Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στη v10 υπαρχει καποια ρυθμιση για να μην σταματαει η μουσικη σε καθε κληση ή ειναι bug της rom;

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι.Εχω την rom του Κυριλου v9.5 και επειδη εχω καποια ψιλοπροβληματα ελεγα να περασω καποια official εκδοση.Ποια ειναι η πιο προσφατη και αν υπαρχει κ καποιος οδηγος.Ευχαριστω εκ τον προτερων :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι.Εχω την rom του Κυριλου v9.5 και επειδη εχω καποια ψιλοπροβληματα ελεγα να περασω καποια official εκδοση.Ποια ειναι η πιο προσφατη και αν υπαρχει κ καποιος οδηγος.Ευχαριστω εκ τον προτερων :)

λίιιιγο πιο πίσω αν έβλεπες...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4065199#post4065199

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1497261

(I5800XXJPU)

 

παντως θα έλεγα να δοκιμάσεις και την Kyorarom πρώτα...

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

παω να περασω την v9.0 με odin κι εχει κολλησει στο download και δεν προχωραει με τιποτα. ειναι τωρα κανα τεταρτο εκει. καμια ιδεα? το μπρικαρα; τι μπορω να κανω;

 

edit: το εκλεισα και ξαναφλασαρα και τωρα δουλεψε κανονικα...

Edited by achkap
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιαα!!εβαλα την rom του κυριλου v10.1 και ολα κομπλε.το κινητο παει πολυ καλα και πολυ γρηγορα.απλα θα ηθελα να ρωτησω,ξερει κανεις γιατι δεν φωτιζει η οθονη οταν μου στελνουν μυνημα?ειναι καποια ρυθμιση που πρεπει να κανω??ευχαριστω εκ των προτερων!!:)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιαα!!εβαλα την rom του κυριλου v10.1 και ολα κομπλε.το κινητο παει πολυ καλα και πολυ γρηγορα.απλα θα ηθελα να ρωτησω,ξερει κανεις γιατι δεν φωτιζει η οθονη οταν μου στελνουν μυνημα?ειναι καποια ρυθμιση που πρεπει να κανω??ευχαριστω εκ των προτερων!!:)

 

Καλησπέρα, δεν έχει κάποια ρύθμιση, απλά έτσι είναι η Cyanogen :p Το να ανάβει η οθόνη πρέπει να το είχε προσθέσει η samsung...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιαα!!εβαλα την rom του κυριλου v10.1 και ολα κομπλε.το κινητο παει πολυ καλα και πολυ γρηγορα.απλα θα ηθελα να ρωτησω,ξερει κανεις γιατι δεν φωτιζει η οθονη οταν μου στελνουν μυνημα?ειναι καποια ρυθμιση που πρεπει να κανω??ευχαριστω εκ των προτερων!!:)

 

Αν θελεις ντε και καλα να αναβει η οθονη κατεβασε καποιο third party app για μηνυματα (οπως πχ το GO SMS). Νομιζω αυτα εχουν τετοιες επιλογες.

Samsung Galaxy Nexus

AOKP Jelly Bean - Franco.kernel

Link to comment
Share on other sites

εχω τη v10 του κυριλλου και σημερα μπηκα στο launcher pro και θελω να ξανα γυρισω στην adw, το ψαχνω αλλο δεν μπορω να ξαναγυρισω σε αλλο launcher, τελικα μετα απο ψαξιμο τη βρηκα τη λυση...δωστε μου ενα λινκ να κατεβασω v10.1 και πειτε μου ειναι καλυτερη απο τη προηγουμενη η κανει κολληματα? Edited by spaceboy1
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο περασμα 9.6 του Κυριλλου,μια φορα την ημερα ως τωρα χανει το σημα (vodafone) και επανερχεται μονο μετα απο επανεκκινηση.εχει παθει κανεις το ιδιο?Εβαλα και το τελευταιο g3mod
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Σημερα το πρωι ξαφνικα ενω με επαιρναν τηλεφωνο κολλησε και δεν ακουγε σε καμμια εντολη.Οταν εβγαλα την μπαταρια και πηγα να το ανοιξω παλι μενει σταθερα στο λογοτυπο GT-I5800 και δεν ξεκολλαει.Κλεινει κανονικα και οταν το ξανανοιγω παλι τα ιδια..Εχω βγαλει την μπαταρια για λιγο και παλι τιποτα.Καμμια ιδεα????
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Σημερα το πρωι ξαφνικα ενω με επαιρναν τηλεφωνο κολλησε και δεν ακουγε σε καμμια εντολη.Οταν εβγαλα την μπαταρια και πηγα να το ανοιξω παλι μενει σταθερα στο λογοτυπο GT-I5800 και δεν ξεκολλαει.Κλεινει κανονικα και οταν το ξανανοιγω παλι τα ιδια..Εχω βγαλει την μπαταρια για λιγο και παλι τιποτα.Καμμια ιδεα????

