Jump to content

Αστυνομικές και Στρατιωτικές Σχολές


Cloud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πήγα σήμερα στην αστυνομία... Δεν ξέρουν την τύφλα τους. Μου δώσαν μια καρτέλα και αύριο θα πάω να κάνω τις εξετάσεις στο νοσοκομείο. Όσο για ημερομηνίες κτλ καμία ενημέρωση... Οι τύποι δεν ξέραν τίποτα. Αναγκάστηκα να κάτσω να διαβάσω την εγκύκλιο και να σημειώσω ημερομηνίες, μέρες ώρες και τόπο που θα γίνουν. Εγώ ξεκινάω 4-7 και πάει λέγοντας...

 

Μιλάμε με εκνεύρισαν αφάνταστα! ΑΣΧΕΤΟΙ

only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια εγω δινω για ΣΑΣ 1 μεχρι 6. 4 για αστυφυλακων. ειναι μ@λ@κες? ετσι πως τα κανανε δν μπορουν παιδια να δωσουν κ τα δυο μαζι... ξερετε αν γινετε καμια αναβολη στις ημερομηνιες?
Μέγιστη επιτρεπόμενη εικόνα 420Χ150 και 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

τσεκαρισμενο ειναι.σημερα πηγα στην αστυνομια και ειχαν αναρτυθει οι ημερομηνιες για τα ψυχοτεχνικα.οποτε,αφου οι ημερομηνιες για αθληματα κ υγειονομικες ειναι συνεχομενες....εγω δινω ψυχοτεχνικα στις 28 ιουνη..ειμαι απο τα τελευταια groups!!!
Link to comment
Share on other sites

H ΣΣΑΣ επειδη δεν ανηκει στην κατηγορια των οπλων του ελληνικου στρατου δεν μετραει για αστυφυλακων επειδη η αστυφυλακων δεχεται προκαταρκτικες εξετασεις απο στρατιωτικες σχολες οπλων.Εαν δε πας στην αστ/κων και δεν πας στην ΣΣΑΣ χανεις τις εξετασεις για την ΣΣΑΣ ετσι και αλλιως.Εαν ομως πχ πας στην ΣΜΥ οπλα για εξετασεις και οχι αστ/κων δεν χανεις για την αστ/κων το αντιστροφο ομως γινεται.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μπορεί να με διαφοτήσει κάποιος; Λοιπόν εγώ δήλωσα και στρατιωτικές σχολές και αστυνομία (έβαλα και όπλα για να έχω δικαίωμα να δηλώσω αστυνομία). Πρώτη σχολή προτίμησεις έβαλα ΣΣΑΣ για να μπορέσω να κάνω τις εξετάσεις Θεσσαλονίκη. Μέχρι εδώ καλά. Πήγα σήμερα στο νοσοκομίο με την καρτέλα που μου έδωσαν από την αστυνομία και έκανα όλες τις εξετάσεις. Τώρα τι θα κάνω; plz βοήθεια!
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Να πας στο τμήμα της περιοχής σου και να ρωτήσεις πότε δίνεις ψυχοτεχνικά και τα υπολοιπα αυτο μόνο απο κει και πέρα υπάρχει εγκύκλιος στην ιστοσελίδα του δημοσίας τάξεως
Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο.Τωρα απλα περιμενε.Οσο αναφορα την ΣΣΑΣ κατι ειπα.Η ΣΣΑΣ δεν εχει κατηγορια οπλων και εαν δωσεις εκει αθληματα δεν θεωρουνται εγκυρα για την αστυφυλακων.Εξαλου η αστυφυλακων κανει επισης αθληματα και στην Θεσσαλονικη ετσι και αλλιως.Προσεξε το αυτο που σου λεω , ρωτα και μαθε στο τμημα σου.Μην το αφηνεις οκ ?απο δευτερα κανονισε το.

