Jump to content

Xperia X8 : Διαδικασία root χρησιμοποιώντας το SuperOneClick


iliadelo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

είμαι καινούριος κάτος του SE Χ8 εδώ και μία βδομάδα, μάλιστα και την πρώτη μέρα που το άνοιξα έκανα κατευθείαν upgrade σε 2.1

 

Διαβάζοντας το φόρουμ τις τελευταίες 2 μέρες κατάλαβα ότι η διαδικασία root είναι αρκετά χρήσιμη στο κινητό μας οπότε σκεφτομαι να την κάνω, αυτό που θέλω να σιγουρέψω είναι, η πολύ απλή (ομολογουμένως) διαδικασία που περιγράφεται εδώ μπορεί να γίνει στο δικό μου Χ8 που έχει την 2.1 ή δεν έχει καμία σχέση με την έκδοση του λογισμικού?

 

και 2ον, στο σημείο που λέει ότι η SD ΔΕΝ πρέπει να είναι mounted, εννοούμε ότι πρέπει να την έχω τελίως αφαιρέσει από το κινητό? ή απλά να την κάνω "αφαίρεση" από το μενού "ρυθμίσεις κάρτας SD και αποθηκευτικός χώρος τηλεφώνου"

Edited by agriojohn
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χρόνια πολλά σε όλους. 'Εχω φάει μια ολόκληρη μέρα προσπαθώντας να κάνω root το Χ8 μου και συνεχίζει να μου κάνει looping η όλη διαδικασία. Βοήθεια ρε παιδιά σας παρακαλώ!!! Το δοκίμασα σε Windows 7 ultimate 64bit και Windows XP Pro SP3 (run as admin και στα δύο)... Τι κάνω λάθος;;;
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους. 'Εχω φάει μια ολόκληρη μέρα προσπαθώντας να κάνω root το Χ8 μου και συνεχίζει να μου κάνει looping η όλη διαδικασία. Βοήθεια ρε παιδιά σας παρακαλώ!!! Το δοκίμασα σε Windows 7 ultimate 64bit και Windows XP Pro SP3 (run as admin και στα δύο)... Τι κάνω λάθος;;;

 

αν τρέχεις ήδη την 2.1 έκδοση θα πρέπει να ακολουθήσεις την διαδικασία που πρότεινε ο zxr παραπάνω

 

το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ αλλά εγώ δεν το τόλμησα να το κάνω, μάλλον θα περιμένω μήπως βγει μια πιο "εύκολη" διαδικασία χωρίς downgrade και pre rooted roms.

 

Edit:

μετά από μια έρευνα που έκανα στο φόρουμ των xda η διαδικασία (downgrade->install pre rooted) έχει δημιουργήσει σε αρκετούς κάποια προβληματάκια σχετιζόμενα με την κάρτα SD που δεν αναγνωρίζεται από την κάμερα/βίντεο κ.λ.π.

 

μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει αν είναι όντως έτσι;

Edited by agriojohn
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για να ροοταρετε στην 2.1 απλα χρησιμοποιήστε αυτο το superoneclick :forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=484186&d=1294518831

Xperia X8 powered by ILiaDeLoFd xperience 2.3.5 with unlocked bootloader

XPERIA mini ViPeR v4 unlocked bootloader

ΖΤΕ v967s

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα, με την τελευταια εκδοση του superoneclick (1.5.5)...δλδ τωρα το x8 ειναι κανονικα rooted?? γτ οταν εψαχνα πως να κανω root βρηκα καποιες μεθοδους πολυ ποιο χρονοβορες και πολυπλοκες ενω με αυτο μεσα σε 1 λεπτο ειχε τελιωσει...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.επειδη ειμαι καινουργιος ακομα εδω και περιμενω να παρω το x8 ηδη εχω προγραμματισει να το κανω root καθως και update στιν 2.1.το θεμα ειναι οτι το μονο που ξερω πως γινεται ειναι το update.θα σας παρακαλουσα λοιπον αν μπορεσεται να μου εξηγησετε ακριωβως την διαδικασια που θα ακολουθησω απο το root μεχρι το update δεδομενου οτι το χ8 θα τρεχει την 1.6.διαβασα παρα πολλα αλλα δεν εβγαλα ακρη και φοβαμαι μην κανω καμια χαζομαρα.σας παρακαλω βοηθηστε με....:D

 

ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.επειδη ειμαι καινουργιος ακομα εδω και περιμενω να παρω το x8 ηδη εχω προγραμματισει να το κανω root καθως και update στιν 2.1.το θεμα ειναι οτι το μονο που ξερω πως γινεται ειναι το update.θα σας παρακαλουσα λοιπον αν μπορεσεται να μου εξηγησετε ακριωβως την διαδικασια που θα ακολουθησω απο το root μεχρι το update δεδομενου οτι το χ8 θα τρεχει την 1.6.διαβασα παρα πολλα αλλα δεν εβγαλα ακρη και φοβαμαι μην κανω καμια χαζομαρα.σας παρακαλω βοηθηστε με....:D

 

ευχαριστω εκ των προτερων...

 

Χωρις να εχεις το κινητο οτι και να διαβασεις δεν θα το καταλαβεις ακριβως... Αγορασετο και σε 30 λεπτα θα κανεις τα παντα..

