Jump to content

Lenovo A916


samis2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα δικά μου πάτησαν Ελλάδα...

πιστεύω μέχρι Παρασκευή να τα έχω...

 

Θα ενημερώσω για dual standby μόλις τα λάβω...

 

Αγορασμένα από vickmall μετά την 25η Νοέμβρη...

Nokia 6110 -> Nokia 6610 -> Panasonic GD92 -> Sam D500 -> SE K750i -> SE G900 -> Sam M8910 Pixon12 -> SE X10 mini pro -> SE Xperia Ray - Sony Xperia SP -> ThL T5s -> CoolPad F2 8675-W00 -> XiaoMi RedMi Note 4 -> Huawei Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 448
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας απο καποιον που ηρθε απο την ΚΙνα

 

Λοιπον αγορασα 1 μερα πριν φυγω το Lenovo A916 με την υποσχεση οτι εχει διεθνη εγγυηση κλπ

 

Πρωτη Συζητηση με την Lenovo Γραφειο Ελλαδας οτι εμεις κανουμε service οτι εχει αγοραστει στην Ελλαδα!!!!!!!!!!!

 

Πηρα τηλεφωνο παλι και ζητησα να μιλησω με καποιον απο τμημα πωλησεων και περιμενω να με συστησει στο τεχνικο τμημα γαι να κανω αλλαγη Android με δυνατοτητα ελληνικων και google play κλπ

 

Ειδα και εμαθα οτι υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης ROM κλπ

 

Μπορει καποιος να βοηθησει η να με συστησει σε καποιον που μπορει να κανει κατι

 

δεν ξερω αν επιτρεπεται να δινουμε τηλεφωνα κλπ αλλα θα το προτιμουσα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας απο καποιον που ηρθε απο την ΚΙνα

 

Λοιπον αγορασα 1 μερα πριν φυγω το Lenovo A916 με την υποσχεση οτι εχει διεθνη εγγυηση κλπ

 

Πρωτη Συζητηση με την Lenovo Γραφειο Ελλαδας οτι εμεις κανουμε service οτι εχει αγοραστει στην Ελλαδα!!!!!!!!!!!

 

Πηρα τηλεφωνο παλι και ζητησα να μιλησω με καποιον απο τμημα πωλησεων και περιμενω να με συστησει στο τεχνικο τμημα γαι να κανω αλλαγη Android με δυνατοτητα ελληνικων και google play κλπ

 

Ειδα και εμαθα οτι υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης ROM κλπ

 

Μπορει καποιος να βοηθησει η να με συστησει σε καποιον που μπορει να κανει κατι

 

δεν ξερω αν επιτρεπεται να δινουμε τηλεφωνα κλπ αλλα θα το προτιμουσα

 

δεν ειναι τιποτα το δυσκολο αυτην η ρομ εχει play store και ελληνικο μενου http://chinagadgetsreviews.blogspot.gr/2014/10/download-latest-android-kitkat-442_45.html μπορεις μονος σου να το κανεις εχει και οδηγιες

Link to comment
Share on other sites

Με προσφατη εμπειρια στην κινα για επαγγελματικους λογους να δωσω μια πληροφορηση και ισως βοηθησω να καταλαβουμε για 4G

 

>ΣΤην Κινα το καλωδιακο - σπιτικο ιντερνετ ειναι σχεδον ανυπαρκτο οποτε το data 4G καλυπτεται μεσω κινητης και ετσι ολοι εχουν μια καρτα 4G για χρηση internet και μια 2G για τηλεφωνια αρα τελειος συνδυασμος για καρτα data 5GB το κοστος ειναι 15 USD / 12 Euro το τηελεφωνο πολυ φτηνουερο αλλα δεν θυμαμαι επειδη το πληρωσε ο τοπικος

στη ελλαδα λανσαρεται πολυ η dual card αλλα κανενας δεν λεει την πρακτικη συμβουλη οτι το 4g δεν εχει καμμια πρακτικη χρηση στην τηλεφωνια

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου πάτησαν Ελλάδα...

πιστεύω μέχρι Παρασκευή να τα έχω...

 

Θα ενημερώσω για dual standby μόλις τα λάβω...

 

Αγορασμένα από vickmall μετά την 25η Νοέμβρη...

 

τελικα ειναι dual standby?

Link to comment
Share on other sites

Χθες ήρθαν στα χέρια μου τα τηλέφωνα... (είχε άδεια ο ταχυδρόμος!)

