Jump to content

Nokia PC Suite / Nokia Suite / Software Updater


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο παρόν θέμα φιλοξενούνται προβλήματα, συμβουλές και γενικότερα συζητήσεις με ό,τι έχει σχέση με τα προγράμματα της Nokia για ηλεκτρονικούς υπολογιστές.

 

PC:

Nokia PC Suite (FAQ - How to)

Nokia Suite (FAQ - How to)

Nokia Software Updater

 

Mac:

iSync (FAQ - How to)

Nokia Multimedia Transfer (FAQ - How to)

Device as a modem

Edited by Itchrist86

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 465
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την αναβάθμιση του νέου firmware στο Ν97.

 

προσπάθησα αρχικά με το Nokia Software Updater, αλλά το πρόγραμμα δεν εκκινεί σωστά ότι και να κάνω, εγκατάσταση-απεγκατάσταση, πάλι το ίδιο μήνυμα...."λείπουν κρίσιμα αρχεία από την εφαρμογή" και προτείνει re-install.

 

μετά έβαλα το pc suite μήπως το κάνω από κει, αλλά αυτό εκκινεί την ίδια "προβληματική" εφαρμογή ενημέρωσης της nokia.

 

τέλος, δοκίμασα on-air να περάσω την νέα έκδοση, ενώ λέει ότι υπάρχει νέα ενημέρωση κρίσιμων για το κινητό αρχείων, και ενώ είναι συνδεδεμένο στο wifi του σπιτιού, δεν κάνει τίποτα όταν του λέω να προχωρήσει στο update.

 

προφανώς κάτι κάνω λάθος, αλλά δεν ξέρω τι...

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε για τυχον firewall εφαρμογες που εμποδιζουν

την σωστη εγκατασταση

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

For vista users...all firewalls off

Σε μένα δούλεψε.

(copy paste απο forum nokia)

 

This is the fix for "Missing critical Components" error in Vista with NSU...

 

If you are experiencing problems getting Nokia Software Updater to work correctly within Vista, then follow the following directions to turn off Internet Connection Sharing (ICS)

 

If you have previously enabled Internet Connection Sharing (ICS), and you decide to use a router instead of ICS to share an Internet connection among two or more computers, you'll need to disable ICS.(A Microsoft Windows technology that allows computers on a network to access online services through a single Internet connection.)

 

1. Open Network Connections by clicking the Start button Picture of the Start button, clicking Control Panel, clicking Network and Internet, clicking Network and Sharing Center, and then clicking Manage network connections.

 

2. Right-click the shared connection, and then click Properties. Administrator permission required If you are prompted for an administrator password or confirmation, type the password or provide confirmation.

 

3. Click the Sharing tab, clear the Allow other network users to connect through this computer's Internet connection check box, and then click OK.

 

Καλος σας βρήκα μόλΙς απέκτησα το n97

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, φίλε tsok, όντως αυτό ήταν το πρόβλημα, είχα μεν κλείσει όλα τα firewall,antivirus κλπ, αλλά δεν είχα απενεργοποιήσει το ICS, που να το φανταστώ άλλωστε...

 

είχα σκεφτεί ότι κάτι θα έφταιγε στο pc μου και στην σύνδεσή μου, και συνδέθηκα στο ανοιχτό wifi router του γείτονα, προσπαθώντας να κάνω την αναβάθμιση on the air, αλλά ούτε έτσι γινόταν (προφανώς και ο γείτονας τα ίδια settings με μένα θα είχε).

 

είμαι πλέον κάτοχος της v11 και εγώ, ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλυ εχω το εξης προβλημα.ενω μου αναγνωριζει το κινητο μια χαρουλα σαν σκληρο δισκο κτλ.δεν μπορει να μου εγκαταστησει το Driver του κινητου για το PC Suite.ναι εχω και γω Vista x64bit .

μου βγαζει σφαλμα:Windows found driver software for your device but encountered an error while attempting to install it.

Nokia N97 USB Phone Parent.

The service cannot be started,either because it is disabled or because it has no enabled devices associated with it.

