Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως κάνω restore το backup που πήρα πριν από το TWRP ώστε να έχω το τηλέφωνο μου όπως ήταν πριν ξεκινήσω την διαδικασία.????

 

συγνωμη....help.......:worry:

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ σαν καλό παιδί την 1447 Dev.

Έτσι απέκτησα και πλήρη Ελληνικά αλλά τόσο καιρό με την 1443,καλοέμαθα με σκέτα Αγγλικά :D:D:D:D

Με το Locale More Pro και την γραμματοσειρά Arimo, δουλεύει και σ'αυτή την ROM το Τ9 των μυνημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Πως κάνω restore το backup που πήρα πριν από το TWRP ώστε να έχω το τηλέφωνο μου όπως ήταν πριν ξεκινήσω την διαδικασία.????

 

συγνωμη....help.......:worry:

Μπουτάρεις στο TWRP πατάς "Restore" , επιλέγεις το backup που έχεις πάρει πρόσφατα, τσεκάρεις όλες τις επιλογές (Boot, cache, data, system, nvram) και κάνεις "Swipe to restore". Οταν ολοκληρωθεί πατάς "Reboot system"

Link to comment
Share on other sites

Geek buying Spain Inventory

 

Σήμερα το είδα. Για όποιον ενδιαφέρεται να το πάρει γρήγορα. Αν και το gekkbuing δεν έχει τόσο χαμηλές τιμές όσο τα άλλα site.

 

έχεις κανείς κάποιο κουπόνι, και κάποια πρόταση για θήκη κ φιλμ..

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα "παιδιά". Κάτοχος και εγώ του εν λόγο τηλεφώνου πριν λίγες ημέρες και βρήκα λίγο χρόνο να ασχοληθώ σοβαρά όμως χρειάζομαι (αρκετή) καθοδήγηση. Ας τα πάρουμε από την αρχή λοιπόν.

-Το τηλέφωνο από Κίνα ως γνωστόν μου ήρθε αλλά από που ακριβώς δεν ξέρω με την έννοια επειδή έβλεπα σε προηγούμενα ποστ και σελίδες κάτι για to2, minideal, vickmall κ.ο.κ δεν έχω ιδέα (από έναν πωλητή στο ebay που μου βρήκε γνωστός το αγόρασα).

-Έχει πολλές γλώσσες πάνω όπως και τα ελληνικά που του έβαλα αλλά είναι και με αγγλικά και με κινέζικα πολλές φορές ανάμεικτα.

-Δεν μου κάνει ενημέρωση συστήματος!

-Θέματα όπως ότι δεν αλλάζει ταπετσαρίες ή να μου εμφανίζει +30 και χωρίς τα ονόματα σε εισερχόμενες κλήσεις όπως είχαν αρχικά κάποιοι δεν έχω! Επίσης όπως μου δουλεύει καλά το theme center δουλεύει και το playstore και όποια πρόχειρα εφαρμογή από τις υπάρχουσες πρόχειρα κοίταξα.

- Το σύνδεσα με το usb στον υπολογιστή, το αναγνώρισε κανονικά και μου εγκαταστάθηκε το Lenovo_Suite αλλά είναι όλο στα Κινέζικα αλλά και να έχει επιλογή γλωσσών δεν μπορώ να επιλέξω αφού δεν καταλαβαίνω τίποτα.

 

Τώρα επειδή δεν έχω ιδέα και θέλω να φέρω το τηλέφωνο στα ίσια του και στα μέτρα μου με καθαρά τα ελληνικά και όχι ανάμεικτα με αγγλικά (παρεμπιπτόντως έχει ελληνικό πληκτρολόγιο) να ρωτήσω αν χρειάζεται να του περάσω μια νέα rom πάνω και ποια θα είναι αυτή; θα πρέπει να διαλέξω μια που να μου ταιριάζει ή θα βάλω μια συγκεκριμένη; πως ξέρω ποια rom "φοράει" πάνω όπως μου ήρθε; :help:

Link to comment
Share on other sites

^^

#2114

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, περνωντας το πρωτο 24ωρο με το τηλεφωνο εχω μαζεψει 2-3 αποριες, οποιος μπορει λεει την αποψη του

σημειωση : εχω την 1447 2,0

 

