Jump to content

Apple iPod Touch: Σχόλια και ερωτήσεις


alexism
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδιαφερομαι για την αγορα ενος ipod touch 8gb. Επειδη δεν ειμαι σχετικος με το αντικειμενο θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:

 

Μπορω να του φορτωσω μεσω του itunes απο τον υπολογιστη μου οτι mp3 και video θελω ή υπαρχουν τιποτε περιορισμοι;

 

Επειδη εχει επαφες και ημερολογιο, μπορω να του κανω συγχρονισμο με outlook;

 

Ειδα οτι εμφανιζει κανονικα ελληνικους χαρακτηρες αλλα δεν εχει ελληνικο πληκτρολογιο. Μπορω να του το φορτωσω με καποιο τροπο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

 

1) Ναι. Μπορείς να του βάλεις ότι mp3 θέλεις (αν δεν κάνω λάθος μέχρι 320kbps) και video, αλλά ΟΧΙ DivX (δηλαδή αρχεία avi θα πρέπει να τα μετατρέπεις σε mp4 που υποστηρίζεται)/

 

2) Ναι μπορείς.

 

3) Εμφανίζει κανονικά τους τίτλους τραγουδιών. Μπορείς να του φορτώσεις ελληνικά και να τα χρησιμοποιείς (π.χ.) στον Safari ή στο Calendar ή στο Contacts μόνο αν το hackάρεις (το λεγόμενο jailbreak).

 

@ mods: Please, μια και δεν υπάρχει ακόμα θέμα iPod Touch, αν γίνεται αλλάξτε το όνομα του thread σε iPod Touch ώστε να συζητάμε εδώ για το iTouch. Δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε στο θέμα των νέων.Thanks

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμμεση απαντηση,

Το hackαρισμα γινεται ευκολα και ανωδυνα με software; γιατι αν ειναι ταλαιπωρια δεν θα τρελλαθω κιολας να γραψω ελληνικα στο touch!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την έκδοση 1.1.1 γίνεται ΠΑ-ΝΕΥ-ΚΟ-ΛΑ

Αν έχεις την έκδοση 1.1.2 γίνεται ΛΙΓΟ πιο δύσκολα, αλλά όχι με ιδιαίτερο κόπο.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την έκδοση 1.1.1 γίνεται ΠΑ-ΝΕΥ-ΚΟ-ΛΑ

Αν έχεις την έκδοση 1.1.2 γίνεται ΛΙΓΟ πιο δύσκολα, αλλά όχι με ιδιαίτερο κόπο.

 

 

Επειδη θα το αγορασω αυτη την εβδομαδα μαλλον απο το Πλαισιο, μαλλον θα ειναι η εκδοση 1.1.2

Οταν το παρω θα σε ρωτησω λεπτομερειες για το σπασιμο.

 

 

Μηπως υποστηριζει και αρχεια σε μορφη .doc και .pdf ; (υπερβολη;)

 

Και μια τελευταια ερωτηση

 

Αφου λενε οτι ειναι ιδιο με το iphone σε θεμα λειτουργιων γιατι δεν βλεπω να εχει το maps;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να διαβάσεις doc (δεν υποστηρίζει βέβαια επεξεργασία) και pdf.

 

Στην τελευταία σου ερώτηση η απάντηση είναι... γιατί δεν το έχει.

 

Το Maps, το Weather, το Stocks, το Notes και το Mail δεν περιλαμβάνονται στο Touch, αλλά αν το hackάρεις μπορείς να τα εγκαταστήσεις.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

φιλε DesertSMisSRaiN σε ξαναενοχλω γιατι εισαι γνωστης και εξυπηρετικος.

Το αγορασα σημερα και οντως ειναι 1.1.2. Ποια ειναι η διαδικασια για το σπασιμο και το φορτωμα αλλων εφαρμογων; Που τα βρισκω ολα αυτα;

Και τα αρχειακια pdf και doc πως μπορω να του τα φορτωσω;

Επισης στο ημερολογιο δειχνει ημερομηνιες κανονικα στα Ελληνικα. Στα international settings ομως δεν εχει επιλογη Ελλαδα πως γινεται αυτο;(αυτο το ρωταω γιατι παιζωντας με το demo του Πλαισιου του αλλαξα την γλωσσα και δεν ηξερα πως να ξαναβαλω Ελληνικα!)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρεις ένα πολύ καλό βίντεο (το πρώτο μέρος του σου δίνω, το δεύτερο το βρίσκεις στα links πιο δίπλα ως Part 2), για τη διαδικασία.