 

Αφου εκανες και την καρτελα απλα περιμενε.Κανε εαν θες και προπονηση για τα αθληματα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που δήλωσα πρώτη προτίμηση ΣΣΑΣ θα πρέπει να κάνω τις εξετάσεις και για στρατό και για αστυνομία; Πόπο τι μπέρδεμα που είναι. Αν το ήξερα από την αρχή δεν θα έβαζα πρώτη προτίμηση ΣΣΑΣ. Όχι ότι θα πιάσω τα μόρια αλλά μου είπαν ότι αν βάλω πρώτη την ΣΣΑΣ επειδή είναι στην Θεσσαλονίκη θα έκανα εκεί τις εξετάσεις για οποιαδήποτε στρατιωτική σχολή περνούσα.
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 10/7 περναω τις δοκιμασιες για ΣΜΥ,οποιος ξερει τι γινεται με αυτεσ και οτιδηποτε ξερει καποιος γενικα για την σχολη ,αν ειναι σκληρη η εκπαιδευση κτλ ας απαντησει η ας στειλει μαιλ στο elena_kard@yahoo.gr

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άσχετο.Ξέρω ότι οι στρατιωτικοί έχουν τη δυνατότητα να συνεχίσουν τις σπουδές τους στο εξωτερικό πληρώνοντας λιγότερα χρήματα ή και καθόλου δουλεύοντας στις αντίστοιχες πρεσβοίες.Θέλω να ρωτήσω αν αυτό γίνεται μόνο για τους αξιωματικούς ή και για τους υπαξιωματικούς?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άσχετο.Ξέρω ότι οι στρατιωτικοί έχουν τη δυνατότητα να συνεχίσουν τις σπουδές τους στο εξωτερικό πληρώνοντας λιγότερα χρήματα ή και καθόλου δουλεύοντας στις αντίστοιχες πρεσβοίες.Θέλω να ρωτήσω αν αυτό γίνεται μόνο για τους αξιωματικούς ή και για τους υπαξιωματικούς?

 

Παιδιά καλησπέρα κι απο μένα, χαιρετίζω το αξιόλογο φόρουμ που έχετε δημιουργήσει. Κατ' αρχήν, θα ήθελα να διορθώσω στα σχόλια ενός φίλου / φίλης ότι οι προκαταρκτικές εξετάσεις για αστυνομικές σχολές ξεκινούν την προσεχή Πέμπτη 26/6 κι όχι σήμερα Δευτέρα. Όσο για μένα, πρόκειται να δηλώσω στο μηχανογραφικό και τις δύο σχολές της Αστυνομικής ακαδημίας όντας υποψήφιος με το 10% των βάσεων. 1-3/7/08 δίνω τις προκαταρκτικές εξετάσεις στην Αθήνα. Θέλω κάποιες πληροφορίες απο όποιον μπορεί να βοηθήσει:

 

1. Τι πιθανότητες εισαγωγής έχω στις Αξιωματικών - Αστυφυλάκων έχοντας 16,334 μόρια στο 5ο πεδίο.

2. Αν θα χρειαστεί να παρακολουθήσω ξανά τη βασική εκπαίδευση έχοντας ήδη εκπληρώσει τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις.

3. τι προοπτικές ανέλιξης έχω σε ιεραρχία - οικονικές απολαβές μιας και είμαι απόφοιτος ΑΕΙ.

4. Για την ψυχοτεχνική δοκιμασία απαιτείται κάποια διαίτερη προετοιμασία; Γενικά είναι εύκολα ή κόβονται αρκετοί;

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε κατσε να σου απαντησω στις αποριες.

 

Αρχικα με 16+ χιλιαδες μορια μπαινεις σιγουρα αστυφυλακων οποτε συγχαρητηρια , ομως οχι στην σχολη αξιωματικων.