1ν εχω απενεργοποιησει τις 3 εφαρμογες (power manager,security , Και Dr safety) και το φορτισα το πρωι και τωρα το απογευμα μου βρηκε αυτα τα αποτελεσματα (για τις αναγκες της φωτογραφιας ξαναανοιξα το Power manager ) ειμαι στον πρωτο κυκλο φορτισης -απο τους 3 πρωτους που πρεπει να τους προσεξουμε απο οσο διαβαζα-

 

επισης δεν καταλαβα γιατι εχω τοση καταναλωση στον κλασικο explorer, δεν θυμαμαι να εκανα μεγαλη χρηση -σχεδον καθολου- σε αυτον τον browser οπως και στο τουητερ που μπηκα, για 2 λεπτα

http://i57.tinypic.com/16707ps.jpg

 

 

2ν σιγουρα ξερω οτι εχω απενεργοποιημενα τα δεδομενα, αλλα διπλα στο σημα μου δειχνει ενα 3g αυτο ειναι απλα για να μου δειξει οτι μπορω να εχω 3g στη περιοχη ή οτι κατι ειναι ανοιχτο?(φαινεται και στη φωτογραφια απο πανω

 

 

3ν παρολο που κανω συνεχεια καθαρισεις με greenify (εχω επιλεξει ολες τις εφαρμογες), και clean master, αμα πατησω το Home Κουμπι μου βγαζει καμποσες εφαρμογες και αν τις κλεισω(συρω προς τα πανω) η διαθεσιμη μνημη ραμ αυξανεται,σε μερικα λιγο (1-2 Mb) αλλα σε αλλες περισσοτερο,αρα κατι τρεχει απο πισω? ή ειναι αυτα π χρησιμοποιησα προσφατα,λεω κατι λαθος?

 

 

4α Το smart rotate ειναι απενεργοποιημένο

 

 

οποιαδηποτε συμβουλη δεκτη:)

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, περνωντας το πρωτο 24ωρο με το τηλεφωνο εχω μαζεψει 2-3 αποριες, οποιος μπορει λεει την αποψη του

σημειωση : εχω την 1447 2,0

 

1ν εχω απενεργοποιησει τις 3 εφαρμογες (power manager,security , Και Dr safety) και το φορτισα το πρωι και τωρα το απογευμα μου βρηκε αυτα τα αποτελεσματα (για τις αναγκες της φωτογραφιας ξαναανοιξα το Power manager ) ειμαι στον πρωτο κυκλο φορτισης -απο τους 3 πρωτους που πρεπει να τους προσεξουμε απο οσο διαβαζα-

 

επισης δεν καταλαβα γιατι εχω τοση καταναλωση στον κλασικο explorer, δεν θυμαμαι να εκανα μεγαλη χρηση -σχεδον καθολου- σε αυτον τον browser οπως και στο τουητερ που μπηκα, για 2 λεπτα

http://i57.tinypic.com/16707ps.jpg

 

 

2ν σιγουρα ξερω οτι εχω απενεργοποιημενα τα δεδομενα, αλλα διπλα στο σημα μου δειχνει ενα 3g αυτο ειναι απλα για να μου δειξει οτι μπορω να εχω 3g στη περιοχη ή οτι κατι ειναι ανοιχτο?(φαινεται και στη φωτογραφια απο πανω

 

 

3ν παρολο που κανω συνεχεια καθαρισεις με greenify (εχω επιλεξει ολες τις εφαρμογες), και clean master, αμα πατησω το Home Κουμπι μου βγαζει καμποσες εφαρμογες και αν τις κλεισω(συρω προς τα πανω) η διαθεσιμη μνημη ραμ αυξανεται,σε μερικα λιγο (1-2 Mb) αλλα σε αλλες περισσοτερο,αρα κατι τρεχει απο πισω? ή ειναι αυτα π χρησιμοποιησα προσφατα,λεω κατι λαθος?