 

Για το "φόρτωμα" των PDF δεν είμαι σίγουρος πως και εαν γίνεται. Έχω ακούσει για μια εφαρμογή που διαβάζει αρχειάκια, αλλά δεν ξέρω πως θα το βρεις κτλ. Αυτό θέλει ψάξιμο. Εγώ όταν σου είπα πως διαβάζει pdf και doc, εννοούσα πως τα βλέπει σαν αρχεία (αν τα βρεις π.χ. στο internet) και στα δείχνει.

 

Το τελευταίο που λες δεν το καταλαβαίνω. Το Touch δεν έχει ελληνικά (από μόνο του).

 

Πάντως ένα πολύ καλό forum μόνο για το Touch είναι το http://www.ipodtouchfans.com/forums

 

Γράψου εκεί και θα βρεις την υγεία σου

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Στο google.

 

Βάλε τον τίτλο του δίσκου και ψάξε στις εικόνες. :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

φιλε DesertSMisSRaiN σε ξαναενοχλω γιατι εισαι γνωστης και εξυπηρετικος.

Το αγορασα σημερα και οντως ειναι 1.1.2. Ποια ειναι η διαδικασια για το σπασιμο και το φορτωμα αλλων εφαρμογων; Που τα βρισκω ολα αυτα;

Και τα αρχειακια pdf και doc πως μπορω να του τα φορτωσω;

Επισης στο ημερολογιο δειχνει ημερομηνιες κανονικα στα Ελληνικα. Στα international settings ομως δεν εχει επιλογη Ελλαδα πως γινεται αυτο;(αυτο το ρωταω γιατι παιζωντας με το demo του Πλαισιου του αλλαξα την γλωσσα και δεν ηξερα πως να ξαναβαλω Ελληνικα!)

 

Εδώ θα βρεις ένα πολύ καλό βίντεο (το πρώτο μέρος του σου δίνω, το δεύτερο το βρίσκεις στα links πιο δίπλα ως Part 2), για τη διαδικασία.

 

Για το "φόρτωμα" των PDF δεν είμαι σίγουρος πως και εαν γίνεται. Έχω ακούσει για μια εφαρμογή που διαβάζει αρχειάκια, αλλά δεν ξέρω πως θα το βρεις κτλ. Αυτό θέλει ψάξιμο. Εγώ όταν σου είπα πως διαβάζει pdf και doc, εννοούσα πως τα βλέπει σαν αρχεία (αν τα βρεις π.χ. στο internet) και στα δείχνει.

 

Το τελευταίο που λες δεν το καταλαβαίνω. Το Touch δεν έχει ελληνικά (από μόνο του).

 

Πάντως ένα πολύ καλό forum μόνο για το Touch είναι το http://www.ipodtouchfans.com/forums

 

Γράψου εκεί και θα βρεις την υγεία σου

 

Που μπορω να βρω εξωφυλλα ελληνικων δισκων εκτος απο το itunes ;

 

Οπως ειπε και Dessert, το touch δεν εχει απο μονο του ελληνικα, μονο αν το hackαρεις.

 

Οσο για τα pdf, πρεπει να εχεις ασυρματη συνδεση, να συνδεσεις το ipod με αυτην , και μετα αφου παρει IP, να χρησιμοποιησεις το winscp, για να μεταφερεις μεσω ftp τα αρχεια στους φακελους του ipod. Αλλα πρωτα θελει να hackαρεις το ipod, & να του περασεις και μια εφαρμογη η οποια του επιτρεπει να κανει ftp. (ψαξε στο google για τη διαδικασια, δεν θυμαμαι το προγραμμα)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες θα πάωσ το Hong Kong κι έχω αρχίσει να ψάχνομαι για αγορά MP3/MP4 player. Χαζεύοντας λοιπόν σε διάφορα sites έπεσα και στο applestore του Hong Kong, στο οποίο η συσκευή κοστίζει περίπου 210€ (8 GB).

 

Ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν θα το αγοράσω ή όχι, αλλά η ερώτησή μου έχει να κάνει σχετικά με το αν θα έχει ισχύ η εγγύηση της συσκευής στην Ευρώπη και ειδικότερα στην Ελλάδα (μιας και έχω ακούσει ότι η Rainbow είναι μυστήρια σε τέτοια θέματα).

 

TIA :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες θα πάωσ το Hong Kong κι έχω αρχίσει να ψάχνομαι για αγορά MP3/MP4 player. Χαζεύοντας λοιπόν σε διάφορα sites έπεσα και στο applestore του Hong Kong, στο οποίο η συσκευή κοστίζει περίπου 210€ (8 GB).

