Jump to content

Lenovo A760


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λεει αν δεν εισαι ροοτ να κανει factory reset

 

Guys βοηθεια...εχω τον αδερφο μου φωναζει επειδη ειναι στα κινεζικα...πως το κανω ροοτ??

 

παιδια σορρυ για το σπαμ...το εκανα ροοτ με το framaroot και τωρα θελω να περασω την ρομ εχω μια audi rom η καπως ετσι αλλα δν εχω καρτα μνημης μεσα κ μ λεει installation aborted

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρέπει να περάσεις από την αρχή τη rom που φόραγε όταν το αγόρασες. Αν κάνεις factory reset δεν θα έχει καμιά διαφορά γιατί το reset θα γίνει στην αναβαθμισμένη έκδοση που φοράει τώρα, οπότε το ίδιο αποτέλεσμα. Εδώ έχω οδηγίες και link για το dropbox μου που μπορείς να κατεβάσεις αυτό που χρειάζεσαι.
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου χιλια ευχαριστω...τωρα ειναι οπως το πηρα...βεβαια παραμενει το προβλημα με την καρτα Q και μαλλοξ δεν υπαρχει λυση...θα ξαναγυρισει στην κοσμοτε λογικα :p
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να περάσεις από την αρχή τη rom που φόραγε όταν το αγόρασες. Αν κάνεις factory reset δεν θα έχει καμιά διαφορά γιατί το reset θα γίνει στην αναβαθμισμένη έκδοση που φοράει τώρα, οπότε το ίδιο αποτέλεσμα. Εδώ έχω οδηγίες και link για το dropbox μου που μπορείς να κατεβάσεις αυτό που χρειάζεσαι.

 

δεν μου βγαζει το λινκ της rom... μπορεις να το ξαναγραψεις ή στειλεις με pm..?

Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις τη λέξη εδώ σε εκείνο το post, και ξανά μετά την ίδια λέξη στην πρώτη γραμμή στο post που θα σου ανοίξει, δουλεύει το link και το κατεβάζεις(Μόλις το δοκίμασα και δουλεύει). Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο, δεδομένου ότι είμαι διακοπές και μπαίνω από το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια βοηθεια, πηγα να δοκιμασν την lewa μπας και φτιαξει η αφη αλλα δεν τα καταφερα. εκανα οτι ελεγαν οι οδηγιες του ρωσου αλλα τιποτα, το κινητο δεν ξεκιναει παραμενει στην πρωτη οθονη,

η εγκατασταση την προσπαθησα να την κανω με TWRP recovery οπως λενε οι οδηγειες αλλα τιποτα, τωρα δεν μπορω να φλασαρω την CWM recovery γιατι δεν μου βλεπει το κινητο, εγκατεστησα στο pc τους drivers ξανα αλλα τιποτα.

τι μπορω να κανω?

 

την miui την περασε κανονηκα αλλα πολυ διαφορετικη και δεν με βολευει

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

την miui την περασε κανονηκα αλλα πολυ διαφορετικη και δεν με βολευει

 

εχει ελληνικα?ευκολη ειναι η διαδικασια αλλαγης rom?

Link to comment
Share on other sites

εγραφε για ελληνικά αλλα δεν εχει,

θελει καποια διαδικασία και λιγες γνώσεις που θα τις βρεις μεσα εδω

 

τελικα η miui εχει ελληνικα με αυτο το προγραμμα morelocale2 που το λεει

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

ειμαι και εγω κατοχος του a760 εδω και κατι μηνες απ΄την αρχη ειχε καποια προβληματα με το touch τωρα τελευταια εχει καταντηση πολυ σπαστικο εχω ανεβασει και ενα βιντεο περι του θεματος https://www.youtube.com/wa...&v=5_0vNGNs5Jg ειδικα στα παιχνιδια σου σπαει τα νευρα να το γυριζεις απο εδω και απο εκει για να υπακουση το touch. καμια λυση παιδια. εκδοση βασικου φασματος ειναι A760_1_A_2_0022_130427

και version A760_1_S_2_001_0099_130427

Αν αλλαξω rom υπαρχει περιπτωση να φτιαξει? γιατι τωρα μερικες φορες το γυρναω γυρω γυρω για να κανω την δουλεια μου.

