί..

 

25€ η τριάδα έχουν αλλά γιατί να τους πάρεις από τους ληστές στην Ελλάδα, όταν από ebay με 42€ τελική τιμή με μεταφορικά παίρνεις 2 6άδες;

Link to comment
Share on other sites

8.6 είναι όλοι οι "απλοί" φακοί..

 

25€ η τριάδα έχουν αλλά γιατί να τους πάρεις από τους ληστές στην Ελλάδα, όταν από ebay με 42€ τελική τιμή με μεταφορικά παίρνεις 2 6άδες;

 

δεν ξέρω πως να κάνω αγορά μέσω ίντερνετ. Θέλει υποχρεωτικά πιστωτική;. Και πότε έρχονται οι φακοί σε πόσο χρονικό διάστημα; με κούριερ; ή με αντικαταβολή;

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Ο φυσιολογικός ορός απλά συντηρεί τον φακό.. Δεν τον καθαρίζει, δεν αφαιρεί πρωτείνες και ένζυμα οπότε πάρε ένα υγρό φακών άμεσα..

 

Ισχύουν όλα αυτά + το πιο σημαντικό: ο ορός δεν απολυμαίνει τους φακούς!

 

Επομένως:

οκ ευχαρ. για συμβουλη. θα παρω και ενα υγρο ειδικο παλι, αλλα δε θα το χρησιμοποιω καθημερινα, αλλα μερα παρα μερα με τον φυσιολογικο ορο.

 

Ούτε για αστείο! Αποκλειστικά και μόνο υγρό φακών. Γιατί να ρισκάρεις την υγεία των ματιών σου, για λίγα ευρώ το τρίμηνο; :lost: :down:

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει εγώ πριν αρκετό καιρό και όλα καλά.. Το κουτί των φακών βέβαια ήταν στα αράβικα αλλά έψαξα με μεγεθυντικό φακό έναν κωδικό μέσα στον φακό επαφής και ήταν οκ..

 

Δεν είχα πρόβλημα ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν αναφερθηκε καπου, στις προηγουμενες ...82 σελιδες, αλλα μπορειτε να προτεινετε online καταστηματα(με/η χωρις φυσικη παρουσια) με μεγαλη ποικιλια σε φακους επαφης; Ελληνικα ή ευρωπαϊκα.

Ψαχνω για ετησιους φακους, και δεν τους στοκαρουν πολλοι οπως καταλαβα. Οχι ομως οτι δεν υπαρχουν κιολας.

Πχ. το προαναφερθεν alfalens, δεν εχει ετησιους φακους.

Για προτεινετε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Xθες παρήγγειλα τους φακούς επαφής μου. Κατέληξα στην μάρκα Ciba Vision, αν δεν μου κάτσει καλά στο μάτι θα ψάξω για bausch & lomp ή Johnson..

 

Nα πω ότι έχω 4 βαθμούς μυωπίας, 0,50 και 0,75 αστιγματισμό.

 

Και οι δύο οπτικοί μου είπαν ότι ΔΕΝ χρειάζεται να «βάλω» μέσα στους φακούς τον αστιγματισμό αλλά να «βάλω» παραπάνω 0,25 μυωπία και στους δύο φακούς. Έτσι θα καλυφθεί και ο αστιγματισμός μου είπαν.

 

Ισχύει αυτό ή λένε βλακείες;;

 

Επίσης, το κόστος για 3 ζευγάρια φακών (6 φακοί συνολικά) είναι 35 ευρώ. Καλά είναι; Μιλάμε για μηνιαίους πάντα..

 

Τέλος, ποιο υγρό να προτιμήσω; Biotrue ή Optifree ή κάποιο άλλο;;

Link to comment
Share on other sites

Xθες παρήγγειλα τους φακούς επαφής μου. Κατέληξα στην μάρκα Ciba Vision, αν δεν μου κάτσει καλά στο μάτι θα ψάξω για bausch & lomp ή Johnson..

 

Nα πω ότι έχω 4 βαθμούς μυωπίας, 0,50 και 0,75 αστιγματισμό.

 

Και οι δύο οπτικοί μου είπαν ότι ΔΕΝ χρειάζεται να «βάλω» μέσα στους φακούς τον αστιγματισμό αλλά να «βάλω» παραπάνω 0,25 μυωπία και στους δύο φακούς. Έτσι θα καλυφθεί και ο αστιγματισμός μου είπαν.

 

Ισχύει αυτό ή λένε βλακείες;;

 

Επίσης, το κόστος για 3 ζευγάρια φακών (6 φακοί συνολικά) είναι 35 ευρώ. Καλά είναι; Μιλάμε για μηνιαίους πάντα..

 

Τέλος, ποιο υγρό να προτιμήσω; Biotrue ή Optifree ή κάποιο άλλο;;

Δεν το έχω ξανακούσει αυτό για τον αστιγματισμό!Εγώ φοράω φακούς που έχουν και τον αστιγματισμό μέσα.Καλύτερα πήγαινε και σε έναν τρίτο οπτικό για συμβουλή.

Το κόστος είναι καλό.

 

Γενικά το κόστος των αστιγματικών φακών είναι υψηλότερο από αυτούς της απλής μυωπίας αλλά τι στο καλό!Για τα μάτια μας μιλάμε:)

 

Για υγρό εγώ χρησιμοποιώ AQUAsoft aqua αλλά σε αυτά ο καθένας διαλέγει ότι τον βολεύει καλύτερα :)

Edited by zafos90
Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος οπτικός μου είπε ότι για 3 ζευγάρια φακών ΜΕ αστιγματισμό το κόστος ανέρχεται στο αστρονομικό ποσό των 160 € ενώ ο δεύτερος στο αστρονομικό ποσό μεν αλλά λιγότερο δε 120 €.. :X

 

Θα περάσω και από τρίτο.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος οπτικός μου είπε ότι για 3 ζευγάρια φακών ΜΕ αστιγματισμό το κόστος ανέρχεται στο αστρονομικό ποσό των 160 € ενώ ο δεύτερος στο αστρονομικό ποσό μεν αλλά λιγότερο δε 120 €.. :X

 

Θα περάσω και από τρίτο.. :rolleyes:

Εγώ παίρνω αστιγματικούς air optix τα 3 ζευγάρια στα 80 ευρώ.Εξαρτάται από τη μάρκα πιθανώς.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν πατε σε οφθαλμιατρο και εμπιστευεστε τα ματια (!) σας σε οπτικους που δεν εχουν σχεση με ιατρικη;
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν πατε σε οφθαλμιατρο και εμπιστευεστε τα ματια (!) σας σε οπτικους που δεν εχουν σχεση με ιατρικη;

Φακούς επαφής δεν αγοράζεις από οφθαλμίατρο..

 

Eμ, και εγώ για 3 ζευγάρια και air optix μάρκας μιλάω. :confused:

 

Τεράστια διαφορά.. :X

Λαμογιά μάλλον

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...