 

Από μια πρώτη εντύπωση, ηχείο αρκετά δυνατό χωρίς να το πειράξω, GPS λόκαρε σε δευτερόλεπτα, φωτογραφική λίγο που δοκίμασα αρκετά καλή, εμβέλεια wifi μάλλον μέτρια, το ThL T5s εύρισκε 10 σήματα, το A916 εφτά και το Xperia SP πέντε, οθόνη πολύ καλή...

 

Στις ρυθμίσεις λέει single standby...

Δεν έχω δοκιμάσει πάντως ακόμα...

 

Λειτουργικό έχει το A916_S1205_141013

Μάλλον πρέπει να είναι με την παλιά έκδοση...

Nokia 6110 -> Nokia 6610 -> Panasonic GD92 -> Sam D500 -> SE K750i -> SE G900 -> Sam M8910 Pixon12 -> SE X10 mini pro -> SE Xperia Ray - Sony Xperia SP -> ThL T5s -> CoolPad F2 8675-W00 -> XiaoMi RedMi Note 4 -> Huawei Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Έχω αγοράσει το ίδιο κινητό πριν περίπου 10 ημέρες από το site εδώ. Αν ανοίξετε τον σύνδεσμο θα δείτε πως στην περιγραφή αναφέρονται οδηγίες για το πως θα ενεργοποιήσουμε την ταυτόχρονη χρήση των 2 sim. Εγώ, το δοκίμασα αλλά το κινητό ΔΕΝ έκανε αυτόματη επανεκκίνηση όπως αναφέρει στο site.

 

Ψάχνοντας αρκετά, βρήκα εδώ έναν τρόπο για αναβάθμιση του λειτουργικού και ίσως μια ελπίδα για λειτουργία των 2 sim μαζί.

Δεν έχω κάνει προσπάθεια ακόμη με τον τρόπο που αναφέρουν. Εάν κάποιος έχει ψαχτεί λίγο παραπάνω, ας μας βοηθήσει!

 

Στο τηλέφωνό μου, παρατήρησα ότι και στις 2 κάρτες sim έχω τον ίδιο αριθμό ΙΜΕΙ. Δεν γνωρίζω εάν αυτό πρέπει να είναι έτσι, ή όχι. Επιπλέον δεν γνωρίζω τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να πειράξω αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Έχω αγοράσει το ίδιο κινητό πριν περίπου 10 ημέρες από το site εδώ. Αν ανοίξετε τον σύνδεσμο θα δείτε πως στην περιγραφή αναφέρονται οδηγίες για το πως θα ενεργοποιήσουμε την ταυτόχρονη χρήση των 2 sim. Εγώ, το δοκίμασα αλλά το κινητό ΔΕΝ έκανε αυτόματη επανεκκίνηση όπως αναφέρει στο site.

 

Ψάχνοντας αρκετά, βρήκα εδώ έναν τρόπο για αναβάθμιση του λειτουργικού και ίσως μια ελπίδα για λειτουργία των 2 sim μαζί.

Δεν έχω κάνει προσπάθεια ακόμη με τον τρόπο που αναφέρουν. Εάν κάποιος έχει ψαχτεί λίγο παραπάνω, ας μας βοηθήσει!

 

Στο τηλέφωνό μου, παρατήρησα ότι και στις 2 κάρτες sim έχω τον ίδιο αριθμό ΙΜΕΙ. Δεν γνωρίζω εάν αυτό πρέπει να είναι έτσι, ή όχι. Επιπλέον δεν γνωρίζω τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να πειράξω αυτά.

 

την εχω περασει αυτην την rom που αναφερεις φιλε μου δεν λειτουργησε dual standby!

Link to comment
Share on other sites

την εχω περασει αυτην την rom που αναφερεις φιλε μου δεν λειτουργησε dual standby!

 

Τι εννοείς λέγοντας ότι έχεις περάσει τη Rom?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς λέγοντας ότι έχεις περάσει τη Rom?

 

βρήκα εδώ έναν τρόπο http://chinagadgetsreviews.blogspot.ro/2014/12/download-latest-android-kitkat-442_13.html για αναβάθμιση του λειτουργικού και ίσως μια ελπίδα για λειτουργία των 2 sim μαζί.

 

δοκίμασα αυτην την αναβάθμιση που λες οτι βρηκες δεν λειτουργεί dual standby

Edited by georgemg
Link to comment
Share on other sites

βρήκα εδώ έναν τρόπο http://chinagadgetsreviews.blogspot.ro/2014/12/download-latest-android-kitkat-442_13.html για αναβάθμιση του λειτουργικού και ίσως μια ελπίδα για λειτουργία των 2 sim μαζί.