δοκιμασε να ξανα περασεις την A760_1_S_2_001_0099_130427

τις εφαρμογες σου δεν τις χανεις,δεν εκανα backup, ετσι εγινε σε εμενα

το εκανα και αυτο φιλε γιαννη τιποτα

πηγα να δοκιμασν την lewa μπας και φτιαξει η αφη αλλα δεν τα καταφερα

για κοιτα μην το καταφερεις μπας και δω ασπρη μερα.:p

Link to comment
Share on other sites

το εκανα και αυτο φιλε γιαννη τιποτα

 

για κοιτα μην το καταφερεις μπας και δω ασπρη μερα.:p

την εβαλα την lewa αλλα ειχα καποια θεματα και τωρα τρεχω την miui και βλεπουμε:)

Link to comment
Share on other sites

οχι η miui εχει ελληνικα

 

μερικες φωτο απο την miui

 

κατι που παρατηρησα οταν εβαλα την miui, εγκατεστησα το gravity box με xposed installer και παρατηρησα το τηλεφψνο εκανε restart σε ασχετες στιγμες και το restart γινοταν οταν με περνανε τηλεφωνο χωρις εγω να το βλεπω η' ακουω και απεγκατεστησα το gravity αλλα παλι τα ιδια και μετα απεγκατεστησα το xposed και ολα μια χαρα, σε αλλη rom δεν ειχα τετοιο θεμα

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις τη ρομ για την miui v5 να μου τη στειλει γιατι δεν τη βρισκω αν ειναι ευκολο

ευχαριστω

One plus one
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις τη ρομ για την miui v5 να μου τη στειλει γιατι δεν τη βρισκω αν ειναι ευκολο

ευχαριστω

 

http://www.needrom.com/category/lenovo/serial-a/serial-a700/a760/

 

εγω αυτη εχω

http://www.needrom.com/download/lenovo_a760_miui_4_1_17/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μεχρι στιγμής η miui δουλευει αψογα, χωρις ιδιαιτερα κωλύματα, ταχύτατη και με αρκετες ευκολίες χωρις να χρειάζεται εξτρά εφαρμογες. το μονο κακο ειναι οτι δεν μπορω να κανω κληση και με τις δυο sim, απλα διαλεγης ποια θα ειναι για κληση και ποια για δεδομενα, δεν με χαλαει γιατι την δευτερη sim την εχω για ιντερνετ μονο
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Έχω το Α760 από τα Χριστούγεννα πέρυσι και μπορώ να πω πως είμαι ευχαριστημένος (δεν είμαι κανένας techno-freak, απλά μου αρέσει η τεχνολογία οπότε το συγκεκριμένο τηλέφωνο με καλύπτει με το παραπάνω :) ).

 

Ένα πρόβλημα που μερικές φορές μου προκύπτει και δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο: το τηλέφωνο ξαφνικά "χάνει", "ξεχνάει", "δεν βλέπει" την κάρτα μνήμης microSD (έχω μέσα μια επώνυμη μικρούλα των 8GB, νομίζω Transcend). Ενώ είναι τοποθετημένη και το τηλέφωνο πριν από λίγο την "έβλεπε", ξαφνικά την χάνει, με αποτέλεσμα αρκετά πράγματα να έχουν θέμα λειτουργικότητας (όπως π.χ. η φωτ. μηχ. που μου λέει να βάλω πρώτα κάρτα και μετά να τραβήξω φωτογραφίες :( ). Αυτό γίνεται ξαφνικά, όχι συχνά αλλά αρκετά για να γίνει εκνευριστικό. Έχει συμβεί σε κανέναν από σας κάτι παρόμοιο και εάν ναι, βρέθηκε κανένας εύκολος τρόπος να το σταματήσει κανείς; Εννοώ χωρίς να το πάει στο service δηλαδή. Το μόνο που βρήκα εγώ σαν λύση είναι κλείσιμο και άνοιγμα ξανά της συσκευής, πράγμα μου είναι λίγο σπαστικό, ειδικά κάποιες φορές που θέλεις εκείνη τη στιγμή να βγάλεις π.χ. μια φωτογραφία. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το σύμπτωμα αυτό είναι λίγο γενικό, θα πρέπει να εντοπίσεις πρώτα από όλα την αιτία του. Υπάρχει πιθανότητα να φταίει η ίδια η κάρτα. Αυτό θα είναι το πιο απλό και μπορείς να το ελέγξεις δουλεύοντάς το για λίγο με κάποια άλλη, έστω και μικρότερη να δεις αν θα παρουσιάσει κάτι. Αν το κάνει και με άλλη πάει να πει πως ίσως είναι hardware πρόβλημα, που εκεί τα πράγματα δεν είναι και τόσο καλά. Σε πρώτη φάση (αν επιμείνει και με αντικατάσταση της κάρτας) ίσως θα ήταν καλό να δοκίμαζες ένα factory reset από τις ρυθμίσεις(αφού γίνει ένα backup από ότι σημαντικά δεδομένα έχει εννοείται).
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα το έχω αντιμετωπίσει και γώ με την κάρτα μνήμης.

