Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλή αρχή!!!!!! Πάντος κατάφερα και πέρασα νέα ROM με Flashtool και γενικά κατάλαβα πολλά πράγματα που είχα μπερδέψει, με τη βοήθεια του aloialone!!!!! (aloialone όταν επιστρέψεις από άδεια κερνάω καφέ) Δυστυχός όμως μετά από πολλές δοκιμές με κάποιες ROM και MODEM συνεχίζει και δεν βλέπει καθόλου σήμα και από τις 2 sim, οπότε πάμε για επιστροφή και επισκευή με εγγύηση από το minideal. Ελπίζω να έχει επιστρέψει μέχρι τα Χριστούγεννα!!!!!!

- Αφου εβαλες αλλη ρομ και δεν παιζει, εισαι σιγουρος πλεον. Αυτο πιστευα απο την αρχη αλλα δεν ηθελα να σε απογοητευσω. Η εμπειρια ομως που αποκομισες με το φλασαρισμα, θα σου ειναι σουπερ οδηγος στο μελλον!

- aloialone = power! (τα πολλα λογια ειναι φτωχεια)

- Αυτο με τα Χριστουγεννα δεν ειναι δυστυχως αστειο, χαλασε στο σερβις το minideal, ειναι πολλες οι διαμαρτυριες, δες και ποστ που εγραψα χθες στο θεμα του

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5600747#post5600747

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

- Αφου εβαλες αλλη ρομ και δεν παιζει, εισαι σιγουρος πλεον. Αυτο πιστευα απο την αρχη αλλα δεν ηθελα να σε απογοητευσω. Η εμπειρια ομως που αποκομισες με το φλασαρισμα, θα σου ειναι σουπερ οδηγος στο μελλον!

- aloialone = power! (τα πολλα λογια ειναι φτωχεια)

- Αυτο με τα Χριστουγεννα δεν ειναι δυστυχως αστειο, χαλασε στο σερβις το minideal, ειναι πολλες οι διαμαρτυριες, δες και ποστ που εγραψα χθες στο θεμα του

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5600747#post5600747

 

ΒΡΗΚΑ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ......Το πρόβλημα αυτό δεν είναι hardware τελικά όπως όλοι νομίζουν.... Αναλυτικές οδηγίες αύριο γιατί είναι αργά και δεν έχω άλλο κουράγιο, μετά από τόσες ώρες ψάξιμο. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΤΕΛΙΚΑ!!!!!!! ΣΩΘΗΚΑΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!

HUAWEI HONOR 6, XIAOMI REDME NOTE 3 PRO
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!! ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΗΜΑ ΣΤΙΣ SIM.

Μετά από πολύ ψάξιμο, αλλαγές ROM και MODEMS το κινητό συνέχιζε να μην είχε καθόλου σήμα και στις 2 κάρτες SIM, ενώ οι ίδιες κάρτες δούλευαν κανονικά σε άλλα κινητά. Πίστευα ότι τελικά ήταν πρόβλημα hardware και ήμουν ανάμεσα σε 2 λύσεις:

α) επιστροφή στο minideal με εγγύηση (επιβάρυνση μεταφορικών και αναμονή περίπου 2 μηνών, για να επιστρέψει το κινητό πίσω)

β) άνοιγμα του κινητού από εμένα και αλλαγή ή του SIM slot (9$ από aliexpress) ή αλλαγή κεραίας κτλ, με ποσοστο επιτυχίας κάτω από 50%,

οπότε έκλεινα περισσότερο στην α) επιλογή.

Με πολύ ψάξιμο στο Google, youtube και διάφορα ξένα και ελληνικά forum, διαπίστωσα ότι το πρόβλημα αυτό ήταν συχνό σε πολλές χώρες και όλοι το έστελναν για επισκευή στην εταιρία, με την ανάλογη χρονοβόρα διασικασία. Τελικά όμως με λίγη τύχη και πολύ ψάξιμο κατάφερα να επαναφέρο το σήμα στις κάρτες.

 

Βάζετε τις κάρτες στο κινητό κανονικά. Πάτε Ρυθμίσεις → Περισσότερες ρυθμίσεις → Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας → Ονόματα σημείων πρόσβασης → Επιλογή 1ης sim → Πατάμε το κουμί αφής Menou (τέρμα κάτω αριστερά) → Επαναφορά προεπιλεγμενων ρυθμίσεων → Το ίδιο και για την 2η sim. Πρέπει να είμαστε σε σημείο που να υπάρχει αρκετά καλό σήμα για αρχή και τέλος στο πρόβλημα...... πλέον υπάρχει ΣΗΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!