 

Η εγκυκλιος λεει κατι παραξενο οσο αναφορα την βασικη εκπαιδευση.Λεει οσοι δεν εχουνε εκπληρωσει τις στρατιωτικες υποχρεωσεις υποβαλονται στην βασικη στρατιωτικη εκπαιδευση δεν λεει ομως οτι οσοι την εκπληρωσαν ΔΕΝ υποβαλονται.Εμεις ειχαμε στην σχολη μου φετος καποιες τετοιες περιπτωσεις , το ψαξανε τα παιδια ομως τελικα συμετειχανε κανονικα στην βασικη εκπαιδευση.

 

Οι προοπτικες ανελιξεις ειναι πολλες εαν εχεις ορεξη και βασιζονται πανω σε εσενα.Η πιο γρηγορη δυνατοτητα που εχεις ειναι να γινεις αρχιφυλακας με την καταθεση του πτυχιου οποτε το πτυχιο ειναι χρησιμο σε αυτο.Εγω στην θεση σου δεν θα το εκανα , θα συμετειχα στις ενδο-αστυνομικες εξετασεις για την καθ' υπερβαση εισαγωγη 10 αστυνομικων πτυχιουχων ΑΕΙ-ΤΕΙ στην σχολη αξιωματικων.Αυτο γινεται καθε χρονο και δικαιωμα συμετοχης εχουνε αστυνομικοι με πτυχιο.Αλλος τροπος να εισαχθεις στην αξιωματικων ειναι να βγεις μεσα στους 5 πρωτους της Ελλαδας στην Αστυφυλακων , να ξαναφωσεις πανελλαδικες ως αστυνομικος με χαμηλοτερη βαση.Τωρα εαν δεν θες αυτον τον τροπο και δεν σε τρωει τοσο , τοτε γινε αρχιφυλακας μετα απο 3 χρονια νομιζω με βαση το νεο βαθμολογιο ανθυπαστυνομος (ηταν 5 χρονια) και μετα αφου γινεις ανθυπαστυνομος μερικα χρονια μετα (δεν θυμαμε ποσα ακριβως αλλα τα μειωσανε με το νεο βαθμολογιο) δινεις εξετασεις και μπαινεις στο ΤΕΜΑ μια ειδικη σχολη για ανθυπαστυνομους και βγαινεις Υπαστυνομος Β' με δυνατοτητα ανελιξης εως και Αστυνομικος Υποδιευθυντης (με βαση το νεο βαθμολογιο , παλια εφτανες εως Αστυνομος Α').

Δεν ξερω εαν παιρνεις παραπανω μισθο λογο πτυχιου.Οικονομικες απολαβες νεο-εξερχομενου Αστ/κα με βαση το τωρινο μισθολογιο ειναι 1.000 ευρω μικτες αποδοχες ανα μηνα.Θα εχεις νεα ασφαλεια μολις εισαχθεις (δημοσιου) και θα παιρνεις και ενα βοηθημα γυρω στα 280 ευρω μεσα στην σχολη ανα μηνα.

 

Δεν ξερω φετος τι ακριβως θα κανουνε στα ψυχοτεχνικα.Τοσα χρονια κοβονται ελαχιστα ατομα κυριως αυτοι που ειναι λιγο.. παραξενοι.Τα πραγματα ειναι απλα.Εαν εισαι φυσιολογικος ΔΕΝ κοβεσαι ειτε το θελεις ειτε οχι.Γιατι εφοσον εισαι φυσιολογικος απλα περνας.

 

Ελπιζω να βοηθησα εαν θες τιποτα αλλο πες.

 

elena_kard εισαι ΣΙΓΟΥΡΗ για την ΣΜΥ η θα φυγεις στην πρωτη εβδομαδα οπως κανει ενα μεγαλο ποσοστο ?Η ΣΜΥ ειναι δυσκολη σχολη να ξερεις και θα πρεπει πραγματικα να θες αυτο που θα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 10/7 περναω τις δοκιμασιες για ΣΜΥ,οποιος ξερει τι γινεται με αυτεσ και οτιδηποτε ξερει καποιος γενικα για την σχολη ,αν ειναι σκληρη η εκπαιδευση κτλ ας απαντησει η ας στειλει μαιλ στο elena_kard@yahoo.gr

ευχαριστω

Ειναι μια απο τις πιο δυσκολες στρατιωτικες σχολες.