 

 

το χω δοκιμασει απειρες φορες και δεν γινεται τιποτα.καποτε ειχα και παρομοιο προβλημα με τον συγχρονισμο του Iphone αλλα επειτα απο 5-6 προσπαθειες μου το αναγνωριζε κανονηκοτατα.

παρακαλω τα φωτα σας.

 

ευχαριστω εκ των προτερων.

Νικος.

Motorsports....

Because football,basketball etc... need just "one ball" ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλυ εχω το εξης προβλημα.ενω μου αναγνωριζει το κινητο μια χαρουλα σαν σκληρο δισκο κτλ.δεν μπορει να μου εγκαταστησει το Driver του κινητου για το PC Suite.εχω Vista x64bit .

μου βγαζει σφαλμα:Windows found driver software for your device but encountered an error while attempting to install it.

Nokia N97 USB Phone Parent.

The service cannot be started,either because it is disabled or because it has no enabled devices associated with it.

 

 

το χω δοκιμασει απειρες φορες και δεν γινεται τιποτα.καποτε ειχα και παρομοιο προβλημα με τον συγχρονισμο του Iphone αλλα επειτα απο 5-6 προσπαθειες μου το αναγνωριζε κανονηκοτατα.

παρακαλω τα φωτα σας.

 

ΥΓ:το ποσταρα και στο αναλογο τοπικ του PC suite πριν 2-3 μερες αλλα δεν μου απαντησε κανεις :(

 

ευχαριστω εκ των προτερων.

Νικος.

Motorsports....

Because football,basketball etc... need just "one ball" ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να κανει με το Suite.το driver του κινητου δεν μπορει να μου εγκαταστησει.το suite το κανω εγκατασταση απο internet αρα ειναι το τελευταιο Version.

Motorsports....

Because football,basketball etc... need just "one ball" ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα..αντιμετωπιζω και εγω ενα προβλημα..εκανα αναβαθμιση on air του 30.0.011 firmware για το 5800ΧΜ και ενω εγινε κανονικα τωρα οταν προσπαθησω να κανω κληση απο το τηλ, μου βγαζει ''μονο κλησεισ ΣΟΣ'' ,ενω εκανα κληση μεσω του pc suite και καλεσε κανονικα..πως μπορω να λυσω αυτο το προβλημα? η τουλαχιστον πως να επαναφερω την προηγουμενη εκδοση?

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από χτες, χωρίς να έχω κάνει οτιδήποτε είτε στο τηλέφωνο είτε στον υπολογιστή, δε συνδέεται μέσω USB σε λειτουργία PC Suite στα ΧΡ. Οι άλλες λειτουργίες (μαζική αποθήκευση/μεταφορά πολυμέσων/μεταφορά φωτό) εμφανίζονται και λειτουργούν σωστά.

 

Όταν το γυρνάω σε PC Suite, αρχικά για 1" συνδέεται και μετά χάνεται.

 

Υπέθεσα ότι ήταν θέμα του OVI και έτσι αναβάθμισα στην v.2 beta, χωρίς αποτέλεσμα.

 

Στα Win7 πάλι, στον ίδιο υπολογιστή, δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Συνδέεται κανονικά.

 

Μόνο που εκεί είχα από την αρχή την έκδοση 2 και δε μπορώ με κανένα τρόπο να βρω να απεγκαταστήσω εφαρμογές από το τηλέφωνο!

 

Στο 1ο πρόβλημα, δε βγάζω άκρη και δε με ενδιαφέρει και πολύ.

 

Αλλά όποιος μπορεί να με βοηθήσει με την εγκατάσταση/απεγκατάσταση εφαρμογών... Τα SIS αρχεία δεν αναγνωρίζονται καν από τον υπολογιστή πλέον.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να συνδεσεις την συσκευη σου σε λειτουργια μαζικης αποθηκευσης να βαλεις με copy - paste σε ενα φακελο τα αρχεια .sis που θελεις να κανεις εγκατασταση και μετα να τα ανοιξεις μεσα απο την συσκευη σου με ενα διαχ. αρχειων και να προχωρησεις σε εγκατασταση.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651197#post2651197

 

Eαν θελεις μπορεις να δοκιμασεις το παρακατω αλλα υπαρχει και η περιπτωση να μην μπορεσει να ξανα συνδεθει η συσκευη σου με το pc:

Για το PC Suite δοκιμασε να το κανεις απεγκατασταση τρεξε 1-2 προγραμματακια που καθαριζουν τον υπολογιστη απο τα σκουπιδια και ξανα εγκατασταση μπορει να στρωσει.