 

δοκίμασα αυτην την αναβάθμιση που λες οτι βρηκες δεν λειτουργεί dual standby

 

Τελικά, έστειλα e-mail στο site από το οποίο πήρα το τηλέφωνο και περιμένω απάντηση βοήθειας.... Εάν βρω λύση, θα ενημερώσω! :) :wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με τις επαφές όταν με καλούν δεν εμφανίζει το όνομα ακόμα και όταν μου έρχονται μηνύματα!! Πέρασα το +30 αλλά δεν άλλαξε κάτι! Μπορεί να βοηθήσει κανένας??
Link to comment
Share on other sites

ψάξε η ρώτα στο θέμα του λενοβο α8 (α806) και εκεί είχαν τέτοιο θέμα και το έλυσαν από ότι θυμάμαι....

είναι μια ρύθμιση στον dialer

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά...

Ψήνομαι εδώ και μερικές μέρες να το παραγγείλω και έχω μερικές απορίες για όσους το έχουν ήδη και το έχουν ψιλοψάξει...

α. δέχεται OTG;

β. βγάζει καλές φωτογραφίες;

γ. GPS ικανοποιητικό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλή χρονιά...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχω πρόβλημα με τις επαφές όταν με καλούν δεν εμφανίζει το όνομα ακόμα και όταν μου έρχονται μηνύματα!! Πέρασα το +30 αλλά δεν άλλαξε κάτι! Μπορεί να βοηθήσει κανένας??

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5860052#post5860052

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

παρακολουθώ σαν επισκεπτης καιρο το φορουμ αλλα ηρθε η ωρα να πω και εγω για την αγορα μου

το παρειγγειλα λοιπον και τους ειπα να μου το κανουν single standby settings να μου βαλουν google play και να μου το κανουν root μονο και μονο για να το σεταρουν αυτοι να μην εχω αυτό το παρε δωσε κλπ. ωστοσο:

root δεν μου εκαναν αλλα τα αλλα οκ, είναι standby και οι δυο καρτες εκτος την ωρα που μιλας, εκει εχω κανει προωθηση κλησης από την μια στην άλλη καρτα και ετσι δεν χανω κληση και όταν ακομα δεν εχει σημα η μια η η αλλη

τιμιο μεν ως προς τα λε7 του αλλα δυσκολα λυνεις προβλήματα

"παιζοντας" με τις επιλογες στην προβολη, εχει μια επιλογή switch the system font αλλαξα την επιλογή που ειχε και ΑΜΑΝ.... τα ελληνικα κατι επαθαν!!!!

αρχισε να μου τα δειχνει ετσi: "κ α λ η μ ε ρ α" δηλαδή με κενα και να μην δειχνει το "ς" και κατι τετοια αλλα μονο ότι υπαρχει σε ελληνικη γραφη όλα τα αλλα μια χαρα

ξανα αλλαξα την επιλογή αλλα επιμενει εχει μεινει ετσι δεν ξαναλαξε από τοτε

δωστου email κοντρα email στο 1949 ( από κει το αγορασα) δεν καταλαβαινουν? δεν θελουν να καταλαβουν? δε βγαζω ακρη

ένα ακομη είναι και το άλλο που ανεφερε ο φιλος πιο πανω με τις επαφες που όταν σε καλουν δεν βγαζει ονομα και αν και πηγα και στο λινκ που εδωσε άλλος φιλος για το 806 δεν ταιριαζει να το λυσω και αυτό

σκεφτηκα μηπως υπαρχει καμια ROM η ταιριαζει να φυγει τελειως της LENOVO και να τρεχει κατι πιο νορμαλ σε android 4.4 και να εφευγε από μεσα κάθε κινεζικο η να παω στο China Gadgets Reviews που γραφει ο φιλος και να εγκαταστήσω από την αρχη νεα rom? και αν ναι πως γινετε αυτό γιατι και αυτοι με εχουν μπερδεψει οσοναφορα την εγκατασταση της

ααααυτα τα λιγα

εάν καποιος γνωριζει κατι παραπανω ας γραψει

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας και πάλι! Βρήκα λύση για το πρόβλημα της διπλής sim στο Lenovo A916.

 

Aρχικά, θα πρέπει να κάνετε ένα λογαριασμό εδώ ώστε να έχετε τη δυνατότητα να κατεβάσετε τη ROM και το πρόγραμμα που παραθέτει.

 

Για το συγκεκριμένο τηλέφωνο, θα χρειαστείτε drivers, που θα του επιτρέψουν τη λειτουργία με το Flash Tool (Το πρόγραμμα που δίνει η σελίδα πιο πάνω). Θα τους βρείτε εδώ.

