Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas

 

Ohi bre sallax thelo mia karta pou na ehei orio osa lefta tis eho mesa sto logariasmo(gia na min iparhoun polles pithanotites apatis apo internet).Yparhei tetoia karta i lathos nomiza gia tis electron??

 

Λοιπόν το θέμα έχει συζητηθεί και αναλυθεί πολλές φορές σε 2-3 threads απ'όσο θυμάμαι. Παρακάτω αναφέρομαι για κάρτες ELECTRON συνδεδεμένες με λογαριασμό ταμιευτηρίου, έτσι? ΟΧΙ ΓΙΑ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ.

 

ATTICA GIFT CARD: ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ. Πόση? Ρωτήστε σε υποκατάστημα. Σιγά μη τα γράφανε όλα στο site τους. :whistle:

 

ΝΟVA VISA ELECTRON: ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΗ για συναλλαγές μέσω internet.

 

ΑLPHA VISA ELECTRON: Γίνεται αποδεκτή για αγορές μέσω internet. (Αυτήν έχω).

 

Για Πειραιώς δεν γνωρίζω!

 

ΦΡΟΝΤΙΣΤΕ Η ELECTRON ΣΑΣ, ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ CVV (ένας τριψήφιος αριθμός κοντά στο σημείο που υπογράφουμε την κάρτα)...........ΓΙΑΤΙ πχ της EUROBANK οι Εlectron, δεν τον εμφανίζουν τον αριθμό αυτό. Πρέπει να έχει τον αριθμό αυτόν, γιατί πολλά sites, ΖΗΤΑΝΕ και αριθμό CVV για να ολοκληρωθεί η εκάστοτε συναλλαγή.

 

Για να δούμε, σε πόσες μέρες θα επαναληφθούν όλα τα παραπάνω. :p :whistle:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

H Alpha bank den vgazei poia cashcard electron exakrivomeno apo emena giati anoixa logariasmo tin deutera rotisa an i karta mou tha einai kai electron kai mou eipane oti den vgazoun poia para mono maestro.Kai ego electron eithela alla tin patisa giati edosa simasia sto site tis Alpha bank pou leei oti me kathe anoigma logariasmou sou dinoun kai mia cashcard electron. :mad:
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Epicouros

 

H Alpha bank den vgazei poia cashcard electron exakrivomeno apo emena giati anoixa logariasmo tin deutera rotisa an i karta mou tha einai kai electron kai mou eipane oti den vgazoun poia para mono maestro.Kai ego electron eithela alla tin patisa giati edosa simasia sto site tis Alpha bank pou leei oti me kathe anoigma logariasmou sou dinoun kai mia cashcard electron. :mad:

 

Ναι αυτό είναι γνωστό. Όλες οι τράπεζες σε λίγο καιρό, θα υιοθετήσουν την ΜΑΕΣΤΡΟ. Κι αυτό λόγω ότι έχει λιγότερα έξοδα (έτσι μου είπαν, έτσι σας λέω) :o

 

Παρ'όλα αυτά, και σε μένα ήρθε πριν κανένα 2μηνο η ΜΑΕΣΤΡΟ. Την πήγα πίσω, και ΑΠΑΙΤΗΣΑ Electron Visa. Μου την αντικαταστήσαν χωρίς ερωτήσεις κλπ κλπ :o

 

Τι να πω! Κάθε υποκατάστημα και διαφορετική πολιτική? :whistle:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

supernet sou dosane omos pistotiki electron oxi xreostiki(cashcard);
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Epicouros

 

supernet sou dosane omos pistotiki electron oxi xreostiki(cashcard);

 

ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ :D

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Thanks guyz tha to koitakso..!

 

Supernet diavasa olokliro afto to thread alla meta pou piga sta site ton trapezon den evgala akri,gi' afto rotisa gia perissoteres plirofories.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Επίκουρε πάνε ντογρού πίσω και πες τους να σου βγάλουν τη χρεωστική έλεκτρον ή κλείνεις το λογαριασμό και πας πχ σε άλλη που στην παρέχει. Αφού μόνο με τέτοιο ξεχέσιμο καταλαβαίνουν πια ρε συ (βλέπε σούπερνετ :happy: ). Και γω τώρα τα'χω μαζεμένα στη Νόβα, θα πάω να ξεσπάσω αύριο μεθαύριο και μετά... πάμε γι'αλλη :cool:
Link to comment
Share on other sites

Sallax molis erthei sta xeria mou i cashcard tha tous zitiso na mou dosoun mia electron alloste iparxei kai proigoumeno me ton supernet.
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet

 

ΦΡΟΝΤΙΣΤΕ Η ELECTRON ΣΑΣ, ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ CVV (ένας τριψήφιος αριθμός κοντά στο σημείο που υπογράφουμε την κάρτα)...........ΓΙΑΤΙ πχ της EUROBANK οι Εlectron, δεν τον εμφανίζουν τον αριθμό αυτό. Πρέπει να έχει τον αριθμό αυτόν, γιατί πολλά sites, ΖΗΤΑΝΕ και αριθμό CVV για να ολοκληρωθεί η εκάστοτε συναλλαγή.

