Jump to content

Διακόσμηση φρουταρίας


HellasLover
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και καλες γιορτες. Ανοιγω μια φρουταρια τον επομενο μηνα και εχω μερικα προβληματα με τη διακοσμηση και τον τροπο να τραβηξω πελατεια. Το μαγαζι βρισκεται αναμεσα σε 2 πολεις, διπλα απο κεντρικο δρομο-highway οπως το λενε, οπου περνανε 30-40 χιλιαδες αυτοκινητα τη μερα. Ο προηγουμενος που το ειχε και το δουλευε σαν φρουταρια δε πετυχε (δεν εκανε καθολου διαφημηση, πωλουσε ακριβα και ειχε μονο φρουτα και λαχανικα). Λογο τις τοποθεσιας του και επειδη δεν υπαρχουν σπιτια στη γυρο περιοχη ειναι δυσκολο να τραβηξει πελατεια, και να σταματησει εγκαιρα ενα αυτοκινητο που πηγαινει με 120χλμ. Χρειαζομαι μερικες ιδεες με το που να μπουνε οι ταμπελες, τι ειδους να ειναι, ποσο μεγαλες και τι να γραφουν. Σκεφτηκα να αγορασω ξυλινες ταμπελες και με μπογια η σπραι να γραψω τιμες για μερικα ειδη, τα φθηνοτερα για να τραβηξει κοσμο, και να τις βαλω πανω στα συρματα. Το προβλημα ειναι οτι οταν βρεχει και με τη παροδο του χρονου ισως σαπισουν οι ταμπελες η ξεβαψει το χρωμα. Μετα σκεφτηκα να βαλω ηλεκτρονικες ταμπελες που να γραφουν τις σπεσιαλ τιμες, τις ωρες λειτουργιας κτλ αλλα δε ξερω αν θα εχουν το χρονο να τις διαβασουν τα αυτοκινητα που περνανε. Επισης θελω να χρησιμοποιησω τον εξω χωρο βαζοντας μια καντινα με καφε,πρωινο, μεξικανικο φαγητο (εχει πολους μεξικανους στη περιοχη) η μια ψησταρια για κοτοπουλο στα καρβουνα, καλαμποκι, σουβλακια κτλ και τραπεζια για να σταματαει ο κοσμος για φαγητο και να ψωνιζει. Θελω να κανω κατι διαφορετικο απο τον προηγουμενο και εχω στερησει απο ιδεες. Οι τιμες μου θα ειναι πολυ χαμηλοτερες απο τα συπερ μαμαρκετ και τις αλλες φρουταριες, ξερω μερη να αγορασω χοντρικα που δε τα ξερουν αλλοι, αλλα το κυριο προβλημα ειναι πως θα κανω τα αυτοκινητα να σταματησουν γιατι τωρα φενεται σαν εγκατελημενο κτηριο. Βαζω και μερικες φωτογραφιες να παρετε μια ιδεα. Thanks