 

Καλυτερα αφησε το οπως ειναι ο τροπος που σου εγραψα ειναι σωστοτερος για να κανεις εγκατασταση τις εφαρμογες.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να συνδεσεις την συσκευη σου σε λειτουργια μαζικης αποθηκευσης να βαλεις με copy - paste σε ενα φακελο τα αρχεια .sis που θελεις να κανεις εγκατασταση και μετα να τα ανοιξεις μεσα απο την συσκευη σου με ενα διαχ. αρχειων και να προχωρησεις σε εγκατασταση.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651197#post2651197

 

Ναι, καμία αντίρρηση... για την εγκατάσταση. Αυτό κάνω ούτως ή άλλως.

 

Με την απεγκατάσταση, τί γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις να την κανεις μεσα απο το κινητο:

 

1. Ρυθμισεις\ Διαχ. εφαρμογων\ Εγκατ. εφαρμογες\ βρισκεις την εφαμογη που θελεις\ Επιλογες\ Απεγκατασταση.

 

2. Οταν εισαι μεσα στο μενου Eπιλογες\ οργανωση\ Διαλεγεις την εφαρμογη που θελεις\ επιλογες\ αφαιρεση.

 

Καλο ειναι να ψαχνουμε ολες τις επιλογες που υπαρχουν στην συσκευη μας..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπερα παιδια χθες αποκτησα και εγω ενα μαυρο nokia n97

 

σημερα που βρηκα χρονο λεω ας το συνδεσω να δω αν εχει καμια αναβαθμηση βλεπω λοιπον οτι υπαρχει η εκδοση 12

 

κατεβαζω το nokia pc suite και το nokia software updater τα εγκαθηστω αλλα ενω βλεπει κανονικα τη συσκευη δεν μπορω να τη χρεισημοποιησω στο pc suite πανω απο την εικονα του κινητου μου βγαζει το μυνημα συνδεση σε μη συμβατη κατασταση λειτουργειας

στο κινητο επιλεγω pc suite αλλα με το που συνδεω το κινητο πριν επιλεξω κατι στην οθονη μου μεσα σε κλασματα ο υπολογιστης μου το ανοιγει σαν φορητη συσκευη

 

υπαρχει καποια λυση ?

 

Συγνωμη αν δεν ειναι το καταληλο μερος για το post

 

------------------------------------------------------ΕDIT------------------------------------------------------

Ποιο πανω ξεχασα να αναφερω οτι χρεισημοποιω windows vista ultimate x64

 

τελικα καταφερα να το δουλεψω πηγα ο υπολογιστης μου ιδιοτιτες -> διαχειριση συσκευων και τερμα κατω που μου ειχε φορητες συσκευες διαλεξα το νοκαι ν97 και πατησα καταργηση εγκαταστασης μετα ξανα συνδεσα το κινητο και οταν πατησα nokia pc suite μου εγραψε οτι στο τηλεγωνο θα εγκατασταθει κατι για το nokia pc suite απο τοτε το δουλευω κανονικα και τωρα κανω την αναβαθμηση

 

Ελπιζω να βοηθησω ατομα που ισως αντιμετοποιζου παρομοιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιησε το nokia pc suite cleaner κανε απεγκατασταση με αυτο το pc suite kαι μετα εγκατεστησετο ξανα.
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιησε το nokia pc suite cleaner κανε απεγκατασταση με αυτο το pc suite kαι μετα εγκατεστησετο ξανα.