Τόσο απλό!!!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρώ τη ROM p780 Viberom st1347 που στέλνει το minideal με ελληνικά? Το link του manoliscrete #1419 είναι νεκρό και δεν μπορώ να τη βρώ αλλού μέσα στο νήμα.

HUAWEI HONOR 6, XIAOMI REDME NOTE 3 PRO
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον γιατι νομιζω εχω δει πολλους να αναφερουν αυτο το προβλημα.

Μπραβο που το μοιραστηκες gogosmama!

Αν τυχει σε επομενο αναγνωστη, ας το δοκιμασει για να το επιβεβαιωσει.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρώ τη ROM p780 Viberom st1347 που στέλνει το minideal με ελληνικά? Το link του manoliscrete #1419 είναι νεκρό και δεν μπορώ να τη βρώ αλλού μέσα στο νήμα.
HUAWEI HONOR 6, XIAOMI REDME NOTE 3 PRO
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρώ τη ROM p780 Viberom st1347 που στέλνει το minideal με ελληνικά? Το link του manoliscrete #1419 είναι νεκρό και δεν μπορώ να τη βρώ αλλού μέσα στο νήμα.

 

Θα τη κανω upload σε μια σελιδα και θα σου δωσω το link.

Αρκει να βρω μια ελευθερη γιατι μου ζητανε ευρωπουλακια .......

Edited by lazaros_nexus

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Thanks! Τελικα μετα απο πολλες δοκιμες πιστευω οτι ειναι η καλυτερη ROM, αλλα δυστυχος δεν την ειχα κανει back up και δεν μπορω να τη βρω πουθενα. Μπορει να μπει σε αυτη το V52 MODEM? Edited by gogosmama
HUAWEI HONOR 6, XIAOMI REDME NOTE 3 PRO
Link to comment
Share on other sites

Οριστε παιδια αναδημοσιευση ειναι δεν ειναι δικο μου το upload

link http://www.fshare.vn/file/TN7TYW1RBT#download καντε μεταφραση θα ζητησει εναν κωδικο για ξεκινησει

password fb.com/groups/p780vn

Link to comment
Share on other sites

Οριστε παιδια αναδημοσιευση ειναι δεν ειναι δικο μου το upload

link http://www.fshare.vn/file/TN7TYW1RBT#download καντε μεταφραση θα ζητησει εναν κωδικο για ξεκινησει

password fb.com/groups/p780vn

Σ'ευχαριστω. Την ειχα βρει και εγω εκει, αλλα δεν μπορουσα με τιποτα να βρω τον κωδικο. Θυμασε ποιο modem φοραει αυτη η rom και αν μπορω να της βαλω το V52 με recovery?

HUAWEI HONOR 6, XIAOMI REDME NOTE 3 PRO
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου δεν θυμαμαι αλλα για τα ευρωπαικα δικτυα σε κινητο με 4.4.2 προτεινονται το v23 κ V104, το v52 δεν θυμαμαι αν δουλευει σε 4.4.2 android .Den xreiazetai recovery απλα το root explorer kai πηγαινεις αντικαθιστας το αρχειο modem_1_3g_n.img στην διαδρομη system/etc/firmware οριστε μερικα Modems https://drive.google.com/folderview?id=0B2ORIgaV4iacOVpDTDcxYW4taDQ&usp=sharing
Link to comment
Share on other sites

Τη 1347 του minideal φοραω και εγω και modem S920.V52 ειναι το Version.

Παει πολυ καλυτερα απο οσα εχω δοκιμασει.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Τη 1347 του minideal φοραω και εγω και modem S920.V52 ειναι το Version.

Παει πολυ καλυτερα απο οσα εχω δοκιμασει.

Και εγω πιστευω οτι ειναι ο καλυτερος συνδιασμος.

Το modem το περασες με recocovery 'η με τον τροπο που λεει ο Theo παραπανω?

HUAWEI HONOR 6, XIAOMI REDME NOTE 3 PRO
Link to comment
Share on other sites

Με το TWRP Recovery.

Εκανα ενα πειραμα το οποιο πετυχε.

Η ROM ειναι ζιπαρισμενη. Ξεζιπαρα την ROM και μεσα στα αρχεια της ενα εχει ονομασια recovery.img

Αυτο το εβγαλα απο μεσα και εκανα copy/paste στο φακελο της ROM το image του TRWP recovery.

Αυτο μιας και ειχε αλλο ονομα το μετανομασα σε recovery.img οποτε οταν φλασαρα τη ROM

εβαλε και το recovery που ηθελα εγω.Ετσι δεν εμπλεξα με αλλες εφαρμογες για να το περασω.

Αρκει βεβαια να βαλεις το σωστο. Απο εκει και περα κανεις οτι θελεις.........

