Jump to content

Μετεγγραφές φοιτητών


hackfree
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια παιδιά.Εγώ έχω σχεδόν σίγουρη τη μεταγγραφή στο ΑΠΘ.Την πρώτη βδομάδα παρακολούθησα στο τμήμα μου αλλά από την επόμενη βδομάδα θα αρχίσω μάλλον τις παρακολουθήσεις στο ΑΠΘ.Πάντως να ξέρετε ότι αυτά που γράφει η εγκύκλιος μετεγγραφών δεν συμπίπτουν με τη πραγματικότητα.Γενικά έμαθα πολλά πράγματα.Από το τμήμα μου στο οποίο περάσαμε 120 άτομα έχουμε μείνει 28:!: και θέλουν να φύγουν κι άλλοι.Πολλές μετεγγραφές γίνονται στο ντούκου με ψεύτικες αιτίες.Εγώ θέλω να ρωτήσω κατά πόσο γίνεται να συνεχίσω την επόμενη βδομάδα στο ΑΠΘ αφού έχασα την πρώτη βδομάδα και επίσης αν θα έχω πρόβλημα στα εργαστήρια ειδικά στο πρώτο εξάμηνο μηχανολογικό σχέδιο-εργαστήριο αν θα με δεχτούν ή όχι.Γενικά από τη στιγμή που την πρώτη βδομάδα παρακολούθησα εκεί που πέρασα θα μπορέσω να συνεχίσω τις παρακολουθήσεις στο ΑΠΘ ή όχι?

 

Δε διαφωνω στο οτι μια μετεγγραφη μπορει να εμφανιστει ως εγκυρη με βοηθεια "απο μεσα" αλλα δε νομιζω πως μπορει να γινει με ψευτικες αιτιες.

Προσωπικα, παρολο που πληρουσα τις προυποθεσεις (τριτεκνοι) μονο κλειστες πορτες συναντησα. Και μια ανοιχτη που βρηκα, φροντισαν αλλοι να μου την κλεισουν.

Αν ξερεις κατι, feel free να το μοιραστεις (με pm αν δε θες public). :)

 

Στις θεωριες δε θα εχεις προβλημα αφου οποιος θελει παει και παρακολουθει. Στα εργαστηρια πιθανοτατα να μη σε γραψουν ομως και να χρειαστει να τα παρεις το επομενο εξαμηνο.

Βρες τους υπευθυνους καθηγητες, οι οποιοι συνηθως εχουν παρει οδηγιες για τετοιες περιπτωσεις απο το τμημα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 240
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε διαφωνω στο οτι μια μετεγγραφη μπορει να εμφανιστει ως εγκυρη με βοηθεια "απο μεσα" αλλα δε νομιζω πως μπορει να γινει με ψευτικες αιτιες.

Προσωπικα, παρολο που πληρουσα τις προυποθεσεις (τριτεκνοι) μονο κλειστες πορτες συναντησα. Και μια ανοιχτη που βρηκα, φροντισαν αλλοι να μου την κλεισουν.

Αν ξερεις κατι, feel free να το μοιραστεις (με pm αν δε θες public). :)

 

Στις θεωριες δε θα εχεις προβλημα αφου οποιος θελει παει και παρακολουθει. Στα εργαστηρια πιθανοτατα να μη σε γραψουν ομως και να χρειαστει να τα παρεις το επομενο εξαμηνο.

Βρες τους υπευθυνους καθηγητες, οι οποιοι συνηθως εχουν παρει οδηγιες για τετοιες περιπτωσεις απο το τμημα. :)

Βασικά άρχισα να παρακολουθώ αυτή τη βδομάδα στο ΑΠΘ κανονικά.Δυστυχώς λόγω του ότι δεν έχει βγει ακόμη η μετεγγραφή δεν μπορώ να παρακολουθήσω εργαστήριο πληροφορική με αποτέλεσμα να χαθεί το μάθημα για φέτος(ρώτησα τον καθηγητή του μαθήματος και μου το είπε).Σχέδιο επίσης δεν μπορώ να παραδώσω τις εβδομαδιαίες εργασίες και χάνεται και αυτό.Τα υπόλοιπα τα παρακολουθώ κανονικά.Βιβλία βέβαια δεν θα πάρω αλλά δεν πειράζει.Ευελπιστώ να έχουν βγει η μετεγγραφές μέχρι τον ιανουάριο για να μπορώ να δώσω και μαθήματα.

