Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενα thread για όλες τις ανησυχίες μας σχετικά με το hardware που απαιτείται για την υλοποίηση μιας σύνδεσης Adsl :)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Tha balw dsl kai de kserw ti modem router na balw... Exw grammi pstn..

Akousa gia to USR 9105 oti einai kalo alla episis akousa merikoi pou exoun ena problima se dio forum.

Poio na parw??? na nai kai ftino....

GIa to USRobotics lene px :

 

""To provlima tou authentication failure einai provlima logw paroxea.Ti ennow.

An exete paratirisei sas vgazei auto to minima otan to 9105-9106 prospathei na syndethei meta apo kokkino wan ip.

Kokkino wan ip exei giati egine force ip change apo ton isp sas.

 

Opote loipon sas allazoun me to zori ip,epeidi sas petane viaia eksw koinws kati san kick ena pragma,to router sas kollaei stin prospatheia na ksanampei kai xreiazetai restart.

 

An dokimasete monoi sas na anagkasete to router na allaksei ip(valte vgalte tin mpriza,valte vgalte to kalwdio toy tilefwnou) tha epanelthei kanonika.""

 

DLD OTI KOLLAEI MERIKES FORES KAI MONO ME RESTART APO TO KOYMPAKI KSEKOLLAEI!!!

TO exei parathrhsei kaneis???

Link to comment
Share on other sites

5 μήνες τώρα ποτέ δεν το αντιμετώπισα το πρόβλημα στο 9106!

Go ahead,είναι από τα καλύτερα routers της αγοράς.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

To kserw oloi mou legan auto kai ksafnia epesa se dio topic pou elgan oti otan allazei ip merikes fores kollaei kai prepei na patiseis restart :/ kai sto adslgr.com px to lene

oxi oloi merikoi. kai den katalabainoun ti ftaiei akribws

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να μου προτείνετε ένα μόντεμ...Θέλω να είναι 4-port γιατί θα μοιραστεί η dsl με άλλα 2 άτομα (3 σύνολο) και απλά σας λέω ότι η μέγιστη απόσταση μεταξύ router και Η/Υ θα είναι 35 μέτρα, οπότε και ίσως να έχεται να μου πείτε κάτι ιδιαίτερο.

Ευχαριστώ!

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

architect_duth apo oti psaxnw egw kai ematha twra to USR 9105 einai ap ta kalitera kai ftino 60 eurw. kai ligo pio akribo to usr 9106 pou einai idio alla einai wirelless xwris kalwdia ktl. kai exoun 4 thires ethernet
Link to comment
Share on other sites

Σιγα κ μενα μου γινεται αυτο με το 9105 αλλα πολυ σπανια. Στη χειροτερη πας στο config page του router και του κανεις ενα reboot απο κει. 3μηνες το χω το 9105 , να μου χει γινει 5 φορες το πολυ. και φτιαχνεται σε 1'. Go Ahead , αγορασε το :up: δε θα μετανιωσεις.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως για να μοιρασω την ADSL σε laptop και desktop χρησιμοποιω 3 πραγματα:

1)adsl router Alcatel Speedtouch 530i

2)5port Ethernet switch (3COM)

3)Wireless Access Point (108Mbps LevelOne)

+τις wireless καρτες των desktop,laptop.

Βεβαια υπαρχει μεσω του switch και ενσυρματο δικτυο,οποτε εχω προβλημα με το wlan αφου ολα (ap,router) καταληγουν στο switch (ο desktop ειναι και σε LAN και σε WLAN ταυτοχρονα-μονιμα).

Συνολικα η λυση wireless πριν ενα χρονο μου κοστισε ~280€.Ευτυχως που τα εκανα ολα μονος γιατι αλλιως θα πληρωνα και εργασιες :S

Τωρα τα ιδια πραγματα κοστιζουν περιπου ~220€.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να μου προτείνετε ένα μόντεμ...Θέλω να είναι 4-port γιατί θα μοιραστεί η dsl με άλλα 2 άτομα (3 σύνολο) και απλά σας λέω ότι η μέγιστη απόσταση μεταξύ router και Η/Υ θα είναι 35 μέτρα, οπότε και ίσως να έχεται να μου πείτε κάτι ιδιαίτερο.

Ευχαριστώ!