 

Αφού κάνετε εγκατάσταση το Flash Tool & τους Drivers, ακολουθείτε τη διαδικασία που περιγράφει η πρώτη σελίδα. (εγώ το δοκίμασα με την μπαταρία επάνω στο τηλέφωνο και δούλεψε κανονικά.) Μόλις βγάλει μήνυμα ΟΚ, ενεργοποιήστε το τηλέφωνο. Πρωτού κάνετε οποιαδήποτε ρύθμιση εισάγετε στο dialpad τον αριθμό: * # * # 5448264 # * # *

 

Tο τηλέφωνο θα κάνει αυτόματα επανεκκίνηση και μετά λειτουργεί τέλεια με τις 2 σιμ! Αφαιρούνται και οι περισσότερες Κινέζικες εφαρμογές!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
theogan καλημερα ευχαριστω για τις πληροφοριες να σαι καλα μηπως για root εχεις βρει τιποτα

 

Έχεις δοκιμάσει towelroot, vroot κτλ και δεν σου έχουν δουλέψει;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

athanaso77 ευχαριστω το ρουταρα με το vroot και απο εδω http://www.needrom.com/download/lenovo-a916-stock-rom-multi-language/ του περασα το recovery με το SP fiash tools προσοχη ομως οταν ειναι να φλασαρουμε να ειναι τικαρισμενο μονο το recovery
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και πάλι! Βρήκα λύση για το πρόβλημα της διπλής sim στο Lenovo A916.

 

Aρχικά, θα πρέπει να κάνετε ένα λογαριασμό εδώ ώστε να έχετε τη δυνατότητα να κατεβάσετε τη ROM και το πρόγραμμα που παραθέτει.

 

Για το συγκεκριμένο τηλέφωνο, θα χρειαστείτε drivers, που θα του επιτρέψουν τη λειτουργία με το Flash Tool (Το πρόγραμμα που δίνει η σελίδα πιο πάνω). Θα τους βρείτε εδώ.

 

Αφού κάνετε εγκατάσταση το Flash Tool & τους Drivers, ακολουθείτε τη διαδικασία που περιγράφει η πρώτη σελίδα. (εγώ το δοκίμασα με την μπαταρία επάνω στο τηλέφωνο και δούλεψε κανονικά.) Μόλις βγάλει μήνυμα ΟΚ, ενεργοποιήστε το τηλέφωνο. Πρωτού κάνετε οποιαδήποτε ρύθμιση εισάγετε στο dialpad τον αριθμό: * # * # 5448264 # * # *

 

Tο τηλέφωνο θα κάνει αυτόματα επανεκκίνηση και μετά λειτουργεί τέλεια με τις 2 σιμ! Αφαιρούνται και οι περισσότερες Κινέζικες εφαρμογές!

ευχαριστούμε για τις ενημερώσεις σου

αλλαξα rom αυτή δηλαδή που εδωσες και ελυσα το πρόβλημα,( των γραματοσειρων δλδ)

ωστοσο βεβαια οι sim εμενα ηταν single stundby και πριν, εάν αυτό εννοεις, αν εννοεις όμως dual stundby, δεν το επαιξε... στο τηλεφωνο μου!!!

εμενα δουλευουν σαν single stundby και οι δυο, αλλα όταν είναι η μια γραμμη κατειλημενη η άλλη δεν λειτουργει. το ιδιο πραγμα λεμε?

εγω εχω κανει απλα προωθηση την μια στην άλλη και ετσι δε χανω κληση,

(δηλαδή εκει που μιλαω είναι σαν να μου ερχεται και δευτερη κληση στην ιδια γραμμη 'η όταν δεν εχει σημα η μια, μου στελνει την κληση στην άλλη)

αν όμως βρηκες τροπο να είναι ταυτόχρονα και οι δυο stundby ,δηλαδή όταν μιλας στην μια να χτυπάει και η άλλη τοτε αυτό που γραφεις πιο πανω σε μενα τουλάχιστον δεν υφισταται

όπως και να εχει σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παίδες αξίζει τελικά η αγορά του;

Είμαι μεταξύ Α916 και Α8 Α806;

Σας βγάζει τίποτα προβλήματα;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εαν εξαιρεσεις την καμερα που δεν ειναι πολυ καλη και η εφαρμογη youtube που δεν παιζει τα βιντεο(οποιος μπορει να βοηθησει σε αυτο) εγω ειμαι απολυτα ευχαριστημενος πολυ καλη κατασκευη
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...