http://i6.photobucket.com/albums/y249/hellaslover/fruit3.jpg

http://i6.photobucket.com/albums/y249/hellaslover/fruit.jpg

http://i6.photobucket.com/albums/y249/hellaslover/fru.jpg

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και καλες γιορτες. Ανοιγω μια φρουταρια τον επομενο μηνα και εχω μερικα προβληματα με τη διακοσμηση και τον τροπο να τραβηξω πελατεια. Το μαγαζι βρισκεται αναμεσα σε 2 πολεις, διπλα απο κεντρικο δρομο-highway οπως το λενε, οπου περνανε 30-40 χιλιαδες αυτοκινητα τη μερα. Ο προηγουμενος που το ειχε και το δουλευε σαν φρουταρια δε πετυχε (δεν εκανε καθολου διαφημηση, πωλουσε ακριβα και ειχε μονο φρουτα και λαχανικα). Λογο τις τοποθεσιας του και επειδη δεν υπαρχουν σπιτια στη γυρο περιοχη ειναι δυσκολο να τραβηξει πελατεια, και να σταματησει εγκαιρα ενα αυτοκινητο που πηγαινει με 120χλμ. Χρειαζομαι μερικες ιδεες με το που να μπουνε οι ταμπελες, τι ειδους να ειναι, ποσο μεγαλες και τι να γραφουν. Σκεφτηκα να αγορασω ξυλινες ταμπελες και με μπογια η σπραι να γραψω τιμες για μερικα ειδη, τα φθηνοτερα για να τραβηξει κοσμο, και να τις βαλω πανω στα συρματα. Το προβλημα ειναι οτι οταν βρεχει και με τη παροδο του χρονου ισως σαπισουν οι ταμπελες η ξεβαψει το χρωμα. Μετα σκεφτηκα να βαλω ηλεκτρονικες ταμπελες που να γραφουν τις σπεσιαλ τιμες, τις ωρες λειτουργιας κτλ αλλα δε ξερω αν θα εχουν το χρονο να τις διαβασουν τα αυτοκινητα που περνανε. Επισης θελω να χρησιμοποιησω τον εξω χωρο βαζοντας μια καντινα με καφε,πρωινο, μεξικανικο φαγητο (εχει πολους μεξικανους στη περιοχη) η μια ψησταρια για κοτοπουλο στα καρβουνα, καλαμποκι, σουβλακια κτλ και τραπεζια για να σταματαει ο κοσμος για φαγητο και να ψωνιζει. Θελω να κανω κατι διαφορετικο απο τον προηγουμενο και εχω στερησει απο ιδεες. Οι τιμες μου θα ειναι πολυ χαμηλοτερες απο τα συπερ μαμαρκετ και τις αλλες φρουταριες, ξερω μερη να αγορασω χοντρικα που δε τα ξερουν αλλοι, αλλα το κυριο προβλημα ειναι πως θα κανω τα αυτοκινητα να σταματησουν γιατι τωρα φενεται σαν εγκατελημενο κτηριο. Βαζω και μερικες φωτογραφιες να παρετε μια ιδεα. Thanks

http://i6.photobucket.com/albums/y249/hellaslover/fruit3.jpg

http://i6.photobucket.com/albums/y249/hellaslover/fruit.jpg

http://i6.photobucket.com/albums/y249/hellaslover/fru.jpg

αν οντως κινουνται τοσο γρηγορα τα αυτοκινητα (που λογικο ειναι) ο,τι και να βαλεις δυσκολα θα το διαβασει κανεις...

μπορεις να το ανακαινισεις λιγο(να το σουλουπωσεις δλδ) και να βαλεις καμια φωτεινη επιγραφη απο το πλαι-στο σχημα εκει καταλαβα πως ειναι ο κεντρικος δρομος

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας καλη επιτυχια.Τωρα οσο αναφορα την διαφημιση θα ελεγα να μην χρησιμοποιησεις ξυλινες επιγραφες (δειχνει φτηνο) και ιδιαιτερα ηλεκτρονικες.Δεν ξερω τι λενε οι νομοι στο εξωτερικο αλλα ειναι παρανομο στο 99% των περιπτωσεων να τραβας ετσι την προσοχη οδηγων και ιδιατερα οταν ταξιδευουν με 120 χλμ (στην Ελλαδα 7 θανατοι φετος απο τετοιες διαφημισεις,ειδα μια συνεδριαση της βουλης:p).Αφου θες να τραβηξεις την προσοχη σουλουπωσε οπως και εσυ ειπες σωστα το οικοδομημα,βαψτο σε γηινα χρωματα απο την στιγμη που θα εχεις φρουτα και λαχανικα.Εκμεταλλευσου το δεντρο εκεινο μπροστα που βλεπει στον δρομο,διακοσμησε το οχι μονο για ιδιαιτερες περιπτωσεις οπως ειναι οι γιορτες αλλα και για ολο τον χρονο (αυτο ειναι κατι δυσκολο αλλα αν το κανεις σωστα θα γινει σημα κατατεθεν και θα τραβαει τα βλεμματα).Τοποθετησε μικρες πινακιδες απο καθε πλευρα του δρομου που να δηλωνουν την τοποθεσια του μαγαζιου και του παρκινγκ.Μην προβληματιζεσαι για το αν θα μαθουν για τις φτηνες τιμες που εχεις (αυτο γινεται περισσοτερο απο στομα σε στομα) μπορεις παρολα αυτα να τοποθετησεις ηλεκτρονικες επιγραφες οπου θα αναγραφονται οι χαμηλοτερες τιμες στα σημεια που παρκαρουν οι πελατες,τοτε μπορει να αγορασουν κατι εξτρα,επισης ειναι πολυ βολικο και γρηγορο.Τελος προσεχε μην μπερδεψεις πολυ το ψησιμο με το σημειο που πωλουνται τα λαχανικα (δεν θες μια γιαγια που ηρθε να γορασει ραπανακια να αμπιλντησει απο την μυρωδια του λιπους).Αυτα,καλο βολι!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σωστα μαλλον απαγορευεται να βαλω ηλεκτρονικες πινακιδες...τι χρωμα λετε να βαψω το κτηριο; το λευκο δειχνει καθαριοτητα και σοβαροτητα, αλλα δε θα κανει "μπαμ", μετα σκεφτηκα ενα απαλο κιτρινο η κοκκινο..επισις θελω να ριξω τσιμεντο μπροστα εκει που καθεται το pick up γιατι ειναι λιγο μικρο το μαγαζι μεσα, και να βαλω παγκους και εξω, δηλαδη να εχω φρουτα και λαχανικα εξω και να συνεχιζεται μεσα θα εχω και τις 6 πορτες ανοιχτες να ειναι ημι-υπεθριο δηλαδη. Το δεντρο τι να το κανω δηλαδη; πως να το διακοσμησω; Και πως να το ονομασω το μαγαζι; Γινομαι επιχειρηματιας και εχω λιγο αγχος:p
I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι πρεπει να βαλετε μια ωραια πινακιδα στην οροφη στου κτιριου,που να το πιανει ομως απο ακρη σε ακρη και στην δεξια ή αριστερη πλευρα ενα ψηλο κονταρι ή κολονα με μια σημαια που πχ θα εχει φρουτα(σαν σημα της επιχειρησης πχ) για να φαινεται απο μακρια το μαγαζι.