 

Καλημερα .....

Εχει καποιος δοκιμασει αυτη εδω ? http://www.needrom.com/download/p780-s223-4gb8gb-kit-kat-android-4-4-2/

Την εχει σαν official ROW ROM σε δυο εκδοσεις.Μια για 4 και μια για 8 Gb.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Με το TWRP Recovery.

Εκανα ενα πειραμα το οποιο πετυχε.

Η ROM ειναι ζιπαρισμενη. Ξεζιπαρα την ROM και μεσα στα αρχεια της ενα εχει ονομασια recovery.img

Αυτο το εβγαλα απο μεσα και εκανα copy/paste στο φακελο της ROM το image του TRWP recovery.

Αυτο μιας και ειχε αλλο ονομα το μετανομασα σε recovery.img οποτε οταν φλασαρα τη ROM

εβαλε και το recovery που ηθελα εγω.Ετσι δεν εμπλεξα με αλλες εφαρμογες για να το περασω.

Αρκει βεβαια να βαλεις το σωστο. Απο εκει και περα κανεις οτι θελεις.........

 

Καλημερα .....

Εχει καποιος δοκιμασει αυτη εδω ? http://www.needrom.com/download/p780-s223-4gb8gb-kit-kat-android-4-4-2/

Την εχει σαν official ROW ROM σε δυο εκδοσεις.Μια για 4 και μια για 8 Gb.

Μην ασχολείστε καθόλου με το ξεκίνημα 70% μνήμη που να τρέχουν και τα προγράμματα χρήστη και απο μπαταρία άστα.

Link to comment
Share on other sites

https://drive.google.com/file/d/0B4fai69pFpApbi1jX1A3WExYZTA/edit?usp=sharing

 

Ειναι η ROM 1347 του minideal με Ελληνικα και με TWRP Recovery.

Ελπιζω να εχω κανει σωστα την κινηση για το λινκ.

 

https://drive.google.com/file/d/0B4fai69pFpApTWg4cVpmNVduaW8/edit?usp=sharing

Και εδω ειναι οσα modem εχω μαζεψει.

Μαζι μεσα ειναι και το update super user

Edited by lazaros_nexus

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Κσλησπερα ειμαι κατοχος ενος lenovo p780c εδω και 2 μερες δεν εχβ σημα στο κινητο οχι το wifi το τηλ ο αριθμος μπορει να μου καποιος τι συμβαινει?
Link to comment
Share on other sites

Κσλησπερα ειμαι κατοχος ενος lenovo p780c εδω και 2 μερες δεν εχβ σημα στο κινητο οχι το wifi το τηλ ο αριθμος μπορει να μου καποιος τι συμβαινει?

Σελίδα 144 #2156 για δοκίμασε και αυτό. Εμένα στην αρχή έκανε δουλειά, αλλά δυστυχός μετά από λίγες μέρες ξανά τα ίδια.

HUAWEI HONOR 6, XIAOMI REDME NOTE 3 PRO
Link to comment
Share on other sites

Unfortunately,the process com.android.phone has stopped. Εχω ενα lenovo p780 κ μου βγαζει αυτο το μηνυμα οταν μου κανουν εισερχομενη κληση στην 2 καρτα σιμ . εξερχομενες κανει κανονοκα. Edited by billis2000
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από προσωρινή λύση στο πρόβλημα με το σήμα στις κάρτες sim, το κινητό πήρε το δρόμο της επιστροφής για επισκευή στη μαμά Κίνα. Ελπίζω να επιστρέψει επισκευασμένο και να μου το φέρει ο Άγιος Βασίλης τα Χριστούγεννα και όχι ο Νονός μου το Πάσχα. Ανακάλυψα ψάχνοντας και σε ξένα φόρουμ ότι πολλά παρουσιάζουν αυτό το πρόβλημα και σε άλλες χώρες και το πρόβλημα προέρχεται από το motherboard, δηλαδή την κεντρική πλακέτα, οπότε η επιστροφή είναι μονόδρομος.
HUAWEI HONOR 6, XIAOMI REDME NOTE 3 PRO
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από προσωρινή λύση στο πρόβλημα με το σήμα στις κάρτες sim, το κινητό πήρε το δρόμο της επιστροφής για επισκευή στη μαμά Κίνα. Ελπίζω να επιστρέψει επισκευασμένο και να μου το φέρει ο Άγιος Βασίλης τα Χριστούγεννα και όχι ο Νονός μου το Πάσχα. Ανακάλυψα ψάχνοντας και σε ξένα φόρουμ ότι πολλά παρουσιάζουν αυτό το πρόβλημα και σε άλλες χώρες και το πρόβλημα προέρχεται από το motherboard, δηλαδή την κεντρική πλακέτα, οπότε η επιστροφή είναι μονόδρομος.

