Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 18,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν πήρες επιδότηση όταν το έκανες συμβόλαιο , θα μετρήσεις ένα χρόνο από τον Αύγουστο .

Εν πάσει περιπτώσει , μπορείς να σπάσεις το συμβόλαιο σου και αν αρνηθούν κάνε φορητότητα , σε 3 μέρες θα έχεις τελιώσει ενώ η μετατροπή σε κάρτα θέλει 30 ημέρες.

Ότι όμως χρωστάς από επιδότηση θα το πληρώσεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα πάρει επιδότηση. Μόνο μια προσφορά για ένα μήνα δωρεάν πάγιο. Φορητότητα εννοείς σε άλλο πάροχο? Ή απλά να το κάνω καρτοκινητό? Στο MyAccount έχει επιλογή "Αλλαγή οικονομικού προγράμματος" αλλά μου βγάζει ότι ήδη εκκρεμεί μια αίτηση!! Τεσπα, θα τους στείλω ένα mail μπας και απαντήσουν.

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...να σας ρωτήσω κάτι.. Υπάρχει η δυνατότητα να διαμορφώσεις το πρόγραμμα συμβολαίου όπως θες? Ρωτάω γιατί στο site δεν υπάρχει αυτή η επιλογή..Μπορείς να επιλέξεις σύνθεση κάποιον πακέτων, αλλά όχι να διαμορφώσεις τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Προχθές με πήρε η voda για προσφορά κ δέχτηκα να μου στείλουν το συμβόλαιο.Δε θέλω να αλλάξω τη Cosmote,απλά το έκανα για να μου κάνει αντιπρόταση.Λογικά θα πάρουν αύριο να μου κάνουν προσφορά.Αν δε πάρει τηλέφωνο κ έρθει ο κούριερ για υπογραφή κ δεν υπογράψω πληρώνω κάτι στο κούριερ σαν έξοδα αποστολής;να του ανοίξω ή απλά να του πω ότι άλλαξα γνώμη κ όλα οκ;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα την υπηρεσία της google και του facebook που σου στέλνουν sms για το 2-way verification. Ξέρει κανείς αν χρεωνόμαστε για αυτά τα sms;
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα την υπηρεσία της google και του facebook που σου στέλνουν sms για το 2-way verification. Ξέρει κανείς αν χρεωνόμαστε για αυτά τα sms;

Εάν κατάλαβα καλά, πρόκειται για εισερχόμενα μηνύματα τα οποία δέχτηκες για τα verifications. Αν ναι, τότε δε χρεώνεσαι τίποτα.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Εαν καποιος κανει 18μηνο συμβολαιο με εκπτωση αντι επιδοτησης και το κοψει π.χ. στους 2 μηνες, θα πληρωσει τους υπολοιπομενους 16, ή απλα τη διαφορα τιμης για τους 2 πρωτους μηνες (την εκπτωση που πηρε) ?

 

απο προσωπικη επικοινωνια σε καταστημα κ στο site της κοσμοτε ακουσα αντιθετες αποψεις.στο καταστημα μου ειπαν οτι οποτεδηποτε διακοψω θα πρεπει να πληρωσω το ποσο που εχω εποφεληθει μεχρι τοτε.

αντιθετα στο e-shop της κοσμοτε(οπου η προσφορα επιδοτησης ειναι μεγαλυτερη) μου ειπαν οτι οποτε διακοψω πρεπει να πληρωσω το εναπομειναν ποσο επιδοτησης. τα συμπερασματα δικα σας....

 

Σημερα ενεργοποιηθηκε η cosmote συνδεση μου απο φορητοτητα.

Ξερει κανεις ποτε θα αρχισει να λειτουργει η ενημερωση υπολοιπου (1 στο 1256) και αν ο χρονος που εχω ειναι αναλογικος μεχρι τελος του μηνα ?

 

ο χρονος ειναι αναλογικος περιπου ο μισος υπολογισε...ο λογαριασμος σου θα εκδοθει 15 μερες μετα την ενεργοποιηση της γραμμης.