Επισης πιστευω οτι πρεπει να ριξετε ασφαλτο ή μπετον στο μπροστα κομματι,απο την πορτα του συρματοπλεγματος μεχρι το μαγαζι εστι ωστε και αμα βρεχει να μην γινετε μ ουνι ο κοσμος και να καθαριζει και ευκολα οταν τελειωσει η βροχη.

Τελος περιποιησου τα δεντρα μεσα στο κτημα και βαλε χρωμα στο κτιριο,εγω νομιζω κοκκινο,κιτρινο και πρασινο θα πηγαινουν γιατι ειναι χρωματα απο φρουτα,αυτα απο μενα!!!!

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

βαλε χρωμα στο κτιριο,εγω νομιζω κοκκινο,κιτρινο και πρασινο θα πηγαινουν γιατι ειναι χρωματα απο φρουτα,αυτα απο μενα!!!!

 

Kαι εγώ συμφωνώ με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δίπλα σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας η μόνη ονομασία που μου έρχεται είναι η "Pit in" ή "Pit stop" :lol: Αυτή όμως ταιριάζει πιο πολύ σε βενζινάδικο ή βουλκανιζατερ.

 

Αν δεν υπάρχουν σπίτια γύρω, θα μπορούσε να ονομαστεί oasis με σύμβολο έναν φοίνικα. :)

ή eden garden με σύμβολο τα φρούτα όπως είπε και ο stamatis3133.

 

Πάντως μανάβικο στη μέση του πουθενά και με συνδυασμό με καντίνα μου φαίνεται πολύ περίεργο:blink: δεν ξέρω βέβαια και τις συνήθειες εκεί, των ανθρώπων. :worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

σταματι αυτο με τη σημαια ειναι καλη ιδεα. ειχα σκεφτει να βαλω πολυχρωμες μικρες σημαιες γυρο γυρο στα συρματα αλλα και μια μεγαλη στην οροφη τωρα που το ειπες δεν ακουγετε ασχημα. Τσιμεντο λες να ριξω σε ολο το οικοπεδο μπροστα; εκει που ειναι τα χαλικια και το χορτο; λιγο πολυ τσιμεντο δε πεφτει;; και ουτε νομιζω να αρεσει στο ιδιωκτητη αυτο.. Εχει 2 δεντρα και το ενα ειναι πεθαμενο και θα το κοψω, και σκεφτηκα κατω απο το δεντρο που θα μεινει η πισω απο το κτιριο να πουλαω ξηλα για τζακι και εποχειακα ειδη χριστουγεννιατικα δεντρα τα χριστουγεννα και pumpkins τις αποκριες κτλ, οτι δε πουληθει το παιρνει πισω το εργοστασιο και δουλευουν με μικρο ποσοστο, αρα συμφαιρει

 

η καντινα θα πιασει γιατι απο το δρομακι που περναει μπροστα πανε πολλοι για κυνηγι και δε μπορει θα πεινασουν οταν επιστρεφουν και θα σταματησουν να φανε και να ξεκουραστουν.

