Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα κατάφερα! Πλέον οι περισσότερες κινέζικες εφρμογές έχουν αφαιρεθεί και οι υπηρεσίες google τρέχουν κανονικά! Ένα μεγάλο ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σας!

 

Να υποθέσω οτι ούτε για αστείο ξανά system update σωστα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν μπορει να γινει απεγκατασταση το secure it.Κ να το κανεις με το titanium backup πχ θα στο ξαναεμφανισει οταν κανεις restart το τηλεφωνο

 

ελεγα να το κανω απεγκασταστη με το System App remover . Ετσι ξεφορτώθηκα και άλλη σαβουρα που ειχε μεσα το κινητο απλά δεν ξερω αν ειναι core part του συστήματος και γίνει ζημια.

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα χτες για φίλο, με εγκατεστημένη την viberom v1.0 1340. Προσπαθώ να περάσω αυτή αλλά όταν προσπαθώ να μπω στο recovery μου βγάζει το lenovo-recovery που το μόνο που κάνει είναι επαναφορά ρυθμίσεων. Ξέρει κανείς πως μπορώ να το βγάλω;
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα χτες για φίλο, με εγκατεστημένη την viberom v1.0 1340. Προσπαθώ να περάσω αυτή αλλά όταν προσπαθώ να μπω στο recovery μου βγάζει το lenovo-recovery που το μόνο που κάνει είναι επαναφορά ρυθμίσεων. Ξέρει κανείς πως μπορώ να το βγάλω;

 

Εχει αναφερθει σε προηγουμενα post οτι δεν μπαινει καποιο custom recovery πανω σε vibe ROM.Προς το παρον ο μονος τροπος ειναι να περασεις απο την αρχη κινεζικη ROM,να βαλεις custom recovery κ μετα να περασεις κανονικα την ROM που θελεις

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο Ντίνος, πρέπει πρώτα να περάσεις την επίσημη κινέζικη ROM για να μπορέσεις μετά να βάλεις άλλο recovery που σου επιτρέπει να φλασάρεις άλλες ROM. Μπορείς να βάλεις αυτή ακολουθώντας τις οδηγίες που δίνονται και μετά να βάλεις το CWM με τις οδηγίες που υπάρχουν στο πρώτο post του νήματος.
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο Ντίνος, πρέπει πρώτα να περάσεις την επίσημη κινέζικη ROM για να μπορέσεις μετά να βάλεις άλλο recovery που σου επιτρέπει να φλασάρεις άλλες ROM. Μπορείς να βάλεις αυτή ακολουθώντας τις οδηγίες που δίνονται και μετά να βάλεις το CWM με τις οδηγίες που υπάρχουν στο πρώτο post του νήματος.

 

Φιλε andreaQTEK εχεις φλασαρει lenovo s820 που να τοχεις παρει απο Απριλιο κ μετα;το λεω αυτο γιατι εγω που πηρα 2 τηλ μετα τον Απριλιο αν φλασαρεις καποια ROM κολλαει το τηλ.Δεν ανοιγει μετα.Εχω γταψει σε προηγουμενα post το προβλημα.Εχουν θεμα με το preloader τα καινουρια s820

Link to comment
Share on other sites

Φιλε andreaQTEK εχεις φλασαρει lenovo s820 που να τοχεις παρει απο Απριλιο κ μετα;το λεω αυτο γιατι εγω που πηρα 2 τηλ μετα τον Απριλιο αν φλασαρεις καποια ROM κολλαει το τηλ.Δεν ανοιγει μετα.Εχω γταψει σε προηγουμενα post το προβλημα.Εχουν θεμα με το preloader τα καινουρια s820

 

 

Δες εδώ http://www.needrom.com/download/lenovo-s820-4-4-2-multilang-gapps-root/, σε μένα δούλεψε.

If your phone made 04.2014 or later, have to use for the flash the New_Preloader.bin

Watch this

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ http://www.needrom.com/download/lenovo-s820-4-4-2-multilang-gapps-root/, σε μένα δούλεψε.

If your phone made 04.2014 or later, have to use for the flash the New_Preloader.bin

Watch this

 

Ευχαριστω πολυ φιλε.Αυτος ο preloader δουλευει με ολες τις rom;η μονο με αυτη που δινει στο needrom;το ξερεις αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε.Αυτος ο preloader δουλευει με ολες τις rom;η μονο με αυτη που δινει στο needrom;το ξερεις αυτο;

 

Δεν ξέρω δεν το έχω δοκιμάσει σε άλλη ρομ. Αλλά φαντάζομαι ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο στις ρομ που εγκαθίστανται με sp flash tool.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε αυτή πάντως έβαλα τον καινούριο preloader και είναι ΟΚ.