 

 

4α Το smart rotate ειναι απενεργοποιημένο

 

 

οποιαδηποτε συμβουλη δεκτη:)

 

1ον--> σου απάντησα με pm. Ψάχνεσαι για την κατανάλωση στο τηλέφωνο σου και καταργείς την εφαρμογη και την υπηρεσία που την διαχειρίζεται?. Στις συντομεύσεις που υπάρχουν όταν κατεβάζεις την notification bar , υπάρχει μια συντόμευση που ονομάζεται super power και φέρνει το τηλέφωνο σε κατάσταση πλήρους εξοικονόμησης ενεργειας , έχοντας μόνο την δυνατότητα για κλήσεις , sms, ξυπντήρι. Αυτό είναι κομμάτι του power manager.

2on--> όχι στην φώτο φαίνονται να είναι κλειστα τα δεδομένα. το 3g που φαίνεται είναι αυτό που λες.

3ον--> χαλάρωσε λίγο και άσε το σύστημα να διαχειριστεί τους πόρους όπως καταλαβαίνει. Το greenify βοηθάει αλλά άσε το να δουλεύει μόνο του.

4ον-->καλά το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

1ον--> σου απάντησα με pm. Ψάχνεσαι για την κατανάλωση στο τηλέφωνο σου και καταργείς την εφαρμογη και την υπηρεσία που την διαχειρίζεται?. Στις συντομεύσεις που υπάρχουν όταν κατεβάζεις την notification bar , υπάρχει μια συντόμευση που ονομάζεται super power και φέρνει το τηλέφωνο σε κατάσταση πλήρους εξοικονόμησης ενεργειας , έχοντας μόνο την δυνατότητα για κλήσεις , sms, ξυπντήρι. Αυτό είναι κομμάτι του power manager.

2on--> όχι στην φώτο φαίνονται να είναι κλειστα τα δεδομένα. το 3g που φαίνεται είναι αυτό που λες.

3ον--> χαλάρωσε λίγο και άσε το σύστημα να διαχειριστεί τους πόρους όπως καταλαβαίνει. Το greenify βοηθάει αλλά άσε το να δουλεύει μόνο του.

4ον-->καλά το κάνεις.

 

1) αρα να το λειτουργω εκει προτεινεις? :P

3) σου απαντησα και σε πμ για το προβλημα με το greenify, κατι το μπλοκαρει,

 

 

για το τουιτερ και τον μπραουζερ τι πιστευεις?

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ευχαριστώ αλλά δεν καταλαβαίνω και πολλά. Εμένα είναι rooted η συσκευή ώστε να παραλείψω κάποια βήματα; Όλη την διαδικασία την κάνω με το τηλέφωνο συνδεδεμένο στο PC; Αυτήν την εφαρμογή Mobileuncle MTK tools ανοίγοντάς την από το PC μου την εμφανίζει με κινέζικα σε εικόνες!
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι με την 9432 rom

κάνε αυτό -->http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5825033#post5825033 (μην λάβεις υπόψιν σου αυτό που γράφω για το SP flash tool.)

 

Για να βοηθηθείς μπορείς να δεις και το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5826394#post5826394

 

Το εχω το κινητό στα χέρια μου. Με την 9432 είναι. Θα ακολουθήσω τον οδηγό που λές.

 

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα και με root checker το κινητό είναι root. Ωστόσο επειδή έχει μέσα κάτι κινεζιές θα του περάσω την νέα rom. Θα αναφερθώ σε αυτό όμως σε επόμενο post.

 

Μια ερώτηση προς τους κατόχους. Πήρα και την fulltao θήκη με το window για να απαντώ κλήσεις με κλειστό το καπάκι. Πρέπει να ενεργοποιήσω κάποια επιλογή απο το menu για να το λειτουργήσει;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ευχαριστώ αλλά δεν καταλαβαίνω και πολλά. Εμένα είναι rooted η συσκευή ώστε να παραλείψω κάποια βήματα; Όλη την διαδικασία την κάνω με το τηλέφωνο συνδεδεμένο στο PC; Αυτήν την εφαρμογή Mobileuncle MTK tools ανοίγοντάς την από το PC μου την εμφανίζει με κινέζικα σε εικόνες!

Το βγάζεις από το pc από το 4. και μετά.Αλλιώς δεν θα μπορεί να "βλέπει" την sd card.

Θα ψάχνεις να βρεις τα αρχεία που εγκατέστησες εκεί και δεν θα μπορείς.

Το Mobileuncle είναι ΟΚ στο κινητό.