 

Ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν θα το αγοράσω ή όχι, αλλά η ερώτησή μου έχει να κάνει σχετικά με το αν θα έχει ισχύ η εγγύηση της συσκευής στην Ευρώπη και ειδικότερα στην Ελλάδα (μιας και έχω ακούσει ότι η Rainbow είναι μυστήρια σε τέτοια θέματα).

 

TIA :)

 

Κι εγώ όταν έφερα ένα ipod περυσι από Hong Kong , είχα την ίδια απορία... δεν μπόρεσα να βρω απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι κι εγω να παρω το ipod touch μπορει καποιος που το εχει να μου πει αν αξιζει η αγορα του αν ειναι γενικα ικανοποιημενος απο την αποδοση του και για ποιο λογο πρεπει να το σπασουμε? Δεν μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε κανονικα αν δεν σπαστει?
[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δουλεύει. :)

 

Φαντάσου το Touch σαν έναν υπολογιστή στον οποίο δεν μπορείς να εγκαταστήσεις τίποτα άλλο από αυτά που είναι προεγκατεστημένα με το που τον αγοράζεις. Με το jailbreak (όπως λέγεται το σπάσιμο στα iPhone/iTouch) σου δίνεται η δυνατότητα, μεταξύ άλλων να εγκαταστήσεις εφαρμογές που φτιάχνουν χρήστες και που μερικές από τις οποίες είναι απίστευτα χρήσιμες, ενώ άλλες απλά διασκεδαστικές ή εφετζίδικες. Μερικές μάλιστα, όπως ο εξελληνισμός των μενού, των εφαρμογών ή του πληκτρολογίου πραγματικά λείπουν.

 

Ακόμα όμως και να μη θες να μπεις σε αυτή τη διαδικασία, το Φεβρουάριο η Apple θα δώσει και επίσημα τη δυνατότητα στους χρήστες να φτιάχνουν τις δικές τους εφαρμογές (με άλλα λόγια σε περίπου κανα μήνα θα υπάρχουν έτσι κι αλλιώς χιλιάδες διαθέσιμες εφαρμογές, αν αποφασίσεις τελικά να μην σπάσεις το Touch σου).

 

Τώρα για το αν αξίζει το έχουμε συζητήσει άπειρες φορές:

 

Θετικά:

1) Εξαιρετική απόδοση μπαταρίας

2) Υπέροχη οθόνη

3) ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟΣ και εύκολος χειρισμός

4) Σταθερότητα

5) Design

 

Αρνητικά

1) Σχετικά μικρές χωρητικότητες

2) Η έλλειψη φυσικών πλήκτρων δυσκολεύει κάποιες λειτουργίες (π.χ. να αλλάξεις κομμάτι χωρίς να το βγάλεις από την τσέπη σου)

 

Δες τι είναι σημαντικό για σένα και αποφάσισε.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Hi paides!mporei na mou pei kapios pos tha valo tis efarmoges tou iphone sto touch.Ops to maps i to mail?To exo idi hackarei alla sto installer den tis exo vrei pouthena!!
Burn the rubber, not your soul...
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες θα πάωσ το Hong Kong κι έχω αρχίσει να ψάχνομαι για αγορά MP3/MP4 player. Χαζεύοντας λοιπόν σε διάφορα sites έπεσα και στο applestore του Hong Kong, στο οποίο η συσκευή κοστίζει περίπου 210€ (8 GB).

 

Ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν θα το αγοράσω ή όχι, αλλά η ερώτησή μου έχει να κάνει σχετικά με το αν θα έχει ισχύ η εγγύηση της συσκευής στην Ευρώπη και ειδικότερα στην Ελλάδα (μιας και έχω ακούσει ότι η Rainbow είναι μυστήρια σε τέτοια θέματα).

 

TIA :)

 

Τελικά το πήρα! :happy:

Δεν είχα ποτέ στο παρελθόν ούτε καν mp3 player, οπότε χωρίς να έχω μέτρο σύγκρισης, το iPod Touch απλά τα σπάει!!!

 

Μέχρι στιγμής έχω μείνει κατενθουσιασμένος από την ευκολία στο χειρισμό και από την ένταση του ήχου, η οποία ανασταίνει νεκρούς!

 

Mp3 και πλοήγηση μέσω του safari, μέχρι στιγμής χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Επόμενο βήμα, το να περάσω video για να το δοκιμάσω κι αυτό!