 

Για τις μετεγγραφές ξέρω ότι υπάρχουν ορισμένα τμήματα από τα οποία μπορείς να πάρεις ευκολότερα μετεγγραφή για τα κεντρικά.Πχ το δικό μου και ίσως 2-3 ακόμη.Εγώ πιστεύω ότι θα την πάρω γιατί:1)Τρία τέκνα(αλλά το ένα πάνω απο 26

2)Αδερφή φοιτήτρια στο ΑΠΘ 3)Λόγοι υγεία γονέα

Και απ'ότι είδα στη σχολή είναι πολλά παιδιά που έχουν έρθει και παρακολουθούν και δεν έχουν κάποιο σοβαρό δικαιολογητικό για μετεγγραφή.Κάποιοι μπαίνουν απ'τα παράθυρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά πού μπορώ να βρω ποια ακριβώς χαρτιά απαιτούνται για τις μετεγγραφές?

 

Edit:Άκυρο τα βρήκα:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σε όλους!

ερώτηση:

είμαστε τρίτεκνη οικογένεια και ο μεγάλος αδερφός είναι φοιτητής στην αθηνα εγώ πέρασα στο ηράκλειο στο εαρινό εξάμηνο αλλα δεν έκανα τα χαρτιά μου για την μεταγραφή (εφόσον τι δικαιούμαι)

μπορώ να την κάνω τώρα σε αυτό το εξάμηνο η πρέπει να περιμένω το δεύτερο εξάμηνο που κάνουν τις μεταγραφές 1-15 νοέμβρη δηλαδή ???

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!

ερώτηση:

είμαστε τρίτεκνη οικογένεια και ο μεγάλος αδερφός είναι φοιτητής στην αθηνα εγώ πέρασα στο ηράκλειο στο εαρινό εξάμηνο αλλα δεν έκανα τα χαρτιά μου για την μεταγραφή (εφόσον τι δικαιούμαι)

μπορώ να την κάνω τώρα σε αυτό το εξάμηνο η πρέπει να περιμένω το δεύτερο εξάμηνο που κάνουν τις μεταγραφές 1-15 νοέμβρη δηλαδή ???

 

Είχα ακούσει ότι γίνεται και τώρα στο 2ερο εξάμηνο.. Δεν ξέρω πότε όμως ακριβώς και διαφέρει ανάλογα το ίδρυμα... Πάρε καλύτερα τηλέφωνο τη γραμματεία...

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι προστατης οικογενειας δικαιουσε μεταγραφη.Υπαρχει καποιο οριο ηλικιας για αυτο;;Δεν αναφερει κατι η εγκυκλιος αλλα ειχα ρωτησει και μου ειχαν πει οτι ειναι μεχρι 26 ετων.....Ισχυει ξερει κανεις;;;
Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι προστατης οικογενειας δικαιουσε μεταγραφη.Υπαρχει καποιο οριο ηλικιας για αυτο;;Δεν αναφερει κατι η εγκυκλιος αλλα ειχα ρωτησει και μου ειχαν πει οτι ειναι μεχρι 26 ετων.....Ισχυει ξερει κανεις;;;

 

Τι σχέση έχει αυτό που λες?

 

ΟΛΕΣ οι τρίτεκνες και πολύτεκνες οικογένειες δικαιούνται μετεγγραφή χωρίς ποσοτικό περιορισμό..

 

ΑΡΚΕΙ το μεγαλύτερο μέλος της οικογένειας να μν έχει ξεπεράσει το 26ο όριο της ηλικίας...

Link to comment
Share on other sites

Μα εγω δεν μιλησα για πολυτεκνους και τριτεκνους:wacko:....για τους προστατες οικογενειας δηλαδη ορφανους απο ενα γονεα λεω.....Υπαρχει οριο ηλικιας σε αυτη την περιπτωση;
Link to comment
Share on other sites

οποτε αφού εμενα ο αδερφός μου είναι 20 χρόνον μπορώ να πάρω τι μεταγραφή και σε 2 χρονια αν θελήσω ?