Το οασις καλο ακουγετε μονο που δεν υπαρχει κανενας φοινικας και ουτε στην ερημο ειναι, το πιτ στοπ μ'αρεσει "Pit Stop, for all your produce needs":cool:, αλλα ειναι λιγο ασχετο το ονομα με το μαγαζι εκτος αν μπαλωνω και λαστιχα :shifty:

 

Και δεν ειναι ακριβος μαναβικο θα εχω και κρασια,τυρια, αναψυκτικα και οτι αλλο επιστρεπει η αδεια μου. Κατι σαν μινι μαρκετ αλλα με πολλα λαχανικα κ φρουτα. Υπαρχουν πολλα τετοια μαγαζια διπλα στην εθνικη, εδω δεν εχουμε το "μαναβικο τις γειτονιας" μονο τα super market και μαγαζια σαν το δικο μου εχουν λαχανικα.

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγο ασχετο το ονομα με το μαγαζι εκτος αν μπαλωνω και λαστιχα :shifty:

 

Eδώ το έκανες μανάβικο, εποχιακά είδη, καντίνα, τι σε χαλάει να το κάνεις και βουλκανιζατέρ.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Το οασις καλο ακουγετε μονο που δεν υπαρχει κανενας φοινικας και ουτε στην ερημο ειναι, το πιτ στοπ μ'αρεσει "Pit Stop, for all your produce needs":cool:, αλλα ειναι λιγο ασχετο το ονομα με το μαγαζι εκτος αν μπαλωνω και λαστιχα :shifty:

Εννοούσα η ταμπέλα του μαγαζιού να έχει σχήμα φοίνικα:p

 

και ουτε νομιζω να αρεσει στο ιδιωκτητη αυτο.
Το νοικιάζεις δηλαδή;:(

Αν το επιτρέπει ο ιδιοκτήτης θα μπορούσε να καλυφτεί ο φράχτης με κάποιο αναρριχητικό φυτό, για να καλυφτούν τα άσχημα σύρματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Eδώ το έκανες μανάβικο, εποχιακά είδη, καντίνα, τι σε χαλάει να το κάνεις και βουλκανιζατέρ.:lol:

πριν απο μενα το ειχε ενας γερος το μαγαζι και ειχε νοικιασει ενα χωρο εξω σε εναν αλλον που εκανε καφε (καντινα πρεπει να ειχε και αυτος), και σ'αυτον το χωρο λεω να βαλω τι καντινα, ειναι απο τα αριστερα απο την αλλη μερια απο το δρομο, και υπαρχουν ηδη καλωδια για ρευμα, σωληνες νερου κτλ δηλαδη ειναι ετοιμο αρα κολλαει γιατι εχει ξαναγινει, και πολλα μαγαζια του ιδου τυπου πουλανε και φαγητο δεν ειναι κατι το περιεργο. Οσο για τα εποχειακα ηδη, τις μερες των χριστουγεννων για παραδειγμα βγαινουν και πουλανε δεντρα οπου να ναι, μεχρι και στο παρκινγ στο shopping mall, αρα ουτε αυτο θα φενετε περιεργο. Εγω τουλαχιστον θα εχω τα δεντρα σε χωραφι και στην εξοχη, ναι μεν ειναι ασχετο με λαχανικα αλλα ταιριαζει στην ατμοσφαιρα

Για βουλανιζατερ αστειευομαι βεβαια...

 

 

Εννοούσα η ταμπέλα του μαγαζιού να έχει σχήμα φοίνικα:p

δε το λεγες νωριτερα και ψαχνω στο ebay για φοινικες εδω και δυο μερες...:lol:

 

 

Το νοικιάζεις δηλαδή;:(

Αν το επιτρέπει ο ιδιοκτήτης θα μπορούσε να καλυφτεί ο φράχτης με κάποιο αναρριχητικό φυτό, για να καλυφτούν τα άσχημα σύρματα.

 

Το νοικιασα για 5+5 χρονια. Το καλο ειναι οτι αν αυριο θελω να πουλησω τον αερα να μπει αλλος μπορω να το κανω, επισις μπορω να νοικιασω ενα κομματι σε αλλον και να παιρνω εγω το νοικι. Για παραδειγμα νοικιαζω το σημειο για τη καντινα σε αλλον οσο μου κοστιζει εμενα ολο το οικοπεδο και δε πληρωνω καθολου νοικι απο τη τσεπι μου.