 

Όσες electron δηλαδή αναγράφουν το CVV, γίνονται αποδεκτές στο internet;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος t300

 

Όσες electron δηλαδή αναγράφουν το CVV, γίνονται αποδεκτές στο internet;

 

Εξαρτάται αυτό από την σελίδα. Οι περισσότερες, τώρα τελευταία ζητάνε το CVV. Άλλες πάλι όχι.

 

Αν δεν έχει CVV η κάρτα, απλά δεν μπορεί να ολοκληρωθεί η συναλλαγή. Όχι ότι δεν είναι αποδεκτή η κάρτα.

 

Μετά από πολύ καιρό, χθες κατά τύχη έπεσα σε ένα site το οποίο στη συναλλαγή είχε επιλογή (1) ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΑΝ ΕΧΕΙ Η ΚΑΡΤΑ ΣΑΣ CVV? (2) ΚΛΙΚ ΕΔΩ, ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ.

 

Και κάτι άλλο. Η Eurobank Electron δεν έχει το CVV στην πίσω πλευρά. Πρέπει να πας στη τράπεζα να κάνεις αίτηση & να στο γνωστοποιήσουνε εγγράφως μετά από 5 μέρες. Ίσως καλό, ίσως κακό αυτό.

 

ΚΑΚΟ: Ταλαιπωρία για το τίποτα θα λεγα εγώ. Θα μπορούσαν να στο γνωστοποιήσουν, τη στιγμή που βρέθηκες στη τράπεζα να πάρεις την κάρτα ή το Pin.

 

ΚΑΛΟ: Δεν αναγράφεται πουθένα στο σώμα της κάρτας, οπότε σε περίπτωση κλοπής - ΔΕΝ μπορεί να ολοκληρωθεί συναλλαγή μέσω ΝΕΤ. ;)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Ως συνέχεια απ'τα παραπάνω και προς ενημέρωση τυχόν ενδιαφερομένων, ακα Αγγελοπας :p

Πήγα σήμερα στην Άλφα και στην Πειραιώς (μιας και συνολικά μου φαίνονται μαζί με τη Νόβα οι 3 καλύτερες τράπεζες για νέους) με κύριο σκοπό να βγάλω μια πιστωτική κάρτα. Κι αφού πλέον έχω από πρώτο χέρι τη γνώση για τις προσφορές/απαιτήσεις των παραπάνω τραπεζών, σας τις παραθέτω:

 

Άλφα (πρώην Πίστεως):

Σου παρέχουν το 1|2|3 για νέους, με υποχρεωτικό άνοιγμα λογαριασμού (ΔΕΝ απαιτεί άμεση κατάθεση κανενός ευρώ) κι έκδοση της χρεωστικής έλεκτρον, η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στα καταστήματα, εφόσον στο λογαριασμό υπάρχει το ποσό για να καλύψει την αγορά.

Από κει και πέρα κάνεις αίτηση για την πιστωτική βίζα, την οποία παίρνεις εφόσον εγκριθεί η αίτηση (συνήθως ναι). Για την επιτυχή συμπλήρωση της αίτησης απαιτούνται 1.ταυτότητα, 2.φοιτητική ταυτότητα/βεβαίωση, 3.ΑΦΜ. Δέχονται το 2 μόνο από ΑΕΙ/ΤΕΙ, μερικά ΙΕΚ (Άκτο, Ντερί κλπ) κι ορισμένα αγγλικά πανεπιστήμια. Η πιστωτική έχει όριο 400€ (τα οποία γίνονται 600 εφόσον δηλωθεί κι εκκαθαριστικό από γονέα) κι επιτρέπει συναλλαγές στο ίντερνετ.

 

Πειραιώς:

Η έκδοση της γιουνιβέρσιτι βίζα είναι ανεξάρτητη απ'το άνοιγμα λογαριασμού οπότε αν θες μόνο μια πιστωτική, δε χρειάζεται να'χεις και ταμιευτηριακό λογαριασμό. Απαιτούνται τα ίδια με τα παραπάνω κι απ'οτι κατάλαβα δέχονται ΟΛΑ τα πανεπιστήμια. Πχ το δικό μου αγγλικό στην Άλφα το αρνήθηκαν, ενώ εδώ προχώρησε κανονικά η αίτηση. Όριο 600€, επίσης επιτρέπεται η συναλλαγή στο νετ.