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

απλα ηθελα να ξερω την διαδικασια για να το κανω..το εχει και ενας φιλος μου αλλα δεν εχει κανει root μονο τιν 2.1 εχει περασει..και απο οσα ειδα πιο πανω δεν καταλαβα πολλα..και ειδα και ενα σχολιο πιο πανω οτι κατι εκανε κ ηταν πιο ευκολο κ του πηρε ενα λεπτο κ ηθελα να ξερω πως γινεται και με ποια σειρα..δηλαδη αφου θα εχω την 1.6 πρωτα τηα κανω root και μετα update την 2.1 η καπως αλλιως?? και πωσ ακριβως θα κανω root??
Link to comment
Share on other sites

απλα ηθελα να ξερω την διαδικασια για να το κανω..το εχει και ενας φιλος μου αλλα δεν εχει κανει root μονο τιν 2.1 εχει περασει..και απο οσα ειδα πιο πανω δεν καταλαβα πολλα..και ειδα και ενα σχολιο πιο πανω οτι κατι εκανε κ ηταν πιο ευκολο κ του πηρε ενα λεπτο κ ηθελα να ξερω πως γινεται και με ποια σειρα..δηλαδη αφου θα εχω την 1.6 πρωτα τηα κανω root και μετα update την 2.1 η καπως αλλιως?? και πωσ ακριβως θα κανω root??

 

αν κάνεις root και μετά update πας σε 2.1 unrooted... οπότε πρώτα κάνεις update και μετά root.. ξαναδιάβασε λίγο τις προηγούμενες σελίδες αναφέρεται αναλυτικά ο τρόπος να κάνεις root και αν έχεις απορίες ξαναρωτάς...

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3430134#post3430134

 

δηλαδη αυτο δεν χρειαζεται να το κανω...σωστα??

 

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια...

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3430134#post3430134

 

δηλαδη αυτο δεν χρειαζεται να το κανω...σωστα??

 

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια...

 

Πλέον όχι.

Μόλις το πάρεις το φορτίζεις και κάνεις το update σε 2,1 με σύνδεση στον υπολογιστή. Μετά κάνεις root κατευθείαν της 2,1.

Link to comment
Share on other sites

παλι καλα φαινοταν πολυ μπερδεμα..τι χρειαζομαι ακριβως πλεον για να κανω root??συγνωμη για τις τοσες ερωτησεις..
Link to comment
Share on other sites

παλι καλα φαινοταν πολυ μπερδεμα..τι χρειαζομαι ακριβως πλεον για να κανω root??συγνωμη για τις τοσες ερωτησεις..

 

Μη λέμε τα ίδια πράγματα συνέχεια. Τα post 31 και 32 απαντούν στην ερώτησή σου. Διάβασε λίγο το thread. Αν δε σου φτάνει δες και αυτό και εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://img638.imageshack.us/img638/1635/superoneclickv151.png

Για όσους έχουν android 1.6 : Κατεβάζουμε τους drivers για το x8 (για τα windows XP) από εδώ

και μετά κατεβάζουμε το SuperOneClick

 

Για όσους έχουν android 2.1 : Κατεβάζουμε τους drivers για το x8 (για τα windows XP) από εδώ

και μετά κατεβάζουμε το SuperOneClick

 

1.Εγκαθηστουμε τα usb drivers (για τα windows XP)

2.Κανουμε αποσυμπιεση το SuperOneClick

3.Ενεργοποιουμε στο κινητο το USB-Debugging(παμε ρυθμισεις.εφαρμογες.αναπτυξη. εντοπισμός σφαλμάτων)

4.Συνδέουμε το κινητό μας στον υπολογιστή ΧΩΡΙΣ να κάνουμε mount την κάρτα μνήμης

5.Ανοίγουμε το SuperOneClick και κλικάρουμε την επιλογή ROOT

6.Κάνουμε μια επανεκκίνηση το κινητό μας και είμαστε Τζι Τζι!!!!!!!!!!!!

 

 

Ελπίζω να τα καταφέρετε... :p:p:p

Edited by iliadelo

Xperia X8 powered by ILiaDeLoFd xperience 2.3.5 with unlocked bootloader

XPERIA mini ViPeR v4 unlocked bootloader

ΖΤΕ v967s

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος οδηγος να ρωτησω κατι οτνα λετε να κανουμε επανεκίνηση το κινητο ενοεις να το κλεισουμε και να το ξανανοιξουμε??? Συγνωμη αν φαινεται χαζη η ερωτηση.
Xperia x8 Android 2.1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τουσ drivers πωσ τουσ εγκαθηστουμε???

απο οτι καταλαβα κανουμε αποσυμπίεση. στην sd card ή στ τηλεφωνο ???

Link to comment
Share on other sites

Για τους drivers: θα κανεις αποσημπιεση το φακελο στην επιφανεια εργασιας,οταν θα συνδεσεις το κινητο σου στο πς θα σου βγαλει ενα πινακακι για νεο υλικο, απο εκει θα διαλεξεις το φακελο των drivers και thats all

Xperia X8 powered by ILiaDeLoFd xperience 2.3.5 with unlocked bootloader

XPERIA mini ViPeR v4 unlocked bootloader

ΖΤΕ v967s

Link to comment
Share on other sites

δουλευει και με windows 7 64bit

αν εχετε εγκαταστησει το pc companion, δεν χρειαζεται το αρχειο με τους drivers (X8 usb drivers)

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις όλη την διαδικασία πως γίνεται απο την αρχή????

 

Νομιζω πως οχι...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...