Δεν ξέρω αν όποτε θες μπορείς να πάρεις μετεγγραφή.. Καλύτερα να πάρεις ένα τηλέφωνο τη γραμματεία του τμηματός σου να σου απαντήσουν σίηουρα, μη γίνει τπτ και χάσεις τη μετεγγραφή...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες έχω 2 αποριούλες,άμα μπορέσετε να βοηθήσετε καλώς:

1) Είμαι 4ο εξάμηνο πλέον και όταν έιχα πάει το 1ο εξάμηνο για μεταγραφή στο ΤΕΙ το οποίο είναι και ο αδερφός μου (είναι εκτός πρωτεύουσας όπου είναι η μόνιμη κατοικία μας) ενώ είμαι και εγώ σε άλλη πόλη εκτός πρωτεύουσας (σε διαφορετική από τον αδερφό μου),μου έιχαν πει οτι θα πρέπει να περάσω από καποια εξάμηνα όλα τα μαθήματα για να έχω το δικαίωμα.Πλέον όπως όλοι ξέρετε τα οικονομικά όλων μας έχουν σφήξει και δεν μας βαστάει άλλο να σπουδάζω μόνος μου σε μία άκυρη πόλη.Αυτο που ήθελα λοιπόν να ρωτήσω είναι πως μου προτείνετε να χειρηστώ το θέμα ετσι ώστε ίσως μπορέσω να επιτύχω την μεταγραφή.

2) Τι χαρτιά θα χρειαστώ για να κάνω τα χαρτιά της μεταγραφής

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!

ερώτηση:

είμαστε τρίτεκνη οικογένεια και ο μεγάλος αδερφός είναι φοιτητής στην αθηνα εγώ πέρασα στο ηράκλειο στο εαρινό εξάμηνο αλλα δεν έκανα τα χαρτιά μου για την μεταγραφή (εφόσον τι δικαιούμαι)

μπορώ να την κάνω τώρα σε αυτό το εξάμηνο η πρέπει να περιμένω το δεύτερο εξάμηνο που κάνουν τις μεταγραφές 1-15 νοέμβρη δηλαδή ???

 

edit

Η αιτηση μετεγγραφης σου επρεπε να εχει γινει 1 με 15 Νοεμβριου!

 

Διευκρινησεις:

1. Τα δικαιολογητικά για όλες τις παραπάνω κατηγορίες υποβάλλονται από 1 έως 15 Νοεμβρίου. Κατά την ανωτέρω προθεσμία υποβάλλονται και τα δικαιολογητικά των σπουδαστών Τ.Ε.Ι. οι οποίοι έχουν εισαχθεί στο εαρινό εξάμηνο και αιτούνται μετεγγραφής για μη οικονομικούς λόγους. Σημειώνεται ότι απαραίτητη προϋπόθεση για την υποβολή αίτησης μετεγγραφής είναι να έχει προηγηθεί η εγγραφή στο Τμήμα εισαγωγής.

 

4. Δικαίωμα υποβολής αίτησης για μετεγγραφή έχουν: α) μόνο όσοι βρίσκονται στο πρώτο εξάμηνο των σπουδών τους, εκτός και εάν ο λόγος μετεγγραφής στις περιπτώσεις 3, 4 και 5 του κεφαλαίου Α της εγκυκλίου αυτής, καθώς και της περίπτωσης 2 του κεφαλαίου Β, ανακύψει μεταγενέστερα. β) Οι υπαγόμενοι στην περίπτωση 1 του κεφαλαίου Α της εγκυκλίου αυτής έχουν δικαίωμα μετεγγραφής για τα α, β, γ, και δ εξάμηνα σπουδών τους (παρ. 1 άρθ. 3 ν.860/79) γ) Οι υπαγόμενοι στην περίπτωση 6 του ίδιου κεφαλαίου μετεγγράφονται σε οποιοδήποτε εξάμηνο και αν βρίσκονται. Οι υπαγόμενοι στην περίπτωση 1 του κεφαλαίου Β μετεγγράφονται μόνο εφόσον βρίσκονται στο γ’ εξάμηνο σπουδών.

 

Προσεξε το και μην ακουσεις τι θα σου πει ο οποιοσδηποτε

(αν ακουγες τι μ*λακιες μου ειπαν απο το ιδιο το Υπουργειο Παιδειας στο γραφειο που υποτιθεται ασχολειται με αυτο θεμα).

 

Πλεον ειναι σχεδον βεβαιο να παρεις ενα μεγαλο παλουκι οπως ειχα παρει εγω.