 

Εχτές έκανα απο τη σελίδα της cosmote αίτηση μεταφοράς απο Vodafone και επέμενα το απεριόριστο 35 και επιπλέον, 300mb ιντερνετ. Εχτές στάλθηκε η αίτηση. Αν θελήσω να πάω στο απεριόριστα 45 χωρίς επιπλέον ιντερνετ μπορώ να το κάνω κάπως;

 

μπορεις να μεταπηδησεις σε οποιοδηποτε ακριβοτερο προγραμμα θελεις ειτε εχεις επωφεληθει επιδοτησης με δεσμευση ειτε οχι. τα 300 mb ειναι επιπλεον υπηρεσια οποτε μπορεις να την βγαλεις οποιαδηποτε στιγμη.

 

 

 

Καλησπέρα...να σας ρωτήσω κάτι.. Υπάρχει η δυνατότητα να διαμορφώσεις το πρόγραμμα συμβολαίου όπως θες? Ρωτάω γιατί στο site δεν υπάρχει αυτή η επιλογή..Μπορείς να επιλέξεις σύνθεση κάποιον πακέτων, αλλά όχι να διαμορφώσεις τα πάντα.

 

 

δεν συνδεονται ολα τα πακετα με ολα τα προγραμματα....υπαρχουν περιορισμοι. μπορεις να το διαβασεις κ ερωτησεις του site.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα απο την πρωτη μερα ενεργοποιησης ειχα ενημερωση υπολοιπου ως εξης :

 

Για τις κλησεις και τα μηνυματα προς cosmote, σχεδον real time.

Για τις κλησεις και τα μηνυματα προς αλλα δικτυα ειχα ενημερωση την πρωτη φορα για το ποσα εχω αναλογικα μεχρι την εκδοση του λογαριασμου, αλλα μονο αυτο. Δεν ανανεωνεται η ενημερωση μεχρι την εκδοση του λογαριασμου.

Τα mb ενημερωνονται 1 φορα τη μερα.

 

Κατα τ'αλλα, ενεργοποιηθηκε το συμβολαιο στις 14/9. Η εκδοση του πρωτου λογαριασμου θα γινει στις 27/9.

Απο 14/9 εως και 26/9 εχω (σε cosmote απεριοριστα 25):

1.500 λεπτα και sms προς cosmote (τα εχω ολοκληρα, δεν παει αναλογικα).

20 λεπτα προς τα υπολοιπα δικτυα

13 sms προς τα υπολοιπα δικτυα

41 mb

 

Επισης απο το eshop της cosmote (εκει εκανα την φορητοτητα) δεν ηξεραν να μου απαντησουν τι θα χρεωθω εαν κανω διακοπη συμβολαιου πριν το 18μηνο.

Link to comment
Share on other sites

 

Επισης απο το eshop της cosmote (εκει εκανα την φορητοτητα) δεν ηξεραν να μου απαντησουν τι θα χρεωθω εαν κανω διακοπη συμβολαιου πριν το 18μηνο.

 

Ισχυει η προσφορα με τα 4,5 παγια κανονικα;; επισης συνδιαζεται με την εκπτωση λογω καρτας ανεργιας;

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει η προσφορα με τα 4,5 παγια κανονικα;; επισης συνδιαζεται με την εκπτωση λογω καρτας ανεργιας;

 

Ναι σε 18μηνο συμβολαιο. Εμενα μου βγηκε το cosmote 25 στα 18,07 ευρω το μηνα με εξοφληση μεσω πιστωτικης. Χωρις πιστωτικη νομιζω ειναι μισο ευρω παραπανω. Συν το φορο κινητης παει γυρω στα 20.

 

Απ'οσο ξερω η εκπτωση λογω ανεργιας ειναι ανεξαρτητη της προσφορας που θα παρεις, οποτε ναι ισχυει κανονικα, απλα θα πρεπει αφου κανεις το συμβολαιο να πας σε καταστημα για να περαστει.

