Jump to content

Lenovo A800


corelakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας! Μόλις παρέλαβα ένα lenovo a800 που παρήγγειλα από το aliexpress. Είναι το πρώτο smartphone που παίρνω, οπότε είμαι τελείως άσχετη... Εχω μερικά θεματάκια με το τηλέφωνο, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα!

1) Στην αρχική οθόνη έχει 3 εφαρμογές το "Baidu", το "wo 3G" και το "Le sync" που είναι στα κινέζικα και εκτός οτι δεν ξέρω σε τι χρησιμεύουν, δεν ξέω και πως να τις σβήσω...

Εκτός από αυτές τις 3 έχει και καμία 10 άλλες εφαρμογές στα κινέζικα στο μενού των εφαρμογών που επίσης θέλω να σβήσω... Ξέρει κάποιος πώς?

2) Επίσης η το μενού είναι στα αγγλικά, μπορώ να το αλλάξω? Επίσης μπορώ να γράφω ελληνικά με κάποιο τρόπο (πχ μυνήματα ή επαφές)?

3) Μπορώ να εγκαταστήσω το google chrome?

4) Πώς μπορώ να δω τα διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα και να συνδέομαι σε κάποιο από αυτά?

...Εκτός όλων των άλλων, το κινητό είχε μόνο κινέζικο manual και δεν κατάφερα να βρω κάτι αντίστοιχο στα αγγλικά...

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Γειά σας! Μόλις παρέλαβα ένα lenovo a800 που παρήγγειλα από το aliexpress. Είναι το πρώτο smartphone που παίρνω, οπότε είμαι τελείως άσχετη... Εχω μερικά θεματάκια με το τηλέφωνο, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα!

1) Στην αρχική οθόνη έχει 3 εφαρμογές το "Baidu", το "wo 3G" και το "Le sync" που είναι στα κινέζικα και εκτός οτι δεν ξέρω σε τι χρησιμεύουν, δεν ξέω και πως να τις σβήσω...

Εκτός από αυτές τις 3 έχει και καμία 10 άλλες εφαρμογές στα κινέζικα στο μενού των εφαρμογών που επίσης θέλω να σβήσω... Ξέρει κάποιος πώς?

2) Επίσης η το μενού είναι στα αγγλικά, μπορώ να το αλλάξω? Επίσης μπορώ να γράφω ελληνικά με κάποιο τρόπο (πχ μυνήματα ή επαφές)?

3) Μπορώ να εγκαταστήσω το google chrome?

4) Πώς μπορώ να δω τα διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα και να συνδέομαι σε κάποιο από αυτά?

...Εκτός όλων των άλλων, το κινητό είχε μόνο κινέζικο manual και δεν κατάφερα να βρω κάτι αντίστοιχο στα αγγλικά...

Ευχαριστώ πολύ!

 

1) Αν η συσκευή σου ειναι rooted μπορείς να απεγκαταστησεις εφαρμογές συστήματος με κάποια απο τις πολλές εφαρμογές που θα βρεις στο play store πχ. Link2sd.

2) Οι συσκευές που έρχονται απο minideal έχουν και ελληνικό μενού και ειναι rooted. Αν την εχει κάποιος κάτοχος εδώ θα ήταν καλό να την δώσει. Δες και εδώ.

3) Ναι, θα το βρεις να το κατεβάσεις στο play store.

4) Πας στις ρυθμίσεις του wifi.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Μόλις παρέλαβα ένα lenovo a800 που παρήγγειλα από το aliexpress. Είναι το πρώτο smartphone που παίρνω, οπότε είμαι τελείως άσχετη... Εχω μερικά θεματάκια με το τηλέφωνο, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα!

1) Στην αρχική οθόνη έχει 3 εφαρμογές το "Baidu", το "wo 3G" και το "Le sync" που είναι στα κινέζικα και εκτός οτι δεν ξέρω σε τι χρησιμεύουν, δεν ξέω και πως να τις σβήσω...

Εκτός από αυτές τις 3 έχει και καμία 10 άλλες εφαρμογές στα κινέζικα στο μενού των εφαρμογών που επίσης θέλω να σβήσω... Ξέρει κάποιος πώς?

2) Επίσης η το μενού είναι στα αγγλικά, μπορώ να το αλλάξω? Επίσης μπορώ να γράφω ελληνικά με κάποιο τρόπο (πχ μυνήματα ή επαφές)?

3) Μπορώ να εγκαταστήσω το google chrome?

4) Πώς μπορώ να δω τα διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα και να συνδέομαι σε κάποιο από αυτά?

...Εκτός όλων των άλλων, το κινητό είχε μόνο κινέζικο manual και δεν κατάφερα να βρω κάτι αντίστοιχο στα αγγλικά...

Ευχαριστώ πολύ!

 

Τι σήμαίνει να είναι rooted η συσκευή? Συγνώμη, είμαι τελείως άσχετη... Kαι πως θα ξέρω αν είναι rooted ή όχι?

Edited by sdimou
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τι σήμαίνει να είναι rooted η συσκευή? Συγνώμη, είμαι τελείως άσχετη... Kαι πως θα ξέρω αν είναι rooted ή όχι?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306146#post3645021

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Μόλις παρέλαβα ένα lenovo a800 που παρήγγειλα από το aliexpress. Είναι το πρώτο smartphone που παίρνω, οπότε είμαι τελείως άσχετη... Εχω μερικά θεματάκια με το τηλέφωνο, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα!

1) Στην αρχική οθόνη έχει 3 εφαρμογές το "Baidu", το "wo 3G" και το "Le sync" που είναι στα κινέζικα και εκτός οτι δεν ξέρω σε τι χρησιμεύουν, δεν ξέω και πως να τις σβήσω...