Αυριο πηγαινε εκει που θες να μετεγγραφεις και κλαψου στον προϊσταμενο του τμηματος να δεχτει την αιτηση σου.

Πριν να τελειωσει το εξαμηνο!

 

Και να δεχτει ομως να στην κανει, αυτο δε σημαινει οτι θα δεχτει και το τμημα απο το ΤΕΙ που θες να φυγεις.

Ετσι εγινε και με εμενα, και παρολο που με δεχτηκαν, δεν εστελνε ο μ*λακας απο την Καβαλα τα χαρτια μου.

 

Επισης, σημαντικο: Υπαρχει αντιστοιχια στα τμημα που περασες με το τμημα που θες να πας;

Αν δε μπορεις να το βρεις κι επειδη ειλικρινα αν δεχτουν να στην κανουν τη μετεγγραφη δε χρειαζεται να το διαφημισεις αφου καποιοι μπορουν να βρουν το μπελα τους, στειλε μου με pm λεπτομερειες.

 

Οι πολυτεκνοι βεβαια (4+ παιδια) μπορουν μεχρι και το 4ο εξαμηνο.

 

Για ποιο λογο γινεται τωρα αυτο, ας μας το εξηγησει ο νομοθετης. Ισως για να μην κατηγορηθουν οτι μας εξισωνουν με τους πολυτεκνους και πεσουν να τους φανε. :rolleyes:

Εγω παλι νομιζω οτι ενας μ*λακας (η μια ομαδα εξ' αυτων) δε χρειαζεται λογο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι προστατης οικογενειας δικαιουσε μεταγραφη.Υπαρχει καποιο οριο ηλικιας για αυτο;;Δεν αναφερει κατι η εγκυκλιος αλλα ειχα ρωτησει και μου ειχαν πει οτι ειναι μεχρι 26 ετων.....Ισχυει ξερει κανεις;;;

 

Τα πραγματα ειναι απλα:

 

Ορφανοί φοιτητές ή σπουδαστές από τον ένα ή και από τους δύο γονείς, εφόσον ο μέσος όρος του συνολικού οικογενειακού εισοδήματος των τριών τελευταίων οικονομικών ετών δεν υπερβαίνει το ποσό των τριάντα πέντε χιλιάδων ευρώ. Για τον υπολογισμό του μέσου όρου του συνολικού οικογενειακού εισοδήματος των τριών τελευταίων οικονομικών ετών των ορφανών από τον έναν ή και τους δύο γονείς δε λαμβάνεται υπόψη το ατομικό εισόδημα του αποβιώσαντος γονέα ή των αποβιωσάντων γονέων που είχαν τυχόν δηλώσει κατά την τελευταία τριετία πριν από την αίτηση μετεγγραφής (παρ.1 εδ. γ άρθρου 1 ν.3282/2004 και παρ. 2 άρθρου 12 ν. 3577/2007).

http://www.ypepth.gr/docs/egkyklios_meteggrafwn_2008_2009_080715.doc

 

Που σημαινει οτι οτι σου ειπαν ειναι π**ς.

Στη συγκεκριμενη περιπτωση τους ενδιαφερει αν εχεις λεφτα ή οχι.

Αν εχεις, η λογικη τους ειναι να πας να σπουδασεις εκει που περασες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες έχω 2 αποριούλες,άμα μπορέσετε να βοηθήσετε καλώς:

1) Είμαι 4ο εξάμηνο πλέον και όταν έιχα πάει το 1ο εξάμηνο για μεταγραφή στο ΤΕΙ το οποίο είναι και ο αδερφός μου (είναι εκτός πρωτεύουσας όπου είναι η μόνιμη κατοικία μας) ενώ είμαι και εγώ σε άλλη πόλη εκτός πρωτεύουσας (σε διαφορετική από τον αδερφό μου),μου έιχαν πει οτι θα πρέπει να περάσω από καποια εξάμηνα όλα τα μαθήματα για να έχω το δικαίωμα.Πλέον όπως όλοι ξέρετε τα οικονομικά όλων μας έχουν σφήξει και δεν μας βαστάει άλλο να σπουδάζω μόνος μου σε μία άκυρη πόλη.Αυτο που ήθελα λοιπόν να ρωτήσω είναι πως μου προτείνετε να χειρηστώ το θέμα ετσι ώστε ίσως μπορέσω να επιτύχω την μεταγραφή.