Link to comment
Share on other sites

Καλεστε το 13838 και θα εχετε για ενα διημερο μεχρι 30/10 1500 λεπτα προς ολους. Επισης για μια ημερα της επιλογης σας θα εχετε αλλα 1500 λεπτα. Το ενεργοποιησα σημερα.
Link to comment
Share on other sites

Καλεστε το 13838 και θα εχετε για ενα διημερο μεχρι 30/10 1500 λεπτα προς ολους. Επισης για μια ημερα της επιλογης σας θα εχετε αλλα 1500 λεπτα. Το ενεργοποιησα σημερα.

 

Καλο!!!! Ισχυει μονο για συμβολαια;;; ή κ καρτοκινητα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Είμαι εξωτερικό και έχω συμβόλαιο Cosmote. Είχα αφήσει εξουσιοδότηση στον πατέρα μου να πάει να το κάνει καρτοκινητό What's up. Πήγε σήμερα και του είπαν απλά δε γίνεται!! Ξέρετε που υπάρχει τέτοιος περιορισμός? Έχω κλείσει χρόνο από πέρυσι που είχα πάει από καρτοκινητό σε καρτοσυμβόλαιο (και τον Αύγουστο πήγα σε συμβόλαιο, απλά μετράει ή πρώτη αλλαγή μου είπαν για να κλείσεις χρόνο)

Πως αλλιώς μπορώ να το κάνω?

Thanks!

 

Καλησπέρα!

Μπορείς να κάνεις κανονικά ακύρωση και μετατροπή σε καρτοκινητό απλά για να πάρει ο πατέρας σου τον κωδικό διακοπής θα πρέπει να κάνει ενυπόγραφο αίτημα το οποίο θα συμπεριλαμβάνει την ταυτότητά του την εξουσιοδότηση που του έχεις κάνει και στο κενό της φωτοτυπίας της ταυτότητας θα γράψει το αίτημα σου. Αν δεν του το κάνουνε από κατάστημα ας μιλήσει με το 13838

...:::Joe:::...
Link to comment
Share on other sites

επειδή τις επόμενες μέρες θα ανοίξει η επιδότηση σε 3 γραμμές (2xαπεριόριστα 20 και 1xκαρτοσυμβολαιο 35) θελω τις απόψεις σας:

 

α) με τι επιδότηση θα πρέπει να είμαι ικανοποιήμενος, με δεδομένο ότι ο λογραιασμός κάθε μήνα είναι 85 περίπου ευρώ, μερικοί έχουν φτάσει στα 95-100. (12μηνο συμβόλαιο μέχρι τώρα και αυτός θα είναι ο τρίτος χρόνος στην κοσμοτε)

 

β)αν η προσφορά που μου κάνουν είναι μικρή, είναι καλύτερο:

1. να στειλω e-mail να ζητησω καλύτερη προσφορά (τα γραπτά μένουν :P επίσης με την forthnet όταν είχα ζητήσει κάτι τηλεφωνικά μου έλεγαν ότι δεν γίνεται, όταν τους έστειλα ένα όχι και πάρα πολύ φιλικό e-mail με πήραν τηλέφωνο να μου πουν ότι το αίτημα μου θα ικανοποιηθεί)

2.να πάρω τηλέφωνο

3. να κάνω αίτηση φορητότητας σε vodafone(ή wind, απλά φαντάζομαι η vodafone θεωρείται άμεσος αντίπαλος). σε αυτή τη περίπτωση πως λειτουργεί η όλη φάση? παίρνω τηλ. στη voda, κανονίζω τα προγράμματα κλπ και όταν μου στείλουν τα συμβόλαια δεν υπογράφω?

Link to comment
Share on other sites

επειδή τις επόμενες μέρες θα ανοίξει η επιδότηση σε 3 γραμμές (2xαπεριόριστα 20 και 1xκαρτοσυμβολαιο 35) θελω τις απόψεις σας:

 

α) με τι επιδότηση θα πρέπει να είμαι ικανοποιήμενος, με δεδομένο ότι ο λογραιασμός κάθε μήνα είναι 85 περίπου ευρώ, μερικοί έχουν φτάσει στα 95-100. (12μηνο συμβόλαιο μέχρι τώρα και αυτός θα είναι ο τρίτος χρόνος στην κοσμοτε)

 