 

Ισως φανει απιστευτο αλλα απο χτες ειναι το τριτο android (2 sony xperia) και το δικο σου που κολαννε ετσι.ΤΥΧΑΙΟ?

τελος παντων.Αν δεν ανοιξει μετα απο αυτο πρεπει να κανεις επαναφορα,

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

εχω τη v10 του κυριλλου και σημερα μπηκα στο launcher pro και θελω να ξανα γυρισω στην adw, το ψαχνω αλλο δεν μπορω να ξαναγυρισω σε αλλο launcher, τελικα μετα απο ψαξιμο τη βρηκα τη λυση...δωστε μου ενα λινκ να κατεβασω v10.1 και πειτε μου ειναι καλυτερη απο τη προηγουμενη η κανει κολληματα?

 

Kyrillos rom 10

Ειναι ολες εδω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δοκίμασα (και έχω περασμένη τώρα) την Purumod Rom 2.3. Η ρομ είναι froyo based και είναι super! Τουλάχιστον ένα κλικ πιο γρήγορη από KyoraRom (δεν λέω για του Κύριλλου γιατί είναι ντροπή :O και γιατί έχω καιρό να βάλω δικιά του) και δίνει 150-180mb κενό χώρο μετά το πέρασμά της! (θέλει ένα τρικ βέβαια αλλά εγώ έχω με 40 εφαρμογές περασμένες και παιχνίδια, ελεύθερο χώρο 120mb με link2sd). Στην υπογραφή μου βλέπετε ακριβώς τι έχω περασμένο, με αυτές τις ρυθμίσεις το κινητό πάει σφαίρα! Για όποιον θέλει ρίχνει μια ματιά εδώ...
Link to comment
Share on other sites

Ισως φανει απιστευτο αλλα απο χτες ειναι το τριτο android (2 sony xperia) και το δικο σου που κολαννε ετσι.ΤΥΧΑΙΟ?

τελος παντων.Αν δεν ανοιξει μετα απο αυτο πρεπει να κανεις επαναφορα,

 

Αφου εβγαλα την μπαταρια και το αφησα για κανα μισαωρο ανοιξε κανονικα...

 

Και σημερα το πρωι παλι τα ιδια...Πως κανω επαναφορα???Δεν εχω ιδεα...

Link to comment
Share on other sites

Αφου εβγαλα την μπαταρια και το αφησα για κανα μισαωρο ανοιξε κανονικα...

 

Και σημερα το πρωι παλι τα ιδια...Πως κανω επαναφορα???Δεν εχω ιδεα...

ποια ρομ τρέχεις?

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

ποια ρομ τρέχεις?

 

Τι να σου πω....Δεν το εχω πειραξει καθολου...Μου ανοιξε εντωμεταξυ αλλα δεν ξερω τι φταιει...

 

Μηπως θελει καμμια αναβαθμιση?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

Εχω και εγω αυτο το κινητο.

Οταν με περνουν τηλ αργει να εμφανισει οτι με καλουν στην οθονη.

Οταν ανοιγω τις επαφες αργει να τις φορτωσει και γενικοτερα το κινητο ειναι αργο.Υπαρχει καποιος τροπος να βελτιωθει χωρις αλλαγη ρομ?

PDA:JPI/PHONE:JP4/CSC:JP1 (VGR)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οταν ανοιγω τις επαφες αργει να τις φορτωσει και γενικοτερα το κινητο ειναι αργο.Υπαρχει καποιος τροπος να βελτιωθει χωρις αλλαγη ρομ?

 

Δυστυχώς όχι. Ακομα και με την επίσημη 2.2 σερνεται.

Βάλε την 9,5 του Κύριλλου (για μεγαλύτερη σταθερότητα) ή την 10 για ταχυτητα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια απο τοτε που εχω βαλει τν ρομ του κυριλου 9.5 οσοι με περνουν τηλ μ λενε οτι ακουνε την φωνη τους...εχει σχεση η ρομ η ειναι απλα τυχαιο?και μπορω να κανω κατι για να διορθοθει?
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι. Ακομα και με την επίσημη 2.2 σερνεται.

Βάλε την 9,5 του Κύριλλου (για μεγαλύτερη σταθερότητα) ή την 10 για ταχυτητα.

 

Πως την βαζω???Δεν εχω ιδεα..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

Εχω και εγω αυτο το κινητο.

Οταν με περνουν τηλ αργει να εμφανισει οτι με καλουν στην οθονη.

Οταν ανοιγω τις επαφες αργει να τις φορτωσει και γενικοτερα το κινητο ειναι αργο.Υπαρχει καποιος τροπος να βελτιωθει χωρις αλλαγη ρομ?