 

Νόβα:

Είναι υποχρεωτικό το άνοιγμα κανονικού λογαριασμού κι από κει και πέρα ισχύουν τα ίδια με την Πειραιώς για την έκδοση της πιστωτικής βίζα, που εδώ είναι σίγουρα η έλεκτρον (στις παραπάνω μάλλον είναι απλή). Επίσης δέχονται σίγουρα πληθώρα πανεπιστημίων εκτός Ελλάδας χωρίς να'χουν λίστα με συγκεκριμένα (βλέπε Άλφα) και ΔΕΝ επιτρέπεται η χρήση της πιστωτικής στο ίντερνετ ούτε με τον Κοντομηνά μπάρμπα.

 

Όσο αφορά επιτόκια, συνδρομές κλπ, νομίζω πάνω κάτω είναι τα ίδια και στις 3. Εφόσον κάποιος ενδιαφέρεται για ηλεκτρονικές αγορές, εξυπακούεται πως αποκλείει τη Νόβα, που κατά τ'αλλα είναι μια τράπεζα με μοντέρνο προφίλ και σχετικά καλή δικτύωση πλέον σε Αθήνα/Θεσσαλονίκη.

Αυτά :o

Link to comment
Share on other sites

Αχ... Μετά λέει η Νόβα γιατί δεν πιάνει πελάτες. Δεν μπορούν να καταλάβουν ότι μια έλεκτρον βίζα ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ δίνει σιγουριά και στην τράπεζα αλλά και στον κάτοχο για αγορές μέσω ιντερνετ?

Έτσι θα προωθηθεί και το ηλεκτρονικό εμπόριο και θα έχουν όλους τους νέους ως πελάτες (που θα μείνουν στην τράπεζα μέχρι τα γεράματά τους αν είναι ευχαριστημένοι)

"Αν Α είναι επιτυχία, τότε A = X + Y + Z

X είναι δουλειά.

Υ είναι παιχνίδι.

Ζ είναι να κρατάς το στόμα σου κλειστό." - Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

paidia exw mia aporia...sorry an exei apanththei alla den mporw na diabasw 9 selides xwris na kserw ti psaxnw..

 

loipon...h mhtera mou exei anoiksei ena logariasmo tamieythriou sth EUROBANK gia na stelnei lefta sthn aderfh mou pou spoudazei sthn arta...kai oi dyo exoun kartes gia na kanoun analhpseis kai katatheseis sta ATM...

 

auto pou thelw na mathw einai an mporw na xrhsimopoihsw auth thn karta gia on-line agores...ennoeitai oti ta lefta tha yparxoun hdh sto logariasmo kai me to parapanw..(p.x. den mporw na katathesw 12.39 euro giati toso exei to dvd pou thelw na parw.anagkastika tha katathesw 15)...

 

an den ginetai auto pou lew ti me symbouleyete na kanw gia na mporw na kanw on-line agores?

tha prepei na parw gift card h mporw na anoiksw diko mou logariasmo pou na mou epitrepei on-line agores?an nai tote se poia trapeza?

 

eyxaristw para poly...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hunk (15th December 2003, 02:26 )

 

an den ginetai auto pou lew ti me symbouleyete na kanw gia na mporw na kanw on-line agores?

tha prepei na parw gift card h mporw na anoiksw diko mou logariasmo pou na mou epitrepei on-line agores?an nai tote se poia trapeza?

 

Μια σελίδα πιο πίσω από αυτήν εδώ, έχω απαντήσει ακριβώς στο ίδιο ερώτημα:

 

Λοιπόν το θέμα έχει συζητηθεί και αναλυθεί πολλές φορές σε 2-3 threads απ'όσο θυμάμαι. Παρακάτω αναφέρομαι για κάρτες ELECTRON συνδεδεμένες με λογαριασμό ταμιευτηρίου, έτσι? ΟΧΙ ΓΙΑ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ.
Η συνέχεια, στη προηγούμενη σελίδα ;)
Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet (15th December 2003, 02:36 )

 

Μια σελίδα πιο πίσω από αυτήν εδώ, έχω απαντήσει ακριβώς στο ίδιο ερώτημα:

 

Η συνέχεια, στη προηγούμενη σελίδα ;)

 

 

thanks tha paw na koitaksw twra...

na fantastw oti afou den apanthses sthn prwth mou erwthsh auto shmainei oti den mporw na xrhsimopoihsw thn hdh yparxousa karta?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sallax (13th December 2003, 04:30 )

 

Ως συνέχεια απ'τα παραπάνω και προς ενημέρωση τυχόν ενδιαφερομένων, ακα Αγγελοπας :p

Πήγα σήμερα στην Άλφα και στην Πειραιώς (μιας και συνολικά μου φαίνονται μαζί με τη Νόβα οι 3 καλύτερες τράπεζες για νέους) με κύριο σκοπό να βγάλω μια πιστωτική κάρτα. Κι αφού πλέον έχω από πρώτο χέρι τη γνώση για τις προσφορές/απαιτήσεις των παραπάνω τραπεζών, σας τις παραθέτω:

 

 

Oreos sallax!! Thanks..! :)

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hunk (15th December 2003, 02:52 )

 

na fantastw oti afou den apanthses sthn prwth mou erwthsh auto shmainei oti den mporw na xrhsimopoihsw thn hdh yparxousa karta?