 

 

Ερωτήσεις προς κατόχους:

1) Θέλω να αγοράσω θήκη, γιατί όσο και να μην το χορταίνω έτσι "nude" όπως είναι, το φοβάμαι. Έχετε κάποια πρόταση;

2) Μπορώ να βρω τρόπο για να το φορτίζω από την πρίζα και όχι μόνο μέσω usb;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις! :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις προς κατόχους:

1) Θέλω να αγοράσω θήκη, γιατί όσο και να μην το χορταίνω έτσι "nude" όπως είναι, το φοβάμαι. Έχετε κάποια πρόταση;

2) Μπορώ να βρω τρόπο για να το φορτίζω από την πρίζα και όχι μόνο μέσω usb;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις! :)

 

Με γειά!! ;)

 

1)Και καλά κάνεις, γιατί αν και η αίσθησή του "nude" είναι απίστευτη, αν το αφήσεις έτσι σε λίγες μέρες (ιδιαίτερα το πίσω μέρος) δε θα βλέπεται!

 

Προσωπικά δεν τις μπορώ τις δερμάτινες/full body θήκες. Αυτή που χρησιμοποιώ εγώ και είμαι ευχαριστημένος είναι μια silicone case της Belkin που καλύπτει όλο το iTouch πέραν της οθόνης (η οποία και δε χρειάζεται προστασία)

 

2) Υπάρχουν αντάπτορες που κάνουν ακριβώς αυτό. Ρώτα στα μαγαζιά. ;)

 

Καλημερα,θα ήθελα να ρωτήσω αν το iPod touch εχει ραδιο??

 

Καλημέρα. Όχι. Όπως και κανένα iPod πριν από αυτό, το Touch δεν έχει ραδιόφωνο.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω.

 

Το χρησιμοποιώ κάθε μέρα από 3 τουλάχιστον ώρες την ημέρα. Και όταν λέω χρησιμοποιώ εννοώ ακούω μουσική (που ως νευρόσπαστο που είμαι δε σημαίνει βάζω μια playlist και προχωράω, αλλά σημαίνει παίζω όλη την ώρα με το coverflow, αλλάζω τραγούδι σε τακτά χρονικά διαστήματα κτλ), βλέπω videos, χρησιμοποιώ διάφορες εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει όπως το Notes, το Nes και το iSolitaire και όταν γυρίσω σπίτι μπαίνω μέσω WiFi (το οποίο ούτως ή άλλως το έχω ανοιχτό όλη ημέρα) και σερφάρω στο net ή (κυρίως) ψάχνω στον installer για updates ή καμια ενδιαφέρουσα νέα εφαρμογή για κατέβασμα.

 

Με όλα αυτά, το φορτίζω μια φορά το 4ήμερο.

 

Αυτό για μένα είναι Ε-ΞΑΙ-ΡΕ-ΤΙ-ΚΟ.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Aπό την μέρα που το πήρα και iPod και το iPhone είναι στην 1.1.1 πόσο έυκολο είναι να πάω στην 1.1.2 ??

(Mac λειτουργικό)

 

Ειπάρχει κάποιος οδηγός??

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το έχεις σπάσει (για το Touch μιλάω) απλά κάνεις το update μέσω iTunes.

Τώρα για το iPhone υπάρχουν τρόποι, ψάξε το στο net.

 

PS: Αν και τώρα θα πας στο 1.1.3

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Με γειά!! ;)

 

1)Και καλά κάνεις, γιατί αν και η αίσθησή του "nude" είναι απίστευτη, αν το αφήσεις έτσι σε λίγες μέρες (ιδιαίτερα το πίσω μέρος) δε θα βλέπεται!

 

Προσωπικά δεν τις μπορώ τις δερμάτινες/full body θήκες. Αυτή που χρησιμοποιώ εγώ και είμαι ευχαριστημένος είναι μια silicone case της Belkin που καλύπτει όλο το iTouch πέραν της οθόνης (η οποία και δε χρειάζεται προστασία)

 

Από πού την πήρες και πόσο, αν επιτρέπεται; Ρωτάω επειδή από μια πρόχειρη έρευνα που έκανα, δεν βρήκα κάτι αξιόλογο. Επίσης, μου φαίνεται λίγο παράλογο να πληρώσω στο pixmania 7€ για μεταφορικά...:worry:

 

---------------------------------------------------------------

 

Επόμενη ερώτηση: Αν το σπάσω, και χρειαστεί σε κάποια στιγμή να το πάω στο service, μπορώ να το επαναφέρω σε εργοστασιακή κατάσταση, έτσι ώστε να μη φαίνονται οι επεμβάσεις που έχω κάνει;

(θεωρώ piece of cake τη διαδικασία του jailbreak, και γι'αυτό το παίζω άνετος... :p)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...