Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανακαλυψα κατι καινουριο. Αυτο με το να κλειδωνουν και οι 2 σιμ ( σα να κανει mini reboot το κινητο), συμβαινει μονο οταν πανω να καλεσω ή με καλουν απο κινητο cosmote. Σε αλλης εταιρειας, δεν εχω προβλημα!

Και νεα παρατηρηση. Μολις γυρισω το δικτυο για την καρτα της cosmote σε gsm only περνανε οι κλησεις σε cosmote χωρις προβλημα. Οταν ειναι σε αυτοματο gsm/wdcma mode τοτε ειναι που κανει τα mini reboots. Τι διαολο?

 

Σε αυτό το προβλημα βρήκε κανένας λύση?

Έχω μόνο μια cosmote καρτα και την χρειάζομαι και για κλήσεις (μέσω bluetooth handsfree) αλλά θέλω και να έχω 3g για data. Υπάρχει κάτι, κάποια ρομ που να το διορθώνει?

Το να αλλάξω εταιρία κινητής ή να καταργήσω το bt ή το internet επειδή το θέλει η lenovo δεν παίζει.

Απλά τραγικό....

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε αυτό το προβλημα βρήκε κανένας λύση?

Έχω μόνο μια cosmote καρτα και την χρειάζομαι και για κλήσεις (μέσω bluetooth handsfree) αλλά θέλω και να έχω 3g για data. Υπάρχει κάτι, κάποια ρομ που να το διορθώνει?

Το να αλλάξω εταιρία κινητής ή να καταργήσω το bt ή το internet επειδή το θέλει η lenovo δεν παίζει.

Απλά τραγικό....

 

Ποια ROM έχεις?Εγώ έχω 1 sim cosmote κ WCDMA auto κ δεν έχω κάποιο πρόβλημα.Έχω την vibe 2.0 1447_ST

Link to comment
Share on other sites

Για να διώξεις τα κινέζικα σύμβολα νομίζω στον contact manager-More features and settings/more display features πάνω από το number match bits έχει μια επιλογή που νομίζω οτι λέει number location.Αυτό το βάζεις off

 

ntinos_97 όπως ακριβώς το είπες!!! Έφυγαν και τα σύμβολα στα sms!! Thanks..!!

Είδα ότι έχεις την έκδοση vibe 2.0 1447_ST εγώ έχω την vibe 2.0 1443_ST, update κάνεις από το κινητό ή με το SP flash; Και κάνοντας update δεν χάνεις τα δεδομένα σου σωστά;

Edited by Manolis_Lag
Link to comment
Share on other sites

ntinos_97 όπως ακριβώς το είπες!!! Έφυγαν και τα σύμβολα στα sms!! Thanks..!!

Είδα ότι έχεις την έκδοση vibe 2.0 1447_ST εγώ έχω την vibe 2.0 1443_ST, update κάνεις από το κινητό ή με το SP flash; Και κάνοντας update δεν χάνεις τα δεδομένα σου σωστά;

 

Την 1443 πως την έβαλες?Αν την έβαλες με τον γνωστό οφηγό που έχουμε δώσει σε προηγούμενα post για τις vibe με τον ίδιο τρόπο θα βάλεις κ αυτή.Μέσω του κινητού με το twrp recovery.Τα δεδομένα τα χάνεις.Σετάρεις το κινητό από την αρχή πάλι

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το προβλημα βρήκε κανένας λύση?

Έχω μόνο μια cosmote καρτα και την χρειάζομαι και για κλήσεις (μέσω bluetooth handsfree) αλλά θέλω και να έχω 3g για data. Υπάρχει κάτι, κάποια ρομ που να το διορθώνει?

Το να αλλάξω εταιρία κινητής ή να καταργήσω το bt ή το internet επειδή το θέλει η lenovo δεν παίζει.

Απλά τραγικό....

Και εγώ με μια SIM COSMOTE μια χαρά data έχω. Με VIBE 1443 ST.

Link to comment
Share on other sites

Την 1443 πως την έβαλες?Αν την έβαλες με τον γνωστό οφηγό που έχουμε δώσει σε προηγούμενα post για τις vibe με τον ίδιο τρόπο θα βάλεις κ αυτή.Μέσω του κινητού με το twrp recovery.Τα δεδομένα τα χάνεις.Σετάρεις το κινητό από την αρχή πάλι

 

Ναι με τον γνωστό οδηγό την έβαλα. Σ'ευχαριστώ και πάλι..!!

Link to comment
Share on other sites

Ποια ROM έχεις?Εγώ έχω 1 sim cosmote κ WCDMA auto κ δεν έχω κάποιο πρόβλημα.Έχω την vibe 2.0 1447_ST

Σαυτή vibe 2.0 1447_ST τη ρομ απο σήμα πως πάει τι μοντεμ φοράει;

υπάρχει επιλογή για 2G μόνιμα.

Link to comment
Share on other sites

Ποια gapps βαζουμε στην VIBEUI_V2.0_1447_7.48.1_ST_S820_OLK_W_064D ?
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Ποια gapps βαζουμε στην VIBEUI_V2.0_1447_7.48.1_ST_S820_OLK_W_064D ?

