Jump to content

Yakumo Alpha Navigator


gsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Αγόρασα πριν απο 10 μέρες απο το carrefour το yakuma alpha navigator με ενσωματομένο gps και το papago πρόγραμμα για gps. Το κακό είναι ότι το ρολόι του σταματάει όταν το κλείνω και συνεχίζει όταν το ανόιγω απο εκεί που το άφησα.Το πήγα πίσω στο carrefour και το άλλαξα αλλά και η καινούρια συσκευή πάλι τα ίδια...Σκέφτομαι μήπως μέσα έχει καμιά μπαταρία μόνο για το ρολόι η οποία να είναι εξασθενημένη (ίσως να τα είχαν χρόνια...).Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα? Επίσης μπορεί κάποιος να μου πεί αν το yakumo είναι ίδιο σε hardware με το mio (διαβάζω σε πολλά Threads yakumo=mio) η απλά αν έχουν τα ίδια σχεδόν χαρακτηριστικά? Δηλαδή μπορεί να πάρει win mobile για το Mio?
ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

Alpha ή AlphaX?

 

Πάντως το Delta είναι το αντίστοιχο Mio 168.

 

Αν έχει όντως τέτοιο πρόβλημα με το ρολόι, προσπάθησε να βρεις άμεσα λύση με αντικατάσταση. Δεν νομίζω ότι υπάρχει ξεχωριστή μπαταρία για το ρολόι. Σίγουρα δεν υπάρχει κάποια που να μπορεί να αλλάξει...

Andreas Tsouchlaris

autoexec.gr - Η ελληνική κοινότητα των IT Pros

dotNetZone.gr - Η δύναμη των Ελλήνων developers!

Hellenic Mobility Club - The Greek Mobile Computing Community - Πρώην Hellenic Club Pocket PC

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ο χάρτης που έχει είναι για όλη την ελλάδα αλλά δεν συγκρίνεται σε ευχρηστία με το destinator που έχω δει.Έχει και φωνητικές οδηγίες. Άμεση αντικατάσταση έκανα στο carrefour επάνω στην εβδομάδα (στο αλλάζουν στις 8 πρώτες μέρες αν έχει πρόβλημα) Τώρα θα πρέπει να το στείλω στο service...το κακό είναι ότι αυτή η εταιρία (digitalsolutions) έχει support 9011... επίσης στα mail δεν απαντάνε...όπως και οι Γερμανοι (απο αυτούς δεν το περίμενα...) Δεν με χαλάει ιδιαίτερα αλλα είναι σπάσιμο να παίρνεις κάτι καινούριο και να μην δουλευει κάτι σωστά.

Αν έιναι παρόμοιο του Mio 168 θα μπορεί να πάρει windows του Mio?

ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ο χάρτης που έχει είναι για όλη την ελλάδα αλλά δεν συγκρίνεται σε ευχρηστία με το destinator που έχω δει.Έχει και φωνητικές οδηγίες. Άμεση αντικατάσταση έκανα στο carrefour επάνω στην εβδομάδα (στο αλλάζουν στις 8 πρώτες μέρες αν έχει πρόβλημα) Τώρα θα πρέπει να το στείλω στο service...το κακό είναι ότι αυτή η εταιρία (digitalsolutions) έχει support 9011... επίσης στα mail δεν απαντάνε...όπως και οι Γερμανοι (απο αυτούς δεν το περίμενα...) Δεν με χαλάει ιδιαίτερα αλλα είναι σπάσιμο να παίρνεις κάτι καινούριο και να μην δουλευει κάτι σωστά.

Αν έιναι παρόμοιο του Mio 168 θα μπορεί να πάρει windows του Mio?

epeidi exw ftiaksei 3 yakumo aplha agorasmena apo germania, kai pernwntas to greek localization tis paragon me kapoia registry hacks este na doulevei swsta sta 2003 pou exei to alpha, thelw na sou pw pws itan o monadikos tropos, mias kai an kai eixa katevasei ti rom tou agglikou mio 168, kai me osa kolpa kai an ekana me sd upgrade, kollage panta sto bootloader, den tin epairne ti rom me tipota. An thes na prospathiseis i rom tou mio yparxei sto emule ;)

Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα έχει αγγλικά windows.Σκεφτόμουν μήπως υπάρχουν ελληνικά. Τεσπα αυτό δεν είναι τόσο τρομερό. Τα μηχανήματα που εφτιαξες είχαν το πρόβλημα με το ρολόϊ που αναφέρω ή όχι?
ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

:!: TrisMEGISTE :!: panare pistevw pws aneta 8a mporouses na synergasteis me tous Xda Developers mpas kai doume kai Win5.0 sta 2020i mas :this:

Yparxei kati sto opoio na MHN exeis valei to xeraki soy? ;)

@gsis plhroforiaka mporeis na mas peis poso to phres to en logo mhxanhma??