β)αν η προσφορά που μου κάνουν είναι μικρή, είναι καλύτερο:

1. να στειλω e-mail να ζητησω καλύτερη προσφορά (τα γραπτά μένουν :P επίσης με την forthnet όταν είχα ζητήσει κάτι τηλεφωνικά μου έλεγαν ότι δεν γίνεται, όταν τους έστειλα ένα όχι και πάρα πολύ φιλικό e-mail με πήραν τηλέφωνο να μου πουν ότι το αίτημα μου θα ικανοποιηθεί)

2.να πάρω τηλέφωνο

3. να κάνω αίτηση φορητότητας σε vodafone(ή wind, απλά φαντάζομαι η vodafone θεωρείται άμεσος αντίπαλος). σε αυτή τη περίπτωση πως λειτουργεί η όλη φάση? παίρνω τηλ. στη voda, κανονίζω τα προγράμματα κλπ και όταν μου στείλουν τα συμβόλαια δεν υπογράφω?

 

Η επιδοτηση βγαινει με τον μεσο ορο των τελευταιων 12 λογαριασμων,αρα να περιμενεις καπου 80-90€. Βεβαια τωρα πια τις κουτσουρευουν οποτε δεν θα ξαφνιαζομουν αν ηταν κ πιο λιγο! λογικα θα επικοινωνησουν εκεινοι μαζι σου ( δεν ειναι σιγουρο) ωστε να αναναιωσεις.κ γραπτως να στειλεις το αιτημα σου αν ειναι παραλογο δεν θα ικανοποιηθει.αντε να σου αυξησουν λιγο το ποσο επιδοτησης.τελευταια επιλογη να κανεις αιτηση φορητοτητας στην voda.με το που κανεις αιτηση στελνει η voda το αιτημα σου στην κοσμοτε κ ειναι υποχρεωμενη σε 2 μερες να απαντηση αν δεχεται να φυγεις απο αυτην ή να την αποριψει αφου πρωτα επικοινωνησει μαζι σου για να μαθει το λογο της φορητοτητας.εκει γινεται ολο το παιχνιδι με προσφορες κλπ...

Πιστευω να σε καλυψα.

Link to comment
Share on other sites

η ενημέρωση στο 80% του ελεύθερου χρόνου που ενεργοποιήτε στέλντοντας 80 στο 1256 χρεώνεται? (είτε η ενεργοποίηση είτε η ενημέρωση)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ξέρει κάποιος πως αφαιρούμε έναν αριθμό από τον κατάλογο ώστε να μην εμφανίζεται εδώ;

 

Πάρε τηλ στον ΟΤΕ στο 13888 και ζήτα να γίνει απόρρητος.

Απλά να ξέρεις ότι διαρκεί μάξιμουμ κανενα μηνα μέχρι να εξαφανιστεί το νούμερο από τον κατάλογο, γιατί ανανεώνεται η βάση δεδομένων κάθε μήνα νομίζω!

Αν είναι κινητό το νούμερό σου, ισως να χρειαστεί να πας στην Κοσμοτέ να συμπλήρωσεις αίτησης απορρήτου.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ειναι cosmote πας σε καταστημα (cosmote, oteshop, γερμανος) και συμπληρωνεις τη σχετικη αιτηση. Οχι στο 13888
Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλ στον ΟΤΕ στο 13888 και ζήτα να γίνει απόρρητος.

Απλά να ξέρεις ότι διαρκεί μάξιμουμ κανενα μηνα μέχρι να εξαφανιστεί το νούμερο από τον κατάλογο, γιατί ανανεώνεται η βάση δεδομένων κάθε μήνα νομίζω!

Αν είναι κινητό το νούμερό σου, ισως να χρειαστεί να πας στην Κοσμοτέ να συμπλήρωσεις αίτησης απορρήτου.

 

Aπο τη στιγμή που δηλώνεται ως απόρρητος, παραμένει έτσι μέχρι να σημειωθεί κάποια μεταβολή. π.χ. μεταβίβαση. Χρειάζεται γύρω στις 20 ημέρες συνολικά για να ολοκληρωθεί το αίτημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...