Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

Φαίνεται τέλειο ξύρισμα,απορώ πως πολλοί προσπαθούν να ξυριστούν και δεν μπορούν να πετύχουν βαθύ ξύρισμα χωρίς ερεθισμούς.
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται τέλειο ξύρισμα,απορώ πως πολλοί προσπαθούν να ξυριστούν και δεν μπορούν να πετύχουν βαθύ ξύρισμα χωρίς ερεθισμούς.

 

Mην κοιτάς και αυτούς, που τους κοπανάνε από πάνω πούδρες, μακιγιαζ, χίλια δυο, για να φαίνονται φρέσκοι φρέσκοι!

Χωρίς την περιποίηση δεν νομίζω να έδειχνε τόσο τέλειο το ξύρισμά τους.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει μερικούς να είναι ξυρισμένοι κόντρα,ενώ από το μουστάκι έχει αρχίσει να φαίνεται η σκιά.Γιατί γίνεται αυτό?Δεν βγαίνουν οι τρίχες από το μουστάκι ταυτόχρονα με τις υπόλοιπες?
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει μερικούς να είναι ξυρισμένοι κόντρα,ενώ από το μουστάκι έχει αρχίσει να φαίνεται η σκιά.Γιατί γίνεται αυτό?Δεν βγαίνουν οι τρίχες από το μουστάκι ταυτόχρονα με τις υπόλοιπες?

 

Lol!!!!!

Δεν έχει τύχει να το προσέξω αυτό, αν και έχω την ιδέα ότι το μουστάκι δεν φυτρώνει τόσο γρήγορα, όσο και τα υπόλοιπα γένια.

αλλά με επιφύλαξη, νομίζω, δεν είμαι σίγουρος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Mην κοιτάς και αυτούς, που τους κοπανάνε από πάνω πούδρες, μακιγιαζ, χίλια δυο, για να φαίνονται φρέσκοι φρέσκοι!

Χωρίς την περιποίηση δεν νομίζω να έδειχνε τόσο τέλειο το ξύρισμά τους.

 

Και επίσης, συνυπολογίστε το γεγονός πως δεν έχουμε όλοι το ίδιο σκληρά ή έντονα γένια.

Κάποιοι ξυρίζονται και φαίνονται σα να είναι αμούστακα 12χρονα και κάποιοι άλλοι όσο καλό και να είναι το ξύρισμα φαίνεται στο πρόσωπο η "περιοχή" που καλύπτουν κανονικά τα γένια (δεν ξέρω πως να το περιγράψω αλλιώς, εννοώ φαίνεται διαφορετικό το χρώμα στο δέρμα σε εκείνα τα σημεία)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω το αντίθετο,ότι το μουστάκι βγαίνει πιο γρήγορα από τα γένια.Για παράδειγμα εγώ έχω μουστάκι και δεν έχω καθόλου γένια.Όταν το ξυρίσω αρχίζει να βγαίνει μετά από 2 μέρες.Οι φίλοι μου ξεκίνησαν να το ξυρίζουν από τα 12 τους,ενώ τα γένια τους από τα 14.Επομένως πιστεύω ότι εφόσον το μουστάκι,σε όλους τους γνωστούς μου ξεκίνησε να φυτρώνει πολύ πριν βγουν τα γένια,θα είναι πιο σκληρό,και θα φυτρώνει πιο γρήγορα.
Link to comment
Share on other sites

Και επίσης, συνυπολογίστε το γεγονός πως δεν έχουμε όλοι το ίδιο σκληρά ή έντονα γένια.

Κάποιοι ξυρίζονται και φαίνονται σα να είναι αμούστακα 12χρονα και κάποιοι άλλοι όσο καλό και να είναι το ξύρισμα φαίνεται στο πρόσωπο η "περιοχή" που καλύπτουν κανονικά τα γένια (δεν ξέρω πως να το περιγράψω αλλιώς, εννοώ φαίνεται διαφορετικό το χρώμα στο δέρμα σε εκείνα τα σημεία)

 

 

Nαι, κι αυτό παίζει. Κυρίως μπορείς να το απρατηρήσεις πχ το καλοκαίρι, που η περιοχή που καλύπτεται απ τα γένια είναι πιο άσπρη από το υπόλοιπο πρόσωπο.

 

Όσο για τους φίλους σου που λες και ξαναλές, nikoss17, στον καθένα συμβαίνει και κάτι διαφορετικό, πχ εμένα το μουστάκι αργεί πολύ να μου φυτρώσει, δεν υπάρχει κάποιος κανόνας σ'αυτά τα πράγματα!

