Jump to content

ΙΚΑ: Ένσημα, ασφάλιση, αριθμός μητρώου κ.α.


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 174
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτο πρεπει να κανεις, και να ακολουθησεις την διαδικασια που θα σου πουν. και νομιζω οτι ειναι αρκετα χρονοβορα
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προτού ανοίξουμε ένα θέμα, χρησιμοποιούμε την αναζήτηση. Δεν δαγκώνει και είναι φίλη.

 

ΙΚΑ: Ένσημα, ασφάλιση, αριθμός μητρώου κ.α.

 

Συνενώθηκε με το προϋπάρχον.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Φίλοι μου εχω μια απορια, δεν ξέρω αν γνωρίζει κανεις... Εχω δουλεψει ως τώρα σε 3 εταιριες. Στην πρωτη ξέρω ότι με είχαν ως πωλητή. Στην δεύτερη δουλειά δεν γνωρίζω ως τι με είχαν, νομίζω υπαλληλο γραφείου? :confused: Τώρα δουλεύω εδώ και 4 χρονια σε άλλη ιδιωτικη εταιρία ως υπαλληλος γραφείου με μισθο 1000 ευρώ καθαρα χωρίς να παρω καποια αυξηση απο την προσληψη μου. Το θεμα μου είναι το εξής... Θέλω να τους πάω τα ένσημα της προηγούμενης δουλειας μου με σκοπό να φανεί όλη μου η προυπηρεσία, αλλά δεν ξέρω ως τι με είχαν προσλάβει:( Που φαίνεται στο ενσημο πάνω? Εχει κάποιον κωδικό?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια ερωτηση που δεν ηξερα που να την γραψω!

Η φιλη μου δουλευει σε ενα καταστημα ρουχων απο 1 Οκτωβριου!

Δουλευει σχεδον συνεχες (φευγει νωριτερα 3 μερες) και εχει κανονικα ΙΚΑ στον μισθο!

Τι δωρο δικαιουται τα Χριστουγεννα σε μισθο καθαρα 700ε??

ΚΑι ποσοι αδεια μπορει να παρει?

Της ειπαν οτι εχει 6 μερες και τις 3 την εστειλαν αναγκαστικη αδεια! Εχουν δικαιωμα να το κανουν αυτο?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση που δεν ηξερα που να την γραψω!

Η φιλη μου δουλευει σε ενα καταστημα ρουχων απο 1 Οκτωβριου!

Δουλευει σχεδον συνεχες (φευγει νωριτερα 3 μερες) και εχει κανονικα ΙΚΑ στον μισθο!

Τι δωρο δικαιουται τα Χριστουγεννα σε μισθο καθαρα 700ε??

ΚΑι ποσοι αδεια μπορει να παρει?

Της ειπαν οτι εχει 6 μερες και τις 3 την εστειλαν αναγκαστικη αδεια! Εχουν δικαιωμα να το κανουν αυτο?

Ευχαριστω

H άδεια της είναι όντως 6 μέρες τις οποίες λογικά θα έπρεπε να τις πάρει όποτε τις ήθελε ως το τέλος του χρόνου.Για το δώρο που αναλογεί υπολόγισε κάθε 19 ημερολογιακές ημέρες 2 ημερομίσθια

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδια μηπως ξερει κανεις να μου πει αν μου κολλησει καποιος εργοδοτης-τεχνιτης ενσημα ποσα λεφτα θα πρεπει να του πληρωνω τον μηνα?

 

χωρις να δουλευω ετσι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γεια σας,να σας ρωτήσω και γω κάτι μήπως μπορείτε να μου απαντήσετε.Ο πατέρας μου δούλευε σε οικοδομή και δεν μπορεί να βρει τα ένσημα του από το 70 εώς το 74!Έχει στείλει ΥΔΑΑΒ στο ΙΚΑ αλλά δεν μπορούν να βρουν τίποτα και ο εργολάβος του είναι άφαντος...ξέρετε μήπως πως μπορούν να βρεθού τα ένσημα του?
Link to comment
Share on other sites

Ναι,μου λέει πως σίγουρα του χαν κολληθεί!Και κάτι άλλο που το 'μαθα τώρα!Ο πατέρας μου είναι υδραυλικός και εκείνα τα 4 χρόνια που δούλευε σε οικοδομές είχε περισσότερους από 1 εργοδότη-υδραυλικό για τους οποίους δεν μπορούμε να βρούμε τίποτα,όχι μόνο έναν!
Link to comment
Share on other sites

με την ταυτοτητα σου θα πάς στο Μητρω και θα στα τυπώσουν μετα το 2003 εινα όλα μηχανογραφημενα
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ξερει καποιος πως υπολογιζεται το ποσο που αναλογει στα ενσημα ? δηλαδη παιρνω π.χ. 1000 το μηνα ποσα πληρωνει ο εργοδοτης το χρονο σε ενσημα?
Link to comment
Share on other sites

νεα ερωτηση. εστω οτι δουλευω 4 χρονια χωρις ενσημα και θελω να κανω καταγγελια στο ικα. εχω τη συμβαση εργασιας στα χερια μου εννοειται που αποδεικνυει του λογου το αληθες. αν ξερετε τι πρεπει να κανω (διαδικασια) και τι προστιμο πληρωνει ο εργοδοτης. κοινως θελω να τον κανω να μετανοιωσει μερικα πραγματα.
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πάρεις τη επιθεώρηση εργασίας και να σου πουν ακριβώς τι πρέπει να κάνεις. Και το ΙΚΑ φυσικά.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
τι ισχυει αυτη τη στιγμη για την εκδοση βιβλιαριου ;ξεκινησε η συμβαση μου στις 8 δεκεμβρη ,ποτε μπορω να βγαλω βιβλιαριο ;
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

τι ισχυει αυτη τη στιγμη για την εκδοση βιβλιαριου ;ξεκινησε η συμβαση μου στις 8 δεκεμβρη ,ποτε μπορω να βγαλω βιβλιαριο ;

 

Εδώ θα βρεις τις πληροφορίες που θέλεις

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/insurance/bibhygine.cfm

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά καλημέρα! Ημουν φανταρος απολυθηκα πριν 1μιση μηνα και θελω να ξαναασφαλιστω ξανα! Διαγραφηκα διοτι καλυπτομουν απ το στρατο! Αυτη τη στιγμη ειμαι ανεργος (εχω γραφτει ενα μηνα στα μητρωα του οαεδ! Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι σχετικα με το ποια δικαιολογητικα χρειαζεται να καταθεσω;;;. Ειμαι προστατευομενο μελος στο βιβλιαριο των γονιων μου! Δεν ξερω ακριβως το ρολο που παιζει αυτο. Χρειαζεται περα απο ΑΦΜ, ΑΜΚΑ, Ταυτοτητα, και βεβαιωση του οαεδ, οτι ειμαι ανεργος κ γραμμενος στα μητρωα του; Πηγα το πρωι να ρωτησω αλλα γινοταν της που...ς απο κοσμο ημουν 30 νουμερα πισω..., και ετσι εφυγα. Απλα γιατι δεν εχω ιατροφαρμ. περιθαλψη αυτη τη στιγμη...

 

Ευχαριστω!!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τί γίνεται με την περίπτωση που κάποιος πάει να εργαστεί στην ευρωπαϊκή ένωση, πχ στην Αγγλία.

Τι χρειάζεται να κάνει με το θέμα του ασφαλιστικού και της εφορίας ωστε να τα έχει και τα 2 στην Αγγλία;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...