Έκανα factory reset και περιορίστηκε η συχνότητα που το κάνει.

Πλέον φροντίζω κάθε τρεις τέσσερις μέρες περίπου να κάνω μια επανεκίννηση, οπότε δεν το ξανααντιμετώπισα.

(Ταυτόχρονα λύνεται και ένα άλλο θέμα που είχα παρατηρήσει όπου η συσκευή, ενώ ήταν ανοιχτή, ζητάει το PIN των SIM που έχει μέσα)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, η αλήθεια ότι με την αλλαγή της κάρτας το σκέφτηκα και εγώ. Θα το δοκιμάσω (θα πρέπει πρώτα να βρω μια καρτούλα διαθέσιμη :D). Η ερώτηση μου τώρα: το factory reset είναι αυτό που λέει Factory data reset στα settings του τηλεφώνου? Αν το κάνω αυτό θα χάσω όλα τα εγκατεστημένα προγράμματα και τα δεδομένα τους αν κατάλαβα καλά. Αν κάνω πρώτα back-up στην κάρτα, είναι δυνατή η μεταφορά τους πίσω πάλι μετά το reset, ώστε να γλιτώσω όλη τη διαδικασία των εγκαταστάσεων από την αρχή? Ευχαριστώ και πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα περιμένεις απάντηση από τον Mark_K ο οποίος είναι πολύ πιο καταρτισμένος και γνώστης από μένα
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό είναι το reset. Αυτό θα είναι η τελευταία ενέργεια στην οποία θα καταφύγεις μόνο αν δεν υπάρχει αποτέλεσμα δοκιμάζοντας με άλλη κάρτα. Σωστά, θα σβηστούν τα πάντα από μέσα και μετά το τηλέφωνο θα είναι σαν καινούρια. Δεν θυμάμαι αν το Lenovo έχει επιλογή για backup και αν αυτή δουλεύει. Αλλά προσωπικά θα έφτιαχνα μια λίστα με τις εφαρμογές για να τις κατεβάσω μετά ώστε να είμαι σίγουρος ότι δε θα χάσω καμία(αν και το πιθανότερο είναι μετά μόλις βρει internet και του περάσουμε τα στοιχεία το λογαριασμού μας να τις κατεβάσει μόνο του)και εννοείται πως οι επαφές πρέπει να είναι στο λογαριασμό Google αποθηκευμένες για εύκολη ανάκτηση(αλλά και επειδή βολεύει γενικότερα). Να σημειώσω πως η επαναφορά αυτή αν όντως υπάρχει πρόβλημα στη συσκευή δεν εξασφαλίζει τη διόρθωσή του, ειδικά αν πρόκειται για hardware θέμα. Απλά αν τυχόν έχει φάει κάποιο κόλλημα το λειτουργικό ίσως στρώσει με αυτόν τον τρόπο.

Τέλος, εγώ θα έβγαζα και την κάρτα και θα δοκίμαζα να την καθαρίσω στις επαφές με μία μπατονέτα ελαφρώς βρεγμένη με οινόπνευμα.

 

Νικηφόρε ευχαριστώ αλλά δεν θεωρώ τον εαυτό μου και τόσο γνωστή. Από τη στιγμή ειδικά που υπάρχουν άλλοι που είναι ικανοί να κάνουν τη συσκευή να χορεύει χασαποσέρβικο. :-)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους

μεχρι στιγμής η miui δουλευει αψογα,
λυθηκε και το προβλημα του touch γιαννη?

Αν μπορεις να βαλεις ενα οδηγο για την εγκατασταση τις θα βοηθουσε παρα πολυ καθοτι αρχαριος σε αυτο το κομματι

 

υ.γ ΑΑ και μετα την εγκατασταση χανεις κατι? ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

θα χασεις οτι εφαρμογες εχεις βαλει και τις επαφες σου, καλο ειναι ενα backup με το titanium και το κανεις αντιγραφή στην sd για σιγουριά, το touch καπως καλυτερο

εδω τα λεει αναλυτικα http://www.needrom.com/download/lenovo_a760_miui_4_1_17/

Link to comment
Share on other sites

μολις το πηρα και εγω το κινητο, εχω ενα προβλημα με το touch, ειναι λες και πατιεται μονο του, με αποτελεσμα τα πολλα κολήματα, δοκιμάζω ένα hard reset οπως μου ειπαν να κανω απο Minideal, είχε και άλλος το συγκεκριμένο πρόβλημα;

στο σετάρισμα του cruise...

:respect:konadrio

Όλοι υπογράψτε για να πιεστεί η HTC να βγάλει drivers!

2' λεπτά θα σας πάρει!

http://www.petitiononline.com/tytn2vid/petition.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...