Εκτός από αυτές τις 3 έχει και καμία 10 άλλες εφαρμογές στα κινέζικα στο μενού των εφαρμογών που επίσης θέλω να σβήσω... Ξέρει κάποιος πώς?

2) Επίσης η το μενού είναι στα αγγλικά, μπορώ να το αλλάξω? Επίσης μπορώ να γράφω ελληνικά με κάποιο τρόπο (πχ μυνήματα ή επαφές)?

3) Μπορώ να εγκαταστήσω το google chrome?

4) Πώς μπορώ να δω τα διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα και να συνδέομαι σε κάποιο από αυτά?

...Εκτός όλων των άλλων, το κινητό είχε μόνο κινέζικο manual και δεν κατάφερα να βρω κάτι αντίστοιχο στα αγγλικά...

Ευχαριστώ πολύ!

 

1. ιδια απαντηση, απλως με Link2SD πετας εξω οποια εφαρμογη δεν θες...προσεξε μην στειλεις ομως οτι εχει σχεση με Le-kati ή launcher....

2.Settings>Language & Input>Language και επιλεγεις Ελληνικα...

για να γραψεις ελληνικα, βαζεις καποιο keyboard που να εχεις ελληνικα, πχ Go Keyboard, και το επιλεγεις στο ιδιο μενου που σου εγραψα παραπανω.

3. Play store....

4.Settings>WLAN, το ανοιγεις πατωντας στον διακοπτη και σου βγαζει τα ασυρματα.

Link to comment
Share on other sites

@sdimou: αν τελικά είναι rooted η συσκευή σου τότε κατέβασε το Titanium Backup, με το οποίο θα πάρεις backup πρώτα και μετά θα κάνεις uninstall οτιδήποτε.

 

Επιπλέον, όπως σου είπαν ήδη τα παιδιά, επουδενί δεν σβήνεις το Lenovo Launcher, τουλάχιστον όχι πριν κατεβάσεις και εγκαταστήσεις κάποιον άλλον, δώσε προσοχή σε αυτό!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 4 weeks later...
Καλημέρα παιδιά έχω ένα LENOVO A800 πολύ καλο τηλέφωνο το μόνο πρόβλημα που έχω είναι οτι δεν μπορώ να μεταφέρω τις εφαρμογές στην κάρτα sd ξέρει κανείς κάτι
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά έχω ένα LENOVO A800 πολύ καλο τηλέφωνο το μόνο πρόβλημα που έχω είναι οτι δεν μπορώ να μεταφέρω τις εφαρμογές στην κάρτα sd ξέρει κανείς κάτι

Εαν δεν ειναι ηδη ρουταρισμενο,τοτε ρουταρε το,και μετα με μια εφαρμογη απο το play,π.χ. Link2SD,περνας οσες μπορεις στην καρτα σου.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω ενα lenovo A206.εχουμε καποιο λινκ με ρουτ που να εχει και ελληνικα.μονο αγγλικα και κινεζικα εχει...αποτι καταλαβατε το πηρα απεξω.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχει την multi-lang ROM του To2c.com η οποία είναι και rooted. Στη περιγραφή δεν αναφέρει τα ελληνικά αλλά στα screen shots έχει και ελληνικά.

 

Εδώ μπορείς να δεις διάφορα για το κινητό.

 

Και μόλις παρατήρησα ότι υπάρχει ήδη θέμα για το Lenovo A706. Νομίζω ότι θα πρέπει να post-άρεις εκεί τα θέματά σου...

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Που θα βρω rom για αυτο με Εληνικα γιατι μου εκανε κατι παλαβα και το φλασαρα αλλα αυτη που εβαλα εχει μονο 4 γλωσσες.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Ξερω οτι ειναι λιγο δυσκολο να απαντησει καποιος σε αυτο αλλα χτες προσπαθησα να αλλαξω rom χωρις να παρω backup και το τηλεφωνο παραμενει στην φαση που δειχνει το σημα της εταιρειας. το hard reset δεν δουλευει, μενει και αυτο σε μαυρη οθονη που λεει μια προταση στο κατω μερος. Ειναι αχρηστο πια το τηλεφωνο?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ξερω οτι ειναι λιγο δυσκολο να απαντησει καποιος σε αυτο αλλα χτες προσπαθησα να αλλαξω rom χωρις να παρω backup και το τηλεφωνο παραμενει στην φαση που δειχνει το σημα της εταιρειας. το hard reset δεν δουλευει, μενει και αυτο σε μαυρη οθονη που λεει μια προταση στο κατω μερος. Ειναι αχρηστο πια το τηλεφωνο?

 

Επανέρχεται. Διάβασε εδώ αλλά χρησιμοποίησε τη rom για τη δική σου συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

link : support.pingtowest.com

find lenovo A800 firmware

rar password is et

Κατέβασε το firmware για το A800 κι ακολούθησε τις οδηγίες από το προηγούμενο σύνδεσμο απάντησης για να προγραμματίσεις ξανά το τηλέφωνο. Έχε υπόψιν σου ότι για να είναι σίγουρη η επιτυχία χρειάζεται Windows XP το οποίο λειτουργεί 100% μπορείς να χρησιμοποιήσεις VMWare player για να τρέξεις εικονικά τα Windows XP (δοκιμασμένο σε πολλά lenovo)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υ.Γ Πρέπει να έχεις βγάλει την μπαταρία και να κρατάς πατημένο το κουμπί +Volume την ώρα που συνδέεις το κινητό στο PC για να βρει το MTK Loader...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...