Ορίστε και ο οδηγός....http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5826394#post5826394

Link to comment
Share on other sites

1. Εγκαταστήστε το Mobileuncle MTK tools (το έκανα από το κινητό και είναι ok)

2. Κατεβάστε το TWRP recovery και αποθηκεύστε το στην sdcard (χύμα, όχι σε φάκελο) (το έκανα και αυτό από το κινητό και είναι ok αλλά δεν ξέρω πως αποθηκεύεται στην sdcard)

3. Κατεβάστε και αποθηκεύστε την https://mega.co.nz/#!WM4yW...qDhPFPXaJfZEyY (αυτό το κάνουμε από το pc ή από το κινητό; γιατί στο κινητό η ιστοσελίδα δεν είναι διαθέσιμη και στο PC μου πετάει "the file you are trying to download is no longer available")

4. Κατέβασε το τελευταίο http://download.chainfire.eu/supersu (αυτό από που το κάνω; κινητό ή pc; )

5. <--------------------------- (γιατί είναι κενό αυτό; )

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων (για την ώρα τουλάχιστον, χεχε)! Edited by Vivere
Link to comment
Share on other sites

Εμπρος καλο μου Flash Tool...!

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

για μένα ήταν αυτό γιατί το άνοιξα και όλα κινέζικα τα βγάζει πλην του αυτού του λινκ http://pub.ota.lenovomm.com/TOOL/VIBE_ROM_FLASH/VibeRomFlash.zip!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ εκ των προτέρων (για την ώρα τουλάχιστον, χεχε)!

 

Το 3 το κατεβάζεις από https://mega.co.nz/#!WM4yWaQL!IuWVkjZtbu7mxQ0tr-w1IdNoXprCgqDhPFPXaJfZEyY

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Από το κινητό το κατεβάζω ή από το PC; Γιατί το έχω συνδεδεμένο στο PC. Στο 4ο σημείο πάλι να υποθέσω ότι ισχύει και στο 3ο... Στο 2ο σημείο το TWRP recovery που κατέβασα πως το βάζω στην SD card;

 

Υ.Γ. Σόρρυ μάγκες αλλά είμαι αρκετά άσχετος!:O

Edited by Vivere
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Από το κινητό το κατεβάζω ή από το PC; Γιατί το έχω συνδεδεμένο στο PC. Στο 4ο σημείο πάλι να υποθέσω ότι ισχύει και στο 3ο... Στο 2ο σημείο το TWRP recovery που κατέβασα πως το βάζω στην SD card;

 

Υ.Γ. Σόρρυ μάγκες αλλά είμαι αρκετά άσχετος!:O

όπως και να το κάνεις δεν έχει σημασία. Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να μπουν τα αρχεία, είτε στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου, είτε σε εξωτερική sdcard

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Από το κινητό το κατεβάζω ή από το PC; Γιατί το έχω συνδεδεμένο στο PC. Στο 4ο σημείο πάλι να υποθέσω ότι ισχύει και στο 3ο... Στο 2ο σημείο το TWRP recovery που κατέβασα πως το βάζω στην SD card;

 

Υ.Γ. Σόρρυ μάγκες αλλά είμαι αρκετά άσχετος!:O

Τα κατεβάζεις στο pc.Συνδέεις το κινητό με το pc και τα στέλνεις στην sd card.

Στο 6. ,που αρχίζει η δουλειά στο κινητό,αποσύνδεσέ το από το pc γιατί εκεί θα φαίνεται η sd και όχι στο κινητό σου.Σε μένα πήγαιναν τέρμα κάτω τα αρχεία που χρειαζόμουν(ROM-SU).

 

Όποια απορία,ξαναρώτα......

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να παραγγείλω 2 a806 από vickmall.πρέπει να τους ζητήσω να έχουν την 1447 multilanguage.η θα την έχουν περάσει αυτοί όπως και να χει;;;;
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν έχει βγει ακόμη για το A8 (A806). Υπάρχει για άλλα τηλέφωνα όπως το Vibe Z που είδα.

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να παραγγείλω 2 a806 από vickmall.πρέπει να τους ζητήσω να έχουν την 1447 multilanguage.η θα την έχουν περάσει αυτοί όπως και να χει;;;;

 

Ζήτα να είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...