2) Τι χαρτιά θα χρειαστώ για να κάνω τα χαρτιά της μεταγραφής

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

Ο νομος λεει οτι πρεπει να εισαι στο γ' εξαμηνο για να κανεις χαρτια για μετεγγραφη για οικονομικους λογους.

Διαβασε το Κεφ. Β, 1.

Και παλι βεβαια, ακομη και στο γ' να ησουν, δεν ειναι σιγουρο αφου ειναι με ποσοτικο περιορισμο. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδεςςς hi...EIMAI ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΑΝ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ..ΑΝΗΚΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩ ΟΛΑ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΤΟΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ(ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΟΛΑ)..ΒΕΒΑΙΑ ΠΛΗΡΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ.. ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΑΝ ΟΛΑ..ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΙΟΝΕΚΤΙΜΑ ΕΒΑΛΕ Ο ΠΑΤΡΕΡΑΣ ΜΟΥ ΔΥΟ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΤΟΥ(ΓΕΡΑ ΒΥΣΜΑΤΑΚΙΑ) ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΣΤΟΝ ΠΡΥΤΑΝΗ..

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΤΑ ΒΥΣΜΑΤΑ ΟΜΩΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΓΩΝΙΑ...ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΜΟΥ??

 

ΤΙ ΛΕΤΕ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΤΛΚ ?ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΩΝΙΑ.. ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΑΔΙΚΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ.. ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΘΕΣΗ?? ΤΗΑΝΧΧΧΧΧ...

Link to comment
Share on other sites

παιδεςςς hi...EIMAI ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΑΝ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ..ΑΝΗΚΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩ ΟΛΑ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΤΟΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ(ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΟΛΑ)..ΒΕΒΑΙΑ ΠΛΗΡΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ.. ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΑΝ ΟΛΑ..ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΙΟΝΕΚΤΙΜΑ ΕΒΑΛΕ Ο ΠΑΤΡΕΡΑΣ ΜΟΥ ΔΥΟ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΤΟΥ(ΓΕΡΑ ΒΥΣΜΑΤΑΚΙΑ) ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΣΤΟΝ ΠΡΥΤΑΝΗ..

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΤΑ ΒΥΣΜΑΤΑ ΟΜΩΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΓΩΝΙΑ...ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΜΟΥ??

 

ΤΙ ΛΕΤΕ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΤΛΚ ?ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΩΝΙΑ.. ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΑΔΙΚΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ.. ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΘΕΣΗ?? ΤΗΑΝΧΧΧΧΧ...

 

Δεν ξερω σε ποιο τμημα θες να πας και αν θα κανουν τα στραβα ματια ή οχι αλλα οι μετεγγραφες εγκρινονται απο επιτροπη οποτε δεν ξερω ποσο μπορει να βοηθησει ο Πρυτανης.

Αθηνα/Θεσσαλονικη τα πραγματα ειναι στριμοκολα λογω των ποσοστων των μετεγγραφων.

 

Αλλα σε ενα τετοιο συστημα οπου δεν υπαρχει κανενα κινητρο για καποιον να παει να σπουδασει σε μια επαρχιακη πολη θα πρεπει να υπαρχει και ενα αντιστοιχα ηλιθιο συστημα για τις μετεγγραφες.

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι??ανηκω στην κατηγορια τριτεκνοι&εχω κανει αιτηση μεταγραφης!μου λενε οτι θα εχουμε εξελιξεις απο 25 φλεβαρη&μετα...&οταν τους ειχα πει ειμαι σιγουρη μεταγραφη μου ειπαν δεν ξερουμε ειναι παρα πολλες οι αιτησεις γυρω στις 200 με σαφες υπονοουμενο!!!!!!!!!!!υπαρχει περιπτωση να μην γινει??δεν νομιζω,εε??
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

φυσικα και οχι,εφοσον εισαι μεσα σε αυτους που οριζει η εγγυκλιος δικαιουσε μετεγγραφη,και γω ετσι την πηρα.Παντως μου φαινεται περιεργο,οι μετεγγραφες ηδη γιναν πριν κανα μηνα περιπου και αυτες τις μερες καναν εγγραφες.Τουλαχαιστον στην δικια μου σχολη και σε ολες οπου εχω γνωστους.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι??ανηκω στην κατηγορια τριτεκνοι&εχω κανει αιτηση μεταγραφης!μου λενε οτι θα εχουμε εξελιξεις απο 25 φλεβαρη&μετα...&οταν τους ειχα πει ειμαι σιγουρη μεταγραφη μου ειπαν δεν ξερουμε ειναι παρα πολλες οι αιτησεις γυρω στις 200 με σαφες υπονοουμενο!!!!!!!!!!!υπαρχει περιπτωση να μην γινει??δεν νομιζω,εε??