PDA:JPI/PHONE:JP4/CSC:JP1 (VGR)

Η ταχύτητα ενος κινητού εξαρτάται και από πόσες εφαρμογές εχετε εγκατεστημένες, καθώς πολλές από αυτές "κάθονται" στην μνήμη του, επίσης και από το πόσο "συμβατές" είναι με την συσκευή μας.

Ακομα και ένα απλό πρόγραμμα που λεέι τον καιρό, μπορεί να τον σκίζει τον γαλαξία, αν δεν είναι100% φτιαγμένο για τη συσκευή μας (την έχω πατήσει έτσι...)

Σαφώς οι OC φτιαγμένες εκδόσεις ΡΟΜ έχουν πολύ καλύτερες επιδόσεις - δεν είναι όμως πανάκεια!

Μην ξεχνάτε οτι έχουμε μια πολύ καλή ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ συσκευή - δεν είναι ούτε Galaxy, ούτε IPhone.

Προτείνω 9.6 OC Κυρίλλου και Kyorarom. Κάθε ρομ, οπως είναι φυσικό, εχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα...

Για έναν αρχάριο ΔΕΝ προτείνω την 10, γιατί πολύ απλά είναι σε alpha έκδοση, και όσο και να την έχει φτιάξει o bigK, παραμένει ημιτελής...

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθεις κατα γραμμα τις οδηγίες εδω:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957123

 

Κατεβαζω κατι???Εχω μπει στο download mode και η μπαρα δεν γεμιζει με τιποτα..Τι πρεπει να κανω?

 

Edit:Γεμισε και απλα μ εκανε επανεκκινηση..Πως μπαινω στα oddin και τα αλλα που λεει?

Edited by vagg_s
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους. Εχω παρακολουθησει αρκετα το thread αλλα καποια στιγμη χαθηκα. Εχω προβληματα με το κινητο:

 

1) η μπαταρια εχει γινει αθλια πλεον, κραταει μερικες ωρες με χρηση μονο τηλεφωνου

2) το κινητο κλεινει μεσα σε δευτερολεπτα οταν ανοιγω οποιαδηποτε εφαρμογη καμερας (ακομα κ οταν ειναι πληρως φορτισμενο) κ σε μερικα λεπτα οταν ανοιγω εφαρμογη προβολης εικονων/βιντεο

3) παγωνει σε μερικες στιγμες κ θελει να βγαλω μπαταρια για να κανει επανεκκινηση

4) κολλαει αρκετα οταν με παιρνουν τηλεφωνο μεχρι να εμφανιστει η επαφη κ οι μπαρες

5) μερικες φορες τυχαινει να μην αναγνωριζει την καρτα μνημης (7gb) κ οχι μονο αυτο, αλλα οταν την αναγνωρισει, οι εφαρμογες που ηταν αποθηκευμενες σ' αυτην δειχνουν οτι δεν ειναι πια εγκατεστημενες.

 

Εχω βαλει την kyrillos rom v9.5 JPU OC με kernel G3mod v2.3_OC (κανω update απο τοτε που βγηκε η 9.1 νομιζω).

Γενικα, απο τοτε που αποφασισα να το πειραξω εχει παρουσιασει ολα αυτα τα προβληματα, ενω απο ταχυτητα δεν εχω δει καμια σοβαρη διαφορα. Λογικα κατι κανω λαθος (αν και εχω ακολουθησει πιστα τις οδηγιες του kyrillos) οποτε θα ημουν ευγνωμων αν καποιος με βοηθουσε ειτε να το κανω να μην εχει τετοια ασχημα κολληματα ειτε να το επιστρεψω στην αρχικη του κατασταση δηλαδη το official 2.2, γιατι ετσι δεν την παλευει κα8ολου.

 

ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Ισως επειδή αλλάζεις διαδοχικά τις εκδόσεις έχει φάει κόλληματα το κινητο.

Γυρνα σε 2.2 μαμα, και μετά πέρνα την 9.0 και στα καπάκια την αναβαθμιση σε 9.5.

 

Αν το πρόβλημα σου επιμείνει, μάλλον θες καινουρια μπαταρία απλώς.

 

Κατεβαζω κατι???Εχω μπει στο download mode και η μπαρα δεν γεμιζει με τιποτα..Τι πρεπει να κανω?

 

Edit:Γεμισε και απλα μ εκανε επανεκκινηση..Πως μπαινω στα oddin και τα αλλα που λεει?

 

Κάπου έχει έναν αναλυτικό οδηγό ο Κυριλλος σε pdf αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ που τον ειχα δει.

Οποιος θυμάται το link ας οδηγησει τον φιλο. Εκει τα γράφει ακόμη πιο αναλυτικά.

 

Μην σου τα πω εγω όπως τα θυμαμαι, γιατι μπορεί να παραλέιψω κανα βημα μιας και κοιτούσα τον οδηγό και εγώ και προχωρούσα...

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...