"Ολυμπιακός τε και αιγάλεω αεί νικάν, έτεροι δε γαμησθώσιν" :D

Μητροπουλέων ο Παράγκιος 330 BC

Link to comment
Share on other sites

330 euro απο Carrefour. Βλέποντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά ανταγωνιστικών πακέτων πιστευω ότι είναι πολύ καλή τιμή. Βέβαια δεν έχει το ίδιο software (destinator) ούτε βέβαια το ίδιο service και αξιοπιστία (δεν ξέρω για τα άλλα, αλλα υποθέτω πως είναι εντάξει...)
ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
epeidi exw ftiaksei 3 yakumo aplha agorasmena apo germania, kai pernwntas to greek localization tis paragon me kapoia registry hacks este na doulevei swsta sta 2003 pou exei to alpha, thelw na sou pw pws itan o monadikos tropos, mias kai an kai eixa katevasei ti rom tou agglikou mio 168, kai me osa kolpa kai an ekana me sd upgrade, kollage panta sto bootloader, den tin epairne ti rom me tipota. An thes na prospathiseis i rom tou mio yparxei sto emule ;)

 

Υπαρχει η δυνατοτητα απενεργοποιησης της ενσωματωμενης κεραιας του και η συνδεση του με εξωτερικο σειριακο Gps ?

:)
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η δυνατοτητα απενεργοποιησης της ενσωματωμενης κεραιας του και η συνδεση του με εξωτερικο σειριακο Gps ?

 

ΝΑΙ . ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΚΕΡΑΙΑ !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

είχα κι εγώ την ατυχία να πάρω το yakumo alpha από το carrefur.

Και λέω ατυχία γιατί από την πρώτη στιγμή μου έσπασε τα νέυρα και ουδέποτε κατάφερα να το αξιοποιήσω.

Συγκεκριμένα

1)αν μείνει από μπαταρία γίνεται φορματ και πρέπει να ξαναπερνάς από την αρχή το πρόγραμμα πλοήγησης που το εγκαθιστάς υποχρεωτικά στην κάρτα

2) αν κάνεις το λάθος και ενώ είναι σε φόρτιση ή σε λειτουργία για παράδειγμα στο αυτοκίνητο και πας να το κλείσεις ή το ανοίξεις επίσης γίνεται φορματ και πάλι απο την αρχή η εγκατάσταση

3) το σοβαρότερο πρόβλημα ήταν με την ενεργοποίηση του gps αφού κάνει απειρη ώρα να εντοπίσει δορυφόρους.Το έχω δοκιμάσει σε πολλές διαφορετικές τοποθεσίες και μπορεί να κάνει και μισή ώρα να τους βρει και να είναι έτοιμο προς χρήση.Αλλά ακόμα και σε αυτή την σπάνια περίπτωση το σήμα χάνεται πολλές φορές με αποτέλεσμα αν θέλεις να βρεις κάποιο δρόμο ενδεχομένως να τον έχεις ήδη προσπεράσει μέχρι να ξαναβρεί σήμα.

4) από αξεσουάρ δεν βρίσκεις τίποτα στην digital solutions η οποία σε παραπέμπει στα radio shacks. Εκεί παρόλο που το πουλάνε έχουν μάυρα μεσάνυχτα. Συγκεκριμένα μου έδωσαν κεραία προέκτασης gps η οποία δεν κάνει γιατί το βύσμα της είναι γωνιακό ενώ το yakumoalpha θέλει οριζόντιο. Η προέκταση για gps που πουλάει το πλαίσιο επίσης δεν κάνει αφού το βύσμα είναι πιο χοντρό από την υποδοχή του yakumo. Τέλος για πενάκι που ρώτησα στην radioshack είχαν μόνο για το καινούριο μοντέλο και δεν ξέρουν αν ταιριάζει στο alpha.