Tι λέει αυτή η ρομ; την δουλεύεις καιρό;

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελευταία έχω αυτή την ρομ και είναι πολύ καλή http://www.needrom.com/dow...ng-gapps-root/ αν και παρουσιάζει και αυτή όπως και όλες όσες έχω δοκιμάσει μία αστάθεια στο σήμα (με wind οπότε δεν ξέρω μήπως φταίει αυτό); Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι τέτοιο; Ποια είναι η άποψή σας; Έχει κανείς να μου προτείνει κάποια ρομ η οποία δεν παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα, ίσως;

Link to comment
Share on other sites

Tι λέει αυτή η ρομ; την δουλεύεις καιρό;

Όχι, προχτές πήρα το κινητό για φίλο που ήθελε οπωσδήποτε ελληνικά και η εγκατεστημένη viberom v1.0 1340 ήταν άθλια. Την εγκατεστημένη την είδα ελάχιστα και την καινούρια την πέρασα χτες το βράδυ οπότε δε μπορώ να πω πολλά πέρα από το ότι η καινούρια είναι σαφώς καλύτερη σαν απόκριση. Μερικές παρατηρήσεις:

- Η μπαταρία από το πρωί που το σκαλίζω έχει πέσει από το 100% στο 70.

- Το led δεν το έχω καταφέρει να δουλέψει, είτε για φόρτιση είτε για αναπάντητες, μηνύματα κλπ.

- Τα imei χάθηκαν (χωρίς να έχω κρατήσει backup :rolleyes: ) και ξαναπέρασα το 1 με mtkdroid. Το 2ο το έβαλα αλλάζοντας το τελευταίο ψηφίο του 1ου, αλλά κρατάει το ίδιο (δλδ και οι 2 sim έχουν το ίδιο imei). Δεν έχω 2η sim να τσεκάρω τι γίνεται, οπότε αν ξέρει κάποιος ας πει.

- Σκορ antutu:16099, antutu x:15019.

 

Αν θες να ρωτήσεις κάτι άλλο τις επόμενες 2-3 μέρες που θα το 'χω ακόμα, ευχαρίστως.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, προχτές πήρα το κινητό για φίλο που ήθελε οπωσδήποτε ελληνικά και η εγκατεστημένη viberom v1.0 1340 ήταν άθλια. Την εγκατεστημένη την είδα ελάχιστα και την καινούρια την πέρασα χτες το βράδυ οπότε δε μπορώ να πω πολλά πέρα από το ότι η καινούρια είναι σαφώς καλύτερη σαν απόκριση. Μερικές παρατηρήσεις:

- Η μπαταρία από το πρωί που το σκαλίζω έχει πέσει από το 100% στο 70.

- Το led δεν το έχω καταφέρει να δουλέψει, είτε για φόρτιση είτε για αναπάντητες, μηνύματα κλπ.

- Τα imei χάθηκαν (χωρίς να έχω κρατήσει backup :rolleyes: ) και ξαναπέρασα το 1 με mtkdroid. Το 2ο το έβαλα αλλάζοντας το τελευταίο ψηφίο του 1ου, αλλά κρατάει το ίδιο (δλδ και οι 2 sim έχουν το ίδιο imei). Δεν έχω 2η sim να τσεκάρω τι γίνεται, οπότε αν ξέρει κάποιος ας πει.

- Σκορ antutu:16099, antutu x:15019.

 

Αν θες να ρωτήσεις κάτι άλλο τις επόμενες 2-3 μέρες που θα το 'χω ακόμα, ευχαρίστως.

 

Κάτι που δεν κατάλαβα: αφού η ρομ αυτή εγκαθίσταται μέσα από το recovery, άρα με το αρχείο zip, πως πέρασες τον καινούριο preloader;

Link to comment
Share on other sites

Σωστός, την είπα τη βλακεία μου πάλι. Αυτή την έβαλα όπως είναι. Όταν το έψαχνα, δοκίμασα να φλασάρω και άλλη μια, που της έβαλα τον καινούριο preloader. Λάθος βλακείας και κούρασης...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολα τα παιδια ειμαι κατοχος του κινητου απο τον δεκεμβριο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης..

επιδη διαβαζω για αναβαθμιση ρομ λεω και γω μετα απο 7-8 μηνες που το εχω να το αναβαθμισω..

το μοντελο της ασυσκευης ειναι

4.2.1

s820.v12 2013/04/23

s820_s129_130513

δεν με ενδιαφερει να εχει ελληνικα μιας και ολες τις εφαρμογες στον υπολογιστη τις εχω στα αγγλικα

μπορειτε να με βοηθησετε ποια ρομ να περασω που ειναι σταθερη και τις οδηγιες επειδη θα ειναι η πρωτη φορα?

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

χρηστος

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να την έχω δοκιμάσει, αλλά με βάση αυτά που αναφέρουν τα μέλη εδώ, η πιο σταθερή και αξιόπιστη είναι αυτή. Έχει αναλυτικές οδηγίες. Στη δική σου περίπτωση δε χρειάζεται να κάνεις το βήμα 1, μιας και έχεις ήδη εγκατεστημένη κινέζικη ROM.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καμια φωτο να δουμε συγκριση?Δεν μου φαινονται πολυ καλες..οταν παει να βγαλει σαν κατι το ενοχλει και δν κανει καλο focus.foto

εχω δοκιμασει και με αλλα app αλλα αυτο το προβλημα το οτι παει να βγαλει φωτο και την τελευταια στιγμη χανει το focus το κανει σε ολα...σε stock rom οπως μου ηρθε απο to2c

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις στο on στα advanced settings το touch control shot με το οποίο αγγίζεις την οθόνη να εστιάσει εκεί που θες και όταν εστιάσει τραβάει αμέσως τη φώτο μόνο του χωρίς να χρειάζεται να πατήσεις το κουμπί εσύ.
Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει τα παντα...και αρκετα app.Η ειναι ελλατωματικη και θα κλαιω.Η μπορει αν αλλαξω rom να δω διαφορα(που δεν νομιζω).