Δηλωσες διοικητικο ή τεχνικο;

Εχει μεγαλη διαφορά στην εκπαιδευση.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σήμερα πήρα τηλέφωνο για να δώ για τις εξετάσεις και από οτι μου είπαν περνάω στις 28-29-30

Στις 28 τα ψυχοτεχνικά

Στις 29 τα υγειονομικά στα πολυ-ιατρεία της αστυνομίας

Στις 30 τα αθλήματα σε ενα κολέγιο στο Ψυχικό

(κάπως έτσι, δεν τα θυμάμαι απέξω)

 

Εσείς?

Από οτι κατάλαβα, όλοι μαζί δίνουμε μπούγιο? :D

HD for Life..;)
Link to comment
Share on other sites

Παίδες σήμερα πήρα τηλέφωνο για να δώ για τις εξετάσεις και από οτι μου είπαν περνάω στις 28-29-30

Στις 28 τα ψυχοτεχνικά

Στις 29 τα υγειονομικά στα πολυ-ιατρεία της αστυνομίας

Στις 30 τα αθλήματα σε ενα κολέγιο στο Ψυχικό

(κάπως έτσι, δεν τα θυμάμαι απέξω)

 

Εσείς?

Από οτι κατάλαβα, όλοι μαζί δίνουμε μπούγιο? :D

 

και εγω φιλε μου δινω στης 28 ψυχοτεχνικα,αλλα ηθελα να αναφερω οτι στις 29 πεφτει κυριακη οποτε ειναι κλειστα,ετσι δεν ειναι?η κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Tιποτα δεν ειναι κλειστο.Και εγω ετυχε κατι απο τις προκαταρκτικες περισυ να το δωσω κυριακη.

Παιδιά έχω μπροστά τις ημερομηνίες της προκήρυξης από τη σελίδα www.astynomia.gr και λέει ξεκάθαρα ότι οι επιτροπές δε λειτουργούν τις Κυριακές στις γενικές οδηγίες. Πρώτη μέρα ψυχοτεχνικά, δεύτερη γιατροί και τρίτη αγωνίσματα. Για να ξεκινάτε 28 / 6 λογικά ανήκετε στις Α.Τ. Αγίου Δημητρίου, Καλλιθέας, Ζωγράφου, Γαλατσίου, Πετραλώνων ή Κολωνού. Είστε στην Α' επιτροπή από τις δύο. Σωστά; Εγώ ξεκινάω 1/7 επειδή είμαι από τη Λάρισα. Παραθέτω αναλυτικές λεπτομέρειες σχετικά με του τόπους και τις ώρες για τις επιτροπές της Αθήνας:

 

1. Ψυχοτεχνικά: 07+30 το πρωί στη Σχολή Μεπεκπαίδευσης και Επιμόρφωσης της ΕΛΑΣ, Λεωφόρος Θρακομακεδόνων 101 - Αχαρνές.

2. Υγειονομικές εξετάσεις: 07+30 το πρωί στο Κεντρικό Ιατρείο Αθηνών, Πειραιώς 153 Πετράλωνα