Αφού σ' έχω πεί πόσες φορές, το καλύτερο μοντεμ value/money είναι το usr 9105 ;) Γιατί δε με ακούς; :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αφού σ' έχω πεί πόσες φορές, το καλύτερο μοντεμ value/money είναι το usr 9105 ;) Γιατί δε με ακούς; :D

Δικιο εχει. να τον ακους τον χωστολη :up: μετα απο 3 μηνες χρησης δεν εχω κανενα παραπονο απο το USR 9105

 

(Η USR χρωσταει πολλα σ αυτο το φλωρουμ.. και το αντιθετο)

Link to comment
Share on other sites

Αφού σ' έχω πεί πόσες φορές, το καλύτερο μοντεμ value/money είναι το usr 9105 ;) Γιατί δε με ακούς; :D

Ρε συ Τόλη αυτό που έχεις εσύ είναι για PSTN ενώ εγώ έβαλα ISDN.Υπάρχει και για ISDN?

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

@architect_duth

 

Με ενα μικρο firmware update (δωρεαν , το κανεις μονος σου στο σπιτι σου) γινεται ΟΚ και για ISDN (εγω ετσι το χω) ;) Αμα θες στειλε μου PM να σου δωσω οδηγο για το update του firmware.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ. Στη δουλεια μου στο ραδιοφωνο βαλαμε adsl. 1ον Εχω ενα φορητο 2,4GHZ -Ethernet και θελω να συνδεσω και εκει με ενα καλωδιο εκτος απο το κεντρικο υπολογιστη που ειναι πολυ κοντα τον φορητο μου για να εχω προσβαση. Τι ρυθμισεις να κανω εκτος απο την ενεργοποιηση της καρτας δικτυου.

2ον Στο κεντρικο υπολογιστη που δουλευει με μοντεμ του ΟΤΕ θα βαλουμε το zone alarm ποιες ρυθμιζεις χρειαζεται ωστε να δουλευει και αν πρεπει να ξερω ποια port πρεπει να μενουν ανοικτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα σύνδεση Vivodi (για καλό :) ή για κακό :mad: θα δείξει) και η κοπέλα της εταιρείας μου πρότεινε να αγοράσω ένα usb pstn modem της microcom το οποίο αρνήθηκα :O . Θέλω να μην έχω καλώδια και σκέφτηκα για wireless router+modem pstn adsl αλλά έχω απορίες. Το PC πως θα λαμβάνει το σήμα :confused: ; Θέλει "δυνατό" pc ή κι ένας pentium II 350mhz κάνει; Με το ασύρματο router+modem υπάρχει κίνδυνος να μοιράζεται κάποιος από κοντινό διαμέρισμα το ιντερνετ :worry: ; Το pc ειναι στο διπλανό δωμάτιο από εκέι που είναι η πρίζα και που μάλλον θα είναι και το modem. Καμιά βοήθεια; Thanx
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα σύνδεση Vivodi (για καλό :) ή για κακό :mad: θα δείξει) και η κοπέλα της εταιρείας μου πρότεινε να αγοράσω ένα usb pstn modem της microcom το οποίο αρνήθηκα :O . Θέλω να μην έχω καλώδια και σκέφτηκα για wireless router+modem pstn adsl αλλά έχω απορίες. Το PC πως θα λαμβάνει το σήμα :confused: ; Θέλει "δυνατό" pc ή κι ένας pentium II 350mhz κάνει; Με το ασύρματο router+modem υπάρχει κίνδυνος να μοιράζεται κάποιος από κοντινό διαμέρισμα το ιντερνετ :worry: ; Το pc ειναι στο διπλανό δωμάτιο από εκέι που είναι η πρίζα και που μάλλον θα είναι και το modem. Καμιά βοήθεια; Thanx

Έκανες πολύ καλά και αρνήθηκες το μοντεμ που σου προτείναν, μόνο και μόνο επειδή είναι usb και όχι ethernet. Δεν υπάρχει θέμα για το πόσο ισχυρό είναι το πισι σου :) Θα σου πρότεινα το usr 9105 ενσύρματο ή το 9106 αν επιμένεις για wireless.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ξέρει κανείς αν βάλω ασύρματη κάρτα δικτύωσης, τον κωδικό με τον οποίο θα επικοινωνεί με το ασύρματο adsl-router μου που τον βάζω; στο pc; ή στο ασύρματο adsl-router; Ο κωδικός αυτός δίνεται μαζί με το ασύρματο adsl-router ή με την ασύρματη pci κάρτα δικτύωσης :confused: ; Επίσης αν τελικά πάρω το 9105 της Robotics τι καλώδια πρέπει να αγοράσω; 1.UTP patch 2.FTP patch ή 3.FTP patch crossover :blink: ; Υπάρχουν και θωρακισμένα και αθωράκιστα; Έχουν καμιά διαφορά;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

; Με το ασύρματο router+modem υπάρχει κίνδυνος να μοιράζεται κάποιος από κοντινό διαμέρισμα το ιντερνετ :worry: ;

Λογικά το router σου θα είναι ρυθμισμένο by default με ανοιχτό wifi για όλους.