Με αρκετες προσπαθειες θα βγαλει καποια που εχει εστιασει καπως καλα..Αν καποιος εχει καποια φωτο να δω συγκριση...

Link to comment
Share on other sites

Σε ρωτάω γιατί το συγκεκριμένο τηλέφωνο βγάζει αρκετά καλές φωτογραφίες, το δείγμα που ανέβασες είναι πολύ κακό και με προβλημάτισε με την έννοια μήπως έχεις κάποιον κλώνο του S820, για αυτό σε ρώτησα.
Link to comment
Share on other sites

ξερω γενικα απο κινητα..καιρο με android και ασχολουμε αρκετα με rooting customing jailbreaking κτλ.Aν καποιος μπορει να μου στειλει μερικα sample να κανω συγκριση :/
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους κατάφερα το GPS του S820 μου να δουλέψει ικανοποιητικά (δηλαδή να κλειδώνει σχετικά γρήγορα, να μένει κλειδωμένο και τέλος πάντων να είναι λειτουργικό), αναβαθμίζοντας το modem του στο V19 που βρήκα εδώ (login με chabo και 000000). Ο λόγος που δεν έβαλα ακόμα πιο πρόσφατο modem είναι ότι τρέχω τη MIUI 4.3.21, η οποία ουσιαστικά τρέχει Android v4.2.1, και άρα το modem v19 φαίνεται να είναι το πιο πρόσφατο γι' αυτήν την έκδοση.

 

Ο τρόπος για να αναβαθμίσουμε το modem του root-αρισμένου S820 μας είναι ο εξής:

  • Κατεβάζουμε το zip και το κάνουμε extract κάπου στην SD μας.
  • Κατεβάζουμε κάποιον root browser, εγώ χρησιμοποίησα αυτόν.
  • Αντιγράφουμε όλα τα αρχεία του νέου modem από την SD στο root (/system/etc/firmware/) αντικαθιστώντας τα υπάρχοντα, και δίνοντας τα σωστά permissions (σχεδόν σε όλα τα αρχεία: rw-r-r)
  • Κάνουμε reboot

 

Σημείωση: καλό είναι να κάνουμε backup τα αρχεία πριν τα αντικαταστήσουμε, για την περίπτωση που κάτι πάει στραβά. Αντιγράφουμε λοιπόν πρώτα όλο το /system/etc/firmware/ στην SD μας.

 

Δεν νομίζω να έχει σχέση το modem με το GPS...

Και σε 4.2.1 τρέχει σίγουρα και το V52

 

Έβαλα το v52 γιατί εκτός Αθήνας είχα παντού 0 σήμα, κι εκτός του ότι πράγματι τρέχει, πλέον έχω και πολύ καλό σήμα παντού (και εκτός Αθήνας)!

 

Όσο για το GPS, σύμφωνα και με αυτό, πράγματι δεν έχει να κάνει με το modem/baseband, τουλάχιστον στις νεότερες συσκευές. Μετά από περαιτέρω πειραματισμό με δαύτο πάντως, τα αποτελέσματα είναι ακόμα πολύ μέτρια, και δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω...

 

Τελευταία έχω αυτή την ρομ και είναι πολύ καλή http://www.needrom.com/dow...ng-gapps-root/ αν και παρουσιάζει και αυτή όπως και όλες όσες έχω δοκιμάσει μία αστάθεια στο σήμα (με wind οπότε δεν ξέρω μήπως φταίει αυτό); Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι τέτοιο; Ποια είναι η άποψή σας; Έχει κανείς να μου προτείνει κάποια ρομ η οποία δεν παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα, ίσως;

 

Δοκίμασε κι εσύ να κάνεις upgrade το modem/baseband σου όπως περιγράφω παραπάνω, αν έχεις μικρότερο της v52, και πολύ πιθανά θα φτιάξει το σήμα.

 

ξερω γενικα απο κινητα..καιρο με android και ασχολουμε αρκετα με rooting customing jailbreaking κτλ.Aν καποιος μπορει να μου στειλει μερικα sample να κανω συγκριση :/

 

Ούτε κι εγώ είμαι αρκετά ευχαριστημένος από τη φωτογραφική. Δες δείγματα εδώ κι εδώ, με όλα τα settings τέρμα. Χρησιμοποιώ το SuperCamera v3.1.1 το οποίο είχε εγκατεστημένο η ROM μου, το οποίο φαίνεται αξιόλογο κατά τα άλλα... Επίσης, όσο πιο σκοτεινό το περιβάλλον, τόσο χειρότερη η ποιότητα των φωτογραφιών και τόσο περισσότερο "κόκκο" περιέχουν.

Edited by yabber
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...