Και το νοικι ειναι πολυ φτηνο, 1200$ το μηνα, χωρις αερα και χωρις τιποτα. Επειδη ηταν φρουταρια απο πριν εχει μεσα τους παγκους για τα ταμεια, τα ταμεια, ξυλινα βαρελια (τα κραταω για διακοσμηση), διαφορα ραφια και 2 αποθηκες και η μια ειναι ψυγειο να συντηρουνται τα πραγματα. Γλυτωσα δηλαδη πολλα λεφτα γιατι ειναι ετοιμο. Ο ιδιωκτητης ειναι αγαθος με την καλη εννοια, και δε ξερει την αξια του μαγαζιου. Ο θειος μου πηρε μια φρουταρια πριν κατι χρονια και εδωσε $200,000 αερα και $15,000 το μηνα νοικι...ειναι βεβαια σε καλυτερη τοποθεσια το δικο του αλλα η διαφορα ειναι μεγαλη

 

 

Αν βαλω αναριχητικο φυτο στο φραχτη δε θα φενετε το μαγαζι..θα βαλω πλαστικες πολυχρωμες σημαιουλες αυτες πανω σε σπαγκο γυρο γυρο στο φραχτη να μη φενετε ασχημο να τραβαει και προσοχη

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τελικα την ονομασα "The Fruit Stop". Τωρα θελω τη βοηθεια σας να διαλεξω το σημα του μαγαζιου. Τα παρακατω τα σχεδιασα εγω, ποιο πιστευετε ειναι το καλυτερο πριν παω σε γραφιστα να μου το τελειοποιηση; thanks

 

 

http://i6.photobucket.com/albums/y249/hellaslover/logos.jpg

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, και με όλο το σεβασμό, δε μου αρέσουν καθόλου.

Ιδιαίτερα αυτά με τον ήλιο μου θυμίζουν απίστευτα κάτι, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τι!

 

Αφού θα πας, όπως λες σε έναν γραφίστα, γιατί δεν τον αφήνεις να σου φτιάξει αυτός το logο εξ ολοκλήρου;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι βγαζει πολυ ρομαντισμο..ευχαριστω για την ειλικρηνεια

 

Ιαπωνικη σημαια θυμιζει!!!!

 

:lol:

 

αυτο ηταν, παω σε γραφιστα :cry:

 

το 10 τουλαχιστον δε λεει; αν εκανα τον ηλιο κιτρινο...

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο δεν θα σου άρεζε;

http://img156.imageshack.us/img156/7858/fruitstop.th.jpg

Ή αν είχε στρόγγυλο σχήμα η πινακίδα, να είναι σαν το lolly pop όπως αυτά που έχουν στην φόρμουλα 1, αλλά να την κρατάει ένας farmer :)

http://img134.imageshack.us/img134/2483/ist24173769farmer.th.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα την ονομασα "The Fruit Stop". Τωρα θελω τη βοηθεια σας να διαλεξω το σημα του μαγαζιου. Τα παρακατω τα σχεδιασα εγω, ποιο πιστευετε ειναι το καλυτερο πριν παω σε γραφιστα να μου το τελειοποιηση; thanks

 

 

http://i6.photobucket.com/albums/y249/hellaslover/logos.jpg

 

Σου βρήκα λογότυπο:

http://2.bp.blogspot.com/_xXKB40jPBIQ/SdDGfecChbI/AAAAAAAAEPY/q5gXN2mKcbU/s400/%CE%A6%CE%A1%CE%9F%CE%A5%CE%A4%CE%91%CE%9A%CE%99%CE%91.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ιαπωνικη σημαια θυμιζει!!!!

 

:lol:

 

Α ΓΕΙΑ ΣΟΥ!

Εσκασα όλο το πρωί να θυμηθώ τι είναι αυτό.

 

Να, για του λόγου το αληθές:

 

http://users.skynet.be/fa101291/landen/foto/japan_flag2_g.jpg

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

εγω θα προτηνα αφου διαλεξεις το σήμα σου να κοτσάρεις πινακίδες μερικά χιλιόμετρα πριν που να λενε σε ποση απόσταση θα φτάσει ο επισκέπτης σε σένα. έτσι ο περίεργος που θα δεί την πινακίδα θα αναρωτιέτε (σαν παιχνίδι) τί ειναι αυτό το πράμμα σε 5 χιλιόμετρα....

ασε που περισσότερες πινακίδες = περισσότεροι θα σε δού

Δεν είμαι βέβαια σίγουρος αν κάτι τέτοιο επιτρέπεται αλλά πολοί το κάνουν.

πουλάω την παλιά-μικρή μου συλλογή: nokia: 3210, 5110, 5140, 5210, 6110, 6111, 6150, 7360, 8850 ericsson: T18, A2618s, R380s

sony ericsson: Z200, K700i, W300i, T650i, F500, K300i

siemens: M45i, M55, S35i, A55, SL55

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...