 

δεν ειχε σημασια αυτο μιας και το προβλημα ηταν απο δικια μου βιασινη συνδεσα το τηλεφωνο στον υπολογιστη πριν εγκαταστησω το nokia pc suite

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παιδια καλησπερα μια βοηθεια.το pc suite μου παρουσιαζει ενα προβληματακι οταν συνδεεται το κινητο μου εχω και γω nokia 5800,μου πεταει κατι με runtime error kai kati microsoft vicual c++,ξερει κανεις να με βοηθησει ; μονο στα μυνηματα συμβαινει αυτο,οταν παει να τα δει μου το πεταει,communication centre ειναι η εφαρμογη που οταν ενεργοποιειται απο μενα και κολαει μονο στα μνμ στις επαφες η ιδια εφαρμογη δεν εχει κανενα προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας. Μετά την αναβάθμιση στην v30 το 5800 που έχω παρουσίασε πρόβλημα στην οθόνη (flickering) με οριζόντιες γραμμές!! Μετά την αναβάθμιση στην v31 το πρόβλημα δεν διορθώθηκε. Επισκέφθηκα ένα Nokia κατάστημα και πέρασαν εκ νέου την v31 αλλά το πρόβλημα δεν αποκαταστάθηκε! Βρήκα σε κάποια forum του εξωτερικού ανάλογες αναφορές αλλά λύση καμία!

Παρακαλώ αν κάποιος αντιμετώπισε κάτι ανάλογο ή αναφέρθηκε κάτι αντίστοιχο σε κάποιο άλλο σημείο να με ενημερώσει!

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας!

:ninja:Κόκκινοι, Πράσινοι και Μπλε δεν έχετε καμία διαφορά από τους ομόλογους σας στη Βουλή, μόνο τη μάσα έχετε στο νου!!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παω να κοιταξω να δω αν αυπαρχουν ενημερωσεις,ανοιγω το pc suite παταω το nokia updater,κατεβαζει το προγραμμα και λεει οτι το συγκερκιμενο λειτουργικο συστημα δεν υποστηριζται...τα windows εννοει?δεν ειναι συμβατο με τα 7?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Παω να κοιταξω να δω αν αυπαρχουν ενημερωσεις,ανοιγω το pc suite παταω το nokia updater,κατεβαζει το προγραμμα και λεει οτι το συγκερκιμενο λειτουργικο συστημα δεν υποστηριζται...τα windows εννοει?δεν ειναι συμβατο με τα 7?

 

Μαλλον,αυτο που λες εννοει:http://www.nokia.gr/support-and-software/software/pc-suite/download-o2/system-requirements :(

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Και ειναι δυνατον να μην υποστηριζει τα 7?

 

Ναι γιατί είναι καινούριο λειτουργικό και πιθανότατα δεν έχει αναπτυχθεί μια stable version που να λειτουργεί σωστά στα πλαίσιά του.

Λίγη υπομονή και σκέψου μήπως έχεις πρόσβαση σε κάποιο υπολογιστή με Xp/Vista, να βολευτείς προσωρινά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Και ειναι δυνατον να μην υποστηριζει τα 7?

 

Κοιτα,δεν το εψαξα και ιδιαιτερα.Ψαξε και σε κανενα αλλο φορουμ με νοκια μπας και μαθεις τιποτα,η αν ξερει καποιος απο εδω κατι περισσοτερο...

 

Ναι γιατί είναι καινούριο λειτουργικό και πιθανότατα δεν έχει αναπτυχθεί μια stable version που να λειτουργεί σωστά στα πλαίσιά του.

Λίγη υπομονή και σκέψου μήπως έχεις πρόσβαση σε κάποιο υπολογιστή με Xp/Vista, να βολευτείς προσωρινά.

 

Με προλαβες:)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το pc suite και το software updater από το site της Νokia σε όποια γλώσσα θέλεις και πριν την εγκατάσταση στα windows 7 κάνε δεξί κλικ στο κάθε αρχείο properties-compatibility και κλικ στο "Run this program in compatibility mode for" και επιλέγεις windows vista service pack 2. Apply , ok και κάνεις κανονικά εγκατάσταση και όλα δουλέυουν ρολόι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...