Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Hello.

 

Όταν στείλω MMS σε email η διεύθυνση του αποστολέα έχει ως εξής:

35799xxxxxx@mmsc.cyta.com.cy (όπου xxxxxx είναι το τηλέφωνο μου).

 

Λογικά λοιπόν δεν θα έπρεπε όταν κάνω reply σε αυτή τη διεύθυνση να παίρνω μήνυμα στο τηλέφωνο; Είναι μήπως κι αυτό ένα από τα πολλά (και απλά) που δεν έχει φτιάξει η Cyta ακόμη ή είναι κάτι άλλο που μου διαφεύγει;

 

Thanks.

Phoebus

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αυτό που συμβαίνει στην ελληνική vodafone για να μην μπορείς να στείλεις δωρεάν MMS από email σε κινητό είναι ότι παλαιότερα δεν μπορούσες να απαντήσεις σε ένα μήνυμα στην διεύθυνση που σου έβγαζε.

Τώρα τελευταία υπάρχει μία νέα υπηρεσία όπου σε κάθε MMS που πηγαίνει σε email υπάρχει ένα link μέσω του οποίου μπορείς να στείλεις μόνο μία απάντηση στο κινητό που σου έστειλε το MMS και μάλιστα μόνο κείμενο.

 

Προφανώς είναι κόλπο για να μην μπορείς να στέλνεις δωρεάν MMS...

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και με areeba, το MMS to email δουλεύει κανονικά το email to MMS κάνει bounce. Προφανώς επειδή δεν χρεώνεται η λήψη το MMS δεν συμφέρει τις εταιρίες να έχουν ανοιχτό το email-to-MMS αφού θα έβαζε φόρτο στο GPRS χωρίς κανένα κέρδος για τον operator.
Link to comment
Share on other sites

Απλά επειδή όταν ήμουν Αμερική και χρησιμοποιούσα T-Mobile αυτό γινόταν χωρίς πρόβλημα (και δωρεάν) - από email στο τηλέφωνο.

 

Κάτι άλλο που μπορούσα να κάνω ήταν το να στείλω email μέσω sms από το τηλέφωνο μου και sms μέσω email φυσικα.

 

Oh well, ίσως στο μέλλον... :worry:

 

Thanks.

Phoebus

Link to comment
Share on other sites

Απλά επειδή όταν ήμουν Αμερική και χρησιμοποιούσα T-Mobile αυτό γινόταν χωρίς πρόβλημα (και δωρεάν) - από email στο τηλέφωνο.

 

Σίγουρα δεν χρεονόταν η παραλαβή του MMS? Απ'οτι ξέρω τα δίκτυα που προσφέρουν υπηρεσίες email to SMS και email to MMS χρεώνουν τον παραλήπτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια ...θελω την βοηθεια σας επειγοντως γιατι θα τρελαθω.εδω και 15 ημερες περιπου με καλει συνεχεια ο εξης αριθμος 00355692965925 στο βονταφον κινητο μου και μου κανει αναπαντητες..μιλαμε με εχει πρηξει..ισα με 40 αναπαντητες την ημερα.τον καλω και εγω πισω να δω ποιος ειναι και απανταει μια ρωσσιδα λεει στην αρχη Hello και μετα κατι ακαταλαβιστικα ρωσσικα(τουλαχιστον ετσι νομιζω).Δεν ξερω τι να κανω με την παρτυ της.εχει κανεις καμια ιδεα για το πως μπορω να μαθω σε ποιον/αν ανηκει το νουμερο και απο πια χωρα ειναι???ξερω οτι ειναι κινητο σιγουρα γιατι εστειλα μηνυμα και μου ηρθε αναφορα παραδοσης.ΠΡΟΣΟΧΗ μην γελαστει κανενας και το παρει αυτο το νουμερο γιατι θα αρχισει να σας κανει αναπαντητες απο στο τηλ.που το καλεσατε.εμπλεξα και 2-3 φιλαρακια και με ζαλιζουνε και αυτοι τωρα..αμ,το αλλο εχω και την κοπελια μου να με πρηζει οτι ειναι γκομενα και τετοια.μιλαμε για πολυ λουκι.αν ξερει κατι καποιος ρε παιδια ας βοηθησει ειναι μεγαλη αναγκη και σοβαρολογω δεν κανω πλακα...ευχαριστω :(