Mε λίγα λόγια το εργαλείο το ετοιμάζω για σουτ και κλαίω τα λεφτά μου. Προηγoυμένως θα δοκιμάσω να το πάω στην εταιρεία μήπως βρουν το πρόβλημα για την αναζήτηση του gps

Οποιος άλλος έχει παρόμοιο πρόβλημα ας το αναφέρει τουλάχιστον να ξέρω ότι δεν είμαι μόνος!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το φορμάτ που λες είναι ακριβώς έτσι...Το άλλο με την κεραια στο δικό μου δεν παρουσιάστηκε. Ανάλογα με τις συνθήκες μέσα 1-2 λεπτά έχει βρεί σήμα...Τι να πώ, μάλλον είσαι πιο γκαντέμης..:-)
ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

3) το σοβαρότερο πρόβλημα ήταν με την ενεργοποίηση του gps αφού κάνει απειρη ώρα να εντοπίσει δορυφόρους.Το έχω δοκιμάσει σε πολλές διαφορετικές τοποθεσίες και μπορεί να κάνει και μισή ώρα να τους βρει και να είναι έτοιμο προς χρήση.Αλλά ακόμα και σε αυτή την σπάνια περίπτωση το σήμα χάνεται πολλές φορές με αποτέλεσμα αν θέλεις να βρεις κάποιο δρόμο ενδεχομένως να τον έχεις ήδη προσπεράσει μέχρι να ξαναβρεί σήμα.

4) από αξεσουάρ δεν βρίσκεις τίποτα στην digital solutions η οποία σε παραπέμπει στα radio shacks. Εκεί παρόλο που το πουλάνε έχουν μάυρα μεσάνυχτα. Συγκεκριμένα μου έδωσαν κεραία προέκτασης gps η οποία δεν κάνει γιατί το βύσμα της είναι γωνιακό ενώ το yakumoalpha θέλει οριζόντιο. Η προέκταση για gps που πουλάει το πλαίσιο επίσης δεν κάνει αφού το βύσμα είναι πιο χοντρό από την υποδοχή του yakumo. Τέλος για πενάκι που ρώτησα στην radioshack είχαν μόνο για το καινούριο μοντέλο και δεν ξέρουν αν ταιριάζει στο alpha.

Mε λίγα λόγια το εργαλείο το ετοιμάζω για σουτ και κλαίω τα λεφτά μου. Προηγoυμένως θα δοκιμάσω να το πάω στην εταιρεία μήπως βρουν το πρόβλημα για την αναζήτηση του gps

Οποιος άλλος έχει παρόμοιο πρόβλημα ας το αναφέρει τουλάχιστον να ξέρω ότι δεν είμαι μόνος!!!!!!!

 

Φίλε μου κι εγώ αγορασα το Yakumo Delta από το Radioshack και έχω το ίδιο πρόβλημα, δεν μπορεί να βρει σήμα από δορυφόρους με τίποτα - πιάνει με το ζόρι 1 με 2, με πολύ ασθενές σήμα. Θα το δοκιμάσω και στο αυτοκίνητο ενός φίλου μου που έχει ήδη ενα acer και αν έχει πρόβλημα θα το πάω πίσω. Εσύ βρήκες λύση τελικά;

Computer games don't affect kids; I mean if Pac-Man affected us as kids, we'd all be RUNNING AROUND IN DARKENED ROOMS, MUNCHING MAGIC PILLS and listening to REPETITIVE ELECTRONIC MUSIC." Kristian Wilson, Nintendo, Inc, 1989
Link to comment
Share on other sites

αναγκάστηκα μετά από όλα αυτά τα προβλήματα να πάω επί τόπου στο service.

Αξίζει να πάει κανείς εκεί στα Σπάτα μόνο και μόνο για την κοπέλα που εξυπηρετεί!!!

Τεσπά σε πρώτη φάση το πρόβλημα μου αποκαταστάθηκε αφού χρειάστηκε να μου κάνει hard reset και να περάσει η ίδια το πρόγραμμα. Κάποιο conflict είχε παρουσιαστεί με τις αλλεπάληλες εγκαταστασεις που δεν άφηνε το gps να δουλέψει σωστά.

Τρέμω μόνο την στιγμή που για κάποιο λόγο θα μείνω από μπαταρία ή θα γίνει κατά λάθος reset και θα χρειαστεί να ξαναπερνάω από την αρχή.

Οποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου καλό είναι να κάνει μια βόλτα από τα γραφεία,αφού ενδέχεται να σας το λύσουν το πρόβλημα άμεσα όπως εμένα και χωρίς να χρειαστεί να το αφήσετε για επισκευή αφού θα αργήσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τελικα destinator ή papago καλυτερο?
to destinator fisika einai poli pio litourgiko den xorai sigkrisi!!!!!!;)
Link to comment
Share on other sites

είχα κι εγώ την ατυχία να πάρω το yakumo alpha από το carrefur.

Και λέω ατυχία γιατί από την πρώτη στιγμή μου έσπασε τα νέυρα και ουδέποτε κατάφερα να το αξιοποιήσω.