Edited by Eprahat

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω το αντίθετο,ότι το μουστάκι βγαίνει πιο γρήγορα από τα γένια.Για παράδειγμα εγώ έχω μουστάκι και δεν έχω καθόλου γένια.Όταν το ξυρίσω αρχίζει να βγαίνει μετά από 2 μέρες.Οι φίλοι μου ξεκίνησαν να το ξυρίζουν από τα 12 τους,ενώ τα γένια τους από τα 14.Επομένως πιστεύω ότι εφόσον το μουστάκι,σε όλους τους γνωστούς μου ξεκίνησε να φυτρώνει πολύ πριν βγουν τα γένια,θα είναι πιο σκληρό,και θα φυτρώνει πιο γρήγορα.

 

Νομίζω πως το μουστάκι βγαίνει αρχικά, όταν είσαι δηλαδή στην αρχή της εφηβείας σου, πρώτα από τα γένια αλλά έπειτα δεν έχω δει σε ενήλικο άντρα να μη βγαίνουν μαζί με το μουστάκι και τα γένια.

 

Εκτός και αν μιλάμε για ανθρώπους που γενικά δεν έχουν ιδιαίτερη τριχοφυία και οι τρίχες στα γένια τους είναι πιο διάσπαρτες οπότε και ίσως μοιάζουν σα να αργούν να βγουν - αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν είναι ότι αργούν, είναι ότι απλά δε βγαίνουν με την ίδια ένταση που βγαίνουν στους υπολοίπους μας.

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το μουστάκι βγαίνει αρχικά, όταν είσαι δηλαδή στην αρχή της εφηβείας σου, πρώτα από τα γένια αλλά έπειτα δεν έχω δει σε ενήλικο άντρα να μη βγαίνουν μαζί με το μουστάκι και τα γένια.

 

Εκτός και αν μιλάμε για ανθρώπους που γενικά δεν έχουν ιδιαίτερη τριχοφυία και οι τρίχες στα γένια τους είναι πιο διάσπαρτες οπότε και ίσως μοιάζουν σα να αργούν να βγουν - αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν είναι ότι αργούν, είναι ότι απλά δε βγαίνουν με την ίδια ένταση που βγαίνουν στους υπόλοιπούς μας.

 

Α μάλιστα!

Βασικά εννοούσα ότι δεν είναι τόσο πυκνά στο μουστάκι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Eίχε τύχει ένας γνωστός μου,ηλικίας 23 ακόμα και με ξύρισμα κόντρα,να φαίνεται η σκιά από τα γένια,και να είναι σκληρό το δέρμα.Αν και ξυριζόταν κόντρα το πρωί,παρόλα αυτά το απόγευμα ήταν κανονικά αξύριστος.
Link to comment
Share on other sites

Eίχε τύχει ένας γνωστός μου,ηλικίας 23 ακόμα και με ξύρισμα κόντρα,να φαίνεται η σκιά από τα γένια,και να είναι σκληρό το δέρμα.Αν και ξυριζόταν κόντρα το πρωί,παρόλα αυτά το απόγευμα ήταν κανονικά αξύριστος.

Αυτό λέγεται "5 o'clock shadow" και δεν είναι τόσο σπάνιο ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το μουστάκι βγαίνει αρχικά, όταν είσαι δηλαδή στην αρχή της εφηβείας σου, πρώτα από τα γένια αλλά έπειτα δεν έχω δει σε ενήλικο άντρα να μη βγαίνουν μαζί με το μουστάκι και τα γένια.

 

Εκτός και αν μιλάμε για ανθρώπους που γενικά δεν έχουν ιδιαίτερη τριχοφυία και οι τρίχες στα γένια τους είναι πιο διάσπαρτες οπότε και ίσως μοιάζουν σα να αργούν να βγουν - αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν είναι ότι αργούν, είναι ότι απλά δε βγαίνουν με την ίδια ένταση που βγαίνουν στους υπολοίπους μας.

 

Εγώ έχω πολύ πυκνό μουστάκι και εκεί στο πιγούνι και ελάχιστα στο υπόλοιπο πρόσωπο. Έχω δύο φίλους οι οποίοι βγάζουν μόνο μερικές τρίχες... Με τον έναν ήμασταν μαζί στο στρατό, και μια μέρα για 2 τρίχες δεν τον αφήσανε να βγει εξοδούχος...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πολύ πυκνό μουστάκι και εκεί στο πιγούνι και ελάχιστα στο υπόλοιπο πρόσωπο. Έχω δύο φίλους οι οποίοι βγάζουν μόνο μερικές τρίχες... Με τον έναν ήμασταν μαζί στο στρατό, και μια μέρα για 2 τρίχες δεν τον αφήσανε να βγει εξοδούχος...