 

Ζηταω συγγνωμη απο τους mods που δημοσιευω εδω αυτο το μηνυμα αλλα δεν ξερω τι να κανω..ειμαι απελπισμενος

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Stin ellada ta diktia ipostirizoun tinautomati akyrosi klisis enos i perissotrwn arithmwn? (dld an se kalei enas sigkekrimmenos arithmos na akirwnnei automata to diktio tin klisi xwris na se enoxlei esena)

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ laios23, σε πόσα forum έχεις ανοίξει αυτό το θέμα? Μέχρι στιγμής έχω μετρήσει 7. By the way το 0035 είναι Ιρλανδία, και αυτά τα ακαταλαβίστικα που ακούς είναι βαριά αγγλικά αναμεμιγμένα με ιρλανδέζικα. Έχω πάει Erasmus στην ιρλανδία και πραγματικά δεν τους καταλαβαίνεις με τίποτα ανα μιλήσουν με τη διάλεκτό τους.

Όσο για αυτό που σου συμβαίνει, το πιο πιθανό είναι να είναι κάνα κοριτσάκι που μόλις απέκτησε κινητό και έχει τρελαθεί από τη χαρά του..:)

Link to comment
Share on other sites

Το 00355 ειναι Αλβανια και το κινητο που σε καλει ειναι απλο κινητο της εταιριας Vodafone Albania.
Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Το +35 δεν ανήκει σε καμμία χώρα. Το +355 ανήκει πράγματι στην Αλβανία και προφανώς αυτά που ακούς είναι αλβανικά. Οπότε βρες κάποιον που να μιλάει αλβανικά και ζήτα του να σου μεταφράσει αυτά που λέει το τηλέφωνο. Μάλλον αν ακούς συνέχεια τα ίδια πράγματα, πέφτεις σε κάποιο μήνυμα του δικτύου ή σε τηλεφωνητή και μάλλον κάποιο παιδάκι (μικρό ή μεγάλο) στην Αλβανία την έχει καταβρεί με το να σου κάνει πλάκα...

 

By the way, το διεθνές πρόθεμα της Ιρλανδίας είναι +353.

Link to comment
Share on other sites

Country: Greece

 

Calls to the UK are charged at:

 

£0.28 per minute

 

Other charges from this destination:

 

Incoming calls Free

SMS outgoing £0.35

SMS incoming Free

Balance enquiry Free

Balance recharge Free

Voicemail £0.28

Language selection £0.28

Call diversion £0.28

Helpdesk hotline £0.28

Call set up (one time) £0.18

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

καλο ακουγεται.

δυστυχως στην Ρωσια δεν εχει free incoming roaming.

Κατα τα αλλα συμφερει?

Ποιος θα κατσει να σε τηλεφωνησει σε αγγλικο νουμερο?