3. Αθλητικές δοκιμασίες: 07+30 το πρωί στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Ελληνοαμερικανικού Εκπαιδευτικού Κολλεγίου Αθηνών - Κολλεγίου Ψυχικού, Στεφάνου Δέλτα 15, Ψυχικό.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Παιδιά έχω μπροστά τις ημερομηνίες της προκήρυξης από τη σελίδα www.astynomia.gr και λέει ξεκάθαρα ότι οι επιτροπές δε λειτουργούν τις Κυριακές στις γενικές οδηγίες. Πρώτη μέρα ψυχοτεχνικά, δεύτερη γιατροί και τρίτη αγωνίσματα. Για να ξεκινάτε 28 / 6 λογικά ανήκετε στις Α.Τ. Αγίου Δημητρίου, Καλλιθέας, Ζωγράφου, Γαλατσίου, Πετραλώνων ή Κολωνού. Είστε στην Α' επιτροπή από τις δύο. Σωστά; Εγώ ξεκινάω 1/7 επειδή είμαι από τη Λάρισα. Παραθέτω αναλυτικές λεπτομέρειες σχετικά με του τόπους και τις ώρες για τις επιτροπές της Αθήνας:

 

1. Ψυχοτεχνικά: 07+30 το πρωί στη Σχολή Μεπεκπαίδευσης και Επιμόρφωσης της ΕΛΑΣ, Λεωφόρος Θρακομακεδόνων 101 - Αχαρνές.

2. Υγειονομικές εξετάσεις: 07+30 το πρωί στο Κεντρικό Ιατρείο Αθηνών, Πειραιώς 153 Πετράλωνα

3. Αθλητικές δοκιμασίες: 07+30 το πρωί στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Ελληνοαμερικανικού Εκπαιδευτικού Κολλεγίου Αθηνών - Κολλεγίου Ψυχικού, Στεφάνου Δέλτα 15, Ψυχικό.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

A, από γιατρούς ξεμπερδέψατε εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει για το αν είναι δύσκολη ή εύκολη εξαρτάτε από πολλά πράγματα και διαφερει από ανθρωπο σε ανθρωπο . Αν κατάφερες να περάσεις στα σώματα θα είναι καλύτερο για σένα αργότερα . Εξάλου αν θες πας και δοκιμάζεις αν δεν σου αρέσει μπορείς να φύγεις μέχρι να ορκιστείς πολύ εύκολα. μιλώντας πάντα για την ΣΜΥ
Link to comment
Share on other sites

H πιο ανοητη λογικη που υπαρχει.Ναι μεν πας και στερεις απο αλλα ατομα που πραγματικα θελουνε ας πουμε να μπουνε σε καποια στρατιωτικη σχολη ε και μετα μωρε δεν πειραζει παιρνεις δρομο φευγεις..Ρε παιδια αμα μπειτε σε τετοιες σχολες μην εχετε στο νου να φυγετε.Καθηστε και πονεστε λιγο δεν πειραζει.Δεν μου αρεσει να ακουω για τις στρατιωτικες σχολες την εκφραση "ε και εαν οχι φευγω".Η πας επειδη γουσταρεις , η πας για αποκατασταση και την εχεις πραγματικα αναγκη για αυτο μενεις η πας για χαβαλε και βιτρινα και μολις δεις τα δυσκολα την κανεις.
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνουν μετά σαν επιλαχόντες άσε που μιλάω για τις στρατιωτικές σχολές είναι πολύ διαφορετικές από τις αστυνομικές υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να αντέξουν.
Link to comment
Share on other sites

Για μισό λεπτό όμως.

Παρόλο που αναφέρει καθαρά ότι οι επιτροπές δεν ελιτουργούν τις Κυριακές , αφήνει να εννοηθεί ότι οι εξετάσεις διαρκούν τρεις συνεχόμενες μέρες.

Εγώ λοιπόν που έχω ψυχοτεχνικές το Σάββατο στις 28/6 (Α.Τ Κολωνού) λογικά θα πάω για Υγειονομικές την Κυριακή..

Ή όχι?

 

Εδώ είναι και το σημείο που μπερδεύομαι, γιατι στις οδηγίες λέει αναλυτικά μόνο για τα ψυχοτεχνικά και όχι και για τα υπόλοιπα.

 

Οπότε εγώ δίνω 28-29-30 ή 28-30-1 ??

 

 

 

Ορίστε και η προκύρηξη..

ΕΔΩ

HD for Life..;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...