Εσύ πρέπει να το κάνεις restricted και να το ρυθμίζεις να συνδέεται μόνο με την συσκευή σου σύμφωνα με την MAC Adreess.

Διαφορετικά μπορείς να το έχεις χύμα αλλά με κωδικό, πάντως πρόσεξέ το γιατί εγώ αν ήμουν στο διπλανό διαμέρισμα δεν θα άφηνα την τσάμπα dsl να πάει χαμένη! :p

Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο αυτο γινεται απο τις ρυθμισεις και απο οσο ξερω εξαρταται ποση εμβελεια θα εχει μεσα στο ιδιο στο σπιτι....παντως ενας κωδικος ειναι απαραιτητος...
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ και ρωτώ:

 

1.α. Εντόπισα ένα US ROBOTICS 9106 -- μπορώ να το κάνω να "μιλήσει" με το παλιό μου PC χρησιμοποιώντας (στο PC) μόνο αυτό το Wireless G USB dongle που έχω και περισσεύει;

 

1.β. Ή θα πρέπει να πάρω ασύρματη κάρτα δικτύου PCI; Αν ναι, καμιά πρόταση που να συνεργάζεται καλά με το 9106; (Όσο πιο φτηνά, τόσο πιο καλά - προφανώς :) )

 

2. Και στις δύο περιπτώσεις, θα πρέπει να έχω οπτική επαφή με το 9106, ή μπορεί άνετα να είναι στο διπλανό δωμάτιο (μεσολαβεί τοίχος) χωρίς πρόβλημα;

 

3. Ερώτηση bonus: ξέρει κανείς αν θα εχω πρόβλημα να κάνω το 9106 να συνεργαστεί μ'ένα Mac Mini (με Bluetooth & Airport Extreme onboard);

 

Όπως μάλλον θα καταλάβατε είμαι παντελώς άσχετος στα θέματα δικτύωσης, οπότε θα εκτιμούσα τη βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

1β Γενικα συνεργαζεται με ολες, εγω παντω για απολυτη συμβατοτητα προτημησα τη καρτα της USR sta 45 ευρω.

 

2 ΤΟ δικομου απεχει περιπου 20 μετρα και μεσολαβουν 2 δωματια. Δεν εχω κανενα προβλημα μου δινει το σημα ως Good.

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

1β Γενικα συνεργαζεται με ολες, εγω παντω για απολυτη συμβατοτητα προτημησα τη καρτα της USR sta 45 ευρω.

Κώστα, thanks για την απάντηση - κανά link εύκολο για την κάρτα της USR; Για ποιο μοντέλο μιλάμε;

 

Επίσης: αυτό σημαίνει ότι (το ) Wireless G USB Dongle δε θα δουλέψει;

 

Υπενθυμίζω ότι το PC είναι παλιό (με Winx XP Pro SP2 βέβαια) και δεν έχει ιδέα από ethernet, κτλ. (-- όπως κι εγώ :p )

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά πήρα το 9105 της US Robotics :D !!! Αλλά από εκεί που είχα απορίες με τα ασύρματα Router τώρα έχω μια ακόμη πιο χαζή :blink: ! Η πρίζα στον τοίχο είναι σε μέγεθος για καλώδιο τηλεφώνου (νομίζω λέγεται RJ11) το 9105 έχει μεγάλα καλώδια και το έξτρα 10 μέτρα που αγόρασα πάλι έχει μεγάλα (νομίζω λέγονται RJ45). Πώς θα κάνω τη σύνδεση :confused: ; Πρέπει να αλλάξω το πριζάκι στον τοίχο; Θα έχω μόνο ADSL Ιντερνετ καθόλου τηλέφωνο (Full LLU) υπάρχει κάποιος πιο απλός τρόπος;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...