 

Πάρε τηλέφωνο το Europhone Banking και ρώτησε αν γίνεται αποδεκτή η κάρτα τους μέσω Internet.

 

ΑΝ ΣΟΥ ΠΟΥΝ "ΝΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ" Ρώτησε τους και πως θα σας γνωστοποιήσουνε τον CVV αριθμό της κάρτας, αν αυτός δεν αναγράφεται στη πίσω πλευρά της κάρτας (που δεν νομίζω να αναγράφεται).

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη μπερδευτηκα μπορει καποιος να μου πει πως θα βγαλω electron στην Αλφα? ;)

 

Απ'οτι εχω καταλαβει πρεπει να ανοιξεις ενα λογαριασμο και να ζητησεις να στη βγαλουν.....αλλα το ελαχιστο ποσο που θα πρεπει να υπαρχει στο λογαριασμο ποιο θα ειναι? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hunk (15th December 2003, 16:09 )

 

Wirelessly posted (siemens s55: SIE-S55/20 UP.Browser/6.1.0.5.c.6 (GUI) MMP/1.0)

 

na rwthsw kai egw kati..na anoiksw aplo logariasmo tamieuthriou h na anoiksw logariasmo 1 I 2 I 3 sthn alpha?exei kamia diafora?

 

 

Gia koita kai edo isos na vreis auto pou psaxneis :)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=7790&highlight=%EB%EF%E3%E1%F1%E9%E1%F3%EC%EF%F2

 

http://www.alpha.gr/main.asp

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hunk (15th December 2003, 16:09 )

 

na rwthsw kai egw kati..na anoiksw aplo logariasmo tamieuthriou h na anoiksw logariasmo 1 I 2 I 3 sthn alpha?exei kamia diafora?

 

Πιστεύω το 123 για Νέους (ηλικίας 18-27) σε συμφέρει.

 

Το λέει εξάλλου:

 

- Ευέλικτο λογαριασμό καταθέσεων που δίνει στους νέους την δυνατότητα να αποταμιεύουν, ενώ παράλληλα τους διευκολύνει σε μια ώρα ανάγκης

 

- Δώρο καλωσορίσματος με το άνοιγμα του λογαριασμού

 

- Κάρτες για τους ίδιους, χρεωστική ή πιστωτική με προνομιακούς όρους και εκπτώσεις σε αγορές αγαθών και υπηρεσιών σε επιλεγμένες επιχειρήσεις και οργανισμούς

 

Πιστεύω ότι έτσι, δεν θα ζητήσουν και ελάχιστο ποσό κατάθεσης για να ανοίξει ο λογαριασμός. ;)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Eμενα με πιανει αυτο που ειμαι 16?Θα εκδωσουν χρεωστικη;Για λογαρισμο ταμιευτηριου το ελαχιστο ποσο ειναι 300€?Κατι τετοια λεει στο site.....;)
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (siemens s55: SIE-S55/20 UP.Browser/6.1.0.5.c.6 (GUI) MMP/1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την fabo114

Eμενα με πιανει αυτο που ειμαι 16?Θα εκδωσουν χρεωστικη;Για λογαρισμο ταμιευτηριου το ελαχιστο ποσο ειναι 300€?Κατι τετοια λεει στο site.....;)

 

ektos tou programatos gia neous 18-27 yparxei kai programma gia efhbous apo 14-17..den kserw tpt omws gia elaxisto poso katatheshs..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hunk (15th December 2003, 17:31 )

 

den kserw tpt omws gia elaxisto poso katatheshs..

 

Μια γνωστή μου, άνοιξε το 123 για τον γιο της (3 χρόνων)... και δεν ζητήσανε ελάχιστο ποσό.

 

Μάλιστα, η τράπεζα έκανε κατάθεση (συμβολικά) 10 Ευρώ σαν αρχή, κατά το άνοιγμα του λογαριασμού. Τους εκδόσανε και χρεωστική κάρτα.

 

Λεπτομέρειες παιδιά θα μάθετε, από το κατάστημα. Μη ψάχνετε τέτοιες διευκρινήσεις εδώ μέσα :p

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Ωραια...τετοια ν'ακουω.....θα παρω τη μανα μου και κατευθειαν για την τραπεζα.....:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...