 

Ναι, αλλά δε σου βγαίνουν όμως με διαφορά χρόνου - απλά δεν έχεις τόσα πολλά γένια στο υπόλοιπο πρόσωπο. Αυτό λέω και εγώ.

 

Εμένα π.χ. η ποσότητα που βγαίνει είναι ίδια και στα γένια και στο μουστάκι.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέγεται "5 o'clock shadow" και δεν είναι τόσο σπάνιο ;)

 

5 o'clock shadow έψαξα στο google και είδα ότι είναι τα γένια όταν φυτρώνουν αργότερα,δηλαδή με ξύρισμα το πρωί να βγαίνουν το απόγευμα.Είναι το ίδιο αυτή η σκιά,με τη σκιά που αφήνουν τα γένια αμέσως μετά από κόντρα ξύρισμα?

Link to comment
Share on other sites

5 o'clock shadow έψαξα στο google και είδα ότι είναι τα γένια όταν φυτρώνουν αργότερα,δηλαδή με ξύρισμα το πρωί να βγαίνουν το απόγευμα.Είναι το ίδιο αυτή η σκιά,με τη σκιά που αφήνουν τα γένια αμέσως μετά από κόντρα ξύρισμα?

Όχι.

"5 o'clock shadow" είναι αυτό που είπες στην αρχή, δηλαδή να ξυρίζεσαι το πρωί κα το βράδυ να έχεις και πάλι ίχνη από γένια (εντάξει, δεν έχεις και γενειάδα :p)

Η σκιά που αφήνουν τα γένια αμέσως μετά το ξύρισμα έχει να κάνει με το πόσο σκληρή είναι η τρίχα του καθενός μας. Σε κάποιους όπως είπα και σε προηγούμενο mail όταν ξυρίζονται το πρόσωπό τους είναι τελείως άτριχο και μοιάζουν με δεκάχρονου και σε άλλους ακόμα και κόντρα να τα πάρουν, φαίνεται η σκιά αυτή.

Έχει καθαρά να κάνει με την τρίχα.

 

Επίσης έχω να πω ότι δεν το πιστεύω ότι από εχθές το βράδυ συζητάμε κυριολεκτικά για τρίχες :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

"5 o'clock shadow" είναι αυτό που είπες στην αρχή, δηλαδή να ξυρίζεσαι το πρωί κα το βράδυ να έχεις και πάλι ίχνη από γένια (εντάξει, δεν έχεις και γενειάδα :p)

Η σκιά που αφήνουν τα γένια αμέσως μετά το ξύρισμα έχει να κάνει με το πόσο σκληρή είναι η τρίχα του καθενός μας. Σε κάποιους όπως είπα και σε προηγούμενο mail όταν ξυρίζονται το πρόσωπό τους είναι τελείως άτριχο και μοιάζουν με δεκάχρονου και σε άλλους ακόμα και κόντρα να τα πάρουν, φαίνεται η σκιά αυτή.

Έχει καθαρά να κάνει με την τρίχα.

 

Επίσης έχω να πω ότι δεν το πιστεύω ότι από εχθές το βράδυ συζητάμε κυριολεκτικά για τρίχες :p

 

Ακριβώς το ίδιο λέω κι εγώ!Το 5 o clock shadow δεν έχει να κάνει με τα γένια,αμέσως μετά το ξύρισμα,όπως αναφέρθηκε πιο πάνω.Πχ σε μια απονομή πτυχίου όλοι ήταν ξυρισμένοι κόντρα.Ένας φίλος μου ενώ έκανε πολλά περάσματα το πρωί,λίγο πριν ετοιμαστεί,παρόλα αυτά φαινόταν η σκιά και ήταν άγριο το δέρμα του.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα αλλο προβλημα με τα γενια. εχουν βγει τριχες στο λαιμο αρκετα προς τα κατω και στα μαγουλα αρκετα προς τα πανω, ισως επειδη τις ξυριζα ενα διαστημα αυτες.. τι να κανω για να τις εξαφανισω, η τουλαχιστον να αρχουν κανενα 2μηνο να σκασουν μυτη ?
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα αλλο προβλημα με τα γενια. εχουν βγει τριχες στο λαιμο αρκετα προς τα κατω και στα μαγουλα αρκετα προς τα πανω, ισως επειδη τις ξυριζα ενα διαστημα αυτες.. τι να κανω για να τις εξαφανισω, η τουλαχιστον να αρχουν κανενα 2μηνο να σκασουν μυτη ?