 

Ποτε εκανες την αιτηση σου; 1 με 15 Νοεμβριου;

Εχεις κοιταξει αν ειναι αντιστοιχο το τμημα που θες να πας, ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικές σχολές αργούνε.. Και στη δικιά μου (Ο.Δ.Ε. ΑΣΟΕΕ ) μόλις πριν 4-5 μέρες εγκρί8ηκε η μετεγγραφή...
Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΡΙΜΑ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗ,, ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ ΑΝ Ο ΠΡΥΤΑΝΗΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ..ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Ο ΑΛΛΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ???(ΠΕΡΑΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ???)

 

ΝΑΙ .. ΤΟ 90% ΤΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΤΙΣ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ.. ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΧΟΛΕΣΣΣ ΟΠΩΣ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ.. ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΧΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ.. ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ.. ΤΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑΑΑ..?:mad:

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΡΙΜΑ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗ,, ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ ΑΝ Ο ΠΡΥΤΑΝΗΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ..ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Ο ΑΛΛΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ???(ΠΕΡΑΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ???)

 

ΝΑΙ .. ΤΟ 90% ΤΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΤΙΣ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ.. ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΧΟΛΕΣΣΣ ΟΠΩΣ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ.. ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΧΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ.. ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ.. ΤΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑΑΑ..?:mad:

 

 

Δυστυχώς ο νόμος είναι νόμος.... Δεν νμζ να μπορέσεις να πάρεις τη μετεγγραφή σου... Το λέει ξεκάθαρα στο υπουργείο παιδείας... Πρέπει να περάσεις ΟΛΑ τα μαθήματα.. να μη χρωστάς ούτε 1.

Link to comment
Share on other sites

ΚΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΛΕΩ..ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ... ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ .. ΕΒΑΛΑ ΔΥΟ ΑΡΚΕΤΑ ΓΕΡΑ ΒΥΣΜΑΤΑΚΙΑ ... ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ.. ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣΣΣ..

 

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΟΛΑ ΜΕ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ..??ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΟΛΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΖΩ ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ..

 

ΥΓ-->ΠΟΛΥ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟΣ ΝΟΜΟΣΣΣ.. ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΟΡΙΣΑΝΝΝ..

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικές σχολές αργούνε.. Και στη δικιά μου (Ο.Δ.Ε. ΑΣΟΕΕ ) μόλις πριν 4-5 μέρες εγκρί8ηκε η μετεγγραφή...

 

Εξαρταται και απο το ειδος της μετεγγραφης!

Οι μετεγγραφες για τριτεκνους υποβαλλονται 1 με 15 Νοεμβριου και ο νομος οριζει σαφη προθεσμια για το ποτε θα βγουν τα αποτελεσματα.

 

Επρεπε η μετεγγραφη του leo να εχει βγει!

Link to comment
Share on other sites

Ποτε εκανες την αιτηση σου; 1 με 15 Νοεμβριου;

Εχεις κοιταξει αν ειναι αντιστοιχο το τμημα που θες να πας, ετσι;

 

ναι τοτε εκανα αιτηση&το τμημα ειναι αντιστοιχο...

 

Εξαρταται και απο το ειδος της μετεγγραφης!

Οι μετεγγραφες για τριτεκνους υποβαλλονται 1 με 15 Νοεμβριου και ο νομος οριζει σαφη προθεσμια για το ποτε θα βγουν τα αποτελεσματα.

 

Επρεπε η μετεγγραφη του leo να εχει βγει!

 

ο νομος οριζει αλλα αυτοι λενε λογω καταληψεων&********..αν&απο οσο εμαθα ολες τις χρονιες γυρω στον μαρτη γινονται οι μεταγραφες-τουλαχιστον στο τει πειραια που θελω να παω..αντε να δουμε απο εβδομαδα!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...