Συγκεκριμένα

1)αν μείνει από μπαταρία γίνεται φορματ και πρέπει να ξαναπερνάς από την αρχή το πρόγραμμα πλοήγησης που το εγκαθιστάς υποχρεωτικά στην κάρτα

2) αν κάνεις το λάθος και ενώ είναι σε φόρτιση ή σε λειτουργία για παράδειγμα στο αυτοκίνητο και πας να το κλείσεις ή το ανοίξεις επίσης γίνεται φορματ και πάλι απο την αρχή η εγκατάσταση

3) το σοβαρότερο πρόβλημα ήταν με την ενεργοποίηση του gps αφού κάνει απειρη ώρα να εντοπίσει δορυφόρους.Το έχω δοκιμάσει σε πολλές διαφορετικές τοποθεσίες και μπορεί να κάνει και μισή ώρα να τους βρει και να είναι έτοιμο προς χρήση.Αλλά ακόμα και σε αυτή την σπάνια περίπτωση το σήμα χάνεται πολλές φορές με αποτέλεσμα αν θέλεις να βρεις κάποιο δρόμο ενδεχομένως να τον έχεις ήδη προσπεράσει μέχρι να ξαναβρεί σήμα.

4) από αξεσουάρ δεν βρίσκεις τίποτα στην digital solutions η οποία σε παραπέμπει στα radio shacks. Εκεί παρόλο που το πουλάνε έχουν μάυρα μεσάνυχτα. Συγκεκριμένα μου έδωσαν κεραία προέκτασης gps η οποία δεν κάνει γιατί το βύσμα της είναι γωνιακό ενώ το yakumoalpha θέλει οριζόντιο. Η προέκταση για gps που πουλάει το πλαίσιο επίσης δεν κάνει αφού το βύσμα είναι πιο χοντρό από την υποδοχή του yakumo. Τέλος για πενάκι που ρώτησα στην radioshack είχαν μόνο για το καινούριο μοντέλο και δεν ξέρουν αν ταιριάζει στο alpha.

Mε λίγα λόγια το εργαλείο το ετοιμάζω για σουτ και κλαίω τα λεφτά μου. Προηγoυμένως θα δοκιμάσω να το πάω στην εταιρεία μήπως βρουν το πρόβλημα για την αναζήτηση του gps

Οποιος άλλος έχει παρόμοιο πρόβλημα ας το αναφέρει τουλάχιστον να ξέρω ότι δεν είμαι μόνος!!!!!!!

kai mia enimerosi gia esena file mou prin 3 euthomades pira 4 mixanimata kai ta 4 ta epestrewa den sindeonte me tipota ta resiver tous exoun provlima!!!!!to ena malista mou emeine sto xeri i keraia mias kai koumponi piso stin plati kai peristrefete ligo diskola.mporei i yakumo na exei kala mixnimata alla auta pou evalan prosfora itan gia klamata me ligmous sparaktikous!!!!!!filika qa sas sinistousa makria an den qelete na parete mia siskevi gia na tin exete se kapio sirtari petameni mias kai pote den prokite na kanei ti doulia gia tin opia to agorasate!!!!!
Link to comment
Share on other sites

ενταξει, αλλα απο αποψη χαρτων?
otan protokikloforise to papago elegan oti kathe evthomada qa exei anavasmisi enteli meta apo enan xrono ananeosan ton xarti kai ego tin entiposi pos einai paromios tis ngi an den einai o idios(antigrafi)o theos na vali to xeri tou!!!!!!to mono pou mou aresi einai to autokinitaki sto feis tou programatos pou to desti dixnei ena velos!!!!alla apo leitourgikotita den xoraei sigrisi to desti einai xiliometra mprosta na min po milia!!!
Link to comment
Share on other sites

paides ki ego ligo prin tis giortes agorasa to yakumo delta300 gps 2l to en logo mixanima den parousiazei kanena provlima auto me tin mpataria pou lete den isxyei ektos ki an aneigokleinete to mixanima apo piso apo aristera plai anoigei kai klinei kanonika o piso diakoptis prepei na einai panta sti thesi 1 to eixa parei me to papago 5 pou ontos itan gia petama kathos argouse na vrei doriforous kai na kanei epanypologismo diadromis etsi eskasa 65euros kai pira to 7 to opoio einai apaixto o xartis prepei na einai o idios me tou 5 o v2.7 sto papago7 ton lene v1.1 alla exei kai 3d apeikonisi kai vriskei aneta doryforous kai genikos einai proto elpizo na kanoun kamia anavatmisi entos tou mina stous xartes
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα!

 

Υπάρχει για σήμερα μόνο στο carrefour προσφορα 300ε το Yakumo με papago χάρτες. Αξίζει λέτε η αγορά του? Η τιμή είναι πολύ καλή, αλλά εδω διαβάζω διάφορα χαζά προβλήματα της συσκευής τόσο σαν pda αλλά και σε λειτουργίες gps...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...