 

Βασικά με laser,και σε δερματολόγο είναι η καλύτερη λύση.Με 2-3 συνεδρίες και περίπου 300€ συνολικά θα αρχίσουν να εξαφανίζονται.

Έχω κι εγώ 2 γνωστούς,αλλά τα ξυρίζουν κανονικά.Ξυρίζονται κόντρα κάθε μέρα για να μην φαίνονται οι τρίχες και να φαίνεται πεντακάθαρο πρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Επίσης έχω να πω ότι δεν το πιστεύω ότι από εχθές το βράδυ συζητάμε κυριολεκτικά για τρίχες :p

 

+100000000000!!!!!!!!!!

Σωστός ο παίχτης, σωστή η επισήμανση!

Άρα αν κατάλαβα καλά απ τα γραφόμενα, κι εγώ έχω σκληρή τρίχα, γιατί λίγο μετά το ξύρισμα αρχίζει να φαίνεται κάτι σαν σκιά επάνω στα μάγουλα κυρίως.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα. αν και δεν εκανα τον κοπο να διαβασω ολο το νημα, θα αναφερω το δικο μου τροπο ξυρισματος και τι χρησιμοποιω.. εχω μια philipshave με τρεις κεφαλες που την πηρα οταν ημουν φανταρος το 2000. απο τοτε τη φορτιζω παντα μονο οταν αποφορτιζεται πληρως και η μπαταρια δεν εχει χασει ακομα την αποδοση της,μετα απο 11 χρονια! Βεβαια δεν τη χρησιμοποιω καθημερινα,οπως τοτε στο στρατο για 18 μηνες, αλλα πλεον ανα βδομαδα,αφου χρησιμοποιω την κεφαλη που ειχε δωρο για τις φαβοριτες για να ξυριζομαι. Η μηχανη ειναι μια μπλε που επαιρνε κατι αμπουλες με νιβεα κρεμα για απαλοτερο ξυρισμα και εινα πληρως αδιαιβροχη,οποτε αυτο που κανω ειναι να βαζω κανονικα αφρο ξυρισματος στο προσωπο και μετα τα παιρνω με την κουρευτικη κεφαλη,οποτε μενουν περιπου 2χιλιοστα μακρια και το καλο ειναι οτι με ενα περασμα εχεις καθαρισει,χωρις να πεταγονται τριχες δεξια αριστερα ,αφου τις συγρατει ο αφρος και η κεφαλη γλιστρα στο δερμα λογω του αφρου,χωρις να ερεθιζει.. Εδω και 8 χρονια δηλ ακολουθω αυτη την τακτικη και εχω παντα αξυριστο αλλα περιποιημενο λουκ χωρις κοπο.

Υγ. τα γενια μου ειναι πυκνα και σκληρα και γενικα εχω ευαισθητο δερμα

 

Ελπιζω να βοηθησαν τα τιπς μου :D

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να ρωτησω κάτι ασχετο ?

τοσο καιρο παιδευομαι με τα γενια (που δεν εχω)..πως μπορω να βγαλω γρηγορα γενια ειμαι 18 χρονον...εχω βγαλει κάτι λιγα αλλα δεν ειμαι ικανοποιημενος..!:S

μπορει να κανεισ να δωσει φως το προβλημα μου ???

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να ρωτησω κάτι ασχετο ?

τοσο καιρο παιδευομαι με τα γενια (που δεν εχω)..πως μπορω να βγαλω γρηγορα γενια ειμαι 18 χρονον...εχω βγαλει κάτι λιγα αλλα δεν ειμαι ικανοποιημενος..!:S

μπορει να κανεισ να δωσει φως το προβλημα μου ???

Ναι.

Το πρόβλημά σου...δεν είναι πρόβλημα.

Κάποιοι βγάζουν πολλά γένια, κάποιοι λίγα.

Δε νομίζω να υπάρχει (εύκολη και λογική) λύση στο θέμα σου.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι για να βγαλω τριχες χωρις να κοπω τι προτεινετε??χρησημοποιουσα ξυραφακι αλλα δεν τα καταφερνα και ματωνα συνεχεια...

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Αφήνω και εγώ λίγα γένια.Θέλω να ρωτήσω το εξής.Το αφήνω όπως είναι να μεγαλώνουν απο μόνα τους η θέλει κάποια φροντίδα;Πχ έχω ακούσει ότι μέχρι την γραμμή του σαγονιού πρέπει να είναι ξυρισμένα.Υπάρχει κάπου να δούμε τρόπους περιποίησης και διάφορα στύλ σε αυτό το θέμα;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...