Καλυτερα να περνω ντοπιες καρτες, ε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι χρεωσεις ειναι εαν καλεσεις απο Ελλαδα.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Το Νούμερο που παίρνεις δεν είναι Αγγλικό αλλά του Λιχτενσταιν... Είναι πάντως το μόνο που γνωρίζω που δε χρεώνει σε αρκετές χώρες τις εισερχόμενες....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα ενα κινητό Samsung Dualband Tri-Mode το οποίο λέει πάνω Sprint. Από οτι διάβασα στο Net το Sprint ειναι κάποιο δίκτυο στο εξωτερικό. Το κινητό δεν παίρνει sim κάρτα (δεν βλέπω κάποια θέση δηλαδή όταν βγάζω την μπατάρία) . Υπάρχει περιπτωση να το κάνω να δουλέψει; ή είναι για πέταμα (κρίμα πάντως γιατι απο τα χαρακτηριστικά που διάβασα είναι πολύ καλό)... heeelp αν ξέρει κάποιος :(
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα ενα κινητό Samsung Dualband Tri-Mode το οποίο λέει πάνω Sprint. Από οτι διάβασα στο Net το Sprint ειναι κάποιο δίκτυο στο εξωτερικό. Το κινητό δεν παίρνει sim κάρτα (δεν βλέπω κάποια θέση δηλαδή όταν βγάζω την μπατάρία) . Υπάρχει περιπτωση να το κάνω να δουλέψει; ή είναι για πέταμα (κρίμα πάντως γιατι απο τα χαρακτηριστικά που διάβασα είναι πολύ καλό)... heeelp αν ξέρει κάποιος :(

Η Sprint είναι εταιρία στις ΗΠΑ, και δε χρησιμοποιεί το πρότυπο GSM αλλά το CDMA, οπότε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόνο σε δίκτυο CDMA, άρα στην Ελλάδα (και σχεδόν σε όλη την Ευρώπη) σου είναι άχρηστο.

Όσο για το που μπαίνει η κάρτα SIM, δε μπαίνει, αφού τα κινητά CDMA δεν παίρνουν κάρτες SIM.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως.

 

Ωστοσω, ο αδερφος μου που επισκεφθηκθε το Λονδινο με αυτη τη συσκευη

http://x.msmobiles.com/portal/images/samsung/samsung-i730.jpg

 

δουλευε μια χαρα!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλα το φαντάστηκα οτι δεν θα μπορώ να το κάνω τίποτα...αμα το θέλει κανείς, να μου πεί το πουλάω όσο όσο, ετσι και αλλιώς μου είναι άχρηστο μιας και Αμερική δεν σκέφτομαι να πάω... :O
Link to comment
Share on other sites

... υπαρχει κανεις στην Ελλαδα που να τις πουλαει;;;;

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αβε.

 

1ο μου ποστ εδω, και ειναι για φιλο :D (ωραια σελιδα και ωραιο φορουμ παντως )

 

Λοιπον. Θα θελαμε οποιος ξερει να μας συμβουλεψει στο παρακατω :

 

Θελουμε να επικοινωνουμε φθηνα με ατομο στη Γερμανια, που εχει κινητό με καρτα απο την εταιρεια Ο2 το mobile προγγραμμα. Ποια χρονοκαρτα συμφερει να αγορασει ο φιλος μου (εδω Ελλαδα) , για να μιλαει με Γερμανια απο σταθερο τηλεφωνο ;

 

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Αν είστε/μένετε στην Ιταλία κι έχετε κινητή τηλεφωνία μ'έναν απ'τους 2 μεγάλους πάροχους ή σύνδεση διαδικτύου με την Telecom Italia, μπείτε στο Internet κι εγγραφείτε στην online υπηρεσία μελών. Μετά με το εκπληκτικό προγραμματάκι σε Java που ακούει στ'όνομα WebSMS μπορείτε να στέλνετε απ'το κινητό σας μηνύματα SMS σχεδόν δωρέαν. €0.01 σε σχέση με τη συνηθισμένη ταρίφα που είναι έως και 20 φορές παραπάνω. :luck:

 

Δύο αρνητικά:

1) Δεν παίρνετε αναφορά παράδοσης.

2) Ανάλογα με την κίνηση στο τηλεφωνικό κέντρο μπορεί το μήνυμά σας να φτάσει έως 10-15 λεπτά αργότερα. Δηλαδή δεν είναι καλό για real-time επικοινωνίες. Αν και τις περισσότερες φορές μέσα στο επόμενο λεπτό έχει φτάσει.

 

Αλλά δουλεύει και θα σας βοηθήσει να μειώσετε πολύ τα έξοδά σας αν στέλνετε πολλά SMs!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...