 

Αυτά https://www.androidfilehost.com/?fid=23501681358551002 .Αν την έβαλες με τον γνωστό οδηγό τα gapps θα τα περάσεις μαζί με το root όπως λέει ο οδηγός

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ.. χρησιμοποιουσα Clockwork(προτιμησεις ειναι αυτες) αλλα δεν καθοταν με τιποτα...μαλλον η TWRP ειναι καλυτερη για το Lenovo απ οτι εχω καταλαβει
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ.. χρησιμοποιουσα Clockwork(προτιμησεις ειναι αυτες) αλλα δεν καθοταν με τιποτα...μαλλον η TWRP ειναι καλυτερη για το Lenovo απ οτι εχω καταλαβει

 

Για official vibe με root και gapps δουλεύει μόνο αυτός ο οδηγός.Τίποτα άλλο

Link to comment
Share on other sites

Για official vibe με root και gapps δουλεύει μόνο αυτός ο οδηγός.Τίποτα άλλο

Για official STABLE Vibe. Για τις DEV εκδόσεις δουλεύει και το CWM, με αυτό πέρναγα εγώ και τα gapps και έκανα root τις DEV εκδόσεις της Vibe.

Link to comment
Share on other sites

Για official STABLE Vibe. Για τις DEV εκδόσεις δουλεύει και το CWM, με αυτό πέρναγα εγώ και τα gapps και έκανα root τις DEV εκδόσεις της Vibe.

 

Σωστα.Ξεχασα να προσθεσω οτι ειναι μονο για stable

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, οι περισσότεροι θα ξέρετε αλλά για όσους δεν ξέρετε θα μοιραστώ ότι έχω βρει, μπορείτε να φτιάξετε τα ελληνικά (εμφάνιση γραμμάτων με τόνους και γενικά την γραμματοσειρά) απλά αλλάζοντας την προεπιλεγμένη γραμματοσειρά!! Από το app "theme center" στην καρτέλα "category" sto Font\Online βρίσκεται την κατάλληλη και κάνετε αντικατάσταση στο Local. Κατεβάστε και το app "MoreLocale 2" για ελληνικά!! Tέλος για το +30 απλά κάνετε update το contact manager και στην επιλογή More fetures and settings\More display features\Number match bits απλά το αλλάζεται σε "By 7". Το μόνο που δεν έχω βρει ακόμα είναι πως να διώξω να κινέζικα σύμβολα δίπλα στα ονόματα στα μηνύματα. Ελπίζω να βοηθήσω μερικούς..:D:D:D

 

Για να διώξεις τα κινέζικα σύμβολα απλά πας: contact manager και στην επιλογή More fetures and settings\More display features\Location και εκεί απενεργοποιείς το Display number’s Location.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , έχει βγει αντικαταστάτης του μοντελου? Γιατι βρίσκω ενα lenovο s850 c, oταπυρηνο, 4g, σε πολυ καλη τιμη , αλλα δεν το βρισκω το ιδιο σε youtube και σε google.... ΕDIT: Ενας mod να το σβησει , αλλου θελω να το γραψω Edited by mikekap
Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει γίνει συζητηση ξανά αλλά μήπως υπάρχει τροπος να γίνει κάτι με τον μικρό χωρο που διαθετει η συσκευή για εφαρμογές? Πχ να γίνει ενα partition ο δίσκος ώστε να παιρνει περισσότερες εφαρμογές ? Μιλάμε δεν ξέρω που έχει 1gb πιασμενο χώρο τη στιγμη που οι εφαρμογές μου δεν ξεπερνούν τα 300 mb.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει γίνει συζητηση ξανά αλλά μήπως υπάρχει τροπος να γίνει κάτι με τον μικρό χωρο που διαθετει η συσκευή για εφαρμογές? Πχ να γίνει ενα partition ο δίσκος ώστε να παιρνει περισσότερες εφαρμογές ? Μιλάμε δεν ξέρω που έχει 1gb πιασμενο χώρο τη στιγμη που οι εφαρμογές μου δεν ξεπερνούν τα 300 mb.

 

Υπάρχει εδώ ένας οδηγός http://www.androidrookies.com/2014/07/how-to-re-partition-internal-memory-on.html . Δεν το έχω δοκιμάσει.Εγώ αυτό που κάνω αν μου βγάλει οτι υπάρχει πρόβλημα χώρου,κάνω καθαρισμό με clean master τα άχρηστα αρχεία κ μετά κάνω εγκατάσταση κ ενημέρωση εφαρμογών κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εδώ ένας οδηγός http://www.androidrookies.com/2014/07/how-to-re-partition-internal-memory-on.html . Δεν το έχω δοκιμάσει.

Στα σχόλια πάντως αναφέρεται ότι σε 4.4 kitkat παρουσιάζει κάποια μικροπροβληματάκια. Ούτε εγώ το έχω δοκιμάσει αφού δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις μιας και δεν χρησιμοποιώ πολλές εφαρμογές

Εγώ αυτό που κάνω αν μου βγάλει οτι υπάρχει πρόβλημα χώρου,κάνω καθαρισμό με clean master τα άχρηστα αρχεία κ μετά κάνω εγκατάσταση κ ενημέρωση εφαρμογών κανονικά

Ανάλογη διαδικασία διαγραφής άχρηστων αρχείων έχει και το Security, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Στα σχόλια πάντως αναφέρεται ότι σε 4.4 kitkat παρουσιάζει κάποια μικροπροβληματάκια. Ούτε εγώ το έχω δοκιμάσει αφού δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις μιας και δεν χρησιμοποιώ πολλές εφαρμογές

 

Ανάλογη διαδικασία διαγραφής άχρηστων αρχείων έχει και το Security, έτσι δεν είναι;

 

Δεν το εχω κανει ποτε απο το security αλλα νομιζω οτι εχω δει οτι το εχει οποτε την ιδια δουλεια κανει ναι

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχω βρει κάτι για τις εφαρμογές που εμένα τουλάχιστον με έχει βοηθήσει. default disk την sd, μετά στα settings, apps κάνω κλικ στο κουμπί του μενού, μετά software installation location και βάζω και εκεί την sd. έχει πλέον με αυτές τις ρυθμίσεις αρκετό χώρο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...