Εκανες την καλυτερη κινηση. Υπομονη τωρα περιπου δυο με δυόμισι μηνες.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα...

Μετα απο 2 μερες διαβασμα(μεχρι την 11η σελιδα εφτασα προσπαθωντας να καταλαβω οσα περισσοτερα μπορω) και πολλες αναζητησεις στο forum,σε θεματα και μηνυματα,δεν καταφερα να βρω καποιο post ή καποιο οδηγο σχετικα με το πως να κανω repartition το Ρ780 που εχω.

Μεχρι που βρηκα απο "Google" αυτους του 2 οδηγους...

1) https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-Phones/LENOVO-P780-PROBLEMS/td-p/1250941/page/11

2) http://my-android-one.blogspot.gr/2014/03/lenovo-p780-4gb-repartition-with.html

Να αναφερω απλα οτι δεν μπορω καν να καταλαβω αν οι 2 οδηγοι ειναι ιδιοι ή οχι οποτε ζητω την επιείκειά σας.

Ειναι safe οι παραπανω μεθοδοι ή υπαρχει καποιος πιο καινουριος και πιο ευκολος;

Αν κανω repartition και εχω αποθηκευμενες ολες τις επαφες στο κινητο και οχι στις sim τοτε τις χανω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.....

rock n' roll...:kill:
Link to comment
Share on other sites

σε καποιες περιπτωσεις free wifi μου βγαζει μηνυμα ''αποφυγη κακης συνδεσης στο διαδικτυο'' και δεν εχω βρει μεσα στο μενου του τηλεφωνου που το κανεις επιλογη αυτο

μπορει καποιος να βοηθησει??

 

υπενθυμιση......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα...

Μετα απο 2 μερες διαβασμα(μεχρι την 11η σελιδα εφτασα προσπαθωντας να καταλαβω οσα περισσοτερα μπορω) και πολλες αναζητησεις στο forum,σε θεματα και μηνυματα,δεν καταφερα να βρω καποιο post ή καποιο οδηγο σχετικα με το πως να κανω repartition το Ρ780 που εχω.

Μεχρι που βρηκα απο "Google" αυτους του 2 οδηγους...

1) https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-Phones/LENOVO-P780-PROBLEMS/td-p/1250941/page/11

2) http://my-android-one.blogspot.gr/2014/03/lenovo-p780-4gb-repartition-with.html

Να αναφερω απλα οτι δεν μπορω καν να καταλαβω αν οι 2 οδηγοι ειναι ιδιοι ή οχι οποτε ζητω την επιείκειά σας.

Ειναι safe οι παραπανω μεθοδοι ή υπαρχει καποιος πιο καινουριος και πιο ευκολος;

Αν κανω repartition και εχω αποθηκευμενες ολες τις επαφες στο κινητο και οχι στις sim τοτε τις χανω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.....

Θα βρεις πολλους οδηγους στο ιντερνετ, θα βρεις και πολλες ετοιμες ρομ που ειναι ηδη repartitioned.

Θα βρεις επισης και οδηγο εδω στο myphone στα ελληνικα.

Σε 3 που ειχα δοκιμασει παλαιοτερα, καμια δεν εκατσε τελικα καλα, ειδικα οι 2, ενω στην αρχη φαινοταν ΟΚ, μετα απο λιγο καιρο, κρεμασαν ολο το κινητο. Θα σου προτεινα να το αποφυγεις, ή αν το κανεις, να εισαι ετοιμος για νεο περασμα ρομ, μην το πειραξεις σε καμια περιπτωση αν δεν γνωριζεις τις διαδικασιες για αλλαγη ρομ.

(επαφες, εννοειται, παντα και παντου στο google account της επιλογης σου, ουτε στο κινητο, ουτε στην sim, ετσι σου ειναι αδιαφορο τι κινητο χρησιμοποιεις και αν παθει οτιδηποτε).

 

"σε καποιες περιπτωσεις free wifi μου βγαζει μηνυμα ''αποφυγη κακης συνδεσης στο διαδικτυο'' και δεν εχω βρει μεσα στο μενου του τηλεφωνου που το κανεις επιλογη αυτο

μπορει καποιος να βοηθησει?? ", p780_row_s116_130828

πηγαινω all settings ->wi fi> συνθετα αλλα εκει μεσα δεν εχει τετοια επιλογη

Απ'οτι φαινεται, σε καποιες ρομ, εχουν αφαιρεσει την σχετικη επιλογη.

Βλεπω τωρα και στην life που φοραω, δεν την εχει.

Ενταξει, δεν ενοχλει σε κατι.

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...